>zc Historische spelen in het nauw Nieuwe roede voor molen ONNO IN 26MEI SMtMTPHOTO Goesenaren krijgen papiercontainers Rekening voor gemeentelijke ondersteuning slokt budget grotendeels op Chauffeur drie keer gepakt voor drankrijden Kom naar de WarmWonen Show zaterdag 20 mei van 10.00 - 17.00 uur 100,- iJ Kerk kan kosten onderhoud groen niet opbrengen MEI IS PASFOTO MAAND Hoger beroep Veerman Arrestatieteam kwam voor nop Nieuw logo voor Brusea Inbraakpogingen in Goes zeeuwse almanak Sof (i Redactie: 0113-315649 CSctie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes irivertentie-exploitatie: fjoord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Luws-Vlaanderen: 0114-372770; Tatjonaal: 020-4562500. {woensdag 17 mei 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland rfnnr Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting His torische Spelen Zierikzee voelt zich klem gezet door het nieuwe beleid van de gemeente. Daarin worden de uren van het perso neel van de dienst gemeentewer ken bij de organisatie en afwik keling van grootscheepse evene menten doorberekend aan de or- opexüucht gold de voorstelling Het Oproer van Zierikzee als uit gangspunt. Dat stuk was eind 1996 al enkele keren opgevoerd in Theater Mondragon als af scheidsgeschenk aan de bevol king bij het afscheid van de zelf standige gemeente Zierikzee. „Zonder inzet van veel vrijwilli gers was de realisatie van de openluchtspelen ondenkbaar", weet Schiettekatte. Volgens hem wordt die vrijwillige inzet van inmiddels circa tweehon derd mensen zeer gewaardeerd. De vice-voorzitter heeft de werk zaamheden in de loop der pro ducties ook steeds meer door vrijwilligers worden verricht. Hij betreurt het dan ook zeer dat aan het werk dat de gemeen te nog wel. zelf doet, zo'n fors prijskaartje wordt gehangen. „Het komt ons onredelijk over, ons nu aan te slaan voor een ini tiatief, dat wij u uit handen heb ben genomen", schrijft de Stich ting in haar brief aan het ge meentebestuur. Verder wordt in dit schrijven be zwaar gemaakt tegen het feit dat het tarief voor gemeentelij ke inzet pas is vastgesteld toen de begroting voor de nieuwe pro ductie De Bruiden van Burgh al was opgesteld. Alle subsidie- en sponsoracties zijn afgestemd op die begroting. Die plotselinge heffing van zesduizend euro be tekent voor de Stichting dan ook een onoverbrugbaar tekort. De brief staat op de lijst van in gekomen stukken voor de raads vergadering van dinsdag 23 mei. In diezelfde vergadering willen B en W naar aanleiding van meerdere bezwaren een bijstel ling van het nieuwe evenemen- Voor de Stichting komt dat neer op een prijskaartje van zesdui zend euro, hetgeen een geweldi ge aanslag betekent op de jaar- subsidie van elfduizend die de gemeente de open- toekent. In navol ging van de organisaties van de Brouwse Dag en van de Bruse Visserijdagen, luidt nu ook het bestuur van de Stichting Histori sche Spelen de alarmbel. .Oprecht melden wij u, dat uw nieuwe evenementenbeleid ons bestuur voor de vraag stelt of de Stichting na vijf producties een stille dood zal sterven. De begro- van ons evenement wordt tot achter de komma af- aldus een passage in de brief aan de gemeenteraad. Vice-voorzitter D. Schiettekatte vindt het extra navrant dat de gemeente met het huidige evene mentenbeleid een eigen initia tief onmogelijk dreigt te maken. Hij memoreert dat het gemeente bestuur in 1997 immers zelf het jnitiatief nam tot de opvoering een historisch open- pel als introductie van de heringedeelde gemeente. Toen malig wethouder C. Veerhoek sprak over 'een prestigeobject' dat vooral als blikvanger voor de Museumhaven kon dienen. Voor die eerste productie in de MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen veroordeelde gisteren een 25-jarige inwoner van Krabbendijke voor dronken rijden tot 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijont- Eén van de twee roedes van molen De Graanhalm in Burgh is gisteren vervangen. foto's Marijke Folkertsma De verdachte werd op 8 januari vorig jaar op de Oude Rijksweg in Krabbendijke betrapt met een alcoholgehalte van 530 mi crogram: ruim twee keer zoveel alcohol als is toegestaan. Het was de derde keer binnen de laatste vijf jaar dat de man, die zijn brood verdiende als be roepschauffeur, werd gepakt voor rijden onder invloed. Eer der had hij al een alcohol-ver- keerscursus gevolgd. De man is overigens door het CBR ongeschikt verklaard om te rijden. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Tergend lang zaam wordt een roede van molen De Graanhalm in Burgh-Haamstede getild. Bovenop de kap zit een molenmaker drif tig met zijn arm richting kraanmachinist te geharen. Beneden staat molenaar P.Landegent toe te kijken. „Mooi hé", zegt hij. Het was gisterochtend een drukte van belang bij de molen. Rond negen uur wordt een grote telescoopkraan op gebouwd, probeert een vrachtwagen zonder brokken de oprijlaan van de mo len in te rijden en zijn twee molenmakers druk bezig met de voorbereidingen om één van de twee roedes te verwijderen. De vier wieken van een molen worden ge vormd door twee lange balken (de roe des) met daaraan vier houten hekwer ken. Van de roede die vervangen moet wor den, is het houten hekwerk al verwij derd. De stalen balk wijst kaal de lucht in. Manoeuvreren Terwijl alle onderdelen die nodig zijn om de molen weer op te bouwen met de kraan op de omloop van de molen wor den gehesen probeert de vrachtwa genchauffeur nog steeds zijn ruim 23 me ter lange oplegger de oprijlaan in te ma noeuvreren. Er sneuvelen wat blaadjes, de oplegger raakt flink bekrast door een betonnen paal die van geen wijken weet maar na een klein half uur staat de oplegger met daarop de fonkelnieuwe roede dan toch bij de molen. „Het gaatje was een beetje krap", is het droge commentaar van de chauffeur. Daarna gaat het vlot. De oude roede wordt met veel kabaal van hamerslagen losgemaakt, de strop erom bevestigd en dan kan het lostrekken beginnen. Als drie bezoekers van De Graanhalm het pad opfietsen, kijken ze wat verbaasd naar alle activiteiten. „Ze zijn gesloten", klinkt het teleurge- steld. Het drietal klimt weer op de fiets en gaat weg, absoluut niet geïnteresseerd Advertentie Alleen op 20 mei korting op HR-ketels* Gratis advies en aantrekkelijke aanbiedingen: Energiezuinige HR-ketels Designradiatoren Service- en Onderhoudscontracten Huisbeveiliging voor kinderen zijn er leuke activiteiten We zien u graag bij": Van der Put De WarmWonen Show vindt u in hotel Van der Valk Goes Anthony Fokkerstraat 100 AA62 ET Goes VAN DER PUT Voor meer informatie en een routebeschrijving, ga naarwww.nuon.nl. •alleen geldig tijdens de WarmWonen Show op 20 mei 2006. Vraag naar de voorwaarden. door Melita Lantinq NOORDGOUWE - De kerkvoog dij van de Hervormde gemeente Noordgouwe wil dat de gemeen te de grond rondom de kerk weer gaat onderhouden. De kerk kan zelf de kosten voor het onderhoud niet opbrengen. Sinds dit jaar moeten de kerken het groen rondom de Godshui zen zelf onderhouden. Dat heeft de gemeenteraad december vo rig jaar besloten. Daarmee be spaart de gemeente 20.000 euro nn innribasis Tnt vnnr trnrt wpr- den de geregelde maaibeurten van het gras rondom de kerken door de gemeente meegenomen. Voor Noordgouwe betekent het nieuwe beleid een flinke strop. De kerk, de grond eromheen en de gracht zijn eigendom van de kerkvoogdij. Noordgouwe is een van de weini ge kerken die nog zoveel grond rondom de kerk in bezit heeft. Daar komt bij dat het complex is aangewezen als beschermd dorpsgezicht. De tuin rondom de kerk is een historisch kerk hof met diverse oude graven. F.n dan kan ie het eras niet la- 4 kleuren-pasfoto's ,*•50 5.95 GRATIS miniportret tenbeleid aan de orde stellen. Voor het openluchtspel De Brui den van Burgh is deze week in middels de kaartverkoop van start gegaan. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de verkooppun ten in de ABN-Amrobank in Zie rikzee van 13.00 tot 17.00 uur en bij Albert Heijn in Burgh-Haam stede van 8.00 tot 20.00 uur. De opvoeringen worden gegeven op 23, 24, 29 en 30 juni en op 1 juli. DEN HAAG - Minister Veerman (CDA, Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) gaat in hoger beroep tegen het vonnis van de Haagse rechtbank dat viskotters met een hoger motorvermogen dan 300 pk hun vergunning om op garnalen te vissen moeten inleveren. Dat heeft hij giste ren aan de Tweede Kamer gemeld. Het vonnis werd vori ge maand uitgesproken in een zaak die de stichting Duur zame Kustvisserij had aangespannen. De noordelijke gar- nalenvissers die zich daarin hebben verenigd, betogen dat de garnalenprijzen sterk onder druk staan doordat viskot ters met meer dan 300 pk in de kustwateren op garnalen vissen. Zolang het hoger beroep loopt, blijft de overheid wel verplicht het vonnis uit te voeren. Dat betekent dat ei genaars van viskotters die na 19 augustus nog een hoger motorvermogen hebben dan 300 pk hun garnalen vergun ning moeten inleveren. ZIERIKZEE - Het arrestatieteam dat vorige week donder dag op Schouwen-Duiveland actief was, blijkt voor niets in actie te zijn gekomen. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie Rotterdam gezegd. Het team was ingezet naar aanleiding van de tip dat zich op een be paalde plek op het eiland een vuurwapengevaarlijke man zou bevinden. Bij aankomst bleek dit niet te Idoppen. Waar de man exact zat, kon de woordvoerder niet zeggen. De actie van het team is opgevallen, omdat vijf donkere personenwagens met hoge snelheden en met zwaailichten en sirenes aan over de N59 reden. BRUINISSE - De Oudheidkamer en het Visserijmuseum in Bruinisse gaan een gezamenlijk logo voeren. Eerder dit jaar werd al bekend dat de twee voortaan onder één naam, museum Brusea, verdergaan. Woensdag 31 mei vindt de seizoenopening plaats. Het nieuwe logo wordt dan officieel onthuld door cultuurwethouder W. Renden van de gemeente Schouwen-Duiveland. Centraal in de Brusea staat een tentoonstelling over 'het leven en werk van een mossel visser en zijn gezin in verleden en heden'. In de loop van het seizoen worden twee wisseltentoonstel lingen ingericht met onder meer een collectie antieke kof fiemolens, schilderijen, pentekeningen en aquarellen van plaatselijke kunstenaars. GOES - Tussen zondagavond en dinsdagmorgen hebben onbekenden gepoogd in te breken in een aantal woningen aan cle Elvis Presleylaan in Goes. Het is bij braakschade gebleven. in het werk aan de molen, dat ondertus sen gestaag doorgaat. Want na enkele mi nuten bungelt de oude roede in de strop van de kraan boven het restaurant bij de molen en met de nodige precisie wordt het 23,5 meter lange gevaarte op de grond gelegd. Afwerking Tegen twaalf uur zit de nieuwe roede op zijn plaats en kan de afwerking begin nen. Als alles meezit zijn de wieken van avond weer intact en kan de molen er weer een paar jaar tegenaan. „Kan het stichtingsbestuur sparen voor de volgen de roede", zegt Landegent. „Die moet over een jaar of drie waarschijnlijk wor den vervangen." door Cornelleke Blok GOES - Met een grote wagen re den medewerkers van het Friese bedrijf DGL milieuservice giste ren door de straten van Goes en Kloetinge. Ze deelden papier containers uit, die vanaf 1 juli in gebruik genomen worden om oud papier te verzamelen. De gemeente Goes is al een hele tijd bezig met het plan voor de papiercontainers. In 2003 werd begonnen met een proef in 's Heer Arendskerke en het Goese Meer. De proef bleek goed te werken: er werd zestig procent meer oud papier opgehaald. Dat scheelt de gemeente kosten, om dat er minder huisafval is, dat verbrand moet worden. De grijze containers met blauw deksel worden de komende we ken bij alle huizen in de gemeen te Goes bezorgd. „De bakken hebben een inhoud van 240 li ter. Mensen zijn gewend dat ze kunnen kiezen tussen een groot en een klein formaat. Dat kan nu niet, omdat de kleine bakken lastig te legen zijn met de op haalwagens. En die grote bak ken komen echt wel vol", aldus een voorlichter van de gemeente Goes. Vanaf 1 juli worden de containers elke eerste maandag van de maand geleegd. (Advertentie) (bekend van Kopspijkers) SCHOUWBURG MIDDELBURG reserveer via 0900-3300033 of per www theaterverkoopzeeiand.nl ten groeien, dat is geen ge zicht", zegt M. Sinke van de kerkvoogdij. Het onderhoud is dit jaar uitbe steed en dat kost 2600 euro. „Maar dat kan een kleine kerk niet opbrengen", zegt Sinke. In het dorp wordt nog eens per veertien dagen gekerkt en dat trekt nog ongeveer veertig kerk gangers. Het merendeel daarvan is ouder. De kerkvoogdij hoopt dat de ge meenteraad de kerk de helpende hand zal toesteken en bereid zal zijn de kosten voor het onder houd te draeen. Verheugd keek die Vlissingse zakenman naar het bericht in zijn e-mailpostbus. Een uitno diging van een verzekerings maatschappij voor het wereld kampioenschap voetbal, de wedstrijd Nederland-Argenti nië, nota bene! Maar verder lezend zakte zijn enthousiasme. Hij mocht niet live, hij werd genood naar een tennisbal te Amsterdam. Met beeldscherm, kuipstoel tjes, sfeervolle activiteiten als megatafelvoetbal, een 'war- ming-up' met een volkszan ger, vrij drinken en een 'heer lijk' voetbaldiner met gehakt ballen, patat met mayo en na sischijven. De 'gezellige nazit' wordt vrij wel onontkoombaar aange zien de gasten bij het weg gaan kunnen vastlopen in de uittocht van de Amsterdam Arena, ivaar Robbie Williams dezelfde avond concerteert. De verzekeraar besloot harte lijk met een ontbindende clau sule: verliezen de oranjelie- den de eerste tioee wedstrij den en is de strijd tegen Ar gentinië dus toch van geen be lang meer, dan gaat het hele feest niet door. Het zal die Vlissinger worst wezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37