Jouw Hertenhof mag doorgaan Wijnhoeve krijgt kleurig kunstwerk Gezinnen verdienen steun bij opvoeding Zagers en biodiesel bieden Zeeuwse landbouw kansen Roep om parkeerplaatsen Plataanstraat Nieuwerkerk Convenant over visstandbeheer Boete voor botsing onder invloed Brandje in kampeercentrum Goes tevreden over uitstallingen 1 frovincie ziet geen verband tussen schade aan woningen en grondwaterbemaling Beperkt vissen ip mosselzaad in Waddenzee Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Kijk op de Kleintjesmarkt pagina's in deze krant of op v jesknail voor de VAKANTIE van de week! ww w. kle i ntjes.k'na I Ier. nl van de reepe 0113-315649 jyWW.pZC.nl 'ostbus314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: ld-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ews-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. dinsdag 16 mei 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland NIEUWERKERK - De Pla taanstraat in Nieuwerkerk kampt met een ernstig par keerprobleem. „Vooral in de weekeinden staat alles vol en kan er bijna niemand door heen", zegt raadslid J. van de Berge (ChristenUnie). Van de Berge kan dat tot problemen leiden voor de brandweer, omdat de wagen niet of nauwelijks de straat in kan. Zijn fractie heeft hierover vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethou ders. De dorpsbewoners klagen al langere tijd over de parkeersi tuatie. Oplossing Volgens de buurtbewoners zou het een oplossing zijn om op het grasveld in de straat een paar parkeerplaatsen te ma ken. De dorpsraad is hierover door de buurtbewoners bena derd. „Volgens onze informatie zou de dorpsraad hiervoor een plan hebben ingediend bij de gemeente, maar dat weet ik niet helemaal zeker. Daarom wil ik eerst van het college we ten of het plan is ontvangen. Als dat niet het geval is, zullen wij als ChristenUnie zelf een plan indienen", aldus Van de Berge. Als het plan wél is inge diend bij het college, wil de ChristenUnie van het college weten waarom er nog niets mee is gedaan. Het bewuste gras veld waar de plaatsen moeten komen, heeft er langere tijd vrij onverzorgd bijgelegen. Daarom zou het een goede op lossing zijn om daar wat ruim te af te snoepen voor extra par keerruimte. Onlangs is het plantsoen echter helemaal opge knapt, inclusief nieuwe beplan ting. zeeuwse almanak Honds gedrag Het duurt even voordat Maz zel alle rare zaken in de grote mensenwereld enigszins plaat sen kan. De jonge hond van dat Vlissingse gezin bedient zich uit voorzorg van een dap pere blaf om alle vreemde za ken die hij tegenkomt, op af stand te houden tot hij ze wat beter kan inschatten. Een puike strategie, vindt de pup. Z'n bazin is er minder blij mee. Soms zelfs wordt ze ronduit ongelukkig. Zoals die dag dat ze gingen uitwaaien op het Vlissingse strand. Er woei ook een me vrouw voorbij, gehuld in een grijze, onflatteus ivapperende regenjas. Mazzel besloot maar flink van leer te trek ken. ,,'t- Stelt niks voor, hoor", pro beerde Mazzels bazin haastig het wangedrag te vergoeilij- ken. „Hij blaft altijd tegen vuilnis zakken. MELISSANT - Sportvisverenigingen op Goeree-Overflak- kee, beroepsvisser A. van Leest en Waterschap Hollandse Delta sluiten vandaag een convenant om de visstand te verbeteren. Door de waterkwaliteit te verbeteren en af spraken te maken over bijvoorbeeld het uitzetten van be paalde soorten vis moet de kwaliteit van het viswater om hoog. Hoe die afspraken er uit gaan zien, is nog niet be kend. Daarover gaan de drie partijen de komende maan den met elkaar praten. „Dan kan het gaan over het beper ken van het uitzetten van bijvoorbeeld brasem", zegt J. Wieme van Waterschap Hollandse Delta. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg voor dronken rijden op een bromfiets veroordeeld tot 530 euro boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. Politierechter B. Duinhof nam in de strafmaat ook mee dat de Soubui'ger vorig jaar op 15 mei op de Oude Vlis- singseweg een aanrijding had veroorzaakt met een tege moetkomende fietser. Uit de blaastest volgde een score van 810 microgram: bijna vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. Een vriend van de verdachte had nog voorge steld om een taxi te nemen, maar daar was hij niet op in gegaan. „Ik ben fout geweest", gaf de man toe. VLISSINGEN - Bij Kampeercentrum Mechielsen aan de Gildeweg in Vlissingen heeft gisterochtend rond tien uur een kleine brand gewoed. In een opslagruimte vatten een paar kussens vlam. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een defecte lamp. De eigenaar van het bedrijf heeft rook ingeademd en is zelf naar het ziekenhuis gegaan. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Er zijn volgens de brandweer in ieder geval geen caravans beschadigd. GOES - Het strenge uitstallingsbeleid voor winkeliers in de binnenstad werpt volgens de gemeente Goes zijn vruch ten af. In vrijwel alle straten is het aantal rekken en recla meborden flink afgenomen. „Toch zijn ze nog niet allemaal verdwenen", zegt een woordvoerster van de gemeente. „Daarom zullen onze toe zichthouders de komende tijd regelmatig controleren. Met winkeliers die nog niet aan de regels voldoen, wordt dan gepraat om tot een oplossing te komen." Aan die tijd van waarschuwen komt overigens een keer een eind. Dan worden te grote uitstallingen door de gemeente meegeno men en kunnen de winkeliers ze tegen betaling weer op komen halen. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Gezinnen ver dienen ondersteuning om opvoe ding, werk en studie te combine ren. Het behoeft maatwerk om ouders die kinderzorg tijdelijk boven werk en inkomen stellen financiële armslag te geven en geschikt voor de arbeidsmarkt te houden. Bovenal: bewaak de sociale sa menhang van het aloude 'dorp' in woonwijken. Gemeenten kun nen immers voorspellen wan neer een wijk te eenzijdig gaat vergrijzen en gezinsonvriende lijk wordt. Dat waren de aanbe velingen die gisteren opdoem den na een debat bij welzijnsor ganisatie Scoop in Middelburg over de voorwaarden die nodig zijn om Van Zeeland het perfec te gezinsland te maken. Onder wakend oog van gedepu teerden H. van Waveren (ruimte lijke ordening) en G. van Heuke- lom (jeugdzorg) werd met een aantal ouders en enkele wethou ders verkend welke obstakels ge zinnen vandaag de dag tegenko men. Impuls Want, stelde Van Heukelom tij dens het debat, jeugdbeleid kan evengoed gezinsbeleid zijn. Bo vendien wil het provinciebe stuur door het aantrekken van gezinnen de Zeeuwse bevolking een nieuwe impuls geven. Advertentie Advertentie DE VAKANTIEVEILING s/.'J 1 Pak kleintjes knaller vtopreis voor een KNALPRIJS! door Jan van Ommen HAAG - Zeeuwse mossel- is mogen van de Raad van Slate de komende twee weken niet meer dan 100.000 ton mos- selzaad uit de Waddenzee vissen mop mossel banken uitzaaien. De mossel vissers willen voor 28 juni in totaal 150.000 ton opvis- Zij kregen daarvoor een ver- unning van het ministerie van landbouw, Natuurbeheer en ïoedselkwaliteit(LNV)Vijf na- iuur- en milieuorganisaties, waaronder de Waddenvereni ging en Vogelbescherming, stap ten naar de Raad van State om Ie voorkomen dat de vissers uitvaren. Het be stuursrechtscollege behandelde gisteren de bezwaren van cle na- uurórganisaties. De natuurbe- cliermers zijn fel gekant tegen iet vissen op mosselzaad. Vol- gaat dat ten koste van eet voedsel voor vogels en ande- lezeedieren. Staatsraad J. Bar tel zette vraagtekens bij de ver- w en de door LNV gevolg- ije procedure. De staatsraad zei het ministerie onvoldoende ngegaan op alle bezwaren de milieuorganisaties. Even- Wel heeft staatsraad het ministe rie twee weken de tijd gegeven am,alsnog op alle bezwaren in en daarover een besluit 16 nemen. In de tussentijd mo- vissers niet meer dan 00.00 0 ton opvissen. ■NV moet de komende weken tod betere argumenten komen het opvissen en uitzet ten van 150.000 ton mosselzaad tod schadelijk is voor de vogel- in de Waddenzee. Op 30 tod behandelt de Raad van Sta te de kwestie opnieuw en zal de toatsraacl bekijken of LNV vol- argumenten heeft voor éenvergunning van 150.000 ton. Zoniet, dan mogen de vissers toet meer vangen dan de nu toe gestane 100.000 ton. De raads- van de mosselproducenten "Hemde de tussenuitspraak op merkelijk. benadrukte staats rad Bartel dat de vissers en W niet telkens tot het laatste tooment moeten wachten met de t'ergunningveiiening en het in- van belangrijke onder- waardoor komt het er in de prak- Itoop neer dat de Raad van Sta man niet de minister beslist of f al dan niet gevist mag wor den. Kunstschilder Kees van de Wetering bij zijn muurschildering. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff DREISCHOR - Hij heeft nog niet eerder zo'n grote muurschildering gemaakt maar het bevalt hem best. Kunstschilder Kees van de Wetering uit Burgh-Haam- stede werkt dezer weken aan een tussen muur in de ontvangstruimte van wijnhoe ve De Kleine Schorre in Dreischor. Ko mend weekeinde zou het kunstwerk af moeten zijn. De tussenmuur van de ontvangstruimte van de wijnhoeve is circa acht vierkante meter groot. Van de Wetering heeft er voor gekozen om van groen naar rood te werken. „Bij een wijnhoeve vertaal ik de ze kleuren naar witte en rode wijn", legt de kunstschilder uit. „De Kleine Schorre produceert voorna melijk witte wijn maar de kleur rood wordt vaak met wijn geassocieerd. Bo vendien zijn ze complementair, ze vullen elkaar aan en versterken elkaar. Dat geeft het geheel een extra dimensie." Van de Wetering heeft in de ruim dertig jaar dat hij schildert een eigen werkwij ze ontwikkeld die hij fragmentatie-tech- niek noemt. Zijn afbeeldingen zijn opge deeld in verticale vlakken die niet volle dig gelijk lopen, maar telkens net iets ver springen. „Die techniek past goed in de ze schuur die qua inrichting heel verti caal is", vertelt Van de Wetering. „Die verticale banen zijn mijn symbolische vertaling voor de wijnstokken die buiten groeien." Techniek Voor zo'n wandschildering hoeft Van de Wetering niets te veranderen aan zijn techniek, hij werkt alleen nu op grotere schaal. „En dat smaakt naar meer. Ik ben nooit een priegelaar geweest, dat past niet bij mijn werkwijze in vlakken. Dit grote werk bevalt me prima. Ik wil daarom ook een voorstel gaan doen voor een kleurige vlakverdeling van een ande re wand die nu nog helemaal wit is." Van de Wetering is eerder deze maand begon nen met de grondlaag. „De wand is van glasvezel. Dat is ijzersterk en levert een mooie ondergrond voor de muurschilde ring op." Na de grondlaag heeft de kunst schilder een tweede laag met middento nen opgezet. Nu is hij bezig met de derde en laatste laag. Hierin brengt hij de lich te kleuren aan die voor diepte gaan zor gen en de schildering afmaken. Van de Wetering: „Ik werk met latex muurverf in de drie primaire kleuren en wit die ik tot de gewenste kleuren meng. Met water kan ik de verf verdunnen wat heel pret tig werkt. Als de verf eenmaal droog is, is hij ook watervast/En latex stinkt niet. Dat is voor een ruimte waar ook wijn proeverijen worden gehouden wel zo prettig." door Ben Jansen KAMPERLAND - Waarom geen visvoer, waarom geen biodiesel. Kansen genoeg voor de Zeeuwse landbouw. Zeeaaskweker B. Me tering zit te springen om 2000 hectare voor de kweek van zagers om er visvoer van te maken. A. Rosendaal van Ro sendaal Energy wil het hele landbouwareaal in Zeeland wel benutten voor de teelt van koolzaad, waarvan hij in Sluis kil biodiesel wil maken. Beide ideeën kwamen gister avond in Kamperland aan bod tijdens een symposium van de Rabobank Walcheren/Noord-Be- veland. Meijering mikt met zijn zagers niet alleen meer op de hengelsport. Voor de kweek van vissoorten die door overbevis- sing schaars zijn geworden, is zoveel voer nodig dat vismeel geen uitkomst meer biedt. Meije- ring's zagers wel. Die gaan door een soort gehaktmolen, worden gecentrifugeerd en vervolgens verwerkt tot korrels. Een lo gisch proces, maar er zijn wel veel meer zagers voor nodig dan Meijering nu kweekt. Daarom wil hij liefst in Zeeland - niet voor niets de bakermat van de zagerkweek - op 2000 hectare boeren voor hem zagers laten kweken. Daar kan nog een mooie meerwaarde aan vast zit ten ook. Algenrijk water Het algenrijke water dat uit zo'n zagerkwekerij komt, is vol gens Meijering prima geschikt voor de teelt van kokkels. Ook op het land. Er is één knelpunt: gemeenten zijn huiverig toestem ming te geven voor zo'n zager kwekerij. Gedeputeerde A. Pop- pelaars (landbouw en visserij) wist raad. Hij riep belangstellen de boeren op zich bij het loket Vitaal Platteland van de provin cie te melden, zodat de plannen vanuit het provinciehuis verder kunnen worden begeleid. Bij Rosendaals biodieselplan te kende Poppelaars aan dat de teelt en verwerking van kool zaad op dit moment nog moei lijk rendabel te krijgen is, zolang op biobrandstoffen de zelfde accijns wordt geheven als op benzine en diesel uit aardo lie. Bovendien moet koolzaad voor de boer minstens evenveel opbrengen als de teelt van tar we. Mogelijkheden Poppelaars zag om te beginnen mogelijkheden voor de Zeeuwse landbouw én voor Rosendaal om koolzaad te leveren aan proefprojecten' elders in het land, waar wel met accijnsvrij stelling mag worden gewerkt. rifior Marcel Modde BRUINISSE - De provincie ziet aanleiding de grondwater- Semaling rond de bouwput in Bniinisse stop te zetten. Omwo nenden hadden daar om ge- I, in verband met scheu- ien in hun woningen. Volgens loczichthouder E. Lere houdt de houwer van het appartementen- tomplex Hertenhof zich keurig de regels. Het lijkt hem on waarschijnlijk dat de schade is Ie wijten aan de grondwateront- Het wegpompen van het grond water rond de bouwput gebeurt onder verantwoordelijkheid van ie provincie. Voor het nieuwe appartementencomplex op de piek van het voormalig gemeen tehuis van Bruinisse is geen ver dunning nodig, aldus ambtelijk adviseur Lere. „Het gaat om een relatief kleine bemaling. Die ca tegorie valt onder een aantal al gemene regels." De grens ligt bij ren grondwateronttrekking van k maximaal honderd kubieke me ter per uur tot een maximum vijftienduizend kubieke me ierper maand, legt Lere uit, en dat niet langer dan zes maanden achtereen. De provincie contro leert op het naleven van die re gels. Lere: „Ik ben anderhalve week geleden nog langs geweest en toen was alles prima in or de." Sinds de aannemer op 15 maart met bronbemaling begon, is volgens Lere zo'n tweedui zend kubieke meter water aan de bodem onttrokken. „Dat is gemiddeld twee tot drie kubieke meter per uur, dus bij lange na niet in de buurt van het toegesta ne maximum." De provinciaal toezichthouder houdt het daarom ook nagenoeg voor uitgesloten dat de bema ling en de grondverzakking iets met elkaar te maken hebben. „Maar daar durf ik mijn hand niet voor in het vuur te steken." Het lijkt hem waarschijnlijker dat het heien voor schade heeft gezorgd. Projectontwikkelaar J. Littooij sprak vorige week op de door Bouwfonds MAB Ontwikkeling belegde informatiebijeenkomst voor omwonenden al zijn sterke twijfels uit over het effect van de bemaling. Op basis van bere keningen en onderzoek naar de grondgesteldheid zou het tijde lijk wegpompen van het grond water in die hoeveelheden geen last geven, zei Littooij op vra gen waarom de pompen niet ge lijk zijn uitgezet. Naar verwach ting loopt de bronbemaling deze week op z'n eind. Geen verband Het wegpompen van het grond water op ongeveer zeven meter diepte is nodig, aldus Lere, om te voorkomen dat de bouwput 'barst'. Gebeurt dat onvoldoen de, dan is de kans op schade aan aangrenzende bebouwing alleen maar groter. Hij ziet geen ver band met eerdere riolerings werkzaamheden in hetzelfde ge bied. Ook daarvoor werd grond water onttrokken, maar dat ge beurde op een andere (twee me ter) diepte. Bovendien is de grondwaterstand tussentijds hersteld. De gemeente Schouwen-Duive land is geen partij in de twist tussen verontruste omwonenden en de projectontwikkelaar, ver wijst bouwinspecteur C. Kraai- jenbrink naar de bouwverorde ning. Daarin wordt verwezen naar de provinciale verantwoor delijkheid, zodra er sprake is van grondwaterbemaling. Het college kan de werkzaamheden alleen stilleggen wanneer er gro ve nalatigheden worden veron dersteld, aldus Kraaijenbrink. „Maar dan nog gebeurt dat meestal wel in overleg met de aannemer, die op zo'n moment ook wel inziet dat er iets mis is." Littooij heeft een onafhanke lijk onderzoek aangekondigd naar de exacte oorzaak. De be langhebbende Bruënaren willen betrokken worden bij de op dracht en de daaruit volgende vertaling van de resultaten, maar daar voelt de ontwikke laar niets voor. De uitkomst wordt, eveneens tot onvrede van omwonenden, alleen beschik baar gesteld aan buurtbewoners die daadwerkelijk schade mel den. Thuis in.... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 1 8 - 615151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33