pzc In het spoor van Mozart »r Broek jr trekt een blik Amerikanen open 27 woensdag 17 mei 2006 Rubens Kwartet speelt werk van jonge Mozart en Schubert Het Rubens Kwartet speelt zondagmiddag in de Grote ■k in Veere. Op het program- staan jeugdwerken van zo- li Mozart als Schubert, een In jjemoriam van Shostakovich en paalf etudes in expressie van is maandagavond, jongsle en. Altviolist Roeland Jagers nt samen met Quirine Schef- [as, Sidonie Riha en Joachim in de auto. Het Ru- r jbéns Kwartet is vanuit Berlijn f, onderweg naar thuisbasis Den v Na een concert begin mei, e het kwartet een week lessen aan de Berlijnse is Eisler' Hochschule. Het js een volgende etappe in een zoer grondige verdieping in het ïamermuziekspel. Na hun indi viduele conservatoriumstudie seldden de leden van het ensem ble zich aan bij de Nederlandse Strijkkwartet Academie. Ze kre- twee keer in de week les en keer per maand een master- is van een week, van een in ternationale beroemdheid. Wan neer je dat drie jaar lang vol houdt, moet daar wel iets moois komen. Dat gebeurde dan In 2003 won het kwartet zo- Tel het Nationale Kamermu- f,5 aekconcours als de prestigieuze Kunstprijs. In 2004 volgde de van de Groenekan Prijs. Inde buurt van de Nederlandse is de verbinding met het mobieltje van Roeland Jagers dat hij commentaar tw kan geven op het programma :We beginnen met het aller eerste strijkkwartet van Mozart. Hij schreef het stuk tijdens een tournee door Italië. Veertien was hij toen. Misschien heeft het stuk nog niet de emo tionele diepgang van latere kwartetten, toch heeft het stuk i bijna niet te geloven perfec- We spelen ook het Strijkwar- in Bes van Schubert, gecom poneerd op zijn zeventiende. heeft voor iemand van die leeftijd een enorme diepgang, dat is echt een volwaardig stuk." de Hongaarse componist György Kurtag klinkt Twelve nicroludes for stringquartet uit 1977. Volgens Jagers bestaat het stuk uit twaalf hele korte stuk- elk met hun eigen karakter. ,Het gaat bij dit werk vooral de expressie en niet zozeer de techniek. Kurtag heeft ze f wel eens 'etudes in uitdruk- N? king'genoemd." :akovich droeg zijn Zeven de Strijkkwartet uit 1960 op zijn zes jaar daarvoor over- si, eerste vrouw. Jagers: „In 0 zou zij vijftig jaar zijn ge- den. Het stuk duurt maar ;ien minuten waarin Shosta- ich op allerlei manieren ïlt met de toonladder van ls-klein. Dat werkt hij iedere uit in deeltjes met een to- verschillend karakter." Douwe Eisenga Het Rubens Kwartet concerteert z iag in de Grote Kerk Veere vanaf 15.30 uur Celliste Marije Heij. foto Marijke Folkertsma e aarzelt even op de vraag wat haar aan spreekt in de muziek van Mozart. Dan erkent Ma rije Heij uit Oude Tonge rui terlijk dat ze zelf helemaal niet zo specifiek houdt van het werk van Wolfgang' Ama- deus. „De muziek van Bach vind ik echt veel mooier", zegt ze een beetje veront schuldigend. Marije Heij is een van de drie hedendaagse jeugdi ge muziektalenten, die in het voetspoor van het Oostenrijkse wonderkind Mozart zaterdag middag een bijzonder concert geven in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Naast Marije treden daar ook Noah Seelmann en Do rian Papavoine op. Zij spelen beiden piano. Dat geldt ook voor Marije, maar daarnaast voert zij ook nog enkele werken op cello uit. Golden Wolfgang Amadeus Mo zart en zijn zusje Nannerl des tijds als wonderkinderen, de drie jeudigde talenten die in de Nieuwe Kerk in het kader van het Mozartfestival optreden, ver dienen het predikaat 'hoog be gaafd'. Marije speelt al sinds haar vijfde jaar piano, volgt de juniorklas voor cello van het Rotterdams Conservatorium en heeft al een respectabel aantal prijzen op haar naam staan. Bo vendien zit ze met haar prille dertien jaren al in het derde jaar van het VWO op Scholengemeen schap Prins Maurits in Middel- harnis. „Mijn moeder speelt piano", luidt haar simpele uitleg waar om ze zelf al als kleuter belang stelling had voor dit instrument Ze kreeg les van Marjo Boom en Martine Soetèrs en maakte snel le vorderingen. Zo snel dat ze na enkele jaren tijd overhield en op zoek ging naar 'een instrument erbij'. Haar keus viel op cello. Waai-- om? „Een mooi instrument en ik vind het prettig dat je bij een cel lo met iemand moet samen spe len", zegt Maiije. Samen muziek maken doet zij ook in gezinsverband. „Met mijn moeder op piano en mijn zusje Joke die fluit speelt. Dan treden we op als trio Erica. Dat betekent Heideroosje en onze achternaam is Heij", legt de jon ge musicus uit. Marije besteedt gemiddeld an derhalf uur per dag aan haar muziekstudie verdeeld over bei de instrumenten. Ze weet nu nog niet of ze 'beroeps' wil wor den in de muziek. Medicijnen studeren lijkt haar namelijk ook erg mooi. Ze heeft nog even tijd om een definitieve keus te ma ken. „En misschien kan het wel naast elkaar", zegt ze hoopvol Speciaal voor het concert zater dagmiddag in Zierikzee heeft zij voor piano een rondo van Mo zart ingestudeerd. Verder speelt ze hier op cello werken van Rachmaninoff {Vocalise), Men delssohn Lied ohne Worté) en Goltermann Concerto in g). Het zaterdagmiddagconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee is bestemd voor de hele familie. Ali Pankow Marije Heij (piano en cello), Noah Seelmann (piano) en Dorian Papavoi ne (piano) geven een concert in het kader van het Mozartfestival op za terdagmiddag in de Nieuwe kerk in Zierikzee. Het concert begint om 15.00 uur. Natuurlijk was het een eer dat de Texaanse zanger-gi tarist Jesse Dayton zijn nieuwe cd produceerde en een aantal nummers meespeelde, maar twee maanden geleden voelde Herman Broek jr pas echte trots. Dayton had zijn nieuwe schijf South Austin Sessions naar de Temeuzense gitarist ge stuurd. Met daarop twee songs van Broek junior en één van Herman Broek senior. Broek (35) leerde Dayton twee jaar geleden kennen, toen hij in de Terneuzense jazzclub Porgy Bess het voorprogramma van de Amerikaan mocht vullen. Een jaar later gingen de twee gi taristen in Porgy op herhaling, waarna de contacten werden geïntensiveerd. Broek trok de stoute schoenen aan, zei dat hij in Texas een cd wilde maken met Dayton en de Amerikaan kon nog maar één ding uitbren gen: „Doen we, die schijf produ ceer ik!" En dus toog Brock in oktober 2005 samen met zijn bassiste Liesbeth 'Lizz' Sprangers naar Texas voor de opname van Coco Loco. Net zoals zij in 2004 en 2002 het vliegtuig instapten, toen voorgangers The Devil's got a hold of me en Straight up! het levenslicht zagen. Waarom steeds weer naar de Verenigde Staten? Omdat Broek vindt dat Amerikanen meer verstand van blues en country hebben dan de gemiddelde Europese muzi kant. En nu natuurlijk ook een beetje omdat Jesse Dayton een heel grote meneer is... Het totaalgeluid op Coco Loco, vernoemd naar het gelijknami ge nummer van Brocks vader, is overduidelijk een stuk voller en vetter dan op Straight up!. „Het liefst regel ik alles zelf, dus vond ik het best lastig om de zeggenschap over mijn songs uit handen te geven. Ik zei ook al op voorhand tegen Lizz: als ik vervelend ga doen, moet jij me erop wijzen. Maar door deze werkwijze kregen veel num mers juist een nieuwe dimensie, omdat die Amerikaanse muzi kanten met ideeën komen waar ik zelf nooit aan zou denken", vertelt Broek. Sprangers: „Dan dacht je dat een song af was, maar opeens wilden ze toch nog een extra klap of break. Juist die accenten zorgden ervoor dat nummers nog meer tot hun rechtkwamen." Een goed voorbeeld daarvan is volgens Sprangers het nummer When the beer keeps flowin dat door Dayton ook is gebruikt voor zijn eigen nieuwe schijf. De Texaan ging bovendien ook met Coco Loco (Brock sr) en So metimes (Brock jr) aan de haal. Broek: „Wij hadden nooit zo goed in de gaten hoe groot Jesse Dayton was. Tot we in Austin met hem naar de kroeg gingen. Echt, iedereen kent hem. Voor dat we naar Texas gingen, moes ten we aangeven met wie we wil den spelen. Ik had ooit gitarist Redd Volkaert bezig gezien. Zei Jesse: zal ik 'm eens bellen? En dus is Volkaert nu te horen in When the beer keeps flowin'." Dayton bleek dus een prima in gang om gebruik te maken van tal van gerenommeerde Texaan se muzikanten. Titelsong Coco Loco krijgt door de inbreng van tuba-speler Mark Rubin een serieus hoempa pakarakter, accordeonist Brad ley Williams laat openingssong Down Out Again deinen en violist Erik Hokkanen maakt Sometimes tot een op en top countrysong. Brocks hang naar country wordt duidelijk steeds sterker, maar met Till the end en Oh Ba by laat de Temeuzenaar zien dat hij ook nog verrekte veel blues in zijn donder heeft. Za terdag doen Broek en Spran gers het in Porgy Bess tijdens hun cd-presentatie overigens niet met Amerikaanse, maar met Zeeuwse muzikanten. Raymond de Frel Cd-presentatie Herman Brock The Eurocasters, zaterdag 20 mei, 21.30 uur in Porgy Bess in Temeuzen. 17 t/m 23 mei WOENSDAG De Bloeiende Maagden Ingrid Wender en Minou Bosua brengen een cabaretprogram ma. Wender en Bosua nemen de wens naar vrijheid als uitgangs punt in hun constante zoektocht naar waarheid. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Ad Colen Quartet Het jazzkwartet onder leiding van saxofonist Ad Colen geeft een concert. Het Ad Colen Quartet bestaat uit Ad Colen (tenor en so praansaxofoon), Rob van Ba vel (piano), Erik Robaard (con trabas) en Jasper van Huiten (drums). Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Nick Simon De zangers/liedjesschrijvers treden op. Het Volendamse duo Nick Simon zal akoestisch wat lied jes laten horen, waaronder hun hitsingle Steeds weer. Nick Schilder kreeg landelijke bekendheid door zijn deelname aan Idols 2. Simon Keizer is al een aantal jaren liedjesschrij ver en achtergrondzanger voor Jan Smit. Nick Simon tre den al zo'n vijf jaar samen op. Cd-winkel Van Leest, Middelburg, 19.00 uur Orkater Orkater brengt het muziektheaterstuk Hof van Haile. De schrijvende theatermakers Geert Lageveen en Leopold Witte en regisseur Gijs de Lange lieten zich inspireren door het legendarische keizerschap van Haile Selassie over Ethio pië en een keur van andere twijfelachtige machthebbers. Pierre Bokma geeft gestalte aan de dictator die hardnekkig de macht over zijn land, zijn hofhouding én zichzelf pro beert te behouden. De nuchtere Noorse journaliste (Ricky Koole) wil hem onderwerpen aan een kritisch interview. Ge fascineerd door de intriges die zich afspelen aan het hof blijft ze langer dan verwacht. Muziek: Arend Niks (compo nist slagwerker) en Tatiana Koleva (marimba). Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Rick Engelkes en Isa Hoes Engelkes en Hoes brengen het showbizzdrama 'Succes' van Norman Beim. Beim geeft in zijn productie een kijkje in de keuken van een ambitieus acteursechtpaar. Zij gaat over lijken om een plek aan de top te veroveren. Hij wil op een integere manier suc ces boeken. Zij deelt het bed met iedereen die haar verder kan helpen. Hij gaat alleen voor kwaliteit. En hun huwelijks- strijd is net zo hard en verbeten. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur VRIJDAG The fine art of being satisfied Schrijver/songwriter Robbert Jan Swiers en beeldend kunstenaar/vormgever Ramon de Nennie presenteren hun samenwerkingsproj eet Swiers laat zijn werk horen en De Nennie het zijne zien. In een songbook zijn dertien teksten van Swiers opgenomen, die door De Nennie zijn voorzien van afbeeldingen. Op de bijbehorende cd Naked zijn de liedjes te beluisteren. De Drukkerij, Middelburg, 16.00 uur Dag van de Muziek Voorproefje van de Dag van de Muziek die zaterdag plaats vindt. Op het programma van de Dag van de Muziek staan klassie ke en lichte muziek gebracht door solisten, ensembles, duo's, en gelegenheidsensembles. Protestantse Kerk, Hoek, 19.00 uur In Detail is een foto-expositie van Cobeke Laport uit Vlissingen, van 18 mei t/m 7 juli te zien in Brasserie De Gecroonde Lief de in Vlissingen. De foto's zijn gemaakt op en rond het strand van Vlissingen. Stadlandschappen is de tweede tentoon stelling in de serie Frictie met het land schap, samengesteld door gastcurator Jur- riaan Benschop in de Bewaerschole in Haamstede. Karin van Dam veranderde het aanzicht van de Bewaerschole ingrij pend. Met rode scheerlijnen zette zij het monumentale 19e-eeuwse gebouw vast, alsof het een tent is die tegen de kracht van de wind beschermd moet worden. Bin nen zijn schilderijen op papier te zien van Thomas Brüggemann. Het zijn tientallen variaties op een cultuurlandschap dat van uit vogelvlucht wordt waargenomen. De opening is zaterdag om 15.00 uur. Te zien t/m 1 juli, di t/m za 13.30-16.30 uur. Vanaf zaterdag is in Borneo in de Kuipers- poort in Middelburg onder de titel Wat een bendel een selectie te zien van werk van 250 Zeeuwse jongeren, ingezonden voor de Zeeuwse voorronde van de Kunst bende 2006. De officiële opening is om 16.00 uur. Leo de Jong en Sandra Gallo openen zon dag hun nieuwe atelier/galerie in Axel met een tentoonstelling van werken van Leo de Jong (schilderijen, tekeningen) en Tilly Hijster (keramiek). De officiële opening is om 14.30 uur. Internationale Kinderhulp Nederland (IKN) houdt zondag in 't Klooster van Ril land in Rilland-Bath de manifestatie Kunst kleurt het leven van een kind. Werk van Nederlandse en Venezolaanse kunste naars kan vanaf 14 uur worden bezichtigd en wordt vervolgens geveild. Er is ook keramiek, gemaakt door Maria van Praag. De opbrengst is voor de bouw van een nieuw huis in een kinderdorp in Roeme nië. Tijdens het bezichtigen brengen Maartje Braam en Moniek de Leeuw klassieke mu ziek ten gehore op harp en viool. Antiquariaat Dat Narrenschip in Middel burg exposeert van 23 mei t/m 26 juni oude prenten en kaarten van Vlissingen. Het gaat om originele gravures, veelal uit de 17e en 18e eeuw. Leerlingen van scholengemeenschap Neha- lennia openen vrijdag 26 mei om 15.30 de expositie Oog Oogt Oogst in Fort Ramme- kens te Ritthem. Dans, zang, muziek en poezië spelen hier bij een belangrijke rol. Op deze expositie zijn keramische objecten van Bas van Damme, ruimtelijke collages van Bert van der Sluijs en tekstbeelden van Douwe Buwalda te zien. Inger Rees uit Wolphaartsdijk exposeert tot en met 6 juni bij boomgaardterras Van buiten uit in Oud-Sabbinge. Ze toont zeef drukken en foto's van pompoenen. Ge opend: di, wo, do za, zo 10-18 uur. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 31 de cember: Stad van Rotterdammers! Muse aal theater met foto's, films en geluidsfrag menten; t/m 28 mei: Winkelen - 75 jaar de Bijenkorf. Kunsthal Rotterdam: t/m 5 juni: Henri de Toulouse-Lautrec. Overzicht van de Fran se kunstschilder en graficus, t/m 18 juni: Chinese sieraden - Collectie Van der Star. t/m 28 mei: Russische fotografie 1917-1945; t/m 11 juni: Camille Bombois (1883-1970), Een primitief modern, t/m 2 juli: Match! Vijftien fotografen gaan de ontmoeting of confrontatie aan met ruim 150 topsporters, t/m 10 september: Eddy Posthuma de Boer, 75 jaar. t/m 2 juli: Rod- chenko en tijdgenoten, Russische fotogra fie 1917-1945. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 decem ber: Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit negentiende en twintigste eeuw; t/m 31 december: De Schatkamers. Stukken uit de eigen eeuwenoude collectie, t/m 8 okto ber; Wilde haren: ldeding van veren, huid en bont. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december: De hoogtepunten uit de verza meling oude kunst, t/m 9 juli: BLESS, een doorlopend samenwerkingsproject van Desiree Heiss en Ines Kaag. t/m 9 juli: H&F mecenaat, Sylvie Zijlmans met grote foto's en sculpturen, t/m 21 mei: Urs Fi scher: Een ruimtelijke installatie met on der meer psychedelische tekeningen en schilderijen. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember: WereldHaven - Haven wereld; t/m 31 december: Binnenvaart. Leven, werken en wonen van de binnenschipper vroeger en nu. ANTWERPEN Zilvermuseum Sterckshof: tot 31 mei De Tulp; tot 5 juni - Zilver voor 1001 Nacht. MUHKA: tot 28 mei - De-regulation, werk van Kutlug Ataman; tot 31 mei - Mediakunst/beeldcultuur: Ephemera; tot 15 augustus - Homo Faber Jan Fabre. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 28 mei - Roger Ballen Shadow Chamber; 4de ver dieping - Ed van der Elsken Leve ik! AMVC Letterenhuis: tot 28 mei - Jeugd/Schrijvers in portret. Hessenhuis: tot 31 mei - Antwer- pen-Frankfurt. Migratie en Innovatie rond 1600. MOMU: tot 13 augustus - Dream Shop: re trospectieve tentoonstelling over het oeuvre (80 silhouetten) van Yohji Yamamo- to; MOMU Gallerij: tot juni - Historisch Kostuum. K.M.S.K.: tot 13 augustus - Het allermooi ste uit het prentenkabinet IV, 'Que res- te-t-il d'un slow' en andere tekeningen van na 1945; tot 3 september - Jan Fabre en de verzameling van het koninklijk mu seum; nieuw maar permanent - Realisme van Brouwer tot De Braekeleer, een nieu we presentatie van de museumverzame- ling. Etnografisch Museum: tot 1 oktober - Ma rokko - Symbiose van culturen Levend erfgoed. GENT Campo Santo Kapel: tot 28 mei - Causa Vi- tae Mark Swysen. Stadsarchief - De Zwarte Doos: tot 31 mei - Kleur in het interieur. S.M.A.K.: tot 2 juni Kunst Nu/Benoit Pla- teus; tot 18 juni - Jennifer Allora Guil- lermo Calzadilla; tot 9 juli - Willem Oore beek; tot 24 september - Georg Herold; tot 1 oktober - Kunst Nu/Ensor tot Magritte, moderne meesterwerken uit de verzame ling. Kunstplatform Zebrastraat: tot 8 juni - Update - De oorsprong: collectie van 30 fascinerende en vaak spectaculaire instal laties uit alle hoeken van de wereld. Caermersklooster: tot 18 juni - Wouter De- ruytter: Billboards, New York. Design Museum: tot 25 juni - Enthoven As sociates: design en mobiliteit Marechal, Perinem Amphora, pioniers van de kera miek Toyo Ito, Made in Italy; tot oktober 2006 - De Collectie Alonso: van Art Nou veau tot Studio Glass Mouvement. KMSK: tot 23 juli - L'Art Nouveau - Het Huis Bing. BRUGGE Hallen Belfort: tot 28 mei - Expo Airbag Bis; tot 31 mei - New Territories: een focus op kunst uit Israël en omgeving. Concertgebouw: tot 3 juni - Mozart Ro mantisch en De wouwen van Mozart, beeld en literatuur. Gezellemuseum en Museumbibliotheek: tot 4 juni - project kunst- en museumbibli otheken West-Vlaanderen: kunstboeken en collectiestukken. Groeningemuseum/Concertgebouw: tot 11 juni i.s.m. de Van Acker Stichting- Rik Poot, drieluiktentoonstelling De Bond: tot 25 juni - Pieter Vermeersch: Installaties en Schilderkunst. Kunstetalage Arentshof: tot 30 juni - con frontatie van 2 generaties: vader Claude Verlinde en 11-jarige zoontje Emiel. Kunstetalage Blinde Ezelstraat: tot 30 juni - expo Romazigeuner en Poolse kun stenaar Adam Juszczyk. KNOKKE Scharpoord: Scharpoordgalerij: tot eind mei - Wim Remy, portret en modelteke nen; SEAS: tot 29 juni - Saar De Buysere. Lagunahal Duinbergen en Scharpoord: tot 28 mei - Internationaal Fotofestival Knok- ke-Heist 'natuurlijk' en World Press Photo 2006. Zwart Huis: tot 5 juni - Carl De Keyzer - Extra Libros - fotografie. Langs de Vlaamse kust: tot 1 oktober - 2006 Beaufort /Hedendaagse kunst aan zee - kunstparcours met Beaufort Outside; Beaufort Inside in het PMMK Oostende, al le deelnemende kunstenaars in dialoog met René Magritte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49