PZC Brede steun voor verbetering tbs Mansholt wist Kennedy te bespelen Aanhoudingen bij actie tegen growshops Tien jaar cel en tbs geëist voor moord tijdens ontsnapping Burgemeester van Skarsterlan wil vrijen homo's fotograferen Jaarlijks 550 ernstige brandwonden door hete thee Meerderheid Tweede Kamer staat achter voorstellen parlementaire commissie Hulpgoederen aangekomen in Suriname Reizigers kiezen treininterieur Werken van Botero in Den Haag Hoedenmaker Beatrix overleden Sms-taal op school verboden Huisartsen krijgen kosten vergoed Vergaderzaal gewijd aan Herman Brood woensdag 17 mei 2006 (jpnrFfirdi Schrooten DEN HAAG - Baby's en peuters lopen jaarlijks zo'n 1500 ernsti ge brandwonden op door hete vloeistoffen. Thee is de grootste boosdoener. Deze drank veroor zaakt jaarlijks 550 ernstige ver brandingen bij jonge kinderen. Allochtone kinderen lopen de meeste risico's. Dat stellen de stichting Consu ment en Veiligheid en de Brand wonden Stichting. Via een voor lichtingscampagne willen beide organisaties ouders meer be wust maken van de risico's van hete vloeistoffen. Jaarlijks worden 2000 kinderen in de leeftijd van 0 tot en met 4 jaar op een spoedeisende afde ling van een ziekenhuis behan deld als gevolg van een verbran ding. Van alle verbrandingen ontstaat driekwart door hete drank en damp. De ongelukken gebeuren veelal tijdens alledaag se situaties in de nabijheid van het kind. Uit onderzoek blijkt dat de onge vallen niet zozeer het gevolg zijn van onoplettendheid. Het probleem is meer dat ouders na contact met hete vloeistof de kans op verbranding gering ach ten. Pas later blijken dan de ge volgen. Ernstige brandwonden bij een jong kind kunnen levenslange li chamelijke en psychische klach ten veroorzaken. Volgens Cilia Knols van Consument en Veilig heid zijn de risico's in allochto ne gezinnen groter. „Het gaat doorgaans om grotere gezinnen, met vaak wat uitgebreidere thee rituelen. Door de vaak relatief kleine behuizing hebben ouders minder overzicht. Bovendien passen oudere kinderen vaak op hun jongere broers en zusjes." In de campagne krijgen allochto ne ouders en verzorgers extra aandacht. GPD rfnnr Chris Bakker DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt in grote lijnen de voorstellen van parlementaire commissie het stelsel van terbeschik kingstelling (tbs) te verbeteren. Ook minister Donner (Justitie) lij met het gisteren versche- rapport, dat hij ziet als een ondersteuning van zijn eigen be leid. De commissie onder voorzitter- Aap van WD'er Visser meent 'dat het huidige tbs-systeem niet volledig op de schop hoeft, maar dat het op diverse punten wel moet worden veranderd om de maatschappij beter te kunnen leschermen tegen psychisch zie le criminelen bij wie de kans groot is dat ze opnieuw een de lict plegen. Zomoeten patiënten na hun be handeling en proefverloven lan ger in de gaten worden gehou den door tbs-klinieken en de re dering. Nu kan dat drie jaar. commissie adviseert die ter mijn te verlengen tot maximaal negen jaar. Het gaat daarbij om een voorwaardelijke beëindi- ig van de strafrechtelijke laatregel. De tbs blijft dan wel van kracht, maar de dwangver pleging wordt onder voorwaar- Tbs-klinieken moeten bij patiën ten die zelf geen inzicht in hun ziektebeeld hebben, zoals psy- chotici, de mogelijkheid krijgen om hen tijdens de behandeling te verplichten medicijnen te ne men. In alle tbs-klinieken moe ten dan wel dezelfde regels gel den voor het toedienen van dwangmedicatie. PvdA-Kamer- lid Wolf sen noemde dat voorstel een 'doorbraak'. De commissie vindt het huidige verlofbeleid adequaat. Wel pleit ze ervoor om de beoordeling van verlof aanvragen weg te halen bij de minister van Justitie en voortaan over te laten aan onaf hankelijk deskundigen, die los van de politieke druk besluiten kunnen nemen. Donner waarschuwde dat de commissie hem daarmee meer op een afstand plaatst, waar door de Kamer hem niet meer op het matje kan roepen over een ontsnapte tbs'er. LPF'er Eerdmans wijst het plan hele maal af, omdat de politiek vol gens hem de waakhond van het tbs-systeem is. Volgens de LPF heeft de com missie goed werk geleverd, maar is het rapport niet het noodzakelijke offensief tegen het 'onveilige en risicovolle' tbs-systeem geworden waarop hij had gehoopt. De Christen- Unie kan zich over het alge meen vinden in het rapport, maar vraagt zich af of er met het rapport een goed evenwicht ontstaat tussen het belang van de samenleving en dat van de tbs'er. ANP De commissie verwacht onder meer dat daardoor minder ex-tbs'ers weer een delict ple- Nu gaat 20 procent van hen weer in de fout. Het CDA. de PvdA en onder .meer de LPF steunen het advies Kom langer toezicht te houden op uitbehandelde tbs'ers. Ook Don ner is bereid daarover te praten. PARAMARIBO - Het Neder landse vliegtuig met hulpgoede ren voor de slachtoffers van de watersnoodramp in Suriname is 55 gisterochtend (Nederlandse tijd) gearriveerd in Paramaribo. Het toestel heeft dertig ton dekens, dekzeilen, hangmatten met mus kietennetten en stretchers aan boord. Politie en justitie hielden een grote controle op growshops in de Rijnmond. Een medewerker van een beveiligingsbedrijf houdt bij een growshop in Rotterdam belangstellen den op afstand. foto Kees Spruijt/ANP zoel President Venetiaan van Surina me heeft specifiek om die goede ren gevraagd. Ze zijn nodig om (daklozen in het door overstro mingen getroffen gebied te hel pen. Oorspronkelijk was ook ver- At om tenten, maar later ileek dat die niet goed op te zet ten zijn in het getroffen gebied. Het Nederlandse team van ex perts in Suriname is deze week uitgebreid met een lanclbouw- Een van de waterex perts heeft inmiddels in zeven dorpen de waterzuiveringsinstal laties aan de praat gekregen, meldde het ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren. ANP door Jeroen Hoorn ROTTERDAM - De politie heeft gisteren in Rotterdam 34 men sen aangehouden bij de eerste grootschalige actie tegen grow shops, winkels die benodigdhe den voor hennepteelt verkopen. Bij zeventien van de 31 bezoch te growshops trof de politie in totaal ruim zestig kilo oogst van hennepplanten aan. De oogst duidt er volgens de politie op dat de growshops betrokken zijn bij het verhandelen van hen nep. In één growshop werd een hennepkwekerij aangetroffen. Zes winkels worden er boven dien van verdacht illegaal gas en stroom te hebben afgetapt. De zeventien growshops die vol gens de politie in overtreding zijn, kunnen voor maximaal een half jaar worden gesloten. De aangehouden growshopeige- naars worden vervolgd wegens handel in softdrugs. Nieuw is dat het Openbaar Ministerie ook zal proberen hen veroor deeld te krijgen wegens mede plichtigheid aan hennepkweek. Het Openbaar Ministerie zoekt zo de grenzen van wat juridisch mogelijk is. Politie en justitie werkten gisteren samen met an dere instanties, waaronder de uitkeringsinstantie UWV. Die doet nog onderzoek naar enkele mogelijke gevallen van zwart werken in de growshops. GPD door Margit Spaak NIJMEGEN - Sicco Mansholt (1908 - 1995) was bezeten van de eenwording van Europa. Als hel nodig was, gebruikte hij we reldleiders om zijn doel te berei ken. Zo bezwoer hij de Ameri kaanse president Kennedy dat deze zijn Franse collega De Gaulle niet moest helpen bij het opzetten van een eigen atoom programma, want dat zou zowel voor de Europese integratie als voor de Navo slecht zijn. Dat staat in het boek Sicco Mansholt, de biografie. Het is ge schreven door de Nijmeegse ju rist en historicus Johan van Mer- riënboer en verschijnt op 1 juni. Die gebruikt het boek om te pro moveren aan de Radboud Uni versiteit Nijmegen. Van Meniën- boer heeft veel privémateriaal en correspondentie van zijn hoofdpersoon mogen inzien en kan daardoor als eerste een per soonlijk beeld van de bekende politicus geven, zegt hij zelf. Sicco Mansholt was van 1958 tot 1973 Europees Landbouw commissaris. Hij ontwikkelde het plan voor Europese een heidsprijzen voor landbouwpro ducten. Dat was volgens hem het enige middel om tot één Eu ropa te komen. 'Mister Europe', zoals hij werd genoemd, ging daarin zo ver dat hij tijdens ver gaderingen letterlijk met een kaart met vlaggetjes voor zich zat, om te bekijken wie wat met wie kon ruilen. Boerenzoon Mansholt werd geboren als boe renzoon. Hij vestigde zich in 1937 als pionier in de Wieringer- meer. Daar organiseerde hij in de oorlog het verzet en wapen droppings. Na de oorlog kreeg hij een politieke functie. Hij bleef tot 1958 minister van Landbouw en Voedselvoorzie ning en vertrok toen luid gepre zen naar de Europese Gemeen schap. Mansholt kreeg volgens Van Merriënboer ook veel kri tiek. Toen hij in 1971 stelde dat de helft van de boeren moest ver dwijnen om de landbouwsector gezond te houden, noemden de Duitsers hem de 'Bauernkiller'. Bij heftige protesten kwam zelfs iemand om het leven. De Land bouwcommissaris trok zich de kritiek zo aan, dat hij blijvende gezondheidsklachten kreeg. Van Merriënboer werkt bij het Cen trum voor Parlementaire Ge schiedenis. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - „Herman was eigenlijk niet zo'n vergaderach tig type. Het aantal vergaderin gen in de 54 jaar dat hij leefde, was héél minimaal. Het motto van deze zaal moet dan ook zijn: houd het kort!" Vriend en schrijver Bart Chabot zei dit gisteren tijdens de ope ning van de vergaderzaal in de Openbare Bibliotheek Amster dam (OBA) die aan de overleden zanger en kunstenaar is gewijd. Bij de onthulling van de verga derzaal, waar diverse schilde rijen, foto's en andere spullen van Brood te zien zijn, overhan digde Chabot directeur Hans van Velzen van de OBA een boek van Lucebert. Hij had dat ooit van de zanger gekregen. „Herman verzocht me het werk goed te bestuderen. Later kwam ik erachter dat het boek hele maal niet van Herrpan was. Het UTRECHT - De klanten van de Nederlandse Spoorwegen krijgen inspraak bij de inrichting van de nieuwe Sprin ters, die vanaf eind 2008 over het spoor rijden. Dat heeft de vervoerder gisteren laten weten. Een select groepje reizigers wordt betrokken bij de keuze van onder meer de kleur van de vloer, het formaat en de hoogte van de prullenbakken, kunst in de trein en de plaats van de handgrepen en de verlichting. In 2005 heeft NS bij Bombardier voor 248 miljoen euro 35 treinstellen besteld. Uiteindelijk moet de vloot uitgroeien tot meer dan tweehonderd Sprinters. ANP DEN HAAG - De Colombiaanse schilder en tekenaar Fer nando Botero krijgt deze zomer grote aandacht in Den Haag. Niet alleen is de jaarlijkse beeldenroute Den Haag Sculp tuur geheel aan het werk van Botero gewijd, in het mu seum Escher in het Paleis wordt tegelijkertijd een exposi tie van werk van Botero gehouden, waaronder zijn recen te schilderijen en tekeningen over de gruwelen in de Abu-Ghraib-gevangenis. De expositie loopt van 31 mei tot en met 27 augustus. GPD AMSTERDAM - Harry Schellens, die veel van de kenmer kende hoeden van koningin Beatrix heeft ontworpen, is overleden. Vorige week stierf hij in Amsterdam, 79 jaar oud. Dat heeft zijn collega en generatiegenoot David Vos gisteren bevestigd. Wegens gezondheidsproblemen werkte Scheltens al enige tijd niet meer. „Hij had onder meer de ziekte van Parkin son en is zo'n vijf jaar geleden gestopt. Hij had erge pro blemen met zijn handen", aldus Vos. ANP OUDE PEKELA - Vier scholen in de provincie Gronin gen hebben besloten een verbod uit te vaardigen op het ge bruik van 'msn- en sms-taal'. Het gebruik van deze talen is slecht voor de ontwikkeling van het Nederlands, vindt directeur Jaap Spelde van de Feiko Clockbasisschool in Oude Pekela, een van de initia tiefnemers van het verbod. Bovendien werkt het digitaal pesten in de hand, vindt hij. ANP DEN HAAG - Huisartsen krijgen vanaf 1 juli weer ge woon hun declaraties vergoed door de zorgverzekeraars. De maatschappijen hebben beloofd dat zij hun admini stratieve chaos eind volgende maand op orde hebben. Dat is toegezegd in een overleg onder leiding van het mi nisterie van Volksgezondheid. Sinds de invoering van het nieuwe zorgstelsel is een op de vijf huisartsen in geldpro blemen gekomen. Veel rekeningen voor behandelingen van patiënten die zij indienden bij de zorgverzekeraars blijven onbetaald liggen. Doordat er veel verzekerden zijn overgestapt naar een andere verzekeraar (zo'n 2,7 mil joen), zijn de maatschappijen veel polisgegevens kwijt ge raakt. Huisartsen konden een voorschot krijgen van de verzekeraars, maar dat loopt alles behalve soepel. GPD ers. Een paar dagen na zijn ont snapping belandde Schippers in Amsterdam bij de familie van zijn overleden voormalige ex. Daar hoorde hij dat hij met naam zou worden genoemd in een opsporingsbericht op televi sie, waarbij ook zijn foto zou verschijnen. Na het bezoek aan een café, midden in de nacht, kwam hij Appie Luchies tegen met zijn plezierboot. Luchies bood hem bier aan en ze begon nen te varen. Toen Luchies een opmerking maakte over vrou wen, ging Schippers door het lint. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie wil dat de vorig jaar ontsnapte tbs'er Wilhelm Schip pers tien jaar de gevangenis in gaat voor doodslag. Ook eiste de officier van justitie gisteren voor de rechtbank in Amster dam dat Schippers tbs krijgt met dwangverpleging. Schip pers sloeg op 12 juni de 73-jari- ge Amsterdammer Appie Luchies dood met een asbak en een hamer. Hij was op dat moment voort vluchtig uit de tbs-kliniek Veld zicht, nadat hij tijdens een ver lof aan zijn begeleider was ont snapt. De politie kon hem onge veer een week later weer oppak ken in de binnentuin van de wo ning van het slachtoffer in de Amsterdamse Jordaan. Schip pers heeft bekend dat hij de Am sterdammer heeft doodgeslagen tijdens een boottochtje over het Noordhollands Kanaal. De zaak leidde vorige zomer tot grote be roering en noopte minister Don ner van Justitie tot verscherping van het verlofbeleid voor tbs' Risico Volgens advocaat Job Knoester was de geweldsuitbarsting me de een gevolg van het besluit van minister Donner om de vol ledige naam en foto van Schip pers op tv te tonen. „Het was van Schippers bekend dat er ge weld kan volgen als hij in het nauw wordt gedreven. Donner is verantwoordelijk voor de ma nier van opsporen en heeft een risico genomen." De rechtbank doet uitspraak op 30 mei. ANP AMSTERDAM - Sandra Brood samen met vriend en schrijver Bart Chabot tijdens de opening van de Herman Brood vergaderzaal in de Openbare Bibliotheek in Amsterdam. foto Evert Elzinga/GPD kwam uit de bibliotheek van het Nieuw Amsterdams Lyceum", vertelde Chabot. Het voormalige atelier van Her man Brood aan de Spuistraat in Amsterdam wordt nagebouwd in het Groninger Museum. De werkplek van de in 2001 overle den kunstenaar maakt onder deel uit van de tentoonstelling Cha Cha. Fenomeen Herman Brood, dat van 5 november tot 28 januari 2007 te zien is in het museum. ANP van onze redactie binnenland SINT NICOLAASGA - Burge meester Bert Kuiper van Skarsterlan heeft inmiddels zo genoeg van cruisende homo's in zijn gemeente, dat hij ze als ui terste middel wil fotograferen. De vrijende homoseksuelen ko men samen langs snelweg A7, op een recreatieterrein bij het Friese dorp Sint Nicolaasga. „Vorig jaar hebben we de beslis sing genomen dat het gebied 's nachts op slot gaat. Dat is het pi-obleem niet meer. Maar het is weer voorjaar en het gebeuld nu ook als het licht is", verzuchtte de burgemeester gisteren. Kui per hoopt dat de foto's de seks ende mannen uit de anonimiteit trekken. In eerste instantie wil de burgemeester de politie va ker laten controleren. Hij erkent dat het echter moeilijk is ho mo's te beboeten, want de daad zelf moet worden waargeno men. Toch wil Kuiper extra poli- tie-inzet probei'en voordat hij een beveiligingsbedrijf in gaat huren om foto's te nemen. Sommige inwoners van Sint Ni colaasga hebben zo genoeg van de homo's dat ze ovei*wegen het recht in eigen hand te nemen. „Ik heb het verhaal uit eerste hand dat er wordt gezegd: we moeten er zelf maar eens heen. Er kunnen er dan wel eens een paar hardhandig worden aange pakt", aldus voorzitter Koos de Jong van Plaatselijk Belang. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3