PZC krijgt kindercentra 26MEI I Mosselsector blijft met natuurclubs praten SMBMTPHOTO ONNOIN Papiercontainers voor Goesenaren Werkstraf voor bedreigen ex Samenvoeging peuterspeelzaal en kinderopvang biedt ouders voordelen Boete voor drankrijder Kom naar de WarmWonen Show zaterdag 20 mei van 10.00 - 17.00 uur ioor- MEI IS PASFOTO MAAND Fietsstraat in Goes wordt langer Vrouw beroofd van fotocamera Dioxineaffaire is goed aangepakt Arrestatieteam kwam voor nop Sof ledactie: ttvv.pzc.nl 0113-315649 ostbus 314460 AA Goes wentie-exploitatie: ^.en Midden-Zeeland: 0113-315520; auws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. voensdag 17 mei 2006 editie Bevelanden-Tholen RILLAND - Stichting Kinderop lang De Bevelanden wil komen Igt een bundeling van peuter speelzalen en kinderdagverblij- ien in zogeheten kindercentra, b Yerseke en Rilland zijn daar «langs experimenten mee be- lonnen. Veerman gaat in beroep voor «arnalenvissers DEN HAAG - Minister Veer man (CDA, Landbouw, Natuur m Voedselkwaliteit) gaat in ho er beroep tegen het vonnis van ijcHaagse rechtbank dat viskot- lersraet een hoger motorvermo- dan 300 pk hun vergunning op garnalen te vissen moe ien inleveren. Dat heeft hij gisteren aan de Tweede Kamer gemeld. Het von- werd vorige maand uitge ven in een zaak die de stich ting Duurzame Kustvisserij had eangespannen. )e noordelijke gamalenvissers zich daarin hebben vere betogen dat de garnalen- djzen sterk onder druk staan oordat viskotters met meer an driehonderd pk in de kust- rateren op garnalen vissen. Zo ng het hoger beroep loopt, ijft de overheid wel verplicht lat vonnis uit te voeren. Dat be- 'ckent dat eigenaars van viskot- na 19 augustus nog een motorvermogen hebben dan driehonderd pk hun garna- lenvergunning moeten inleve- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen veroordeelde gisteren een 25-jarige inwoner van Krabbendijke voor dronken rijden tot 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijont- DeKrabbendijkenaar werd op 8 januari vorig jaar op de Oude 'eg in Krabbendijke be trapt met een alcoholgehalte ran 530 microgram. Die hoeveelheid was ruim twee keer zo groot als wettelijk is toe- aan. was de derde keer binnen deafgelopen vijf jaar dat de ver dachte. die zijn brood verdiende als beroepschauffeur, werd ge- voor rijden onder invloed. Eerder had hij al een alco- bol-verkeerscursus gevolgd. De man is overigens door het CBR ongeschikt verklaard om te Dat de peuterspeelzaal en de kinderopvang bij elkaar onder één dak komen, is niet het nieu we van de kindercentra. Die bundeling - het liefst ook nog met de basisschool erbij - wordt al jaren nagestreefd. Het nieuwe zit hem in het feit dat door een betere samenwerking tussen de verschillende onderdelen meer keuze voor ouders ontstaat. Die kiezen nu meestal voor óf de peuterspeelzaal óf het kinder dagverblijf. In het kindercen trum kunnen ze er straks voor kiezen om hun kind in beide voorzieningen één of meer dag delen onder te brengen. Daar naast worden de openingstijden verruimd en hebben ouders straks meer keuze in dagdelen, waardoor ze de diensten van het kindercentrum langer kunnen afnemen. „Dat is erg belangrijk, omdat het oppassen door oma's en opa's behoorlijk onder druk komt te staan", zegt directeur E. Brand van Kinderopvang De Bevelanden. De dagdelen zijn nu nog vrij strak bepaald, maar straks kunnen ouders - mits er genoeg zijn - ook kiezen om hun kind bijvoorbeeld van acht tot twaalf of van negen tot vier naar het kindercentrum te bren gen. Dan is er ook nog het voordeel voor ouders dat het peuterspeel- zaalwerk in de nieuwe formule onder de wet kinderopvang komt te vallen, waardoor een fi nanciële tegemoetkoming van het Rijk en de werkgever moge lijk is, zoals dat nu al bij het kin derdagverblijf het geval is. Zo kan de hoogte van de ouderbij drage voor de peuterspeelzaal binnen de perken blijven. Nu wordt die voorziening betaald door gemeenten en ouders sa men, maar doordat die gemeen ten niet in staat zijn extra bij te dragen, komen de extra kosten (door onder meer strengere kwa liteitseisen) steeds weer op het bordje van de ouders terecht. De toekomst van de peuterspeel zalen stond daardoor behoorlijk onder druk. De komst van kin dercentra moet daar iets aan ver anderen. Nog een voordeel van het loslaten van de strikte schei ding tussen de peuterspeelzaal en het kinderdagverblijf is dat de kinderen uit beide voorzienin gen meer contact met elkaar krijgen. „Dat is alleen maar goed", vindt Brand. „Want ze moeten op een gegeven moment ook samen naar de basisschool." Alle kernen De gemeente Reimerswaal heeft zich enthousiast getoond over het experiment. Zodoende loopt het sinds enkele weken in Ril land en Yerseke. De gemeente Goes is inmiddels ook benaderd, zodat waarschijnlijk over niet al te lange tijd ook in Wolphaarts- GOES - Met een grote wagen reden medewerkers van het Friese bedrijf DGL milieuservice gisteren door de straten van Goes en Kloetinge. Ze deelden papiercontai ners uit, die vanaf 1 juli in gebruik genomen worden om oud papier te verzamelen. De gemeente Goes is al een hele tijd bezig met het plan voor de papiercontainers. In 2003 werd begonnen met een proef in 's Heer Arendsker- ke en het Goese Meer. De proef bleek goed te werken: er werd zestig procent meer oud papier opgehaald. Dat scheelt de gemeente kosten, omdat er minder huisafval is, dat verbrand moet worden. De grijze containers met blauw deksel worden de komende weken bij alle huizen in de gemeente Goes bezorgd. „De bakken hebben een inhoud van 240 liter. Mensen zijn gewend dat ze kun nen kiezen tussen een groot en een klein formaat. Dat kan nu niet, omdat de kleine bakken lastig te legen zijn met de ophaalwagens. Bovendien leert de ervaring dat de grote bakken echt wel vol komen", aldus een voor lichter van de gemeente Goes. Vanaf 1 juli worden de containers elke eerste maandag van de maand geleegd. Voor die tijd informeert de gemeente Goes haar inwo ners per brief over het hoe en wat. De oudpapiercontai- ners zijn niet alleen in Goes in opmars. In de gemeente Borsele wordt er sinds 1 januari van dit jaar al gebruik van gemaakt. De gemeente Noord-Beveland is op 1 mei een proef begonnen in Wissenkerke. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) Alleen op 20 mei korting op HR-ketels* Gratis advies en aantrekkelijke aanbiedingen: Energiezuinige HR-ketels Designradiatoren Service- en Onderhoudscontracten Huisbeveiliging voor kinderen zijn er leuke activiteiten We zien u graag bij: Van der Put De WarmWonen Show vindt u in hotel Van der Valk Goes Anthony Fokkerstraat 100 4462 ET Goes VAN DER PUT Voor meer informatie en een routebeschrijving, ga naarwww.nuon.nl. 'alleen geldig tijdens de WarmWonen Show op 20 mei 2006. Vraag naar de voorwaarden. door Harmen van der Werf YERSEKE - Zeeuwse mossel kwekers beginnen vandaag op de Waddenzee met het opvissen van de eerste portie van tien mil joen kilo mosselzaad. De Raad van State in Den Haag moest er weer eens aan te pas komen voordat zij van wal konden ste ken. En dat terwijl organisaties als de Waddenvereniging en Vo gelbescherming én de mosselsec tor het de laatste tijd beter met elkaar konden vinden. Vervelend vond de mosselsector het natuurlijk wel, dat natuur- en milieuorganisaties opnieuw bij de Raad van State aan de bel trokken tegen een döor het mi nisterie van Landbouw afgege ven vergunning. Maar de uit spraak van de Raad van State bood maandag in elk geval de mogelijkheid te gaan vissen, al was het (nog) niet de vergunde hoeveelheid van vijftien miljoen kilo mosselzaad. Het ministerie van Landbouw moet nog eens goed onderbouwen waarom vijf miljoen kilo extra mocht wor den opgevist. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcultuur is daar nuchter over. „Aan die onderbouwing wordt gewerkt." Het resultaat moet er zijn vóór 30 mei, als de Raad van State zich opnieuw over de kwestie buigt. Het ver schil is volgens Van Geesbergen goed verklaarbaar. „Mosselzaad is de winter beter doorgekomen dan eerst verwacht. In de ver gunning is daar rekening mee ge houden, vandaar die vijftien mil joen kilo, maar in de onderlig gende onderbouwing was dat nog niet meegenomen." Achtergrond Zo lijkt de kwestie vooral een technische achtergrond te heb ben, maar dat is slechts ten dele waar. „Wij willen als natuur- en milieuorganisaties ook de druk op de ketel houden", verklaart directeur H. van Kersen van de Waddenvereniging. „Druk op de ketel om te komen tot ver nieuwingen in de mosselsector, zoals het invangen van mossel zaad in het water, kunstmatig mosselzaad kweken én meer." Wat dat 'meer' inhoudt, geeft Van Kersen niet aan. Hij stelt in het algemeen als uitgangspunt voor de mosselsector: „De na tuur moet aankunnen wat de be dijk een kindercentrum ge vormd kan worden. Het streven is om uiteindelijk in alle kernen kindercentra te hebben. Opvang Stichting Kinderopvang De Be velanden (SKB) heeft verder de handen vol aan het opzetten van buitenschoolse opvang in veel kernen, nu basisscholen vanaf volgend jaar de inspanningsver plichting hebben die vorm van opvang aan te bieden. De mees te scholen nemen de SKB daar voor in de arm, omdat die de kennis bezit. De stichting denkt op korte termijn met verschillen de scholen of scholengroepen contracten af te sluiten. 4 kleuren-pasfoto's 2,50 5.'S GRATIS miniportret GOES - De gemeente Goes gaat de Jacob Valckestraat de ze zomer inrichten als fietsstraat. De Jacob Valckestraat ligt in het verlengde van de Voorstad, die een aantal jaren geleden al werd ingericht als fietsstraat. De bestrating van de Jacob Valckestraat is nodig aan vervanging toe. Vanwege de nabijgelegen fietsstraat ligt het doortrekken daarvan het meest voor de hand. De kosten van het pro ject bedragen 100.000 euro. De aanleg van de fietsstraat begint half juni. Vóór de bouwvak, die half juli begint, moet de fietsstraat klaar zijn. GOES - Een 19-jarige vrouw uit de gemeente Noord-Beve land is maandagmiddag aan de Oostsingel in Goes be roofd van haar digitale camera. De vrouw maakte rond drie uur een foto, toen een voorbij rijdende scooterrijder de fotocamera uit haar handen ruk te. De scooterrijder reed vervolgens met de camera weg in de richting van de Voorstad. De camera heeft een waarde van enkele honderden euro's. DEN HAAG - Het bedrijfsleven heeft de dioxineaffaire begin dit jaar goed opgepakt. Dat schrijft minister Veer man (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) aan de Tweede Kamer. Begin februari werden zeven Zeeuwse veebedrijven korte tijd geblokkeerd in verband met onder zoek naar met dioxine vervuild veevoeder. De omvang van het probleem, waarvoor in totaal 275 Nederlandse be- drijven werden geblokkeerd, was snel in beeld, omdat het bedrijfsleven zijn verantwoordelijkheid nam, aldus de mi nister. Het incident is volledig volgens de regels afgehan deld, schrijft hij. „De overheid treedt terug en laat de aan pak aan het bedrijfsleven over, maar borgt de belangen van de consument in verband met de voedselveiligheid." Toch heeft het incident volgens Veerman nog wel 'leerpun ten' opgeleverd die in de toekomst kunnen worden verbe terd. ZIERIKZEE - Het arrestatieteam dat vorige week donder dag op Schouwen-Duiveland actief was, blijkt voor niets in actie te zijn gekomen. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie Rotterdam gezegd. Het team was ingezet naar aanleiding van de tip dat zich op een be paalde plek op het eiland een vuurwapengevaarlijke man zou bevinden. Bij aankomst bleek dit niet te kloppen. De actie van het team is opgevallen, omdat vijf donkere per sonenwagens met hoge snelheden en met zwaailichten en sirenes aan over de N59 reden. MIDDELBURG - Een 44-jarige Vlissinger is gisteren in Middel burg voor bedreigingen in de re latiesfeer veroordeeld tot 100 uur werkstraf, waarvan 60 uur voorwaardelijk en 26 uur leer straf agressiebeheersing. Aan zijn ex-vrouw moet de man 200 euro smartengeld betalen. Politierechter A. Janssens-van Kampen vond niet bewezen dat verdachte een pistool had ge richt op een vrouw. De aanlei ding tot het incident, vorig jaar 3 april in Vlissingen, was het be zoek van twee vrouwen, die wil den praten over een vijftienjari ge jongen die bij hem in zijn wo ning verbleef. Zij wilden dat de jongen terug zou keren naar zijn ouders. Toen de vrouwen zeiden dat hij zelf niet in staat was om zijn kinderen op te voeden en zijn dochter kwetsende opmer kingen over hem zou hebben ge maakt kwam het tot een woede uitbarsting. Hij ging met een pi stool op zak achter de vrouwen aan. In de drukte op een pleintje had hij dreigende taal gespuid in de richting van de vrouwen en zijn ex. Strafpleitster V. Ser- rarens vond dat het dreigen met het wapen niet bewezen kon worden, omdat niemand haar cliënt met het pistool had ge zien. (Advertentie) drijfstak doet." Het gaat dan om de voedselbehoefte van on der meer eidereenden en (het be houd van) de natuurwaarden van mossel(zaad)banken. De mosselsector heeft tot 2020 in principe de tijd gekregen om het roer om te gooien, om min der afhankelijk te worden van 'wild' mosselzaad, zoals vanaf vandaag wordt opgevist in de Waddenzee. Volgens W. van den Berg uit Bruinisse, bestuurslid van de producentenorganisatie, heeft de sector die tijd tot 2020 keihard nodig. „Natuur- en mi lieuorganisaties vinden dat het sneller moet. Dat is voor ons een heel lastige, want het is nog maar de vraag of die vernieuwin gen echt iets opleveren." Van den Berg en Van Geesber gen zien de rechtszaak vooral als een proef op de som. „Ko men we er nu uit", zegt Van den Berg, „dan hebben we daar bij de volgende visserijen op mossel zaad veel aan. Het is een leerpro ces." Van Kersen herhaalt overi gens dat de natuur- en milieuor ganisaties de mosselsector niet van de Waddenzee willen heb ben, zoals in 2005 met de mecha nische kokkelvisserij is ge beurd. (bekend van Kopspijkers) SCHOUWBURG MIDDELBURG reserveer via 0900-3300033 of per www.theaterverkoopzeeiand.nl zeeuwse almanak Verheugd keek die Vlissingse zakenman naar het bericht in zijn e-maïlpostbus. Een uitno diging van een verzekerings maatschappij voor het wereld kampioenschap voetbal, de wedstrijd Nederland-Argenti nië, nota bene! Maar verder lezend zakte zijn enthousiasme. Hij mocht niet live, hij werd genood naar een tennisbal te Amsterdam. Met beeldscherm, kuipstoel tjes, sfeervolle activiteiten als megatafelvoetbal, een 'war- ming-up' met een volkszan ger, vrij drinken en een 'heer lijk' voetbaldiner met gehakt ballen, patat met mayo en na sischijven. De 'gezellige nazit' wordt vrij wel onontkoombaar aange zien de gasten bij het weg gaan kunnen vastlopen in de uittocht van de Amsterdam Arena, waar Robbie Williams dezelfde avond concerteert. De verzekeraar besloot harte lijk met een ontbindende clau sule: verliezen de Oranjelie- den de eerste twee wedstrij den en is de strijd tegen Ar gentinië dus toch van geen be lang meer, dan gaat het hele feest niet door. Het zal die Vlissinger worst wezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31