pzc Eltink doet het dit jaar anders Niemand weet het meer in Italië Probleemloze zege Venus Williams Poolse bondscoach staat al onder druk 18 te 19 Premier Tsjechië schaamt zich voor voetbalcompetitie jonge Rabo-renner wacht op kans om een ritzege in de Giro te pakken Leiderstrui weer voor Terpstra Görtzen onder vleugels Blangé Geen voedselvergiftiging Spurs D'Onofrio weg bij Standard Luik Schikkingsvoorstel voor Gomes Roland Garros zonder Davenport Eerste profzege Perez in Catalonië WK se- woensdag 17 mei 2006 yannnze sportredactie PRAAG - De Tjechische voetbal- conipetite is om je voor te scha- men. Dat heeft de Tsjechische premier Jiri Paroubek gezegd. Hij reageerde op de nationale verontwaardiging over de af loopvan het seizoen 2005-2006, algelopen weekeinde. Kampioen Slovan Liberec ver- loor op eigen veld van promo vendus Mlada Boleslav door twee zeer omstreden penalty's en een goal die ver na afloop van de reguliere speeltijd viel. Mlada Boleslav haalde daar door de voorronde van de Cham pions League. Tegelijkertijd verloor oud-kam pioen Sparta Praag voor het eerst in 45 jaar op eigen veld met 1-3 van Viktoria Plzen dat daardoor degradatie ontliep. In beide gevallen zouden grote som men geld een rol hebben ge speeld. „Ik heb al vergaderingen met buitenlandse bedrijven mee gemaakt die best in onze sport wilden investeren maar niet in ons voetbal", aldus Paroubek. „Ik wil mensen in het voetbal die problemen hebben met hun geweten, oproepen de sport te verlaten." Oppositieleider Topolanek riep collega-politici op het voetbal voortaan te mijden. De publieke omroep CT1, die de uitzendrechten voor komend sei zoen heeft, liet weten wedstrij den niet uit te zullen zenden als het vermoeden van manipulatie bestaat of als betrokken functio narissen kritische vragen weige ren te beantwoorden. „Wij zul len corruptie en de daarbij be trokkenen niet ondersteunen", aldus de chef sport van de zen der, die ruim drie miljoen euro voor de rechten neertelde. Het Tsjechische voetbal kende al eerder diverse corruptieschan dalen. GPD jnorAd Pertijs BREDA/PESCHICI - Theo El- liiik sloot zijn eerste Giro d'Ita- lia vorig jaar af op een bevvon- derswaardige 29e plaats. „Maar dit jaar doe ik het anders", zei de 24-jarige Brabander uit de ploeg van Rabobank nadat hij gisteren in Peschici als vijfde over de meet was gereden. „Ik wacht liever op een kans om een rit te winnen, dan me iedere dag ie richten op het klassement." Gisteren was het zo'n dag vol- jens Eltink. De sprinters wisten dat ze op de Cauberg-achtige jankomst geen schijn van kans hadden en voor de klassements renners was de rit niet zwaar ge noeg om verschillen te maken. Opdat moment ruiken de avon turiers van het peloton hun lans. Ook Theo Eltink. „We hebben echt oorlogje moeten spelen tot we weg waren", kijkt hij terug op de geboorte van de 'ontsnap pingvan de dag'. Voorsprong Een redelijk grote groep, met daarin ook Eltinks ploeggenoot Kolobnev, kon meer dan vijf mi nuten voorsprong nemen. De Lampre-ploeg van Cunego sput terde nog tegen, maar al snel bleek dat de zeventien vluchters de buit mochten gaan verdelen. Eltink: „Eigenlijk had ik geen al tegoede dag. Naarmate de etap pe vorderde ging het beter. Ik vond het al prachtig dat ik mee nt. want ik heb denk ik wel twintig keer mee moeten sprin gen voor ik in de groep zat die wegraakte, maar op het einde durfde ik ook te denken aan de SURHUISTERVEEN - Niki Terpstra heeft in de derde etap pe van Olympia's Tour de leiderstrui heroverd op de Slo- veen Borut Bozic. De coureur van Ubbink-Syntec, die zag dat Marco Bos de ritzege opeiste, fi nishte in het peloton. Klasse mentsleider Bozic kwam in een tweede groep over de streep en verloor ruim zeven minuten. li de rit tussen Heerhugowaard enSurhuisterveen sloeg het pelo ton tot twee keer toe in waaiers uiteen. De eerste keer liep alles weer samen dankzij een geo pende sluis net voor de Afsluit dijk. Bij een tweede poging Weef voorin een groep van circa i dertig renners over, die uiteinde lijk zeven minuten wist te vero veren op de rest van het veld. jKlassementsleider Bozic miste en zag zijn trui overgaan in de handen van Terpstra. Zijn ploeg ging voor een dubbel suc- ces door de sprint aan te trek ken voor Marvin van der Pluijm, maar Bos (Cycling Team JoPiels) ging met de dagzege ean de haal. ANP DEN HAAG - Guido Görtzen duit zijn imposante volleybal- carrière af onder de vleugels van bondscoach Peter Blangé. De 35-jarige Limburger, afgelo pen seizoen nog actief voor Is- kra Moskou, tekende voor twee jaar bij Nesselande. De lands kampioen heeft inmiddels elf van de 22 internationals onder contract. ritzege. Daarvoor doe je het toch allemaal en in een sprint bergop is in principe alles moge lijk." 'Slak' Axel Merckx (Phonak) probeerde met een demarrage de sprint te ontlopen. Op 150 me ter van de eindstreep werd de Belg echter bijgehaald door de voorbode van de kopgroep. Fran co Pellizotti voorop. De ploegge noot van Danilo Di Luca won de rit, Eltink werd vijfde. „Op het moment dat we de spurt aangin gen explodeerden mijn benen. Daarvoor al voelde ik dat het beste eraf was. Het zij zo. Ik ge loof dat er vanaf nu meer en meer van deze kansen beginnen te komen. Dit was voor mij slechts de eerste." Eltink schoof vorig jaar in de ze vende rit naar Pistoia op naai de bovenkant van het klasse ment. In het spoor van onder an deren Cunego. Di Luca, Celesti- no, Casar, Kessler en Savoldelli gleed hij er als tiende over de meet. Later klom hij met ren ners als Cunego, Garzelli en Schleck over de hoogste cols. El tink beet zich vast in het klasse ment. De weerslag volgde na de ronde. „Ik heb echt heel veel tijd nodig gehad om te herstellen van die ronde. Ook dat wil ik niet meer meemaken. Als ik nu voel dat het mijn dag niet is, laat ik het lopen. Zoals afgelopen zondag. Daardoor krijg je ook meer ruimte om later in de ronde aan te vallen." Verplaatsing In de top van het klassement ver anderde niets. Basso leidt de ronde nog altijd. Gisteravond maakte het peloton al vliegend de verplaatsing naar Toscane, waar vandaag in Ponte- dera een rustdag gepland is. Morgen is daar de enige echte individuele tijdrit van de Giro. Voor Eltink zijn het alvast twee dagen om kracht op te doen voor een volgende poging. „Een rustdagje is altijd lekker", weet hij. GPD ROME - Venus Williams bereikte gisteravond zonder veel problemen de tweede ronde van het tennistoernooi in Rome. De Amerikaanse, die op de WTA-ranking is afge zakt naar de twaalfde plaats, wees Lucie Safarova in twee sets terug. Williams stond tegen de Tsjechische slechts vijf games af: 6-1 6-4. foto Roberto Tedeschi/EPA Serie A volgend seizoen wellicht zonder enkele topclubs en groot aantal vedetten Met Görtzen haalt Nesselande !<fe meest ervaren Nederlandse volleyballer binnen die nog ac- fef is. Görtzen speelde sinds '594 397 interlands, waarin hij Wet alleen olympisch goud won, ®aar ook Europees kampioen werd, tweede op het WK en de World League won. Bovendien p deed hij een schat aan ervaring OP bij topclubs als Montechiari, Modena, Perugia en Mos- ists kou. Görtzen, die eerder dit jaar op ^t punt stond bij Piet Zoo- m®rs/D te tekenen, kiest voor Nesselande, omdat de club vol- hem het 'verlengstuk' is van het nationale team. „Peter iss' Blangé zit nog twee jaar bij die "l dub en de meeste internationals °°k", weet de passer/loper. 'Dat moet gewoon een meer waarde hebben." GPD door Hans Geleijnse ROME - De ouwe mannen heb ben er een zootje van gemaakt in het Italiaanse voetbal. Dus mag een andere oude man puin ruimen. De 75-jarige Guido Ros si is gisteren door de bestuurlo- ze voetbalbond benoemd tot 'ge delegeerd commissaris'. Rossi is supporter van Interna- zionale, een van de clubs die (nog) niet betrokken is bij het door de 68-jarige Luciano Mog- gi van Juventus veroorzaakte schandaal. Zijn eerste commen taar: „Dit is een geweldig zware opgave. Maar op 27 juli meld ik de Italiaanse clubs aan die deel nemen aan de Europese competi ties." Er zijn maar weinig supporters die daar op dit moment geloof aan hechten. „Iedereen heeft vui le handen, misschien helpt dat, want het is onvoorstelbaar dat ineens een totaal nieuwe genera tie de lakens gaat uitdelen in het voetbal", zegt Inter-suppor- ter Fabio in het Toscaanse dorp Cinigiano. Maandagavond keken we samen naar Porta a Porta, de nieuws- en talkshow van de Rai. Een stu dio vol bestuurders, journalis ten en, het Italiaanse oog kan niet zonder, de beeldschone spe lersvrouw Alessia Merz die ver der weinig te melden had. Fa bio: „Kijk ze nou de onschuld spelen. Iedereen weet dat er al decennia lang gesjoemeld wordt in ons voetbal. Ze doen allemaal mee, het gaat om veel geld, en wie verliest kan het wel schud den." Zoals oud-Bologna-president Gazzoni, die na de degradatie van de club eind vorig seizoen opstapte met een miljoenenver- lies. „Ik schaam me Italiaan te zijn", zei hij gisteren. „Ik ben ge- Adriano Galliani, voorzitter van de Lega Calcio en vice-president van AC Milan, wordt voor zijn ver hoor belaagd door media. foto Alessandro di Meo/EPA hoord door de officieren van jus titie in Napels en ze hebben me de verslagen van de afgeluister de telefoongesprekken laten le zen. Verschrikkelijk. Wat jullie daarover in de kranten hebben gelezen is slechts het topje van de ijsberg." Gazzoni meldt ijskoud in de uit zending dat Moggi en AC Mi- lans vice-president Galliani des tijds Carraro aan het president schap van de bond hebben gehol pen door gejd toe te schuiven aan de ook stemgerechtigde clubpresidenten van de Serie B. De ook aanwezige Carraro ac teert woedend, maar zegt inhou delijk niet meer dan dat er een groot verschil is tussen de zaak van de afgeluisterde telefoonge sprekken en de verkiezing van de bondspresident. Het gaat natuurlijk om meer. Moggi, die maandag zes uur lang door de openbare aankla gers Narducci en Beatrice werd gehoord, lichtte een tip van de sluier op met de in veel tranen gedrenkte bekentenis: „Ik deed het allemaal voor de club. Zij, bij AC Milan, hebben de televi sie, wij niet." Een duidelijke ver wijzing naar Silvio Berlusconi, zo goed als premier af maar de topman bij AC Milan en het tele visieconcern Mediaset. Juventus moest wel succes hebben. En een eventuele terugzetting naar de Serie B, als sportieve fraude en criminele organsatie bewe zen worden, zal niet alleen in Tu rijn een schokgolf veroorzaken. Het hele Italiaanse voetbal hangt aan Juventus - lees Mog gi. Die deed ook zaken met zijn concurrent Galliani, die giste ren als 'geïnformeerde' door het parket van Napels werd ge hoord, maar er niet aan denkt om af te treden als voorzitter van de Lega Calcio, de organisa tie betaald voetbal. Onschuld Galliani is een van die 'ik wist van niks'-mannen. Net als Car raro. En bondscoach Lippi, ja renlang Juventus-coach en nu de grote man van het nationale team. „Moggi heeft nooit druk op me uitgeoefend, ik heb alleen maar spelers geselecteerd op hun kwaliteiten, niet omdat hij dat wilde", zei Lippi maandag bij de bekendmaking van zijn WK-selectie. Maar wie gelooft hem? Wie ge looft nog in de onschuld van wel ke coach of bestuurder dan bok? Of van de sterren zelf, de spe lers? Maandag sloot het parket van Udine zich aan bij de vier steden waar officieren van justi tie proberen het schandaal te ontrafelen. Ook in Udine was een goksyndi- caat actief. Met de door Lippi ge selecteerde doelman Buffon de den volgens Justitie ook sterren als de nationale doelman van Australië (en bankzitter bij Mi lan) Zeljko Kalac en de ook voor het nationale team geselecteer de Udinese-spits Vincenzo Ia- quinta mee. De spelers houden vol dat ze al leen op de uitslagen van buiten landse competities gokten en daarmee stopten toen in novem ber vorig jaar een algeheel gok- verbod werd afgekondigd. Als de voortekenen echter niet be driegen mist de door Rossi sa men te stellen Serie A volgend seizoen niet alleen een stel top clubs, maar ook een fiks aantal vedetten. GPD LONDEN - De spelers van Tottenham Hotspur zijn op de vooravond van het competitieduel met West Ham United niet getroffen door een voedselvergiftiging. Dat conclude ren onderzoekers van de Britse publieke gezondheidszorg (HPA). De spelers van coach Martin Jol waren flink ver zwakt aan de ontmoeting met West Ham United begon nen. Tottenham verloor dan ook het duel en raakte daar door het ticket voor de voorronde van de Champions Lea gue aan Arsenal kwijt. Volgens Tottenham waren de spe lers getroffen door een voedselvergiftiging, nadat de ploeg de avond voor de wedstrijd in een Londens hotel een maaltijd had genuttigd. Na grondig onderzoek werd het hotel echter van alle blaam gezuiverd. Een virus zou de oorzaak zijn geweest. ANP LUIK - Dominique D'Onofrio heeft ontslag genomen als trainer van Standard Luik. De 53-jarige Italiaan leidde de Waalse club naar de tweede plaats in de Belgische com petitie. Standard kwalificeerde zich daarmee voor de voorronde van de Champions League. D'Onofrio zal niet verdwijnen bij de club, waar hij van 1998 tot 2002 de jeugd trainde voor hij promoveerde tot hoofdtrainer. Naar verluidt zal hij een andere functie aanvaarden bin nen de club. Assistent Stefan Demol is favoriet voor zijn opvolging. Bezwaarlijk zou kunnen zijn dat Demol ook as- sistent-bondscoach van België is. ANP/RTR ZEIST - PSV-doelman Gomes mist mogelijk de start van het komende voetbalseizoen. De Braziliaan kreeg gisteren van de aanklager betaald voetbal een schikkingsvoorstel van vier wedstrijden schorsing, waarvan één voorwaarde lijk. Dit naar aanleiding van het trappen naar Ajax-spe- ler Wesley Sneijder, tijdens de bekerfinale. Gomes moet voor vanochtend 9.30 uur laten weten of hij het voorstel accepteert. ANP PARIJS - Lindsay Davenport heeft zich gisteren afge meld voor Roland Garros, dat op 28 mei begint. De Ameri kaanse tennisster, voormalig aanvoerster van de wereld ranglijst en momenteel zevende, kampt met een rugblessu re. Het herstel duurt langer dan verwacht. „Ik doe er alles aan zo snel mogelijk terug te komen in het circuit, maar momenteel ben ik fysiek nog niet zover dat ik mijn kansen in Parijs op een fatsoenlijke manier kan verdedigen", zei de 29-jarige Davenport, die het Franse graveltoernooi als enige van de Grand Slams nog nooit won. ANP/AFP CAMBRILS - De Spanjaard Luis Perez heeft gisteren zijn eerste overwinning als profwielrenner geboekt. De renner van de nietige formatie Andalusia-Paul Versan bekroon de een vlucht van ruim 100 kilometer met de zege. Fabian Cancellara behield de leiding in algemeen klassement. Perez had aanvankelijk drie medevluchters. Op zes kilo meter van de finish plaatste hij een tempoversnelling die door niemand kon worden beantwoord. ANP/RTR van onze sportredactie DEN HAAG/WARSCHAU - De Poolse bondscoach Pawel Janas heeft met een opvallende WK-se lectie zijn baan op het spel ge zet. Zowel fans als media rea geerden onthutst op het wegla ten van keeper Jerzy Dudek en spits Tomasz Frankowski. Ex-Feyenoorder Dudek verloor zijn plaats aan de 21-jarige Le- gia Warschau-goalie Lukasz Fa- bianski, die twee vriendschappe lijke interlands achter zijn naam heeft staan. Dudek kwam afgelopen seizoen bij Liverpool niet veel in actie, maar is in Po len alom geprezen vanwege zijn rol als penaltykiller in de gewon nen Champions Leaguefinale te gen AC Milan vorig jaar. Het weglaten van de ervaren Frankowski wordt gezien als de grootste verrassing, vooral om dat hij in de WK-kwalificatie- reeks van alle Poolse internatio nals het vaakst doel trof. Ook ADO-speler Rzasa, NEC-spits Niedzielan en voormalig aan voerder Klos ontbreken overi gens bij de Poolse selectie. Het Premiership levert de mees te spelers voor het WK in Duits land. Maar liefst 86 WK-deelne- mers verdienen hun geld in de hoogste Engelse divisie. Gast land Duitsland doet het ook goed bij de bondscoaches: 69 spelers komen uit in de Bundes- liga. Op de 'ranglijst' van WK-le- veranciers staat de Italiaanse Se rie A derde (59), gevolgd door de Primera Division (Spanje, 49) en de Ligue 1 (Frankrijk, 47). Uit de Nederlandse eredivisie zijn 27 spelers geselecteerd. Veertien daarvan komen uit voor Oranje: Maarten Stekelen burg, John Heitinga, Hedwiges Maduro, Wesley Sneijder, Ryan Babel, André Ooijer, Phillip Co- cu, Jan Vennegoor of Hesselink, Dirk Kuijt, Henk Timmer, Kew Jaliens, Joris Mathijsen. Tim de Cler en Denny Landzaat. Buitenlandse eredivisiespelers die op het WK verschijnen zijn: Zdenek Grygera, Tomas Gala- sek (Tsjechië), Hatem Trabelsi voetbal 2006 Duitsland (Tunesië), Markus Rosenberg, Petter Hanson (Zweden), Arou- na Koné (Ivoorkust), Eric Addo (Ghana), DaMarcus Beasley, Co ry Gibbs (VS), Jason Culina, Ar chie Thompson (Australië), Jo- han Vonlanthen (Zwitserland) en Edgar Barreto (Paraguay). De Duitse international Philipp Lahm is gisteren tijdens een oe fenduel van 'Die Mannschaft' met amateurclub FSV 63 Luckenwalde geblesseerd ge raakt. De verdediger kwam in de tweede helft hard ten val. „Lahm gaat naar het ziekenhuis om er zeker van te zijn dat zijn elleboog niet gebroken is", sprak bondscoach Jürgen Klins- mann. Duitsland won de wed strijd, die tweemaal dertig minu ten in beslag nam, met 7-0. Na het duel vloog de selectie - zon der Lahm - naar Sardinië waar het een trainingskamp heeft be legd. GPD/ANP/RTR Philipp Lahm zit geblesseerd op de grond. Gevreesd wordt dat de linksback zijn elleboog heeft gebroken. foto Alex Grimm/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19