onflfct over ruimen huisdieren PZC Op de bres voor Afrikaanse albino's fZC Lagere boete voor illegale werknemers ■■Dealer xtc moet cel in Nooit meer vast aart je werkptek .11 Vlissingen geeft geen geld meer aan De Mikke liddelburg maakt geen foto 's van aangetroffen dode beestjes Gevangenisstraf voor oplichter Zand maakt strand IL, Ssdii' fft-i itel Herdenking gevallenen Fotowedstrijd Borselse beesten Actiegroep spoor in beroep Arnemuiden wint schoolkorfbal Auto bekrast in Middelburg agenda zakelijk adsl kpn stuitje aan donderdag 18 mei 2006 torWendï. van den Hurk GISSINGEN - De grote schaar 0Missingen knipt overal sub- idies u-eg. Stichtingen voor die- pnivelzijn moeten het doen met helft minder. Maar De Mikke Reegal zo'n schaars bedrag dat gemeente vindt dat dat net zo sed kan worden afgeschaft. Haak die subsidie dan hoger, als die zo laag is", is de reactie van Coby Louwerse, „daar heb ben wij geen bezwaar tegen." De beheerster van vogel- en egel- opvang De Mikke is 'heel erg te leurgesteld' in de gemeente Vlis singen. „Vijfhonderd euro is misschien geen hoog bedrag, maar voor ons is elke cent hard nodig. Bij De Mikke komen heus geen bak ken met geld binnen. Alleen maar bakken met vogels." Elk jaar meer, zelfs. „We doen hard alle mogelijke moeite alles op te vangen. Daarom zullen we in onze medische voorzieningen moeten investeren. Voor ons olie- vogelplan willen we gaan bloed- prikken en een bloedcentrifuge aanschaffen. Alleen is daar geen geld voor. Wat dat betreft lopen we achter op andere opvangcen tra. En die olievogels komen uit Vlissingen, hoor. Net als zeekoe ten en de meeuwensoorten." De Mikke houdt de poorten niet gesloten voor de Vlissingse ver stekelingen. „De dieren zijn van niemand of van iedereen." Dat kan wel zo zijn, maar de ge meente wil af van alle 'honderd- jes', zegt G. de Rijke van de afde ling maatschappelijke ontwikke ling. „Die kleine bedragen staan niet in verhouding tot het werk, dat je erin steekt. En niet alleen voor ons, maar ook voor die in stellingen. Dan kun je wel zeg gen dat Coby Louwerse met alle liefde en plezier haar tijd steekt in het schrijven van een subsi dieverzoek aan de gemeente en dat zij elke cent hard nodig heb ben; dat hebben wij ook. En aan die paar honderdjes gaan die in stellingen heus niet ten onder." jDDELBURG - De stichting mivedi wil dat de gemeente [liddelburg meewerkt aan de identificatie van huisdieren die op straat worden gevon- brig jaar trof de dierenorgani- Itieeen regeling met het Water- _p Zeeuwse Eilanden, Rijks- iterstaat en de "gemeenten Vlis- Ttfen, Middelburg en Veere. Ze aken af om van elk dood huis- jareen digitale foto te laten ma li zodat ongeruste eigenaren n huisdier zo snel mogelijk Inden identificeren. toto 1 de gemeente Vlissingen en wordt de extra service lig steeds aangeboden, maar Middelburg doet sinds januari Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen dé Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Kwww.pzc.nl |E-mail: web@pzc.nl niet meer mee. Reden hiervoor is volgens de gemeente dat het personeel van de stadsreiniging werd bedreigd en lastiggevallen door mensen die klachten had den over de manier waarop hun dier was geruimd. Ook kwamen er mensen langs die per se een foto van hun dode huisdier wil den zien. Daarnaast riep het ma ken van foto's weerstand op bij het personeel. „In Vlissingen schijnt iemand te zitten die dat graag doet, maar wij hebben dat soort mensen niet", zegt wethou der H. van Klinken. Amivedi tekende bezwaar aan tegen de beslissing om met de service te stoppen. Ze vroeg de gemeente om te overwegen weer op dezelfde manier te gaan wer ken als de andere twee gemeen ten op Walcheren. Maar dat ver zoek werd afgewezen. Middel burg is wel altijd bereid geble ven om de gegevens van een ge vonden huisdier per e-mail te melden bij Amivedi, maar dat vindt de dierenorganisatie niet genoeg. Zij meent dat een foto noodzakelijk is om zekerheid te bieden aan baasjes en ze is van mening dat mensen een foto no dig hebben om het verlies een plekje te kunnen geven. Amivedi heeft al verschillende gesprekken gevoerd met de ge meente. De twee partijen heb ben overwogen om de huisdie ren te laten invriezen bij asiels. „Dat bleek wettelijk heel moei lijk en het was bovendien veel te duur", zegt de regiocoördinatri ce van Amivedi, Y. Schotel. Een alternatieve oplossing is tot nu toe niet gevonden. Schotel heeft inmiddels vijf vrijwilligers be reid gevonden om de foto's te maken. „Zolang Middelburg ons informatie blijft geven, kun nen wij daar mensen op afstu ren", zegt ze. Amivedi gaat binnenkort met de gemeente praten. Ze hoopt op de mogelijkheid om een chiple zer te plaatsen bij de balie van stadsreiniging, zodat gechipte dieren zo snel mogelijk kunnen worden geïdentificeerd. „Het is belangrijk dat huisdieren zo snel mogelijk worden terugge vonden. Mensen blijven soms zoeken naar hun huisdier, ter wijl het misschien allang ge ruimd is", zegt Schotel. MIDDELBURG - Een 42-jarige mvoner van Kapelle is gisteren Middelburg wegens ernstige bedreiging en een oplichting ver oordeeld tot zeven maanden cel. De verdachte zat nog in zijn iroeftijd toen hij op 25 maart a man per telefoon bedreigde. Ik maak je kapot", zei hij tegen Verder dreigde de Kapelle- eaar dat hij de woning van de ,-anin brand zou steken. Politierechter M. Klarenbeek sas er ook van overtuigd dat de schuldig was aan oplich- van een garagehouder. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Burgh-Haamstede voor het dea len in xtc-pillen tot dertig maan dencelstraf, waarvan tien maan den voorwaardelijk, veroor deeld. Beman had de laatste drie jaar de verdovende middelen ver- Ocht als partydrug op feesten bi m het uitgaansleven, lok schroomde hij niet om ic-pillen aan minderjarigen te lijten. i februari werd de Schouwe- aar in Goes aangehouden met derhonderd xtc-pillen. De uit- iraak was conform de eis van eofficier van justitie. De leefomstandigheden van Afrikaanse albino's zijn ronduit schrijnend, weet Daphne Blaauw. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Tja, zo kan het dus ook, dacht Daphne Blaauw twee weken geleden. In de PZC las ze in een verhaal over zonaanbidders een citaat van een bouwvakker, die in blote bast in Bres- kens zijn werk deed. „Zonnebrand crème? Ben jij bedonderd!", riep hij. Zonnebrand... dat had-ie helemaal niet nodig. Hoe anders is het gesteld met al bino's in Afrikaanse landen. Die kun nen simpelweg niet zonder zonbescher- ming. Hun kwaliteit van leven stijgt ontzet tend door het gebruik van zonnebrand crème, weet Blaauw (26). Insmeren is voor hun noodzaak, maar dat kunnen ze om financiële redenen vaak niet. „Een fles zonnebrand met factor 30 kost in een gemiddelde apotheek in Afri ka minstens dertig euro. Daar kunnen ze bij wijze van spreken ook twee maan den voedsel van kopen. Buiten de apo theek is zonnebrand nauwelijks ver krijgbaar", zegt ze. Albino's hebben een erfelijk defect in de aanmaak van pigment, waardoor dit minder of helemaal niet door het lichaam wordt geproduceerd. Normaal gesproken zorgt dit pigment voor de kleur van haar, ogen en huid. Albino's hebben hebben wit tot lichtblond haar, rode ogen en een heel lichte huid, die nooit bruin wordt. Blaauw: „In Afrika zijn ze echt een vergeten groep. Het is ook een raar zicht. Ze zijn wit, maar hebben verder wel een negroïde uiter lijk." Blaauw heeft Temeuzense roots, maar werkt en woont al een aantal jaren in Den Bosch. Voor haar studie culturele antropologie toog ze naar Mali, waar ze een onderzoek deed naar de sociale ac ceptatie van albino's in de samenleving. De leefomstandigheden van albino's zijn ronduit schrijnend, constateerde ze. „Zij willen het liefst uit de zon zijn, maar da's in Afrika natuurlijk niet al te makkelijk. De felle zon resulteert in bla ren, lelijke plekken en andersoortige wondjes op hun huid. Ik sprak in de hoofdstad Bamaka een dermatoloog, die zei dat veel Afrikaanse albino's al voor hun dertigste levensjaar huidkan ker hebben. En ze zien er op die leeftijd uit alsof ze al zestig jaar of ouder zijn", zegt Blaauw. Stichting Blaauw vond dat ze iets moest doen. Ze dacht aan de oprichting van een stich ting, maar kwam er al snel achter dat de Nederlandse studentes Nienke Son- neveld en Kirsten de Boer met een soort gelijk initiatief bezig waren. Zij waren tijdens een stage in een ziekenhuis in foto en reproductie Camile Schelstraete Malawi in contact gekomen met ver pleegkundige Joyce Mussa, een albino. Haar wereld veranderde door een fles zonnebrand, die ze van de twee studen tes had gekregen. Ze verbrandde niet meer, haar wondjes trokken weg en ze leek weer dertig jaar in plaats van vijf tig. De twee richtten de Stichting Afri kaanse Albino's op, om zo zonnebrand crème en geld in te zamelen. Blaauw sloot zich bij de initiatiefnemers aan en is nu bestuurslid. „We leveren nu zonne brandcrème aan 360 albino's in Mali, Zambia, Senegal, Burkina Faso en Ma lawi. Voordat de flessen worden opge stuurd, testen we ze steekproefsgewijs. Gek eigenlijk hè, dat je die mensen met een product kan helpen dat wij in Ne derland als heel vanzelfsprekend erva ren. De meeste Afrikanen kennen het niet eens." Blaauw hoopt in de zomervakantie een inzamelactie op de Zeeuws-Vlaamse stranden te kunnen doen. Meer informa tie over het werk van de stichting is te vinden op www.afrikaansealbinos.nl. VLISSINGEN - Spectaculaire zandexplosies hoef je niet te verwachten. Maar een bijzonder gezicht geeft het zeker: zandsuppletie. De firma Boskalis is gisteren begonnen het Bad- strand op te spuiten. Een keten van buizen ver dween tot achter de Nolledijk, waar een hopper zand door de roestige rollen perste. Tientallen Vlissingers togen gisteravond naar de boulevard, om te zien hoe bulldozers met hun rupsbanden het zeewater trotseerden en een hef truck de buizen in rap tempo aan elkaar koppel de. Al zijn ze nog twee dagen bezig, dag en nacht, het Badstrand wordt met de minuut breder, toe gankelijker en nog mooier ook. foto Lex de Meester KAPELLE - Op de Franse mili taire begraafplaats in Kapelle zijn gistermiddag de militairen herdacht die in dienst van Frankrijk tijdens de Tweede We reldoorlog in Nederland zijn ge sneuveld. Van hen zijn 226 in Kapelle be graven, onder wie twintig Ma rokkanen die in het Franse leger dienden. De bijeenkomst werd bijgewoond door burgemeester S. Kramer van Kapelle en de Franse ambassadeur J. Gaussot. Nadat zij kort hadden gespro ken, werd The last post gespeeld om daarna een minuut stilte in acht te nemen. Schoolkinderen legden bloemen bij de graven. HEINKENSZAND - 'Borselse beesten in beweging' is het thema van de fotowedstrijd die de Culturele Raad Borsele voor dit jaar heeft uitgeschreven. Alledaagse dieren in de vrije natuur, zoals paarden, koeien en schapen, mogen in beeld worden gebracht of bijzondere exemplaren als struisvogels. Onder één voorwaarde: dat het duidelijk is dat de foto in de gemeente Borsele is genomen. De culturele raad werkt met twee leeftijdscategorieën, tot 18 jaar én ouder dan 18 jaar. Twee winnaars worden gekozen per categorie. De winnende foto's worden na cle zomervakantie op bill boardformaat aan het balkon van het gemeentehuis in Heinkenszand gehangen. Vóór 1 augustus moeten de inzendingen binnen zijn bij de Culturele Raad Borsele, Fotowedstrijd, Postbus 1, 4450 AA Heinkenszand. Maximaal twee foto's per inzender zijn toegestaan, formaat twintig bij dertig centimeter, voorzien van naam, adres, leeftijd en fotolocatie. KAPELLE - De actiegroep die ijvert voor het aanpakken van de spoorhinder door goederentreinen op de Zeeuwse lijn, de Belangenvereniging Aanwonenden Spoorlijn (BAS), heeft bezwaar aangetekend tegen het ministerie van Vrom. Het bezwaar is gericht tegen het besluit van Vrom om spoorwegbeheerder Prorail een dwangsom op te leggen. Vrom heeft die dwangsom opgelegd, omdat het bedrijf te veel goederentreinen op het Zeeuwse spoor zou toelaten, met name 's nachts en 's avonds. Prorail is tegen de beslis sing van Vrom in beroep gegaan bij de Raad van State, waar de spoorwegbeheerder deze week begripvol werd be handeld. Voor actiegroep BAS is dat dé reden om nu ook in het ge weer te komen. Eén van de bezwaren van BAS tegen de beslissing van Vrom is dat die te onduidelijk is, onder meer over de controle op de 's nachts op te leggen maxi mumsnelheid van zestig kilometer per uur. De maximum snelheid van tachtig kilometer per uur wordt al niet ge handhaafd, stelt BAS. GOES - Bijna tweehonderd kinderen van vijftien basis scholen streden gistermiddag op sportpark Het Schenge in Goes om het Zeeuws schoolkorfbalkampioenschap 2006. De teams van de basisscholen 't Vierschip uit Arne muiden en De Poeljeugd uit 's-Heer Hendrikskinderen gingen als winnaars naar huis. In de finale van de groepen vijf en zes won het team van De Poeljeugd met twee tegen één van de Kloetingse- school. De finale van de groepen zeven en acht werd een Arnemui- dens onderonsje. Het team van basisschool 't Vierschip won met drie tegen twee van de Oleanderhof. De winnen de finalisten mogen op 17 juni meedoen aan het Neder lands kampioenschap in Ede. MIDDELBURG - Een auto die geparkeerd stond in de To rentrans in Middelburg is tussen dinsdagavond half ne gen en gistermiddag drie urn- bekrast. Het totale schadebe drag is onbekend. door Katja Logtenberg RILLAND - Voor het in dienst hebben van twaalf illegalen heeft het Openbaar Ministerie (OM) bij het Haagse gerechtshof een boete van 10.800 euro geëist tegen veldslaproducent Interjen- sen BV. De rechter legde de ven nootschap in eerste instantie nog het dubbele op. Het bedrijf ging in hoger beroep omdat acht van de twaalf illegale Polen vol gens het bedrijf wel degelijk aan het werk mochten. Hofaanklager R. Terpstra was echter van mening dat een schijnconstructie was verzon nen waardoor de Polen als zelf standige ondernemers werden aangemerkt, terwijl ze in feite gewoon in loondienst waren bij de veldslaproducent. Hij benadrukte dat het bedrijf extra voorzichtig had moeten zijn omdat het al eerder was ver oordeeld voor het in dienst heb ben van illegalen. Tekort Raadsman P. Quist bepleitte dat Interjensen in de bewuste perio de tussen oktober 2004 en juni 2005 juist 'zijn stinkende best' had gedaan om aan legale ar beidskrachten te komen. Vol gens hem is er een schreeuwend tekort aan mensen die in de tuin bouw willen werken en heeft de veldslaproducent ook nog eens de pech om in een 'buitenge woon verlaten' gebied te liggen. De slasnijders overnachtten om die reden ook bij het bedrijf. De advocaat betoogde dat Interjen sen juist zo blij was met de 'zelf standige ondernemers' uit Polen die het kunstje wilden afkijken bij de veldslaproducent. De raadsman vertelde voorts dat het bedrijf bijkans failliet was gegaan. „Het water heeft de ze mensen al aan de lippen ge staan. Voor hen is die boete heel hoog", aldus Quist. Ook zei hij dat de kans op herhaling mini maal was aangezien tuinders uit de regio samen uitzendbureau Oranjevliet oprichtten om nieu we boetes te voorkomen. Gevoelig Plet OM was gevoelig voor de ar gumenten van de advocaat en eiste nu de helft van de eerder opgelegde boete. Het hof doet uitspraak over twee weken. STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Van Leest, 19.00 uur: Optreden Volendamse zangers/liedjes schrijvers Nick Simon; Markt: Week markt; Molen De Hoop, 18.30 -19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga. (Advertentie) Nu gratis draadloos modem én installatie bij Zakelijk ADSL: vanaf 19,95 per maand Alle medewerkers supersnel draadloos internetten en e-mailen Flexibel werken: overal op de zaak toegang tot bedrijfsinformatie Gratis zakelijke helpdesk e geldt t/m 31 juli 2006 0800 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11