Kanker eist meer levens PZC Beer verslindt aapje in de Beekse Bergen Defensie houdt alles potdicht in Kandahar Hospitaal heelt zieke knuffels Enkele tonnen toegezegd bij tv-actie voor hulp Suriname TPG draait op voor boete van werknemer Viaducten A4 krijgen hekken Simulator test nieuw type dijk Hart- en vaatziekten staan nog steeds op de eerste plaats Politie valt verkeerde pand binnen Amsterdams blootcafé moet dicht Heerlen boort warm water aan Tweede veerdienst Terschelling Abe en Ede op treinen Noorden dinsdag 16 mei 2006 Bejaard; kreeft slijt oude dag in Sea Life Centre DEN HAAG - Ien ongeveer hon derd jaar oudeCanadese kreeft die in België te :oop werd aange boden op een ieurs, is gisteren naar Scheveniigen verhuisd. Het Sea Life Centre Schevenin- m had tot 'oor kort Grote Alex, een beja.rde kreeft die in 2004 door een plaatselijke vis handelaar ward afgeleverd. Alex overleed wee weken gele den door oudardom, meldt een woorvoerster -an Sea Life. De bijna een mettr grote nieuwko mer kan daarioor in het aqua rium waarin ilex huisde. „We doen dit niet xmdat Alex dood is en we een ipvolger zochten. Het komt gewion zo uit", aldus de woordvoerder. „Beter dat hi bij ons nog een paar goede ja:en heeft, dan een voortijdig eine in de pan. Overi gens zijn we ziker geen rusthuis voor oude dieen, want we heb ben ook een kraamkamer en veel jonge dieen." De nieuwe bevoner van Sea Li fe is groter dan Grote Alex, waarvoor beoekers speciaal naar Sea Lifekwamen. „Ik heb hem nog niet gezien, maar af gaand op de beschrijving be grijp ik dat he een joekel is." 'Deze oude kneft is 90 centime ter lang met scharen van onge veer 25 een tineter breed. ANP RIJSWIJK - Iijkswaterstaat be gint deze weet met de bouw van hekwerken <p vijf viaducten over de A4 bijhet Zuid-Holland se Rijswijk, lit een risicoanaly se is geblekerdat hekwerken de beste technische maatregel zijn om de viadu-ten te beveiligen. De gemeente Rijswijk heeft dit gisteren bekeidgemaakt. Begin vorig jaar gooiden twee jongens stenen vanaf een van de viaducten, waardoor een 30-jari- ge vrouw uitUden om het leven kwam. De hekwerken boven de A4 zijn drie meter h>og en overspannen de gehele leigte van het via duct. Ze zin opgebouwd uit staalmatten. ANP DELFZIJL - Rijkswaterstaat gaat in Delzijl met een zoge noemde gdfoverslagsimulator een nieuw tpe dijk uittesten. In de dijk worlen kunststof mat ten aangebricht, waarmee moge lijk sterkerewaterkeringen kun nen wordei gemaakt. De test met de simüator moet uitwijzen of dit daadverkelijk het geval is, liet de dimst gisteren weten. Bij een stut zeedijk in Delfzijl wordt bekeren of er een grote hoeveelheid water over heen kan lopen ztnder dat schade op treedt. Met de simulator wordt hiertoe kunstmatig een golfslag opgewekt. I'e standaard graszo den worder versterkt met grof- mazige kuntstof matten die on der het besaande gras worden aangebracht. Het gras groeit door de maden heen, waardoor een stevige constructie ontstaat. De proef Irengt geen risico's met zich me voor het achterlig gende gebiel, verzekert Rijkswa terstaat. Dize week wordt be gonnen me. de aanleg van de kunststof natten. ANP door Alex Boqers DEN HAAG - Kanker en hart en vaatziekten zijn nog altijd de belangrijkste doodsoorzaaken in Nederland. Hart- en vaatziek ten staan al decennia op de eer ste plaats, maar het ziet ernaar uit dat kanker binnen een aan tal jaren doodsoorzaak nummer een wordt. Onder mannen is dat nu al het geval. Dat blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2005 stierven 21.200 mannen door kanker. Hart- en vaatziek ten komen bij hen op de tweede plaats met 20.800 sterfgevallen. Voor vrouwen zijn hart- en vaat ziekten nog wel de belangrijkste doodsoorzaak: vorig jaar stier ven er 22.600 aan deze aandoe ningen en 18.100 aan kanker. „Als de huidige trends doorzet ten, zal rond 2010 kanker ook bij vrouwen de belangrijkste doodsoorzaak zijn geworden", aldus het CBS. In 2005 overle den in Nederland in totaal 136.400 mensen. Gedurende de afgelopen eeuw waren hart- en vaatziekten steeds de belangrijkste doods oorzaak. Sinds 1970 daalt echter het aan tal sterfgevallen door deze ziek ten. Dat heeft volgens het CBS te maken met minder roken en betere voeding en met de voor uitgang in de preventieve en cu ratieve zorg. Toch zorgt roken er wel voor dat steeds meer vrouwen aan longkanker overlijden omdat vrouwen na de oorlog in toene mende mate zijn gaan roken. Het CBS verwacht dat longkan ker volgend jaar onder vrouwen de belangrijkste vorm van kan- kersterfte zal zijn. Tot nu toe is dat borstkanker. Bij mannen is longkanker al ge- ruime tijd de belangrijkste vorm van kankersterfte. Een toene mend aantal mannen overlijdt door prostaatkanker. De vergrij zing van de bevolking is hiervan de belangrijkste oorzaak, want prostaatkanker openbaart zich meestal pas op latere leeftijd. Darmkanker Minister Hans Hoogervorst (Volksgezondheid) verwacht niet voor 2010 te kunnen begin nen met een landelijk bevol kingsonderzoek naar darmkan ker. Hij wil eerst de uitkomst van vier lopende, grote onder zoeken afwachten. Dat schreef hij gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. De onderzoeken van het Academisch Ziekenhuis in Maastricht, het Erasmus MC, het Sint-Radboud in Nijmegen en het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam moeten uit wijzen welke methode het beste is en hoe het zit met kosten en ef fecten. Jaarlijks overlijden circa 4400 mensen aan darmkanker en con stateren artsen 9600 nieuwe ge vallen. De aandoening wordt vaak te laat ontdekt, terwijl 90 procent van de patiënten na vijf jaar nog leeft als artsen op tijd beginnen met behandeling. GPD/ANP van onze redactie binnenland HILVARENBEEK - Bezoekers van het Safari Park Beekse Ber gen in Hilvarenbeek werden zondag geconfronteerd met een levensechte safari. Voor de ogen van het publiek werd een aapje, een zogeheten beerrna- kaakje, verslonden door een lip- penbeer. „De beer heeft de aap te pak ken gekregen", aldus vesti gingsmanager Matthieu de Se- vaux van het Safari Park. De lippenberen, beter bekend als dansberen, zitten al een jaar sa men met de beermakaken en de resusapen in een ruim buiten verblijf. „In de natuur leven ze ook samen. Normaal gebeurt er niets." Zondag ging het echter mis. Een aapje werd in het buiten verblijf nagezeten door een beer en sprong in paniek door het schrikdraad het omliggen de water in. Even later dropen de beren af en het aapje wist op de kant te klauteren, maar stortte daarna in. „Dood, vol gens menig toeschouwer", al dus ooggetuige Marco Barelds uit Zutphen. Een gealarmeerde medewerker lokte de dieren met voedsel weg, zodat het nog levende aap je kon vluchten. Het diertje wist zich in een houten klimrek hoog boven de grond in veilig heid te brengen. De meeste beren lieten zich weglokken met appels. Eén van de beren bleek meer geïnte resseerd in de makaak en klom het beestje achterna, de con structie in. Daar graaide hij het aapje en verscheurde hem voor de ogen van het publiek. Natuur Volgens De Sevaux eten de lip penberen hoofdzakelijk termie ten en fruit. „In"de natuur eten - -zcoók wel vlees, maar dat is vaak aas van dode dieren." Het is hem nog een raadsel waarom de beren zich op de aap stortten. „We hebben dit nog nooit mee gemaakt. De bavianen leven al twintig jaar samen met de oli fanten. Dit is een soortgelijk verblijf waarbij ze allebei hun eigen veilige gebied hebben, maar wel op een gezamenlijk terrein kunnen komen", be schrijft de vestigingsmanager de situatie. Het Safaripark heeft de beer makaken zondag direct een an der verblijf gegeven. „De resus apen zijn watervlug. Die blij ven het buitenverblijf delen", aldus De Sevaux. ANP Een lippenbeer neemt in safari park Beekse Bergen in Hilva renbeek een doodsbang aapje te grazen. Even later werd het beermakaakje voor de ogen van de bezoekers verslonden door de lippenbeer. foto Marco Barelds/ANP Het ministerie van Defensie in Den Haag zegt openheid na te streven waar het gaat om de re latie tussen journalisten en de missie in Uruzgan. Dat beloofde Defensie twee weken geleden tij dens een speciale bijeenkomst met journalisten op het ministe rie. De praktijk laat een heel an der beeld zien, zo ondervond cor respondent Harald Doornbos in Afghanistan. door Harald Doornbos KANDAHAR - Het voelt een beetje alsof je de pest hebt wan- l£ VAUE)3. £I£>J BEET jF GELükKio Mt~T IE- HlLLEKE V neer je het Nederlandse gedeelte van Kandahar Airfield in het zuiden van Afghanistan op loopt. Op het terras van Dutch Corner, een soort bar voor Ne derlandse militairen, zitten sol daten geamuseerd te praten. Maar als ik langs loop, valt er een stilte. De afkeer voor journalisten on der Nederlandse militairen ligt niet aan de soldaten zelf. Ze heb ben, vertelt voorlichter majoor Robert de Jong, recentelijk in Kandahar te horen gekregen dat ze onder geen beding mogen spreken met leden van de media zonder de aanwezigheid van een persvoorlichter. Dat getuigt al van een hoog 'Sovjetgehalte'. Want voorlichters bij ieder inter view, leidt nu eenmaal niet tot openhartige gesprekken. Iedere journalist die een Neder landse militair heeft gesproken moet zijn artikel vóór publicatie laten lezen door iemand van De fensie. Wie weigert zijn artikel te laten lezen krijgt de volgende keer geen medewerking meer. Het kan nog vreemder. Het was bloedheet. Op het terras van het 'Greenbeans' koffiehuis op Kan dahar Airfield, lieten militairen uit Roemenië hun kalasjnikovs zien. Canadese soldaten praat ten honderduit. Twee Neder landse soldaten kwamen, niet wetend dat er een journalist zat, op het terras zitten. Warm Uit beleefdheid vroeg ik, in het Nederlands: „Warm, hè?" De twee bedachten onmiddellijk dat ze met een journalist te ma ken moesten hebben. Eén van hen mompelde iets onverstaan baars. Op de vraag of ze al lang in Afghanistan waren, ant woordde een van hen pinnig: „Daar kunnen we geen ant woord op geven." Einde ge sprek. De repercussies over de twee eenvoudige vragen blijven niet uit. De volgende ochtend merkt majoor De Jong op 'iets verve lends' over mij gehoord te heb ben. De twee hadden het 'inci dent' gerapporteerd aan hun meerderen. Mij restte slechts een timide 'dit zal nooit meer ge beuren'. Hoe anders is de situatie bij de Amerikanen waar een journalist alles mag vragen en overal ant woord op krijgt. Foto's maken van de militaire installaties, na tuurlijk. Een kopietje van een militaire kaart van Afghanis tan? Geen probleem. 'Don't wor ry, je kunt met iedere soldaat praten. En nee, daar hoeft nie mand bij te zijn'. Merkwaardig Verbaasd vroegen sommige Amerikanen, waarom een Neder landse journalist methet Ameri kaanse leger optrekt en niet met landgenoten? Ze vonden het maar merkwaardig. Want op hetzelfde moment waren er al tien journalisten uit Canada te gast bij hun troepen in Afghanis tan. En ook de Amerikanen had den vele journalisten op bezoek. „Die mogen alles zien en met ie dereen praten", aldus een Ameri kaanse sergeant. „Want als je dat niet doet, gaan journalisten denken dat je dingen verbergt." Over de Nederlandse regels en de reactie op de vraag: 'Warm, he?', zegt de sergeant lachend: „Yes, bloody hot." GPD door Anne van der Schoot AMSTERDAM - „Ik haat prikken, vooral in mijn hand." Hugo is net met zijn teddybeer Flip naar de dokter geweest, want zijn beer is ziek. „Kijk, Flip heeft een gat in zijn hoofd", zegt de kleuter, en hij wijst op een röntgenfoto van zijn teddy beer. „Hij moest een prik krijgen en dat vond hij best eng en ik ook." Hugo is niet de enige kleuter die met zijn knuffel naar het Amsterdam Medisch Centrum (AMC) is gekomen. In totaal ontvangt het Berenhospitaal over twee dagen verspreid ne genhonderd Ideuters om ze op een speelse manier kennis te laten maken met alles wat bij een zieken huis komt kijken. In de gipskamer staan geneeskundestudenten Li- sanne en Annette. Zij behandelen, met veel andere medestudenten alle gewonden. „Dit is echt leuk om te doen, want je ziet gewoon dat ze er iets van leren", zegt Lisanne. ANP BLERICK - Het drugsteam van de politie is gisteren in Blerick, gemeente Venlo, een verkeei-d pand binnengeval len. Dat meldde de politie. De drugsbestrijders vielen tijdens een oefening een win kel annex woonhuis aan de Steegstx-aat binnen in plaats van een verdei'op gelegen leegstaand pand. De politie zal de schade aan het pand op haar kosten hei'stellen en de be woners haar excuses aanbieden voor deze vergissing, zei een woordvoei'der. Op het moment van de oefening wax-en de bewoners niet thuis en was de winkel gesloten. ANP AMSTERDAM - Het 'blootcafé' Teasers in het centrum van Amsterdam moet de deuren sluiten. Het erotisch ge tinte amusement past niet in het bestemmingsplan van het Damx-ak, zegt een gemeentewoordvoerster. Ook heeft het landelijk bureau Bibob, dat onderzoek doet naar malafide ondernemingspraktijken, een negatief ad vies aan de gemeente gegeven over de hox-ecagelegenheid. De gemeente heeft de eigenaren tot 23 mei de tijd gegeven om het café vxrijwillig op te doeken. Geven ze daar geen ge hoor aan, dan wox-den de ramen en deux-en dichtgetim- mei-d. Teasers is een pleisterplek voor toeristen vanwege de schaars geklede sexweerstex's. ANP HEERLEN - Het mijnwaterpi'oject in Heerlen heeft een nieuwe mijlpaal bex-eikt. Na zestig dagen boren is een mijngang met wax-m water bereikt op zevenhonderd meter diepte, meldde de gemeen te Heerlen gisteren. Het warme water moet in Heerlen wo ningen en bedxrijven gaan verwarmen. Over twee weken hopen de boorlieden een even diepe mijngang onder Heer- lerheide Centrum aan te boren. Het px-oject kost twintig miljoen euro en geldt als Europees; pilotproject. ANP FORMERUM - Naast de bestaande veerdienst van Rede rij Doeksen mag nog een veerdienst van Harlingen naar Terschelling worden opgezet. Dat heeft initiatiefnemer B. Haantjes van Rederij Eigen Veerdienst Tex-schelling in het Terschellinger dorpje For- merum gisteren gezegd. Haantjes denkt met een veer dienst die eigendom is van Terschellinger bedrijven en particulieren goedkopere overtochten te kunnen maken. Haantjes weet nog niet wanneer het eerste EVT-schip de overtocht maakt. Bij succes met varen op Terschelling wil hij ook het veer naar Vlieland gaan verzox'gen. ANP HEERENVEEN - Friezen en Groningex-s willen dat de 43 nieuwe treinen van Arriva in Noord-Nederland bij voor keur Abe Lenstra en Ede Staal gaan heten. Ruim 1700 mensen stuurden een naamsuggestie naar de Britse vervoerder. De Friese en Groningse helden werden daarbij het meest genoemd. Begin juni, als de eerste nieuwe treinen uit de fabriek ko men, wil een jury de uiteindelijke namen bekendmaken. Dat zei directeur A. Hettinga van Arriva Nederland in Heerenveen gisteren. ANP door Robert Verkerk en Ischa Willems AMSTERDAM - Tijdens de twee uur durende tv-actie Doe koe voor Suriname hebben ver scheidene bedrijven, instellin gen en bekende Nederlanders zondag voor enkele honderddui zenden euro's toegezegd. Dat heeft een woordvoerder van de Samenwerkende Hulporganisa ties (SHO) gezegd. Er was geen speciaal telefoonpa nel waar mensen al met hun gif ten terecht konden. „De uitzen ding was vooral bedoeld om het gironummer 797 onder de aan dacht te brengen." Vandaag of morgen komt de SHO met een eerste tussenstand. De Nederlandse overheid had al 1 miljoen euro aan noodhulp toe gezegd. Enkele grote gemeenten kwamen de afgelopen week met in totaal enkele tonnen over de brug. De komende weken zal het bedrag nog stijgen omdat tij dens de actie verscheidene toe zeggingen zijn gedaan voor ver volgacties en evenementen ten behoeve van de slachtoffers van de overstroming. De SHO gebruikt het geld voor noodhulp en wederopbouw van het door een overstroming ge troffen gebied. De Nederlandse regering kondigde tijdens de uit zending aan om vier Lynx-heli kopters naar het rampgebied te sturen. Die moeten een lucht brug vox-men tussen Paramaribo en het getroffen binnenland. Voetballers Bij tante Es (Jörgen Raymann) kwamen Claudia de Breij, pre mier Balkenende en enkele zoge heten Suriprofs, voetballers van Surinaamse afkomst, op bezoek. Clarence Seedorf zegde 10.000 euro toe. Edgar Davids, die daar tijdens de uitzending mee werd geconfx-onteerd, wilde rxiet ach terblijven en zegde ter plekke 15.000 euro toe. Patrick Klui- vert geeft een deel van de op brengst van een boek over hem dat binnenkox-t uitkomt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bedrijven en in stellingen moeten opdraaien voor snelheidsboetes van hun werknemers als het personeel niet met opzet te snel reed. Dat concludeerde vakbond Abvaka- bo FNV gisteren uit een uit spraak van het gerechtshof in Den Haag. Het hof vernietigde vox'ige week een uitspraak van de kanton rechter. Die viel eerder in het voordeel van gedaagde TPG uit. Het gerechtshof stelt dat het postbedrijf in 2003 ten onrechte een boete heeft verhaald op een TPG-chauffeur. Volgens het hof was er geen sprake van opzet of bewust roekeloos gedrag, omdat de medewerker net boven de maximumsnelheid reed. De man krijgt nu het boetegeld van 56 euro terug. De man kreeg het boetegeld voor twee overtx-edingen in 2002. Een keer x-eed hij 4 kilome ter per uur te hard, vervolgens zat hij 6 kilometer per uur bo ven de maximumsnelheid. „In zijn algemeenheid zal er bij een ovex-tx-eding van de maximum snelheid tot 10 kilometer per uur geen sprake zijn van opzet of bewuste x-oekeloosheid", moti veert de rechter. Voor een derde overtx-eding la ter dat jaar moet de TPG-chauf feur wel opdraaien, vindt de rechter. Hxj reed toen 11 kilome ter per uur te snel. Belangrijk Abvakabo FNV noemt de uit spraak belangrijk. „Deze uit spraak kan grote gevolgen heb ben voor werkgevers. Ik denk aan bijvoorbeeld buschauffeux-s, maar eigenlijk gaat het op voor alle werknemers die rondx-ijden in een auto waarvan het kente ken op naam van de wex-kgever staat", aldus advocaat Arno van Deuzen van de vakbond. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3