1992 ar^a herhaalt kunstje van Wijze lessen voor Jong Oranje Mark van Bommel: verdiende zege Arsenal woedend op arbitrale drietal Loes Gunnewijk breekt sleutelbeen Owen zou morgen al kunnen voetballen 0tal Frank Rijkaard buigt 1-0-achterstand in slotfase om Wereldrecord Gatlin gecorrigeerd De Vries weg bij Heerenveen Cziommer voor vier jaar naar AZ Assauer weg bij Schalke 04 Gomes niet akkoord met schikking WK ^$^2006 van onze sportredactie PARIJS - In zijn eerste jaar bij Barcelona heeft Mark van Bom- ael na de Spaanse Super Cup ra de landstitel ook de Cham pions League gewonnen. „Ongelooflijk, ik besef het alle maal nog niet", sprak de. mid denvelder gisteravond in Parijs na de enerverende zege op Ar senal (2-1) in de eindstrijd van het Europese kampioenenbal. Van Bommel, die na een uur werd vervanger door de uitblin kende Larsson, sprak van een verdiende zege. „Arsenal heeft eigenlijk alleen maar verdedigd. Maar het maakt me eigenlijk al lemaal niets uit. Donderdag zijn er in Barcelona misschien wel weer een paar miljoen mensen op de been om ons in te halen op die kar. Daar gaat het om." ANP iigrijk moment vroeg in de wedstrijd. Arsenal-doelman Lehmann haalt de doorgebroken Eto'o onderuit, waarna Giuly scoort. Maar die treffer wordt afgekeurd. Scheidsrechter Hauge heeft namelijk al geeft Lehmann rood en kent Barcelona een vrije trap toe. foto Darren Staples/RTR op de counter. Wenger kon daar door Bergkamp niet het gewens te afscheid gunnen dat hij op ba sis van twintig jaar topvoetbal verdiende. FC Barcelona (Spa)-Arsenal (Eng) 2-1 (0-1). 37. Campbell 0-1, 76. Eto'o 1-1. 81. Belletti 2-1. Scheids rechter: Hauge (Noo). Aantal toe schouwers: 77.500. Rode kaart: 18. Lehmann (Arsenal). Gele kaart: Oleguer, Larsson (Barcelona), Eboué, Henry (Arsenal). Barcelona: ValdesOleguer (71. Belletti), Marquez, Puyol en Van Bronckhorst; Van Bommel (61. Larsson), Edmilson (46. Iniesta) en Deco; Giuly, Eto'o en Ronaldinho. Arsenal: Lehmann; Eboué, Camp bell, Touré en Cole; Hleb (85. Reyes), Ljungberg, Fabregas (74. Flamini), Gilberto en Pires (20. Al- munia), Henry. ANP jan onze sportredactie PARIJS - Barcelona heeft weer J |n dreamteam. Veertien jaar iade winnende treffer van Ro- aald Koeman op Wembley mag je Spaans kampioen zich ook weer de beste van Europa noe- aen. Dankzij twee treffers bin ten vier minuten werd een dap per strijdend Arsenal uiteinde lijk verdiend verslagen. Eto'o (76e minuut) en Belletti (31e minuut) voorkwamen dat I de club met de beste aanvallers 1 tan de wereld de hechte defen- (1 ie van Arsenal niet kon omspe- '4j k Wat het ook probeerde, slis met nagenoeg de hele wed- H strijd een speler meer, keek Bar celona na meer dan driekwart wedstrijd tegen een achterstand aan (0-1). Barcelona camoufleerde met de zege nog een beetje dat de lei ding van de wedstrijd faalde. Zelden kreeg de arbitrage van een Europese finale zo veel nega tieve aandacht als rond de eind strijd tussen Barcelona en Ar senal. Een grensrechter wekte een dag voor de wedstrijd verba zing door in een Noorse krant in een shirt van Barcelona te pose ren. Arbiter Hauge raakte tij dens de finale in opspraak'door een serie foutieve beslissingen. De Noor blies in de achttiende minuut meteen op zijn fluitje toen doelman Lehmann de door gebroken Eto'o net buiten het strafschopgebied tegen de grond werkte. Hij zag domweg over het hoofd dat de meegelo pen Giuly de bal alsnog in het le ge doel kon tikken. Hauge, die Lehmann wel de ro de kaart gaf, had in de 38e mi nuut ongewild ook nog een groot aandeel in de openingstref fer "van verdediger Campbell van Arsenal. Op advies van zijn grensrechter floot hij voor een overtreding van Puyol op Eboué. In werkelijkheid raakte de aanvoerder van Barcelona zijn tegenstander niet eens. Hen ry schaarde zich achter de vrije trap en vond het hoofd van Cam pbell die keihard raak kopte: 0-1. Het doelpunt viel op een mo ment dat Barcelona de wed strijd domineerde. Op het ritme van dirigent en rasartiest Ronal dinho overklaste het Catalaanse sterrenensemble de Engelse te genstander op alle fronten. Bar celona vergat alleen te scoren. Eto'o kreeg in blessuretijd van de eerste helft nog een grote kans. Hij schoot op de paal. Met Larsson al extra aanvaller voor middenvelder Van Bommel nam Barcelona nog meer risico. Aan valler Henry van Arsenal, opge groeid in Parijs, sloeg vlakbij zijn ouderlijk huis tot twee keer toe niet toe. Eto'o en Belletti uit eindelijk wel. In alle Spaanse vreugde na af loop werd bijna vergeten dat de eindstrijd van de Champions League tien jaar na de neder laag van Ajax in de Europese fi nale tegen Juventus weer een Nederlands tintje had. Trainers Rijkaard en Ten Cate gunden zowel Van Bronckhorst als Van Bommel een plaats in de basisformatie. Op uitnodiging van de Catalaanse club bekeken CruijffKoeman en Richard Wit- schge, alle drie leden van het Dreamteam van 1992, het duel vanaf het ereterras. Afscheid Helaas voor aanvallers Berg kamp en Van Persie kwamen zij niet in actie. Helemaal na de snelle rode kaart van Lehmann gokte Arsenal met de snelle Hen ry als enige diepe spits volledig van onze sportredactie parijs - Bij Arsenal was er grote woede over het optre den van de Noorse arbiter Hauge, die met name in de eerste helft van de finale een bepalende rol had. „Ik weet niet of die scheids rechter een shirt van Barcelo na aan had of zo. Als ze het ;<ms niet gunnen, laat dat dan vooraf weten"zei Henry. Henry refereerde aan een inci dent in de aanloop naar de fi nale van de Champions Lea gue. Een Noorse grensrechter liet zich voor de plaatselijke krant fotograferen in een shirt van Barcelona. Daarop ontstond veel commotie, waarna de arme man op last van de Uefa kon thuisblijven. Henry: „Toch hebben we niet 1 door de arbitrage hier verlo ren. Een voorsprong mag je in een finale nooit meer wegge ven, zelfs niet met tien man. Ik heb in deze wedstrijd wei nig van Ronaldinho of Eto'o gezien. Henrik Larsson maak te het verschil als invaller. Hij was voor mij de man van de wedstrijd met twee beslis sende assists." Buitenspel „Volgens mij maakte het arbi trale trio een cruciale fout bij het doelpunt van Eto'o. Vol gens mij stond hij duidelijk buitenspel", foeterde coach Arsène Wenger. „Ik raakte Eto'o, maar de scheidsrechter kon ook door laten spelen. Dan had Giuly gescoord en ik geen rood gekregen", zei doel man Lehmann. „Ik ben hier echt kapot van." ügnonze sportredactie Montreal d-aude - Loes Gunnewijk is niet langer in koers in de Ronde van de Aude. Nederlandse wielrenster, die het algemeen klassement de "«de plaats bezette, kwam gis teren in de individuele tijdrit ÖVer 31,5 kilometer van Arzens "aar Montreal d'Aude ten val en brak een sleutelbeen. De zesde etappe leverde een ze ge op voor de Zwitserse Priska Doppmann. Ze legde de afstand af in 48 minuten en 56 secon den. De Duitse Trixi Worrack gaf bijna een minuut toe. Beste Nederlandse was Suzanne de Goede. Ze werd zestiende op 3.13. In de algemene rangschik king staat ze iets hoger. De Fran- gaise Marina Jaunatre bleef leid ster. De Duitser Moritz Volz later zich in de luren leggen door Jong Oranje-voetballer Daniel de Ridder (rechts). foto Eric Brinkhorst/ANP door Barry van der Hooft DOETINCHEM - Veel tijd is er niet meer, veel werk nog wel. Foppe de Haan heeft nog een kleine week om Jong Oranje klaar te stomen voor het jeugd-EK en zal daarbij vooral aandacht moeten besteden aan de afstemming. Die wetenschap had de coach al en gisteravond werd dat in de laatste test tegen Jong Duitsland (2-2) nogmaals bevestigd. „De eerste helft was zinvol, de tweede helft onzin", merkte De Haan op. De twee spelers die hij afgelo pen zondag door Marco van Bas ten in de schoot kreeg gewor pen, lieten in Doetinchem wisse lende indrukken achter. Romeo Castelen bleek nog ver verwij derd van de vereiste vorm, ter wijl Klaas-Jan Huntelaar voor in vooral op een eiland stond. Bij Castelen speelde meer dan bij Huntelaar ook het mentale gedeelte een belangrijke rol. „Romeo was er niet klaar voor", erkende De Haan na afloop. „Hij liep apathisch op het veld en was niet aan het voetballen. Met hem zal ik nog een goed ge sprek moeten voeren." In tegenstelling tot de rest van de selectie, meldde Castelen zich pas gisterochtend in het trainingskamp in Doorwerth. De Feyenoorder zat de afgelo pen dagen in zak en as, nadat van Basten hem niet had opgeno men in zijn definitieve WK-se- lectie. Na een aantal extra vrije dagen kreeg Castelen meteen de kans om de frustratie van zich af te spelen, maar slaagde daar niet in. Na 45 minuten haakte hij ook nog eens af met een pijn lijke enkel. Ook Klaas-Jan Huntelaar kon niet met een tevreden gevoel te rugkijken op zijn achttiende in terland voor Jong Oranje. Het probleem lag echter niet bij de topscorer van de eredivisie, maar vooral bij zijn ploeggeno ten. „De spelers rond Klaas-Jan moeten hem sterk maken. Dat gebeurde niet", had De Haan ge zien. „Hij bood zich steeds uit stekend aan, maar er was te wei nig contact. Ook daar moeten we eens over praten." Het ge brek aan inzicht van achteruit was er mede debet aan dat Hun telaar niet tot scoren kwam. Hij was er wel twee keer dicht bij, op de ondergrond die be kend terrein voor hem is. De Achterhoeker begon zijn car rière bij de Graafschap, verhuis de als talent naar PSV en keerde ruim drie jaar geleden als huur ling nog terug op De Vijverberg. Een doorslaand succes was die laatste periode niet (negen duels, nul goals), maar daar praat niemand meer over. Hun telaar is uitgegroeid tot een spits van formaat, die dit sei zoen scoorde alsof het de nor maalste zaak van de wereld was. Hij moet daarom in Portu gal de kapstok worden waar Foppe de Haan zijn elftal aan kan ophangen. De coach heeft een uitgebalan ceerde selectie tot zijn beschik king, waar hij een sterk elftal uit moet kunnen filteren. Enke le praatsessies moeten er nu nog voor gaan zorgen dat het ook echt gaat lopen. Daar was gister avond alleen in de eerste helft, die door een doelpunt van Ema- nuelson met 1-0 werd afgeslo ten, bij vlagen sprake van. Met Ramon Zomer, Dwight Tien- dalli en de debutanten Patrick Gerritsen en Hans Medunjanin na rust binnen de lijnen kon Jong Oranje namelijk geen vuist meer maken en zakte het spel peil drastisch. De Duitsers ro ken hun kans en zagen een ster ke actie van ex-Ajacied Nando Rafael beloond met de gelijkma ker van Roberto Hilbert (1-1). Met de tweede treffer van de Duitsers werd tien minuten voor tijd een vermakelijke slotfa se ingeluid. Jong Oranje kwam op een knullige manier op ach terstand. Ramon Zomer speelde terug op Remko Pasveer, zijn ploeggenoot bij FC Twente, maar de doelman miste de bal volledig: 1-2. De Haan: „Het was knullig, maar wel een fantastisch mo ment om van te leren." Nadat de Duitse keeper Fromlowitz rood had gekregen vanwege een handsbal buiten het strafschop gebied, kwam Jong Oranje via Demy de Zeeuw in de slotmi nuut alsnog op gelijke hoogte. De middenvelder van AZ pas seerde veldspeler Lehmann, die plaats had genomen onder de lat. donderdag 18 mei 2006 PARIJS - De internationale atletiekfederatie IAAF heeft gisteren het wereldrecord op de 100 meter van de Ameri kaan Justin Gatlin gecorrigeerd van 9,76 naar 9,77 secon den. Zodoende heeft de sprinter de mondiale toptijd van Asafa Powell (9,77) geëvenaard in plaats van verbeterd. Gatlin liep de toptijd vorige week vrijdag in Doha. De Amerikaan zette een tijd van 9,766 neer. Waar de klok ei genlijk 9,77 had moeten weergeven, kwam er abusievelijk 9,76 op cle borden te staan. „De IAAF is door Tissot Ti ming geïnformeerd over deze fout", schreef de atletiekfe deratie in een verklaring. „Daarom zal de tijd van Gatlin worden aangepast tot 9,77, gelijk aan het huidige wereld record va Asafa Powell uit 2005." ANP/AFP HEERENVEEN - Mark de Vries vertrekt bij Heerenveen. De Friese voetbalclub heeft besloten de optie tot koop in het huurcontract van de aanvaller niet te verlengen. De Vries heeft bij zijn Engelse club Leicester City nog een contract voor twee seizoenen. „We hebben al een nieuwe spits gehaald", lichtte voorzitter Riemer van der Velde toe. „We hadden Mark wellicht als pinchhitter willen hou den, maar dat zag hij niet zitten. Eigenlijk was ook een beetje te duur daarvoor." Heerenveen huurde De Vries deze winterstop na het ver trek van Klaas Jan Huntelaar en Georgios Samaras. ANP ALKMAAR - AZ heeft zich versterkt met Simon Cziom mer. De 25-jarige Duitse middenvelder zal in Alkmaar een vierjarig contract ondertekenen. Hij komt transfer vrij over van Schalke 04. Afgelopen seizoen speelde Cziommer op huurbasis vijftien wedstrijden voor Roda JC. Mede door zijn inbreng - onder meer door acht doel punten - haalden de Limburgers nog de play-offs voor een plek in de Uefa Cup. Ervaring met de Nederlandse competitie deed Cziommer ook op bij FC Twente. Hij speelde 81 duels in Enschedese dienst. ANP GELSENKIRCHEN - Rudi Assauer is met onmiddellijke ingang opgestapt als manager van Schalke 04. De Bundes- ligaclub uit Gelsenkirchen bevestigde dat gisteren op zijn website. Volgens Bilcl-Zeitung had de Raad van Toezicht zich dinsdag gekeerd tegen een voortzetting van de samen werking met de 62-jarige Assauer, die jarenlang de dienst uitmaakte bij de 'Königsblauen'. Assauer was voor het eerst in de periode 1981-1986 algemeen directeur van Schalke. Na een pauze van zeven jaar keerde hij in 1993 terug in functie. Zijn grootste succes was het veroveren van de Uefa Cup in '97. ANP EINDHOVEN - De Bi*aziliaanse doelman Gomes gaat niet akkoord met het schikkingsvoorstel van de aankla ger Betaald Voetbal. De keeper kreeg naar aanleiding van een trappende beweging richting Wesley Sneijder in het bekerduel met Ajax een voorstel van vier wedstrijden schorsing waarvan één voorwaardelijk. De tuchtcommis- sie zal zich nu over de zaak buigen. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Michael Owen heeft in het trainingskamp van Engeland in Portugal de laatste twijfels over zijn fysieke gesteld heid weggenomen. „Als onze openingswedstrijd van het WK morgen zou zijn, zou ik zonder problemen kun nen meespelen", zei de 26-jarige spits van Newcastle United vast beraden. Owen kwam na zijn voetbreuk op 31 december nog maar één keer in actie in de Engelse com petitie. Daarna ondervond de 75-voudige international echter weer een flinke terugslag. Toen ook mede-aanvaller Wayne Rooney (Manchester United) 'met een gebroken voet afhaakte, vreesde de hele Engelse voetbal wereld voor grote offensieve pro blemen bij het naderende WK in Duitsland. De positieve berich ten over Owen kwamen voor bondscoach Eriksson als een gro te opluchting. De Zweed wil zijn teruggekeer de sterspeler in de komende oe fenwedstrijden tegen Wit-Rus- land, Hongarije en Jamaica con ditie en ritme laten opdoen. „Hij maakt echter nu al een zeer scherpe .indruk", liet Eriksson gisteren in Vale do Lobo weten. Nederland is op de nieuwste ranglijst van de wereldvoetbal bond nog altijd derde. De top drie veranderde niet. Brazilië leidt nog altijd comfortabel vóór Tsjechië. Mexico passeerde door een zege op DR Congo de Verenigde Sta ten en Spanje en is nu vierde. Argentinië, straks in Duitsland de hoogst ingeschatte groepste- genstander van Oranje, duikel de naar de negende plaats. De Fifa publiceert de volgende ran king op 12 juli, drie dagen na de WK-finale. De rangschikking: 1. Brazilië 827 punten, 2. Tsjechië 772, 3. Neder land 768, 4. Mexico 758, 5. Verenig de Staten en Spanje 756, 7. Portu gal 750, 8. Frankrijk 749, 9. Argen tinië 746,10. Engeland 741,13. Ita lië 728, 19. Duitsland 696, 32. Ivoorkust 669,44. Servië en Monte negro 610. Veiligheidsinstanties in Duits land hebben bij de wereldtitel strijd voetbal 21 duels aange merkt met verhoogd risico op een terroristische aanslag. Drie zaken worden nog eens als extra riskant gezien. Het ope ningsduel (München) en de fina le (Berlijn), alsmede alle wed strijden van de Verenigde Sta ten. Ook zijn de veiligheidsdien sten extra waakzaam bij duels van landen die waren betrokken bij de invasie in Irak. Het gaat daarbij om Australië, Engeland, Polen en Spanje. De Duitse overheid zegt dat er geen contrete aanwijzingen zijn voetbal W Duitsland voor aanslagen bij één van de 64 wedstrijden op het evenement. De Duitse international Philipp Lahm moet een operatie onder gaan. De verdediger van Bayern München heeft een pees ge scheurd in zijn linkerarm. Hij liep de blessure dinsdag op tij dens een oefenduel van de natio nale ploeg. Of Lahm op tijd is hersteld om aan het WK deel te nemen is twijfelachtig. De autoriteiten in Bangladesh hebben toegezegd dat de stroom tijdens de wereldtitelstrijd voet bal niet uitvalt. Normaal is dat in het land aan de orde van de dag. De regering hoopt op deze manier de talloze voetbalfans in het land tevreden te houden. Sport is zeer populair in Bangla desh. Inmiddels heeft meer dan de helft van de 140 miljoen inwo ners op de een of andere manier toegang tot een televisietoestel. Het gevolg is dat bij massaal be keken uitzendingen de stroom voorziening onder druk komt te staan. Slechts 25 procent van de bevol king heeft een elektriciteitsaan sluiting. Stroomuitvallen ko men vrijwel dagelijks voor en duren in de regel vijf a zes uur. Dit heeft al met enige regelmaat tot ongeregeldheden geleid. Bij recente protesten zijn zeventien personen om het leven gekomen. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37