Stadhuis ideaal als arbeidscentrum De weg van de bedevaart leidt tot inzicht PZC Groene lessen op Praktijkschool Hulst Den Dullaert staat in principe open voor Youth4All 13 Verzet tegen baggerslibdepot Beperkt vissen op mosselzaad Brandje in kampeercentrum Verlenging spoor Goes bepleit agenda lezing uen UCKKGl Avondwandelvierdaagse; Op de fiets naar Santiago I Informatie over manisch- depressiviteit Bedrijfsverzamelgebouw voor Terneuzen financieel aantrekkelijkste optie dinsdag 16 mei 2006 SEROOSKERKE (W) - De gemeente Veere wil medewer king verlenen aan de bouw van een permanent baggerslib depot aan de Noorderweg in Serooskerke. Het Water schap Zeeuwse Eilanden heeft dat verzoek ingediend. Het gaat om een depot van ruim 20.000 vierkante meter. De dorpsraad Serooskerke en een aantal omwonenden keren zich tegen het plan. De buurt vecht voor behoud van de natuur. Omwonenden vrezen stankoverlast en een toena me van vrachtverkeer. Ook zouden vogels gestoord wor den in het broedseizoen. Zij vinden dat de bagger beter naar een geïndustrialiseerde omgeving als bijvoorbeeld Vlissingen-Oost getransporteerd kan worden. Zij tekenen bezwaar aan tegen de komst van het depot. DEN HAAG - Zeeuwse mosselvissers mogen van de Raad van State de komende twee weken niet meer dan 100.000 ton mosselzaad uit de Waddenzee vissen en op mosselban- ken uitzaaien. De mosselvissers willen voor 28 juni in to taal 150.000 ton opvissen. Zij kregen daarvoor een vergun ning van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit(LNV). Vijf natuur- en milieuorganisa ties, waaronder de Waddenvereniging en Vogelbescher ming, stapten naar de Raad van State om te voorkomen dat de vissers woensdag uitvaren. Het bestuursrechtscolle ge behandelde gisteren de bezwaren van de natuurorgani saties. De natuurbeschermers zijn fel gekant tegen het vis sen op mosselzaad. Volgens hen gaat dat ten koste van het voedsel voor vogels en andere zeedieren. LNV moet de ko mende weken met betere argumenten komen waarom het opvissen en uitzetten van 150.000 ton mosselzaad niet schadelijk is voor de vogelstand in de Waddenzee. Op 30 mei behandelt de Raad van State de kwestie opnieuw en zal de staatsraad bekijken of LNV voldoende argumenten heeft voor een vergunning van 150.000 ton. VLISSINGEN - Bij Kampeercentrum Mechieisen aan de Gildeweg in Vlissingen heeft gisterochtend rond tien uur een kleine brand gewoed. In een opslagruimte vatten een paar kussens vlam. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een defecte lamp. De eigenaar van het bedrijf heeft rook ingeademd en is zelf naar het ziekenhuis gegaan. Hoe groot de schade is, is niet bekend. Er zijn volgens de brandweer in ieder geval geen caravans beschadigd. GOES - GroenLinks en D66 hebben er gisteravond in de Goese gemeenteraad voor gepleit de te verdiepen spoor lijn in Goes te verlengen. Het verkeer bij het Goese stads kantoor hoeft dan niet via een nieuwe tunnel onder het spoor door, maar kan op dezelfde hoogte als nu over het spoor worden geleid. Goes wil de spoorlijn al verdiepen, te beginnen ten oosten van het NS-station tot iets voorbij de Buys Ballotstraat. Bewoners van de Patijnweg en Willem Zelleweg profite ren daarvan. Zij zullen minder last krijgen van geluid- en trillinghinder van vooral goederentreinen. Voor het auto verkeer biedt dit geen oplossing. Om het spoor zonder op stoppingen te kunnen passeren, heeft het Goese college van burgemeesters en wethouders een verkeerstunnel bij het Goese stadskantoor in petto. door Harold de Puysseleijr Youth4Allis opgezet om jonge ren die van hun ouders nog niet HULST- Het bestuur van ge- uit mogen of zelf geen zin heb- meenschapscentrum Den Dul- ben om naar uitgaansgelegenhe- laert in Hulst staat in principe den toe te gaan, toch verstrooi open voor de initiatieven van ing te bieden. De club heeft van de Hulster jongerenorganisatie de gemeente drieduizend euro Youth4All. gekregen om die ambitie waar te maken. Dat geld gebruikt Datzegt bestuurslidJ.van Puyvel- Youth4Allin ieder geval niet om de van Den Dullaertin reactie op te vergaderen in Den Dullaert het bericht dat de leden van want die locatie viel eerder af om- Youth4All moeite hebben met dat die te duur was. Van Puyvel het vinden van een vaste stek om de zegt dat hij er niet van op de activiteitente houden. hoogte was dat de jongerenorga- Van Puyveldeis eerder dit jaar nisatiein Den Dullaertvergaderd door het bestuur aangewezen heeft of wilde vergaderen. om nieuwe activiteitente vinden die in Den Dullaert plaats kun nen vinden. „Den Dullaert heeft een sociale functie en daarom moeten wij het initiatief van deze jongeren koesteren"zegt hijI STREEKACTIVITEITEN „Ditmag niet verloren gaan. Toe- vallig heb ik op de laatstgehou- den vergadering van het bestuur tgSSTSMLE een presentatie gegeven van de 14.00 uur: Party dansen; plannen die ik heb om meer acti- De Halle- 13-30 uur; Kaarten, biljarten, viteiten naar Den Dullaert(e ha- ™^c„st; tsSo .üurflaaiien, biljarten, len. Jong talent een kans geven, sjoelen; optredens van dj's en een zomer- Kantine AZW, 18.30 uur: Avondwandel- feest zijn evenementen die daar cuNGE^Malpertuaa, 13.30 uur: KB O perfect in passen.volksdansen, zingen en biljarten; Van Puyveldeheeft gisteren met- Café De Troubadour, 13.30 uur: Kaar- een een afspraak gemaakt met eSkAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 de leden van de Hulster jongere- uur: kbo jokeren; norganisatieom hun plannen sa- hoek - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biijar- men te bespreken. „Hardetoezeg- 13"3° uur: Kaarten b,e' gingen kan ik uiteraard vooraf Dorpshuis, 19.30 en 20.45 uur: Linedan- niet doen, maar ze kunnen op ce: Tniin volle medpwprkina rpkp HULST De Lieve' 9-00 uur: Vr'J bllJar- mijn vone meaewerKing reKe- ten_ computeren; 10.30 uur: Voiksdan- nen. Hier moeten voor ons alle- sen; 13.00 uur: Computeren; 13.30 uur: bei kansen liggen." Kaarten; 19.30 uur: Stijldansen; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Bingo; Kantine HW'24, 18.45 uur: Avondwan delvierdaagse; koewacht - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; lamswaarde - De Luifel, 19.30 uur: Jaarvergadering dorpsraad; Neuroloog A.J. Breukelman van hel zie- nieuw-namen - Café St. Cecilia, kenhuis Zeeuws-Vlaanderen houdt van- 20 00 uur- Kaarten- daag een lezing over vermoeidheid OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: bij ms-patienten. Hij doet dat op uitno- Aerobic- diging van de vereniging van ms-patiën- SAS V'AN GENT De Regenboog, ten. De bijeenkomst waar dokter Breu- 13 00 uur: Biljarten; keiman spreekt, wordt gehouden in de sint-jansteen - De Warande, 13.00 Brouwzaele van de oude Philipsfabriek uur: Biljarten; 19.30 uur: Overleg wan- in Terneuzen en begint om 19.00 uur. ^el vierdaagse; TERNEUZEN '- De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, bil- /aj jarten; 19.30 uur: Dansen; (Advertentie) Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; j-v t->e 11 Sporthal de Vliegende Vaart, 18.30 uur: |T\ VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 Mu7Ïek uur: Kaarten; I WALSOORDEN - Café Rue du Nord, \L. 14.00 uur: Schieting voor ouderen; KAPELLE 0113-330330 WESTDORPE - Zaal Concordia.13.30 www.dendekkermuziek.com uur: kbo koersbai. Jan Zegers toont de karikatuur die de vo> door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een fiets- of voettocht naar Santiago de Compostela is niet echt bijzonder meer. Hele pelotons fiet sen verdienen 'het Compostela', het pel grimsdiploma dat het kapittel van de beroemde kerk van Santiago de Com postela verstrekt aan allen die de fysie ke, geestelijke en spirituele inspanning hebben doorstaan. Een boekje met stem pels uit een aantal officiële etappeplaat sen is het bewijs dat de tocht echt is vol bracht. Ook al omdat elke wandelaar of fietser zelf mag weten hoe lang hij over de tocht doet, is het volbrengen niet direct een prestatie om over naar huis te schrij ven, vindt Terneuzenaar Jan Zegers. Maar net als heel veel anderen vond hij het wel leuk om een boekje met herinne ringen bij te houden. Zegers dagboek moest echter meer worden dan de inter net verslagj es die niet veel verder gaan dan een opsomming van de plaatsen die per dag werden aangedaan en de af stand die werd afgelegd. Niet dat Zegers literaire aspiraties heeft. Maar hij vond het gewoon aardig om de camino, de route door West-Euro pa naar Santiago, en de deelnemers aan de tocht wat meer tot leven te laten ko men. In een inleiding beschrijft hij de ontstaansgeschiedenis van de route én van de bedevaartplaats. t van zijn boek siert. Het lichaam van de apostel Jacobus zou, nadat Herodes hem in Jeruzalem had'laten onthoofden, op wonderbaar lijk wijze in een bootje zijn aangeland in Galicië. Twee van Jacobus' volgelin gen - de apostel had eerder in Spanje het geloof verkondigd - legden het lijk op een witte steen. Die steen smolt bij de aanraking direct om tot een prachti ge sarcofaag, waarin de apostel acht eeuwen rustte. De grafheuvel waarin Jacobus in zijn sarcofaag rustte, werd op bijzondere wijze verlicht in een campus stellae. een veld der sterren. Dat veld werd in 813 door een kluizenaar gevonden en werd, doordat de roem in kerken werd rondge bazuind, al snel een bedevaartplaats. Uit het campus stellae van Jacobus, het heilige sterrenveld, ontstond het Santia go de Compostela. Zegers geeft direct toe dat hij en zijn vier fietsmaten de bedevaart in de eer ste plaats zagen als een prestatietocht. Net als bij veel andere, moderne bede vaartgangers wilden zij tijdens die pres tatietocht ook wel snufjes meekrijgen van het rijke, culturele en kunsthistori sche erfgoed dat zij onderweg tegenkwa men. En ieder kon tijdens de fietstocht op eigen wijze spiritueel zelfonderzoek doen: oude dingen achterlaten en nieu we ontdekken, zoals Zegers schrijft. Overigens mogen de pelgrims niet in de eerste plaats uit religieuze motieven op pad zijn gegaan, ze zijn bijzonder geïn teresseerd in godshuizen. Kathedralen en mooie of karakteristieke kerken wor den zelden overgeslagen als het maar enigszins in de route past. Het gezelschap dat mei vorig jaar de be devaartstocht fietste, bestaat uit vijf 'wielrenners' van rond de zestig jaar, net gepensioneerd of aan het eind van hun loopbaan. Een zesde reiziger rijdt met een camper met proviand en materi aal mee, zorgt voor lunches en diners en richt meestal het kamp in. Daarnaast komt het kwintet fietsers en de begelei der een keur van medepelgrims tegen, met wie ze korte of langere tijd optrek ken. De verschillende karakters en interes ses van de deelnemers, verhalen die ze elkaar vertellen en beschrijvingen van gebeurtenissen die de fietsers overko men, maken van Zegers boekje meer dan een voor buitenstaanders saaie op somming. Stukjes geschiedschrijving over plaatsen die de wielrijders passe ren, wonderen die pelgrims uit vroeger tijden overkwamen, zoektochten naar foto Camile Schelstraete kampeerplaatsen en vooral ontmoetin gen met kleurrijke kroegbazen, cam- pingboeren en mede-pelgrims. De wederwaardigheden van het vijftal en hun begeleider zijn behartenswaar- dig voor vriendenclubs en anderen die in groepsverband de tocht willen afleg gen. Het maken van goede afspraken kan irritaties voorkomen. Niet dat de ergernissen overigens een hoofdrol speelden tijdens de bedevaart van de Zeeuws-Vlamingen: eeuwige vriend schap lijkt - na het eerst weer tot zich zelf komen in eigen kring - in het ver schiet te liggen voor het clubje fietsers. Zegers heeft de wederwaardigheden van de fietsende bedevaarders gebun deld in een geschriftje. Een karikatuur van hemzelf op de fiets, gemaakt door een kunstenaar voor de bekende kerk in de bedevaartplaats, prijkt op de voor kant. 'Als moderne pelgrim onderweg naar Santiago de Compostela' heeft Ze gers het mooi geïllustreerde boekwerkje genoemd. Het gaat namelijk om het on derweg zijn. „Santiago de Compostela is wel het eindpunt, maar de weg is het doel", concludeert Zegers wijsgerig. De Terneuzenaar heeft enkele tiental len exemplaren van het boekje in eigen beheer laten drukken. Tegen de kost prijs van net geen tientj.e is het ook door andere geïnteresseerden te verkrijgen. Bestelling via janze- gers49@kpnplanet.nl HULST - Het netwerk Vrijwilli ge Thuiszorg houdt donderdag een informatiemiddag over ma- nisch-depressiviteit in Hulst. De contactpersonen van de Vere- niging voor Manisch Depi'essie- l'ven en Betrokkenen (VMDB) ge- j ven op deze middag informatie over deze ziekte en de gevolgen 11 voor de patiënt en zijn omge- ving. Vrijwilligers en mensen die met manisch-depressieve mensen te maken hebben, zijn van harte welkom. De informa tiemiddag vindt plaats in het Ro de Kruisgebouw, Tabakstraat 26 te Hulst van half twee tot half vier. Belangstellenden kun nen zich aanmelden op nummer ij 0114-312 388 of per mail: meld punthulst @zeelandnet:nl. dfinr Fupène Verstraeten TERNEUZEN - Het Terneuzen- se genieentehuis aan het Ooste lijk Bolwerk is de beste plek om een moderne publiekshal gecom bineerd met een bedrijfsverza melgebouw te realiseren. nen af. Ook voor wat betreft de service naar de burgers toe sco ren die locaties minder. Loskop peling van de gemeentelijke ba lie en het bedrijfsverzamelge bouw betekent in ieder geval dat de investering in de moderni sering van de publieksdiensten niet kan worden teruggewon nen. Tot nu toe stond de gemeente raad wat huiverig tegenover een mogelijke verbouwing van het stadhuis,omdat dat het oor spronkelijke ontwerp van archi tect Bakema zou worden aange tast. „We proberen zo weinig mogelijk extern de verbouwen", zegt wethouder C. van Schaik. „Wat mij betreft blijven we bin nen de huidige muren. Het hangt er gewoon van af hoe crea tief de architect is." Er was sprake van dat het aan het stadskantoor vastgebouwde kantongerecht uit Terneuzen zou verdwijnen. De leegkomen de ruimte zou de gemeente wel licht kunnen benutten, opperde raadslid W. Broekhuysen. Inmid dels is echter bekend geworden dat het kantongerecht voorlopig in Terneuzen blijft. De realisa tie van een moderne publiekshal, annex Suwi-bedrijfsverzamelge- bouw komt donderdagavond ter sprake in de commissie Bestuur en Middelen die vergadert dan om half acht in het Terneuzense stadhuis. Dat blijkt uit de onderzoeksrap porten en adviezen van de stich ting Stimulansz en Deloitte. Volgens Deloitte is de combina tie van de gemeentelijke dienst verlening en bedrijven die zich bezighouden met de Structuur Uitvoering Werk en Inkomen (SUWI) in het gemeentehuis fi nancieel het interessantst. Ook Stimulansz is voorstander van dit concept. Het plan Oostelijk Bolwerk ver dient ook vanuit het oogpunt van service aan het publiek de voorkeur. De modernisering van de gemeentelijke publieksfunc ties kan bovendien dankzij de combinatie met het Suwi-be- drijfsverzamelgebouw zonder extra kosten worden uitge voerd. Op dit moment wordt uitgegaan van een investering van ruim 2,8 miljoen euro. Dat geld kan echter worden terugverdiend via inkomsten uit het Suwi-be- drijfsverzamelgebouw. Te den ken valt aan huurinkomsten van CWI en UWV en een besparing op de bijstandsuitkeringen. De gemeenteraad wordt ge vraagd'in te stemmen met het voorgestelde concept. Eind dit jaar komt er dan een definitief en uitgewerkt plan. Enige haast is geboden, omdat het Centrum Werk en Inkomen (CWI) op korte termijn uitsluit sel wil. Vóór juli moet namelijk duidelijkheid bestaan of en on der welke condities het huidige huurcontract van het CWI-ge- bouw na 1 juli 2007 kan worden voortgezet. Op verzoek van de gemeente zijn ook het huidige CWI-gebouw en de Tijman on derzocht als mogelijkheid om er de gemeentelijke diensten en bet bedrijfsverzamelgebouw on der te brengen. Beide locaties vallen echter om financiële rede- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREIV Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 B-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Harold de Puysseleijr HULST - De Praktijkschool Hulst is er met dank aan de provincie Zee land in geslaagd een nieuw arbeids- toeleidingstraject toe te voegen aan het opleidingsscala. De school leidt leerlingen nu ook op voor werk in het groenonderhoud. Volgens directeur K. Kerckhaert van de ruim negentig leerlingen tellende school voor voortgezet speciaal on derwijs is er 'groeiende animo' onder zijn leerlingen voor werk in het groenonderhoud. „En ook op de ar beidsmarkt merken we van tuinders en groenvoorzieningsbedrijven dat er belangstelling is voor jonge krach ten, mits ze iets kunnen." Onder leiding van praktijkbegelei der J. Dobbelaar gaat de praktijk school in kleine groepjes leerlingen opleiden. De praktijkschool doet dat al voor verschillende sectoren: de bouw, mechanische techniek, con sumptieve techniek en verzorging. „Dit zien we als een nieuwe impuls om leerlingen beter toe te rusten op de arbeidsmarkt", aldus Kerckhaert. De school investeert zelf tiendui zend euro in het nieuwe opleidings traject, de provincie besloot onlangs daar nog eens vijftienduizend euro bij te leggen. „Dat geld gebruiken we onder ande re voor de bouw van een tuinders- kas, waar we een kleine kwekerij in gaan beginnen. En verder schaffen we er de nodige machines en gereed schappen, zoals een zitmaaier, een bladblazer en de nodige handgereed schappen van aan." Het aantal opleidingen binnen de school is volgens de directeur nog niet compleet. „Het volgende waar we in willen gaan investeren, in samenwerking met het ROC, is een toeleidingspro- ject voor de detailhandel." Ook op andere fronten zit de Hulster praktijkschool niet stil, vertelt Ker ckhaert. „Dit najaar hopen we te kunnen beginnen met de uitbreiding van de school met een nieuw oplei dingslokaal voor de bouwmontage." Van links naar rechts: Kenneth Adriaansen, Matthias de Maeyer, Jasper de Smit en Senne Ver bist krijgen 'kaples' in het plantsoen op het terrein van de praktijkschool in Hulst. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43