Kwaliteit jeugdzorg in geding PZC Kandidaat werd bewust beschadigd Verkokering zit aanpak misdaden door jeugd dwars Philippinenaren in onzekerheid over gif Sondeermachine zoekt naar bommen en granaten 13 Gedeputeerde maant tot zorgvuldigheid bij wegwerken wachtlijsten Ouderenzorg heeft toekomst voor Zeeland Deltawerken wereldwonder Veelpleger moet naar kliniek Vermisten nog niet gevonden Staking in Vlaamse havens Geen Zeeuwse winnaar bij voorleesstrijd PHILIPPINE - Bewoners van de Kasteelstraat in Philippine eten mogelijk al jaren onnodig vergif tigde groenten uit hun moes- Jfin, Dat betoogde inspreekster Jevrouw Willemsen gisteren in Je commissie Omgeving. Zij sprak namens haar vader die Lenaar is van het perceel num- ia- 20. Dat ligt naast het per- ^1 nummer 22 waar ernstige verontreiniging is aangetroffen. Volgens de provincie is er geen donderdag 18 mei 2006 direct gevaar voor de volksge zondheid en is er dus geen nood zaak voor een bodemsanering. De omwonenden hebben echter wel het advies gekregen om voor alle zekerheid geen groen ten uit hun moestuin te eten. Volgens Willemsen is er echter in 1997 ook al zware verontreini ging ontdekt op het perceel num mer 20. „Volgens de wetgeving was de provincie verplicht dit verder te onderzoeken, maar dit is niet gebeurd", betoogde de in spreekster. „De afgelopen zeven jaar zijn de mensen met een moestuin dus onnodig blootge steld aan gevaren door het eten van groenten. Als het bevoegd gezag zich aan de wettelijke ver plichting had gehouden, was de vervulling al lang gesaneerd ge weest." De familie Willemsen is inmid dels verhuisd, maar volgens de inspreekster zou de ziekte van haar vader wel eens met de ver ontreiniging te maken kunnen hebben. „Ook bij buurtbewo ners met een moestuin komen vaak ziekten voor", zei ze. Volgens bewoner C. van Zuile- kom leven de bewoners van de Kasteelstraat in grote onzeker heid. „De overheid moet duide lijkheid verschaffen over de kwaliteit van de woon- en leefomgeving", zei hij. „Dat kan alleen maar door op korte ter mijn een bodemonderzoek te la ten uitvoeren. Het lijkt me dat we daar recht op hebben." In de brief kondigde de gemeen te aan geen enkele actie te zul len ondernemen, maar onder druk van de commissie komt daar wellicht verandering in. De commissieleden keken er van op dat er al in 1997 een on derzoek is gedaan, want daar over wordt nergens gerept. Wet houder C. van Schaik, die in het nieuwe college de kwestie Kas teelstraat op zijn bordje heeft ge kregen, moest constateren dat er heel wat vragen kwamen die nieuw voor hem waren. „Maar ik ben er van overtuigd dat wij als gemeente doen wat we vol gens onze taak ook moeten doen." Van Schaik beloofde dat B en W extra energie gaan stop pen in het informeren van bewo- Lr Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De haast om de wachtlijsten in de jeugdzorg weg te werken mag niet ten kos te gaan van de kwaliteit van de hulpverlening. Die waarschu wing uitte gedeputeerde G. van Heukelom (SGP, welzijn) giste- in een rondetafelgesprek provinciebestuurders met Tweede Kamerleden. Twee weken geleden heeft het kabinet besloten 130 miljoen eu- extra uit te trekken om er voor te zorgen dat aan het eind n het jaar geen enkele jongere Nederland langer dan negen weken op zorg hoeft te wachten. Daarvan gaat 2,7 miljoen euro naar Zeeland. De Kamerleden wilden gisteren de provincies weten of ze daarmee inderdaad de wachtlijs ten kunnen wegwerken. Dat zal welmoeten, antwoordde de Gel gedeputeerde J. Esmeijer, want daarover zijn keiharde af spraken gemaakt. Schieten de irovincies tekort, dan vordert iet Rijk geld terug. Leveren zorgverzekeraars onvoldoende prestaties, dan moeten zij hun ;t teruggeven aan pro vin- Maar geld alleen is geen oplos sing, betoogde Van Heukelom. ,Ik kan niet zomaar een blik me dewerkers en deskundigen open trekken. We moeten dus oppas sen dat de kwaliteit van de zorg op peil blijft. We mogen daar- doorCornelleke Blok Gedeputeerde G. van Heukelom öoemde initiatieven zoals die in Geersdijk een kans voor de Zeeuwse economie. „We kunnen tiet dit soort projecten ouderen van buiten de provincie aantrek ken. Dat zorgt voor een economi sche impuls en meer werkgele genheid. Zeeland kan zich door haar bijzondere omgeving onder scheiden van andere provin cies." van der Wouw van Scoop, het Zeeuwse instituut voor ?°rg, Welzijn en Cultuur, prees <je combinatie van zorg en re- creatie, waar het landgoed Rijck holt zich op richt door een bed breakfast en verschillende ac tiviteiten op te zetten. P^t er een markt is voor projec ten zoals het landgoed Rijckholt Werd gisteren eens te meer dui delijk. Want, zoals de Noord-Be- velandse wethouder C. van der Weele het zei: „Wie wil zijn °ude dag nou niet op zo'n ma nier doorbrengen?" mee niet de mist ingaan." Zee land is in gesprek met het schip- persinternaat Koningin Juliana in Terneuzen, het Leger des Heils en thuiszorginstellingen om bij te springen. Verder den ken hulpverleners die nu partti me werken erover tijdelijk vol tijds te gaan werken. Van Heukelom: „Zo hopen we het in Zeeland te redden, maar ik zeg erbij dat we de kwaliteit in de gaten moeten houden. Weet een medewerker van de thuiszorg het verschil, tussen een diabeticus en een adhd- kind? Niemand kan mij nog ga randeren dat de thuiszorg die kennis in huis heeft. We moeten natuurlijk wel oppassen dat we geen ongelukken la-ij gen." Gedeputeerde J. Kamp van de provincie Utrecht wees erop dat het wegwerken van wachtlijsten ook een definitiekwestie is. Nu wordt gerekend dat niemand langer mag wachten dan negen weken na diagnose door een bu reau jeugdzorg. Maar er zijn ook veel niet-geïndiceerde kin deren die op hulp wachten. „Ik wil niet op Rupsje Nooitgenoeg lijken, maar dat is wel een pro bleem waarvoor we geen geld hebben gekregen." Esmeijer be nadrukte dat niet alle kinderen die binnen negen weken worden geholpen de zorg zullen krijgen waarvoor ze zijn geïndiceerd. „We kunnen voor de behoefte aan residentiële zorg niet blik semsnel gaan bijbouwen. De kin deren krijgen in elk geval de zorg die zo dicht mogelijk komt bij wat ze nodig hebben." GEERSDIJK - Ouderenzorg heeft de toekomst voor Zeeland. Dat was de conclusie van het symposium dat R. Bakker en K. Valkier gisteren hielden op hun landgoed Rijckholt in Geers dijk. Bestuurders, huisartsen, fysio therapeuten, afgevaardigden van verpleeghuizen, ziekenhui zen en thuiszorgorganisaties wa sten uitgenodigd om het sympo sium met de titel 'Ouderenzorg nieuwe economische drager op het platteland' bij te wonen. Op het landgoed Rijckholt, nèt even buiten Geersdijk, zijn Bak ker en Valkier bezig met de ont wikkeling van een zogeheten 're sidence voor ouderen'. Op het landgoed kómen drie luxe parti culiere appartementencom plexen met twintig (huur)wonin- voor vermogende ouderen. f kunnen er geheel zelfstandig maar ook volledige zorg hijgen, als dat nodig is. De ap partementen worden volgend par zomer in gebruik genomen. Met het symposium, dat onder stond van burgemeester G. van Liere van Noord-Beve land, wilden Bakker en Valkier hun initiatief afzetten tegen het provinciale en gemeentelijke be leid in Zeeland. De sprekers tij dens het symposium waren giste ren zonder uitzondering positief over de plannen met Met een speciale machine brengen de onderzoekers buizen in de grond, waarmee ze kunnen ontdekken of er metaal in de bodem zit. foto Lex de Meester door Martijn de Koning LEWEDORP - Op de A58 tussen Lewe- dorp en Arnemuiden zijn deze week in de donkere uurtjes twee enorme son deermachines aan het werk. Ze zoeken naar bommen en granaten. Wie tussen acht en zes in westwaartse richting wil, moet omrijden door het Sloegebied. Spoorwegbeheerder Prorail is dit jaar begonnen met de aanleg van de Sloe- lijn, het nieuwe goederenspoor tussen Vlissingen- Oost en het Zeeuwse hoofd spoor. Tijdens die werkzaamheden wer den afgelopen weken ter hoogte van de Sloedam een aantal landmijnen en gra naten gevonden. Dat is niet zo gek, want in het gebied is tijdens de Tweede Wereldoorlog hevig gevochten. Het na bijgelegen Sloemonument getuigt er van. Om een spoorviaduct over de snel weg en de naastgelegen Postweg te bou wen, moeten straks meterslange palen de grond in. Dat werk kan niet begin nen vóórdat het zeker is dat er niet nog meer explosieven in de grond zitten. Die zouden door de trillingen van het heien tot ontploffing kunnen komen. Medewerkers van T en A Survey uit Am sterdam zijn daarom deze week onder de snelweg op zoek naar projectielen. Daarvoor gebruiken ze twee grote son deermachines: één aan een kraan en één aan een vrachtauto. De gevaartes be staan uit in elkaar geschoven buizen, die onder de grond uit elkaar schuiven. Zo kunnen ze een diepte van een dikke twintig meter halen. Dat is ook de leng te van de heipalen die in een later sta dium de grond in moeten. „In de buis zit een sonde", legt J. Stevens van T en A Survey uit. „Die meet of er afwijkin gen zijn in de magnetische golven in de grond. Als dat zo is, betekent het dat er metaal in de bodem zit." Het apparaat je heeft een bereik van een kleine drie meter in de omtrek. Het staat in verbin ding met een computerschermpje boven de grond. Daarop geven kleurige lijn tjes eventuele afwijkingen aan. Tot gis teravond was er nog niets vreemds ge vonden. Het hele terrein rond het toekomstige viaduct wordt op deze manier onder zocht. Omdat de buizen elke drie meter opnieuw de bodem in moeten, gaat het om zo'n negenhonderd metingen. Dat kost maanden. Gelukkig voor de auto mobilisten hoeven slechts enkele tiental len metingen onder het asfalt te gebeu ren. Nadat gisteravond de snelweg rich ting Goes weer open was, zijn vanaf vrij dagavond ook Middelburg en Vlissin gen weer gewoon via de A58 te berei ken. Mits er in de tussentijd geen bom men onder het asfalt gevonden worden, natuurlijk. Raadslid klapt uit de school over procedure voor nieuwe burgemeester Reimerswaal door Rob Paardekam KRUININGEN - Kandidaat burgemeester C. van Liere is vo rig jaar onderuitgehaald door een roddel binnen de Reimers- waalse vertrouwenscommissie die de sollicitanten beoordeelde. Dat zegt M. Weststrate, raadslid voor Leefbaar Reimerswaal en destijds lid van de vertrouwens commissie. Ondanks de geheimhoudings plicht klapt Weststrate uit de school over de procedure rond om de burgemeestersbenoeming voor de gemeente Reimerswaal. Als reden noemt hij de afgelo pen collegeonderhandelingen. Daarin zou de SGP hebben ge zegd niet met Leefbaar Reimers waal in zee te willen gaan, om dat die partij zich bij de zoek tocht naar een nieuwe burge meester verzet heeft tegen de komst van een SGP'er. Dat hem dat opnieuw werd aangewre ven, is Weststrate in het verkeer de keelgat geschoten. „Juist zij hebben zich rondom die benoe ming schandalig gedragen", zegt hij. „Daar ga ik niet langer mijn mond over houden." Van Liere, burgemeester van Noord-Beveland, was met zeven anderen (vier SGP'ers en drie CDA'ers) doorgedrongen tot de gespreksronde. Volgens West strate waren alle leden van de vertrouwenscommissie het er over eens dat hij een zeer ge schikte kandidaat was vanwege zijn uitstekende contacten in de visserijwereld. Van Liere haalde ook de meeste punten toen de commissie na de eerste gespreks ronde cijfers uitdeelde. Beschadigd Weststrate zegt dat Van Liere echter bewust is beschadigd door SGP'er J. Sinke (inmiddels wethouder) en P. Koeman van het CDA. Die hebben volgens hem gesuggereerd dat de burge meester van Noord-Beveland mogelijk overmatig alcohol ge bruikt, zonder daar ook maar enig bewijs bij te leveren. West strate was naar eigen zeggen ra zend over de beschuldiging en eiste dat Sinke en Koeman het tijdens het tweede gesprek op de man af aan Van Liere zouden vragen. „Dat durfden ze niet", zegt hij. „Toen heb ik het zelf gevraagd. Die man schrok zich rot, maar heeft alles ontkend." Volgens Weststrate heeft com missielid D. Louwrink (PvdA) uiteindelijk een cruciale rol ge speeld. Zij gaf in het begin nog de meeste punten aan Van Lie re, maar ging toen het er echt op aan kwam voor CDA'er J. Huis man. Daardoor kreeg Huisman in de vertrouwenscommissie vier le den achter zich (SGP, CDA, CU en PvdA), terwijl Van Liere de steun had van drie leden (Leef baar Reimerswaal, VVD en BBR). Zodoende stond Huisman op één en Van Liere op twee op de voordracht aan de raad. Die volgde het advies en koos voor Huisman. Weststrate denkt dat de roddel over Van Liere de PvdA van kan didaat heeft doen veranderen. „Als de PvdA niet om was ge gaan en Van Liere had als eerste op de voordracht gestaan, had de raad in meerderheid natuur lijk nog voor Huisman kunnen kiezen", beseft hij. „Het blijft dus koffiedik kijken of de rod- del Van Liere daadwerkelijk het burgemeesterschap heeft ge kost. Dat neemt niet weg dat Sinke en Koeman ronduit schun nig hebben gehandeld. Het ge rucht dat ze hebben verspreid is, ondanks de ontkenning van Van Liere, gedurende de hele procedure blijven rondzingen." Pure laster Toenmalig raadslid A. Kortle ver, die namens de BBR in de vertrouwenscommissie zat, be vestigt dat Koeman en Sinke de roddel hebben verspreid. Ook hij stond daar versteld van. „Ik heb later nog eens wat rond vraag gedaan en uit niets blijkt dat wat ze zeiden waar was", zegt hij. „Het was pure laster, bedoeld om één kandidaat al bij voorbaat kansloos te maken." 'Slachtoffer' Van Liere - die op nadrukkelijk verzoek van de vis serijbranche heeft gesolliciteerd - wil uit het oogpunt van ver trouwelijkheid niet reageren op datgene wat tijdens de gesprek ken met de commissie is bespro ken. Wel zegt hij het jammer te vinden dat altijd meer zaken meespelen dan puur de kwali teit van de kandidaat. „Om die reden wist ik dat de kans dat ik het als WD'er zou worden in een overwegend christelijke ge meente als Reimerswaal klein was. De deceptie was daarom niet zo groot. Of ik de baan nou ook echt door die roddel ben misgelopen, weet ik niet. Ik ken de gemaakte afwegingen niet." Koeman en Sinke willen beiden niet reageren op het verhaal van Weststrate. Ze beroepen zich op hun zwijgplicht. Ook Louwrink (PvdA), die door de roddels van kandidaat zou zijn veranderd, zegt niets. „Het is verleidelijk om hier op in te gaan, maar ik ben verstandig, en doe het niet." Alle drie zeggen ze het wel kwa lijk te vinden dat Weststrate de genoemde zaken in de openbaar heid brengt. GOES - Experts uit de Nederlandse bouwwereld hebben de Deltawerken gekozen als een van de zeven moderne wereldwonderen. Op verzoek van het maandblad Quest bepaalden 111 deskundigen hun favoriete bouwwerk van na de Industriële Revolutie. De resultaten zijn in het zo juist verschenen juni-nummer gepubliceerd. De Deltawerken haalden als enige Nederlandse kandi daat de lijst met zeven wereldwonderen. De andere zes zijn: het Panamakanaal in Panama, de Sagrada Familia in Barcelona (Spanje), de Eiffeltoren in Parijs (Frank rijk), het Opera House in Sydney (Australië), de Golden Gate Bridge in San Francisco (Verenigde Staten) en de in 2004 geopende Brug van Millau in Frankrijk. MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van Rotterdam moet twee jaar lang behandeld worden in een Inrichting voor Stelselmatige Daders. Dat besliste gisteren de recht bank in Middelburg. De Rotterdammer is een veelpleger die er een gewoonte van maakt oudere mensen te beste len. De man kreeg de ISD-maatregel opgelegd voor het beste len van een bejaarde vrouw, vorig jaar november, in een verzorgingshuis in Terneuzen. Met de gestolen bankpas had hij geld gepind. De vrouw overleed twee weken na de diefstal. Aan de nabestaanden moet de man 920 euro scha devergoeding betalen. ANTWERPEN - De zoektocht naar de twee vermiste opva renden van het gekapseisde binnenvaartschip Romi op de Schelde bij Antwerpen heeft ook gisteren niets opgele verd. Dinsdagavond al, nadat het schip in het'Deurganck- dok op de kade was gezet, bleek er in het schip geen spoor van de schippersvrouw en haar broer. De Zeevaartpolitie gaat ervan uit dat de twee, afkomstig uit Gent, verdron ken zijn. De 46-jarige schipper kon zich op het nippertjd in veiligheid stellen door op de kiel van het schip te klim men. De Romi kapseisde dinsdagochtend binnen enkele seconden toen het schip op weg naar Baasrode met een la ding metaalslakken Antwerpen passeerde. De politie on derzoekt de oorzaak, maar nu al staat bijna vast dat de Romi water heeft gemaakt door de hoge golfslag van een passerende zandzuiger. ZEEBRUGGE - De scheepvaartbegeleiders in de verkeers posten in Zeebrugge en Oostende hebben voor onbepaal de tijd het werk neergelegd. Alleen de liberale vakbond VSOA steunt de acties, die gericht zijn tegen het beleid van de Vlaamse regering. Eind vorige maand legden de scheepvaartbegeleiders het werk ook al neer, maar in af wachting van voorstellen uit Brussel werd die actie toen opgeschort. Die voorstellen bleven tot nu toe uit. De sta kers (enkele tientallen) eisen meer loon, extra personeel en betere scholing. Het scheepvaartverkeer van en naar Zeebrugge en Oos tende ondervindt veel hinder van de staking. Schepen lo pen oponthoud op of wijken uit naar andere havens. In Oostende varen de ferries de haven in of uit op eigen risi co. Vandaag is er opnieuw overleg tussen de vakbond en de Vlaamse overheid. het risico veelpleger te worden. Over het algemeen zien de des kundigen niet echt een trend naar meer zware jeugdcriminali teit. Wel lijkt het erop dat jeug digen eerder beginnen. Inciden teel zijn er zelfs woninginbra ken met daders van twaalf, der tien en veertien jaar. Dat maakt het wel nodig, zo wordt duide lijk gesteld, om er zo vroeg mo gelijk bij te zijn. Er wordt dan ook voor gepleit op scholen maatschappelijk werkers aan te stellen. door Emile Calon MIDDELBURG - Verkokering bemoeilijkt een goede aanpak van de jeugdcriminaliteit. Tal van Zeeuwse instanties werken samen, maar dat gaat vaak wel erg stroef. Zo ontbreekt regelma tig de onderlinge afstemming en hebben instanties de neiging za ken over te doen, blijkt uit een onderzoek door de Roosevelt Academy. Daarnaast komt een goede aan pak niet echt van de grond door de grote wachtlijsten bij met na me Bureau Jeugdzorg en de stichting AZZ. Het kan bijvoor beeld voorkomen dat een pro bleemjongere twee jaar moet wachten voor hij wordt behan deld. Zulke wachtlijsten worden on der meer veroorzaakt door de bureaucratisering. Veel hulpver leners komen te weinig toe aan hun werk doordat ze voorname lijk administratieve klussen uit voeren. Een kinden-echter klaagt in het rapport over traag heid en een capaciteitstekort bij die hulpverleners. Met betrek king tot de Raad voor de Kinder bescherming wordt opgemerkt dat daar allerlei specialisten zijn die op hun eigen wijze wer ken. De werknemers van die Raad vinden op hun beurt dat mede werkers van Jeugdzorg vaak nogal overdrijven als het gaat om probleemgevallen. „Daar heb je hem of haar weer", wordt dan verzucht als zo iemand weer een misstand meldt. Subsidie Het probleem ligt ook bij de ge meenten. Die kampen volgens het rapport met een personeels tekort als het gaat om het aan pakken van de jeugdcriminali teit. Daarnaast hebben ze onvol doende inzicht in en greep op in stanties die ze subsidie geven. De politie krijgt ook kritiek. Dat is volgens een deskundige 'een productiegerichte organisa tie geworden, terwijl het een vei ligheidsorganisatie zou moeten blijven'. In de meeste gevallen is jeugdcriminaliteit een voorbij gaand verschijnsel. In een klein aantal gevallen volharden jeug digen in dat gedrag en lopen ze Kerkhof Jeugdcriminaliteit in het Zeeuw se heeft onder andere te maken met verveling. Jongeren worden te weinig uitgedaagd. „Vooral 's winters is er gewoon weinig te doen. Dan heeft het toch de dy namiek van een kerkhof", wordt in het rapport opgemerkt. Volgens de ondervraagde des kundigen moet niet te moeilijk worden gedaan over de traditio nele vechtpartijen tussen jonge ren uit verschillende dorpen. Die rivaliteit en gevechten be staan al van oudsher. 'Jongeren voelen, doordat de dorpen veran deren van autonoom dorp naar woondorp, zich geprikkeld om zich te profileren'. Volgens de jeugdofficier van jus titie zijn er minder van zulke rel letjes, maar zijn ze wel lastiger- te beheersen. UTRECHT - Sandra Zoeteweij van basisschool Het Kompas in Yerseke is er niet in geslaagd om gisteren bij de Nationale Voorleeswedstrijd bij de eerste drie te eindigen. In muziekcentrum Vredenburg in Utrecht moest de Zeeuwse kampioene het afleggen tegen winnares Brechtje Boerboom uit Gelderland en kandidates uit Utrecht (tweede) en Noord- Brabant (derde). „Maar alle kan didaten hebben geweldig voorge lezen", zei Marieke van Dormo len van de organisatie gisteror na afloop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13