Trontcr Proef met pijnbestrijding succes PZC 4ft&N7l£Mcr Gezinnen verdienen steun bij opvoeding Echtpaar geniet nog steeds van het leven Omega Combi Coes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 .NU OOK IN MIDDELBURG Pronto Wonen is de leukste woonformule van Nederland. Excursie door de Pluimpot Ziekenhuis Terneuzen doet ervaring op met verdovingspompen Minder gebruikers toeristenbus Renesse Alle essentiële 3-6-9 in 1 capsule. www.prontowonen.nl houdt u van binnen en van buiten jong en gezond! Bevat alle belangrijke omega vetzuren (3-6-9) Met o.a. visolie, lijnzaadolie en vitamine E Beschermt de huid tegen veroudering Goed voor hart en bloedvaten Ondersteunt de vitaliteit van spieren en gewrichten Goed voor geheugen en concentratie GRATIS BOEKJE OVER VETZUREN AANBIEDING VAN DE WEEK 1 verpakking Omega Combi® (50 st.) van voor 14,95 i voordeelverpakking Omega Com bi® (100 st.) VOOr 24,95 Uw voordeel 8,95 Omega Combi 3-Junior (120 St.) van 12,95 voor 9»95 Visolie Visolie bevat omega-3 vetzuren EPA en DHA. Deze vetzuren spelen een belangrijke rol voor de ogen en het zenuwstelsel. Maar vooral bij het gezond houden van hart- en bloedvaten en het in conditie houden van de huid. Omega Combi bevat uitsluitend zuiver geconcentreerde olie, afkomstig uil vette vis (zalm, makreel, sardine en haring uit de Stille Zuidzee en Indische Oceaan). www.omegacombi.nl NIEUW van Omega Combi: Omega Combi 3-Junior Gunstige invloed op druk gedrag Verhoogt de concentratie Verbetert de leerprestaties Met een frisse lemon taste Brengt uw kind tot rust. De kortingsbon kunt u inleveren bij: PZC BEVELANO-THOLEN S';- EN VANAVOND AL IN HUIS! Evenwicht tussen mens en natuur is onmisbaar voor het voortbestaan van al het leven op onze planeet. Maar de laatste honderd jaar is de balans wreed verstoord. Greenpeace doet daar wat aan. Met educatie, onderzoek, lobby en, als dat niet helpt, met actie. Steun ons en word donateur. Ga naar www.greenpeace.nl of maak uw gift over op giro 44. - I Dus kom snel langs en maak op een heel J voordelige manier kennis met Pronto Wonen!!! I niet tóeil Spel Brogan zwierf rond achter het stadion van FC Utrecht. De Utrechtse Dierenambulance haalde hem op en bracht hem naar Stichting AAP. Nu woont Brogan gezellig in een groep van 7 stinkdieren. dinsdag 16 mei 2006 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Gezinnen ver dienen ondersteuning om opvoe ding, werk en studie te combine ren. Er is maatwerk nodig om ouders die kinderzorg tijdelijk boven werk en inkomen stellen financiële armslag te geven en geschikt te houden voor de ar beidsmarkt. Bovenal: bewaak de sociale sa menhang van het aloude 'dorp' in woonwijken. Gemeenten kun nen immers voorspellen wan neer een wijk te eenzijdig gaat vergrijzen en gezinsonvriende lijk wordt. Dat waren de aanbevelingen na het debat gisteren bij welzijnsor ganisatie Scoop in Middelburg over de voorwaarden om van Zeeland het perfecte gezinsland te maken. Onder wakend oog van gedeputeerden H. van Wave- ren (ruimtelijke ordening) en G. van Heukelom (jeugdzorg) werd met een aantal ouders en enkele wethouders de obstakels ver kend. Impuls Jeugdbeleid, stelde Van Heukel om, kan evengoed gezinsbeleid zijn. Bovendien wil het provin ciebestuur door het aantrekken van gezinnen de Zeeuwse bevol king een nieuwe impuls geven. Inleider P. Cuyvers, overheids- adviseur in onder meer de Ne derlandse Gezinsraad en Opera tie Jong, zette de toon met een fictieve krantenkop: 'Grijsmere weert kinderen uit centrum'. Een bericht uit de volgens hem niet zo verre toekomst van een seniorenstad die rondrennende kinderen als een gevaar voor de veiligheid van rollatorgebrui- kers ziet. Er ontstaan al senio- renwijken, tekende hij aan. Daar tegenover is het beste dingsvermogen van het gezin met inwonende kinderen het ge ringst. Nog altijd krijgt 43 procent van de vrouwen drie of meer kinde ren. Het aantal scheidingen is hoog, maar vooral onder samen wonenden en paren zonder kin deren. Echtparen met kinderen schei den in een achtste van de geval len. Drie procent van de vrou wen heeft kinderen van meerde- re partners. Daarentegen heeft 82 procent kinderen van 4 man. Grote gezinnen waren vroege- even zeldzaam als nu, betoogd; Cuyvers. De hoge kindersterfte droeg daaraan bij en onder fc toegenomen welvaart worden ge- zinnen kleiner. „Dat zie je nus! na één generatie bij allochtone gezinnen." En vrouwen, moeder of niet dra- gen door de tijd heen gemiddeld steeds een kwart bij aan het g zinsinkomen. Het probleem dat ouders moeten kiezen uil drie kwaden, stelde Cuyvers meer tijd voor de kinderen minder geld verdienen; geld maar de kinderen uitbeste den of een combinatie en tekort komen aan rust. Allerwegen het nadelig, schetste hij. THOLEN - Staatsbosbeheer en natuurvereniging Tholen hou den zaterdag weer een excursie door natuurgebied de Pluimpoi bij Sint-Maartensdijk. De tocht gaat langs de buiten dijk van de Oosterschelde en door natuurgebied de Pluimpoi- dat onderdeel is van Nationaal Park Oosterschelde. De gids vertelt wetenswaardig heden van het natuurgebied. In het gebied is het broedseizoea volop begonnen en staan de or chideeën in bloei. De schelpen wieren en zeediertjes in de Oos terschelde komen tijdens de ex cursie uitgebreid aan de orde. Het begin- en eindpunt van excursie is in Scaldis Naturalk Kastelijnsweg 18 in Sint-Maar tensdijk. De exursie begint oc twee uur en duurt on; twee uur. De hond mag i lijnd mee. Groepen kunnen op afspraak ook op een andere da tum een excursie besp Meer informatie en aanmelden bij VW Tholen, Haven 10 in Sint-Maartensdijk, telefoon nummer 0166-663771. Meer informatie? Ga naar www.aap.nl Stichting AAP vangt veel dieren zoals Brogan op, die gesmokkeld, gevonden of weggedaan zijn. AAP vindt dat uitheemse wilde dieren niet gebruikt moeten worden voor het plezier van mensen, bijvoorbeeld in circussen of als huisdier. op onze jeugdsite Ape]$°ppe*l vind je nog meer informatie. Daar kun je je ook aanmelden voor ons digitale jeugdblad ApeNootje. door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Vijfhonderd pa tiënten hebben al zelf hun pijn- stilling mogen regelen in Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen. Het ziekenhuis kocht afgelopen de cember twintig pijnpompen die patiënten zelf kunnen bedienen. Gemiddeld gebruiken 25 patiën ten per week de pompen. Dat maakt het ziekenhuis be kend. „We wilden eerst ervaring opdoen voor we de publiciteit zochten", legt anesthesioloog K. de Keersmhecker uit. De arts is heel tevreden over de resulta ten. In april begon Ziekenhuis Wal cheren eveneens met een proef waarbij patiënten hun eigen pijnstilling regelen. In Vlissin- gen beperkt de proef zich voor alsnog tot mensen die onder lo kale verdoving met een ruggen- prik een knie- of heupvervan ging ondergaan. In Terneuzen wordt de techniek breder toege past. De acute pijnservice, zoals het systeem heet, wordt toege past bij mensen die grote bloed vatoperaties ondergaan, buiko peraties, grote rugoperaties en gewrichtsvervangingen. Zowel patiënten die met de rug- genprik verdoofd zijn als patiën ten die via een infuus verdoving kregen, kunnen zichzelf extra pijnstilling geven als de onder- houdsdosering niet voldoet. De pijnbeleving en het pijnbestrij- dingsgebruik worden bijgehou den. De anesthesieverpleegkun- dige komt tweemaal per dag bij de patiënt om na te gaan of er vragen leven. De verbeterde pijnbeheersing moet patiënten helpen om direct na hun operatie weer te gaan be wegen en zodoende sneller te herstellen. Katheter Nadeel van de narcose met rug- genprik is dat de patiënt een kat heter moet dragen, een slang die de urine uit de blaas afvoert, om dat die methode het functione ren van de blaasspieren verhin dert. Dat is minder comfortabel, maar weerhoudt de patiënt er volgens De Keersmaecker niet van te bewegen. Die katheter is niet nodig bij infuusverdoving, zij het dat die algemene toedie- door Melita Lantinq RENESSE - De gratis busdienst vanaf het transferium in Renes se naar de stranden gaat het liende seizoen in. Tot 15 septem ber kunnen strandgasten weer dagelijks vanaf de parkeer plaats met de bus naar hun favo riete zwemstek. Jarenlang is het aantal gebrui kers van het transferium (en aansluitend busvervoer) geste gen, maar sinds kort is een ken tering merkbaar. „Nu zien we een dalende tendens", zegt C. Hage, directeur van uitvoe rend vervoersbedrijf TCR. „Net als in het toerisme zakken ook wij in het aantal gebruikers. We houden daarmee gelijke tred met de daling van het aantal toe risten." Vorig jaar zijn 225.000 bezoe kers geteld. Dat is minder dan in het openingsjaar 1997. In het eerste jaar werd vlak voor het einde van het seizoen de 250.000e gebruiker geteld. „Dat aantal is daarna telkens verder gestegen. In ons topjaar hebben we 350.000 tot 400.000 bezoe kers gehaald." Dat was - vertelt Hage - in de hete zomer van 2003. Niet alleen het aantal toe risten wat naar het eiland komt om vakantie te vieren, is van in vloed op het aantal gebruikers. „We zijn vooral ook sterk weers afhankelijk. Op een mooie dag vervoeren we 10.000 tot 15.000 bezoekers. Bij slecht weer zijn dat er soms maar 1500." ningswijze iets minder effectief is dan lokale verdoving. Minder pijn na een grote operatie be perkt de aanmaak van stresshor monen, houdt het immuunsys teem werkzaam, voorkomt grote belasting van het hart en overge voeligheid voor pijnprikkels. Omdat mensen niet door pijn worden weerhouden te bewe gen, worden doorligwonden, ver slapte spieren en storingen in de bloedsomloop voorkomen. Men sen kunnen daardoor sneller ont slagen worden uit het zieken huis. OPENINGSTIJDEN ma. 13.00 - 18.00 uur di. en wo. 10.00 - 18.00 uur do. en vr. 10.00 - 21.00 uur za. 09.30 - 17.00 uur door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Dat je, ook als je oud bent, nog van het le ven kunt genieten, bewijzen P. Dijke en zijn vrouw W. Dij- ke-vRan de Berge. Gisteren vier den ze hun 65-jarig huwelijks feest. Meneer (93) gaat nog elke woens dag naar de knutselclub en sa men met zijn vrouw (87) doet hij zelfs nog aan gymnastiek in zorgcentrum Ter Weel in Krab- bendijke, waar het koppel sinds augustus vorig jaar woont. Pas hebben ze ook nog genoten van een bloesemrit door de Zak en een etentje bij de Chinees. „Dat soort dingen vinden ze nog ont zettend leuk", zegt een dochter. Meneer Dijke is opgegroeid in Colijnsplaat. In 1939 was hij ge mobiliseerd in Kruiningen, waar hij op zondag de Gerefor meerde Kerk bezocht. Toen hij daar voor het eerst kwam en vroeg of er nog plaatsen vrij wa ren, werd hij door de koster naast diens zuster geplaatst. En drie keer raden wie dat was. In derdaad: zijn huidige echtgeno te. Meneer Dijke was voor en tij dens de oorlog werkzaam op het land en kwam daarna te werken in een sorteerbedrijfHij werkte ook nog een als gemeentewerk man bij de toenmalige gemeente Kruiningen, om uiteindelijk als conciërge op de gemeentelijke mavo in Kruiningen zijn car rière af te sluiten. Zijn vrouw heeft altijd voor de kinderen ge zorgd. Dat waren er zeven. Er zijn inmiddels 24 kleinkinderen en 13 achterkleinkinderen. In ge zelschap van bijna al deze nako melingen en vrienden en kennis sen werd de 65e huwelijksver jaardag gisteren gevierd met een feestelijke receptie. P. Dijke en zijn vrouw W. Dijke-van de Berge uit Krabbendijke. foto Dirk-Jan Gjeltema PRONTO WONEN MIDDELBURG Mortiereboulevard 16 4336 RA Middelburg telefoon: (0118)41 45 04 telefax: (0118)44 12 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32