Club voor buitenlandse vrouwen bestaat 25 jaar Mijlpaal voor bouw Othene Restanten van City of Benares houden geschiedenis levend PZC Ouders moeten altijd tol betalen Zagers en biodiesel bieden Zeeuwse landbouw kansen Alle essentiële vetzurenl 3-6-9 in 1 capsule. Omega Combi D jas nUf ks f WMid Scheerfeest in Hoofdplaat Honderdkoppig koor in Sas en Terneuzen Tweehonderdvijftigste woning verrijst in nieuwe woonwijk Terneuzen houdt u van binnen en van buiten jong en gezond! Bevat alle belangrijke omega vetzuren (3-6-9) Aflet o.a. visolie, lijnzaadolie en vitamine E Beschermt de huid tegen veroudering Goed voor hart en bloedvaten Ondersteunt de vitaliteit van spieren en gewrichten Goed voor geheugen en concentratie MET GRATIS BOEKjE OVER VETZUREN Visolie Visolie bevat omega-3 vetzuren EPA en DHA. Deze vetzuren spelen een belangrijke rol voor de ogen en het zenuwstelsel. Maar vooral bij het gezond houden van hart- en bloedvaten en het in conditie houden van de huid. Omega Combi bevat uitsluitend zuiver geconcentreerde olie, afkomstig uit vette vis (zalm, makreel, sardine en haring uit de Stille Zuidzee en Indische Oceaan). www.omegacombi.nl AANBIEDING VAN DE WEEK 1 verpakking Omega Combi® (50 st.) van voor 14,95 i voordeelverpakking Omega Combi"(.00 si.) VOOr 24,95 Uw voordeel 8,95 Omega Combi 3-Junior (120 St.) van 12,95 voor 9>95 NIEUW van Omega Combi: Omega Combi 3-|unior Gunstige invloed op druk gedrag V"" Verhoogt de concentratie Verbetert de leerprestaties Met een frisse lemon taste Brengt uw kind tot rust. Oostburg: Terneuzen: De kortingsbon kunt u inleveren bij: Drogisterij Bleijenbergh, Overdamstraat 3 - 5 Innatura Gezondheidswinkels, Brouwerijstraat 11 Innatura Gezondheidswinkels, Havenstraat 26 (Steenen Beer) Axel: DA Drogisterij Doolaege, Szydlowskiplein 12 Sluis: Drogisterij vd Linde, Grote Markt 8 Koewacht: Drogisterij Bleijenbergh, Nieuwstraat 55 Sas van Cent: Drogisterij de Kaai, Westkade 77-78 Op onze jeugdsite Ape]^0ppeh vind je nog meer informatie. Daar kun je je ook aanmelden voor ons digitale jeugdblad ApeNootje. Brogan zwierf rond achter het stadion van FC Utrecht. De Utrechtse Dierenambulance haalde hem op en bracht hem naar Stichting AAP. Nu woont Brogan gezellig in een groep van 7 stinkdieren. Stichting AAP vangt veel dieren zoals Brogan op, die gesmokkeld, gevonden of weggedaan zijn. AAP vindt dat uitheemse wilde dieren niet gebruikt moeten worden voor het plezier van mensen, bijvoorbeeld in circussen of als huisdier. Evenwicht tussen mens en natuur is onmisbaar voor het voortbestaan van al het leven op onze planeet. Maar de laatste honderd jaar is de balans wreed verstoord. Greenpeace doet daar wat aan. Met educatie, onderzoek, lobby en, als dat niet helpt, met actie. Steun ons en word donateur. Ga naar www.greenpeace.nl of maak uw gift over op giro 44. Pim Peene (rechts) en Harm Dingemanse bij het anker van de City of Benares. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers WESTKAPELLE - „Is het de Benares of de City of Bena res?", vragen twee vrouwen zich af. Zij laten hun hond uit op de dijk van Westkapelle waar gewerkt wordt aan de kustversterking voor het pro ject Zeewering. Dijkwerkers hebben brokstukken boven wa ter gehaald van een vergane boot. Het zijn delen van een boeg, de spriet en een anker van de City of Benares. Twee jongens, Pim Peene en Harm Dingemanse uit Westka pelle, geven opheldering over de roestige vangst. „Het is ze ker de City", zeggen ze. Dat an dere schip, de gewone Benares, is in 1966 vastgelopen voor de kust van Westkapelle en een tijd daarna afgevoerd. Pim en Harm wijzen op de verroeste boegspriet, die op de kant ligt. Jarenlang stak de spriet bij laag water boven het water uit, vlakbij dijkpaviljoen de West kaap. „Nu je het van dichtbij ziet, krijg je een indruk hoe het schip eruit moet hebben ge zien. Ik denk dat het op de Schorpioen leek. Dat was ook zo'n stalen schip met een forse spriet van voren", zegt Harm. De scholieren van de Zeevaart school in Vlissingen volgen de werkzaamheden aan de kust op de voet. Twee, drie keer per dag komen ze even langs. „Het zou het mooiste zijn geweest als het schip daar had kunnen blijven liggen. Maar als er voor de dijkversterking stenen bo venop waren gegooid, dan was het toch verdwenen. Dus is dit wel een goede oplossing." De brokstukken worden binnen kort naar het Polderhuis in Westkapelle, het dijk- en oor logsmuseum gebracht. Daar kan de geschiedenis van de scheepsstranding verteld wor den. „Hier liggen heel wat wrakken in het water", weten ze. „Want het kan hier tekeer gaan." Ze praten over de Pax, die ver gaan is voor de kust van West kapelle. En de Benares. Dat was een Zweeds vrachtschip, dat 27 maart 1966 ter hoogte van het Kasteel van Batavia op de kust liep. „Dat was tijdens een vreselijke storm", herinnert Huib Wester- beke van het Polderhuis zich. „Ik woonde toen vlak achter de dijk en deed 's ochtends de gordijnen open en zag de mas ten van het schip boven de dijk uitsteken. We wisten niet wat we zagen. We hadden niets van de stranding gehoord." Af en aan De lading van de Benares kon nog gedeeltelijk gered worden. „Daar zat wol in, veel wol en messen", zegt een wandelaar. „Mijn man en zijn vader had den een vrachtwagenbedrijfje en die reden af en aan met vrachtjes naar Vlissingen, waar de spullen van het schip in een loods werden opgesla gen. Het was Pasen toen het schip strandde." Zij herinnert zich dat Westkappelaars, die een vrachtwagen hadden, met vrachtjes heen en weer reden. „Iedereen wilde wel wat extra verdienen. Dus mensen met bij voorbeeld een zandwagen ver voerden ook spullen uit de boot." Toen alles veilig opge borgen was in de Vlissingse loods, ging het gebouw in vlam men op. „Dat was een ongeluk je, zeiden ze toen. Tsja, de hele lading, of dat wat er nog van over was, was verbrand." Over de geschiedenis van dat schip én de driemaster, de City of Be nares, is heel wat opgeschre ven. Westkappelaars gingen in 1911 het water op tijdens de storm en redden opvarenden van de City of Benares. Westerbeke verwacht dat het verhaal van het oude schip le vendiger wordt, zodra de res tanten in de tuin liggen. „De City is een belangrijk schip ge weest voor Westkapelle. Het hoort bij Westkapelle en mis schien wel bij de identiteit van het dorp." HOOFDPLAAT - Schapenboer derij Goede Hope in Hoofdplaat houdt zaterdag 3 juni voor de zesde keer een schaapscheer dersdag. Het feest heeft als thema Van rug tot rug. 's Morgens scheert Australiër Rodney Joppich de eerste schapen. Drie spinteams uit Nederland, België en Enge land gaan vervolgens met de vachten in de weer om er bollen wol van te maken. Brei-equipes gaan daarna aan de slag. Het team dat als eerste een trui over de schouders kan laten val len,wint. Op het erf zijn verschil lende kramen die wolartikelen aanbieden. Op Goede Hope zijn dertig verschillende schapenras sen te bewonderen. Eigenaren Jan en Miek van Erp geven uit leg over de schapen. Het feest duurt van 10.00 tot 17.00 uur. dinsdag 16 mei 2006 door Ben Jansen KAMPERLAND - Waarom geen visvoer, waarom geen biodiesel? Kansen genoeg voor de Zeeuwse landbouw. Zeeaaskweker B. Me ijer ing zit te springen om twee duizend hectare voor de kweek van zagers om er visvoer van te maken. A. Rosendaal van Rosen- daal Energy wil het hele land bouwareaal in Zeeland wel be nutten voor de teelt van kool zaad, waarvan hij in Sluiskil biodiesel wil maken. Beide ideeën kwamen gister avond in Kamperland aan bod tijdens een symposium van de Rabobank Walcheren/Noord-Be veland. Meijering mikt met zijn zagers niet alleen meer op de hengelsport. Voor de kweek van vissoorten die door oVerbevis- sing schaars zijn geworden, is zoveel voer nodig dat vismeel geen uitkomst meer biedt. Meije- rings zagers wel. Die gaan door een soort gehaktmolen, worden gecentrifugeerd en vervolgens verwerkt tot korrels. Bakermat Een logisch proces, maar er zijn wel veel meer zagers voor nodig dan Meijering nu kweekt. Daar om wil hij liefst in Zeeland - niet voor niets de bakermat van de zagerkweek - op tweedui zend hectare boeren voor hem zagers laten kweken. Daar kan nog een mooie meerwaarde aan vast zitten ook. Het algenrijke water dat uit zo'n zagerkweke rij komt is volgens Meijering pri ma geschikt voor de teelt van kokkels. Ook op het land. Er is één knelpunt: gemeenten zijn huiverig toestemming te ge ven voor zo'n zagerkwekerij. Ge deputeerde A. Poppelaars (land bouw en visserij) wist raad. Hij riep belangstellende boeren op zich bij het loket Vitaal Platte land van de provincie te mel den, zodat de plannen vanuit het provinciehuis verder kun nen worden begeleid. Bij Rosendaals biodieselplan te kende Poppelaars aan dat de teelt en verwerking van zaad op dit moment nog moei. lijk rendabel krijgen is, zolaw op biobrandstoffen dezelfdeao cijns wordt geheven als opbena, ne en diesel uit aardolie, Bovendien moet koolzaad vc de boer minstens evenveel or brengen als de teelt van tarwe. Poppelaars zag om te beginnet mogelijkheden voor de Zeeuws landbouw én voor Ro Energy om koolzaad te aan proefprojecten elders in he: land, waar wel met accijnsvrije stelling mag worden gewerkt. TERNEUZEN - Komende don derdag en vrijdag kunnen lief. hebbers van koorzang volop hun trekken komen. Die da namelijk geeft het honderdkop- pige Rijssens Mannenkoor twe concerten in onze regio. Donderdag treedt het koor ops de Grote Kerk in Temeuzs. vrijdag staat het koor in 4 Vlaanderenhal in Sas van Gent Dat het Rijssens Mannenkoorde ze regio aandoet is niet toevallig. Het koor komt name. lijk uit het Overijsselse ïtijssa en dat was de vorige stand plaats van burgemeester J. L&. nink. Via hem zijn dan ookè contacten gelegd. In Terneuzen treedt het Mannenkoor samen op met het Zeeuws-Vlaams Kamer Orkest; in Sas van Gent samen met 4 harmonie de Vereenigde Vrien den en pianist Jan Lenselink. Het concert in Terneuzen begint om acht uur, in Sas van Gen! om half acht. Voor de harmonie van Sas Gent is het de tweede keer dat ze metzo'n bijzonder concert uitpakt. Vorig jaar werd dat ook al een keer gedaan, toen vorm van een concert met de be kende tv-pianist Cor Bakker, door Patricia de Ryck TERNEUZEN - Thema-avon den, workshops, presentaties - noem maar op, bij de Internatio nal Ladies Club (ILC) komt ie der lid aan haar trekken. Al meer dan 25 jaar helpen de da mes elkaar. Dit met de bedoe ling dat vrouwen die vanuit het buitenland naar Nederland zijn verhuisd, hier beter kunnen aar den. Franky Berendsen is voorzitter van de International Ladies Club, onderafdeling van de per- soneelsverenging van Dow Che mical, die in maart 1981 werd ■opgericht. Ze vertelt waarom dat destijds gebeurde. „Nederlandse dames die lange tijd in het buitenland hadden gewoond en weer terug kwamen, wilden buitenlandse vrouwen helpen in Nederland te acclimatiseren en te integreren. Tenslotte wisten ze zelf ook dat het niet makkelijk is om in een vreemd land te wonen. Ook voor Nederlandse vrouwen die lang in het buitenland hebben ge woond is onze club een manier om weer vrienden te maken." In het verleden kwamen er veel buitenlandse werknemers naar Dow, maar dat is in de loop van de jaren veranderd, legt Franky uit. „Buitenlandse dames die zelf bij Dow werken krijgen nu ook de gelegenheid om mee te doen met onze activiteiten. Het bestuur, bestaande uit zeven vrouwen, or ganiseert zowel overdag als 's avonds bijeenkomsten met een bepaald thema. Ook buitenland se dames waarvan de partner bij een ander bedrijf werkt, of zij zelf, zijn welkom." Op dit moment telt de ILC 52 le den, met meer dan twintig natio naliteiten; heel divers. „Zo leer je van alles over andere cultu ren." Leeftijd speelt geen rol. „We zijn er voor alle leeftijden. We weten eikaars verjaardag, maar eikaars leeftijd hoeven we niet te weten." Twee keer per jaar wordt de ledenlijst verstuurd, zodat de leden elkaar kunnen vinden. Activiteiten De activiteiten van de ladies zijn heel uiteenlopend. Zo gaf Franky Berendsen vorige week woensdag een presentatie over Rembrandt en de activiteiten in Nederland ter gelegenheid van zijn vierhonderdste geboorte- dag. Ook zijn er bijeenkomsten met een land als thema. „Die zijn al tijd een groot succes. Dan wordt de ruimte en de tafels in de stijl van het land gedecoreerd en er wordt verteld over het land, de bevolking en haar cultuur. Ook worden er typerende gerechten gegeten", vertelt Franky enthou siast. Verder organiseert het bestuur workshops en tripjes naar onder andere exposities, een kerst markt, een interessante stad voor een geleide rondwande ling. De ILC heeft ook een aan tal onderafdelingen, zoals een Nederlandse en Spaanse conver- satiegroep en een interkerkelij ke bijbel groep. De leden komen bij elkaar in het gebouw van de personeelsvereniging van Dow in Terneuzen. De voertaal is En gels. Een mijlpaal is het 25-jarig be staan van de vereniging, aan staande zaterdag. Dat wordt ge vierd met een receptie en een reünie, 's Avonds is er nog een diner met oud-leden, leden en hun partners. Meer informatie? Ca naar HIWMl.AAP.NL door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Wethouder F. van Hulle van Terneuzen geeft donderdag samen met de toekomstige bewoners het start sein voor de bouw van de twee honderdvijftigste woning in Othene. In 2002 zijn de bouwactiviteiten in de nieuwe woonwijk ten oos ten van Terneuzen begonnen. In totaal komen er ongeveer 1200 woningen, scholen en winkel voorzieningen. De eindopleve- ring van Othene is voorzien in de periode 2014-2016. Uit een recente bewonersenquê te blijkt volgens Projecontwik- keling Zeeland dat de nieuw bouwwoningen met een gemid deld rapportcijfer van 7,7 hoog worden gewaardeerd. Uit de en quête blijkt bovendien dat ook de groene en waterrijke omge ving met veel rust en ruimte veel lof oogst. Othene kent een hoog ambitieni veau. Het nieuwe woongebied moet in alle opzichten voldoden aan de wensen van de heden daagse en toekomstige wooncon sument. Door veel variatie aan te brengen in de stedenbouw en de architectuur hebben de g+emeente Terneuzen en Project ontwikkeling Zeeland gezamen lijk een optimale woonomge ving proberen te ontwikkelen voor een uiteenlopende groep woningzoekenden. Kenmerkend voor Othene is de grote variatie aan woningtypes en prijsklassen. De tweehon- derdvijftigse woning, waarvoor nu de eerste paal wordt gesla gen, is van het type Galjoen en ligt aan de Aalscholver in het deelplan Zaamkreek. Het zijn halfvrijstaande herenhuizen met ruimte voor vier of vijf slaapkamers. Van het type Gal joen worden veertien woningen gerealiseerd. De prijs bedraagt vanaf 232.250 euro. Over enkele weken begint Projectontwikke ling Zeeland met de verkoop van starterswoningen in Othe ne. Deze huizen uit de lagere prijsklasse sluiten qua uitstra ling en kwaliteit aan op het ho ge niveau dat in Othene wordt gerealiseerd. Op www.othene.nl is de mime variatie aan woningtypen in alle prijsklassen te bezichtigen. Dialoog Projectontwikkeling Zeeland zoekt vroegtijdig, onder meer via internet, de dialoog met woonconsumenten over specifie ke wensen ten aanzien van hun nieuwe woning en woonomge ving. Tijdens de realisatiefase krijgen kopers de beschikking over een 'virtuele gemeenschap'. Op deze besloten website kun nen de toekomstige bewoners on derling, maar bok met de ge meente en met de betrokken marktpartijen, communiceren over alles wat met hun nieuwe, huis en woonomgeving te ma ken heeft. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Gezinnen ver dienen ondersteuning om opvoe ding, werk en studie te combine ren. Er is maatwerk nodig om ouders die kinderzorg tijdelijk boven werk en inkomen stellen, financiële armslag te geven en geschikt te houden voor de ar beidsmarkt. Bovenal: bewaak de sociale sa menhang van het aloude 'dorp' in woonwijken. Gemeenten kun nen immers voorspellen wan neer een wijk te eenzijdig gaat vergrijzen en gezinsonvriende lijk wordt. Dat waren de aanbe velingen na het debat gisteren bij welzijnsorganisatie Scoop in Middelburg over de voorwaar den om van Zeeland het perfec te gezinsland te maken. Onder wakend oog van gedeputeerden H. van Waveren (ruimtelijke or dening) en G. van Heukelom (jeugdzorg) werd met een aantal ouders en enkele wethouders de obstakels verkend. Jeugdbeleid, stelde Van Heukel om, kan evengoed gezinsbeleid zijn. Bovendien wil het provin ciebestuur door het aantrekken van gezinnen de Zeeuwse bevol king een nieuwe impuls geven. Inleider P. Cuyvers, overheids adviseur in onder meer de Ne derlandse Gezinsraad en Opera tie Jong, ontkrachtte een aantal 'mythen' over de veranderende samenleving. Nog altijd krijgt 43 procent van de vrouwen drie of meer kinderen. Veertien pro cent houdt het bij één kind. Vijf tien procent is kinderloos. Het aantal scheidingen is hoog, maar vooral onder samenwonen den en paren zonder kinderen. Echtparen met kinderen schei den in een achtste van de geval len. Drie procent van de vrou wen heeft kinderen van meerde re partners. Daarentegen heeft 82 procent kinderen van één man. En vrouwen, moeder of niet, dragen door de tijd heen ge middeld steeds een kwart bij aan het. gezinsinkomen. Het pro bleem is dat ouders moeten kie zen uit drie kwaden, stelde Cuy vers: meer tijd voor de kinderen maar minder geld verdienen; meer geld maar de kinderen uit besteden of een combinatie en rust tekort komen. Allerwegen is het nadelig, schetste hij. Volledige professionele opvang voor twee kinderen kost driedui zend euro per maand, terwijl een vrouw er gemiddeld nog geen vijftienhonderd verdient aan betaalde arbeid. Vanuit de ouders kwam kritiek op de auto nomie op de scholen, die te wei nig doen om overblijven tussen de middag en naschoolse op vang makkelijker te maken. Geef educatie een kans. Edukans! edukans www.edukans.nl Giro 515 Amersfoort kdukunsisdéonlmkkvlHigsmgonKaiievoorfo.n5rykónil<!nvi)s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44