Een jongensdroom PZC het alfabet van Zeeland Zeeuws volksvoedsel wordt haute cuisine. Als je ervan houdt. PZC Geduldig sprokkelde de familie Louwman een verzameling oldtimers bij elkaar waar man nen, vooral mannen, van water tanden. Dat is even doorbijten als je na het bekijken van het museum weer in je eigen midden klasser naar huis moet. door Ina Kuik Vijfennegentig procent van wat er staat, werkt ook. Als alle motoren op hetzelfde moment gestart zouden worden, ren je gillend weg. Maar de voertui gen en de grote chique zalen van de Louwman Collectie in Raams- donksveer zijn zo indrukwekkend, dat je er bijna van gaat fluisteren. 12.000 vierkante meter, 900 meter looppad, het is een absoluut luilek kerland voor jongens en mannen die van auto's houden. Wat moet een vrouw hier? Buurjongen mee nemen natuurlijk, want de twaalf jarige Flip loopt het water al in de mond bij het zien van de eerste old timer. De Louwman Collection - Nationaal Automobiel Museum - heeft met 230 piekfijne exemplaren een van de mooiste collecties klassieke au to's ter wereld. Naast de bijzondere automobielen zijn er ook motor fietsen, brommers, fietsen en zelfs vliegtuigen te bewonderen. De col lectie is door twee generaties Louw man bij elkaar gebracht. Hoewel een privécollectie, geeft de huidige eigenaar gelukkig iedere autolief hebber de kans om van het resul taat van het jarenlange speuren en verzamelen mee te genieten. Het museumparcours brengt ons eerst naar een achter glas uitgestal de hoeveelheid oude koetsen. Te recht, want aan de eerste auto's is goed te zien dat ze afstammen van rijtuigen. Zelfs Flip wist niet dat de eerste automobielen 'rijtuigen zon der paard' werden genoemd. Mooi dat deze technische wijsneus ook nog wat opsteekt vandaag. Het ver schil in kennis tussen hem en mij is verbijsterend. Waar Flip het heeft over cilinders, is mijn bescheiden bijdrage: „Mooie rode bolide." In de ene na de andere zaal trekken prachtige namen als Bugatti, Isotta- Fraschini, Hispano-Suiza of Duesen- berg aan ons voorbij met op de bordjes de bijbehorende beschrij vingen. Flip is het met mij en de omschrijving eens dat de Duesen- berg Convertible SJ La grande Dual- Cowl Phaeton uit 1935 'zowel krachtig als van een grote schoon heid' is. Maar er is zo veel meer. Het Nederlandse hart slaat een keer extra bij de verzameling Spykers. En wat te denken van een speciaal voor de jacht met geweerkasten uitgeruste Rolls-Roys uit 1910. Of de ouderwetse brandweerladderwa gens! Pluk van de Petteflet zou groen uitslaan van jaloezie. Onze speciale aandacht gaat uit naar de voertuigen met een ver haal. Zoals de Brooke Swan Car uit 1910, een uitzonderlijk voertuig in de vorm van een zwaan, besteld door een excentrieke miljonair in India. Het ding had allerlei snufjes om de vele voetgangers de stuipen op het lijf te jagen, zoals een water straal die uit de bek van de zwaan kwam. Ook auto's van beroemdhe den vonden hun weg naar Raams- donksveer. De slee van Churchill met de extra grote asbak voor de grote sigaren, de Cadillac van Elvis Presley, een van de James Bond-au- to's en de Baja Buggi waarmee film ster Steve McQueen de Baja-race in Mexico reed. Na een urenlange zwerftocht gaan we met een tevreden gevoel huis waarts. In een nu wel wat gewoon tjes ogende middenklasser diesel. Louwman Collection (Nationaal Automobiel Museum) Steurweg8, Raamsdonksveer, tel. 0162- 585400. Open t/'m laatste zondag in oktober, op dins dag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Prijzen: volwassenen 10 euro, kinderen van 5 t/m 12 jaar en 65-plussers 7.50 euro Meer musea met transportmiddelen Het Daf-museum in Eindhoven bestaat uit een fraai dorpsplein met winkeltjes uit de jaren dertig, een garagebedrijf uit die tijd, een gezellig café en een replica van het kantoor van de Van Doornes, de oprichters van Daf, Uiteraard zijn er vrachtwagens te zien en een uitzonderlijke collectie personenauto's. Tongelresestraat 27, Eindhoven, tel. 040- 2444364. Open dinsdag t/m zondag 10.00 tot 17 00 uur. Prijzen: volwassenen 6 euro, 65+, groepen en studenten 5 euro, kinderen t/m 15 jr 2,50 euro Vliegend Museum Seppe heeft een groot aan tal luchtwaardige, antieke toestellen en diverse opengewerkte motoren en simulatoren. De col lectie is op de grond, maar ook regelmatig in de lucht te bewonderen. Naast het museum kan bij Seppe Air-Service een rondvlucht geboekt wor den in een vliegtuig of helikopter. Pastoor van Breugelstraat 93, Bosschenhoofd, 0165-321335 (museum), 0165-318167 (rond vluchten). Open t/m oktober van woensdag t/m zondag 13.00- 17.00 uur Prijzen: volwassenen 3,50 euro, 65-plussers 3 euro, kinderen 6-12 jaar 2,50 euro www.brabantmuseumland.nl De Brooke Swan Car uit 1910 kan water spuiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51