pzc j m 11 Elocoat creëert 45 nieuwe banen Een beetje onwerkelijk Het IMF moet hervormen Drieklovendam bijna af Ondernemers schatten waarde bedrijf laag in Slimme ondernemer geeft vrouwelijke werknemers ruimte tweede productielijn in gebruik eind 2007 Ambtenaren Kroes doen inval bij energiebedrijven "4 m Greetz gaat Amerika bedienen Kritiek op Duisenberg-regeling Winkels boycotten KPN-prepaid Beleid voor personeel moet op de schop Wensen zijn voor ons uitdagingen! Zuidwest l/lease Redactie: 0113-315649 vw.pzc.nl ^tbiis 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Ed-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7spuws-Vlaanderen: 0114-372770; pionaal: 020-4562500. donderdag 18 mei 2006 rfnnrRené Hoonhorst TERNEUZEN - Het Terneuzcn- se verpakkingsbedrijf Elocoat verwacht eind volgend jaar een nieuwe tweede productielijn in gebruik te nemen. Met de nieu- wc verpakkingslijn, kosten zo'n iwintig miljoen euro, kan Elo coat de productie met vijftig pro cent vergroten: van 140.000 ton naar ruim 200.000 ton. Om de lijn te laten draaien, heeft het bedrijf ook zo'n vijftig procent meer mensen nodig. De huidige negentig personeelsle den krijgen er dan ook zo'n 45 nieuwe collega's bij, verwacht directeur E. Voet. Ruim dertig hen zullen aan de band wer ken, de overigen zijn nodig voor onder meer logistiek, planning en onderhoud. Elocoat produceert verpakkings karton voor onder meer zuivel producten en vruchtensappen. Het bedrijf voorziet het karton van een laagje aluminium of po lyethyleen om dranken te kun nen bewaren. Aluminium wordt gebruikt voor langer houdbare producten (in en buiten de koe ling), polyethyleen vooral voor beperkt houdbare, gekoelde pro ducten. De nieuwe productielijn moet Elocoat in staat stellen adequaat in te spelen op nieuwe ontwikkelingen. Voet: „Door karton met een steviger struc tuur te maken, kunnen de ver pakkingen ook worden gebruikt van onze redactie economie BRUSSEL - Ambtenaren van lees Commissaris Kroes (Concurrentiebeleid) hebben gis ten invallen gedaan bij gas- cn elektriciteitsbedrijven in Duitsland, Frankrijk, België, Ita lië, Oostenrijk en Hongarije in een onderzoek naar het moge- afschermen van de markt voor grote contracten. de Europese Commis sie gisteren meegedeeld. Kroes kondigde eerder al aan dat zij meer concurrentie wil in de ener giesector en mogelijke kartels of monopolies aan gaat pakken. Het is nog onduidelijk of de huis zoekingen direct te maken heb- ben met die nieuwe prioriteit van de europese commissie. Bij het onderzoek naar gasmaat schappijen gaat het vooral om de toegang tot pijplijnen "voor concurrenten van vroegere na tionale monopoliehouders en het maken van prijsafspraken. De invallen bij elektriciteitsbe drijven vonden alleen in Honga rije plaats. ANP voor producten die erg lang houdbaar moeten blijven. De nieuwe lijn geeft ons de moge lijkheid ook dat steviger karton van een beschermende coating- laag te voorzien." Wijnen Het grootste deel van het door Elocoat geproduceerde verpak kingskarton gaat naar moeder bedrijf Elopak. Elopak maakt, elders in Temeuzen, pakken voor onder meer zuivelbedrijf Campina en mineraalwaterpro ducent Bar le Due. Daarnaast voelen ook wijnen en wasver- zachters zich thuis in verpakkin gen van Elocoat en Elopak. Met de nieuwe lijn moeten Elocoat en Elopak niet alleen de huidige klanten nog beter kunnen bedie nen, maar hoopt het bedrijf ook een groter marktaandeel te ver werven. Voet: „We kopen nu af en toe verpakkingsmateriaal in van andere bedrijven en dat kun nen we over een tijdje sterk be perken." Het hoofdkantoor in Noorwe gen heeft Elocoat al groen licht gegeven voor de benodigde in vestering van zo'n twintig mil joen euro. Maar desondanks gaat er nog zeker anderhalf jaar overheen voor de nieuwe pro ductielijn in bedrijf is, verwacht Voet. De studie naar de ideale uitvoering van de band is nog niet helemaal afgerond en le vering van machines voor een nieuwe op speciale wensen afge stelde productielijn kost veel tijd. *3* YICHANG - Arbeiders lopen voor de Drieklo- vendam over de rivier Yangtze in Yichang in de centrale Chinese provincie Hubei. De construc tie zal volgende week worden voltooid. Milieu deskundigen hebben China en andere energie- hongerige landen er op gewezen dat de bouw van de Drieklovendam als een waarschuwing geldt voor toekomstige projecten. Tiendui zenden boeren moesten verhuizen, omdat hun eigendommen onder water kwamen te staan door de bouw van de dam. foto Reinhard Krause/RTR pagina 25 Chinezen omarmen dure luxe AMSTERDAM - De Nederlandse online service voor het versturen van echte wenskaarten maakt de oversteek naar Amerika. Samen met kaartenproducent Hallmark, marktleider in de wenskaartenmarkt, wil het wereldwijd binnen 24 uur wenskaarten bij de mensen thuisbezorgen. „De eerste stap is nu dat we dat in Amerika gaan doen. Daarna willen we naar Groot-Brittannië, waar per hoofd van de bevolking per jaar de meeste kaarten worden ver kocht", zegt directeur J. van Vulpen. „Daarna willen we naar meer Engelstalige landen om uiteindelijk over de he le wereld in een dag kaarten te kunnen bezorgen." ANP AMSTERDAM - De Duisenberg-regeling biedt geen rede lijke oplossing voor de klanten van Dexia. Dat betoogden diverse advocaten gisteren voor het gerechtshof in Am sterdam. „Deze regeling staat niet in verhouding tot de werkelijk geleden schade." Met die woorden probeerde advocaat H. Bosman namens tientallen beleggers de schikking in het conflict rond de aandelenlease van tafel te vegen. Bosman vindt de belofte van Dexia om twee der de van de restschuld te compenseren te mager.Volgens de advocaat kunnen beleggers in een rechtszaak een ruim hartiger regeling afdwingen. Enkele klanten van Dexia en advocaten zeiden gisteren dat de Duisenberg-regeling niet algemeen verbindend mag worden verklaard. Dexia en de belangenorganisaties Leaseverlies en Eegalease heb ben het gerechtshof gevraagd de schikking op te leggen aan alle klanten van de bank. Daartoe moeten zij het ge rechtshof ervan overtuigen dat de regeling een redelijke oplossing biedt. ANP DEN HAAG - De vr-- koop van beltegoedkaarten van KPN en Hi in 5000 - /ïnkels is stopgezet. De distributeur van de kaarten, Aiphyra, ligt in de clinch met KPN over de betalingsvoorwaarden. De kaarten worden nu niet meer verkocht in onder meel de supermarkiketens Konmar, Cl000 en Hoogvliet, en ook bij Primera, T for Telecom en Bruna. Aiphyra ver wacht dat meer winkels zullen volgen. Volgens Aiphyra heeft KPN 'eenzijdig' de betalingsvoorwaarden gewij zigd, waardoor de marges te klein zijn geworden. „Er zit een ondergrens in de marges en die is nu bereikt. Het is onbegrijpelijk dat KPN zo met zijn partners omgaat", zei directeur Mike Naughton van Aiphyra. Volgens hem zijn andere distributeurs al in een faillissement gedwongen dankzij KPN. Het telecomconcern herkent zich volgens een woordvoerder niet in de beschuldiging van Aiphyra. KPN benadrukt dat klanten hun tegoed kunnen opwaar deren bij onder meer Primafoon, Belcompany en benzine stations. ANP door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeuwse on dernemers schatten de waarde van hun bedrijf bij verkoop nog al eens te laag in. Met name voor degene die met pensioen gaan, kan de appel zuur zijn. Die waarschuwing geeft de Ka mer van Koophandel voor Zee land in Middelburg. Die vestigt er al een tijd de aandacht op, maar constateert nu een serieus probleem, aldus woordvoerder M. Volleman. De Kamer organi seert daarom samen met accoun tantsbureau Abab vanavond een bijeenkomst over hoe de waarde van een bedrijf te bepa len. De komende jaren verkopen circa 2000 Zeeuwse onderne mers him bedrijf om met pen sioen te gaan. „Van de onderne mers die zich uitschrijven uit het handelsregister, gaat 60 pro centmet pensioen", aldus Volle man. Ondernemers beginnen volgens hem te laat met de voorbereidin genvoor de verkoop. Belasting -Allereerst komt de belasting dienst om de hoek kijken. Want over de totale opbrengst na de verkoop moet belasting worden betaald. Het gebeurt te vaak dat ondernemers daarna schrikken. Want ze hadden het idee van hun pensioen te kunnen gaan ge nieten, maar dan blijkt er uitein delijk te weinig geld over te blij ven." Ook onderschatten onder nemers de emotie die bij de ver koop komt kijken. „Als je tien tallen jaren een bedrijf hebt ge had, moet je op tijd beginnen met er afstand van te nemen." De Kamer wijst ondernemers er op dat de waarde van een be drijf niet alleen bestaat uit kille cijfers. „Het gaat niet alleen om de winst- en verliesrekening, de omzet en de winst. Even zo be langrijk zijn zaken als het aan tal klanten. Soms zit veel kennis van; het bedrijf in het hoofd van de eigenaar. Zodra die vertrekt, gaat er dus veel kennis en daar mee waarde verloren. Daarmee houden ondernemers te weinig rekening." Gevolgen Het is daarom zaak ruim voor de verkoop vast te stellen wat de meerwaarde van het bedrijf is. Daarbij moet er ook aandacht worden besteed aan de gevolgen voor het personeel en contracten met derden. Vol leman: „Een koper gaat uit van de harde cijfers, terwijl een verkoper nog een emotionele band heeft met het bedrijf. Heel begrijpelijk. Maar mensen moeten niet vergeten in de ver koopprijs die dingen mee te ne men die niet in de boeken staan." De bijeenkomst over waardebe paling is vanavond in hotel Ar- neville: in Middelburg en begint om 19.30 uur. - op eigen benen - door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De startende ondernemer heeft het moeilijk, hoor je wel eens. Nou, daar heeft meubelmaker Youri Riedijk uit Krabben- dijke geen last van. Bij zijn be drijfje Trendy Interiors stromen de bestellingen bin- Het kan snel gaan. Een jaar geleden had Riedijk (25) nog helemaal geen plannen om zijn eigen meubelmakerij te beginnen. Afgelopen zomer timmerde hij eens een tele- visiekast in elkaar en zette die te koop op internet. Er was wel belangstelling. Van het een kwam het ander en van lieverlee kwamen er steeds meer bestellingen bin nen. Begin dit jaar heeft hij de knoop doorgehakt: hij ging er zijn boterham mee verdie nen. Tuintafel Dat lukt meer dan aardig. Wie een kast, tuintafel of tele visiemeubel door Youri wil la ten maken, moet daar enkele weken op wachten, zo druk is het. De Krabbendijkenaar maakt bijna alle meubels van De bestellingen stromen binnen bij Youri Riedijk. foto Willem Mieras Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In Op eigen benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag Youri Riedijk van Trendy Interiors. oude steigerplanken. Hij houdt van het robuuste uiter lijk. „Bovendien zit er al een cementlaagje over", legt hij uit. „Waardoor je tuinmeu bels, zonder ze nog te moeten bewerken, buiten kan zet ten." Het ondernemende heeft er bij Youri altijd wel ingezeten. Niet gek, want zijn pa heeft een kledingzaak in Krabben- dijke. Desondanks koos zijn zoon in eerste instantie voor de horeca. Tot hij ging samen wonen en er achter kwam dat dat vak, met zijn ongewonè werktijden, dan niet zo han dig is. Dan maar de kleding zaak overnemen, dacht hij. Youri werkte - om ervaring op te doen - nog een tijd als kledingadviseur bij een mode zaak in Goes. Tot hij zijn tele visiemeubel maakte, met de bekende gevolgen. Geen spijt Youri zegt nog geen seconde spijt te hebben gehad van zijn keuze, al vindt hij het nog een beetje onwerkelijk dat het zo goed gaat. Hij heeft zijn vrien din kunnen charteren voor de boekhouding, zelf kan hij de hele bezig zijn met wat hij leuk vindt: meubels maken. Elke ochtend om zeven uur is hij al te vinden in zijn be- drijfsunit aan de Zuidweg. „Vroeg? Welnee. Ik heb nog in de uien gewerkt. Dus ik ben wel wat gewend." Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verkeert in de grootste cri sis van zijn meer dan zestigjarige be staan. Het gerenommeerde instituut moet hervormen om te overleven. Afge lopen maand hield het IMF zijn half jaarlijkse vergadering in Washington DC, Daar werd niet alleen stilgestaan ai] de toestand van de wereldeconomie, de hoge olieprijs, en het enorme tekort °P de Amerikaanse handelsbalans, ook tot bestaansrecht van het IMF zelf stond ter discussie. tige critici, zoals gouverneur Mer- v.vn King van de Bank of England, me ien dat het IMF een verouderd insti tuut is en aan een ingrijpende hervor- Hngtoe is. De inkomsten uit leningen verstrekt aan landen in financiële nood z']nde afgelopen jaren sterk teruggelo pen. Het IMF zit nu zelf in budgettaire problemen omdat het de laatste jaren te weinig heeft moeten bijspringen. De wereldeconomie draait goed. Vele landen in Latijns-Amerika en Azië, die eerder de hulp van het IMF inriepen, hebben daar nu geen behoefte meer aan. Brazilië en Argentinië hebben be gin dit jaar hun schulden aan het IMF afbetaald. Ook Rusland heeft het IMF niet meer nodig. Eigenlijk is alleen Tur kije nog een grote klant van het Fonds. Minder leningen betekent minder ren te-inkomsten en dus budgettaire pro blemen. Een deel van het personeel ging onlangs zelfs de straat op omdat ze vrezen voor hun baan; een unicum voor ambtenaren van internationale or ganisaties. Het is zonneklaar dat de operationele kosten van hel IMF op korte termijn fors omlaag moeten. Door de lagere ren te-inkomsten ontkomt men er niet aan om te snijden in de riante primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden van het personeel. Op lange termijn is het snijden in de kosten echter niet vol doende. Naar mijn mening ontkomt het Fonds er uiteindelijk niet aan om te fu seren met de Wereldbank. Deze instellingen worden ook wel de zogenaamde 'Bretton Woods zusters' genoemd. Zij zijn immers beide meer dan zestig jaar geleden - in juli 1944 - bij de conferentie van Bretton Woods in de Verenigde Staten opgericht. De Wereldbank was bedoeld voor de ont wikkelingslanden, terwijl het IMF op de meer ontwikkelde landen was ge richt. Beide instellingen dienden de fi nanciële stabiliteit te bevorderen, on der andere door valutacrises te voorko men. Aangezien die ontwikkelde en ont wikkelingslanden voor wat betreft het welvaartsniveau naar elkaar zijn toe gegroeid, is er veel te zeggen voor een fusie. De wereldeconomie en het internationa le monetaire stelsel zijn in een hoog tempo aan het veranderen. China, In dia en Brazilië zijn sterk in opkomst. Zij eisen een grotere rol in de interna tionale besluitvorming op en laten ook meer hun stem horen binnen het IMF. Ook EVIF-topman Rodrigo de Rato is doordrongen van het feit dat zijn instel ling achter de feiten aanholt. Tijdens de halfjaarlijkse vergadering stelde hij dan ook dat het hoog tijd is dat opko mende markten meer invloed krijgen op het beleid van het IMF. Hij doelde daarbij overduidelijk op China, India en Brazilië. Door meer zeggenschap te geven aan deze opkomende landen wint het IMF ook aan slagkracht en vertrouwen. Daarnaast moet het Fonds zich stand vastiger opstellen en meer leidend zijn. Het IMF doet denken aan een scheids rechter die op een gegeven moment aan de spelers naar de uitleg van de spel regels vraagt. Dan kan natuurlijk niet. De arbiter moet de spelregels kunnen duiden en de spelers moeten zich aan deze regels houden. Het Fonds moet zijn bestaansrecht dus opnieuw be vechten. Kortetermijnoplossingen, zo als het verkopen van een deel van de goudvoorraad van het IMF, is een lap middel. Sylvester IJf finger door Ben Jansen GOES - Een slimme onderne mer geeft vrouwen de ruimte. Ze beschikken vaak over meer voortvarendheid en doorzet tingsvermogen dan mannelijke collega's en ze beschikken vaak over meer capaciteiten dan hun opleiding doet veronderstellen. Dat komt omdat vrouwen gemid deld genomen nog steeds lager zijn opgeleid dan mannen. Deze tip verstrekte directeur H. van Koeveringe van Room pot Groep gisteren tijdens het ondernemerscongres van de ING Bank en de belangenorgani satie voor het midden- en klein bedrijf MKB in Goes. De vier honderd deelnemers beloonden hem met een klaterend applaus. Voorzitter L. Hermans van MKB Nederland drong aan op versoepeling van de regelgeving waarmee het mkb te maken heeft. „We hebben regels, ver gunningen en controles. Haal daar die vergunningen toch tus sen uit", riep hij vertegenwoor digers van de provincie en ge meenten op. „Controleer ge woon of iedereen zich aan de re gels houdt. Dat is genoeg." Hermans uitte kritiek op het feit dat tot dusver geen enkele Zeeuwse gemeente meedoet aan het MKB-project Stopwatch. Daarbij kunnen gemeenten de doorlooptijden van vier typen vergunningen laten doormeten. Burgemeester D. van der Zaag van Goes reageerde: „Wij heb ben er in Goes bewust voor geko zen om niet mee te doen. Aan dat project komt een heleboel bureaucratische rompslomp te pas. Wij streven ernaar alle ver gunningen snel te verlenen." Bij de roep van Hermans om het bedrijfsleven meer armslag te ge ven op het gebied van regelge ving tekende Van der Zaag aan: „Verruiming van de vrijheid voor de één betekent vaak beper king voor de ander." Verder merkte hij droogjes op dat veel bedrijven in de mkb-sector juist verdienen aan het huidige ver gunningenstelsel. Gedeputeerde M. le Roy van eco nomie verzekerde de deelne mers aan het congres dat de pro vincie zich bewust is van de be tekenis van het mkb voor wel vaart en werkgelegenheid in Zeeland. Ze zei het mkb te be schouwen als een motor voor de economie en rekende het als de taak van de provincie te voorko men dat er zand in die motor komt. Le Roy: „Sterker nog, we willen het oliekannetje zijn." Ze wees op de ontwikkelingsmaat schappij die in de steigers staat en kondigde aan dat ze eens in de twee weken op wisselende plaatsen in Zeeland spreekuur voor ondernemers gaat houden. pagina 23 Zeeland gebaat bij meer onderzoek DEN HAAG - Het personeelsbe leid moet op de schop. Werkge vers spelen onvoldoende in op maatschappelijke ontwikkelin gen als vergrijzing en het toene mend aantal tweeverdieners. Dat stellen de Nederlandse Ge zinsraad (NGR) en het Experti secentrum Leeftijd die hebben onderzocht in hoeverre bedrij ven het personeelsbeleid afstem men op de levensfases van hun personeel. Hun conclusie is dat dit veel te weinig gebeurt. Het huidige be leid richt zich sterk op ouderen. Zij krijgen bijvoorbeeld extra vrije dagen en kunnen met vroegpensioen. Dit soort regelin gen wordt door het toenemend aantal ouderen steeds duurder. Bijna de helft van de werkne mers combineert arbeid en zorg. Maar in het personeelsbeleid is hiervoor weinig aandacht. Ge middeld besteden organisaties 5,5 procent van de loonsom aan 'levensfasebeleid'. Daarvan gaat 59 procent op aan regelingen voor ouderen. Ruim een derde is bestemd voor scholing. Voor re gelingen die het makkelijker moeten maken arbeid en zorg te combineren, blijft maar 5 pro cent over. Bovendien wordt het beleid te weinig afgestemd op de wensen van het personeel. Veel mensen willen meer te zeg gen hebben over hun werktij den. ANP t i www.zuidwestlease.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21