Vertrek Ayaan is logische stap PZC Amerikanen in Uruzgan vinden Nederland wel heel voorzichtig PZC AEI is zeer oude en invloedrijke denktank Achterban van Bush raakt ontgoocheld Cancun leert leven met de orkanen I Moslims hangen de vlag uit, gemengde gevoelens in politiek Den Haag h' dinsdag 16 mei 2006 van onze redactie binnenland Het vertrek van Ayaan Hirsi Ali naar de Verenigde Sta ten laat niemand onberoerd. Moslims hangen de vlag uit, in politiek Den Haag strijden vreugde en verdriet om voor rang. „Mevrouw Hirsi Ali heeft de in tegratie van moslims in Neder land geen goed gedaan", oor deelt Ayhan Tonca van het Con tactorgaan Moslims en Over heid. „Het enige wat ze doet, is moslims schofferen en beledi gen. Het gaat nooit over de in houd. Kijk maar naar haar film Submission„Hirsi Ali heeft er net als Pim Fortuyn voor ge zorgd dat nu veel over de proble men rond integratie gesproken wordt", zegt Hikmat Mahawat Khan van Contactgroep Islam. „Ondanks ernstige bedreigingen zette ze de discussie toch door. Het is alleen jammer dat ze zelf zo weinig oplossingen heeft aan gedragen en zo ongenuanceerd was." De Contactgroep Islam is blij dat minister Verdonk door Ans Bouwmans Het nieuwe kantooradres van Ayaan Hirsi Ali wordt 1150 Seventeenth Street in Was hington DC, een onopvallend ge bouw tegenover de National Geographic Society. Het heeft zo'n typisch Ameri kaanse entree. In de hal zit een portier, waar je meldt dat je naar het American Enterprise Institute gaat en dan zoef je met de lift omhoog naar de elfde ver dieping, naar de statige receptie van de conservatieve denktank. De 'scholars' en 'fellows' zijn doorgaans zuinigjes behuisd. Geldverspilling is uit den boze voor een ideeënfabriek die gro tendeels afhankelijk is van gulle giften. Plet AEI American En terprise Institute for Public-Poli cy Research) wist in 2004 24,6 miljoen dollar te vergaren, waar van 37 procent van particulie ren, 21 procent van bedrijven en zestien procent van stichtingen. Op het kantoor in Washington werken 175 mensen, daarnaast krijgen er nog zo'n honderd men sen een. toelage van AEI voor on derzoekswerk en deelname aan conferenties. Er zijn honderden denktanks in de VS. Het AEI is een van de oudste en invloedrijkste. Het door Ans Bouwmans Het is alarmfase rood voor George Bush. Volgens drie opiniepeilingen begin nen nu ook zijn trouwste fans ontgoocheld te raken over zijn prestaties. Het nieuwste dieptepunt van Bush' popula riteit ligt bij 29 procent, een record. - Na zijn herverkiezing ander half jaar geleden is het snel bergafwaarts gegaan voor Bush. De waardering van de Amerikaanse bevolking voor de president nam gestaag af en belandde vorig najaar voor het eerst onder de 40 procent. Dat was reden voor zorg, maar zolang Bush verzekerd was van de steun van zijn trouwe achterban - ruim een derde van de bevolking - was er geen reden voor paniek. Inmiddels is de stemming om geslagen. Ook een deel van de 1 loyale fans lijkt de president zat te zijn. Hij zit sinds vorige maand qua waardering tus sen 30 en 35 procent. Nu lijkt het door de ondergrens te zijn gezakt. In peilingen van New York Times/CBS en Gallup werd gesignaleerd dat de steun voor Bush onder Repu blikeinen sinds begin dit jaar substantieel is gedaald tot net onder de 70 procent en onder zelfverklaarde conservatie ven tot net boven de 50 pro cent. Conservatieven hebben Bush en het Congres veel van hun fouten vergeven omdat de oor log tegen terrorisme zo be langrijk was, maar eens raakt de vergevingsgezindheid op. Behalve het gebruikelijke on genoegen - de eindeloze mili taire operatie in Irak en de te hoge benzineprijzen - zijn conservatieven erg ongeluk kig over de zachte aanpak van illegale immigratie en de uitdijende overheid en begro ting. Bush is een opportunist die gebruik maakt van de con servatieven, maar hun belan gen niet waarlijk dient, zo ver tolkte voormalig Reagan-advi- seur Bruce Bartlett de onvre de in zijn in februari versche nen boek. Volgens onderzoek van bureau Pew beschouwt slechts 45 procent van de con servatieven Bush nog als een ideologische gelijkgestemde, Dat was vorig jaar oktober nog 59 procent. Conservatie ven waren vorig najaar diep ongelukkig over Bush' later ingetrokken nominatie van Harriet Miers voor het Hoog gerechtshof. Begin dit jaar werden ze opnieuw teleurge steld toen hij de overname van een Amerikaans contai- nerbedrijf door een Arabisch bedrijf verdedigde. Wellicht nog erger was dat uitkwam dat Bush in eerste instantie niks wist over de deal. .Hij kwam daardoor opnieuw (Ka- trina) incompetent over. Het zit evenmin lekker dat er na Bush' herverkiezing niets meer is vernomen over het in rechts-conservatieve kringen gewenste amendement op de Amerikaanse grondwet om homohuwelijken onmogelijk te maken. Dat onderwerp zal de komende maanden onge twijfeld terugkeren op de poli tieke agenda, als Bush' politie ke'adviseur Karl Rove zich ac tiever gaat inzetten om de conservatieve zieltjes terug te winnen. De lage populariteit van Bush kan vergaande gevolgen heb ben. In novémber worden er weer Congresverkiezingen ge houden. De Republikeinse partij heeft een comfortabele meerderheid in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Als de Republikeinen niet in staat zijn om de kiezers wat enthousiaster te maken, is het gedaan met de Republikeinse hegemonie, zo wordt voor speld. Verwarring Departij is in verwarring. Verschillende politici zijn ver wikkeld in schandalen. De president krijgt niets voor el kaar en zijn partijgenoten val len hem af. Sinds zijn herver kiezing heeft president Bush geen van zijn stokpaardjes - op een belastingverlaging na - door het Congres weten te krijgen. Hoe groter de onvre de, hoe groter de kans dat - gematigde - Republikeinen overlopen naar de Democra ten. En de loyale conservatie ve kiezers die Bush' herverkie zing redden, zouden straks wel eens gedesillusioneerd kunnen, thuisblijven. GPD (Vreemdelingenzaken) haar on derzoek haar Hirsi Ali's Neder landerschap doorzet. Mohamed el Aïssati van Ma- roc.nl, een stichting die minder heden via internet met elkaar in contact brengt, hoort vooral blije geluiden: „De bezoekers van ons forum zijn hier niet rou wig om. Ayaan Hirsi Ali muntte uit in moslimbashen." El Aïssati heeft waardering voor de discus sies die ze op de agenda heeft ge zet, maar houdt haar tegelijk verantwoordelijk voor de grim mige verhoudingen in de samen leving. „Ze geeft de islam overal de schuld van." Hij heeft van veel moslima's gehoord dat die zich niet verenigen met de ma nier waarop Hirsi Ali vrouwen onderdrukking' aan de kaak stelt. „Ze voelen zich totaal niet aangesproken." Het op handen zijnde vertrek is volgens El Aïs sati 'de logische volgende stap in de grote Hirsi Ali-show'. Pijnlijk Binnen de partij van Hirsi Ali zijn de meningen verdeeld. Jo- zias van Aartsen ziet met lede ogen aan dat zijn WD-fractiege note voortijdig het parlement verlaat. „Dit zegt iets over de staat van het land. Ik vind het pijnlijk, zowel voor de Neder landse samenleving als voor de politiek." Zijn vriend en erelid Hans Wiegel is het niet met hem eens. Hij vindt het vertrek 'geen verlies voor het parlement of de WD'. Wiegel was het vaak on eens met de standpunten van Ali die in zijn ogen 'erg polarise rend' was. De WD-top wil niet reageren voordat Hirsi Ali haar persconfe rentie heeft gegeven. Ook minis ter Verdonk houdt haar com mentaar voor zich gedurende het onderzoek naar het verleden van Hirsi Ali. CDA-woordvoerder integratie Mirjam Sterk is niet verbaasd dat het liberale Kamerlid naar de VS vertrekt. „Ze zat de afge lopen maanden al veel in het bui tenland." Ze waardeert het dat haar partner uit de coalitie on derwerpen als besnijdenis op de agenda wist te krijgen, maar vol gens Sterk leidde dit zelden tot concrete wetgeving. „Ze gooide ballen op, maar wist ze niet op te vangen." PvdA-fractieleider Wouter Bos hoopt dat ze in de Verenigde Staten meer rust en veiligheid vindt dan in Neder land. „Het zal niet voor niets zijn dat ze vroegtijdig het parle ment verlaat." GPD werd tijdens de Tweede Wereld oorlog opgezet door een groep hoge heren uit de financiële we reld die ijverden voor een vrije marktwerking. De 'denkers' in het AEI komen nog steeds op voor de belangen van het be drijfsleven. Ze ijveren ook voor een krijgshaftig buitenlands be leid dat zich zo min mogelijk laat beperken door internationa le regels en afspraken. De medewerkers - die geen uni versitaire graad hoeven te heb ben - doen onderzoek, adviseren politici, geven commentaar en schrijven opiniërende artikelen en boeken. Hun werk is 'onaf hankelijk', maar de financiering ervan is wel afhankelijk van het rechtse imago van het instituut. Toen het AEI in de jaren tachtig te zeer opschoof naar het politie ke midden, kwam het in finan ciële problemen. De denktank is qua gedachtengoed al decennia lang gelieerd aan de Republi keinse partij. In de jaren tachtig trok presi dent Ronald Reagan tientallen medewerkers van het instituut aan. Er is ook een levendige wis selwerking tussen het Instituut en de huidige bewoners van het Witte Huis. Eén van de toekom stige collega's van Hirsi Ali is Lynne Cheney, de vrouw van de vice-president. GPD SUBMISSION, LAST PART ZEMBLA PRODUCTIES doorHarald Doornbos Het politieke gesteggel in Ne derland over de militaire missie in de Afghaanse provin cie Uruzgan verbaast menig Amerikaans militair in dit deel van Afghanistan. Op hun basis reageren de meeste soldaten nog opgetogen als je zegt dat je uit Nederland komt. „Oh, Am sterdam", is de reactie van de meesten. „Wat een heerlijke stad." Daarbij doelen ze niet op de fraaie panden langs de grach ten maar op de meisjes en de koffieshops. Maar als het gaat om de Uruzgan-missie van Ne derland zetten Amerikaanse mi litairen toch vraagtekens bij wat zij als weifelend en voor zichtig gedrag, beschouwen van de Nederlandse militairen. „Laat ik duidelijk zijn", zegt lui tenant-kolonel Frank Sturek, die aan het hoofd staat van Task Force Warrior in de aan Uruz gan grenzende provincie Za- boel. „Ik heb met het Nederland se leger getraind. Het zijn ui terst goede en professionele troe pen. Hun taak in Uruzgan is er een die ze goed aankunnen." Sturek is blij met de komst van Britse, Canadese, Australische, Roemeense en Nederlandse troe pen naar het zuiden van Afgha nistan. „We krijgen hier meer schoenen op de grond en dat is goed." Maar Sturek, die 1300 soldaten onder zijn bevel heeft, weet natuurlijk ook dat het een hele. tijd heeft geduurd voordat de weifelende Nederlandse poli tici uiteindelijk ja zeiden tegen de Uruzgan-missie. De opmerking van minister Kamp (Defensie) dat er situaties denkbaar zijn dat het Neder landse contingent zich voortij dig terugtrekt, is hier ook door gesijpeld. „Tja", verzucht Stu rek, zonder direct commentaar te geven. „De Taliban kunnen natuurlijk ook lezen." Volgens de kolonel is het van groot be lang dat de Nederlandse troe pen in Uruzgan van hun bases afkomen. „De bevolking in de provincie moet weten dat er een alternatief is voor de Taliban", meent hij. Dan pakt Sturek een transistor radiootje dat op zonne-energie werkt en zegt: „We hebben 12.000 van die radiootjes uitge deeld aan de bevolking. Deze Volgens kolonel Sturek zullen de talibanstrijders de Nederlande militairen op de proef stellen. oorlog gaat uiteindelijk gewon nen worden in de dorpen in de bergen en op het platteland." Sturek meent dat de Taliban de Nederlandse nieuwkomers in Uruzgan gaat testen. „Dus moet je klaar staan om onmiddellijk in te grijpen. Als zij de Tali ban) schieten, schiet je terug. Je probeert de Taliban te verwon den, te doden." Schooltjes Vechten, schieten en doden mo gen dan passen in het woorden boek van het Amerikaanse le ger, voor de meeste Nederlandse soldaten staat een buitenlandse missie synoniem met heimwee en schooltjes bouwen. Dit men- taliteitsverschil tussen een we reldmacht die regelmatig ten strijde trekt en een klein landje dat de laatste keer vocht in Indo nesië, is ook tijdens de Afghanis- tan-missie aanwezig. „Het ver schil tussen de Amerikaanse en Nederlandse houding is wel be grijpelijk", zegt majoor Rafael Paredes, ook van Task Force Warrior, „Vanwege de gebeurte nissen van 11 september 2001 weten wij beter waarom we hier in Afghanistan zijn." Volgens Parades geldt dat niet voor Eu ropese landen, Groot-Brittannië uitgezonderd. „Na de aanslagen in Spanje, zei dat land: 'Oké, we vertrekken uit Irak'. Hopelijk ge beurt zoiets niet bi j de Nederlan ders in Afghanistan." Een Ame rikaanse soldaat becommentari eert: „Nederland moet niet zo bang zijn. Natuurlijk gaan er do den vallen. Dat gebeurt nou een maal in een oorlog. Wij Amerika nen zijn een beetje teleurgesteld in Europa. Amerika moet steeds de kastanjes uit het vuur halen. Daarom vind ik het goed dat Ne- van onze redactie buitenland Veel zon, hoge temperatu ren en weinig regen. Een prima plek dus voor een va kantieoord. In tien jaar tijd werd de Mexicaanse kust strook omgetoverd in een we reldberoemde vakantiebe stemming, die Mexico veel geld oplevert. Er zat echter een addertje on der het gras: het gebied ligt precies op de route die de or kanen afleggen en in de loop van juni begint het nieuwe or kaanseizoen. Orkaan Wilma heeft vorig jaar duidelijk ge maakt welke gevaren de na tuur in petto heeft. In oktober verwoestte het in drie dagen tijd de gebouwen en het strand. De toeristen die er wa ren sloegen op de vlucht. „Het was niet verkeerd om hier een toeristenoord te bou wen", zegt president van mi lieuorganisatie Gema, Araceli Dominguez. „Maar de manier waarop er gebouwd is, is ver keerd. Dit is een orkaange- bied. Wat kan je verwachten als je twintig meter van de zee gebouwen neerzet? Die worden weggespoeld!" De schade in de provinie Quintana Roo, waar Cancun ligt, ligt rond de 1,3 miljard euro. Wilma had alle zandban ken weggeslagen en de mees te hotels in puin gelegd. Vlak nadat men met de herstel werkzaamheden was begon nen en tonnen nieuw zand op de kuststrook had uitgestort, werd dit door de vloed groten deels weer weggespoeld. Afhankelijk Cancun is grotendeels afhan kelijk van het toerisme en de stad is daarom 'vliegensvlug weer opgebouwd. Het riool systeem, stromend water en electriciteit functioneren weer. Er wordt nu hard ge werkt om de schade aan de laatste hotels te herstellen. Eind vorig jaar waren de toe risteninkomsten nog slecht. Dit jaar zijn de hotels alweer voor tachtig procent volge boekt. Deskundgen waar schuwen echter dat een ge brekkige bouw ei de afwezig-1 heid van natuurijke bescher- 3 ming als duimegetatie en mangrovemoerasen voor vol gende rampscenario's kunnen zorgen. „We zullm met de or kanen moeten leren leven", stelt Alfredo Ardlano, direc teur beschermdegebieden op schiereiland Yucatan, moeten voorzichtger worden. Niet alleen voor wat betreft waar we bouwei, maar ook hoe we bouwen. 4u wordt er nog teveel toegegven aan de grillen van arclitecten. Ze passen de natuur aan aan hun J bouwprojecten, terwijl het omgekeerde zou moeten ge beuren." Zijn bireau heeft voorstellen gedain om een deel van het straid opnieuw te beplanten mit struiken, palmbomen en bidembedek- kers om zo het zaïd te veran- keren. Ricardo Avarado', di recteur van oveheidsinstel-j ling Fonatur die 'erantwoor- delijk is voor de bmw in Can cun, zegt dat erbij nieuw bouw voortaan meer reke ning wordt gehouden met or kaangevaar. Hij saat er hele maal achter dat üancun een toeristenoord is. „Het was een fantastisch icee hier een toeristenoord te bouwen", zegt hij. „De batei in de vorm van banen en inkrasten zijn vele malen hoger lan de kos ten die orkanen veroorza ken." Voor sommige toeristen die Wilma aan dei lijve heb ben ondervonder, was dit hun angstigste gebeurtenis ooit. Toch zijn veltn van plan terug te gaan nair Cancun. „Het waren de largste dagen van mijn leven", vertelt de Amerikaanse Kim Peace die ruim een week vas zat in een schuilplaats en ein website heeft opgezet wiar mede slachtoffers hun verhalen kwijt kunnen. Ze zegt zeker nog een keer na ar Cancun te gaan. „Maar ik za, eerst heel goed kijken wat de weersvoor spellingen zijn!" GPD 16 mei 1956 BEROEPSBEVOLKING - De Zeeuwse beroepsbevolking neemt slechts langzaam toe. Dat blijkt uit de uitgave 'Ar- beidsmarktbesehrijving 1955' van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In 1955 bedroeg de toename ruim honderd mannen op een totaal van 85.000. Uit de gegevens blijkt ook dat in Zeeland meer mensen in de nijverheid wer ken (31%) dan in de landbouw (29%). In de dienstensector werkt 39%, de rest is actief in de visserij. ONGEVAL - Een 24-jarige ma troos is gisteravond zwaarge- S wond geraakt toenhij met zijn u motor over de wherkerings- muur aan de Boilevard De Ruyter in Vlissing'ei sloeg. Het |jp ongeval gebeurde tij laag wa ter. De matroos var de Hereu- les botste tegen de nuur, vloog er overheen en vid met zijn hoofd op de stenen. Hij is afge-| atei voerd naar ziekenhuis St. Jo zef. er iet ASI lüel 5,1 CRASH - Bij vliegtuigongeluk ken in Nepal en de Verenigde. Staten zijn gisterer 29 pa'so- nen om het leven geuomen. De toestellen waren etn Dakota en een tweemobrig pri- vé-vliegtuig. foto GPD derland hier nu is." Hij voegt daar aan toe dat hij met plezier teruggaat naar Amsterdam, maar nooit door zal reizen naar Parijs. „Die' Fransen zijn een stel verraders omdat ze pro-Sad- dam Hoessein waren. Ik heb me voorgenomen om nooit een cent uit te geven in Frankrijk." De Nederlandse missie zal wor den versterkt met tenminste 240 man uit Australië. Ook zal er een onbekend aantal Ameri kaanse 'special forces' in Uruz gan blijven. „De Amerikanen trekken zich terug uit Uruzgan, maar onze 'special forces' blij ven daar gewoon", weet com mandant Sturek. Preciese cij fers over de troepensamenstel- ling in Uruzgan wil het Ameri kaanse leger niet verstrekken. „Wij weten alleen dat de meer derheid van de troepen Neder lands zullen zijn." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. U. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A, J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes È-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijder; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acepigiro per maand: 20,55 n.vt per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: 229.20 233,30 Voor toezending per post geilt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnemenen uitsluitend schriftelijk, 1 maaid voor hel einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6S BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders wordei uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener Nf en volgens >r het Adverteniewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18,00 uu Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleiitjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroeiend gi Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/advertertn seg. v: fa L seft' Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concen. De doom aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebrukt voor onto (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diersten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig jeselecteer- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meidenbij: PZC, Ie- :e, Postbus 31. 4460 AA Goes. HIK tais taspi «ad iceii raar EDii nis Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4