Slimme energiemeter als spion PZC Muzeeum verrijkt met Hofman De fantasie van de kijker geprikkeld 17 'GEL CHT Geweld in Scheldestraat Waarschuwing examenkandidaten Schennispleger aangehouden Driehonderd euro voor goed doel -«sa Zorg of verpleging thuis nodig? Muziekvereniging viert met lenteconcert 95-jarig bestaan woensdag 17 mei 2006 HnnrHenk Postma Na het slimme gordijn - reinigt de lucht, en verwijdert nare geur tjes- en de slimme kachel - laat pre cies genoeg lucht binnen om alle roet te verbranden - krijgen we nu ook een slimme energiemeter in huis. Die ver telt de energiebedrijven langs draadlo ze weg, en van minuut tot minuut, hoe veel elektriciteit, gas of water in een huis wordt verbruikt. Schending van de privacy? Of meer gebruiksgemak? Het Zeeuws energiebedrijf Delta wacht nog even af. Het Ministerie van Economische Za ken is inmiddels van de voordelen overtuigd. Sterker nog, het vindt de in voering van de slimme energiemeter pure noodzaak. Als het aan minister Brinkhorst ligt, heeft binnen zes jaar iedereen het apparaatje in huis. Ener giebedrijven als Nuon en Oxxia zijn al begonnen met de plaatsing van de eer ste meters. Het Zeeuws energiebedrijf Delta wacht tot het ministerie heeft vastgesteld aan welke voorwaarden Gebruiksgemak de energiemeters moeten voldoen. Ko mend najaar wordt daarover uitsluit sel venvacht. Nuon en Oxxio gokken erop dat hun digitale meters slimmer zijn dan de minister nodig acht. Big Brother kijkt toe. De computers van de energiebedx'ijven registreren steaks feilloos hoe laat we naar bed gaan, en wanneer de wasdx'oger of een ander energieverslindend apparaat wordt aangezet. Maar dat aspect wordt niet aangeroerd in de wervende teksten waarmee Nuon en Oxxio hun slimme meters als klantenlokkers in de markt hebben gezet, en waarmee ze in Zeeland klanten van Delta px'obe- renaf te snoepen. Nadelen, zo wordt benadrukt, zijn er alleen voor burgers die wiet op hun zolder telen. Want afwijkend verbruik is in no time vastgesteld en gelokali- De energieverbruiker hoeft straks geen meterstanden meer door te geven. Energiebedrijven kunnen de cijfertjes op elk gewenst moment in hun kantoren bekijken. foto Lex de Meester seex-d. Gesuggereerd wordt dat het ook moeilijker wordt illegaal energie af te tappen. Maar daarbij wordt over het hoofd gezien, dat niet alleen appa raten, maar ook criminelerL-steeds slimmer worden. Flexibeler De braaf sten onder de brave burgers hebben uiteraard niets te vrezen. De digitale energiemeter berooft- welis waar de meteropnemer van zijn baan, maar biedt ook mogelijkheden de ener gietarieven flexibeler te maken. Nu hebben we alleen nog maar dag- en nachtstroomtarieven. Straks kan de pxïjs bij wijze van spi'eken per uur va riëren. Energiebedrijven kuixnen el kaar daarmee gaan beconcurreren, zo als bijvoorbeeld de telecombedrijven dat-zijn gaan doen met hun beltarie ven. De energiebedrijven prijzen legio voor delen aan: de verbruiker hoeft geen meterstanden meer door te geven; er zijn geen problemen meer met te late of onjuiste eindafrekeningen; het be spaart kosten en gedoe als je wil veran deren van leverancier; heb je betalings problemen, dan kan de enex'gie wor den 'afgeknepen' zonder dat ze volle dig worden afgesloten. Oxxio beweert dat de slixnme meter de klant in staat stelt tien tot vijftien pro cent energie te besparen. Want de klant kan via intexmet voortdurend in zage krijgen in zijn energieverbruik en de kosten daarvan, zodat hij zijn verbruik beter kan reguleren. Alsof dat nu ook al niet kan door simpel even naar de cijfertjes in de meterkast te kijken. Wie echt werk wil maken van enex-giebespax-ing, kan beter te r-echt bij de website milieucentraal.nl, om daar een energiekostenmeter te le nen. Dat is een apparaatje dat tussen een huishoudelijk apparaat en het stopcontact geplaatst kan worden; de meter geeft het stx'oomverbrxxik van het appax'aat aan én wat dat kost. De meter mag drie weken gratis worden gebruikt. Daarna moet het apparaatje worden teruggestuurd, of aan een vol gende geïnteresseerde worden doorge geven. Dergelijke meters zijn ook te koop, vanaf 25 eux-o, onder meer bij elektro nicawinkels. Het provinciebestuur van Noord-Brabant laat sinds het be gin van dit jaar tweeduizend energie kostenmeters onder de bevolking rou leren. De gebruikers sclmokken het meest van het stroomverbruik van ap paraten die standby staan. Dat kost liefst 400 tot 550 kWh per jaar. Daar aan kan straks ook nog het energiever bruik van de slimme meter worden toe gevoegd. VLISSINGEN - De politie heeft maandagavond rond elf uur in de Paul Krugerstraat in Vlissingen een 32-jarige in woner van die stad aangehouden. De man had eer-der die avond in de Scheldestraat rond kwart over tien een acht tienjarige man uit Vlissingen mishandeld. De jongeman, was zijn hond aan het uitlaten, toexx hij zoxider enige aan- leiding werd geslagen en bedreigd. Na de mishandeling liep de dader naar de stilstaande auto van een achttien) a- rige Soubux'ger. Hij trapte tegen de portieren en vernielde de linkex'buitenspiegel. Een 46-jarige man uit Vlissingen, die verhaal kwam halen voor zijn zoon, die eerder was mishandeld, wex'd tevens becheigd. De politie heeft de man aangehouden voor vernieling, mishandeling en open baar dronkenschap. Hij is vastgezet. GOES - De 4365 eindexamenkandidaten van het voortge zet onder-wijs in Zeeland ontvingen gisteren de Veel Suc ces Brief van verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. Daarin werd hun veel succes gewenst en de Bob-campagne onder de aandacht gebracht. Volgens 3VO is blijvende aandacht voor alcohol en verkeer nodig en lopen jongeren extra risi co betrokken te raken bij een ongeval. „De combinatie onervaren bestuurder en heftiger reage ren op alcohol maakt dat ze relatief vaak betrokken zijn bij ongevallen met alcohol", aldus de organisatie. Veel jongeren drinken in, alvorens ze gaan stappen. Keten en garages zijn daarbij zeer geliefd. Dat maakt volgens 3VO de noodzaak van eerst een Bob regelen extx-a noodzake lijk. In de brief worden jongex-en ook uitgedaagd op creatieve wijze een bijdrage te leveren aan het voorkomen van rij den onder invloed bij leeftijdsgenoten. Dat kaxx met een collage, een tekst, een poster die voor 1 juni dient te wor den ingestuurd. Uit de antwoordkaarten wordt per school een winnaar getrokken en daarnaast is er een Zeeuwse prijs voor het meest aansprekende idee. TERHOLE - De politie heeft eexx 28-jaxige man uit Zei- zate aangehouden wegens schennispleging. De man heeft tussen maart vorig jaar en nu op verschillende locaties in Terhole en Vogelwaarde aan voorbijgangers zijn geslachtsdeel getoond. Hij heeft inmiddels acht zaken bekend. De politie ver-zoekt vrouwen die in genoemde pe riode geconfronteerd zijn met de schennispleger uil Zelza- te, en nog geen aangifte hebben gedaan, dit alsnog te doen. AXEL - Het ABN Amro Ouder en Kind Golftoernooi op het terrein van de Axelse golfclub De Woeste Kop heeft driehonderd euro opgeleverd voor Unicef. De bank houdt op tachtig golfbanen in Nederland toer nooien voor (groot)ouders en (klein)kinderen. De inschrijf gelden van de deelnemende koppels gaan naar Afghani stan, waar Unicef samen met de Afghaanse overheid schooltjes sticht om ook meisjes, die normaal geen onder wijs krijgen, les te geven. Vader Ron en zoon Govert Wes- sels uit Hulst wonnen het eerste toernooi in Axel. Zij mo gen half oktober meedoen aan de nationale finale in Nij megen. Pet Muzeeum en het gemeentearchief in Vlissingen hebben 187 schilderijen, tekeningen en schetsen van Wirn Hofman, aangekocht. Met de keuze van de stukken is geprobeerd een doorsnee van zijn werk samen te stellen. foto Zeeuws maritiem Muzeeum door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het Muzeeum ra het gemeentearchief in Vlis singen hebben een uitgebreide verzameling werk van Wim Hof man aangekocht. Het gaat in to taal om 187 schilderijen, teke ningen en schetsen. Pe Vereniging Vrienden van het Muzeeum en het gemeentear chief, die de aankoop mogelijk heeft gemaakt en die samen met Hofman zelf de selectie van het ferk heeft gedaan, draagt de collectie vanavond officieel over can het maritiem museum. Het Muzeeum en het gemeen tearchief beheren gezamenlijk de gemeentelijke historische col lectie. Daarin bevindt zich on dermeer materiaal van voox-na- re Vlissingers, zoals Michiel de %ter, Jacobus Bellamy en petje Wolff. Hofman ontbrak echter nog. Die lacune wordt nu jgedicht met de .verwerving van [de schilderijen, tekeningen en tsen. Het gemeentearchief al wel een complete verza ag publicaties van de Vlis- Slngse schrijver, dichter, illustra tor en beeldend kunstenaar. De twee instellingen achtten de toevoeging van groot belang. Behalve dat Wim Hofman in Vlissingen woont, spelen enkele van zijn boeken zich in de stad af Het vlot, Wim). Bovendien is het maxütieme karakter van zijn werk groot. Zeeën, zeedieren en schepen zijn elementen die voortdux-end terugkeren. Lies van der Doef, inmiddels voormalig voorzitter van. de Ver eniging Vrienden, heeft samen met Hofman de 187 werken ge kozen uit het materiaal dat de kunstenaar nog in zijn bezit heeft. Het streven daax-bij was te komen tot een doorsnee van Hofmans oeuvre, waarbij zowel zijn activiteiten als auteur en il lustrator als zijn vrije werk als beeldend kunstenaar aan bod moesten komen. De verzameling omvat werk dat afkomstig is uit een .groot aantal boeken, zoals een afbeelding van het kasteel in Hofmans de buut Welwel, de zeer grote tove naar uit 1969. Een van de torens van het bouwwerk vertoont een opvallende gelijkenis xnet de Ge vangentoren in Vlissingen. Andere bijzondere stukken zijn onder meer een volledig strip verhaal, maar ook alle tekenin gen en aantekeningen die Hof man in 1999 maakte voor het schoolboekje Gered! Het ont werp en het eindresultaat kun nen daardoor worden vergele ken. Zeeuwse aspecten Bij de keuze uit het vrije beel dend werk hebben Van der Doef en Hofman voor-al gekeken naar Zeeuwse aspecten, zoals sche pen, zeeën en eilanden. Ook zijn stillevens in de verzameling op genomen. De aankoop gebeurt, niet toeval lig, in het 'Hofmanjaar', waax- toe 2006 is bestempeld, vanwege het feit dat Hofman eerder dit jaar 65 is geworden. Dat wordt gevierd met een gx-oot aantal ac tiviteiten, verspreid over het jaar. Het Muzeeum levert daar een aanzienlijke bijdrage aan. Op 23 juni begint een kleine expositie over de jonge Wim Hofman, Vlis singen en Het vlot. Deze loopt tot 21 januari volgend jaar. Op 25 augustus worden twee tentoonstellingen geopend rond de schrijver en kunstenaar: Op reis met Wim Hofman (t/m 5 fe- bx'uari 2007) en De zee van Wim Hofman: Visjes, krabbetjes, bootjes en zeetjes (t/m 3 decem ber). De eerste is een deel van de expositie die nog tot en met 6 au gustus te zien is in het Letter kundig Museum in Den Haag. Het andere deel gaat naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De tweede expositie toont de rol van de zee in Hofmans werk. Daax-voor wox-dt onder meer gebruik g.emaakt van de collectie die vanavond wordt overgedragen. „Alles was in rep en roer rond het kraaiennest. Alle vogels ter plekke waren er bij betrokken. De gx'ote boosdoener was een buizerd." Meeslepend vertelt Baanders tot in de details over een vogelgevecht dat plaats vond bij zijn huis aan de Vinke- veense plassen. Liefde voor, ver wondering over en kennis van de natuur klinken door in zijn stem. Een passie voor details, die de fijnschilder, zowel tech nisch als artistiek uitzonderlijk begaafd, ook weet vast te leggen op doek. Of er ook foto's aan zijn perfectionistische manier van werken te pas komen? „Nee, ik heb het allemaal in mijn hoofd." Alle dieren vormen gewilde on derwerpen voor zijn schilde rijen. Vissen spannen echter de kroon; zij zijn bijna een vast ele ment: in het water, op het land en vliegend in de lucht, vissen als hoofddeksel of onderdeel van een menselijk lichaam. In de vx-eemdste combinaties kom je ze tegen. „Ik zou ze wel wil len zoenen", leest men in het fraaie boek Onvangbaar, met ve le werken van Baanders' hand. Al vanaf zijn kleutertijd tekent de kunstenaar vissen, zijn vis- senliefde is onvoorwaardelijk. Voorstellingen, ontsproten aan brein en fantasie van de kunste naar, met de natuur in al haar facetten als basis, raken aan het surrealisme van Dalx of het werk van Jeroen Bosch. Herken- (Advertentie) Zorg met hart en ziel 11 voor thuiszorg www.curadomi.nl 0113 - 33 30 30 door Anita Tournois Een werk van Tobias Baanders, met daarin de voor zijn werk zo kenmerkende vissen, foto Peter Nicolai bare zaken, mysterie, droom, spot en humor zijn met elkaar veiweven. Seizoenen en verschil lende landschappen trekken aan het oog voorbij. Binnen deze statische vormge ving zorgen vele manieren van beweging als varen, vliegen, zwemmen, zweven, lopen, fiet sen, voor actie. Er gebeurt veel op de doeken van toch meestal gering formaat. Zoals in het klei ne vierkante Devotie of in De verzoeking van de wielrenner. Naast het schaatsen - attributen die men ook regelmatig in zijn werk tegenkomt - wordt ook de fietssport hartstochtelijk door de kunstenaar beoefend. Evenals bij Baanders vox*mt voor mede-exposant Hammink een bepaalde ingeving of gedach te, een moment vol fantasie, de aanleiding tot een werk. De rest volgt intuïtief of vanzelfspre kend. Zowel in haar kex'amische objecten als in haar bronzen weet ze spanning op te bouwen. Vaak staat de vrouw centraal in het werk van de kunstenax-es uit Zaandam. Van 'in gebonden heid' tot 'volledige bevrijding'. Ze zitten vex'stopt in open kas ten, gevangen, maar kijken wel al naar buiten, verhullen zich onder draperieën, achter bril len, onder helmen, voelen zich al gedeeltelijk bevrijd, maar zijn ook al dansend en sprin gend afgebeeld, volledig los van alles. Glazuur Haar keramiek kenmerkt zich door bijzonder fraai in elkaar ovexiopende tinten glazuur zo als op de bolbuikige, spits toelo pende vazen met afbeeldingen van Japanse geisha's. Zweefvlie gers is een fraaie karakteristie ke duo-brons: de dames in vlucht met helm en bril, opge- KVVADENDAMME - De Kwa- dendamse muziekvereniging Con Affezione viert zaterdaga vond het 95-jarig bestaan met een lenteconcert in dorpshuis De Burcht. Con Affezione bestaat zaterdag op de kop af 95 jaar. De muziek vereniging is 20 mei 1911 opge licht. Zevenenvijftig leden telt hangen aan de gewelven van de raadskelder, zweven sierlijk door de ruimte. Moondance, een stier in uitbundige pose. en Tu- palo Honey, een paardenbrons op hoge ranke poten - enkele krachtige, maar elegante voor beelden van dieren - geven aan dat ook diex-en haar warme be langstelling hebben. Expositie: Schilderijen van Tobias Baanders en keramiek en bronzen- beelden van Rosalie Hammink, t/m 2 juli in de Raadskelder van- het stadhuis te Sluis. Geopend: da gelijks, behalve donderdag en vrij dag, 14-17 uur. Con Affezione momenteel; vijf enveertig in de brassband en twaalf in de drumband. Zestien leden uit die bands spelen ook in de blaaskapel. Het lenteconcert in dorpshuis De Burcht in Kwadendamme be gint om 19.30 uur. Jubilarissen die 12,5 tot 60 jaar lid zijn van Con Affezione, wox-den dan ook gehuldigd. SLUIS - Het geëxposeerde werk getuigt van vakmanschap, fraai kleurgebruik en een unieke stijl. Daarnaast weten beide kunste naars de fantasie van de kijker te prikkelen. De olieverfschilde rijen van Tobias Baanders en keramiek en bronzen beelden van Rosalie Hammink vormen een perfecte combinatie van schoonheid in de Raadskelder in Sluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17