>ZC Proef met pijnbestrijding succes Hertenkamp met asbest vervuild In de dode hoek vallen vaak keiharde klappen Eerste meters zitten er weer op Autorally Hulst volgend jaar niet in broedseizoen liekenhuis Terneuzen doet ervaring op met verdovingspompen vandereepe Kantoor bij Bunkerterrein g Vlissingen mag Werkstraffen voor vernielen ruiten Convenant visstandbeheer Boete voor botsing onder invloed Kantongerecht blijft in Terneuzen zeeuwse almanak Honds gedrag Hypotheken Verzekeringen Pensioenen 0113-315649 Wwv pzc.nl bail:redactie@pzc.nl Uns 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: „t.en Midden-Zeeland: 0113-315620; Cuws-ïiasnderen: 0114-372770; gonaal: 020-4562500. linsdag 16 mei 2006 dinsdag i d ri editie Zeeuws-Vlaanderen ^Claudia Sondervan ftRNEUZEN - Vijfhonderd pa tiënten hebben al zelf hun pijn- itilling mogen regelen in Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen. Het nekenhuis kocht afgelopen de- ttinber twintig pijnpompen die patiënten zelf kunnen bedienen. Gemiddeld gebruiken 25 patiën ten per week de pompen. Put maakt het ziekenhuis he iend. „We wilden eerst ervaring jodoen voor we de publiciteit trchten", legt anesthesioloog pde Keersmaecker uit. De arts iheel tevreden over de resulta- fc april begon Ziekenhuis Wal cheren eveneens met een proef ij patiënten hun eigen pijnstilling regelen. In Vlissin- beperkt de proef zich voor- HjMsnog tot mensen die onder lo mp. |e verdoving met een ruggen- mk een knie- of heupvervan- (Advertentie) IDEVAKANTI6VEILING 2 i mtiNTjes KNALLER j to pre is r r'j voor een KNALPRIJS! Kijk op de Kleintjesmarkt pagina's in deze krant of opi i in; kn voor deVAKANTIE van de week! (Advertentie) Dick Boons Casarini 2 fogrPaul Beoiin ging ondergaan. In Terneuzen wordt de techniek breder toege past. De acute pijnservice, zoals het systeem heet. wordt toege past bij mensen die grote bloed vatoperaties ondergaan, buiko peraties, grote rugoperaties en gewrichtsvervangingen. Zowel patiënten die met de rug- genprik verdoofd zijn als patiën ten die via een infuus verdoving kregen, kunnen zichzelf extra pijnstilling geven als de onder- houdsdosering niet voldoet. De pijnbeleving en het pijnbestrij- dingsgebruik worden bijgehou den. De anesthesieverpleegkun- dige komt tweemaal per dag bij de patiënt om na te gaan of er vragen leven. De verbeterde pijnbeheersing moet patiënten helpen om direct na hun operatie weer te gaan be wegen en zodoende sneller te herstellen. Katheter Nadeel van de narcose met rug- genprik is dat de patiënt een kat heter moet dragen, een slang die de urine uit de blaas afvoert, om dat die methode het functione ren van de blaasspieren verhin dert. Dat is minder comfortabel, maar weerhoudt de patiënt er volgens De Keersmaecker niet van te bewegen. Die katheter is niet nodig bij infuusverdoving, zij het dat die algemene toedie- ningswijze iets minder effectief is dan lokale verdoving. Minder pijn na een grote opera tie beperkt de aanmaak van stresshormonen, houdt het im muunsysteem werkzaam, voor komt grote belasting van het hart en overgevoeligheid voor pijnprikkels. Omdat mensen niet door pijn worden weerhou den te bewegen, worden doorlig- wonden, verslapte spieren en storingen in de bloedsomloop voorkomen. Mensen kunnen daardoor sneller ontslagen wor den uit het ziekenhuis. ,r VLISSINGEN - Er mag toch uren ten kantoor gebouwd worden 26 U op de hoek Sloeweg-Bossenburg- 52 21 keg in Vlissingen. 0613 10 De gemeente Vlissingen heeft ten bouwvergunning verleend en de bezwaren van de stichting - Heivos afgewezen. DGA Finan- - cieel Adviseurs gaat een kan toor bouwen naast de rotonde - op de Slóeweg. Het kantoor - krijgt vier verdiepingen, er jj komt een waterpartij en er wor- len parkeervoorzieningen aan- 55 )3 gelegd. Het pand is straks te be- 5513 reiken via een nieuwe weg van 361 Ie Govert Flincklaan naar de 551 iossenburghweg, langs het kan ttor van de Koninklijke Mare- Hftaussee. Het kantoor past bin- len de plannen voor het gebied rond het Bunkerterrein, ook Bas- tensburg genoemd. De gemeen te wil dat daar een mix van wo ningen, grootschalige detailhan del en kantoren komt. Djamila Alleman mag even voor chauffeur spelen bij de verkeersles over de dodehoekspiegel. door Raymond de Frel AARDENBURG - Zo voorspelbaar als de vraag is, zo lastig is hij te beantwoor den. „Waarom rijden veel mensen nog steeds te hard?", vraagt een leerlinge van de Vorsterman van Oyenschool in Aardenburg maandagochtend aan Han van Opdorp van verkeersveiligheidsor ganisatie 3VO Zeeuws-Vlaanderen. „Tja, mensen zijn vaak gehaast. Ze den ken dan dat het allemaal wel zal meeval len. Want papa rijdt al jaren goed zon der autogordel. Maar een ongelukje zit in een heel klein hoekje, dat zelfs papa en mama niet kunnen zien", zegt Van Opdorp tegen de leerlingen. Zijn verkeersles gaat deze morgen met name over misschien wel het ven-ader lijks te hoekje: de dode hoek, oftewel de hoek waar vaak keiharde klappen val len. „Echt, je moet altijd een gordel om doen. Ik heb zelf vroeger bij de politie gewerkt. Daarom moest ik vaak naar aanrijdingen toe. Elk ongeluk is erg, maar die met kinderen waren vaak de grootste drama's." Van Opdorp tekent voor de theorie, poli tieagent Adri Leijs en vrachtwa genchauffeur Eddy Corthals laten de leerlingen van de Vorsterman van Oyen school en Op Dreef vanuit een vrachtwa gen de dode hoek zelf ervaren. Zo moeten drie leerlingen vanaf de voor kant van de wagen vooruitlopen. Een klasgenoot kijkt vanaf de bestuurders stoel wanneer hij de drie in zijn vizier krijgt. Dat hij pas een dikke vier meter vanaf de vrachtauto ter bevestiging een brul geeft, zet de leerlingen aan het den ken...je moet dus echt heel goed uitkij ken in de buurt van zo'n reusachtige vierwieler. De les voor de Aardenburg- se leerlingen van groep 6 is de eerste in een reeks van vijf op verschillende West - Zeeuws - Vlaamse basisscholen. De se- foto Camile Schelstraete rie wordt voor het laatst gehouden on der de paraplu van het proefproject Duurzaam Veilig Verkeer West - Zeeuws-Vlaanderen, dat eind dit jaar wordt beëindigd. De projectleiders ho pen dat de scholen in samenwerking met 3VO de lessen over verkeersveilig heid volgend jaar zelf oppakken. Dat lijkt ook te gaan gebeuren, stelt Van Op dorp. „Wij zijn door Duurzaam Veilig bena derd om dit initiatief over te nemen. Het is nog niet formeel, maar wel zo goed als zeker dat wij hiermee verder gaan. Het is toch ontzettend zonde om dit te laten lopen?" door Jan van Zuilen GROEDE - De gemeente Sluis is bij de herinrichting van het hertenkamp in Groede met een lelijke tegenvaller geconfron teerd. Op drie plekken op het terrein is asbest in de grond aan getroffen. De tegenvaller is des te groter omdat bij een eerder bodemon derzoek geen sporen van asbest of andere bodemvervuiling wa ren aangetroffen. Dat er toch as best in de grond zat, werd vori ge week viijdag ontdekt. De aan nemer die het grondwerk voor de herinrichting doet, sloeg on middellijk alarm. De gemeente Sluis liet op haar beurt conform de strenge regelgeving op dit ge bied - in asbest zitten kanker verwekkende stoffen - het werk stilleggen en de vindplaatsen markeren met rood-witte waar schuwingslinten. Het asbest werd gevonden bij drie bunkers die in het kader van de herin richting worden blootgelegd. Bij één bunker werd zelfs een complete stapel asbestplaten ge vonden. Op andere plekken gaat het vooral om scherven van as bestplaten. „Dat is misschien nog wel zo erg als die complete stapel golfpla ten, want die kun je zo weg la ten halen, terwijl je voor het ver wijderen van scherven en brok stukken asfalt ook een hoop grond moet weggraven, wil je het goed opruimen", zegt wet houder J. Boogaard. Volgens hem valt nauwelijks te achterhalen hoe het asbest in de grond is terecht gekomen. Het is in waarschijnlijk voor de gemeente ook nauwelijks inte ressant om dat te gaan uitzoe ken. Afgedekt „Die bunkers zijn na de oorlog afgedekt. Je hebt best kans dat dat toen gebeurd is met grond waar die asbestscherven al inza ten. Per slot van rekening lag na de oorlog heel West Zeeuws-Vlaanderen in puin", al dus de wethouder. De grondeige naar aansprakelijk stellen heeft volgens Boogaard ook al weinig zin. „Dat is immers de gemeente zelf." De gemeente laat nu eerst uitzoeken hoeveel grond er weg gehaald moet worden om het ter rein asbestvrij te maken. Pas daarna kan uitgerekend worden wat het verwijderen van het as best de gemeente gaat kosten. Het werk op het hertenkamp zelf hoeft volgens Boogaard niet veel vertraging op te lopen. „De plekken waar asbest is gevon den, zijn afgezet. Op de rest van het terrein kan gewoon doorge werkt worden. En dat gebeurt ook, tenzij er natuurlijk nog meer asbest opduikt." I! lERNEUZEN - Zo'n 2400 wan- «Hiefhebbers stonden gister- Jv°nd aan de start van 31e edi- 'le van de Terneuzense avond vierdaagse. Voor het eerst sinds bestaan van de vierdaagse jverd niet gestart van Sporthal 'Zwaantje maar vanaf het nieu- ffe sportcomplex Vliegende •aart. ^deelnemers vertrokken van- a'half zeven voor een afstand Van vijf of tien kilometer. Voor Nico en Ineke Bijl was het een speciaal moment. Zij zetten, na dertig jaar de organisatie van de avondvierdaagse in Ter neuzen op zich te hebben geno men, er een punt achter. Hoewel ze met een goed gevoel terugkijken op een evenement dat in de loop der jaren steeds groter is geworden, hebben ze gemengde gevoelens over het voortbestaan van de avondvier daagse. „Er is nog geen enkele belangstelling geweest om de or ganisatie van ons over te nemen. Als we niemand kunnen vinden zou dit wel eens de laatste editie van de wandelvierdaagse kun nen zijn. En dat is toch eeuwig zonde voor alles wat wij in de loop der jaren hebben opgezet", aldus Nico van Bijl. Ook voor C. Hoogendoorn is de ze editie er eentje om niet gauw te vergeten. Behalve dat hij met zijn 77-jarige leeftijd tot de oudste deelnemers behoort, is het ook de 25e keer dat hij mee loopt in de vierdaagse van Ter neuzen. Mooiste periode Al vijfentwintig jaar lang loopt Hoogendoorn de tien kilometer. Waarom hij elk jaar meedoet? „Dit is de mooiste periode van het jaar. Het is schitterend om in een natuurlijke omgeving te lopen waar alle planten en strui ken in volle bloei staan." Ook de komende jaren hoopt hij nog mee te kunnen doen, „Ik bekijk het per jaar maar zolang de ge zondheid het toelaat zal ik er staan." Ook in Axel vermaakte jong en oud zich gisteravond tijdens de start van de zeventiende editie MIDDELBURG - De Middelburse politierechter B Duin hof heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Clinge voor vernieling van een ruit bij verstek twintig uur werkstraf opgelegd. Hij pleegde zijn daad op 13 augustus vorig jaar in Hulst. Een 22-jarige man uit Sas van Gent kreeg eveneens twin tig uur werkstraf opgelegd, voor soortgelijke vernielin gen. De Sassenaar gooide op 8 augustus vorig jaar, gedre ven door relatieproblemen, bij twee huizen in zijn woon plaats de ruiten in. MELISSANT - Sportvisverenigingen op Goeree-Overflak- kee, beroepsvisser A. van Leest en Waterschap Hollandse Delta sluiten vandaag een convenant om de visstand te verbeteren. Door de waterkwaliteit te verbeteren en af spraken te maken over bijvoorbeeld het uitzetten van be paalde soorten vis moet de kwaliteit van het viswater om hoog. Hoe die afspraken er uit gaan zien, is nog niet be kend. Daarover gaan de drie partijen de komende maan den met elkaar praten. „Dan kan het gaan over het beperken van het uitzetten van bijvoorbeeld brasem, of afspraken over de passeer baarheid van kustwerken voor vis", zegt J. Wieme van Waterschap Hollandse Delta. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg voor dronken rijden op een bromfiets veroordeeld tot 530 euro boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. Politierechter B. Duin hof nam in de strafmaat ook mee dat de Souburger op 15 mei vorig jaar op de Oude Vlissingseweg een aanrijding had veroorzaakt met een tegemoetkomende fietser. Uit de blaastest volgde een score van 810 microgram: bijna vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. Een vriend van de verdachte had nog voorgesteld om een taxi te nemen, maar daar was hij niet op ingegaan. „Ik ben fout ge weest", zei de man berustend. TERNEUZEN - Het Kantongerecht blijft voorlopig in Terneuzen. Een woordvoerder van Justitie in Middelburg liet dat gisteren desgevraagd weten. Aanvankelijk was er sprake van dat het Kantongerecht uit de Scheldestad zou verdwijnen als gevolg van de reorganisatie bij Justitie. Dat is nu dus niet het geval. „Pas in 2008 of 2009 wordt sluiting van het gerechtsge bouw in Terneuzen in heroverweging genomen", aldus de woordvoerder. door Harold de Puysseleijr HULST - De organisatie van de autorally in Hulst wil dat evene ment volgend jaar weer net voor het broedseizoen houden, zoals vele jaren het geval is geweest. Dat zegt Nico Biesheuvel van de stichting Autosportpromotie Ne derland, die verantwoordelijk is voor de organisatie. Volgens Biesheuvel vond de ral ly dit jaar in het eerste weekein de van mei plaats in verband met Koninginnedag. De afdeling Hulst van de Socia listische Partij (SP) was daar niet gelukkig mee, omdat het broedseizoen voor vogels dan aan de gang is. Rond het reser vaat De Vogel is het volgens SP-gemeenteraadslid Ger van Unen in de dagen na de rally 'angstwekkend stil gebleven'. „Waar het normaal overdag we melt van de vogels is het nu uit gestorven." De SP zegt de vele liefhebbers van de jaarlijkse autorally hun plezier niet te misgunnen, 'maar een autorally in een natuurge bied midden in het broedseizoen getuigt niet van liefde voor de natuur'. „Wij zouden liever zien dat de rally vroeger of later plaats vindt, in ieder geval buiten het broedseizoen. Op grond van de Flora- en Faunawet mag dat trouwens niet eens, want in de periode van' het broedseizoen mag je de vogels niet versto ren", aldus Van Unen. Ze heeft het verzoek in de rond vraag van de laatstgehouden ge meenteraadsvergadering neerge legd bij burgemeester J.F. Mul der. Die zegde toe bij de evalua tie van de rallywedstrijd in te willen brengen of het mogelijk is de rally buiten het broedsei zoen te laten houden. Niet zeker Biesheuvel doet die toezegging al, hoewel nog altijd niet zeker is of de rally in verband met or- ganisatorische problemen vol gend jaar nog wel wordt gehou den in Hulst. Het is voor de orga nisatie namelijk in toenemende mate lastig om voldoende vrij willigers te vinden die hand- en spandiensten willen uitvoeren tijdens het evenement. „Maar als de rally volgend jaar doorgaat, houden we die net zo als de laatste jaren het geval is geweest weer in het laatste weekend van april, net voor het broedseizoen." Een datum later in het jaar kie zen, is volgens Biesheuvel moei lijk, omdat de wedstrijd in Hulst op de kalender van het Ne derlands rally-kampioenschap staat. De data voor de verschillende rally's die meetellen voor dat kampioenschap liggen vrij vast, aldus de rally-organisator. van de Axelse vierdaagse. Om dat wandelaars in Axel de moge lijkheid hebben om hun vier tochten van vijf, tien of vijftien kilometer te spreiden over vijf dagen, is het feestelijk onthaal daar op vrijdagavond. Drie ba sisscholen hebben zich tot nu toe aangemeld. Ook vandaag kan men zich nog inschrijven voor de vierdaagse van Axel. In Terneuzen sluit de vierdaagse op donderdagavond onder luid getrommel van verschillende muziekgroepen. Het duurt even voordat Maz zel alle rare zaken in de grote mensenwereld enigszins plaat sen kan. De jonge hond van dat Vlissingse gezin bedient zich uit voorzorg van een dap pere blaf om alle vreemde za ken die hij tegenkomt, op af stand te houden tot hij ze wat beter kan inschatten. Een puike strategie, vindt de pup. Z'n bazin is er minder blij mee. Soms zelfs wordt ze ronduit ongelukkig. Zoals die dagdat ze gingen uitwaaien op het Vlissingse strand. Er woei ook een me vrouw voorbij, gehuld in een grijze, onflatteus wapperende regenjas. Mazzel besloot maar flink van leer te trek ken. 't Stelt niks voor, hoor,pro beerde Mazzels bazin haastig het wangedrag te vergoeilij- ken. „Hij blaft altijd tegen vuilnis zakken. Thuis in.. RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41