De intieme vesting van de rozemarijntjes PZCZomers Zuiden- Flaneren op de boulevard PZC 27 Een bezoekje aan Vlissingen kan bijna niet anders beginnen dan op de boulevard. Van het windorgel is het tot aan het standbeeld van Michiel de Ruyter een prettige wandeling van zo'n twee kilometer. door Ina Kuik Zomerevenementen Vlissingen Ringrijden Op ongezadelde boerenpaarden steken ring- rijders in galop de lans door een steeds kleiner wordende ring. Te zien op 17 juni (8.00-17.30 uur), 29 juli (8.00-18.00 uur) en 1 augustus (14.00-20 00 uur) Midzomernachtmarkt Elk jaar op de eerste vrijdag van augustus (4 augustus dit jaar) is de Nachtmarkt. Vanaf acht uur 's avonds staan de kramen zij aan zij over de hele lengte van de boulevards. Rond een uur 's nachts afsluiting met vuur werk. Straatfestival Op 5 juli begint het Straatfestival Vlissingen. Tijdens dit zes dagen durende festival zijn er voorstellingen op het gebied van straat theater, dans, mime en muziek. Het pro gramma omvat o.m. grootschalige produc ties in de Spuikom, op het Stadhuisplein en in de plaatwerkerij op het Scheldeterrein. Small Sail Festival Het Small Sail Festival Vlissingen speelt zich af rond De Ruyterhaven in de Vlissingse binnenstad. In de haven liggen historische schepen. Rond de Nieuwendijk, Zeilmarkt en Bellamypark zijn verschillende maritieme activiteiten. Small Sail biedt onder andere traditionele sloepenraces en historische beloodsingen, maar ook optredens van shantykoren en een klederdrachtenshow. www.vlissingen.nl Op de Vlissingse boulevard moet je eigenlijk maar één kant op kijken: richt de blik op de Wes- terschelde. Verbaas je over de enorme zeeschepen die verbluffend dicht langs het strand varen. Geniet van de ontspan nen sfeer op het strand. Maar kijk niet de andere kant op, naar de bebouwing. In de loop van de tijd is er architecto nisch veel mis gegaan langs de boule vard. Met deze kanttekening beginnen we nog eens bij het begin, het windorgel. Het is een voor Nederland uniek monument. De uit bamboe gemaakte pijpen zijn voorzien van gaten. Wanneer de wind er doorheen blaast, ontstaan verschillende klanken. U kunt boven langs de boule vard lopen, maar ook onder langs de wa terlijn over het geasfalteerde stuk van de zeewering. Het heet in de Vlissingse volksmond de Glooiing. Het is een wa terstaatkundig werk dat Vlissingen een extra bescherming biedt tegen de ver woestende kracht van het water. Bij springtij, wanneer de golven er spectacu lair breken, blijkt dat de Glooiing geen overbodige luxe is. Ongeacht het weer, het is altijd lekker druk aan de Vlissingse waterkant. Lief hebbers van ruige omstandigheden laten zich door niets tegenhouden. Mooi-weer- wandelaars wachten op het moment dat de zomer in aantocht is. Honden, die lekker uitrazen en niet bang zijn voor koud water, lopen er altijd. Wandelaars over de boulevard realiseren zich meest al niet dat ze over een oude binnendijk lopen. Tot de 15e eeuw lag de zeedijk zo'n 500 meter meer zeewaarts. Waar vandaag wordt gezwommen en gesurfd, graasden vroeger koeien en schapen. Tegen het einde van de wandeling komt het Rondeel in zicht, een historisch bol werk uit 1443, ontstaan bij het graven van de vissershaven. Het diende ter bescherming van de belangrij ke havenmonding - vandaar de kanonnen. De meest be roemde zoon van Vlissingen is zeeheld Michiel de Ruyter, op zijn sokkel heeft hij op het Rondeel een prachtig uitzicht over de Schelde. Hij kijkt ernstig, maar ook een beetje trots. Geen wonder, want zijn stad mag zich, eeu wen na zijn dood, nog steeds verheugen in het bezoek van veel belangstellen den. donderdag 18 mei 2006 Verder in Vlissingen Arsenaal Het Arsenaal is een van de grootste maritieme familieattracties van Nederland. Het is een sprookjesachtige, avontuurlijke we reld waar wereldberoemde schepen en piraten opduiken. U mag er roggen aaien en naar haaien staren, maar kom vooral niet aan de piranha's. De papegaaienshow, Schuimers en Schavuiten waar alles over piraten uit de doeken wordt ge daan, een heftig avontuur op een scheepssimulator, het aqua rium of de nieuwste attractie A Pirate's Adventure, het zorgt allemaal voor een leuke dag. Het Arsenaal, Arsenaalplein 1, Vlissingen, tel. 0118 - 415 400. Open t/m 25 juni dagelijks van 10 tot 19 uur; van 26 juni t/m 3 september dagelijks van 10 tot 20 uur Prijzen: volwassenen 11 euro; 65-plussers,10 euro, kinderen t/m 12 jaar 9 euro. Iguana Reptielenzoo Iguana huisvest rond een subtropische serre ruim 500 reptielen, amfibieën en insekten. Ze komen uit de hele we reld en via de uitlegbordjes komen bezoekers er alles over te we ten. In de babykamer worden eieren uitgebroed en zijn jonge dieren te zien. Iguana, Bellamypark 31-35, Vlissingen, tel. 0118 - 417219. Open van 1 juni tot 1 oktober: dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur, zondag en maandag 13 -17 uur. Prijzen: volwassenen 7,50 euro, 65-plussers 6 euro, kinderen t/m 11 jaar 6 euro. MuZEEum Het schitterend gerestaureerde Lampsinshuis uit 1642 vormt het hart van dit nieuwe museum in de oude stadskern van Vlis singen. Het MuZEEum belicht de grootse Zeeuwse maritieme geschiedenis van 1500 tot de 20ste eeuw, opgevoerd in vier thema's water, werk, glorie en avontuur Voor kinderen zijn er spelletjes: hoe loodsje een groot schip over de Westerschelde, hoe bouw je een passagiersschip, wat koopje in als je scheeps- kok bent? MuZEEum, Nieuwendijk 11, Vlissingen, tel. 0118 - 412498. ■n j Open maandag t/m vrijdag 10-17 uur, zaterdag en zondag 13 V y -17 uur. Prijzen: volwassenen 7 euro, 65-plussers 6 euro, kinderen l/m t12 jaar 4 euro. Speelcircus Bambini Speelcircus Bambini is een speelparadijs: klimmen, klai glijden, film kijken, het is er allemaal. Nog nooit zo'n grote ballenbak gezien! Ouders betalen lagere entree, maar mogen dan ook nergens in. Bambini, Baskcnsburgplein 2, Vlissingen, tel. 0118 - 415659. Open van 1 april tot 31 oktober, dagelijks van 10 tot 19 uur. Prijzen: kinderen vanaf 2 jaar 5 euro, volwassenen 1,50 euro. donderdag 18 mei 2006 Een intiem vestingstadje aan een kruispunt van brede waterwegen. Willemstad is een plaatje en lokt zelfs bezoekers van overzee. door Twan van den Brand Buiten de vestingmuren gaat het over iets moderns, over een skatebaan die fluister- stil zou moeten zijn, maar herrie maakt. Enkele jaren geleden in een dag neergelegd door programma makers van SBS6, ten behoeve van de jeugd. De aanwonenden zijn minder gelukkig. Ze proeven een waardevermindering van hun wo ningen en hebben een juridisch ge vecht geopend. Maar och, buiten die vestingmuren moet u niet zijn. Daar is Willem stad te gewoontjes. Nee, ga wat deuren verder, bezoek de straten en stegen van de oude stad. Wandel door de Rozemarijnstraat, waar twee herculessen niet tegelijk door heen kunnen zonder dat hun schouders tegen elkaar schuren. De Rozemarijnstraat met huisjes die dateren uit 1622. Soldatenhut- ten waren het vroeger, onderko mens voor de verdedigers van de stad die in tijden van verveling nog wel eens met de schippers op de vuist wilden gaan. Behalve in dagen van kermis. Dan vormden zij een gelegenheidscoalitie tegenover de boeren en sloegen ze op elkaar in tot hun koppen bloedden en ber gen en dalen vertoonden. Waar de soldaten waren, daar wa ren natuurlijk de meisjes, ook die van lichte zeden. De rozemarijntjes zo werden ze genoemd. Dat was eens. Het steegje ademt nu, behal ve historie, keurigheid. Amerikanen Willemstad is klein, een intieme vesting. Geschikt voor de wande laar, die over de wallen kan stap pen en door de straten kan kuie ren. Maar de Amerikaanse toeristen doen het deze vroege voorjaarsdag met kleine fietsen. Ze zijn aange voerd met de ms Amadagio, een even nieuwe als luxe cruiser, die voor een uurtje of wat aanmeert in de jachthaven, hier in het uiterst noordwestelijke puntje van Bra bant. De Amerikaanse dames en heren, in de herfst van hun leven, doen 'even' Willemstad. Ze fietsen, keu velen en laten vanaf het zadel hun blik over de oude gevels van de Voorstraat glijden. Als ze bij terug keer bij de ms Amadagio hun vouwfietsen weer inleveren - de rij wielen gaan mee aan boord - klinkt een samenvattend 'how nice'. Bin nen wacht een cocktail. Ook nice. Straks doen ze 'even' Zierikzee. Willemstad is gracieus, het leven is er zeer aards. Achter de protestant se Koepelkerk, in 1607 na negen bouwjaren gereed gekomen, wordt deze dag een vers graf gedolven. Hier gaat een traan van droefenis vloeien. Maar even verderop aan de Hofstraat wacht bij Het Maurits- huis, een andere parel van de stad, jong geluk. Een rode loper, een bruidspaar. En door de Raadhuis straat, nabij de jachthaven, sjouwt een ouder echtpaar met manden vol vers gestreken wasgoed. Het da gelijks leven in een oud-Hollands decor, klaar om gevangen te wor den door het penseel. Het oude raadhuis (links met torentje) en het kanon dat ooit de stad moest beschermen. Vestingsteden Willemstad maakt deel uit van de Vereniging van Nederlandse Vestingsteden, een samenwerkingsverband van 15 kernen die gezamenlijk hun vestingverle- den koesteren. De andere veertien zijn Bergen op Zoom, Brielle, Geertruiden- berg, Gorinchem, Grave, 's-Hertogenbosch, Hellevoetsluis, Heusden, Hulst, Maastricht, Naarden, Ravenstein, Woudrichem en Zaltbommel. Elk jaar worden de Vestmg- stedendagen gehou den. Dit keer zet Hellevoetsluis de stadspoorten wijd open en het de kanonnen bulderen. Dat gebeurt op zaterdag 10 en zondag 11 juni. www. vestingstedennl Willemstad Willemstad (3600 inwoners, gemeente Moerdijk) is genoemd naar Willem van Oranje (1533-1584). Na de dood van deze vader des vaderlands ontfermde zijn zoon, prins Maurits, zich over de kleine vesting. Hij liet in 1623 de 'Prin- cehof' bouwen, een buitenverblijf dat tegenwoordig 'Het Mauritshuis' heet. De oude vesting met verschillende bas tions is tot beschermd stadsgezicht verklaard. Binnen de wallen regeert de historie ook nog dankzij de Koepel kerk, het Kruithuis, het voormalige Raadhuis (vroeger ook kerk en recht bank) met de 'roepstoel', het Arsenaal en tal van andere monumenten. Van een geheel andere datum zijn de Volkeraksluizen, ten westen van Wil lemstad Ze verbinden Volkerak en Hollands Diep Het eerste deel werd in 1967 in gebruik genomen als onder deel van het Deltaplan. De sluizen voor de beroepsvaart zijn 325 meter lang en 42 meter breed. De sluis voor de ple- ziervaart is 142 meter lang en 16 meter breed. Jaarlijks passeren zo'n 250.000 vrachtvaarders en jachten. Een uitkijk toren biedt goed uitzicht over het com plex. Nog recenter: de Batterij, de nieuwe jachthaven die je voorbijgaat als je van de Volkeraksluizen naar Willemstad rijdt, voor je de oude haven bereikt. Eerder dit jaar opgeleverd, maar nog niet geheel af. Rond de bouwvakva kantie moeten alle 200 ligplaatsen klaar zijn. Het Toeristen en Arrangementenbu reau Willemstad (TAB), gevestigd in Het Mauritshuis, biedt tal van stads wandelingen, rondleidingen en arran gementen aan. Voor gezelschappen is er aanbod dat varieert van Moorddi- ner tot Koningsdrama. Voor de doe- het-zelver is de gids 'Stadswandeling door de vesting Willemstad' 1,50 eu ro) een aanrader TAB: tel. 0168-476055 www.willemstadcoerisme.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 52