PZC Drie landgoederen in het groen 26MEI Strandpaviljoen bij Westkapelle van de baan ONNO IN 'PHOTO ioof- ts <v' Abri's als hangplek jeugd Aagtekerke Campinghouders Oostkapelle willen 20 hectare natuur ontwikkelen erestar in Sas van Gent «ordt Cargill Kom naar de WarmWonen Show zaterdag 20 mei van 10.00 - 17.00 uur MEI IS PASFOTO MAAND Meandertje kan in pand blijven Prijsvraag naam jongerencentrum Hoger beroep Veerman Inbraakpogingen in Goes Sof IHe: 0113-315649 ■feL.»™. „I Lib© 314460 AA Goes Ktentie-exploitatie: fd.en Midden-Zeeland: 0113-315520; •Lvs-Vlaanderen: 0114-372770; Jonaal: 020-4562500. (iensdag 17 mei 2006 ..wEdith Ramakers editie Walcheren I OOSTKAPELLE - Oostkapelle (rijgt een nieuwe groene kraag dissen camping De Pekelinge en Oas Buiten. De twee eigenaren, Ij, Vermeulen en K. Coppoolse, jjllen bijna twintig hectare iuidbouwgrond veranderen in uluur. Drie landgoederen, die juunen concurreren met de allu- je van bijvoorbeeld Green and Ifhite, worden de economische van het project. is alles naar wens verloopt, (annog dit jaar begonnen wor- enaan de uitvoering. Het bu- Landschapsarchitecten gcsch Slabbers heeft het ont- ferp voor de omgeving ge bakt. Zeker negentig procent de nieuwe natuur wordt penbaar! terrein. Er worden andelpaden aangelegd en er bi een vijver van circa 30.000 kkante meter. Op het terrein arden vooral inheemse bomen, fnnken en planten geplant, baat van de landgoederen is voorwaarden verbonden, ïvel moet minimaal twintig verbreed zijn en 1500 kuub ioud hebben. De onderne- ïs hebben gekozen voor een e stijl voor de land- deren. „Straks bieden we de scelen te koop aan. Wij blij- aidan een beetje de regie hou- k" foor de ondernemers spelen leêle overwegingen de hoofd- 4 „Wij zijn geen projectont wikkelaars. We leggen natuur au, omdat we denken dat dat voor Oostkapelle is en na- iurlijk geeft het ook meerwaar- onze campings. Als we üdgetneutraal kunnen werken, 30zijn we tevreden", zegt Cop- SAS VAN GENT - Cerestar in Sas van Gent gaat op 1 juni of fi deel Cargill heten. In 2002 nam Ie Amerikaanse multinational iargill Inc. het Cerestarconcern )e Cargillvestiging in Bergen pZoom ging nauw samenwer- met de zetmeelfabriek van ierestar in Sas van Gent. léde fabrieken kregen de naam ierestar, a Cargill Company, mdat Cerestar een grote naams- ekendheid heeft op de Europe- ezetmeelmarkt. blangs besloot Cargill Inc. we- eldwijd alle dochterbedrijven naam te geven, ij Cerestar in Sas van Gent en m op Zoom zorgen meer an achthonderd medewerkers oor de verwerking van maïs en uwe tot zetmeel en zetmeelde- «I ing poolse. „Vroeger", zegt Vermeu len, „stonden er in de omgeving van Oostkapelle zo'n tweehon derd landgoederen. Dat aantal is sterk afgenomen. Het was ja ren terug economisch verstandi ger om aardappelen te planten, dan om landgoederen te onder houden." Enkele landhuizen raakten in verval en werden afgebroken. Nu beleven de agrariërs zware tijden, verdwijnen de aardap pel-, en granen velden en worden weer landgoederen opgetrok ken. „Dat klinkt gemakkelijker dan het in zijn werk is gegaan", zeggen de initiatiefnemers. „De ontwikkeling heeft te lang ge duurd, waardoor we veel zwarte sneeuw hebben gezien en ton nen subsidie hebben misgelo pen." Subsidie Zes jaar geleden schoven ze bij elkaar aan tafel. De grond van hun buurvrouw kwam te koop. Het was het moment dat er van uit de landelijke en provinciale overheid werd ingezet op het be houd van het natuur volgens het project Natuurbeheer 2000. Voor het omzetten van land bouwgrond in natuur kon subsi die worden verkregen. „Dat was een soort compensatieregeling: Je koopt dure landbouwgrond en je maakt er goedkopere na tuurgrond van. De prijs voor landbouwgrond is om en nabij de 35.000 euro per hectare, die van natuur 12.000 euro." Die subsidieregeling was zo suc cesvol, dat het ministerie er een paar jaar geleden de rem op zet te. „Er werd de voorwaarde aan verbonden dat de grond in een ecologische hoofdstructuur moest liggen. Dat ligt dit gebied niet." „Wanneer de gemeente doortas tender was geweest, zouden we op tijd zijn geweest", zegt Ver meulen. „Toen wij en de provin cie klaar waren met de voorbe reiding, wilde de gemeente zelf eerst een landgoederenbeleid ontwikkelen. Daar heeft ze ja ren overgedaan. En dat terwijl we het allebei een goed plan vin den." Ze zouden zich achter de oren krabben als er nog eens grond in KOUDEKERKE - Een merel met vier jongen woont sinds kort tussen de bloembollen in tuincentrum Intra- tuin in Koudekerke. Het nestje werd gisteren bij toe val ontdekt. „Op een gegeven moment valt je oog erop en dan ver spreidt het nieuws zich als een lopend vuurtje", zegt directeur Sjacco Joziasse. Het is volgens hem niet on gebruikelijk dat vogels nesten bouwen in de winkel, maar een nestje tussen de bloembollen heeft hij nog nooit meegemaakt. Het gezinnetje woont op een onrus tig plekje, midden in de winkel. „Moeder wacht af en toe in de kabelgoot, totdat het wat rustiger is. Zodra ze de ruimte heeft, komt ze terug naar het nestje om haar jongen te voeren", zegt Joziasse. De bezoekers zijn volgens de directeur enthousiast. „Ze vinden het hartstikke leuk, want het is puur na tuur." Er staan wel bordjes om klanten op het nestje te wijzen. De directeur is niet van plan om het gezin te verplaatsen. „We wachten wat mij betreft totdat ze uitvliegen." foto Lex de Meester Advertentie Alleen op 20 mei korting op HR-ketels* Gratis advies en aantrekkelijke aanbiedingen: Energiezuinige HR-ketels Designradiatoren Service- en Onderhoudscontracten Huisbeveiliging voor kinderen zijn er leuke activiteiten We zien u graag bij: Van der Put De WarmWonen Show vindt u in hotel Van der Valk Goes Anthony Fokkerstraat 100 I1462 ET Goes VAN DER PUT Voor meer informatie en een routebeschrijving, ga naarwww.nuon.nl. •alleen geldig tijdens de WarmWonen Show op 20 mei 2006. Vraag naar de voorwaarden. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - De bouw van het strandpaviljoen de Nau tilus Pompilius bij het Zuider duin Beachhotel in Westkapelle gaat definitief niet door. Dat be vestigt C. Luken, eigenaar van hotel Zuiderduin en brein ach ter de Nautilus Pompilius. Luken verbond aan de komst van het paviljoen de voorwaar de om er een vergunning voor een trouwlocatie te krijgen. Het kosten verslindende project moest ook rendabel zijn in stil lere perioden. Burgemeester R. van der Zwaag van de gemeente Veere zei onlangs dat hij twee lo caties voldoende vindt. Er kan in het huidige gemeentehuis in Domburg getrouwd worden en in het stadhuis van Veere. Veere wil trouwen niet toestaan in commerciële locaties, zoals een strandpaviljoen. Luken respecteert het besluit. „Maar ik begrijp het niet en ik vind de argumenten van de bur gemeester om geen andere loca ties aan te wijzen nogal merk waardig." Hij doelt op de opmerking van de burgemeester dat een huwe lijk niet gebruikt hoeft te wor den om een commercieel belang te dienen. „Dat is ook nooit de reden geweest voor dit project", reageert Luken. „We willen men sen meer keuzemogelijkheden geven waar ze hun huwelijk wil len voltrekken." Van der Zwaag zei eerder dat veel verzoeken de gemeente be reiken voor trouwlocaties. Zou hij groen licht aan Luken geven, dan zou hij ook alle andere ver zoeken moeten honoreren. Luken in een reactie: „Het is de (Advertentie) (bekend van Kopspijkers) SCHOUWBURG MIDDELBURG RESERVEER VIA 0900-3300033 OF PER WWW.THEATERVERKOOPZEEl.AND NI Cv hun buurt gekocht kan worden. „Want het vraagt veel doorzet tingsvermogen om er iets moois van te maken. Er is heel wat campinggeld naartoe gegaan." Zij moesten een aantal onderzoe ken laten verrichten en zich in werken in 'vreemd terrein'. „We zijn recreatieondernemers en niet gewend om een gebied te ontwikkelen. En inderdaad heb ben we ook archeologisch onder zoek moeten laten uitvoeren. Dat begrijpen we wel, maar dan is het ook leuk als je door de overheid gestimuleerd wordt." taak van de gemeente om een aantal selectieve en unieke loca ties aan te wijzen. Dat moet niet zo moeilijk zijn. De Nautilus Pompilius is uniek en groot en kan onmogelijk worden vergele ken met een friettent." Hij wijst erop dat het toerisme in Walcheren terugloopt. Hij be treurt het dat initiatieven van ondernemers de kop in worden gedrukt. „Bijzondere projecten kunnen een stimulans voor het toerisme zijn." 4 kleuren-pasfoto's 8.50 5.95 GRATIS miniportret MIDDELBURG - De stichting Meandertje, die allerlei ac tiviteiten organiseert in de buurt van het Meanderhof en de Meanderlaan in Middelburg hoeft niet te verhuizen. Door verhoging van de subsidie en samenwerking met de Stichting Welzijn Middelburg is het mogelijk dat 't Mean dertje in het huidige onderkomen blijft. De stichting had het pand, onder de Meanderflat, sinds het najaar gratis in gebruik gekregen van Woongoed. Vanaf de zomer zou ech ter hum" moeten worden betaald. De stichting heeft jaren lang gevochten om subsidie te krijgen. Nu heeft het colle ge van B en W besloten om de subsidie jaarlijks toe te ken- MIDDELBURG - Jongeren wordt gevraagd om zelf een naam te verzinnen voor het nieuwe jongerencentrum in Middelburg. Er is een prijsvraag uitgeschreven. De winnaar van de prijsvraag krijgt een mp3-speler. Sug gesties kunnen worden ingeleverd bij de Zeeuwse Biblio theek. Het jongerencentrum gaat volgend jaar open. Het wordt gevestigd in de voormalige discotheek The Nighttrain aan de Beddewijkstraat. Midgard, het bestaande jongerencen trum aan de Bachtensteene, gaat dicht als het nieuwe cen trum klaar is. DEN HAAG - Minister Veerman (CDA, Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) gaat in hoger beroep tegen het vonnis van de Haagse rechtbank dat viskotters met een hoger motorvermogen dan 300 pk hun vergunning om op garnalen te vissen moeten inleveren. Dat heeft hij giste ren aan de Tweede Kamer gemeld. Het vonnis werd vorige maand uitgesproken in een zaak die de stichting Duurzame Kustvisserij had aangespan nen. De noordelijke garnalenvissers die zich daarin heb ben verenigd betogen dat de garnalenprijzen sterk onder druk staan doordat viskotters met meer dan 300 pk in de kustwateren op garnalen vissen. Zolang het hoger beroep loopt, blijft de overheid wel verplicht het vonnis uit te voeren. Dat betekent dat eigenaars van viskotters die na 19 augus tus nog een hoger motorvermogen hebben dan 300 pk hun gamalenvergunning moeten inleveren. GOES - Onbekenden hebben tussen zondagavond en gis terochtend gepoogd in te breken in een aantal woningen aan de Elvis Presleylaan in Goes. Het is bij braakschade gebleven. door Selma Osman AAGTEKERKE - De jeugd van Aagtekerke krijgt twee reserve bushokjes als ontmoetingsplek. De abri's komen bij de skate- baan aan het eind van de Aga- thastraat. Voor jongere kinde ren uit het dorp worden op het speelveld aan de Geuzestraat twee jeugddoeltjes neergezet. De gemeente Veere is bezig met een inhaalslag voor Aagtekerke. Voor de jeugd van 12 tot 18 is in het dorp weinig te doen. Jaren geleden werd een basketbalveld beloofd. In een potje zit inmid dels bijna 19.000 euro voor een basketbalveld met voetbalkooi. Maar de jeugd moet geduld heb ben. Pas als een besluit is geno men over de bouw van een woon zorgcentrum tegenover de skate- baan, wordt een definitieve plek voor de jeugd gekozen. Wethou der J. Melse verwacht dat er voor de zomervakantie duide lijkheid komt. Uit het potje voor de jeugdvoor ziening wordt nu 2350 euro ge haald voor het plaatsen van de abri's en de jeugddoeltjes. De bushokjes zijn een tijdelijke voorziening voor een groep jon geren die sinds het afsluiten van het fietsenhok bij de gymzaal aan de Agathastraat geen eigen plek meer heeft. De gemeente zette na klachten over keiharde muziek een stevig hek rond het fietsenhok. De situatie dreigde enkele maanden geleden uit de hand te lopen. Buurtbewoners dreigden er zelf op af te gaan, als wij niets zouden doen", ver klaart Melse. De bushokjes zijn een snelle op lossing voor de jongeren die nu wat in het dorp rondzwerven. De gemeente heeft ze in een op slag staan. Ze zijn wel vandalis- megevoeliger dan de gebruikelij ke containers. Maar de gemeen te houdt in afwachting van het basketbalveld, liever wat geld in de knip. Afspraken Met de abri's zwicht Veere niet voor rottigheid, waarschuwt Melse. Voordat de hokjes er ko men, worden afspraken ge maakt met de jongeren over het gebruik ervan. Worden ze ver nield, dan haalt hij ze meteen weg. Vorige week mislukte zo'n overleg; er kwamen maar drie meisjes opdagen. De Veerse wethouder wil tegelij kertijd het drugsgebruik onder Aagtekerkse jongeren bespre ken. „En drank, want dat komt ook voor." Hij hoopt op een posi tief gesprek dat vooral gericht is op preventie. De dorpsbewoners van Aagte kerke krijgen een half jaar de tijd om te wennen aan de nieu we hangplek. Na zes maanden wil de gemeente hun bevindin gen horen. zeeuwse almanak Verheugd keek die Vlissingse zakenman naar het bericht in zijn e-mailpostbus. Een uitno diging van een verzekerings maatschappij voor het wereld kampioenschap voetbal, de wedstrijd Nederland-Argenti nië, nota bene! Maar verder lezend zakte zijn enthousiasme. Hij mocht niet live, hij werd genood naar een tennisbal te Amsterdam. Met beeldscherm, kuipstoel tjes, sfeervolle activiteiten als megatafelvoetbal, een 'war- ming-up' met een volkszan ger, vrij drinken en een 'heer lijk' voetbaldiner met gehakt ballen, patat met mayo en na sischijven. De 'gezellige nazit' wordt vrij wel onontkoombaar aange zien de gasten bij het weg gaan kunnen vastlopen in de uittocht van de Amsterdam Arena, waar Robbie Williams dezelfde avond concerteert. De verzekeraar besloot harte lijk met een ontbindende clau sule: verliezen de Oranjelief den de eerste twee wedstrij den en is de strijd tegen Ar gentinië dus toch van geen be lang meer, dan gaat het hele feest niet door. Het zal die Vlissinger worst wezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11