puders geschokt over teun Vlaams Belang Angst regeert in arm Sao Paulo russel herziet raansubsidies van Amerikanen tegen afluisteren Jborenbaby Palestijnen herdenken stichting Staat Israël Vulkaan Merapi wordt actiever en braakt al lava uit gutter 2-jarig meisje toont berouw Kleine meerderheid i'Sen Libië erstellen liplomatieke {trekkingen Killer-alligators Florida in opmars Blinde piloot wil record vestigen Nieuwe verkiezingen in Thailand Russische douane geïnfiltreerd Frans asbestschip terug naar Brest Noord-Iers parlement komt weer bijeen jiTWERPEN - De ouders van (ttweejarige meisje dat vorige ifli donderdag met haar zwar- au pair door een skinhead in sinerpen werd doodgescho- ffiÜen geen medeleven van extreemrechtse partij lams Belang. Dat hebben zij j sieren laten weten in een mail aan de Antwerpse regio- ile televisiezender ATV. Eouders zeggen 'geschokt' te door de steun van het talië verbijsterd snnnze redactie buitenland Vlaams Belang, dat zondag tij dens een partijcongres afstand nam van skinheads en neona zi's. De Belgische premier Guy Verhofstadt noemde het Vlaams Belang 'moreel verantwoorde lijk' voor de moorden. De achttienjarige schutter is een neef van een Kamerlid van de partij. Het Vlaams Belang is de opvolger van het in 2004 we gens racisme veroordeelde Vlaams Blok. In België laait de discussie nu op om ook de nieu we partij te verbieden. Verhof stadt zegt echter geen discussie daarover te willen. „Het is geen tijd voor scheldpartijen", aldus de premier. Belang-voorzitter Frank Vanhecke beschuldigde Verhofstadt eerder van 'lijken- pikkerij'. Het tweejarige meisje wordt morgen op verzoek van de ouders in intieme kring begra ven. De uitvaart van haar au pair uit Mali zal plaatsvinden in eigen land. De gemeente Ant werpen neemt de kosten van de repatriëring van het lichaam voor haar rekening. De dader van de schietpartij lijkt toch berouw te tonen. Hij ziet nu in wat hij heeft aange richt, zeiden zijn ouders giste ren tegen de publieke omroep VRT. De 18-jarige skinhead schoot donderdag doelbewust op allochtone vrouwen. De zwangere Afrikaanse au pair en het tweejarig kind op wie ze pas te, vonden de dood. Een Turkse vrouw verkeert nog altijd in zorgwekkende toestand. Zij wordt volgende week opnieuw geopereerd. De schutter zelf her stelt goed van de schotwonden waarmee een politieagent hem uitschakelde. De verdachte moet naar ver wachting vandaag voor de raad kamer verschijnen. Die zal onge twijfeld zijn aanhouding verlen gen. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Een nipte meerderheid van de Amerika nen (51 procent) keurt de plan nen van de overheid af om mil joenen afgeluisterde telefoonge sprekken van burgers op te slaan in een database. Dat blijkt uit een enquête die de krant USA Today samen met on derzoeksinstituut Gallup heeft gehouden. Van de ondervraag den heeft 43 procent geen pro blemen met het initiatief. Twee derde van de respondenten gaf aan bang te zijn dat er nog meer plannen komen, of dat die er al zijn, om informatie te vergaren onder de 'gewone' burgers. USA Today meldde donderdag dat de Amerikaanse inlichtingendienst NSA niet alleen internationale telefoongesprekken van Ameri kanen heeft afgeluisterd, maar ook een uitgebreide database heeft aangelegd van miljarden binnenlandse telefoongesprek ken. De dienst heeft lijsten met telefoongesprekken van tiental len miljoenen Amerikanen in het bezit. De database is vol gens een bron van de krant de grootste ter wereld. Het doel van de NSA zou zijn een databa se te creëren waarin elk telefoon gesprek is opgenomen dat ooit is gevoerd. Het programma zou kort na de aanslagen van 11 sep tember 2001 in het leven zijn ge roepen. Voor het creëren van het super bestand heeft de NSA medewer king gekregen van de drie grote telecombedrijven. ANP i))1E - In Italië is gisteren met nbijstering gereageerd op de iblicatie van een foto van een geboren baby, die om het le- i in kwam toen zijn moeder Kill vennoord. baby is bij de lijkschouwing wereld gebracht en aange- ifd. De foto van de levenloze igelmg was te zien in de Itali- krant II Gazzettino. 19-jarige moeder, Jennifer Kconi, werd in de buurt van •retië om het leven gebracht ir. haar 34-jarige ex-vriend ia ze acht maanden zwanger Hij bracht haar verscheide- islagen toe en begroef haar le nd, waardoor zowel de vrouw haar ongeboren baby door islikking om het leven kwa al. De publicatie van de foto seen idee van de directeur I a II Gazzettino, die daarmee ging tegen de wil van de redac- Hij wilde de moordenaar :de kaak stellen, die volgens 3 niet één, maar twee mensen Eihet leven heeft beroofd. Dat ament slaat aan bij de anti- ioriusbeweging. ANP/AFP HSHINGTON - De Verenigde 2ten en Libië gaan hun diplo- ilieke betrekkingen herstel- J. Dit heeft de Amerikaanse inister van Buitenlandse Za- 10, Condoleezza Rice, gisteren Een Palestijnse leraar laat een kaart van Israël en de Bezette Gebieden zien aan zijn klas. De Palestijnen herdachten gisteren de stichting van de Staat Israël in 1948. VS openen binnenkort een ibassade in Tripoli. De VS ha- Libië binnen 45 dagen van ilijst met landen die het terro- ane zouden steunen, meldden snieme functionarissen. Libië sft verheugd gereageerd op de ibsing. „Deze beslissing is "belangrijke stap op de weg versterking van de banden sen de VS en Libië en de ver van de relaties op alle bieden waarop we samenwer- zei een woordvoerder van Libische ministerie van Bui- siandse Zaken. Washington •Tripoli lagen decennia met el- overhoop, onder meer over aanslag op een Amerikaans «gtuig boven het Schotse «kerbie. waar volgens de VS achter zat. ANP/RTR door Liesbeth Buitink en Gijs van Wetten RAMALLAH - De Palestijnen hebben gisteren de meest rampzalige dag uit hun geschiedenis herdacht: de stichting van de Staat Israël in 1948. President Mahmoud Abbas beschuldigde Israël er in een televisierede van elk ex cuus te gebruiken om niet met de Pales tijnen te hoeven onderhandelen over de volledige teruggave van de in 1967 bezet te Westelijke Jordaanoever. Abbas zei dat er snel een einde moet komen aan de economische sancties die de internationa le gemeenschap de Palestijnse Autoriteit heeft opgelegd na de toetreding van radi cale beweging Harnas tot de regering. Daarna moet voorgoed een einde komen aan de bezetting, zodat de Palestijnen aan een levensvatbare eigen Staat kun- rampzaligste dag in hun geschiedenis: de foto Abed al Hafiz Hashlamoun/EPA nen bouwen, aldus de president. Volgens Abbas betekent de Israëlische poging om een definitieve grens met de Westelijke Jordaanoever vast te stellen 'een feitelij ke vernietiging van een mogelijke oplos sing waarbij twee staten zijn betrokken'. ANP/AFP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De onderwereld van Sao Paulo heeft de politie de oorlog verklaard. Sinds 765 leden van het Eerste Hoofdstede lijke Commando (PCC) naar een zwaarbewaakte gevangenis zijn overgeplaatst zijn al ruim 130 aanslagen gepleegd op het poli- tieapparaat in en rondom de Braziliaanse metropool. De schrik bij de bevolking zit er diep in, maar ook bij de politie. Vanaf de derde verdieping biedt het politiebureau van het 55-ste district in Sao Paulo een weids panorama over een zee van ar moede in de omringende slop- penbuurten. Voor de deur doen de aanwezige politieagenten hun best de nervositeit te verber gen. De straat is afgezet met vier dikke politiewagens. Agen ten met karabijnen houden de wacht. Binnen vertelt hoofdcom- misarris Marco Antonio Cicone (51) dat hij de situatie meester is. Maar voor hoe lang? Na enig aandringen erkent Cicoine, dat hij in de rats zit. Hij vreest dat een nieuwe aanslag van de on derwereld slechts een kwestie van tijd is. Gisterochtend kwam namelijk een anoniem telefoon tje binnen. Of het een grap of een serieus dreigement is, weet hij niet. Maar hij neemt het zeke re voor het onzekere. De kogelin slagen in muur en ruiten verra den dat het hier vorige week hef tig aan toe is gegaan. Zelf de Braziliaanse vlag die fier voor het bureau wappert, zit vol ko gelgaten. Hét was acht uur toen weduwe dona Hermelina (77) plotseling een auto voor het bu reau hard hoorde remmen. Ze lag op de bank tv te kijken met de voordeur open. Hermelina: „Opeens een hels geratel. Het hield twee minuten aan. Toen het lawaai ophield durfde ik pas om de hoek te kijken. Vijf man nen reden met gierende banden weg. Er hing een enorme kruit walm om het bureau. Het leek Kor Kees Bos HUSSEL - Europees Commis si Fischer Boel (Landbouw) speelt op een herziening van pansubsidies. De Europese kampt met snel groeiende Schotten, zo is gisteren be- 'S geworden. Maanberg bevat 18 miljoen de grootste voorraad in tien jaar. „Deels komt dat twee overvloedige oog- ®"i verklaarde Fischer Boel. fcr de vrije markt herstelt '5 helaas niet: goedkope voor in in Midden-Europa vinden 5?er hun weg naar gebieden Ktekorten of met havens." voorraden worden volgens tfher Boel nog vergroot door diende import en omdat Onlanden Bulgarije en Roe pie tot de EU toetreden, besteedt nu al handen- d aan opslag en ex- ^ubsidies. Een herziening gepland voor 2008/2009, maar de liberale EU-commissa- ris wil dat mogelijk al volgend jaar doen. Concrete plannen zijn er nog niet, beklemtoonde Fischer Boel. Nederlandse boeren hebben 200.000 hectare graan. Samen met ingevoerde partijen gaat dit vooral naar kippen en varkens als veevoer. Voor Nederlandse boeren is graanteelt nog een van de weinige relatief rendabele teelten. De groep is recent uitge breid met voormalige telers van suikerbieten, waarvoor de Euro pese steun vanaf dit jaar is ver laagd. Voorzitter A. Maarsingh van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland hoopt dat de Eu ropese Commissie goed nadenkt over aanpassingen. „In plaats van het simpel afschaffen van de steun, kunnen ze denken over nieuwe bestemmingen. Denk aan het gebruik voor bio-ethanol als milieuvriendelij ke brandstof", zo laat Maar singh weten. ANP wel oudjaar." Rechercheur Jose Patricio zat achter zijn bureau. Opeens floten de kogels om zijn oren. „Het leek wel of de hel was losgebarsten. Ik zocht dek king achter een muur. Toen het mitrailleurvuur ophield durfde ik pas met mijn collega's naar buiten. Er zijn honderden ko gels afgevuurd." Blik opzij Vragen over de toestand in de wijk worden beantwoord met een blik opzij. Patricia, een jon ge ongehuwde moeder, vertelt dat de muren oren hebben. Haar dochter van tien bindt ze op het hart met niemand in discussie te gaan. „Waffel dicht, want voor je het weet zit je in de nesten." Commissaris Cicone vraagt zich hardop af of alle inspannigen om een betere band met de slop pen wij kbevolking op te bouwen nog wel zin hebben. Twee jaar staat hij aan het hoofd van het 55-ste politiedistrict Sao Mat- eos met zijn 110.000 inwoners. Hij lanceerde onder meer een buurtkrant om de geloofwaar digheid van de politie te vergro ten. Cicone: „Vroeger stond de jeugd in de rij om misdienaar te worden. Nu solliciteren ze op tienjarige leeftijd om drugskoe rier te worden." GPD (Advertentie) —Hwro iiniMi mi hp au :t.-i i fs&mam iiw« wmmwmmm wasc Muitende gevangenen gijzelen een bewaker (midden) tijdens een van de tientallen gevangenisopstan den die Sao Paulo en omgeving op dit moment teisteren. foto Ademir Almeida/RTR dinsdag 16 mei 2006 5 MIAMI - Autoriteiten in Florida vrezen dat opnieuw enke le vrouwen het slachtoffer zijn geworden van menseneten- de alligators. In de Amerikaanse staat zijn twee vrouwen gevonden die klaarblijkelijk zijn doodgebeten door een al ligator. Een van de twee vrouwen was aan het snorkelen. Volgens een melding zijn er in een maag van een alligator twee mensenarmen aangetroffen. De mannelijke alligator is afgemaakt, meldde de Ameri kaanse nieuwszender CNN gisteren. Het komt niet vaak voor dat alligators mensen aanvallen. In bijna zestig jaar werden in Florida achttien gevallen bevestigd. ANP BRUSSEL - Een blinde Belgische piloot wil volgende maand twee vliegrecords vestigen voor het Guinness Book of Records. Hij verwacht in veertien uur 1800 kilo meter te gaan vliegen, grotendeels op de tast. Luc Costermans (40) is twee jaar geleden blind geworden door een ongeval. Daarna kwam hij via een vriend bij een vliegschool terecht. Opstijgen en landen gebeurt nog steeds door de instructeur, maar in de lucht neemt Coster mans de stuurknuppel over. ANP BANGKOK - Na de annulering van de parlementsverkie zing van 2 april in Thailand, kunnen de kiezers in dat land op 22 oktober opnieuw naar de stembus om afgevaar digden te kiezen. Dat heeft de kiescommissie gisteren be sloten na een ontmoeting met vertegenwoordigers van twintig partijen. De datum moet nog bevestigd worden door de regering en door de koning. De verkiezing van 2 april stortte het land in een politieke crisis omdat door een boycot van de stem busgang door de oppositie niet alle parlementszetels be zet konden worden. De verkiezingen werden ongeldig ver klaard. ANP/DPA MOSKOU - De georganiseerde misdaad in Rusland heeft een dusdanige omvang bereikt, dat zij een nationale drei ging is geworden. Vooral de infiltratie van bendes bij de douane is reden tot grote zorg. Dat heeft procureur-gene raal Vladimir Oestinov gisteren gezegd. President Vladi mir Poetin plaatste de douane vorige week onder toezicht van de minister-president. De drie hoogste functionarissen zijn ontslagen, evenals een tiental topbeambten van de veiligheidsdienst FSB, het Openbaar Ministerie en het ministerie van Binnen landse Zaken. ANP/AFP BREST - Het voormalige Franse vliegdekschip Clemen- ceau wordt later deze week verwacht in de haven van Brest. Het vaartuig zou aanvankelijk worden gesloopt in India, maar president Jacques Chirac riep het in februari terug omdat het grote hoeveelheden asbest zou bevatten. De Clemenceau werd in 1997 uit de vaart genomen. Sinds dien is het voormalige pronkstuk van de Franse marine het onderwerp van een hevig juridisch gevecht. ANP door Gijs van Wetten en Jessica Smeenk JAKARTA - De al weken rom melende vulkaan Merapi op het Indonesische eiland Java wordt steeds bedreigender. De vul kaan werd gisteren actiever en braakte gloeiende lava, as en rotsblokken uit. „De Merapi is nu aan het begin van de eruptie fase", zei een vulkanoloog die op de waarnemingspost van de berg werkt. In een gebied van vier kilometer rond de Merapi regent het as en stukken gesteente. Ook spuwt de vulkaan wolken gloeiend heet en giftig gas uit. Boven de 3000 meter hoge berg hangen dikke zwarte rookwolken, meld de het waarnemingsstation. Talrijke bewoners van het ge bied rond de Merapi vluchtten in paniek naar veiliger oorden. De meeste dorpen in de omge ving van de vulkaan zijn inmid dels ontruimd, zei een woord voerder van de autoriteiten gis teren. In het gebied zijn echter ook duizenden mensen achterge bleven die weigeren hun huizen en hun vee in de steek te laten. In het weekeinde was voor de streek rond de Merapi de alarm fase 'rood' afgekondigd. Alle 30.000 bewoners in de onmiddel lijke omgeving moesten toen weg, maar aan die oproep gaven er slechts ongeveer 12.000 ge hoor. De anderen bleven omdat zij vreesden dat hun bezittingen geplunderd zouden worden. Vol gens de politie kennen degenen die zijn achtergebleven de risi co's en zijn zij klaar om in geval van nood snel te vertrekken. Bij de vorige uitbarsting van de Merapi in 1994 kwamen 66 men sen om het leven. De meest ver woestende eruptie van de vul kaan was in 1930. Toen stierven bijna 1400 mensen door het na tuurgeweld. De Merapi is een van de 65 vulkanen in Indonesië die als gevaarlijk worden be schouwd. ANP/DPA van onze redactie buitenland BELFAST - Het parlement van de verscheurde Britse provincie Noord-Ierland is gisterochtend voor het eerst na een schorsing van bijna vier jaar kort bijeenge komen. Groot-Brittannië en Ier land besloten eerder dit jaar de volksvertegenwoordiging weer bijeen te roepen in een poging de partijen tot samenwerking te dwingen. De parlementariërs van de zoge noemde Stormont Assemblee hebben van Londen tot 24 no vember de tijd gekregen een re gering te vormen die een einde moet maken aan het slepende conflict tussen pro-Britse Unio nisten en Ierse nationalisten. Verwacht wordt dat zij die tijd hard nodig zullen hebben. Als de afgevaardigden falen, dan wil de Britse regering defini tief een streep zetten door het re gionaal parlement. Londen blijft de provincie dan rechtstreeks besturen. Met de Ierse regering in Dublin is afge sproken dat zij dan wel meer in breng krijgt. Minister voor Noord-Ierland Peter Hain sprak voorafgaande aan de vergadering dreigende taal. „Wij zullen niet als eerste met onze ogen knipperen. Als de andere partijen dat uitproberen, zitten ze straks zonder werk, zonder salaris en zonder kan toor", zei hij. Hain is wel optimistisch. „We moeten een einde maken aan het hele proces van tijdrekken en zorgen voor het vertrouwen dat nodig is om het systeem van gedeelde zeggenschap aan de gang te krijgen. Ik geloof dat we dat kunnen", zei de bewinds man, die de parlementariërs na de zitting op zijn kasteeltje ont ving voor een tuinfeestje. De Assemblee vloeide voort uit het vredesakkoord van Goede Vrijdag 1998. Londen maakte in oktober 2002 een einde aan het beperkte zelfbestuur na een schandaal over politieke spiona ge door paramilitairen van het verboden Iers Republikeinse Le ger (ERA). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5