Minder gebruikers toeristenbus Hotel op voormalige vuilnisbelt PZC Jora Möhlmann maakt hol p i i Ziekenhuis Terneuzen draait succesvolle proef met pijnpomp 13 Kunstschouw biedt ruimte aan jong Zeeuws talent brandgasten kunnen voor het tiende seizoen gratis worden vervoerd Fietsexcursie op Tholen Verzet tegen baggerslibdepot Werkstraffen voor vernielen ruiten Kantongerecht blijft in Terneuzen Rally Hulst niet in broedseizoen Kantoor bij Sloeweg mag Renessedag biedt weer tal van activiteiten dinsdag 16 mei 2006 BüRGH-HAAMSTEDE - Tien jaar Kunstschouw Westerschou- 5en is aanleiding voor de orga nisatoren om extra ruimte te bie den aan een jonge garde Zeeuw se beeldende kunstenaars. Zij presenteren zich onder de naam 'Zeeuwse Nieuwe'. De toekenning van de Kunst schouw Award is eveneens be- doeld om aankomend talent in de schijnwerpers te zetten. „Dankzij een welkome subsidie van de Stichting Renesse is het voor het eerst mogelijk deze jon ge kunstenaars financieel enigs zins te ondersteunen", zegt se cretaris Marjolijn van den Adel van de Kunstschouw. Volgens haar is het juist voor beginnen de, jonge kunstenaars vaak moeilijk hun loopbaan op te starten. „De Kunstschouw Wes- terschouwen biedt hen een po dium dat een groot publiek trekt, waaronder talrijke speu rende galeriehouders", zegt Van den Adel. Zij laat weten dat de organisa tie volgend jaar graag wat grote re installaties van jonge kunste naars zou willen opnemen in het programma. Ook daar moeten dan extra financiën voor gevon den worden, want alleen al het vervoer zouden de kunstenaars volgens haar nooit zelf kunnen betalen. In het kader van het tienjarig be staan van de Kunstschouw is de route dit jaar weer sterk uitge breid. Het evenement telt 39 locaties waar van 16 tot en met 26 juni beeldende kunst is te aanschou wen. Daartoe behoren: galeries, kerken, boerderijen, fraaie pri- véhuizen met tuinen. De kunstlocaties worden met el kaar verbonden door gevarieer de, op natuur en cultuur gerich te routes om te voet, per fiets of met de auto af te leggen. Magazine Het speciale Kunstschouw-ma- gazine wordt donderdagavond 19.30 uur gepx-esenteerd bij Kof fie- en lunchroom Brandenburg in Haamstede. Het eerste exem plaar wordt uitgereikt aan voor zitter R. Erenst van de Stichting Renesse. jnnrMelita Lantinq RENESSE - De gratis busdienst vanaf het transferium in Renes se naar de stranden gaat het liende seizoen in. Tot 15 septem ber kunnen strandgasten weer dagelijks vanaf de parkeer plaats met de bus naar hun favo riete zwemstek. Jarenlang is het aantal gebrui- van het ti'ansferium (en aansluitend busvervoer) geste maar sinds kort is een ken tering merkbaar. „Nu zien we dalende tendens", zegt C.Hage, directeur van uitvoe rend vervoersbedrijf TCR. „Net als in het toerisme zakken ook wij in het aantal gebruikers. We houden daarmee gelijke tred met de daling van het aantal toe risten." Weersafhankelijk jaar zijn 225.000 bezoe kers geteld. Dat is minder dan het openingsjaar 1997. In het eerste jaar werd vlak voor het einde van het seizoen de j250.000e gebruiker geteld. „Dat iaantal is daarna telkens verder gestegen. In ons topjaar hebben we 350.000 tot 400.000 bezoe- Dat was - vertelt - in de hete zomer van |2003. Niet alleen het aantal toe- iristen wat naar het eiland komt vakantie te vieren, is van in vloed op het aantal gebruikers. ,\Ve zijn vooral ook sterk weers afhankelijk. Op een mooie dag vervoeren we 10.000 tot 15.000 bezoekers. Bij slecht weer zijn dat er soms maar 1500." Op top- vervoert TCR bok veel THOLEN - Staatsbosbeheer en Natuurvereniging Tholen hou den op zaterdag 27 mei een fiets excursie langs de zuidkust van Tholen. De tocht van ongeveer twintig kilometer leidt onder meer langs het Oude Land van Tho len. Vertrek is om 13.30 uur van af het praathuisje aan de haven van Tholen-stad. Meer informa tie en aanmelden via VW tele foonnummer 0166-663771. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dagjesmensen die vanuit Bra bant of Rotterdam naar het strand in Renesse gaan. De dienstverlening heeft ten op zichte van vorig jaar geen wijzi gingen ondergaan, vei*telt Hage. De strandgast hoeft dit jaar geen wijzigingen te verwachten, zegt Hage. „De diensti-egeling is gelijk aan vorig jaar." Dat bete kent dat de stx-andexpress weer gaat rijden, het busje waarmee mindervaliden tot óp het strand worden gebracht. Daarnaast rij den de bussen in het voorsei zoen naar de Jan van Renesse- weg, de Rampweg, de Hoge- en Lagezoom en de Hoogeboom- laan in Renesse. In het hoogsei zoen wordt dit uitgebreid met bussen lichting Burgh-Haamste- de, Scharendijke en de Brou- wersdam. Dienstverlening Plannen om de dienstverlening uit te breiden zijn er nog niet, zegt Hage. „Nee, we zijn alleen wel bezig om te kijken naar al ternatieve brandstoffen. We heb ben natuurlijk de elektrische bus, maar we willen voor de an dere bussen kijken of we op bio diesel of aardgas gaan lijden. Dat past beter bij het milieu." (Advertentie) Den Dekker uziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Jora Möhlmann wordt als 'de schrijver' bij zijn keel gegrepen door 'het papier' in de persoon van Harry van Amerongen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Waarom zegt hij dat niet tegen mij?", vroeg Jora Möhlmann zich wat verbijsterd af toen hij zijn va der Cees, als regisseur van de Stichting Historische Spelen, een van de speel- sters het advies hoorde geven haar zang- en speltalenten professioneel te gaan ontwikkelen. Hij kauwde daar eens even op en sprak er toen eerst zijn moeder Elly maar eens op aan. „Geen idee dat jij dat ambieert", luidde de verbaasde reactie van zijn ouders, die hem direct aanmoedigden die weg dan ook in te slaan. Die stimulans had Möhlmann net even nodig. Hij heeft er nu vier jaar opleiding in deeltijd aan de Amstei'damse Theater academie opzitten en mag zich sinds een week 'zelfstandig uitvoerend po diumkunstenaar' noemen. „Dat is meer dan alleen maar acteren. De nadruk ligt bij deze opleiding op het van begin tot eind zelf maken én uitvoe ren van producties. Verder is je specifie ke eigenheid van belang", vertelt Möhl mann. Hij koos voor de parttime opleiding van twee dagen per week opdat hij daar naast zijn werk bij de Stichting Flexi bel Wonen in Rotterdam kon blijven uit voeren. Hij had zijn studiefinanciering tenslotte al geïnvesteerd in een hbo-op- leiding Welzijn. „Je werkt met medeleerlingen die met eenzelfde passie als jezelf met theater bezig zijn. Dat is prettig om te ervaren. Zelf heb ik vooral geleerd mijn eigen te rughoudendheid te overwinnen. Vroe ger had ik de neiging me maar bij de grootste schreeuwers aan te sluiten ook al had ik wat scepsis over sommige ideeën. Nu durf ik daar eerder voor uit te komen", zegt Möhlmann. De voorstelling Uitgebreid Verlangen geldt als zijn laatste 'proeve van be kwaamheid', oftewel als afstudeerpro ject voor deze viexjarige opleiding. Het betreft een co-pi'oductie samen met Hai ry van Amerongen uit Amsterdam, een leeiiing van de fulltime opleiding aan deze theateracademie. Met goed gevolg, zo is inmiddels bekend. Möhlmann en Van Amerongen kregen vorige week di rect na de premièi'e in het Polanenthea- ter in Amsterdam te horen dat ze bei den zijn geslaagd. Gevecht Uitgebreid Verlangen is ontsproten uit hun beider affiniteit voor de poëzie van Hans Lodeizen. „Niet dat er letterlijke teksten van deze dichter in verwerkt zijn, maar de sfeer van zijn poëzie is wel herkenbaar", zegt Van Amerongen. Kort samengevat gaat het stuk over het gevecht dat een schrijver met het papier moet aangaan om tot kwaliteit te ko men. 'Het Papier' geldt in dit geval als een personage. Möhlmann en Van Amerongen hebben het stuk zelf geschreven, ze bedachten de vormgeving, maakten het lichtplan en vertolken uiteraard de rollen. De Zeeuwse dramaconsulent Ron Lubber- sen heeft hen begeleid tijdens het repeti tieproces. Het stuk is uitstekend ontvangen door foto Marijke Folkertsma de examencommissie. Met een beetje ge luk biedt de oogst voor hun inspanning naast de diploma's een toernee het ko mend seizoen langs een twintig kleine theaters in Nederland. Een selectie van drie stukken daarvoor wordt maandag 29 mei gemaakt uit alle afstudeerpro- ducties van deze opleiding. Hoe die selectie ook uitpakt, op Schou- wen-Duiveland is de voorstelling in elk geval te zien. „We spelen ons stuk dit najaar in de grote zaal van het MFC in Zierikzee", zegt Möhlmann. Zegt hij het amateurtoneel vaarwel nu hij de profstatus als theatermaker heeft bereikt? Hij aarzelt even: „Nou, vaar wel... Deze zomer speel ik nog bij de His torische Spelen in de productie De Brui den van Burgh. Maar verder wil ik voor al veel audities gaan doen, om te leren hoe het is talloze kei-en te worden afge wezen, maar natuurlijk ook om veel te gaan spelen. Daarnaast wil ik zelf pro ducties gaan maken en verder werk ik als trainingsacteur bij opleidingen waarin agressiebeheersing aan de orde komt. Voorlopig houd ik ook mijn baan nog aan. Met de uren die ik daarin maak, is hier en daar aardig te schui- B en W Kapelle verlenen medewerking aan recreatie op De Bult in Wemeldinge door Willem van Dam KAPELLE - Op de voormalige vuilstortplaats in Wemeldinge komen mogelijk een hotel en een aantal (recreatie)woningen. Het dagelijks gemeentebestuur van Kapelle is bereid daaraan planologische medewerking te verlenen. Dat blijkt uit een voorstel dat het college van burgemeester en wethouders aan de gemeente raad heeft gestuurd. In de gemeente Kapelle wordt al enige tijd gesproken over een re creatieve invulling van de voor malige vuilnisbelt (in de volks mond: De Bult) aan de oostkant van het villapark De Oesterbaai in Wemeldinge. Eind voirig jaar kwam een projectontwikkelaar in opdracht van de Exploitatie Coöperatie van eigenaren in Vil lapark De Oesterbaai u.a. (eige naresse van De Bult) met een plan voor het terrein. Mede naar aanleiding daai*van liet het ge meentebestuur een stedenbouw kundige verkenning van de mo gelijkheden van het terrein ma ken. Die verkenning mondde uit in een aantal mogelijkheden. De eerste voorziet in de bouw van een vijf bouwlagen tellend complex met enkele voorzienin gen. B en W voelen daar niet veel voor. Het college vreest dat een dergelijk groot complex niet past bij het kleinschalige karak ter van Wemeldinge. Een twee de vaiiant behelst de bouw van een paviljoen waarin diverse re- creatieve vooi'zieningen kunnen worden ondergebracht, zoals een bezoekerscentrum voor de Oosterschelde. Het dageüjks ge meentebestuur voorziet echter dat deze variant alleen al uit fi nancieel oogpunt niet haalbaar is. Het college van B en W voelt het meest voor een derde optie: een hotel, gecombineerd met een aantal appai*tementen (zo wel voor x-ecreatieve als perma nente bewoning) die uitzicht hebben op de Oosterschelde. Speerpunt Het college beschouwt de ver sterking van de recreatie in We meldinge in het algemeen, en de ontwikkeling van De Bult in het bijzonder, als een van de speer punten van het beleid. „De bouw van een hoogwaai'dige ho telaccommodatie kan de gewens te impuls geven", aldus het colle ge van B en W. „Wanneer er geen toeristische trekpleister, wordt gerealiseerd, is het in ie der geval wenselijk dat er klein schaliger voorzieningen komen. Daarbij valt te denken aan een snackbar en een restaurant." Het college erkent volmondig dat de bouw van een aantal hui zen die bestemd zijn voor perma nente bewoning niet strookt met de uitgangspunten die destijds door de gemeenteraad voor De Bult zijn vastgesteld. Maar, schrijven B en W, een combina tie van reci-eatiewoningen met enkele woningen voor perma nent gebiiiik heeft 'een toege voegde waarde'. „Waar in Zee land kun je mensen nog uitzicht over de Oosterschelde bieden? Het zou de financiële haalbaar heid van het plan in ieder geval ten goede komen." De stedenbouwkundige verken ning is inmiddels aan de gemeen telijke welstandscommissie voor gelegd. Die deelt de opvatting van het college dat een combina tie van wonen met een (toeris tische) trekker een aantrekke- SEROOSKERKE (W) - De gemeente Veere wil medewer king vei'lenen aan de bouw van een permanent baggerslib- depot aan de Noorderweg in Serooskei'ke. Het Water schap Zeeuwse Eilanden heeft dat verzoek ingediend. Het gaat om een depot van ruim 20.000 vierkante meter. De doi'psraad Serooskei'ke en een aantal omwonenden keren zich tegen het plan. De buurt vecht voor behoud van de natuur. Omwonenden vrezen stankoverlast en een toena me van vrachtverkeer. Ook zouden vogels gestoord wor den in het. broedseizoen. Zij vinden dat de bagger beter naar een geïndustrialiseerde omgeving als bijvooi'beeld Vlissingen-Oost getransporteerd kan worden. Zij tekenen bezwaar aan tegen de komst van het depot. MIDDELBURG - De Middelburse politierechter B Duin hof heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Clinge voor vernieling van een niit bij verstek twintig uur werkstraf opgelegd. Hij pleegde zijn daad op 13 augustus vorig jaar in Hulst. Een 22-jarige man uit Sas van Gent kreeg even eens twintig uur werkstraf opgelegd, voor soortgelijke vernielingen. De Sassenaar gooide op 8 augustus vorig jaar, gedreven door relatieproblemen, bij twee huizen in zijn woonplaats de ruiten in. TERNEUZEN - Het Kantongerecht blijft voorlopig in Terneuzen. Een woordvoerder van Justitie in Middelburg liet dat gisteren desgevraagd weten. Aanvankelijk was er sprake van dat het Kantongerecht uit de Scheldestad zou verdwijnen als gevolg van de reorganisatie bij Justitie. Dat is nu dus niet het geval. „Pas in 2008 of 2009 wordt- sluiting van het gei'echtsgebouw in Terneuzen in herover weging genomen", aldus de woordvoerder. HULST - De organisatie van de autorally in Hulst wil dat evenement volgend jaar weer net voor het broedseizoen houden, zoals vele jaren het geval is geweest. Dat zegt Ni co Biesheuvel van de stichting Autosportpromotie Neder land, die verantwoordelijk is voor de organisatie. Volgens Biesheuvel vond de rally dit jaar in het eerste weekeinde van mei plaats in verband met Koninginnedag. De afde ling Hulst van de Socialistische Pax'tij (SP) was daar niet gelukkig mee, omdat het broedseizoen voor vogels dan aan de gang is. Rond het resei*vaat De Vogel is het volgens SP-gemeenteraadslid G. van Unen in de dagen na de rally 'angstwekkend stil gebleven'. „Waar het normaal overdag wemelt van de vogels is het nu uitgestorven." VLISSINGEN - Er mag toch een kantoor gebouwd wor den op de hoek Sloeweg-Bossenburghweg in Vlissingen. De gemeente Vlissingen heeft een bouwvei'gunning ver leend en de bezwaren van de stichting Belvos afgewezen. DGA Financieel Adviseurs gaat een kantoor bouwen naast de rotonde op de Sloeweg. Het kantoor krijgt vier verdiepingen en er worden parkeervooi'zieningen aange legd. De gemeente wil dat er in dat gebied een mix van woningen, grootschalige detailhandel en kantoren komt. lijk uitgangspunt is. De wel standscommissie maakt daarbij wel een kanttekening: de bebou wing op De Bult mag maximaal vier lagen tellen. De gemeenteraad van Kapelle zal de invulling van De Bult op dinsdag 23 mei bespreken. In dien de raad instemt met de vi sie van het college, kunnen de plannen nader worden uitge werkt. Vervuild Er schuilt nog één adder onder het gras. Voordat de Vei'eniging van Eigenaren in Villapark de Oesterbaai een begin maakt met de uitvoering van de plannen, zal de grond van De Bult eerst moeten worden gesaneei'd. Dat is een harde eis van het college. In hoeverte de grond is ver vuild, is niet duidelijk. Dat moet nog worden onderzocht. door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Vijfhonderd pa tiënten hebben al zelf hun pijn- stilling mogen regelen in Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen. Het ziekenhuis kocht afgelopen de cember twintig pijnpompen die patiënten zelf kunnen bedienen. Gemiddeld gebruiken 25 patiën ten per week de pompen. Dat maakt het ziekenhuis be kend. „We wilden eerst ervaring opdoen voor we de publiciteit zochten", legt anesthesioloog K. de Keersmaecker uit. De arts is heel tevreden over de resulta ten. In apiril begon Ziekenhuis Wal cheren eveneens met een proef waai'bij patiënten hun eigen pijnstilling konden regelen. In Vlissingen beperkt de proef zich vooralsnog tot mensen die onder lokale verdoving met een rug- genprik een knie- of heupver vanging ondergaan. Toepassing In Terneuzen wordt de techniek breder toegepast. De acute pijn- service, zoals het systeem heet, wordt toegepast bij mensen die grote bloedvatoperaties onder gaan, buikoperaties, grote rug operaties en gewrichtsvervan gingen. Zowel patiënten die met de rug- genprik verdoofd zijn als patiën ten die via een infuus verdoving kregen, kunnen zichzelf extra pijnstilling geven als de onder- houdsdoserlng niet voldoet. De pijnbeleving en het pijnbestrij- dingsgebmik worden bijgehou den. De anesthesieverpleegkudi- ge komt tweemaal per dag bij de patiënt om na te gaan of er vra gen leven. Pijnbeheersing De verbeterde pijnbeheersing moet patiënten helpen om direct na hun operatie weer te gaan be wegen en zodoende sneller te herstellen. Nadeel van de narco se met ruggepprik is dat de pa tiënt een katheter moet dragen, een slang die de urine uit de blaas afvoert, omdat die metho de het functioneren van de blaasspieren verhindert. Dat is minder comfortabel, maar weer houdt de patiënt er volgens De Keersmaecker niet van om te be wegen. Die katheter is niet no dig bij infuus-verdoving, zij het dat die algemene toedieningswij- ze iets minder effectief is dan lo kale verdoving. Minder pijn na een grote opei'a- tie beperkt de aanmaak van stresshormonen, houdt het im muunsysteem werkzaam, voor komt grote belasting van het hart en overgevoeligheid voor pijnprikkels. Omdat mensen niet door pijn worden weerhouden tot bewe gen, worden doorligwonden, ver slapte spieren en storingen in de bloedsomloop voorkomen. Men sen kunnen daardoor sneller ont slagen worden uit het zieken huis. RENESSE - De jaarlijkse Re nessedag wordt dit jaar tradi tiegetrouw gehouden op 27 mei, de zaterdag na Hemel vaartsdag. Dit evenement in het centrum van het dorp biedt tal van activi teiten, zoals een grote braderie met rommelmarkt, rad van avon tuur, toren beklimmen, schiet tent en ballen gooien. Verder kunnen er ritjes met een pony worden gemaakt en voor de kinderen staat er een spring kussen opgesteld. Diverse arties ten verzorgen muziekoptredens en er loopt een man rond die prachtige figuren uit ballonnen maakt. Vanaf het sportveld kunnen er helikoptervluchten worden ge maakt. Kaartjes daarvoor zijn ter plekke te koop en zijn te win nen bij het rad van avontuur. De trekking van de grote verlo ting door een notaris staat rond 16.00 uur gepland. Opbrengst De opbrengst van de Renesse dag wordt verdeeld onder de or ganisatoren, te weten: muziek vereniging Luctor et Emergo, sportvei'eniging Renesse, tennis vereniging Scelveringhe en de Nederlands Heiwormde Kerk Re nesse. De Renessedag begint om 9.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35