PZC osselvissers varen uit voor zaad iS Schade aan huizen bouwput groeit PZC In de klas van honderd jaar geleden Politie opent jacht op openstaande boetes 13 fissers en natuurclubs blijven steggelen over hoeveelheden iluziekavond 1 Cornelia 35Diefstal ook op vloerverwarming Diefstal uit bedrijfsauto's Goede aanpak dioxineaffaire Vrouw beroofd van fotocamera Fietsstraat in Goes wordt langer Cerestar wordt Cargill agenda Paardenmarkt Zierikzee DEFINITIEF AFSLANKEN ZONDER JOJO-EFFECT! ^pdyi mince woensdag 17 mei 2006 Harmen van der Werf j{SEKE - Zeeuwse mossel- bekers beginnen vandaag op jt ffaddenzee met het opvissen n de eerste portie van tien mil- jjjn kilo mosselzaad. De Raad ran State in Den Haag moest er ïfCr eens aan te pas komen voordat zij van wal konden ste- ten, En dat terwijl organisaties i ]s de Wadden vereniging en Vo- jlbescherming én de mosselsec- lorket de laatste tijd beter met fikaar konden vinden. yu- Vervelend vond de mosselsector jet natuurlijk wel, dat natuur- j milieuorganisaties opnieuw ij de Raad van State aan de bel bokken tegen een door het mi nisterie van Landbouw afgege- vergunning. Maar de uit- r ak van de Raad van State üod maandag in elk geval de jgelijkheid te gaan vissen, al js het (nog) niet de vergunde toeveelheid van vijftien miljoen aio mosselzaad. Het ministerie «n Landbouw moet nog eens ;oed onderbouwen waarom vijf miljoen kilo extra mocht wor- len opgevist. Nuchter jetaris H. van Geesbergen de producentenorganisatie ielcultuur is daar nuchter Aan die onderbouwing jrdt gewerkt." Het resultaat iter zijn vóór 30 mei, als de id van State zich opnieuw de kwestie buigt. Het ver- 1 - tien of vijftien miljoen ki- is volgens Van Geesbergen verklaarbaar. „Mosselzaad KZEE - In verpleeghuis jmelia in Zierkzee wordt mor- jseen muziekavond gehouden, fntraal staat een playback- v! georganiseerd door mede- rkers van het verpleeghuis, iamaast is er een optreden an het zang- en entertainmerrt- Ëuo De Jochies. De avond be kt om zeven uur. RENESSE - Uit een strandpavil- oen in Renesse is maandaga- tond geld weggenomen. Ook is ter plekke voedsel opgegeten tn zijn er drankjes opgedron- (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Amundsen weg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl is de winter beter doorgekomen dan eerst verwacht. In de ver gunning is daar rekening mee ge houden, vandaar die vijftien mil joen kilo, maar in de onderlig gende onderbouwing was dat nog niet meegenomen." Zo lijkt de kwestie vooral een technische achtergrond te heb ben, maar dat is slechts ten dele waar. „Wij willen als natuur- en milieuorganisaties ook de druk op de ketel houden", verklaart directeur H. van Kersen van de Waddenvereniging, „druk op de ketel om te komen tot vernieu wingen in de mosselsector, zoals het invangen van mosselzaad in het water, kunstmatig mossel zaad kweken én meer." Wat dat 'meer' inhoudt, geeft Van Ker sen niet aan. Hij stelt in het alge meen als uitgangspunt voor de mosselsector: „De natuur moet aankunnen wat de bedrijfstak doet." Het gaat dan om de voed- selbehoefte van onder meer ei- dereenden en (het behoud van) de natuurwaarden van mossel- (zaad)banken. Wild zaad De mosselsector heeft tot 2020 in principe de tijd gekregen om het roer om te gooien, om min der afhankelijk te worden van 'wild' mosselzaad, zoals vanaf vandaag wordt opgevist in de Waddenzee. Volgens W. van den Berg uit Bruinisse, bestuurslid van de producentenorganisatie, heeft de sector die tijd tot 2020 keihard nodig. „Natuur- en mi- lieuoi'ganisaties vinden dat het sneller moet. Dat is'voor ons een hele lastige, want het is nog maar de vraag of die vernieuwin gen echt iets opleveren." Van den Berg en Van Geesber gen zien de gevoerde rechtszaak vooral als een proef op de som. „Komen we er nu uit", zegt Van den Berg, „dan hebben we daar bij de volgende visserijen op mosselzaad veel aan. Het is een leerproces." Van Kersen van de Waddenvere niging herhaalt overigens wat de natuur- en milieuorgani saties eerder hebben verklaard, dat zij de mosselsector niet van de Waddenzee willen hebben, zoals in 2005 met de mecha nische kokkelvisserij is ge beurd. V Schoolkinderen uit Nieuwerkerk ervaren hoe het er vroeger op school aan toeging. door Ali Pankow BURGH - „Ik vind dat jurkje wel leuk, maar die klompen doen een beetje zeer", zegt de zesjarige Kyra. Ze kan zo weggelopen zijn uit een boekje van Ot en Sien, maar ze zit in groep drie van de School met de Bijbel in Nieuwerkerk en viert met al haar medeleerlingen deze week het honderdjarig bestaan van haar school. Tijdens dit eeuwfeest wordt teruggeke ken op hoe het honderd jaar geleden toe ging in de landbouw, het huiselijk le ven. het vervoer, de omgeving én in het onderwijs. Voor dat laatste biedt mu seum De Burghse Schoole de omgeving bij uitstek. Zodoende klepperen er dins dagmiddag achtentwintig paar klomp jes in de hal van het bijna honderd jaar oude schooltje in Burgh. Jochies met fer me petten, kniekousen, blauwgestreep- te blouses en broeken met galgen en meisjes met schortachtige jurkjes, ruches langs de mouwen en strikken in het haar schuiven de oude schoolbank- jes in. Juffrouw Janet Timofei heeft zich voor deze gelegenheid ook in stijl gekleed in lange zwarte rok met plechtige, witte blouse en zwart, fluwelen strikje. „Toch ben ik al modem", zegt ze verwijzend naar de fraaie etalagepop die normali ter hier als juf de scepter zwaait. Die on derwijzeres is nog helemaal in het zwart gekleed en oogt ook aanzienlijk strenger dan juf Janet. „Vroeger moesten de petten en de klom pen direct bij de ingang worden af- en uitgedaan", vertelt ze de kinderen, die op hun beurt even stevig laten horen hoe leuk het is met je klompen te kun nen stampen. Op de tafels liggen leitjes en griffels gereed. Een ijzingwekkend gepiep flitst door de Burghse Schoole als de jonge bezoekers dat materiaal even mogen uitproberen. Ook het spons je en het zeempje, óm de lei weer te kun nen schoonmaken, zijn er. Vervolgens wordt de kroontjespen bekeken, even als de ingebouwde inktpot, maar de inkt zelf houdt juffrouw Janet maar lie ver achterwege. Het schoonschrijven in het schrift met dubbele lijntjes verdoopt met potlood in elk geval zonder vlek ken. De kinderen die van hun eigen juf Van der Werken al aardig op weg zijn gehol pen met de leesmethode 'Boek, Tim, Toos', mygen nu hun vaardigheid laten horen met het lezen van 'Aap, Noot, Mies'. Het tafereel in de Burghse Schoole ver tedert de begeleidende moeders die dan ook talrijke kiekjes maken van hun kroost. Halverwege wordt er van lokaal gewis seld en volgt er nog een lesje geschiede nis. Voorzitter Arie Damman van de Burghse Schoole pakt voor deze gele genheid graag zijn voormalig beroep van onderwijzer weer even op. In een kring tèmidden van de kinderen op de grond vertelt hij over de tijd van ridder Witte van Haemstede en over het slot Haamstede dat ooit foto Marijke Folkertsma volledig door brand werd verwoest. Andere gevaren waar een kasteel aan bloot stond, vormden veroveraars die er bezit van wilden nemen. Op de vraag hoe je zo'n kasteel kan veroveren, heeft een van de jongens een spontaan ant woord: „Gewoon met een kanon een ko gel erin schieten." Damman: „Dat zou gekund hebben, maar in die tijd hadden ze nog geen kanonnen." De kinderen ko men met andere ideeën: „Met een lad der of een touw over de muur klimmen of de slotgracht overzwemmen en met een ram de deur inbeuken." Het bezoek aan de Burghse Schoole biedt de kinderen tastbare geschiede nis. Ze zien er gerestaureerde schalen en potten die ooit tot de inventaris van Slot Haamstede behoorden. Ook prij ken hier opgezette valken, de vogels waarmee de ridders vroeger op jacht gingen. Verder is er veel te zien over de kleding, het voedsel en de huizen van de bewoners in de Westhoek in vroeger tijden. Het geklepper van de klompjes bij het vertrek, klinkt vertrouwt in deze ambi ance. De schooldag zit er weer op, net als vroeger. door Marcel Modde BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland lijkt niet van plan de grondwaterbema ling in Bruinisse stop te zetten. Het CDA-raadslid N. de Dan- schutter, zelf omwonende van de bouwput voor het apparte mentencomplex Hertenhof, heeft een handhavingsverzoek ingediend bij het college. De schade aan de woningen breidt zich verder uit. De Danschutter beroept zich op een artikel in de bouwverorde ning, waarin staat dat het op pompen van grondwater wordt stilgelegd wanneer de veiligheid van de omliggende bebouwing in het geding is. Ook al is nog niet bewezen dat de scheuren in de woningen zijn veroorzaakt door grondwateronttrekking, zei het raadslid gisteren in een toelichting, dan toch is er 'een redelijk vermoeden' dat het ver band houdt met elkaar. „Juri disch gezien is dat meestal ge noeg handvat." Volgens De Danschutter kan de gemeente niet langer volhouden geen partij te zijn in de kwestie. Strikt formeel is de provincie toezichthouder op de onttrek king van het grondwater. Een Jeanet van der Meer (met dochter Evita op de arm) en Jeanette Mul ler tonen naar de kierende wanden, een gevolg van de nieuwbouw bij de woningen aan de Stelbergstraat. foto Marijke Folkertsma woordvoerder van die betreffen de afdeling liet deze week al .we ten geen aanleiding te zien voor ingrijpen, omdat de aannemer aanzienlijk minder grondwater oppompt dan is toegestaan. Het belang van de gemeente ligt in het trottoir bij het dorpshuis, dat nu ook verzakt, zegt De Dan schutter. Ook het argument dat er geen nieuwe schadegevallen zijn bij gekomen, zoals projectontwikke laar J. Littooij op 9 mei meldde op de informatiebijeenkomst voor belanghebbenden, gaat niet meer op, benadrukt het raadslid. „Ik ben inmiddels ook de pineut en ik weet van ver schillende andere mensen uit de buurt dat het bij hen de afgelo pen dagen alleen maar erger is geworden." Eén van die gedupeerden is de familie Van Gilst uit de Greve- lingenstraat. De kieren beper ken zich niet langer tot de aan bouw, maar ook in het eigen lijke woonhuis is het nu mis rond kozijnen beneden, boven en bij de voordeur. Bij buren sprongen er sinds enkele dagen ook scheuren in plafonds in mu ren van slaapkamers en over loop. „Het huis werkt aan alle kanten", zegt E. van Gilst. Zijn echtgenote heeft er geen bood schap aan wat de ellende veroor zaakt, het eerdere heien of de be maling. „Het enige wat we ze ker weten, is dat het is begon nen met de bouw van dat Her tenhof. Je wordt er gek van, elke keer zie je weer iets anders, of is een scheur weer groter gewor den." Maar ook de onzekerheid over een schadevergoeding, wie de boel gaat repareren en hoe groot de kans is dat het probleem later terugkeert", schets L. van Gilst de gedachten die dagelijks door haar hoofd spoken. „Het beheerst je le ven. "Wethouder W. Renden (openbare werken) zegt onvol doende op de hoogte te zijn van de kwestie om een oordeel te kunnen vellen over de rechtvaar diging van gemeentelijk ingrij pen. Zijn bouwinspecteur J. Ver- heij laat weten dat De Danschut- BURGH-HAAMSTEDE - Bij inbraken in bedrijfsauto's in Burgh-Haamstede zijn de afgelopen dagen verschillen de stukken gereedschap verdwenen. Uit een busje dat stond geparkeerd aan de Julianastraat verdwenen een schroefboormachine en enkele sleutels. Even om de hoek in de Margrietstraat verdwenen een zaagmachine en een gasstekker uit een wagen. De waarde van de spullen was gisteren bij de politie nog onbekend. DEN HAAG - Het bedrijfsleven heeft de dioxineaffaire begin dit jaar goed opgepakt. Dat schrijft minister Veer man (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) aan de Tweede Kamer. Begin februari werden zeven Zeeuwse veebedrijven korte tijd geblokkeerd in ver-band met onder zoek naar met dioxine vervuild veevoeder. De omvang van het probleem, waarvoor in totaal 275 Nedex-landse be drijven werden geblokkeerd, was snel in beeld, omdat het bedrijfsleven zijn verantwoordelijkheid nam, aldus de mi nister. Het incident is volledig volgens de regels afgehan deld, schrijft hij. ,,De overheid treedt terug en laat de aan pak aan het bedrijfsleven over, maar borgt de belangen van de consument in verband met de voedselveiligheid." Toch heeft het incident volgens Veerman nog wel 'leerpun ten' opgeleverd. GOES - Een negentienjarige vrouw uit de gemeente Noord-Beveland is maandagmiddag aan de Oostsingel in Goes beroofd van haar digitale camera. De vrouw maakte rond drie uur een foto, toen een voorbij rijdende scooter rijder de fotocamera uit haar handen rukte. De scooterrij der reed ver-volgens met de camera weg in de richting van de Voorstad. De camera kostte enkele honderden euro's. GOES - De gemeente Goes gaat de Jacob Valckestraat de ze zomer inrichten als fietsstraat. De Jacob Valckestraat ligt in het verlengde van de Voorstad, die een aantal jaren geleden al werd ingericht als fietsstraat. De bestrating van de Jacob Valckestraat is nodig aan vervanging toe. Vanwege de nabijgelegen fietsstraat ligt het doortrekken daarvan het meest voor de hand. De kosten van het pro ject bedragen 100.000 euro. De aanleg van de fietsstraat begint half juni. Vóór de bouwvak, die half juli begint, moet de fietsstraat klaar zijn. SAS VAN GENT - Cerestar in Sas van Gent gaat op 1 juni officieel Cargill heten. In 2002 nam de Amerikaanse multinational Cargill Inc. het Cerestarconcex-n over. De Cargillvestiging in Bergen op Zoom ging nauw samenwer ken met de zetmeelfabriek van Cerestar in Sas van Gent. Beide fabrieken kregen de naam Cerestar, a Cargill Com pany, omdat Cerestar een grote naamsbekendheid heeft op de Europese zetmeelmarkt. Onlangs besloot Cargill Inc. wereldwijd alle dochterbedrijven dezelfde naam te geven. Bij Cerestar in Sas van Gent en Bergen op Zoom zorgen meer dan achthonderd medewerkers voor de ver werking van maïs en tarwe tot zetmeel en -derivaten. TERNEUZEN - De afgelopen maand heeft de politie Zeeland in de regio Zeeuws-Vlaanderen mensen opgespoord die nog ach terstallige openstaande boetes hadden staan of voor andere za ken gesignaleerd stonden. Eenenveertig personen hebben een boete alsnog betaald, zeven personen werd een niet-onher- roepelijk vonnis getekend, ne gen personen werden aangehou den. Zij moeten in totaal nog 311 dagen gevangenisstraf dan wel hechtenis ondergaan. Intensivering De politie in de regio Zeeuws-Vlaanderen zal in de aanloop naar het wereldkampi oenschap voetbal nog intensie ver proberen openstaande boe tes te incasseren, om op deze wij ze de achterstand weg te wer ken. De politie Zeeland advi seert mensen die nog onbetaalde bekeuringen hebben liggen en ter 'keurig netjes binnen de ter mijn van zes weken antwoord krijgt op zijn brief'. De kans dat de aannemer dan al lang klaar is, is geen reden voor een spoed- behandeling, aldus Verheij. „Een handhavingsverzoek moet wel ergens op zijn gebaseerd." Leidend is de veiligheid van de huizen, oftewel de kans op in stortingsgevaar. Daar is in Brui nisse nog geen sprake van, con stateert de inspecteur. Stabiel Projectontwikkelaar Littooij is verbaasd over de nieuwe schade gevallen. Metingen tonen vol gens hem aan dat het grondwa terpeil al acht dagen stabiel is. De woningen zijn bovendien on derheid, dus zou er in principe niets (meer) kunnen gebeuren. ,,Ik kan het niet meer beredene ren. Dat laat ik verder aan des kundigen over." Hij heeft het on derzoeksbureau GeoDelft inmid dels opdracht gegeven een analy se te maken. Binnen drie weken verwacht Littooij de resultaten van dat onderzoek. De bedoe ling is dat morgen de vloer in de bouwput kan worden gestort. Korte tijd nadien kunnen de pompen uit en wordt het grond water weer op z'n natuurlijke ni veau gebracht. STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Sint Nicolaas- kerk, 14.30 uur: Concert Seniorenor kest; niet verrast willen worden, om even langs te komen op het poli tiebureau in de eigen woon plaats en de openstaande bedra gen af te komen rekenen. ZIERIKZEE - De traditionele paardenmarkt in Zierikzee wordt dit jaar op woensdag 31 mei gehouden. Anders dan de naam doet vermoeden worden er die dag geen paarden verhan deld. De paardenmarkt in Zierikzee is tegenwoordig vooral een markt waar shirtjes, tassen en andere hebbedingetjes te koop zijn. De verkoop van paarden is sinds de Tweede Wereldoorlog verdwenen. De organisatie pro beert de markt wel weer wat te verbreden. Zo is er mechanisch ringrijden, kunnen kinderen zich vermaken met boerenspe len en ponyrijden en zijn enkele 'boerenambachten' vertegen woordigd in de binnenstad van Zierikzee. Ook staan er oude landbouwmachines opgesteld en staan er een paar Zeeuwse trekpaarden voor de show. De Paardenmarkt in de binnen stad duurt de hele dag. Advertentie Bodymince begeleidt u deskundig en intensief met snel en verantwoord afslanken. De combinatie van uw persoonlijke L&Mince proteïne-kuur en endermologie staat garant voor verlies van 7 tot 10 kilo per maand! Met behoud van energie en zonder hongergevoel! Wilt u ook definitief afslanken, neem dan contact met ons op voor een intakegesprek of kijk op www.bodymince.nl. Korte St. Janstraat 6, 4301 AE Zierikzee, Tel.: 0111 - 41 29 45 zienkzee@bodymince.nl - www.bodymince.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39