Terneuzenaren voelen zich veilig Water winnen blijft een vernuftig proces PZC Uit een roestvrijstalen geslacht 70 jaar Steense waterproductie Surgerpanel ondervraagd over woonomgeving Insluiping in Terneuzen Drankrijder gaat weer in de fout Nieuwe Scheldekrant is uit Veerman in hoger beroep Provincie verbiedt sloop boerderij in Cadzand DEFINITIEF AFSLANKEN ZONDER JOJO-EFFECT! ^dymince Van den Dongen Amundsenwcg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl zeventig jaar oude installaties in pompstation Sint-Jansteen. Henk Baars van Evides, temidden van de door Sheila van Doorsselaer SINT-JANSTEEN - De pompen uit 1936 doen nog steeds hun werk. Het wa ter stroomt al zeventig jaar door dezelf de gekleurde buizen; bruin voor 'ruw' water, groen voor spoelwater en blauw voor rein water. Aan het productiepro ces is in al die jaren amper wat veran derd. Gewoon, omdat het werkt. Het pompstation in Sint-Jansteen viert dit jaar haar platina jubileum, in de Week van het Water. De zuiveringsinstallatie, gebouwd aan de rand van de bossen in Sint-Jansteen, is het enige in zijn soort in Zeeuws-Vlaanderen. In Philippine staat nog een zuiveringsinstallatie 'De Braakman', daar wordt water vanuit de Brabantse Biesbosch gezuiverd tot drinkwater voor het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. De zuivering van Sint-Jansteen levert per uur 350.000 li ter water, de capaciteit is op te schroe ven tot 500.000 liter per uur. Er wordt water verwerkt dat afkomstig is uit het 375 hectare grote Evides-waterwinge bied in Clinge en Sint-Jansteen. Het wa ter wordt er verzameld in greppels in het natuurgebied en zo afgevoerd naar het pompstation. Tot 1964 verzorgde Evides vanuit Sint-Jansteen ook het drinkwater voor geheel Zeeuws-Vlaandereren, maar nu wordt alleen industriewater geprodu ceerd. In noodgevallen, als de drinkwa tertoevoer vanuit Ossendrecht stag neert, schakelt het pompstation zonder enige moeite over op het drinkwaternet en wordt Oost Zeeuws-Vlaanderen van uit Sint-Jansteen van drinkwater voor zien. „We leveren verschillende soorten industriewater. Voor Dow Benelux in Terneuzen en bijvoorbeeld Cerestar in Sas van Gent leveren we zelfs extra ge zuiverd water, daar zijn zelfs de minera len uitgehaald. Andere bedrijven gebrui ken ongezuiverd rivierwater als bluswa ter, dan hoeft het niet helemaal schoon te zijn", zegt Henk Baars, woordvoer der van Evides. In het pompstation lijkt het alsof de tijd er heeft stilgestaan en eigenlijk is dat ook zo. Natuurlijk wordt het zuiverings proces nu met computers in de gaten ge houden, maar de installaties en de ma nier waarop het water wordt geschoond is een beproefd procédé waaraan in tien tallen jaren niks is veranderd. „Er zijn altijd wel nieuwelingen ge weest die denken dat het anders en be ter kan, maar daar zijn ze altijd van te ruggekomen", zegt Anton Weemaes, al ruim dertig jaar verantwoordelijk voor het zuiveringsproces. „Er is zeventig jaar geleden echt ontzettend goed nage dacht over het zuiveringsproces-. Het is verbluffend simpel, maar zo doeltref fend dat het niet te evenaren is. Als het ruwe water, bruin van het hoge ijzerge halte, is opgepompt, wordt eerst het ij zergehalte verlaagd door zuurstof aan het water toe te voegen door het via een zeventig jaar oude 'sprinklerinstallatie' te stuwen. Vervolgens gaat het water na toevoeging van kalium permanganate (jodium) via een waar doolhof, waar het ijzer en slib kan bezinken, naar tien fil ters. Na een aantal filterstadia is het wa ter schoon. Onderzeeboot Op het 'bordes' in het pompstation staan nog twee dieselmotoren die in vroeger tijden voor de stroomvoorzie ning zorgden als er een storing was. Een Crossley, van Britse makelij, en een Skoda, een Oost-Europees model afkom stig uit een onderzeeboot. Twee brok ken industrieel erfgoed van smeedijzer. Als ze in werking werden gesteld, was het gebonk honderden meters ver nog te horen. Helaas is het niet mogelijk een rondleiding te krijgen door het pompsta- foto Wim Kooyman tion. De terroristische aanslagen heb ben Evides erg waakzaam gemaakt en daarom wordt niemand toegelaten om zo de kans op een moedwillige vervui ling van het water te voorkomen. Het pompstation is de aanzet van het waterleidingnet in Zeeuws-Vlaanderen, wat een moeizame ontwikkeling bleek. Hoewel Vlissingen bijvoorbeeld in 1884 aangesloten was op het waterleiding net, moest Zeeuws-Vlaanderen daar nog zestig jaar op wachten. Reden was veel gemor uit politieke hoek, want waarom zou men voor water betalen als er genoeg voorhanden was? Pas in 1926 werd onder een ruime meerderheid van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten consen sus bereikt over instelling van de water leiding en werden gronden aangekocht. Een Hulster notaris, H. van Dalsum, bleef echter dwarsliggen. In een brochu re waarschuwde hij ervoor dat de voor genomen Zeeuws-Naamse waterleiding een volksramp zou worden. Door deze en andere acties werd de uitvoering van het leidingnet zo'n twintig jaar ver traagd. Toen met de aanleg goed en wel was be gonnen, ruide Van Dalsum de boel weer op door naar de bij Terneuzen opgesla gen partij buizen te wijzen en te roepen: „Uit deze buizen zal nooit water vloeien." Het bleek achteraf gezien een storm in glas water. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl (Advertentie) KINDEROPVANG OP MAAT WANG 0 TOT 4 JAAR HOOLSE OPVANG 4 TOT 12 JAAR ïNDOPVANG 0 TOT 12 JAAR 'Tel. 0115-686100 •locaties: ^Philippine, Scliorrenkruidlaan 27a y Terneuzen, Van Steenbergenlaan 30 Professor Zeemanstraac 216 Wagnerhof 3 y Zuiddorpe, Boekweitstraat 10 JUULTJE IS GEOPEND VAN MAANDAG T/M ZONDAG VAN 06.30 TOT ,19 00 UUR W\VW.JUULT)E.NL lichten en de onoverzichtelijke paden niet te verlichten. Hier door zullen mensen eerder ge neigd zijn op de hoofdroutes te lopen." Tien procent van de leden van het burgerpanel geeft aan vaak plaatsen te mijden, omdat ze zich er niet veilig voelen, 18 pro cent doet dit regelmatig en 35 procent soms. De eerstgenoemde onveilige lo catie is de Terneuzense binnen stad in het algemeen (51 pro cent), gevolgd door de Nieuw- straat (15 procent) en de omge ving van Checkpoint (10 pro cent). Uit de enquête blijkt dat de meeste ondervraagden zelf het afgelopen jaar zelden met be dreiging, mishandeling, aanran ding of beroving in aanraking zijn gekomen. Uit de raadpleging van het bur gerpanel wordt geconcludeerd dat 30 procent van de Terneu zense inwoners in de leefomge ving te maken heeft gehad met diefstal van bijvoorbeeld een fiets of spullen uit een auto. On geveer evenveel mensen (29 pro cent) hebben in de directe omge ving meegemaakt dat in een huis is ingebroken. De notitie Integrale Veiligheid wordt morgen besproken in de raadscommissie bestuur en mid delen. Die vergadert om 19.30 uur in het stadhuis van Terneu zen. door Jeanette Vergouwen HEIKANT - Ze wonen nog steeds zelfstandig en genieten een redelijke gezondheid. Giste ren vierden Charles van Houte (91) en Suzanna Ferket hun dia manten bruiloftfeest in het huis waar ze zestig jaar geleden gin gen wonen. Allebei woonden ze in de School straat in Heikant, dus ze kenden elkaar al enkele jaren. Maar op een gegeven moment sloeg de vonk over. „Ik danste graag, maar Suzanna kon niet dansen. Ik ben wat ouder en toen ik uitgedanst was, ben ik met haar begonnen. Maar het was oorlog en dus hebben we een paar jaar verkering ge had", legt de bruidegom uit. De diamanten bruid weet nog dat het mooi weer was op de trouw dag. „Eerst zijn we getrouwd op het gemeentehuis in Sint-Jan steen en diezelfde dag in de kerk van Heikant. Het feest vier den we bij ons thuis en daarna zijn we hier komen wonen op de boerderij van zijn ouders." De zoon verklapt daarna het ver haal van hun eerste huwelijks nacht. „Ze hebben gefeest tot Advertentie zes uur 's morgens en toen moest de boel schoongemaakt worden en direct daarna moes ten de koeien gemolken worden. Mijn vader werd naar huis ge stuurd met het huwelijksca deau, een jonge big en die eerste nacht was toen al voorbij." Het diamanten paar geeft toe dat er weinig tijd was voor hob by's en dat er vele jaren hard ge werkt moest worden. Hij werkte in het vlas en op de boerderij, zij hielp op de boerderij en had haar handjes vol aan het huis houden. Ze kregen zes kinderen, vijf zonen en een dochter, en de ouders en broer van Charles woonden in. „Mijn vrouw bakte zelf het brood en kon goed ko ken, dat was ook wel nodig met zoveel mensen in huis." Het paar heeft dertien kleinkin deren en vijf achterkleinkinde ren. „Gelukkig wonen er veel in de buurt. We krijgen veel hulp van de kinderen en daarom kunnen we nog steeds zelfstandig wo nen. We wonen hier mooi en we slapen graag in ons eigen bed, waarom zouden we het zoeken in den vreemde. We hebben het hier goed en we zijn van plan dat nog jaren vol te houden. Wij zijn uit een roestvrijstalen ge slacht." Charles van Houte en Suzanna van Houte-Ferket. foto Camile Schelstraete L. Pnqène Verstraeten [NEUZEN - De meeste men- de gemeente Terneuzen len zich veilig in hun directe lüonomgeving. Dat blijkt uit (encnquète onder het gemeente- burgerpanel ten behoeve jn de notitie Integrale Veilig- jjna een derde deel van de on- jrvraagden voelt zich 'zeer vei- jj' en 64 procent voelt zich 'ta- idijk veilig'. Ook in algemene in wordt Terneuzen gezien als en veilige gemeente om in te 13/ j£jnen. Zeven procent is het he- eens met de stelling 'de ianeente Terneuzen is in het al- aneen een veilige gemeente om te wonen'. Deze stelling jrdt grotendeels onderschre- door 67 procent van de on- yie leden van het burgerpanel gewaagd wat als eerste in hen >p|omt, als ze denken aan de be- eiging van de eigen veiligheid. >n derde van de mensen denkt de eerste plaats aan inbraken diefstal. Dit percentage is het jogst onder 6 5-plussers (41 irocent). Op ruime afstand vol- i handel in en gebruik van igs, geweld op straat en ver sveiligheid. Scheepvaartver en industrie worden het ;tgenoemd (7 procent). irichting je wijze van de inrichting van Be openbare ruimte is voor een angrijk deel bepalend voor ^ervaring van het veiligheids- aldus de notitie. Geen ionkere plekken door bijvoor- -Ifceld bomen, struiken of te wei- faig openbare verlichting. Bij listernis is er een groter risico j vandalisme, openlijke ge- lldpleging, bedreiging en der- jdijke dan op klaarlichte dag. in extra aandachtspunt is vol- s de gemeente schijnveilig- feii Het verlichten van bijvoor- èeld onoverzichtelijke paden In een park kan mensen onte- cht een gevoel van veiligheid ven. ds er in dit soort gevallen over- chtelijke paden zijn, is het ver- andiger de overzichtelijke pa- n (hoofdroutes) goed te ver- woensdag 17 mei 2006 z TERNEUZEN - Tussen afgelopen maandagavond tien uur en gisterochtend half zeven zijn uit een woning aan de Van Bovenstraat in Terneuzen verschillende goederen weggenomen. De buit bestond uit enkele tientallen eu ro's, waardepapieren, een mobiele telefoon, een spelcom puter en computerspellen met nog onbekende waarde. Er was sprake van insluiping. MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Retranche- ment kampt al enige jaren met een ernstig alcoholpro bleem. De zucht naar drank brengt hem telkens opnieuw in aanraking met het strafrecht. Gisteren was het weer zo ver. De verdachte werd vorig jaar 16 juli in Sluis voor de zoveelste keer betrapt voor dronken rijden op zijn brom fiets. Het alcoholgehalte van 395 microgram was niet eens zo hoog, maar de recidive noopte politierechter A. Janssens-van Kampen de Zeeuws-Vlaming 28 uur werk straf en drie maanden rijontzegging op te leggen. Officier van justitie E. Bethlehem vond twee weken cel en zes maanden rijontzegging een passende sanctie. „U heeft lak aan alles. U bent constant een gevaar voor de verkeersvei ligheid", verzekerde ze. Voor de politierechter stond het vast dat de man moet werken aan zijn alcoholverslaving. Eerdere pogingen voor een behandeling in een versla vingskliniek waren echter mislukt. TERNEUZEN - De nieuwe Scheldekrant is weer uit. Van af deze week wordt de gratis krant geleverd bij bibliothe ken, gemeentehuizen, bezoekerscentra en horecagelegen heden langs de Westerschelde en Zeeschelde. In de vierde editie van de krant worden de verschillende aspecten van de rivier de Schelde belicht. Dit keer bevat de krant on der andere artikelen over. het beroep wielman, een inter view met één van de laatste garnalenvissers op de Wester schelde, uitleg over de baggerwerken op de Schelde en de vogeltellingen langs de Schelde. De vaste rubrieken zijn Scheldetrips, dit keer met een aantal minder bekende na tuurgebiedjes langs de Schelde, Scheldecultuur en Schel- deliteratuur. Ook geven bekende en minder bekende Zeeuwen en Vlamingen hun favoriete stek aan de Schelde prijs. De Scheldekrant is een initiatief van het Schelde In formatie Centrum en het Scheldefonds, beide Vlaams-Ne derlandse organisaties die het Schelde-estuarium als werkgebied hebben. DEN HAAG - Minister Veerman (CDA, Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) gaat in hoger beroep tegen het vonnis van de Haagse rechtbank dat viskotters met een hoger motorvermogen dan 300 pk hun vergunning om op garnalen te vissen moeten inleveren. Dat heeft hij giste ren aan de Tweede Kamer gemeld. Het vonnis werd vorige maand uitgesproken in een zaak die de stichting Duurzame Kustvisserij had aangespan nen. De noordelijke garnalenvissers die zich daarin heb ben verenigd betogen dat de garnalenprijzen sterk onder druk staan dooi'dat viskotters met meer dan 300 pk in de kustwateren op garnalen vissen. Zolang het hoger beroep loopt, blijft de overheid wel verplicht het vonnis uit te voeren. Dat betekent dat eigenaars van viskotters die na 19 augustus nog een hoger motorvermogen hebben dan 300 pk hun garnalenvergunning moeten inleveren. door Raymond de Frel CADZAND - Het dagelijks be stuur van de provincie Zeeland verbiedt de sloop van een boer derij op de hoek van de Badhuis weg, Prinsestraat en Koolsweg in Cadzand. De provincie heeft ook bezwa ren tegen de mogelijkheid die het bestemmingsplan Kom Cad zand biedt om een agrarisch ge bouwencomplex aan de Badhuis weg, Prinsestraat en Koolsweg voortaan te gebruiken voor wo nen, maatschappelijke voorzie ningen en horeca. De provincie vindt de cultuur historische waarde van het com plex te hoog om met sloop in te stemmen. Het complex is opge nomen in het Monumenten In ventarisatie Project en heeft daarin van de Stichting Histo risch Boerderijonderzoek de hoogste waardering gekregen. Verbouwing van de huidige boerderij is volgens de bestuur ders daarom een veel betere op tie. Projectontwikkelaar T. Bax pro beerde de provincie-ambtena ren in een hoorzitting op andere gedachten te brengen. Hij ver moedt dat de bestaande schuur binnen tien jaar zal instorten. Ook acht hij het niet mogelijk om de huidige bebouwing een nieuwe invulling te geven. Eige naar J. Kools neemt volgens hem grote risico's met het in standhouden van de schuur, om dat de versleten asbest dakpla ten op de openbare weg kunnen belanden. Bij bx-and zou de hele omgeving kunnen worden ver vuild. Bovendien schat Bax in dat een verbouwing meer kost dan nieuwbouw. Het benodigde geld voor de sloop en nieuwbouw van de boerderij zou moeten komen uit de bouw van zeventien wonin gen aan de Badhuisweg en Koolsweg. De provinciebestuur ders vinden die constructie pri ma, zolang het geld maar in een uerbouwde in plaats van nieuw gebouwde boerderij wordt geïn vesteerd. Kom Gedeputeerde Staten zijn ver der op een aantal kleine punten na akkoord met het bestem mingsplan Kom Cadzand, dat voorziet in drie ontwikkelingen. Zo is in het plan de bouw van 26 huizen op uiteenlopende loca ties en omvorming van een tuin centrum tot bistro, restaurant of hotel aan de Mariastraat gere- geld. (Advertentie) Bodymince begeleidt u deskundig en intensief met snel en verantwoord afslanken. De combinatie van uw persoonlijke L&Mince proteïne-kuur en endermologie staat garant voor verlies van 7 tot 10 kilo per maand! Met behoud van energie en zonder hongergevoel! Wilt u ook definitief afslanken, neem dan contact met ons op voor een intakegesprek of kijk op www.bodymince.nl. Korte St, Janstraat 6, 4301 AE Zierikzee, Tel.: 0111 -41 29 45 zierikzee@bodymince.nl - www.bodymince.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45