Landgoederen in het groen Dwangsom ProRail onder vuur PZC Reimerswaal zet kindercentra op Nestje tussen de bloembollen Brandweer wil geen domme macho Bemiddeling vaak oplossing voor klacht over Jeugdzorg Aanrijding Raad van State bekijkt drukmiddel tegen herrie goederentreinen woensdag 17 mei 2006 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Drie formele klachten kreeg de klachtencom missie van Bureau Jeugdzorg Zeeland vorig jaar te verwer ken. In 24 gevallen kwam het niet tot een formele klacht maar konden geschillen in overleg worden opgelost. Geen van de klagers ging in beroep bij de Na tionale Ombudsman. Dat staat in het jaarverslag van de klachtencommissie. Ten op zichte van 2004 is het aantal klachten gehalveerd en het aan tal bemiddelingen verdubbeld. Enkele malen vergoedde Bureau Jeugdzorg klagers onkosten (voor bijvoorbeeld rechtsbij stand) die ontstaan waren door fouten in de behandeling van za ken. Een moeder wendde zich recht streeks tot de Ombudsman. Die verwees de zaak terug naar de klachtencommissie, omdat die zich eerst over problemen hoort te buigen. Op een uitnodiging voor een gesprek reageerde de klaagster niet. De klachtencommissie is erg te vreden over het jaarresultaat, zegt de secretaris van de com missie, E. Fermont. Een bemid delend gesprek tussen de klager, de betrokken hulpverlener en diens teamleider lost veel op, zegt zij. „Het gaat in vrijwel alle gevallen om misverstanden. Me dewerkers nemen emotioneel ge laden beslissingen en soms ho ren mensen wat ze willen horen. In een gesprek kan je het ze uit- leggen." Voogdij en pleegzorg De klachten hebben veelal be trekking op de jeugdzorgafde ling bescherming en preventie: de afdeling die te maken heeft met ondertoezichtstellingen, voogdij en pleegzorg. Het gaat vaak om gezinnen die niet tevreden zijn over hun voogd, plèegouders die proteste ren tegen besluiten over een pleegkind en soms over procedu rele fouten, zoals informatie over cliënten die ondanks hun veto toch naar andere instellin gen is gegaan. In 2004 kreeg de commissie zes klachten ter behandeling. Er wa ren dat jaar een twaalftal bemid delingsgesprekken. Van de kla gers ging er één in beroep bij de Provinciale Klachtencommissie. Die beroepsmogelijkheid is vo rig jaar volgens de voorschriften in de Wet op de Jeugdzorg over gegaan naar de Nationale Om budsman. De overige vijf klachten werden (op soms een enkel punt na) ge grond verklaard. De commissie deed onder meer de aanbeveling gezinsvoogden van problemati sche gezinnen beter te begelei den en adviseerde vaste vervan gers (die op de hoogte zijn van lopende zaken) aan te stellen voor medewerkers. door Rob Paardekam RILLAND - Stichting Kinderop vang De Bevelanden wil komen tot een bundeling van peuter^ speelzalen en kinderdagverblij ven in zogeheten kindercentra. In Yerseke en Rilland zijn daar onlangs experimenten mee be gonnen. Dat de peuterspeelzaal en de kinderopvang bij elkaar onder één dak komen, is niet het nieu we van de kindercentra. Die bundeling - het liefst ook nog met de basisschool erbij - wordt al jaren nagestreefd. Het nieuwe zit hem in het feit dat door een betere samenwerking tussen de verschillende onderdelen meer keuze voor ouders ontstaat. Die kiezen nu meestal voor óf de peuterspeelzaal óf het kinder dagverblijf. In het kindercen trum 'kunnen ze er straks voor kiezen om hun kind in beide voorzieningen één of meer dag delen onder te brengen. Daai-- naast worden de openingstijden verruimd en hebben ouders straks meer keuze in dagdelen, waardoor ze de diensten van het kindercentrum langer kunnen afnemen. „Dat is erg belangrijk, omdat het oppassen door oma's en opa's behoorlijk onder druk komt te staan", zegt directeur E. Brand van Kinderopvang De Bevelanden. De dagdelen zijn nu nog vrij strak bepaald, maar straks kunnen ouders - mits er genoeg zijn - ook kiezen om hun kind bijvoorbeeld van acht tot twaalf of van negen tot vier naar het kindercentrum te bren- Ouderbijdrage Dan is er ook nog het voordeel voor ouders dat het peuterspeel- zaalwerk in de nieüwe formule onder de wet kinderopvang komt te vallen, waardoor een fi nanciële tegemoetkoming van het Rijk en de werkgever moge lijk is, zoals dat nu al bij het kin derdagverblijf het geval is. Zo kan de hoogte van de ouderbij drage voor de peuterspeelzaal binnen de perken blijven. Nu wordt die voorziening betaald door gemeenten en ouders sa men, maar doordat die gemeen, ten niet in staat zijn extra bij dragen, komen de extra koste (door onder meer strengere kwe liteitseisen) steeds weer op bordje van de ouders terecht De toekomst van de peutersped zalen stond daardoor behoorlij! onder druk. De komst van kit dercentra moet daar iets aan ve anderen. Nog een voordeel van het losla ten van de strikte scheiding tut sen de peuterspeelzaal en h kinderdagverblijf is dat de kir, deren uit beide voorziening^ meer contact met elkaar krii gen. „Dat is alleen maar vindt Brand. „Want ze moetes op een gegeven moment ook sa men naar de basisschool.' Alle kernen De gemeente Reimerswaal hcci zich enthousiast getoond het experiment. Zodoende loop het sinds enkele weken in Ril. land en Yerseke. De ge Goes is inmiddels ook benader!; zodat waarschijnlijk over niela te lange tijd ook in Wolphaarls dijk een kindercentrum ge. vormd kan worden. Het streve' is om uiteindelijk in alle kerne kindercentra te hebben. Stichting Kinderopvang De Be velanden (SKB) heeft verder di] handen vol aan het opzetten vaj buitenschoolse opvang in vee kernen, nu basisscholen vana volgend jaar de inspanningsver plichting hebben die vorm var opvang aan te bieden. De mee- te scholen nemen de SKB dar voor in de arm, omdat die kennis bezit. De stichting der op korte termijn met verschillen-: de scholen of scholengroepei contracten af te sluiten. GOES - Op de kruising A. Joachimikade/Oostsingel in Goes zijn gistermiddag een mo tor en een auto op elkaar ge botst. Een twintigjarige motor rijder uit Goes kwam in aanrij ding met een 52-jarige automo-; bilist uit de. gemeente Goes. De motorrijder kwam ten val maar raakte niet gewond. NIERSTICHTING Campinghouders Oostkapelle willen 20 hectare natuur ontwikkelen door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Oostkapelle krijgt een nieuwe groene kraag tussen camping De Pekelinge en Ons Buiten. De twee eigenaren, A. Vermeulen en K. Coppoolse, willen bijna twintig hectare landbouwgrond veranderen in natuur. Drie landgoederen, die kunnen concurreren met de allu re van bijvoorbeeld Green and White, worden de economische dragers van het project. Als alles naar wens verloopt, kan nog dit jaar begonnen wor den aan de uitvoering. Het bu reau Landschapsarchitecten Bosch Slabbers heeft het ont werp voor de omgeving ge maakt. Zeker negentig procent van de nieuwe natuur wordt openbaar terrein. Er worden wandelpaden aange legd en er komt een vijver van circa 30.000 vierkante meter. Op het terrein worden vooral in heemse bomen, struiken en plan ten geplant. De maat van de landgoederen is aan voorwaarden verbonden, 'e gevel moet minimaal twintig meter breed zijn en 1500 kuub inhoud hebben. De onderne mers hebben gekozen voor een nostalgische stijl voor de land goederen. „Straks bieden we de percelen te koop aan. Wij blij ven dan een beetje de regie hou den." Voor de ondernemers spelen ideële overwegingen de hoofd rol. „Wij zijn geen projectont wikkelaars. We leggen natuur aan, omdat we denken dat dat goed voor Oostkapelle is en na tuurlijk geeft het ook meerwaar de aan onze campings. Als we budgetneutraal kunnen werken, dan zijn we tevreden", zegt Cop poolse. „Vroeger", zegt Vermeulen, „stonden er in de omgeving van Oostkapelle zo'n tweehonderd landgoederen. Dat aantal is sterk afgenomen. Het was jaren terug economisch verstandiger om aardappelen te planten, dan om landgoederen te onderhou den." Enkele landhuizen raakten in verval en werden afgebroken. Nu beleven de agrariërs zware tijden, verdwijnen de aardap pel- en graanvelden en worden weer landgoederen opgetrok ken. „Dat klinkt gemakkelijker dan het in zijn werk is gegaan", zeggen de initiatiefnemers. „De ontwikkeling heeft te lang ge duurd, waardoor we veel zwarte sneeuw hebben gezien en ton nen subsidie hebben misgelo pen." Subsidie Zes jaar geleden schoven ze bij elkaar aan tafel. De grond van hun buurvrouw kwam te koop. Het was het moment dat er van uit de landelijke en provinciale overheid werd ingezet op het be houd. van. het natuur volgens het project Natuurbeheer 2000. Voor het omzetten van land bouwgrond in natuur kon subsi die worden verkregen. „Dat was een soort compensatieregeling: je koopt dure landbouwgrond en je maakt er goedkopere na tuurgrond van. De prijs voor landbouwgrond is om en nabij de 35.000 euro per hectare, die van natuur 12.000 euro." Die subsidieregeling was zo suc cesvol, dat het ministerie er een paar jaar geleden de rem op zet te. „Er werd de voorwaarde aan verbonden dat de grond, in een ecologische hoofdstructuur moest liggen. Dat ligt dit gebied niet." „Wanneer de gemeente doortas tender was geweest, zouden we op tijd zijn geweest", zegt Ver meulen. „Toen wij en de provin cie klaar waren met de voorbe reiding, wilde de gemeente zelf eerst een landgoederenbeleid. ontwikkelen. Daar heeft ze ja ren over gedaan. En dat terwijl we het allebei een goed plan vin den." Ze zouden zich achter de oren krabben als er nog eens grond in hun buurt gekocht kan worden. „Want het vraagt veel doorzet tingsvermogen om er iets moois van te maken. Er is heel wat campinggeld naartoe gegaan." Zij moesten een aantal onderzoe ken laten verrichten en zich in werken in 'vreemd terrein'. „We zijn recreatieondernemers en niet gewend om een gebied te ontwikkelen. En inderdaad heb ben we ook archeologisch onder zoek moeten laten uitvoeren. Dat begrijpen we wel, maar dan is het ook leuk als je door de overheid gestimuleerd wordt." NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl KOUDEKERKE - Een merel met vier jongen woont sinds kort tussen de bloembol len in tuincentrum Intratuin in Koudeker- ke. Het nestje werd gisteren bij toeval ont dekt. ..Op een gegeven moment valt je oog erop en dan verspreidt het nieuws zich als een lo pend vuurtje", zegt directeur Sjacco Jozias- se. Het is volgens hem niet ongebruikelijk dat vogels nesten bouwen in de winkel, maar een nestje tussen de bloembollen heeft hij nog nooit meegemaakt. Het gezinnetje woont op een onrustig plekje, midden in de winkel. „Moeder wacht af en toe in de kabel- goot, totdat het wat rustiger is. Zodra ze de ruimte heeft, komt ze terug naar het nestje door Jan van Ommen DEN HAAG - Niet alleen de goe derentreinen rammelen over het spoor tussen Vlissingen en Roosendaal, ook de dwangsom van staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer (Vrom) tegen de herrie van de treinwagons lijkt aan alle kanten te ramme len. De kans is dan ook groot dat de Raad van State de aan spoorbe- heerder ProRail opgelegde dwangsom van maximaal 2,5 miljoen euro buiten werking zal stellen. Staatsraad K. Brink zette dins dag tijdens een spoedprocedure bij de Raad van State tal van vraagtekens bij de dwangsom en de door Van Geel gevolgde procedure. Tot drie keer toe vroeg de Staatsraad aan de woordvoerder van Vrom om zelf de dwangsom in de ijskast te zet ten en te gaan onderhandelen met ProRail en goederenvervoer der Railion. Maar de Vrom-woordvoerder hield voet bij stuk en wil per se een uit spraak van de Raad van State. Met de dwangsom wil de staats secretaris van Vrom ProRail dwingen het aantal goederen treinen tussen Roosendaal en Vlissingen aan banden te leg gen. Omwonenden langs het spoor klagen al jaren over een toena me van de herrie, vooral 's avonds en 's nachts. Vrom eist dat er per week 's avonds niet meer dan 260 wagons over het spoor gaan en 's nachts niet meer dan 344. Bovendien mogen de treinen niet harder dan 60 ki lometer per uur rijden. De raads man van ProRail zei dat de snel heidsverlaging van 90 naar 60 kilometer meer dan voldoende is. En dan kunnen er wekelijks 's nachts met gemak 590 wagons over het spoor zonder dat Pro- Rail de geluidsvoorschriften van zijn vergunning overtreedt. Vrom ziet het anders en meent dat ProRail zo snel mogelijk het aantal treinbewegingen moet be perken. Volgens de railbeheerder en de goederenvervóerder is dat onmo gelijk omdat het treinendien- strooster al maanden geleden in overleg met buitenlandse spoor wegmaatschappijen is vastge steld. Bovendien heeft Vrom re cent een zogenoemde milieumel ding van ProRail geaccepteerd waarmee de door Vrom gecon stateerde overtredingen alsnog gelegaliseerd kunnen worden. Des te vreemder vond Staats raad Brink het dat Vrom deson danks voor maar een paar we ken een ingrijpende aanpassing van het dienstrooster eist. Im mers, volgende maand beslist Vrom over de milieumelding en de bezwaren van ProRail. In elk geval werd tijdens de zit ting duidelijk dat het wantrou wen tussen Vrom en ProRail groot is. Het is waarschijnlijk dat Staatsraad Brink de dwang som op zijn minst zal opschor ten tot volgende maand als Vrom een besluit neemt over de milieumelding en de bezwaren tegen de dwangsom. Uitspraak volgt binnen twee weken. door Emile Calon MIDDELBURG - De tijd van stoere brandweermannen die als macho's met oogkleppen op een brand te lijf gaan is toch wel zo'n beetje voorbij, meent A. van Oosten van de Regionale Brandweer. De nieuwe brand weerlieden gaan volgens hem toch steeds bewuster om met vei ligheid. Die kijken voor ze een brand bestrijden of het wel vei lig is een gebouw te betreden, al dus de officier die belast is met repressie. „Veilig en verant woord optreden is belangrijker dan snel blussen." Bij de brandweer heerst over het algemeen nog een cultuur van improviseren en helpen. Van organiseren, leiding geven, leren, maar ook van veiligheid hebben brandweerlieden vaak geen kaas gegeten. Dat levert ge vaar op voor de brandweerhe den zelf, concluderen onderzoe kers van de TU Delft na gesprek ken met vijftig experts van de brandweer, het ministerie en an dere organisaties. Die deskundi gen menen dat de brandweer vaak te weinig weet van gevaar lijke stoffen. De aandacht die wordt gegeven aan informatie techniek is van 'kleuterniveau is' en leidinggevenden durven niet te sturen. Doordat onvol doende wordt geëvalueerd 'blij ven fouten structureel bestaan'. Regionaal brandweercomman dant F. Captijn herkent veel in het rapport. „Het geeft een rea listisch beeld." Tegelijkertijd merkt hij op dat de eisen waar aan de brandweer moet voldoen de afgelopen jaren enorm zijn toegenomen. „De ontwikkelin gen gaan zo snel. Het is niet al leen maar links of rechts spui ten maar omgaan met vaak hele complexe materies." A. Franssen, oefenleider bij de regionale brandweer, benadrukt dat geprobeerd wordt door mid del van oefeningen en cursussen die nieuwe brandweer vorm te geven. Hij geeft wel toe dat som mige brandweerlieden nog steeds een broertje-dood heb ben aan rapporten, handleidin gen en evaluaties. Franssen leert hen dat ze die papieren moeten zien als handvaten, als hulpmiddelen om een calamiteit beter te kunnen bedwingen. Volgens Van Oosten is er de laat ste jaren een.cultuuromslag ont staan bij de brandweer. „We gaan nu veel bewuster om met ri sico's. Het herkennen van geva ren is een belangrijke taak van de brandweer en zeker van de of ficieren." De onderzoekers zeggen dat het rapport bewust erg gekleurd is. Er is alleen naar de knelpunten gevraagd. „Zaken die goed gaan blijven hierdoor buiten beschou wing," aldus het rapport. De be doeling hiervan is dat de korp sen zo beter kritisch naar hun ei gen organisatie kunnen kijken. om haar jongen te voeren", zegt Joziasse. De bezoekers zijn volgens de directeur en thousiast. „Ze vinden het hartstikke leuk, want het is puur natuur." Er staan wel bord jes om klanten op het nestje te wijzen. De di recteur is niet van plan om het gezin te ver plaatsen. „We wachten wat mij betreft tot dat ze uitvliegen." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40