Ontpoldering vraagt om innovatie PZC Kwestie-Hirsi Ali illustreert falen van links-liberaal Europa PZC Kritiek op 'beetje arrogante' Maxima is snel vergeten Ayaan Hirsi Ali Baanbrekende oplossingen a la stormvloedkering zijn het beste voor Zeeland te gast 17 mei 1956 woensdag 17 mei 2006 door Jaap Ventevogel Dat de plannen voor de zo veelste verdieping van de Westerschelde niet overal goed zouden vallen, was te voorspel len. Elke vérstrekkende ingreep in de bestaande orde roept weer stand op. Als de weerstand stuit op zowel zakelijke als emotione le overwegingen, kunnen zelfs de beste voornemens om zeep worden geholpen. Wie zijn oor te luister legt bij het provinciehuis ontmoet veel begrip voor de emotionele kant, maar weinig voor de praktische bezwaren. 'Ontpolderen moet', al was het alleen maar omdat de afspraken met België in be ton gegoten zijn. En hoe kun nen we anders het deltagebied behouden en versterken? Wie desondanks de protesterende boeren en burgers uit het bui tengebied steunt, lijkt vergele ken te willen worden met Don Quichotte die tegen windmo lens vocht! Wie bij ontpolderen denkt aan het opgeven van schitterende ge bieden, zoals de Hedwigepolder aan de grens met het Belgische Doel, kan zich het onbegrip voorstellen dat daarbij past. Als het echter om het herstel van het Zwingebied gaat, zijn er waarschijnlijk geen tegenstan ders. In het Nedeiiandse rivie rengebied is ruimte voor de ri vier soms alleen mogelijk door overloopgebieden aan te wijzen waar in geval van extreem hoge waterstanden het water tijde lijk kan worden opgeslagen. Als dat gepaard gaat met maatrege len die het gebied bruikbaar houden (zgn. meervoudig ruim tegebruik), slaat men twee vlie gen in één klap. In Zeeland ligt het gecompliceerder. Voorstan ders zeggen dat om de natuur op een behoorlijk niveau te handhaven land aan zee moet worden teruggeven. Als dat ge beurt, zijn de problemen met de Het verder uitdiepen van de Westerschelde hoeft volgens voorzitter van De Levende Delta Jaap Ventevogel niet automatisch te leiden tot ontpoldering. foto Raymond Rutting/ANP achteruitgang van de kwaliteit van de delta voorbij. Is dat ook zo? Wie in Zeeland de strijd om de het behoud van het hoogwaardi ge milieu in de Oosterschelde heeft meegemaakt, herinnert zich dat men dacht dat de Oos- terschelde-kering een klein we reldwonder was. De broed plaats en kraamkamerfunctie werden veilig gesteld, al kostte dat een paar miljard extra. Zo wel voor- als tegenstanders van de afsluiting van de Oosterschel de in Zeeland waren trots op het middel dat door ingenieurs was uitgedacht om de Ooster schelde naar believen af te kun nen sluiten. Maar het is een pu bliek geheim dat de achterlig gende doelstelling van de biolo gen en andere milieudeskundi gen op drijfzand was gebaseerd. Want, als er niet opnieuw een kunststukje wordt bedacht, zal de Oosterschelde verder verzan den en is het hoogwaardige mi lieu verdwenen. Ook de voorspelling over de toe komst van het Grevelingen- meer, dat na de afsluiting een poel van troebel water zou wor den, is totaal anders uitgepakt dan voorspeld. Dat troebele wa ter werd het mooiste water van de delta. Voor de natuur geldt dat de praktijk harder is dan de leer. Is de gekozen oplossing de enige die denkbaar is? Een min der stellige opstelling over de 'onvermijdelijkheid' van ontpol deren is zeker op zijn plaats. Les De les die we uit onze ervarin gen moeten trekken is dat be scheidenheid over de uitkom sten van de studies moet wor den betracht! En die studies zijn, naar ik heb vernomen, niet zo stevig als verondersteld. De stelling dat ontpolderen de eni ge oplossing is, wordt veel te makkelijk onderschreven. Zijn daar de mogelijke gevolgen van de zeespiegelrijzing en bodem daling bij betrokken? Want als daar later meer duidelijkheid over bestaat en blijkt dat kust- versterking onvermijdelijk is, gaan we dan weer een nieuwe hogere zeedijk om het ontpol- derde gebied aanleggen? Mijn voorkeur gaat uit naar een andere aanpak. Ga de uitdaging aan en bedenk nieuwe innova tieve alternatieven! Kies niet voor de gemakkelijkste weg, maar bedenk nieuwe oplossin gen, die net zo baanbrekend zijn als indertijd de stormvloed kering. Dat is het beste voor Zeeland en levert kennis op die goed van pas kan komen. Deskundigen hebben vastge steld dat het niet goed gaat met de natuur in de Westerschelde. Maar wat is de norm voor kwali teit? Ik kan me nog herinneren dat PZC journalist Rinus Anto- nisse mij in de tachtiger jaren vroeg wanneer ik tevreden zou zijn met de kwaliteit van de na tuur in de Westerschelde. Mijn antwoord was toen: 'als er weer zeehonden liggen te zonnen op de Hooge Platen'. Inmiddels zijn er weer zeehonden gesigna leerd. Pleit ik daarmee om alles op zijn beloop te laten? Abso luut niet! Ik ben een voorstan der van natuurbouw en uitbrei ding van natuur. Wie echter niet ziet dat het omruilen van prachtige agrarische natuur van een aantal polders voor estuariene natuur, doet een aan slag op ons landschap. Cynisme Wie zijn oor te luister legt bij de Zeeuwse bestuurders ontmoet behalve begrip ook cynisme over de opstelling van de land bouwers. 'Er ligt zo'n goede prijs op tafel dat ze wel eieren voor hun geld zullen kiezen', is de leidende gedachte. Gelukkig hebben Staten en Kamer 'vrij willigheid' bedongen voor hun medewerking aan de Wester- scheldeverdragen. Het is dui delijk dat op een enkele uitzon dering na, die ontbreekt. Dat biedt ruimte om in overleg met de samenleving te werken aan alternatieven, zonder daarmee de noodzakelijke verdiepings- werken te frustreren en/of de compensatie die het Zeeuwse College van Gedeputeerde Staten heeft bedongen te verlie zen. Het beton waarin alle af spraken zijn gegoten is geluk kig van het flexibele soort, waardoor, als de Zeeuwse poli tiek het wil, in alle rust aan nog betere plannen voor de natuur in een levende delta gewerkt kan worden. Jaap B. Ventevogel is voorzitter van de vereniging De Levende Del- Ook vijf jaar na het verkrij gen van de Nederlandse natio naliteit ivordt meestal alleen in superlatieven gesproken over prinses Maxima. Ze heet professioneel te zijn, werelds. Haar flair, uitstraling en ple zier worden geroemd. Geen wonder dat koningin Beatrix 'apetrots' is op haar schoon dochter, die vandaag 35 jaar wordt. Maar er is ook kritiek, al beklijft die niet. door Hans Jacobs Knap, dal Maxima on danks al die jaren in de schijnwerpers niet één keer echt onderuit is gegaan, meent Peter Rehwinkel, de oranjegezinde burgemeester van Naarden en voormalig royaltywatcher. De prinses waakt dan ook zorgvuldig over haar imago. Op het moment dat in Argen tinië kritiek wordt geuit op haar relatie met mode-ont werpster Gacriela Naum - die illegalen aan het werk zou zetten - gaat meteen een brief de deur uit waarin ze haar klandizie opzegt. Het snelle handelen ten spijt zijn er toch barstjes op het blazoen van Maxima. Zo werd de prinses in oktober 2004 met veel tam-tam 'bin nengeleid' in de Raad van State. Niet iedereen zag daar het nut van in, maar 'door zit tingen bij te wonen kan in zicht worden in verkregen in de vraagstukken van deze tijd' vond koningin Beatrix. Sindsdien heeft Maxima geen vergadering bijge woond, waardoor ze zelf als nog vraagtekens zet bij de zin van haar lidmaatschap. Haar outfit bij bezoeken aan sloppenwijken in Argentinië en Brazilië riep vragen op, ook in de buitenlandse me dia. Van de geschatte waarde van kleding en accessoires konden heel wat ai-men wor den geholpen. „Je moet goed opletten wat je bij dat soort gelegenheden aandoet", gaf een woordvoerder van een be vriend vorstenhuis als ad vies. „De mensenvei-wachten dat Maxima er als een prin ses uitziet", vonden anderen echter. Roddelblad Privé vergeleek de publieke agenda van Maxi ma herhaaldelijk met het aan tal bekende vakantiedagen, daarbij heimelijk geholpen door de echtgenote van een veiligheidsman. 'Er wordt van 'ons' geld meer vakantie gehouden dan gewerkt', stel de Privé, maar dat leidde niet tot ophef over haar staatstoe- lage. Veel van de werkzaam heden blijven overigens uit het zicht. Rumoer ontstond over het lid maatschap van de commissie Pavem, voor betere integratie van allochtone vrouwen. Voorzitter Paul Rosenmöller en medelid Hans Dijkstal schoten giftige pijlen af op minister Rita Verdonk, en dat bracht Maxima als meest prominente lid ook enigszins in opspraak. Maxima liep ook weinig schade op van de onthulling dat bij haar ver snelde naturalisatie foutjes zijn gemaakt. Leuk vond ze die berichten niet, zo liet ze weten. Opvliegen De prinses kan flink opvlie gen wanneer ze haar zin niet krijgt. „Ze wordt dan even heel boos, om het vijf minu ten later weer vergeten te zijn", aldus bankier Marilou van Golstein Brouwers, die haar bij verschillende buiten landse reizen vergezelde. 'Vriendelijk, niet aardig', is de omschrijving die is te ho ren in haar gevolg. Volgens Argentijnen zien Ne derlanders niet dat Maxima 'een tikkeltje arrogant is'. „Het zit in de genen", zegt journaliste Loreiey Gaffoglio van La Nacion. „Het is haar afkomst, haar opvoeding als lid van de Argentijnse elite." De Argentijnen hebben er zelfs een spreekwoord voor: Wie hoog te paard zit, kan niet anders dan naar beneden kijken „Ik zou haar niet met een arrogant noemen. Ze is zich zeer bewust van haar stand", aldus Gaffoglio. „Maar is dat negatief?" GPD De 'zaak-Hirsi Ali' krijgt in het buitenland veel aandacht. The New York Times berichtte er uit gebreid over, de Britse Guar dian besteedde er een halve pagi na aan en politici reageren pu bliekelijk op de gebeurtenissen rond het bekendste kamerlid. Duitse commentatoren klagen op ongewoon felle wijze de Ne derlandse samenleving aan 'die erin is geslaagd een van de best geïntegreerde immigranten die dit continent heeft, te verdrij- van onze redactie buitenland Ayaan Hirsi Ali's buren die haar uit haar Haagse flat procedeerden, en de Nederland se media krijgen er in de Duitse kranten flink van langs. Dat Hirsi Ali heeft gelogen 'is niks nieuws', aldus Der Tagesspie- gel. Volgens de krant is de werkelij ke reden van de aanvallen op de politica dat 'Hirsi Ali de gezelli ge Nederlandse politiek tezeer door elkaar heeft geschud' en 'de multiculturele utopie van Hollands links' heeft vernie tigd. In een lang commentaar schrijft Die Welt dat Nederland de is- lamcritica het zwijgen op heeft gelegd. 'Een schande voor Ne derland, dat een onafhankelijke stem niet kon of wilde bescher- Verbijsterd Der Tagesspiegel is verbijsterd over de rechter 'die Hirsi Ali uit haar woning liet gooien'. 'Geen wonder dat zij niet langer in zo'n land wil blijven en naar de Verenigde Staten uitwijkt'. In België blijft de commotie rond Hirsi Ali in de schaduw van de recente racistische moor den. De Gazet van Antwerpen noemt het vertrek 'slim' omdat daarmee een eindeloze discus sie over haar staatsburgerschap wordt voorkomen. Volgens De Morgen is Ali Nederland beu, al is het de vraag of ze in de con servatieve VS beter op haar plaats is. Volgens commentator Hugo Camps is haar aftocht haar eigen 'schuld'. Ze had haar vonnis al jaren geleden gete kend door zich 'te hijgerig als soliste op te stellen', in plaats van. zich achter een partij te scharen. De Standaard analy seert dat de VVD door de affai re 'met de broek op de enkels staat', omdat de leiding van het bedrog wist. Het populistische Laatste Nieuws noemt Hirsi Ali 'leugenachtig en omstreden'. Neutraal De Franse media hebben het nieuws neutraal gebracht. De Nederlandse correspondent van Le Monde schrijft dat de zaak getuigt van de 'existentiële cri sis' waarin Nederland zich be vindt. „Het debat is sterk gera dicaliseerd. Een paar jaar gele den had deze leugen geen grote gevolgen gehad." Het linkse blad Charlie Hebdo is 'diep bedroefd'. „Wanneer een vrije en progressieve denker als Hirsi Ali slechts onderdak kan vinden bij een Amerikaan se neoconservatieve denktank, wil dat zeggen dat liberaal links in Europa gefaald heeft." De schrijfster van die woorden ondertekende twee maanden ge leden samen met onder anderen Hirsi Ali en Salman Rushdie een manifest tegen het 'islamiti sche totalitarisme'. In Groot-Brittannië zijn de reac ties lauw. Volgens de bekende 'groene' Britse europarlementa riër Jean Lambert zijn Britten huiverig voor de uitgesproken heid van Hirsi Ali. „Amerika nen staan achter haar stelling- name tegen de islam. Britten zien haar echter als 'een pro bleem'. „Haar uitspraken zijn moedig, maar we hebben er moeite mee dat ze een hele religie veroor deelt." Volgens Lambert 'druipt de Als de kruitdampen eenmaal zijn opgetrok ken en Ayaan Hirsi Ali zich in de Verenig, de Staten heeft gevestigd, blijft de WD zit- ten met de brokstukken van het toneelstuk zich de afgelopen dagen rondom het geplaagde Ka merlid heeft voltrokken. Minister Rita Verdonk van Vreemdelingenzaken heeft zich voorgenomen lijsttrekker van de liberalen te worden en da past de rol van hardliner. IJzeren Rita moet 1 wat kost de onderbuik van de Nederlandse samen leving aanspreken. Dan krijgen Taïda Pasic en Sa lomon Kalou hun zin niet, maar dan past ook geen uitzondering voor een partijgenote. Strikt genomen heeft Verdonk nog gelijk ook. Ayaan Hirsi Ali loog in 1992 over haar gedwongen huwelijk, over haar leeftijd en over haar land herkomst. Dat alles gaf ze overigens al vrij sne! toe; ze wist dat zij met het ware verhaal niet aanmerking zou zijn gekomen voor een verblijfs vergunning. Maar de WD-top, die opzichtig ko ketteerde met de overstap van Hirsi Ali van PvdA naar de WD, vond de gelogen versie veel in teressanter. Neelie Kroes sprak tegen een ieder die het maar wilde horen over de vijf burgeroorlogen: die Hirsi Ali had meegemaakt. Wie liegt over zijn persoonlijke omstandigheden, krijgt geen verblijfsvergunning, bevestigde de Ho ge Raad vorig jaar november. Veertien jaar gele-1 den heeft men die regel willens en wetens verme den toen het om Hirsi Ali ging en nadien mocht zij het zelfs tot volksvertegenwoordiger schoppen. Het is onzinnig dat alles, veertien jaar na dato, te rug te draaien louter omdat Rita Verdonk meent recht in de leer te moeten blijven. Hirsi Ali was niet geschikt als volksvertegenwoor diger. Daarvoor had ze zich te veel gefocust opéén onderwerp. Zij had zich vastgebeten op één missie en ging daarbij te werk als de olifant in de beken de porseleinkast. Weliswaar maakte zij de dc re kant van de islam bespreekbaar, maar haar woorden werkten uiteindelijk vooral polariserend Het kabinet wil zich in allerlei bochten wringen om Hirsi Ali alsnog het Nederlanderschap te laten behouden. Dat zou een snel vertrek van Hirsi AI bewerkstelligen naar de VS, waar haar de indivi duele vrijheid kan worden geboden die in Neder land - en dat is en blijft onverteerbaar - onbereik baar was geworden. Ondertussen moet de VVD de brokstukken lijmen. Boegbeeld Rita Verdonk heeft dan gezichtsverlies geleden, evenals de pariij die zich voor de verkiezingen van volgend jaar zo graag wil profileren als streng doch rechtvaardig, Ve ieee -«if.- tm BOETE - Een 20-jarige leer ling van de machinistenschool moet een boete van vier gulden betalen wegens voetballen op de openbare weg. In plaats van de boete mag hij ook twee dagen doorbrengen in een cel. Dat heeft kantonrechter J. Moolenburgh gisteren be paald. De aanstaande machi nist deed op de Markt in Mid delburg met schoolvrienden mee aan een partijtje. Op het moment dat er een agent voor bijreed, trapte hij tegen de bal. De agent gaf meteen een boete. EXPLOSIES - Over de Wal- cherse duinen klinkt elke dag een explosie. Dicht bij Ie!' strand worden honderddertig! bunkers tot ontploffing ge bracht in verband met werk-l zaamheden van de Polder Wal-j cheren in dit gebied. Tot dus ver zijn al tachtig bunkers ge-I sloopt. Het karwei moet aan-i staand najaar af zijn. ONTVANGST - President Soe-< kamo van Indonesië is ren overweldigend verwei- ad komd in Washington. Vanuit b.I Honoloeloe arriveerde hij met «it het privé-vliegtuig van presi- herj dent Eisenhower The Columbi- har ne. Het publiek begroette hem Keer als vrijheidsheld. öct ieen fe ranl Els om I1S «li tan bati floot aFli njee ~Ji! •al Ayaan Hirsi Ali stapt uit een gepantserde auto voor haar persconferentie. foto Vincent Jannink/ANP zaak van de hypocrisie'. „Neder land heeft de taak haar te be schermen." Gevaar De Somalische organisatie Osca in Londen vindt dat Hirsi Ali geen bescherming verdient, om dat 'ze zichzelf in gevaar heeft gebracht'. „Ik snap niet waar al haar haat vandaan komt", vindt zegsman Said Bihi, „Ze heeft een religie en haar eigen cultuur bescha digd. Nu blijkt ze bovendien te gen de Nederlandse regering en bevolking te hebben gelogen. Ik vind dat ze haar paspoort moet inleveren. Zelf heb ik zes jaar lang in Nederland gewoond, en ik hoefde niet te liegen noch te vragen om bescherming. Hirsi Ali verdient het Nederlandse staatsburgerschap niet." GPD Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Slalionspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; "it 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20.55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62.00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhet einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend gow Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem. Ded<x<^ aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooro® (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en E<- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan ku i. Postbus 31. 4460 AA Goes. iriftelijk melden bij: RZC^ Behoort tot 'Su WGGGNGR lAS tan; üöïu it!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4