Zeeuwen moeten harder werken <sr4? Wievineke is de beste brugklasser Verdonk onder vuur in debat Ayaan Hirsi Ali Bevolkingsdaling bedreigt volgens ING-onderzoek economische ontwikkeling Zomers Zuiden Slovenië krijgt euro op 1 januari VN-vredesmissie naar crisis Darfur Schip kapseist bij Antwerpen Laatste kunstje van Bergkamp Speciale LCD-koopavond!WÜÊÊ www.hetoranjeplein.nl Hnnr Jeffrey Kutterink chtend j Start met zon. Daarna toenemende i bewolking en's avonds enige regen. Maxima 21 graden. 248e jaargang no. 116 woensdag 17 mei 2006 los nummer €1,25 ■bhhhbhbhmi minmni im HM'Ii GOES - Zeeland kampt op termijn met een tekort aan arbeidskrachten. Daarom moeten meer Zeeuwen aan hetwelk. Ze dienen ook een tandje bij te zetten. Maar dat is niet genoeg. Werkne mers uit Noord-Brabant en Zuid-Holland zijn nodig om liet tekort aan te vullen. En scholen moeten beter luiste ren naar de bedrijven. ING economisch bureau trekt die conclusies in het rapport On- iernemen in Zeeland. Het stuk wordt vandaag gepresenteerd een congres in theater DeMythe in Goes. Zo'n vierhon derd vertegenwoordigers van be drijven praten er over het onder nemersklimaat in de provincie. Export De ING heeft ter voorbereiding een uitgebreide analyse ge maakt van de Zeeuwse econo- Bedrijven investeren sinds 2000 fors en richten zich veel op de export. Volgens de ING zijn dat de twee grote krachten van de Zeeuwse economie. Hoewel die volgens het economisch bu- van de bank naar verhou ding niet slecht presteert, is er een aantal problemen die de ont wikkeling bedreigen. Zeeland telt 380.000 inwoners, 'waarvan er nu ruim 246.000 (van 15 tot 65 jaar) kunnen wer- t. Die potentiële beroepsbe volking neemt tussen 2005 en 2020 met 4,7 procent af (in heel Nederland met 1,2 procent). Re den voor de snelle daling is de vergrijzing. Bijkomend pro bleem is dat het aantal inwo ners in Zeeland tussen 2005 en 2010 daalt, een ontwikkeling die in de rest van Nederland pas na 2010 begint en ook nog in mindere mate. Om op termijn een gezonde eco nomische basis te behouden en liever nog te verbeteren, stelt het economisch bureau een aan tal maatregelen voor. Behalve dat Zeeuwen harder moeten wer ken, is het vooral van belang dat méér Zeeuwen gaan werken en dat werknemers van buiten de provincie worden aangetrok ken. Van de Zeeuwen die nu kunnen werken, heeft daadwer kelijk ruim 66 procent een baan. De ING vindt de Zeeuwse ar beidsmarkt bovendien niet flexi bel genoeg. Cursussen De aansluiting tussen hetgeen het onderwijs aan opleidingen biedt en wat het bedrijfsleven aan vaardigheden vraagt, is niet in orde, aldus cle ING-onderzoe- kers. Ook moeten er meer hoge re opleidingen komen, zodat jon geren niet uit de provincie hoe ven weg te trekken. Verder is het noodzakelijk lager opgelei den beter op te leiden door mid del van cursussen. Want het ge middeld lagere opleidingsni veau heeft een negatief effect op de economie, aldus de ING. De onderzoekers stellen ook vast dat Zeeuwse bedrijven zich onvoldoende vernieuwen. Het belang van innovatie om te kun nen concurreren is groot. De on derzoekers dringen aan op een pro-actieve houding bij bedrij ven en beleidsmakers. Slaagt Zeeland daar niet in, dan zijn de onderzoekers er van overtuigd dat de economie niet mee kan met die van overige regio's. Pierre Bokma met Orkater in Middelburg Morgen bij de de bijlage BRUSSEL - Slovenië wordt per 1 januari 2007 het dertiende EU-land dat de euro invoert. Litouwen, dat ook mikte op toetre ding volgend jaar tol de zo geheten 'eurozone', moet nog een jaar wachten om dat de inflatie er te hoog is. Met het 'neen' tegen Litou wen wil Eurocommissaris van Financiën Joaquin Al- munia duidelijk maken dat hij de spelregels rond de eu ro voor nieuwe landen zeer strikt wil hanteren. Van de tien landen die in mei 2004 toetraden tot de EU, is Slo venië als eerste klaar voor de invoering van de ge meenschappelijke munt. Het voldoet aan de belang rijkste eisen: een begro tingstekort van minder dan 3 procent, een lage staats schuld en een lage inflatie. In Litouwen zijn het begro tingstekort en de staats schuld wel op orde, maai de inflatie ligt net iets bo ven de 2,6 procent die de Europese Commissie en de Europese Centrale Bank als grens hanteren. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - WD-minister Verdonk van Vreemdelingenza ken is gisteren in een spoed debat in de Tweede Kamer over haar partijgenote Hirsi Ali zwaar onder vuur komen te lig gen. Ze had grote moeite om de Kamer te overtuigen van haar optreden in deze kwestie. Een motie van de WD die Verdonk oproept op haar schreden terug te keren, kan rekenen op een Ka mermeerderheid. In de motie, die wordt inge diend door WD-fractieleider Van Beek, staat dat, anders dan Verdonk heeft gezegd, de minis ter wel de beleidsruimte heeft om haar besluit over het intrek ken van het Nederlandse natio naliteit terug te draaien. Als dat niet mogelijk zou blijken, moet Hirsi Ali via een versnelde pro cedure alsnog de Nederlandse nationaliteit krijgen. Deze mo tie krijgt steun van de regerings partijen en ook van de PvdA. Verdonk liet gisteravond weten dat Hirsi Ali niet over de Neder landse nationaliteit beschikt, omdat ze bij het aanvragen van een paspoort in 1997 gelogen heeft over haar personalia. Ver donk stelt dat een arrest van de Hoge Raad haar geen andere mo gelijkheid biedt dan tot deze conclusie te komen. Maar de Kamer is niet over tuigd door dit verhaal. Volgens de fractieleiders Verhagen (CDA), Bos (PvdA), Van der Laan (D66) en Halsema (Groen- Links) biedt het arrest van de Hoge Raad wel degelijk moge lijkheden om uitzonderingen te maken. Dit leidde tot een felle woordenwisseling. V oortvarendheid Veel WD'ers, onder wie vicepre- mier Zalm, toonden zich woe dend over de opstelling van Ver donk. De minister opereerde in de kwestie-Hirsi Ali met een voor Den Haag ongebruikelijke voortvarendheid. Al binnen twee dagen beantwoordde zij Kamervragen over het onder werp, terwijl daarvoor een ter- Een geëmotioneerde Hirsi Ali tijdens de persconferentie waarop ze haar vertrek als Kamerlid bekendmaakt. foto Vincent Jannink/ANP mijn van zes weken staat. „Als de immigratiedienst IND altijd met deze snelheid werkt, heb ben we binnenkort geen achter standen meer", merkte Zalm sar castisch op. Ook buiten de WD bestaat veel verbazing over de snelheid waar mee Verdonk de affaire-Hirsi Ali heeft afgehandeld. Premier Balkenende liet de minister gis teren naar zijn Torentje komen voor nadere uitleg. Verdonk verklaarde gisteren in het Kamerdebat dat ze tot aan de Zembla-uitzending niet pre cies op de hoogte was van de leu gens van Hirsi Ali over haar vluchtverhaal. Die mededeling wekte veel ongeloof bij de Ka mer. Hirsi Ali maakte gisteren bekend haar Kamerlidmaat schap met onmiddellijke ingang neer te leggen. ANP pagina 4 links-liberalisme faalt commentaar De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis teren in New York beslo ten een vredesmissie naar de West-Soedanese crisis regio Darfur te sturen. De Soedanese regering ziet een VN-missie niet zit ten omdat de Afrikaanse Unie al 7000 man heeft ge stuurd. Twee opvarenden van het Belgische binnenvaartschip Ro- mi zijn gisteren waarschijnlijk om het leven gekomen na dat het schip kapseisde op de Schelde bij Antwerpen. De schipper wist het vege lijf te redden, maar van zijn echtge note en haar broer is geen spoor gevonden. Hulpverleners en duikers hebben uren naar de slachtoffers ge zocht, maar tot gisteravond waren nog geen li- rfS chamen gevonden. Dennis Bergkamp begint vanavond op de bank, maai de kans is groot dat hij als invaller nog een bijdrage kan leveren in de finale van de Champions League te gen Barcelona. Het wordt het laatste kunstje van de begaafde aanvaller, die Ar senal met een prijs wil verla ten. Als dat lukt, heeft Berg kamp alledrie de Europa Cups op zijn palmares *f| CJ staan. K C# Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 25; Uit: 27, 28 en 29 (Advertentie) Vanavond van 17.00 uur tot 21.00 uur Ml SERVICE EN GARANTIE! door Raymond de Frel OOSTBURG - Opeens lag ze op de grond, samen met Chazia Mourali. De tv-presentatrice van de Achmea Kennis Quiz had Wievineke Apers (13) uit (Advertentie) Aardenburg net in de rondte ge draaid, maar haar naaldhakken bleken niet tegen haar vreugde dans bestand. Maar wat maakte Wievineke dat nou uit? Zij was net uitgeroepen tot beste brug klasser van Nederland! In de Achmea Kennis Quiz ne men brugklassers uit het hele land het tegen elkaar op, in de hoop er met een cheque van 250.000 euro vandoor te gaan. Dat bedrag mag de winnaar al leen aanspreken voor studiedoel einden en wordt in een fonds be heerd door een stichting. Wievineke schreef zich in via de website van de quiz, moest een testje doen en werd uitgenodigd voor een voorronde in Aalsmeer. De brugklasser (havo/vwo) van het Oostburgse Zwin College werd gisteren door haar klasge noten feestelijk ontvangen met limonade en taart. Acht klasge nootjes hadden haar een dag eer der in de televisiestudio de lan delijke finale van de kennisquiz zien winnen. Wievineke liet als enige meisje de elf andere finalisten een poe- pie ruiken. „Ik was vooraf heel zenuwachtig, vooral omdat ik als enige meisje tussen al die jon- gens stond. Van de camera's merkte ik niet zoveel, omdat ik mij heel erg op de vragen richt te. In de laatste ronde werden er vragen gesteld over een speciali teit. Ik had gekozen voor 'het oog'. Met boeken en internet had ik mij heel erg verdiept in dit onderwerp, maar uiteinde lijk waren de vragen best mak kelijk." Wievineke's overwin ning is zondag 28 mei om 20.00 uur te zien op RTL4. Maar eerst wil ze nog even wat rechtzetten. „Chazia Mourali deed tijdens de uitzending alsof ik de kandidaat uit Noord-Hol land wel héél erg leuk vond. Dat was ook een leuke jongen, maar Chazia dacht dat ik verliefd op hem was. Dat is dus echt niet IN ALLE FILIALEN UNIEKE ACTIES EN DEMONSTRATIES! (Advertentie) De beste brugklasser van Nederland, Wievineke Apers uit Aardenburg, w haald door haar klasgenoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1