Dwangsom ProRail onder vuur Q PZC Bemiddeling biedt soelaas bij veel jeugdzorgklachten Nestje tussen de bloembollen Brandweer wil geen stoere macho met oogkleppen Zeeuwse volksdansers gaan naar Polen Fietstocht door Zuid-Beveland Raad van State bekijkt drukmiddel tegen herrie goederentreinen Aanrijding agenda Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. woensdag 17 mei 2006 door Emile Calon MIDDELBURG - De tijd van stoere brandweermannen die als macho's met oogkleppen op een brand te lijf gaan is toch wel zo'n beetje voorbij, meent A. van Oosten van de Regionale Brandweer. De nieuwe brand weerlieden gaan volgens hem toch steeds bewuster om met vei ligheid. Die kijken voor ze een brand bestrijden of het wel vei lig is een gebouw te betreden, al dus de officier. „Veilig en ver antwoord optreden is belangrij ker dan snel blussen." Bij de brandweer heerst over het algemeen nog een cultuur van improviseren en helpen. Van organiseren, leiding geven, leren, maar ook van veiligheid hebben brandweerheden vaak geen kaas gegeten. Dat levert ge vaar op voor de brandweerlie den zelf, concluderen onderzoe kers van de TU Delft na gesprek ken met vijftig experts van de brandweer, het ministerie en an dere organisaties. Die deskundi gen menen dat de brandweer vaak te weinig weet van gevaar lijke stoffen. De aandacht die wordt gegeven aan informatie techniek is van 'kleuterniveau' en leidinggevenden durven niet te sturen. Doordat onvoldoende wordt geëvalueerd 'blijven fou ten structureel bestaan'. Regionaal brandweercomman dant F. Captijn herkent veel in het rapport. „Het geeft een rea listisch beeld." Tegelijkertijd merkt hij op dat het aantal eisen waaraan de brandweer moet vol doen de afgelopen jaren enorm is toegenomen. „De ontwikkelin gen gaan zo snel. Het is niet al leen maar links of rechts spui ten maar omgaan met vaak heel complexe materie." A. Franssen, oefenleider bij de regionale brandweer, benadrukt dat geprobeerd wordt door mid del van oefeningen en cursussen die nieuwe brandweer vorm te geven. Hij geeft wel toe dat som mige brandweerlieden nog steeds een broertje dood hebben aan rapporten, handleidingen en evaluaties. Franssen hen dat ze die papieren moete zien als handvaten, als hulpmid. delen om een calamiteit beter U kunnen bedwingen. „In zo\ map staat vaak al het antwoojj op de vraag hoe iets moet worden." Volgens Van Oosten heeft ziel de laatste jaren een cultuurom slag voorgedaan bij de braric- weer. „We gaan nu veel bewus, ter om met risico's. Het herker nen van gevaren is een belangd ke taak van de brandweer en zé- ker van de officieren." Captijn wijst naar de vele mil- joenen euro's die minister Ren;, kes heeft toegezegd' aan de ge. meenten. Dat geld moet volgen hem echt worden ingezet voo: veiligheid, voor het verbetert van de kwaliteit. De tijd vanher maken van plannen is wat he: betreft echt voorbij. „Daarheb ben we er genoeg van.r De onderzoekers zeggen dat hel rapport bewust erg gekleurd Er is alleen naar de knelpunten gevraagd. „Zaken die goed gas: blijven hierdoor buiten beschou wing", aldus het rapport. De be doeling hiervan is dat de sen daardoor kritischer nas: hun eigen organisatie kijken. KWADENDAMME - De Heem kundige Kring de Bevelandeu houdt zaterdag een natuurfiels- tocht door Zuid-Beveland. De tocht begint in Kwadendam- me en gaat via Oudelande, Elle-: woutsdijk en Ovezande terug naar het beginpunt. Landschaps specialist A. Beenhakker leidt de tocht. Hij vertelt over het verleden van het landschap, De tocht begint bij café rij, A. de Koningstraat 5 iri Kwa- dendamme. De aanvang is om 13.30 uur. Er is een rustpauze bij café 't Klömpekot in Ovezan de. Ook niet-leden zijn welkom, Meer informatie via telefoon nummer 0113-371451. gieter Oude 186 k deeei rarer leisl; door Maartje Huijben Voorproefje Niet alleen de dansers zijn druk met de voorbereidingen. Ook het gelegenheidsorkest is al we ken aan het repeteren op wer ken van onder meer Beethoven en Jabovski. Op het programma in Polen staan enkele gezamen lijke optredens met Dodi Dodi. Ook speelt het orkest in Itawa samen met het schoolorkest van de stad. Als voorproefje op de reis geven de muzikanten en dansers twee concerten op Thoolse bodem: zaterdag om 10.00 uur aan de Ring in Sint- Annaland en maandag 22 mei om 19.30 uur op de Markt in Tholen-stad. Bij slecht weer GOES - Op de kruising van de A. Joachimikade en de Oostsin gel in Goes zijn gistermiddag om tien voor vijf twee wegge bruikers met elkaar in aanrij ding gekomen. Een twintigjarige motorrijder uit Goes kwam in aanrijding met een 52-jarige automobilist uit de gemeente Goes. De motor rijder kwam door de botsing wel ten val, maar raakte niet ge- ond. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Drie formele klachten kreeg de klachtencom missie van Bureau Jeugdzorg Zeeland vorig jaar te verwer ken. In 24 gevallen kwam het niet tot een formele klacht maar konden geschillen in overleg worden opgelost. Geen van de klagers ging in beroep bij de Na tionale Ombudsman. Dat staat in het jaarverslag van de klachtencommissie. Ten op zichte van 2004 is het aantal klachten gehalveerd en het aan tal bemiddelingen verdubbeld. Enkele malen vergoedde Bureau Jeugdzorg klagers onkosten (voor bijvoorbeeld rechtsbij stand) die ontstaan waren door fouten in de behandeling van za ken. Een moeder wendde zich recht streeks tot de Ombudsman. Die verwees de zaak terug naar de klachtencommissie, omdat die zich eerst over problemen hoort te buigen. Op een uitnodiging voor een gesprek reageerde de klaagster niet. De klachtencommissie is erg te vreden over het jaarresultaat, zegt de secretaris van de com missie, E. Fermont. Een bemid delend gesprek tussen de klager, de betrokken hulpverlener en diens teamleider lost veel op, zegt zij. „Het gaat in vrijwel alle gevallen om misverstanden. Me dewerkers nemen emotioneel ge laden beslissingen en soms ho ren mensen wat ze willen horen. In een gesprek kan je het ze uit leggen." Voogdij en pleegzorg De klachten hebben veelal be trekking op de jeugdzorgafde ling bescherming en preventie: de afdeling die te maken heeft met ondertoezichtstellingen, voogdij en pleegzorg. Het gaat vaak om gezinnen die niet tevreden zijn over hun voogd, pleegouders die proteste ren tegen besluiten over een pleegkind en soms over procedu rele fouten, zoals informatie over cliënten die ondanks hun veto toch naar andere instellin gen is gegaan. In 2004 kreeg de commissie zes klachten ter behandeling. Er wa ren dat jaar een twaalftal bemid delingsgesprekken. Van de kla gers ging er één in beroep bij de Provinciale Klachtencommissie. Die beroepsmogelijkheid is vo rig jaar volgens de voorschriften in de Wet op de Jeugdzorg over gegaan naar de Nationale Om budsman. De overige vijf lÓachten werden (op soms een enkel punt na) ge grond verklaard. De commissie deed onder meer de aanbeveling gezinsvoogden van problemati sche gezinnen beter te begelei den en adviseerde vaste vervan gers (die op de hoogte zijn van lopende zaken) aan te stellen voor medewerkers. door Jan van Ommen DEN HAAG - Niet alleen de goe derentreinen rammelen over het spoor tussen Vlissingen en Roosendaal, ook de dwangsom van staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer (Vrom) tegen de herrie van de treinwagons lijkt aan alle kanten te ramme len. De kans is dan ook groot dat de Raad van State de aan spoorbe- heerder ProRail opgelegde dwangsom van maximaal 2,5 miljoen euro buiten werking zal stellen. Staatsraad K. Brink zet te dinsdag tijdens een spoedpro cedure bij de Raad van State tal van vraagtekens bij de dwang som en de door Van Geel gevolg de procedure. Tot drie keer toe vroeg de Staatsraad aan de woordvoerder van Vrom om zelf de dwangsom in de ijskast te zet ten en te gaan onderhandelen met ProRail en goederenvervoer der Railion. Maar de Vrom-woordvoerder hield voet bij stuk en wil per se een uit- STREEKACTIVITEITEN BIEZELINGE - Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; GOES - Grote Markt, 11.00-17.00 uur: Antiekmarkt; de Hollandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie ambach ten; De Spinne, 13.30-16.30 uur: Koers- bal senioren; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen; De Pit, 14.00 uur: activiteiten voor WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorle zen voor kinderen van 4-8 jaar; MEC De Bevelanden, 14.00 uur: Aardewande- Img voor kinderen tussen 7 en 12 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 9.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljar ten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal (gymzaal); Ge meentehuis, 16.00 uur: Vertrek stille tocht naar de Franse Begraafplaats: 16.15-17.20 uur: Aankomst en opstel ling bij het monument, waarna plechtig heid; KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDUKE - De Meiboom, 14.00 uur: Bingomiddag senioren; Gymnas- spraak van de Raad van State. Met de dwangsom wil de staats secretaris van Vrom ProRail dwingen het aantal goederen treinen tussen Roosendaal en Vlissingen aan banden te leg gen. Omwonenden langs het spoor klagen al jaren over een toena me van de heme, vooral 's avonds en 's nachts. Vrom eist dat er per week 's avonds niet meer dan 260 wagons over het spoor gaan en 's nachts niet meer dan 344. Snelheid Bovendien mogen de treinen niet harder dan 60 kilometer per uur rijden. De raadsman van ProRail zei dat de snelheids verlaging van 90 naar 60 kilo meter meer dan voldoende is. En dan kunnen er wekelijks 's nachts met gemak 590 wagons over het spoor zonder dat ProRail de geluidsvoorschriften van zijn vergunning overtreedt. Vrom ziet het anders en meent dat ProRail zo snel mogelijk het aantal treinbewegingen moet tiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewegen voor senioren Gymnas tiekvereniging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Voetbalveld VV Vossemeer, 8.45 uur: Sponsorloop Die Heenetrechtschool; Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; Hof van Hol land, 18.30-19.00 uur: Wandelvierdaag se wsc Vosmeer; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; SINT-MAARTENSDIJK - Maartens- hof, 19.30 uur: Lezing geschiedenis ko ningshuis door mevrouw Boxhoorn; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WAARDE - Dorpshuis, 14.30 uur: Oude- renmiddag: WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computer ochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; bil jarten en kaarten 15.00 uur: Internatio naal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zingen met ouderenkoor Vre delust; Schoolplein CBS Het Kompas, 18.30 uur: Start avondvierdaagse. SINT-MAARTENSDIJK - Zwie rende rokken en authentieke hoedjes: de dames van de Eilan- delijk volksdansvereniging Do di Dodi zwieren over de dans vloer zoals hun voorouders uit Zeeland en Brabant dat deden. De vijf tienkoppige dansgroep bereidt zich voor op een culture le reis naar zusterstad Itawa in Polen. Samen met een gelegen heidsorkest dat bestaat uit le den van Accelerando uit Sint-Annaland, Concordia uit Tholen, Concordia uit Sint Phi- iipsland, Euterpe uit Sint-Maar tensdijk en de Oud-Vossemeerse Muziekvereniging (OVM), ver zorgen ze een muzikaal-cultu- reel optreden. „We hebben speciale Nederland se volksdansen ingestudeerd", zegt J. Westdorp. „We kunnen daar natuurlijk niet met een Poolse volksdans aankomen. We treden op met Zeeuwse en Bra bantse dansen. We hebben ook de 'Dans van Kodde'. Die komt oorspronkelijk uit Sint-Anna- land. Per toeval heeft de jeugd dat ontdekt bij een cursus. Die zijn we gaan instuderen." Dansgroep Dodi Dodi repeteert onder leiding van Priscilla van den Berg (rechts) voor een optreden op in de Poolse zusterstad Itawa. foto Peter Roek wordt uitgeweken naar respec- De groep vertrekt woensdag 24 ting het Zeeuwse. In september tievelijk de Sakofahal of de Wel- mei met de bus naar Polen. Za- komt een muziek- en dansgezel- levaete en naar de Meulvliet. terdag 27 mei gaan ze weer rich- schap uit Itawa naar Tholen. beperken. Volgens de railbe heerder en de goederenver voerder is dat onmogelijk omdat het treinendienstrooster al maanden geleden in overleg met buitenlandse spoorwegmaat schappijen is vastgesteld. Boven dien heeft Vrom recent een zoge noemde milieumelding van Pro- Rail geaccepteerd waarmee de door Vrom geconstateerde over tredingen alsnog gelegaliseerd kunnen worden. Des te vreem der vond Staatsraad Brink het dat Vrom desondanks voor maar een paar weken een ingrij pende aanpassing van het dien strooster eist. Immers, volgende maand beslist Vrom over de mi lieumelding en de bezwaren van ProRail. In elk geval werd tijdens de zit ting duidelijk dat het wantrou wen tussen Vrom en ProRail groot is. Het is waarschijnlijk dat Staatsraad Brink de dwang som op zijn minst zal opschor ten tot volgende maand als Vrom een besluit neemt over de milieumelding en de bezwaren tegen de dwangsom. Uitspraak volgt binnen twee weken. KOUDEKERKE - Een merel met vier jongen woont sinds kort tussen de bloembol len in tuincentrum Intratuin in Koudeker- ke. Het nestje werd gisteren bij toeval ont dekt. „Op een gegeven moment valt je oog erop en dan verspreidt het nieuws zich als een lo pend vuurtje", zegt directeur Sjacco Jozias- se. Het is volgens hem niet ongebruikelijk dat vogels nesten bouwen in de winkel, maar een nestje tussen de bloembollen heeft hij nog nooit meegemaakt. Het gezinnetje woont op een onrustig plekje, midden in de winkel. „Moeder wacht af en toe in de kabel- goot, totdat het wat rustiger is. Zodra ze de ruimte heeft, komt ze terug naar het nestje om haar jongen te voeren", zegt Joziasse. De bezoekers zijn volgens de directeur en thousiast. „Ze vinden het hartstikke leuk, want het is puur natuur." Er staan wel bord jes om klanten op het nestje te wijzen. De di recteur is niet van plan om het gezin te ver plaatsen. „We wachten wat mij betreft tot dat ze uitvliegen." foto Lex de Meester NIERSTICHTING NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34