Drie toeristische ponten vervallen PZC Spaarpot gemeenten goed gevuld Vergeefse zoekactie naar opvarenden binnenschip Studenten Roosevelt Academy zien kansen seniorenacademie Meldweek over zorgverzekering 15 Schelde niet onder indruk van Europese afspraak Stichting vraagt provincie om steun voor recreatieve voorziening Man overleden na aanrijding Particulieren willen gesprek ontpoldering Legerpredikant Lentemarkt vrije school Ulrich Libbrecht geeft lezing Kerknaam herstelden moet anders Muurschilderingen Kimpe gered Gemeenten moeten oefenen Ter re des Hommesmarkt succes woensdag 17 mei 2006 rïnnrFrnst Jan Rozendaal 0EN HAAG - Directeur H. van Aineijden van Schelde Marine- boUW in Vlissingen reageert •sceptisch' op de afspraak van de Europese ministers van defen sie, orders voortaan niet meer al leen aan bedrijven in eigen land le «mnnen. „Het zou een prima initiatief zijn als alle landen er loyaal aan meewerken." Voor defensieorders bestaat *een verplichte openbare aanbe steding. Het gevolg is dat rege- ringen in vrijwel alle Europese landen opdrachten aan de eigen bedrijven gunnen. Een vrijwilli ge gedragscode moet hier een eind aan maken. Volgens minister Kamp (WD, Defensie) levert het besluit van de Europese defensieministers 'goede mogelijkheden op voor het Nederlandse bedrijfsleven', omdat een opdracht niet langer automatisch naar de defensie-in dustrie in het eigen land gaat. Schelde Marinebouw zal van een vrije. Europese markt meer voordeel dan nadeel ondervin den, verwacht Van Ameijden. „Het opheffen van belemmerin gen is altijd goed als je tegen de markt bent opgewassen. Onze schepen zijn een stuk goedkoper dan die van buitenlandse con currenten. Op het eerste gezicht is het dus hartstikke goed nieuws." Van Ameijden vreest echter dat landen als Duitsland en Spanje de gedragscode niet zullen volgen als het gaat om scheepsbouw. „In Noord-Duits- land werken bij de scheepswer ven van Thyssen-Rrupp duizen den arbeiders. De Duitse deelsta ten zullen niet accepteren dat hun werkgelegenheid in gevaar wordt gebracht door voortaan schepen bij ons te gaan bou wen." Andersom hoopt Van Ameijden dan Nederland niet het braafste jongetje van de klas wil zijn en orders in het buitenland plaatst zonder dat daar iets tegenover staat. Hij heeft begrepen dat de gedragscode nog geen invloed heeft op de komende orders voor vier patrouilleschepen en de vervanging van het bevoorra dingsschip Hr Ms Zuiderkruis. Vorig jaar hield Kamp die moge lijkheid nog wel open, maar Van Ameijden gaat ervan uit dat De fensie die opdrachten aan de Schelde gunt. Of de Vlissingse werf ooit gaat profiteren van de gedragscode, kan Van Ameijden niet voorspellen. „Misschien op de lange duur. Dan zullen de wetten van de economie ook wel voor de militaire scheepsbouw gaan gelden. Voorlopig is dat nog een politiek gedomineerde tak van sport waarin regeringen hun eigen industrie bescher men. En de gedragscode is vrij willig. De ministers hebben niet besloten dat een openbare aan besteding in de toekomst ver plicht is." rinorRinus Antonisse MIDDELBURG - Komend sei zoen vervallen drie toeristische veenerbindingen. Het gaat om de lijnen Terneuzen-Hoedekens- OOLTGENSPLAAT - Een 21-ja- rige man uit Dirksland is in de nacht van maandag op dinsdag in het ziekenhuis overleden na een aanrijding op de N59 bij Ooltgensplaat. ISond negen uur maandagavond door nog onbekende oorzaak een frontale botsing tus- twee personenauto's. De 21-jarige automobilist raakte ernstig gewond en werd in kri- toestand overgebracht naai'het Erasmus Medisch Cen- itrum in Rotterdam. Daar be- hij in de loop van de inacht aan zijn verwondingen. Zijn 23-jarige passagier uit Mid- delharnis raakte eveneens erdea zwaargewond en werd ook opge- to- nomen in het Erasmuszieken- huis. De bestuurster van de andere au to. een 29-jarige vrouw uit Amersfoort, werd met ernstig letsel naar het Medisch Cen trum Rotterdam-Zuid gebracht. De Technische Ongevallen- dienst van de politie stelt een na der onderzoek in naar de toe dracht van de botsing. OUDELANDE - Particuliere be woners van de Zuid- en Everin- gepolder bij Oudelande vinden dat ze aan het lijntje worden ge houden. Ze vrezen slachtoffer te worden van de plannen voor ont poldering. De bewoners willen dat gedepu- "e M. Kramer (PvdA, na- ituur en water) zijn toezegging om een gesprek te voeren, einde- Ik eens nakomt. Die belofte deed de gedeputeerde al begin i maart. ,Tot op heden heeft u nog geen j initiatief voor dit gesprek geno- schrijft C. Wiskerke in ;een brief aan Kramer, mede namens drie andere particuliere belanghebbenden. Hij herinnert eraan tijdens alle informatie bijeenkomsten over de ontpol- derplannen aandacht voor de Ipositie van de particuliere [grondeigenaren te hebben ge waagd. jln alle discussies over de aanleg van zeshonderd hectare nieuwe getijdennatuur langs de Wester- •schelde, zijn het steeds de boe- renbelangen die de boventoon voeren. Wiskerke merkt op dat er ook gewone burgers in de voor ontpolderen geselecteerde "L" den wonen, die net zo goed een grote emotionele binding met hun (woon)omgeving heb ben als de boeren. erke beklemtoont dat de particuliere bewoners in de Zuid- en Everingepolder be wust hebben gekozen voor wo- in wat tot voor kort het waardevol cultuurlandschap Zak van Zuid-Bevelancl' heette. Mede dankzij de subsidies in bet kader van dit waardevol cul tuurlandschap, hebben de bewo ners hun erven kunnen herin- richten. „We hebben er allen be wust voor gekozen hier te gaan wonen om te genieten van de rist en de natuur in de omge ving." ttLEWOUTSDIJK - In 't Kerk- je van Ellesdiek wordt zondag een overdenking gehouden in 't Zuid-Bevelands. Sent is de spreker. Hij is als mgerpredikant in Irak geweest en zal ingaan op zijn ervaringen ■jldaar, Een blaasensemble on eer leiding van Foort Smit ver- -leent muzikale medewerking, fte oecumenische bijeenkomst t om 14.30 uur. kerke, Wemeldinge - Zierik- zee en Zijpe-Anna Jacoba- polder. De exploitatie blijkt voor de schippers niet haalbaar te zijn. Het netwerk van toeristische veerdiensten in de deltawateren - 'fiets of wandel een rondje met een pontje' - omvat deze zomer zeventien verbindingen. Vorig jaar waren het er negentien. Het pontje tussen Middel harnis en Hellevoetsluis is terug. Met na me de hoge prijs van dieselolie maakt de exploitatie van de veerdiensten tot een kostbare zaak. De kosten kunnen onvol doende worden terugverdiend uit de opbrengsten van de passa giers. Tijdens de wisselvallige zomer van 2005 kwamen de drie pontjes die nu gestopt zijn, in de rode cijfers terecht, ondanks be paalde (garantie)subsidies van een aantal gemeenten. Vanuit de stichting Fiets een rondje met een pontje is over legd met de betreffende schip pers en gemeentebesturen om alsnog een oplossing te vinden. Niet alle gemeenten waar deze veerdiensten een aanlegplaats hebben, zijn bereid tot het (op nieuw) verlenen van voldoende garanties. Imago Het stichtingsbestuur heeft al eerder geconstateerd dat een aantal veerdiensten een steuntje in de rug behoeft. Daarom is contact gezocht met de provin ciale politiek voor het vinden van een oplossing. Dit temeer, omdat de pontjes algemeen ge zien worden als belangrijke ver bindingsschakels in het Zeeuw se fiets- en wandelnetwerk. Ze versterken het toeristische ima go van de provincie. De Statencommissie Economie en Mobiliteit heeft het dagelijks provinciebestuur gevraagd te on derzoeken of, samen met de ge meenten, het pontjesnetwerk kan worden versterkt. Bijvoor beeld door een pontjesfonds in het leven te roepen. Een eerste overleg daarover is inmiddels geweest. Dit overleg met alle betrokken partijen wordt de komende tijd voortge zet om te komen tot een plan voor het totale pontjesnetwerk. Voor komend seizoen is dat te laat. Op zijn vroegst kan dit plan vanaf het vaarseizoen 2007 gaan werken. Inmiddels wordt nu - voor het tiende jaar - cle nieuwe almanak 2006 vormgegeven en gedrukt, met alle informatie over de pon tjes. De almanak is vanaf juni verkrijgbaar zijn bij de VW's. Een duiker gaat te water om te onderzoeken of twee opvarenden zich nog in het gekapseisde schip Romi bevinden; ondanks de urenlange zoektocht werd gisteravond ge vreesd dat de vrouw van de schipper en haar broer zijn verdronken. foto Willem Woznitza avond in de takels. De bedoeling was het schip naar het Deurganckdok te verplaat sen, waar het droog zou worden gezet. De schipper verklaarde direct na zijn red ding dat de Romi water maakte door toe doen van overslaande golfslag, veroor zaakt door een passerende zandzuiger. De Zeevaartpolitie heeft de zaak in on derzoek. In de loop van de middag verzamelden fa milieleden, onder wie de kinderen van het schippersechtpaar zich op de kade. Ze werden opgevangen door Slachtoffer hulp. door Wout Bareman ANTWERPEN - Duikers en andere hulp verleners hebben gisteren op de Schelde ter hoogte van het Steenplein in Antwer pen urenlang tevergeefs gezocht naar twee opvarenden van het Belgische bin nenvaartschip Romi. Dat kapseisde gis terochtend omstreeks kwart voor zes toen het vanuit de Royersluis op weg was naar Baasrode. De 46-jarige schipper kwam in het water terecht en kon zich redden door op de romp van het schip te klimmen. Van zijn 42-jarige vrouw en 40-jarige zwager is echter geen spoor gevonden. Ze zijn zo goed als zeker verdronken. Aanvankelijk werd nog aangenomen dat de twee zich in een luchtbel in het schip bevonden, maar duikers troffen hen niet aan. Wel werd vanuit een helikopter tweemaal een drijvend lichaam in het water gesigna leerd, maar dat werd later op de dag niet meer aangetroffen. De Romi, type Kempenaar (zestig meter lang) had in Genk zeshonderd ton metaal slakken geladen en was daarmee op weg naar Baasrode. Ter hoogte van het Sint-Annastrand op de westelijke Schel- deoever bij Antwerpen maakte het schip plotseling water en kapseisde binnen en kele minuten. De lading was niet afgedekt en kwam op de bodem terecht. Het schip bleef, met de kiel boven water, drijven. Sleepboten van de Unie van Reddings- en Sleep dienst manoeuvreerden het tegen de ka de van het Steenplein op de rechteroe ver. Daar nam de drijvende bok Brabo uit Antwerpen de Romi in de loop van de TERNEUZEN - De vrije school de Zonneschool aan de Handel- laan in Temeuzen houdt zater dag van 13.00 tot 17.00 uur een lentemarkt Op de markt zijn er voor kinde ren allerlei dingen te doen, zoals een zeephelling, spelletjes, T-shirts verven en een rommel markt. De opbrengst gaat naar het ontwikkelingsproject van Gerrit Impens. TERNEUZEN - Op uitnodiging van stichting Prometheus geeft Ulrich Libbrecht vanavond van af 20.15 uur een lezing in Porgy en Bess in Temeuzen. Professor Libbrecht (1928) geldt als een autoriteit op het gebied van oosterse en comparatieve fi losofie. Hij is de grondlegger van de School voor Comparatie ve Filosifie in Antwerpen en de stichting Filosofie Oost-West in Utrecht. Vanavond gaat hij in op zijn boek Is God dood? Zoektocht naar de kern van de spirituali teit (2004). door René Schrier GOES - Gemeenten zuchten en kreunen nog wel eens als het om hun financiën gaat, zeker als het tijd is om de burger weer een belastingverhoging uit te leggen. Maar zelf zitten veel Zeeuwse gemeenten toch nog re delijk in de slappe was. Dat blijkt uit een overzicht van de provincie Zeeland waarin op een rij is gezet hoe het is gesteld met de reserves en voorzienin gen van de gemeenten in deze provincie. De provincie heeft voor dit over zicht de zogenoemde algemene reserves, de bestemmingsreser ves en de voorzieningen bij el kaar opgesteld. Die kunnen be schouwd worden als de spaar potten van de gemeenten, al is het geld van de voorzieningen meestal wel zo goed als uitgege ven. Oplopend bedrag Gezamenlijk hadden de dertien gemeenten in 2005 een totaalbe drag van ruim 308 miljoen euro in hun spaarpotten. Uit de be grotingen voor dit jaar blijkt dat het bedrag over 2006 is opge getallen in euro's x 1000 Borsele HH| 20.592 Goes 26.689 Hulst ^Bl2-668 Kapelle 1^010.314 Noord-Beveland 16.211 Reimerswaal m|l5.191 Schouwen-Duiveland 31.758 Sluis 21.428 Terneuzen ^mm|40.950 Tholen 22.638 Veere |^12-142 Vlissingen 16.771 Totaal 2006-326.108 Totaal 2005-308.461 K.L./PZC lopen tot 326 miljoen euro. Mid- ruim 88miljoen euro in allerlei delburg is alles bij elkaar opge- reserves en voorzieningen. Op steld de rijkste gemeente met de tweede plaats staat Temeu zen, maar die mo.et het wel met minder dan de helft doen, name lijk bijna 41 miljoen euro. De derde plaats is voor Schou- wen-Duiveland met bijna 32 mil joen euro. Op de laatste plaats met het minst in reserve staat Noord-Beveland met 6 miljoen euro. Per woning Nu zeggen die absolute bedra gen niet altijd even veel. Daar om heeft de provincie het geld in de verschillende reserves om gerekend naar een bedrag per woning. Daaruit blijkt dat voortal de plattelandsgemeenten niet te klagen hebben. Als alleen geke ken wordt naar de algemene re serves, staat Borsele bovenaan met een bedrag van 894 euro per woning. Onderaan staat Sluis met 137 eu ro. Bij de bestemmingsreserves (spaarpotten met een specifiek doel) is ook die berekening ge maakt en dan blijkt dat Middel burg bovenaan staat met een be drag van 1355 euro per woning. In deze rij staat Vlissingen on deraan met 469 euro beschik baar per woning. GOES - Het moderamen, het dagelijks bestuur, van de hersteld hervormde kerk legt zich erbij neer dat de kerk niet langer de benaming hersteld Nederlandse hervormde Kerk mag voeren. De rechtbank in Arnhem had dit eerder' deze week uitgesproken in een zaak die was aangespan nen door de protestantse kerk in Nederland (PKN), de 1 mei 2004 ontstane fusiekerk van de Nederlandse hervorm-, de kerk, gereformeerde kerken en evangelisch-Lutherse kerk. Een aantal hervormde gemeenten ging niet mee in die fu sie en vormde de hersteld Nederlandse hervormde kerk. De PKN had grote moeite met die naam, omdat die te veel op die van de 'oude' Nederlandse hervormde kerk lijkt. Tussen de leiding van de PKN en de herstelde kerk zijn daarover ook afspraken gemaakt, maar het algemeen be-, stuur van de herstelde kerk, de synode, koos toch de bena ming met 'Nederlandse' erin. De Arnhemse rechtbank heeft dit dus als onrechtmatig betiteld. De hersteld her-* vormde kerk telt in Zeeland acht gemeenten: vier op Tho- len (Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Tho-i len-stad) en één in Arnemuiden, Kruiningen, Terneuzeh en Sirjansland. MIDDELBURG - De muurschilderingen in de voormalige mavo aan de Olmenlaan in Middelburg blijven behouden. De twee schilderingen zijn gemaakt door Reimond Kim pe. De school wordt binnenkort gesloopt om plaats te ma ken voor een woonzorgcomplex. Directeur E. de Ceuster van Woningcorporatie Woongoed verzekert dat de schilde rijen behouden blijven. Ze krijgen een plaatsje in het nieu we welzijnscentrum dat in de Griffioen wordt gebouwd. Kimpe (1885-1970) maakte de schilderingen toen de school wercl gebouwd, in 1956 en 1957. Het zijn religieuze voorstellingen: op de ene staat het bezoek van Jezus aan de tempel, op de ander is een afbeelding van Christus in de wereld te zien. MIDDELBURG - De gemeenten Borsele, Middelburg, Ter- neuzen en Vlissingen moeten de komende jaren laten zien dat de rampbestrijdingsplannen voor hun grote en risi covolle bedrijven geen papieren tijgers zijn. De plannen voor die zestien bedrijven moeten per 1 juli zijn ingele verd bij de provincie. Daarna is het zaak dat de gemeen ten samen met die bedrijven aan de slag gaan en die plan nen oefenen, aldus provinciaal ambtenaar C. Nieuwen- huyzen. Dat moet per bedrijf minstens eenmaal in cle drie jaar gebeuren. De plannen hadden vorig jaar reeds ingele verd moeten zijn bij de provincie. Alleen Borsele had ze toen af. De andere gemeenten kregen daarop uitstel tot eind volgende maand. Twee weken geleden kreeg commis saris van de koningin W. van Gelder de verzekering dat de resterende plannen dan gereed zijn voor toetsing door de provincie. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - De werkgroep van ontwikkelingsorganisatie Terre des Hommes uit 's-Heer Hendrikskinderen heeft goed geboerd. De rommel- en ac tiviteitenmark t die de werkgroep zaterdag in 's-Heer Hen drikskinderen hield, heeft 7725 euro opgebracht. door René Schrier MIDDELBURG - Een Zeeuwse universiteit voor ouderen moet een zelfstandige organisatie wor den, maar wel gekoppeld aan de Roosevelt Academy en met ban den met andere Zeeuwse onder wijsinstituten. Tot die conclusie zijn studenten van de Roosevelt Academy (RA) gekomen, na een onderzoek naar de mogelijkhe den van een seniorenacademie in Zeeland. Met hun onderzoek hebben ze een mogelijke organisatiestruc tuur voor deze school neerge legd, een onderwijskundige in frastructuur en een financieel plaatje. Een mogelijke naam is de Roose velt Senior Academy. Met deze nieuwe school kan gemikt wor den op studenten van 45 jaar en ouder die kunnen kiezen uit les sen die elke woensdag worden gegeven of uit zomercursussen. De seniorenacademie zou oplei dingen geesteswetenschappen, sociale wetenschappen en exac te wetenschappen in de Neder landse taal kunnen bieden. Dat alles op bachelorsniveau. Organisatie In de studie wordt er voor ge pleit op bescheiden schaal te be ginnen en toe te werken naar een langetermijnsituatie. Voor de lange termijn zou voor de or ganisatie een functionele vorm kunnen worden gekozen of voor een gemengde vorm. In de func tionele vorm staat een dean aan het hoofd van de organisatie. In het geval van een gemengde vorm is er eerder sprake van een horizontale opbouw van de orga nisatie. Voor de huisvesting van de Se nior Academy zou gebruik kun nen worden gemaakt van de klaslokalen van de Roosevelt Academy en van de voorzienin gen die de Zeeuwse Bibliotheek en/of het Roosevelt Study Cen ter beschikbaar hebben, suggere ren de studenten. In de zomerper riode kunnen studenten van de RA in de vorm van vakantieba- nen functioneren op de studen tenhelpdesk en in andere func ties die nodig zijn om de senio renacademie te laten draaien. Campus Een campusleven zit er voor de seniorenstudenten in principe niet in omdat ze slechts op woensdagen de opleidingen vol gen, behalve dan diegenen die voor de zomerstudies ingeschre ven hebben. Zij zouden wel - in dien nodig - gebruik kunnen ma ken van de huisvesting die an ders bedoeld is voor de studen ten van de Roosevelt Academy in Middelburg. In de studie die de RA-studen- ten over de seniorenacademie hebben gemaakt, is uitgegaan van een opstartfase van veertig oudere studenten in het najaar van 2007, twee maal zestig jn 2008 en in de daarop volgende jaren steeds twee maal tachtig studenten. Dit alles gebaseerd op cursussen op de woensdagen. De zomeropleidingen zouden in 2008 kunnen beginnen. Eerst met zestig studenten en de daar op volgende jaren steeds tach tig. Er wordt uitgegaan van een schoolgeld van rond de 1200 eu-: ro per gevolgde cursus. GOES - Het Klaverblad doet een oproep om ervaringen met nieuwe zorgverzekeringen te melden. Het patiëntenplatform houdt deze week een meldweek. De organisatie wil weten wat goed en niet goed gaat bij de in voering van de nieuwe zorgver- zekeringswet. Tot en met vrij dag heeft Het Klaverblad tele foonnummers open van 9.00 tot 12.30 uur: 0113 - 212 783 0113 - 249 490 0113 - 249 491. Rea geren kan ook via de website vjwio.klaverbladzeeland.nl. De resultaten van de meldweek worden voorgelegd aan zorgver zekeraars en aangeboden aan minister Hoogervorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15