Opzettelijk verdwalen PZC PZC 30 donderdag 18 mei 2006 Nationaal Park De Biesbosch laat zich alleen kennen via het water. De echte diehards dringen door tot de kern, anderen vinden de randen avontuurlijk genoeg. De Biesbosch-ontdekker laat zich ruwweg in vier typen indelen. door Rik Goverde De natuurfreak Voor hen is het hart van de Biesbosch het hoogst haalbare: daar is de natuur ongerept, is het vissen het rustigst en heb je laarzen nodig om de paden te bewandelen. Han van Tilburg (60). uit Lage Zwaluwe: „Ik kwam voor het eerst in de Biesbosch toen ik twaalf was. We sliepen in de griendhutten. In die tijd was er nog twee meter tij-verschil. Het water werd op 2 november 1970 stilgelegd: vanaf dat moment stijgt het water nog maar 20 centimeter in het Brabantse deel. Ik ben er sinds die eerste keer altijd blijven komen, nu ben ik er gids. Het mooie van de Biesbosch is het ongerepte, de natuur, het onverwachte. Laatst had ik nog twee lepelaars voor me. Ik blijf er nog wel eens slapen, gewoon in een bootje. Dan zitje tussen de bevers, de reeen. De beste manier om het gebied te ontdekken is met de kano. Dan kun je overal komen, tot in de kleinste kreekjes." De (oudere) boottoerist De dagjesmens De rondvaartboot dringt door tot in het hart, uitstap pen hoeft niet maar mag wel. De boten variëren in grootte van enkele tientallen tot ruim over de honderd passagiers. Barones D. Prisse (77) uit Breda: „Ik ben met Pasen voor de 22ste keer meegeweest binnen een jaar, ik ga altijd mee met de fluisterboot van Frans Peeters in Hank. Dan bel ik hem 's ochtends en dan zeg ik: 'Frans, ga je varen? Dan kom ik eraan'. Tijdens de tochten zie je wel eens een roerdomp, die foerageert aan de rand. Als de motor dan iets harder gaat, gaat hij meteen rechtop staan in het riet, zodat niemand hem ziet. Dat is zijn bescherming. Ik stap 's ochtends in de auto en denk: waar kan ik nog iets leren. Soms ga ik naar zee, maar meestal wordt het de Biesbosch. Altijd naar Hank, dat is dichtbij met de auto, maar een half uurtje rijden. En je hoeft inderdaad vanuit Hank de Amer niet over, maar daar had ik nog niet bij stilgestaan. De Biesbosch: ach, ik ben in maart geboren, dus een echte Vis. Ik ben gek op water." Komt voor een dagje opzettelijk verdwalen in het natuurgebied en huurt een (motor)boot of kano. Met een koelbox aan boord kan er weinig fout gaan. Dave van der Pluijm (25, Tilburg): „Een tijdje terug zei ik tegen vrienden: 'We huren een bootje in Drimmelen, nemen een kaart mee en kijken we waar we uitkomen'. De Amer op, tussen de grote boten, dat is wel even opletten. Daarna ga je het gebied zelf in. Dan lig je een uur of ander half op een strandje en daarna: de kreekjes in. Koelbox er bij, biertje, broodje. Soms verdwaal je, of je vaart in een cirkel, maar je komt er altijd wel weer uit. Hoe kleiner de kreekjes hoe beter, bukken voor een tak hoort erbij. Een keer hadden we motorpech, er was een splitpen gebro ken. Gelukkig had een andere boot een reserve-pen bij, dus kregen we de motor weer aan de praten. Anders hadden we terug moeten roeien, of ons laten slepen." Natuurgids Han van Tilburg trekt het liefst per kano door de Biesbosch. Naar het pretpark, een museum of lekker uitwaaien op het boerderijterras en boulevard. Het zijn populaire zomerse uitjes. In deze extra bijlage staan veertien leuke dagjes uit in Brabant, Zeeland en België. Bewaar de bijlage Zomers Zuiden. Inclusief handige Colofon Coördinatie en eindredactie Robert Dolle en Dorien Baaijens /ormgevmg Eric Schreurs Beeldredactie Ronald Visser rotografïe Dolph Cantrijn Foto's leper: Peter Nicolai Een jongensdroom Louwman Collectie - Nationaal Automobiel Museum Flaneren op de boulevard Uitwaaien in Vlissingen Nostalgisch treinen Een ritje in de stoomtrein Fietsen en een biertje in de abdijtuin Bezoek aan trappistenbrouwerij Wow! Actie bij de landschildpadden Dierenrijk Europa Uitpuffen op boerderijterras Het boerencafé Agenda juni Agenda juli Agenda augustus Agenda september Verslaafd aan dahlia's Bloemencorso en Van Gogh Plopsaland, luxe kinderkermis Kabouter Plop Het landschap rond leper ademt voor altijd oorlog leper en de Eerste Wereldoorlog Struinen door het verleden van Eindhoven Stadswandeling Stalen reus tussen lieflijke sprookjes De Efteling De intieme vesting van de rozemarijntjes Vestingstad Willemstad 'Kinderen mogen hier vies worden' De Groote Peel Opzettelijk verdwalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49