Laatste Sterrefeest in oude stijl PZC In de bres voor Afrikaanse albino's Nooit meer vast aart je werkplek Conflict in Middelburg over ruimen dode huisdieren 11 Jeugd Lamswaarde ziet dromen uitkomen Inspraak wegenplan Koewacht Sluis aan Zee mikt op Vlaanderen Schietingen schutterverenigingen agenda Inwoner Hoek bestraft voor mishandeling en bedreiging zakelijk adsl kpn sluit je aan Zonnebrandcreme doet wonderen Gebrek aan geld en vrijwilligers noopt tot bescheidener opzet volksfeest Clinge jPoppenexpo in modevakschool Terneuzen donderdag 18 mei 2006 ^ISVVAARDE - De inspan- ni„g van jongeren uit Lams- ivaarde tijdens de eind 2004 ge houden droommarkt begint \Tiichten af te werpen. lens een inventarisatie over toekomstvisie voor het dorp J*2015 liet de jeugd zich niet on- ïigd. Onder het motto 'kinde zijn de toekomst' brachten ce jongeren een eigen ontmoe- in kaart. Dit idee werd door de dorpsraad als een speerpunt op de agenda gezet. Tijdens de jaarvergadering pre senteerde de dorpsraad deze week de plannen voor een sport- en ontmoetingsplaats voor de jeugd. „We zijn hierbij niet over één nacht ijs gegaan", zegt secretaris M. de Rijk van de dorpsraad. „Eerst ga je natuur lijk met de doelgroep rond de ta fel zitten. De wat oudere kinde ren vanaf 12 jaar willen zeker geen hangplek. Zij opteren voor een eigen plekje waar ze ook ac tief en sportief aan de bak kun nen. Al snel kwam als locatie een hoekje bij de entree van het voetbalveld van SDO op tafel. Een gesprek met het bestuur van de club en de buurtbewo ners verliep positief. Als dorps raad hebben we nog ongeveer de helft van de gemeentelijke aanmoedigingssubsidie van 10.000 euro te besteden. De in richting met bijvoorbeeld enke le tafeltennistafels en een bas ketbalvoorziening kan hiervan betaald worden." Voor het verwezenlijken van de plannen rekent de dorpsraad ook op medewerking van de ge meente. Zo moet het toegangs hek tot hét sportveld verplaatst worden en moet een deel van de groenvoorziening verdwijnen. De Rijk: „De aanpassingen kos ten natuurlijk geld. Maar we zijn niet te beroerd om zelf ook de handen uit de mouwen te ste ken." De dorpsraad en de jonge ren willen de ontmoetingsplaats inrichten met enkele bankjes en beplanting. Het terrein moet jon geren als het ware uitnodigen. Om dit te bekostigen heeft de dorpsraad wat bedrijven aange schreven voor sponsoring. Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen heeft inmiddels positief gereageerd. De verantwoordelijke wethou der F. van Driessche was ook zeer ingenomen met het plan. „Doordat de jeugd zelf initiatie ven neemt, loop je eerder warm voor een dergelijk plan. Alle be trokken partijen staan erachter. Dan kan de gemeente natuurlijk niet achterblijven. We gaan met korte lijnen zo snel mogelijk de sportontmoetingsplaats samen met de jongeren uitwerken." KOEWACHT - De Koewachtenaren kunnen op korte ter mijn hun mening geven over de voorgenomen aanpassin gen aan de wegen in hun dorp in het kader van het wegen beheersplan. Dat zei wijkcoördinator Johan Duerink gis teravond tijdens de dorpsraadvergadering in gemeen schapscentrum De Vlaschaard als reactie op vragen van uit de dorpsraad. De dorpsraad Koewacht heeft van bewoners op het dorp tal van klachten gekregen over de slechte staat van enke le straten en wegen. Een groot deel van deze wegen is door de gemeente Terneuzen opgenomen in het wegenbe heersplan en zullen naar orde van noodzaak door de ge meentelijke diensten in de loop van de tijd worden aange pakt. Voor 2006 staat in elk geval ook de staat van de Eiken laan, nabij Bredeschool De Vlaswiek, op het programma. Daarover uitten vorige maand tijdens de dorpsraadverga dering zowel ouders, dorpsraad als ook de politie hun on rust en zorgen over de alarmerende staat van het fiets pad. SLUIS - De initiatiefnemers van het project Sluis aan Zee mikken vooral op publiek vanuit Vlaanderen. Vol gens planontwerper B. Chielens van het architectenbu reau Areas uit Knokke-Heist ligt hier een markt. Chielens deelde dat gisteravond mee tijdens een pi'esentatie van de plannen tijdens de jaarvergadering van de stadsraad. „In Vlaanderen is geen enkel gebied voorhanden waar op een dergelijke manier wonen en recreëren hand in hand gaan." Het gebied vol water en natuur wordt een soort estua rium dat zijn weg zoekt naar een aantal eilanden waar wo ningen gebouwd kunnen worden op kavels van duizend tot tweeduizend vierkante meter. Voor verdere studies en onderzoeken wordt nog gerekend op twee jaar. De bouwtijd zal ongeveer tien jaar bedra gen. Volgens wethouder J. Provoost levert het project geduren de tien jaar werkgelegenheid aan ongeveer vierhonderd SINT-JANSTEEN - Verschillende Oost-Zeeuws-Vlaamse schuttersverenigingen hebben onder hun eigen leden de jaarlijkse koningsschieting op de staande wip gehouden. R. Elve werd na een kamp met drie anderen van de 27deel- nemers de nieuwe koning van de vereniging de Wester- schelde uit Terneuzen. R. Vermoet schoot bij St.Sebastiaan in Westdorpe de pluim van de 28 meter hoge wip. D. de Vrieze werd eerste minister en G. Persoon tweede minister. De titels eerste en tweede prins gingen respectievelijk naar P. van Hoecke en R. van Hecke. Aan de wedstrijd namen 24 schutters deel. Bij St.Sebastiaan uit Zuiddorpe ging de koningstitel naar M. Suy. De vogels voor eerste en tweede minister werden afgeschoten door rrespectievelijk A. Worst en P. Gauwe. Hier spanden 21 leden de boog. In Koewacht tenslotte mag F. van Boven zich het komen de seizoen koning van de club noemen. Als onderkoning werd P. Martens in het zonnetje gezet. De titels eerste en tweede minister gingen naar respectievelijk M. van de voorde en P. Ferket. Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 IPostbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTE WWV\ E-me -7 j INTERNET I Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten; 13.30 uur: Hand vaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Hal le, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; Kantine AZVV, 18.30 uur: Avondvier daagse; BRESKENS - Oranjeplein, 14.00 - 20.00 uur: Standplaats Scheldebus; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; 15.00 uur: Bin go; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex)hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; De Blaauwe Hoeve, 9.30 uur: Kaartjes maken; 14.00 uur: Bakmiddag, zang club; 19.00 uur: Kaarten; Kantine HVV'24,18.45 uur: Avondvierdaagse; KLOOSTERZANDE Café de Reizende Man, 19.45 uur: Bingo; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Biljarten, bingo; SINT-JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderen soos; 15,30 uur: Kreatieve Vorming; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Ca nasta, biljarten, handwerken; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo;Sporthal de Vliegende Vaart, 18.30 uur: Avondvierdaagse. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Hoek vindt van zichzelf dat hij zich goed kan be heersen. Volgens politierechter M. Klarenbeek viel er op zijn ge drag bij een incident op de Markt van Terneuzen echter ge noeg aan te merken. „Ik vind juist dat u zich daar zeer agressief hebt gedragen door uw zwager in het gezicht te slaan en een vrouw te bedrei gen. Dat is zorgwekkend." De politierechter vond gisteren de mishandeling en de bedreiging bewezen en legde de jonge ver dachte twee maanden gevange nisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, op. Ook moet hij zich verplicht onder de ver slavingszorg van Emergis stel len. De jongeman zat 3 mei op een terras op de Markt toen hij zijn zuster zag en op haar afstapte. Zij was daar niet van gediend. De gezinsverzorgster, die bij haar was, vertelde hem even eens dat dit niet het geschiktste moment was. Hij schold de vrouw uit, waardoor ze zich be dreigd voelde. Zijn (ex) zwager bemoeide zich ermee, waarna er een worsteling ontstond. De ver dachte sloeg hem in het gezicht. Het slachtoffer zou daarbij zijn neus hebben gebroken. Officier van justitie R. Jeuken eiste drie maanden gevangenis straf, waarvan een maand voor waardelijk. De vriendin van de verdachte was niet gehoord door de politie, maar legde giste ren een getuigenverklaring De officier betichtte haar van mein eed, maar in tweede instantie nuanceerde ze haar verklaring. Het liep voor haar met een sis ser af. Nu gratis draadloos modem én installatie bij Zakelijk ADSL: vanaf 19,95 per maand Alle medewerkers supersnel draadloos internetten en e-mailen Flexibel werken: overal op de zaak toegang tot bedrijfsinformatie Gratis zakelijke helpdesk Deze actie geldt t/m 31 juli 2006 0800-0403 kpn.com business partner De leefomstandigheden van Afrikaanse albino's zijn ronduit schrijnend, weet Daphne Blaauw. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Tja, zo kan het dus ook, dacht Daphne Blaauw twee weken geleden. In de PZC las ze in een verhaal over zonaanbidders een citaat van een bouwvakker, die in blote bast in Bres- kens zijn werk deed. „Zonnebrand crème? Ben jij bedonderd!riep hij. Zonnebrand... dat had-ie helemaal niet nodig. Hoe anders is het gesteld met al bino's in Afrikaanse landen. Die kun nen simpelweg niet zonder zonbescher- ming. Hun kwaliteit van leven stijgt ontzet tend door het gebruik van zonnebrand crème, weet Blaauw (26). Insmeren is voor hen noodzaak, maar dat kunnen ze om financiële redenen vaak niet. „Een fles zonnebrand met factor 30 kost in een gemiddelde apotheek in Afrika min stens dertig euro. Daar kunnen ze bij wijze van spreken ook twee maanden voedsel van kopen. Buiten de apotheek is zonnebrand nauwelijks verkrijg baar", zegt ze. Albino's hebben een erfelijk defect in de aanmaak van pigment, waardoor dit minder of helemaal niet door het lichaam wordt geproduceerd. Normaal gesproken zorgt dit pigment voor de kleur van haar, ogen en huid. Albino's hebben hebben wit tot lichtblond haar, rode ogen en een heel lichte huid, die nooit bruin wordt. Blaauw: „In Afrika zijn ze echt een vergeten groep. Het is ook een raar zicht. Ze zijn wit, maar hebben verder wel een negroïde uiter lijk." Blaauw heeft Terneuzense roots, maar werkt en woont al een aantal jaren in Den Bosch. Voor haar studie culturele antropologie toog ze naar Mali, waar ze een onderzoek deed naar de sociale ac ceptatie van albino's in de samenleving. De leefomstandigheden van albino's zijn ronduit schrijnend, constateerde ze. „Zij willen het liefst uit de zon zijn, maar da's in Afrika natuurlijk niet al te makkelijk. De félle zon resulteert in bla ren, lelijke plekken en andersoortige wondjes op hun huid. Ik sprak in de hoofdstad Bamaka een dermatoloog, die zei dat veel Afrikaanse albino's al voor hun dertigste levensjaar huidkan ker hebben. En ze zien er op die leeftijd uit alsof ze al zestig jaar of ouder zijn", zegt BlaaUw. Stichting Blaauw vond dat ze iets moest doen. Ze dacht aan de oprichting van een stich ting, maar kwam er al snel achter dat de Nederlandse studentes Nienke Son- neveld en Kirsten de Boer met een soort gelijk initiatief bezig waren. Zij waren tijdens een stage in een ziekenhuis in foto en reproductie Camile Schelstraete Malawi in contact gekomen met ver pleegkundige Joyce Mussa, een albino. Haar wereld veranderde door een fles zonnebrand, die ze van de twee studen tes had gekregen. Ze verbrandde niet meer, haar wondjes trokken weg en ze leek weer dertig jaar in plaats van vijf tig. De twee richtten de Stichting Afri kaanse Albino's op, om zo zonnebrand- crème en geld in te zamelen. Blaauw sloot zich bij de initiatiefnemers aan en is nu bestuurslid. „We leveren nu zonne brandcrème aan 360 albino's in Mali, Zambia, Senegal, Burkina Faso en Ma lawi. Voordat de flessen worden opge stuurd, testen we ze steekproefsgewijs. Gek eigenlijk hè, dat je die mensen met een product kan helpen dat wij in Ne derland als heel vanzelfsprekend erva ren. De meeste Afrikanen kennen het niet eens." Blaauw hoopt in de zomervakantie een inzamelactie op de Zeeuws-Vlaamse stranden te kunnen doen. Meer informa tie over het werk van de stichting is te vinden op www.afrikaansealbinos.nl. Bezorgklachten: 0800-0231231 opméandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaandereim Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) door Wendy de Jong MIDDELBURG - De stichting Amivedi wil dat de gemeente Middelburg meewerkt aan de identificatie van huisdieren die dood op straat worden gevon den. Vorig jaar trof de dierenorgani- satie een regeling met het Water schap Zeeuwse Eilanden, Rijks waterstaat en de gemeenten Vhs- singen, Middelburg en Veere. Ze spraken af om van elk dood huis dier een digitale foto te laten ma ken zodat ongeruste eigenaren hun huisdier zo snel mogelijk konden identificeren. In de gemeente Vlissingen en Veere wordt de extra service nog steeds aangeboden, maar Middelburg doet sinds januari niet meer mee. Reden hiervoor is volgens de gemeente dat het personeel van de stadsreiniging werd bedreigd en lastiggevallen door mensen die klachten had den over de manier waarop hun dier was geruimd. Ook kwamen er mensen langs die per se een foto van hun dode huisdier wil den zien. Daarnaast riep het ma ken van foto's weerstand op bij het personeel. „In Vlissingen schijnt iemand te zitten die dat graag doet, maar wij hebben dat soort mensen niet", zegt wethou der H. van Klinken. Amivedi tekende bezwaar aan tegen de beslissing om met de service te stoppen. Ze vroeg de gemeente om te overwegen weer op dezelfde manier te gaan wer ken als de andere twee gemeen ten op Walcheren. Maar dat ver zoek werd afgewezen. Middel burg is wel altijd bereid geble ven om de gegevens van een ge vonden huisdier per e-mail te melden bij Amivedi, maar dat vindt de dierenorganisatie niet genoeg. Zij meent dat een foto noodzakelijk is om zekerheid te bieden aan baasjes en ze is van mening dat mensen een foto no dig hebben om het verlies een plekje te kunnen geven. Invriezen Amivedi heeft al verschillende gesprekken gevoerd met de ge meente. De twee partijen heb ben overwogen om de huisdie ren te laten invriezen bij asiels. „Dat bleek wettelijk heel moei lijk en het was bovendien veel te duur", zegt de regiocoördinatri ce van Amivedi, Y. Schotel. Een alternatieve oplossing is tot nu toe niet gevonden. Schotel heeft inmiddels vijf vrijwilligers be reid gevonden om de foto's te maken. „Zolang Middelburg ons informatie blijft geven, kun nen wij daar mensen op afstu ren", zegt ze. Amivedi gaat bin nenkort met de gemeente pra ten. Ze hobpt op de mogelijk heid om een chiplezer te plaat sen bij de balie van stadsreini ging, zodat gechipte dieren zo snel mogelijk kunnen worden geïdentificeerd. „Het is belang rijk dat huisdieren zo snel moge lijk worden teruggevonden. Mensen blijven soms zoeken naar hun huisdier, terwijl het misschien allang geruimd is." TERNEUZEN - Afgelopen win terseizoen zijn in de cursussen jpoppenmaken bij modevak- ischool Jacolien in Terneuzen 'beel wat poppen gemaakt. De re sultaten zijn zaterdag te zien tij dens een expositie. Er worden dan zo'n 70 poppen tentoongesteld. Onder andere heksen, oude mannetjes en vrouwtje, boomfiguren, trollen, hinder- en babypoppen en fanta- siepoppen. De tentoonstelling is van 10.00 i lot 15.00 uur bij modevakschool Jacolien aan het Beethovenhof Wie alvast een voorproefje wil Ihan surfen naar www.modevak- i mooljacolien.nl. nog wel of het Sterrefeest in een andere vorm een doorstart kan maken. „We beraden ons daar nog over. Als het enigszins kan, streven we naar behoud van een feest voor en van de bewoners in de wijk." De meidengroep Tre ble, die ons land dit jaar verte genwoordigt tijdens het 51e Eu rovisie Songfestival in de Griek se hoofdstad Athene, is de hoofd act van het laatste Sterrefeest oude stijl. De groep treedt zater dag 2 september op in de feest tent op het terrein van De Ster- re in Clinge. Afsluiter Van Hooijdonk vindt Treble een goede afsluiter van ruim dertig jaar Sterrefeest. In al die jaren hebben heel wat grote namen uit de muziekwereld in Clinge op het podium gestaan, zoals Lee Towers, Marco Borsato, Ray mond van het Groenewoud, Rob de Nijs, Jan Smit en de Limburg se feestband Rowwen Hèze. Het programma van het Sterrefeest kende een ijzeren formule, met naast de muziekoptredens een heleboel randactiviteiten: van een Vlaamse kermis en een keur aan kindervertier tot aan een speciale eucharistieviering. Het volksfeest ontstond in 1974 toen het Clingse instituut De Sterre de verbondenheid met de dorpsbevolking tot uitdrukking wilde brengen. Tijdens het jaar lijkse evenement vierden ver standelijk gehandicapten, inwo ners van Clinge én duizenden be zoekers uit de wijde omgeving samen feest. Centraal element op het feestterrein was de grote tent waar ook de muziekoptre dens plaatsvonden. Alleen vorig jaar werd daarvan afgeweken. Toen concentreerde het Sterre feest zich in restaurantzaal 't Pa let van het hoofdgebouw, omdat er door de vele bouwactiviteiten op het terrein geen plaats was om de tent neer te zetten. rinnrHarold de Puysseleijr - Het Sterrefeest in een van de grotere volks in Oost-Zeeuws-Vlaan- houdt na dit jaar op te be- De prijzen van gerenom- artiesten zijn voor de Samenwerking Clin- onbetaalbaar en ook steeds moeilijker voldoende vrijwilligers te het Sterrefeest in goede ba te leiden zijn jaarlijks 250 nodig. Waar arties- vroeger nog kwamen voor tot drieduizend euro, een beetje zanger of tegenwoordig al gauw euro voor een optre- van een half uur tot drie bartier, meldt secretaris J. van Hooijdonk van de stichting. Hij stelt dat het Sterrefeest tot voor paar jaar terug een hoogte puntvoor de streek was. Duurder Van Hooijdonk: „Maar nu is er elk weekend wel een feest. Alles wordt steeds duurder, waardoor de begroting in de loop der ja- oger is geworden. Voor minder dan 40.000 euro lukt het niet meer om een feest met allu re te organiseren. Maar door de economisch mindere tijd vind je minder makkelijk sponsors. En aitree vragen houdt mensen te- gen, dus moet je de kosten zien p dekken uit de drankver- P-" stichtingsbestuur bekijkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41