j Zee-landportretten Scheppen ruimte Cocaine vergiftigt relaties Terra Maris is buitenbeentje onder de musea Scheldetheater heeft grote plannen Archeologisch museum dicht Veel sterfte onder Zeeuwse bijenvolken Werkstraf voor vuistslag Celstraf drankrijder met rijverbod Drankrijder schrikt van eis Bedreiging in Kapelle door Rinus Antonisse OOSTKAPELLE - Commissaris van de koningin W. van Gelder en natuurgedeputeerde M. Kra mer openen donderdag museum Terra Maris (bij Westhove, tus sen Oostkapelle en Domburg). Dat is het nieuwe museum over natuur en landschap van Zee land. Terra Maris, het voormalige Zeeuws Biologisch Museum, is volgens stichting Het Zeeuwse Landschap een buitenbeentje onder de Nederlandse musea, door het onderwerp en de daar bij gekozen invalshoeken. Er is in de expositie veel aan dacht voor de ontstaansgeschie denis van het Zeeuwse land; die heeft tot dusver te weinig aan dacht gekregen. Ten om-echte: het streekeigene van de provin cie Zeeland zit voor een belang rijk deel in die bijzondere ont staansgeschiedenis. Daarvan kennisnemen betekent inzicht krijgen in de essentie van Zeeland. Deltagebieden zijn sowieso al dynamische gebie den, maar de eeuw na eeuw voortgezette inpolderingen en soms dramatische landverliezen hebben in Zeeland wel voor een heel bijzondere landschapshisto rie gezorgd. Er is ook aandacht voor de toekomst van Zeeland. Houden we het droog en be woonbaar in de toekomst? De nieuwe expositie belicht naast het landschap de natuur van Zeeland; voor een deel is die trouwens nauw verbonden met de geschiedenis van het land schap. Zowel binnen- als buiten dijkse natuurgebieden komen aan bod. De expositie gaat ver der in de 2,5 hectare grote land schapstuin (die al onderdeel vormde van het Zeeuws Biolo gisch Museum), waarin op klei ne schaal landschapstypen en -elementen als duinen, kreken en een bloemdijk zijn aange legd, en informatie over de ver schillende landschapstypen wordt gegeven. Er leven hier do- daarzen, bunzingen, ijsvogels en nog vele andere dieren. De opening van Terra Maris past in de internationale trend van groeiende aandacht voor de regionale identiteit. De omvor ming van biologisch museum tot museum voor natuur en land schap werd mogelijk door de fi nanciële steun van de Europese Unie en provincie. Er is een transparante ont vangstruimte verrezen op het binnenplein van het monumen tale oude koetshuis. Het mu seumcafé, de entreebalie en de museumwinkel hebben hier hun plek. Het koetshuis zelf is in zijn geheel beschikbaar geko men voor de nieuwe, gevarieer de expositie. Onder meer film beelden, geavanceerde anima ties, maquettes, archeologische objecten en een deel van de om vangrijke biologische collectie worden getoond. Het museum gaat voor het pu bliek open op zaterdag 20 mei. Tijdens dat eerste openings weekend zijn er diverse binnen- en buitenaciviteiten in het mu seum. Tijd: 10.00-17.00 uur. pagina 22 Terra Maris verbeeldt Zeeland AARDENBURG - Het Ar cheologisch Museum aan de Marktstraat in Aarden burg wordt de komende maanden gemoderniseerd. De Romeinse verzameling van het museum is nu nog samengebracht in één zaal. Vanaf 22 juli is de collectie te zien in een attractieve opstelling in twee zalen. In de nieuwe opzet wordt het verhaal over de voorwer pen verteld aan de hand van een aantal aanspreken de personages uit de Ro meinse tijd. Drie thema's staan centraal: wonen, wer ken en geloven in Romeins Aardenburg. Het museum is in verband met de herin richting vanaf vandaag tot 22 juli gesloten. Ook het Middeleeuwse gedeelte wordt gemoderniseerd. De heropening van dit ge deelte is voorzien in het voorjaar van 2007. jrRinus Antonisse GOES - Imkers hebben dit voor- L te maken met grote bijen- sterfte. De volken zijn slecht de „inter doorgekomen. Landelijk is lussen 20 en 30 procent dood- i Zeeland zal dat niet afwij ken. zegt H. van der Scheer, voorzitter van de imkersvereni- ig Noord? en Zuid-Beveland. Zelf is hij ongeveer de helft van ajn bijenvolken kwijt. Het ver schilt wel van imker tot imker. Van der Scheer hoorde van een imker die twee van zijn 25 vol ken overgehouden heeft; een an der hield juist al zijn vijftig vol len in leven. „Er zijn maar wei cis imkers niet getroffen", stelt f Het betekent onder meer .at er voor fruittelers te weinig bijenvolken beschikbaar zijn an te zorgen voor bestuiving. is van verschillende kanten traag, maar ze zijn er gewoon Set°, aldus Van der Scheer, die verwacht dat er meer hommel- volken worden ingezet. Hij merkt op dat de situatie er ger is dan de piek die na de win ter 2002/2003 optrad. Op zich is wintersterfte onder de bijen niet id. Het komt altijd wel in mate voor. Maar dit keer at aantal dode volken dui- lelijk boven het gemiddelde. Van der Scheer schrijft de hoge wintersterfte toe aan de manier waarop de bijenhouders de be ruchte varroamijt - sinds 1985 in Nederland - bestrijden. De mijten brengen virussen over op de bijen. Van der Scheer zegt dat de hoeveelheid virussen in bijenvolken een grote vlucht beeft genomen. Daardoor gaan de bijen sneller dood en komen zede winter niet door. Je moet zorgen voor virusvrije bijen en dus moeten er zo wei- cig mogelijk mijten aanwezig ajn", legt Van der Scheer uit. Hoe vroeger de mijten worden aangepakt, hoe beter. De imker verwacht dat in de toekomst 'meerdere bestrijdingsrondes te gen de varroamijt worden uitge voerd: in het voorjaar, in augus tus en in cle winter. Tot nu toe gebeurt de bestrijding een- tot tweemaal. dinsdag 16 mei 2006 MIDDELBURG - Het uitdelen van een vuistslag is een vijftigjarige inwoner van Burgh-Haamstede gisteren ko men te staan op een werkstraf van 25 uur. De man ver kocht 18 februari in een horecazaak in Renesse een ande re bezoeker een klap. De aanleiding daarvoor was dat de erdachte nog geld van het slachtoffer tegoed had. Omdat die niet over de brug wilde komen, zei de verdachte hem een stoot met zijn elleboog te hebben gegeven, maar getui gen hadden hem met zijn vuist zien slaan. „Ik was boos en ik ben nog" steeds boos, omdat ik mijn geld niet heb ge kregen", zei hij. Het slachtoffer hield er een zwelling aan zijn wenkbrauw aan over. Officier van justitie J. Zonder van eiste veertig uur werkstraf. De verdachte is sinds 1999 met grote regelmaat in aanraking gekomen met Jus titie. De politierechter hield in de strafmaat er rekening mee dat achter het incident een verhaal zit. MIDDELBURG - Een 38-jarige Vlissinger is gisteren voor dronken rijden tijdens een rijverbod conform de eis veroordeeld tot 34 dagen gevangenisstraf en zeven maan den rijontzegging. Van de rijontzegging zal de verdachte niet veel merken, omdat hij nog een celstraf uitzit. De Vlissinger werd op 7 maart betrapt toen hij met een slok op achter het stuur van een auto zat. Hij had een aantal borrels gedronken bij vrienden, en vervolgens besloten toch naar huis te rijden. De man werd aangehouden met een alcoholgehalte van 670 microgram: drie keer de toege stane hoeveelheid. MIDDELBURG - Een 63-jarige Vlissinger die vorig jaar met te veel drank op met de auto op pad ging, schrok gis teren in Middelburg van de geëiste straf door officier van justitie J. Zondervan: zeven maanden rijverbod en 700 eu ro boete. „Ik vind het heftig, want het rijbewijs is alles voor mij", was zijn eerste reactie. Daarmee doelde hij op het feit dat hij zijn rijbewijs nodig heeft voor zijn een- maanszaak. Politierechter B. Duinhof kwam verdachte in belangrijke mate tegemoet door hem zeven maanden rij ontzegging, waarvan vijf maanden voorwaardelijk op te leggen. De politierechter zocht hierin compensatie door de boete tot 1500 euro te verhogen. De Vlissinger bleek 1 mei vorig jaar in Oost-Souburg na een blaastest 685 microgram te scoren: ruim drie keer de alcohollimiet. Bovendien had hij met de bedrijfsauto een fietser aangereden toen hij van een parkeerplaats weg reed. Al plaatste de verdachte daar zelf gisteren tijdens de zitting vraagtekens bij. „Hij heeft de fiets onder de au to gesmeten. Dat kan niet anders, want ik heb met de au to slechts een halve meter gereden. Ik had een taxi ge beld, maar dat duurde een uur. Daarop heb ik niet ge wacht", verklaarde hij zijn beslissing om toch te gaan rij den. KAPELLE - Een 31-jarige man uit Kapelle is zondaga vond aangehouden, nadat hij een 45-jarige plaatsgenoot in diens huis had bedreigd en hem probeerde te steken met een scherp voorwerp. De politie was snel ter plaatse en kon de dader overmeesteren. De reden voor het inci dent ligt in de relationele sfeer. Voetstap van Leontien Hooij. dat door het water glijdt, met na me vissen en boten in allerlei soorten en maten. Expositie: werken van Leontien Hooij, Marco Kciller en Ludo van Well, t/m 27 mei in Gallery Maritime, Gortstraat 43, Middel burg. Open: dinsdag t/m zater dag, 12.00-17.00 uur. ï°up van 't Hek is maar één van de grote namen die volgend sei zoen publiek uit Zeeland en Vlaanderen naar het Scheldetheater ®oeten lokken. foto Letja Versteijnen door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Scheldetheater in Ter- neuzen speelt een steeds grotere rol als 'cul tuurtempel' in Zeeland, maar ook in de Vlaamse grensstreek. Het aantal toeschou wers van boven de Westerschelde groeit per seizoen en ook uit Vlaanderen melden zich steeds meer bezoekers. „En dan moet je echt denken aan honder den mensen", stelt directeur F. Lievens vast. Het is voor hem en zijn medewerkers reden nog nadrukkelijker dan in het recente verleden (het theater bereidt zich voor op het zesde seizoen) in zowel noordelijke als zuidelijke richting te kijken. De belangstelling uit Vlaanderen zal in de toekomst alleen maar toenemen dankzij een samenwerkingsproject met theater De Bijlo- ke in Gent en het Concertgebouw in Brugge. „Maar we bedienen natuurlijk in de eerste plaats de mensen in ons eigen verzorgingsge bied, Zeeuws-Vlaanderen. Dit seizoen slui ten we af met ruim 50.000 bezoekers; ko mend jaar streven we minstens een evena ring na. We hebben opnieuw een kleine hon derd voorstellingen geboekt, waarmee we mikken op een breed publiek." Toppers zijn ontegenzeggelijk Herman van Veen, Youp van 't Hek, Simone Kleinsma, Paul de Leeuw en Tineke Schouten. Maar ook de Lama's, Boudewijn de Groot, Ali B., Marc-Marie Huijbrechts, Jörgen Raymann, Blof, De Vliegende Panters, Linda van Dijck, Spirit of the Dance, het Don Kosaken Chor, Peter Faber, Willeke Alberti, Cuby Blizzards, Golden Earring en Piet Römer staan op het toneel. Het is maar een greep. Daarnaast biedt het programma opera en operette, musicals, en familie- en kinder voorstellingen. De brochure met informatie over alle voor stellingen wordt woensdag op grote schaal verspreid. Dan begint ook direct de voorverkoop (via het formulier in de brochure en de website). Het theater hanteert daarvoor een nieuw systeem. Er hoeft niet langer een aantal voorstellin gen tegelijk te worden besteld, maar er kun nen ook kaartjes worden aangevraagd voor één voorstelling. Ze worden toegewezen in volgorde van binnenkomst. Lievens: „Zo la ten we het publiek volledig vrij in de keuze van het aantal voorstellingen en dat werkt zeker drempelverlagend. In dat kader heb ben we, in samenspraak met de producen ten, ook de toegangsprijzen bijgesteld. Op die manier profiteert een breder publiek van het aanbod. Kortingen zijn er voortaan niet meer. Iedereen betaalt dezelfde toe gangsprijs." IdflorMartijn de Koning MIDDELBURG - Tot voor kort schilderde Leontien Hooij meest al portretten van mensen. Tijd voor iets anders, vond de Mid delburgse kunstenares. In Gal lery Maritime in haar woon plaats zijn zeeportretten van haar hand te zien. f Hoewel het onderwerp van IHooijs werk veranderde, bleef de uitingsvorm dezelfde. Het realisme en het oog voor details en contouren zijn ook in haar nieuwe werken duidelijk herken baar. Op vierkante doeken zoekt Hooij de grens van land en zee op. De weerspiegeling van paal hoofden in plasjes water op het strand. Of een voetstap in het zand, die overspoeld dreigt te worden door het eerste, dunne laagje water van de de opkomen de vloed. De toepasselijke naam van de werken: zee-landportret- jes. De schilderijen wekken de sug gestie van ruimte: hoewel ze slechts een deeltje van de omge ving tonen, is de rest er simpel bij te denken. Toch heeft Hooij ook veel oog voor details. Zoals in Samenkomstwaar niet al leen land en zee elkaar ontmoe ten, maar op de vloedlijn ook water uit verschillende richtin gen samenkomt, wat een bijzon der lijnenpatroon oplevert. Hooij, die een eigen atelier heeft in de Middelburgse Breestraat, schildert soms fel gekleurde (de len van) objecten in de verder uit natuurlijke tinten bestaande werken. Duidelijk is dat die niet in de na tuur thuishoren, maar wat ze precies voorstellen (een net, een stuk touw?), laat de kunstenares in het midden. De Middelburgse beweegt zich op de lijn tussen realistisch en fi guratief. De twee werken bij de ingang van de galerie lijken op het eerste gezicht foto's. Nadere inspectie toont pas aan dat ze opgebouwd zijn uit verschillen de laagjes verf. Avondlicht is daarentegen bijna abstract; iets ongewoons in de maritieme kunst. Slechts twee vogels in het landschap zorgen voor de herkenning van een strand of schor in het licht van de onder gaande zon. Het ingetogen werk van Hooij staat in schril contrast met de dynamische schilderijen van Maldenaar Marco Kaller. Van de duizendpoot (naast schilde rijen in meerdere stijlen maakt hij ook sculpturen, interieur en decors) zijn varende schepen op veelal grote doeken te zien. Kal ler schildert de boten zoals die zich in volle storm gedragen: woest en met veel overtuiging. Ze denderen bijna van het doek. Fel gekleurde zeilen contraste ren met donkere, dreigende luch ten en kolkend water. Tenslotte zijn in Gallery Mariti me beelden van Ludo van Well te zien. Met verschillende soor ten materiaal maakt hij alles door Emile Calon De Staat opleggen een gevangene te voorzien van simpele basisbehoef ten als toiletpapier en een matras. Pie- ter ter Berg deed dat enkele jaren terug als rechter op Curacao. Met nog steeds enige verbazing vertelt hij dat de Antil liaanse regering destijds niet eens pro beerde dat kort geding te voorkomen door snel wat matrassen en wc-papier aan te voeren naar Bon Futuro, de voor malige Koraal-Spechtgevangenis. „De overheid liet het gewoon aankomen op een proces." Met enige regelmaat gaan Middelburg se magistraten voor enkele jaren naar de Nederlandse Antillen en Aruba om daar te werken als rechter of officier van justitie. Ze worden in de regel daar voor drie tot vijf jaar gedetacheerd. Ter Berg ging voor het eerst in 1992 naar de West en keerde vijf jaar later terug naar Middelburg als voorzitter van de straf- sector. Het Caribiseh gebied bleef ech- Recliter Pieter ter Berg: „Op een klein eiland kunnen mensen niet eeuwig ruziemaken. Ze hebben elkaar immers weer nodig en accepteren daarom de uitspraak van een rechter." foto Lex de Meester Antillen ter lonken zodat hij na enige jaren we derom solliciteerde. Sinds 2002 is hij te rug op het eilandenrijk. Om de achter blijvers op de hoogte te houden schrijft hij eens in de twee weken dagen een co lumn voor Flits, het huisorgaan van de Middelburgse rechtbank. Een selectie daaruit is nu gebundeld. Ter Bergs (54) tweede Antillen-termijn loopt oktober volgend jaar af. Hij weet" nog niet helemaal zeker of hij dan weer terugkeert. De Antillen bevallen, ver telt hij terwijl hij even terug is in het Zeeuwse. Hij doelt dan vooral op de sfeer, de cultuur, 'de ontzettend aardige mensen', maar ook het werk. Daar is hij toch meer rechter dan in het Nederland se bestel, zegt hij in het clubhuis van de Domburgse golfclub. Dat heeft volgens hem alles te maken met de eilandstruc tuur. „Mensen kunnen daar niet eeuwig ruziemaken. Daar zijn die eilanden te klein voor. Men heeft elkaar weer no dig. Dus hebben ze in de regel vrede met de oplossing die een rechter aan draagt." Dat geeft volgens hem wel een groter verantwoordelijkheidsgevoel. Over de Bon Futuro-gevangenis hoeft hij zich tegenwoordig geen echte zorgen meer te maken. Wel geeft hij aan dat de situatie in de politiecellen nog wel zor gelijk is. In zijn boek schrijft Ter Berg ook over de desastreuze invloed van de smokkel van -cocaïne. Iedereen op de eilanden weet dat er veel naar Nederland wordt gesmokkeld. Als iemand een pakketje meegeeft voor familie is het dan ook de gewoonte dat geopend aan te bieden zo dat diegene die naar Schiphol vliegt, het zelf kan inspecteren. Het gevaar te worden gebruikt als onbewuste smokke laar leidt echter wel tot wantrouwen. Want wat doe je als naaste collega of een neef je vraagt een gesloten brief mee te nemen naar Nederland? „Een maatschappij waarin mensen elkaar geen vertrouwen meer durven schen ken, wordt een harde, kille maatschap pij", schrijft Ter Berg. Hij had daar zelf ook mee te maken toen een collega-rech ter weigerde twee gesloten brieven van hem mee te nemen naar Nederland. Die moesten eerst worden geopend. „De handel in cocaïne breekt aldus nog meer af dan me hef is. Het door velen zo vurig gewenste gif voor het lichaam blijkt ook in toenemende mate het gif voor de onderlinge verhoudingen te zijn", staat in een van zijn columns. In het Domburgse clubhuis zegt hij dat de handel in cocaïne een ernstig corrum perend effect heeft. Dealers kopen niet alleen (overheids)functionarissen om maar zijn in de regel ook direct bereid de energierekening te betalen als hun buurvrouw even krap bij kas zit. Zo breiden ze hun netwerk uit want die buurvrouw staat op die manier wel bij hen in het krijt. Daarnaast dienen die dealers ook nog eens als negatief rolmo del voor tal van jongeren. Die zien dat die mannen rondrijden in grote gepimp- te auto's. Met gewoon werken is die ma teriële rijkdom nauwelijks te bereiken. Die jongeren willen die rijkdom echter wel en gaan dus zelf op zoek naar het grote geluk, het grote geld. Een deel van hen probeert dat in Nederland te vinden en belandt snel in het criminele circuit. Vanuit de politiek klinkt zo nu en dan de roep die jongeren terug te sturen. Ter Berg vraagt retorisch wat er vervol gens moet gebeuren. „Daarmee wordt het probleem toch niet opgelost." Hij zou het zeer verkeerd vinden als bin nen het Koninkrijk der Nederlanden cri minele jongeren heen en weer worden gestuurd. Op de Antillen wordt reeds geprobeerd die jongeren via vormingsprogramma's bij te scholen zodat ze een vak leren, al dus de rechter. „Ze moeten vooral ook leren dat het eerzaam is om een baan te hebben in een hotel of bij de overheid." Inkijkje van een Rechter, ISBN 99904-0-681-2, 14,95 euro, is een uitga ve van Interpress NV Curacao.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45