VN sturen vredesmissie naar crisisregio Darfur VS zet militairen in bij grens met Mexico PZC BBC interviewt verkeerde man ijsseldijk modes Protest tegen geweld regeringsleger Myanmar Iran wijst voorstel Europese Unie af Karei Appel in Parijs begraven Tandarts slaat tanden uit mond Bezorging brief duurt 56 jaar Man zonder benen beklimt Everest Flesboot aangekomen in Senegal Opstanden in Braziliaanse gevangenissen zijn ten einde Soedan weigert vooralsnog medewerking hï. Jektra afgesloten 1 m één dollarcent 'URE-scfToonheid LaBan Stanley Kunitz overleden Thailand knipt in The Da Vinei Code Verdachte leslan schuldig ievonden aan terrorisme TOKIO - Myanmarese demonstranten die in Japan wonen tonen posters van het de mocratie-boegbeeld Aung San Su Kyi voor de ambassade van Myanmar in Tokio. Ze protesteerden gisteren tegen de recente aanvallen van regeringstroepen op de et nische dorpen bij de grens met Thailand. Ook zes VN-deskundigen op het gebied van mensenrechten willen dat het militaire bewind in Myanmar zijn acties stopt te gen rebellen uit etnische minderheden. Duizenden burgers zijn het slachtoffer van die operaties, stelden ze gisteren in een verklaring. Het gaat vooral om de rebellen in het noorden en oosten. Door de harde aanpak van het regime zijn duizenden mensen op de vlucht geslagen, aldus de VN'ers. Vanuit de bevolking zijn meldin gen binnengekomen van 'extreme gewelddadigheden' door het leger. Huizen zijn verwoest en mensen wordt voedsel en gezondheidszorg onthouden. Ook zou sprake zijn van moorden, marteling, verkrachting en dwangarbeid, foto Yuriko Nakao/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Een wat verwarde man die maandag in een live-za- kenprogramma op de BBC-tele- visie werd geïnterviewd over ac tiviteiten van het computercon cern Apple, blijkt letterlijk 'the wrong Guy' (de verkeerde vent) te zijn geweest. Guy Coma, afkomstig uit Con go, was maandag naar de studio gegaan voor een sollicitatiege sprek en zat bij de receptie te wachten, toen hij door een re dacteur van de nieuwsshow werd opgehaald. Hij werd de studio ingebracht, achter een ta fel gezet en kreeg een microfoon opgespeld. Merkwaardig sollici tatiegesprek, dacht hij wel, maar probeerde toch de vragen te beantwoorden die de presen tator hem stelde over een patent geschil waarin het Apple-con- cern in Engeland is verwikkeld. Zijn antwoorden waren echter zo verward, dat de interviewer er snel een eind aan maakte. Pas toen kwam men er achter dat de verkeerde Guy in de studio zat. De deskundige die geïnterviewd had moeten worden was Guy Ke- wney, redacteur van een techno logie-website. Die zat op dat mo ment ook bij de receptie te wach ten, en zag daar tot zijn verbijs tering op een tv-scherm het in terview met de verkeerde Guy. De BBC verontschuldigde zich bij Coma, die gistermorgen nog maals naar de studio werd uitge nodigd, ditmaal echter om te la chen om het gebeurde. Het is nog niet duidelijk of Coma de baan waar hij werkelijk voor kwam, ook krijgt. RTR woensdag 17 mei 2006 PARIJS - Karei Appel is gistermiddag begraven op kerk hof Père-Lachaise in Parijs. Dat heeft de Karei Appel Stichting laten weten. De uitvaart had plaats in kleine kring. Vooraf was niet ge zegd waar en wanneer de kunstenaar, die op 3 mei stierf in zijn woonplaats Zürich, zijn laatste rustplaats zou vin den. Appel woonde ook enige tijd in Parijs. Prère-Lachai- se herbergt de stoffelijke resten van vele beroemdheden, onder wie beeldend kunstenaars als Modigliani, Corot, Doré, Ingres en Ernst. ANP TEL AVIV - Een inwoner van Tel Aviv heeft een bezoekje aan een tandarts moeten bekopen met forse schade aan zijn gebit. Tijdens een ruzie sloeg de tandarts hem met een hamer op de tanden. De man was naar de tandartspraktijk gegaan om de uit slag van een onderzoek van het gebit van de zoon van zijn vriendin op te halen, maar de tandarts wilde hem die niet geven. Daarop raakten de twee slaags. De politie arres teerde de 49-jarige tandarts. ANP/AFP LONDEN - Een brief die 56 jaar geleden op de bus is ge daan, is uiteindelijk toch nog aangekomen op zijn bestem ming. Degene voor wie de brief bedoeld was, woont ech ter inmiddels niet meer op het adres, de campus van de Britse universiteitsstad Cambridge. Het epistel is gericht aan een zekere George Green, die de Britse posterijen nog niet hebben gevonden. „Is 2 uur 's middags volgende week goed? Liefs, Gwen", luidde het be richt dat Green toentertijd misliep. ANP/AFP WELLINGTON - De Nieuw-Zeelander Mark Inglis heeft als eerste bergbeklimmer zonder benen de Mount Everest beklommen. De alpinist belde vanaf cle top van 's werelds hoogste berg met zijn vrouw Anne, meldde Radio New Zealand gisteren. De barre tocht naar boven ging niet zonder strubbelin gen. Op ongeveer 6400 meter hoogte brak een van Inglis' kunstbenen. Gelukkig voor de klimmer had hij reserveon derdelen bij zich. De 47-jarige Inglis verloor tijdens een sneeuwstorm op de Mount Cook (Nieuw-Zeeland) in 1982 beide benen. Inglis, die op de Paralympics bij het wielren nen een zilveren medaille won, deed er veertig dagen over om de Mount Everest te bedwingen. ANP DAKAR - Een avontuurlijk Antwerps echtpaar is in een zelfgemaakte 'flesboot' aangekomen in Senegal. Het paar pikt daar brieven op van kinderen over hun armzalige le-' vensomstandigheden. In hun boot met een flesvorm wil het paar de brieven afle veren bij de Verenigde Naties in New York. Hun volgende tussenstop is gepland in Suriname rond november, aldus de Vlaamse publieke omroep VRT gisteren. De tocht past in de actie Message in a bottle voor meer onderwijs voor kinderen. De Vlaamse stichting Humane Connection heeft deze actie georganiseerd. ANP van onze redactie buitenland TEHERAN - Iran wijst het laat ste voorstel van de Europese Unie over zijn omstreden nucle aire programma van de hand. Met het aanbod, dat EU-buiten- landcoördinator Javier Solana 'uitzonderlijk' noemde, wilde de Unie het conflict met Iran oplos sen. Volgens EU-diplomaten wilden drie grote lidstaten - Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duits land - Iran een lichtwaterreac tor aanbieden, als dat land stopt met het verrijken van uranium. De verrijking van uranium zou Iran dan moeten overlaten aan Rusland. De drie landen, die namens de EU met Iran over zijn omstre den nucleaire programma onder handelden, zouden samen met Solana het plan voor de lichtwa terreactor bespreken met de Ver enigde Staten, Rusland en Chi na. Met een lichtwaterreactor is het nagenoeg onmogelijk materiaal te verkrijgen voor kernwapens. In de crisis rond het eveneens omstreden nucleaire program ma van Noord-Korea is eerder aan dat land ook een lichtwater reactor aangeboden. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Teheran zei gisteren dat Iran op grond van het nonproli feratieverdrag (NPV) recht heeft op vreedzaam gebruik van kernenergie. Dat recht moet vol gens hem erkend worden. Daar om is het, aldus de woordvoer der, 'verbazingwekkend' dat So lana 'onverantwoorde opmerkin gen' maakt. De EU werkt aan een pakket met maatregelen tegen Iran en met tegemoetkomingen aan het land. Ze hoopt zo het land goed- of kwaadschiks af te laten zien van verrijking van uranium. Be langrijk onderdeel daarvan is een volgens minister Bot van Buitenlandse Zaken een 'stevige resolutie' van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, die Iran oproept de nucleaire verrijking van uranium niet voort te zetten. Daarnaast wil Europa Iran tege moetkomen door de politieke dialoog met Teheran te hervat ten, een 'modern, civiel nucleair programma' aan te bieden en het land ook handelsvoordelen in het vooruitzicht te stellen. Als Iran niet ingaat op de Euro pese voorstellen, dreigen sanc ties voor Teheran, zoals visabe- perkingen, het verbreken van handelsrelaties en een wapenem bargo. ANP/DPA/AFP SAO PAULO - De opstanden in tientallen Braziliaanse gevange nissen zijn zonder verder bloed vergieten beëindigd. Na onder handelingen lieten gevangenen alle bijna tweehonderd perso nen vrij die zij nog gegijzeld hiel den. Dat maakten de autoriteiten gis teren bekend. De revoltes in de gevangenissen in de staat Sao Paulo braken afgelopen week einde uit. Het gecoördineerde oproer maakte deel uit van een oorlog tussen criminelen en de politie. Daai'bij kwamen sinds vrijdag zeker 133 personen om het leven, onder wie 40 politie agenten en acht cipiers. Ook ze ker vier omstanders werden het slachtoffer van het geweld. Het offensief van vooral de ui terst machtige criminele bende PCC begon vrijdagavond en woedde zondag en maandag nog voort in de economische hoofd stad Sao Paulo en het gebied er omheen. De drugsbendes vielen tientallen politiebureaus en pa trouillewagens aan. De autoritei ten vermoeden dat de bendes de oorlog begonnen zijn uit woede over de overplaatsing van gevan genen naar extra beveiligde com plexen. ANP/AFP Advertentie irk-1 WASHINGTON - Het energiebe- /al-l drijf Consumers Energy in de Amerikaanse staat Michigan bal niet met zich spotten. Het sloot bij de 41-jarige J. Williams ia Flint de elektriciteit af omdat rijeen schuld van een cent had. Williams was, zij gaf het toe, fin beetje laat met het betalen unde rekening van 1662,08 dol- h In de haast maakte zij een ffit te weinig over. Consumers kergy liet in een reactie op kar bezwaar weten dat zij pas R«r stroom zou krijgen als zij cent betaald had. „Ik ben er- gegaan en ik heb die cent etaald", vertelde zij aan de irant Flint Journal. ANP/DP A foorAns Bouwmans WASHINGTON - De Ameri- Banse president Bush stuurt tij- ^lijk zo'n zesduizend militai- ■Hinaar de grens met Mexico, B illegale immigratie een halt fete roepen. Dat heeft hij gis- feavond in een live uitgezon- Ntv-toespraak aangekondigd. irt daarvoor was in Washing- aeen felle discussie ontstaan w het plan, dat al in grote lij- Ka bekend was geworden. De «xicaanse president Fox belde Kh zondag al om zijn zorg uit Opreken over de 'militarise- van de grens. *1 is de bedoeling dat militai- ^'an de Nationale Garde van- buni de grenspolitie ondersteu- tot er genoeg extra agenten j I" aangesteld, aldus Bush. Ze (Advertentie) V O VERWENNERIJ I -'parfumerie- m i d d e i i u i g houden zich niet bezig met poli tietaken, maar helpen met sur veillance, inlichtingenwerk, lo gistiek en transport. Dat heeft Bush ook aan Fox laten weten. De Nationale Garde is een on derdeel van het Amerikaanse le ger dat regionaal is georgani seerd en door gouverneurs kan worden ingezet voor rampenbe strijding. Sommige parlementa riërs menen dat de Nationale Garde al te zwaar belast is door uitzendingen naar Irak. Politici die daarover klagen, moeten niet zeuren, aldus Bill Frist, de leider van de Republikeinen in de Senaat. „We moeten onze NEW YORK - De Amerikaanse dichter Stanley Kunitz is zon dag op 100-jarige leeftijd in zijn woning in New York overleden aan de gevolgen van een longont steking. Dat meldde gisteren de krant The New York Times op gezag van Kunitz' dochter. Kunitz was een gevierde dich ter, die tachtig jaar heeft ge werkt aan zijn oeuvre. Daarvoor kreeg hij in 1959 de Pulit- zer-prijs en later volgden nog een aantal belangrijke andere prijzen, waaronder de Bollin gen-prijs in 1987. ANP grenzen beveiligen. En als dat nodig is, roepen we de hulp van de Nationale Garde in." Morgen reist Bush naar Arizona, om zijn pleidooi voor strenge grensbewa king gecombineerd met een gast arbeiderprogramma, kracht bij te zetten. De Amerikaanse presi dent pleitte er ook voor illega len die al jaren in de VS zijn, die zich netjes hebben gedragen, eventuele boete en hun belastin gen betalen en Engels leren, zicht te bieden op een verblijfs vergunning. Dat is geen amnes tie, bezwoer Bush. Achterban De militaire ondersteuning van de grensbewaking is onder meer bedoeld om de ontevreden con servatieve achterban van Bush tevreden te stellen, die vindt dat er te laks wordt opgetreden te gen de pakweg 12 miljoen illega le vreemdelingen in de VS. Zij zien ook niks in amnestie. De US Border Patrol (die zo'n 12.000 agenten telt) arresteerde vorig jaar bijna 1,2 miljoen men sen. 85 Procent is Mexicaans en wordt onmiddellijk weer de grens overgezet. De VS hebben onvoldoende celruimte om alle andere illegale vreemdelingen vast te kunnen zetten tot ze ge deporteerd kunnen worden. Daardoor worden sommige ille galen ondanks een arrestatie weer op straat gezet. Aan die praktijk komt een onmiddellijk einde, beloofde Bush. GPD Hoofdrolspelers Tom Hanks en Audrey Tautou kwamen gisteren in Cannes aan, waar zij vandaag de première van The Da Vinci Code met hun aanwezigheid opluisteren. De rolprent is de openingsfilm van het filmfestival van Cannes. foto Vincent Kessler/RTR BANGKOK - De Thaise cen- suurcommissie heeft gisteren be kendgemaakt dat zij ten minste tien minuten uit de film The Da Vinei Code wil knippen, wan neer deze gaat draaien in de Thaise bioscopen. Dat gebeurt onder druk van christelijke pro testen dat de film godslaster lijke elementen zou bevatten. De censuurcommissie, die onder deel is van de Thaise nationale politie, wil de laatste tien minu ten van de film niet tonen. Ook in India en Griekenland stuit de film op protesten. De regering in India heeft besloten de pre mière, gepland voor vrijdag, even tegen te houden omdat er meer dan tweehonderd klachten waren binnengekomen van ka tholieke groeperingen. De film was in eerste instantie goedge keurd, maar minister Priya Ran- jan van Informatie, Radio en Te levisie wil de productie nu nog maals bekijken. Voor het Griek se parlement in Athene riepen enkele honderden ultra-ortho doxe demonstranten gisteren hun gelovige landgenoten op de film te boycotten. The Da Vinei Code gaat vrijdag wereldwijd in première. Vandaag opent de rol prent het filmfestival in Cannes. In het gelijknamige boek schrijft de Amerikaan Dan Brown dat Jezus een relatie met Maria Magdalena had en dat zij samen kinderen hadden. ANP/AFP door Thomas Verfuss tdfissica Smeenk JfjEW YORK - De Veiligheids van de Verenigde Naties heeft gisteren in New York be sloten tot een vredesmissie voor de West-Soedanese crisisregio Darfur. De leden van de raad sieraden unaniem voor een door de Verenigde Staten opgestelde resolutie. lade resolutie wordt VN-secre- laris-generaal Kofi Annan opge- VLADIKAVKAZ - De enige ge arresteerde verdachte van de gij zelingsactie op de school in het Russische Beslan is schuldig terrorisme, gijzelneming en moord. Dat heeft een rechter in het Zuid-Russische Vladikavkaz gis teren geoordeeld. Voor het voor van de uitspraak is twee dagen uitgetrokken. Al aan het begin van de gijze ling door nietsontziende Tsjetsj- snse rebellen in september 14, kwamen burgers om het le va. De actie liep na ingrijpen ran speciale overheidseenheden echter uit op massaal bloedver- telen. teder de 331 slachtoffers waren 185 kinderen die feestelijk aan ie eerste dag van het schooljaar jaren begonnen. Ook veel van ie islamitische terroristen over leefden de actie niet. Eet Russische Openbaar Minis- iaïe had vorige week de dood- straf geëist. Sinds 1996 zijn er in Rusland fsn doodvonnissen meer vol- tokken. ANP/AFP roepen de Veiligheidsraad voor stellen te doen over het man daat en de omvang van de VN-vredesmacht. De Veiligheidsraad vindt dat het op 5 mei tussen de regering van Soedan en de belangrijkste rebellengroepering gesloten vre desakkoord snel moet worden uitgevoerd. Samenwerking De Soedanese regering wil geen VN-vredesmissie. Er is al een vredesmissie van de Afrikaanse Unie (AU) in Darfur, circa 7000 man voor een uitgestrekt ge bied. De resolutie roept de AU op in samenwerking met de VN de noodzaak voor een verster king van de missie te evalueren. De resolutie van de Veiligheids raad roept Soedan op binnen een week militaire verkenners Darfur in te laten om de inzet van een VN-vredesmacht voor te bereiden. Volgens de Amerikaanse VN-ambassadeur John Bolton komt 'de Soedanese regering in een zeer moeilijk parket als zij niet aan deze overgang mee werkt'. De resolutie roept de twee klei nere rebellenbewegingen die het vredesakkoord van Abuja nog niet hebben ondertekend, op om dat alsnog te doen. In Darfur begonnen in 2003 door de regering gesteunde Ara bische Janjaweed-milities met moordpartijen onder de zwarte bevolking. Er zijn al zo'n 300.000 doden ge vallen. Meer dan 2 miljoen men sen sloegen op de vlucht. Het Internationaal Strafhof in Den Haag doet op verzoek van de VN-Veiligheidsraad onder zoek naar oorlogsmisdaden in Darfur. ANP/DPA/AFP Yerseke - Lepelstraat 1. Tel. 0113 571539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5