Verdiepte spoorbak doortrekken PZC PZC Vrolijke, maffe dieren zitten ertussen Weergoden verstieren concert Excelsior Wissenkerks paar zestig jaar getrouwd ,13 Alternatief voor verkeerstunnel onder spoor bij stadskantoor Goes Fietsexcursie op Tholen Verzet tegen baggerslibdepot Werkstraffen voor vernielen ruiten Kantongerecht blijft in Terneuzen Winkels bieden postdiensten aan Doorrijder moet auto inleveren dinsdag 16 mei 2006 jnnrHarmen van der Werf GOES - GroenLinks en D66 heb ben er gisteravond in de Goese gemeenteraad voor gepleit de te verdiepen spoorlijn in Goes te verlengen. Het verkeer bij het Goese stadskantoor hoeft dan niet via een nieuwe tunnel on der het spoor door, maar kan op dezelfde hoogte als nu over het spoor worden geleid. Goes wil de spoorlijn al verdie pen, te beginnen ten oosten van het NS-station tot iets voorbij de Buys Ballotstraat. Bewoners van de Patijnweg en Willem Zel- leweg profiteren daarvan. Zij zullen minder last krijgen van agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl geluid- en trillinghinder van vooral goederentreinen. Voor het autoverkeer biedt dit geen oplossing. Om het spoor zonder opstoppin gen te kunnen passeren, heeft het Goese college van burge meesters en wethouders een ver keerstunnel bij het Goese stads kantoor in petto. Het college van B en W kwam daarvoor vori ge week met een aantal ideeën. Die werden gisteravond in de ge meenteraad toegelicht. D66-raadslid R. de Koster en C. Bruring (GroenLinks) grepen deze gelegenheid aan om te plei ten voor het doortrekken van het te verdiepen spoor, voorbij het station en stadskantoor. Een verkeerstunnel is dan niet no dig, zeiden zij, want het wegver keer kan dan ongelijkvloers het lager gelegen spoor kruisen. Dat zou een veel minder grote in greep in de omgeving zijn, veron derstelde het duo. Hoe logisch hun idee ook klinkt, dat is het niet, luidde de reactie van W. Porton van advies- en in genieursbureau DHV. De oplos sing die De Koster en Bruring voor ogen hebben, is volgens hem vele malen duurder dan een verkeerstunnel en een ver diept spoor tussen het NS-sta tion en de Buys Ballotstraat. Vooral het verdiept aanleggen van het station zou enorme kos ten met zich brengen. Porton noemde geen bedragen. De versie van een verkeerstun nel bij het stadskantoor waar voor het dagelijks bestuur van Goes gaat, kost 29 miljoen euro en het verdiepte spoor tussen het station en de Buys Ballot straat elf miljoen. De gemeente raad maakte gisteren nog geen keuze. De kans is groot dat de versie van het college van B en W het haalt. Vóór 1 juni moet Goes er in elk geval 'uit' zijn. Voor die datum moet de gemeente een subsidie verzoek indienen bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, wil zij maximaal een kwart van de kosten vergoed krijgen uit Den Haag. Het Rijk heeft voor 2006-2010 300 miljoen euro voor het hele land beschikbaar om spoorknel- punten aan te pakken. Goes kijkt, voor geld ook naar de pro vincie en de 'leverancier' van goederentreinen, havenschap Zeeland Seaports. Na de zomer is duidelijk zijn hoe hoog Goes landelijk scoort. Een volgorde van 'beste projecten' wordt dan bepaald, waarna minister Peijs van Verkeer en Waterstaat ko mend najaar de subsidies wil verdelen. GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver loop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Bïl- iartvoor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling doorSjoerdTamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor astma- en CODP-patiënten; s-GRAVEIMPOLDER Populieren- slraat 3, 20.00-22.00 uur: Informatiebij eenkomst borstvoedingorganisatie LLL; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; 19.30 uur: Bijeenkomst In spraak en medezeggenschap WMO; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquarobics; OUD-VOSSEMEER - Hof van Holland, 18.30-19.00 uur: Wandelvierdaagse wsc Vosmeer; WEMELDIIMGE - De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Schoolplein CBS Het Kompas, 18.30 uur: Start avondvierdaagse. (Advertentie) i i Den Dekker ^||<J\Ha2iek KAPELLE 0113-330330 www.denaekKermuziek.com TH0LEN - Staatsbosbeheer en Natuurvereniging Tholen hou den op zaterdag 27 mei een fiets excursie langs de zuidkust van Tholen. De tocht van ongeveer twintig kilometer leidt onder meer langs het Oude Land van Tho len, karrevelden, Schakerloopol- der, Oosterschelde, de zeventien de eeuwse boerderij Kettinghoe ve en de Scherpenissepolder. Het vertrek is om half twee van af het praathuisje aan de haven van Tholen-stad. De tocht duurt ongeveer drieënhalf uur. Onder weg is er gelegenheid voor tus senstops. Voor meer informatie en aanmelden: VW Tholen, Ha ven 10 in Sint-Maartensdijk, te lefoonnummer 0166-663771. Yvonne Nijsse van melkschapenbedrijf De Zwaakse Weel bij Kwadendamme. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Een eigen bedrijf beginnen en dan nog wel in de land bouw. Ga er-maar aan staan. Rens Du- vekot en Yvonne Nijsse doen het. Ze zijn een jaar geleden in Kwadendamme begonnen met het opbouwen van een melkschapenbedrijf. Tot nu toe hebben ze er vooral geld in gestoken. Als het goed is, breekt vanaf komende zaterdag de oogsttijd aan. Met een feestelijk open huis aan de Siguitsedijk 15, vlak bij Kwadendamme. Geintjes waren niet van de lucht, de eer ste tijd. ,,'Bèh, bèh', begroetten vrien den ons. Ze lachten ons uit." Rens en Yvonne zaten er niet mee. Ze wisten wat ze wilden: 'lets' met. dieren onderne men. En vooral ook waarom: eigen baas zijn. Rens, die een landbouwachtergrond heeft, werkte achttien jaar als interna tionaal vrachtwagenchauffeur. Hij mist het niet. „Aan de verdiensten ligt het niet, maar alles is zoveel duurder gewor den. zoals het eten in wegrestaurants. En dan die controles, vooral in Frank rijk. Rij je tien minuten te lang, krijg je al een flinke bekeuring. Dat was niet leuk meer." Hij heeft een maand geleden zijn baan opgezegd. Yvonne, grafisch ontwerper, heeft pas afgelopen weekeinde afscheid genomen van haar betaalde werk in Goes. „Wil je zo'n melkschapenbedrijf goed doen, dan kun je er moeilijk nog eens twintig uur naast werken. Op den duur ben je dag en nacht bezig. Het is ook een keuze: je gaat ervoor of je gaat er niet voor. Nou, wij geloven erin. Ze ker nü, we krijgen zoveel positieve reac ties." Stamboek Een Zeeuws bedrijf hebben ze ervan ge maakt, met Zeeuwse melkschapen. Uit Drenthe komen die, van een erkend fok ker, Leo de Vos. „Stamboekdieren zijn het", zegt Rens. „Ze staan allemaal gere gistreerd." Ook de plekken waar de lam meren en droogstaande schapen grazen, zijn streekeigen: op bloemdijken en in natuurgebied De Zwaakse Weel (waar het bedrijf naar is vernoemd). De grond in De Zwaakse Weel pachten ze van Na tuurmonumenten. „Natuurmonumen ten wil daar graag Zeeuwse dieren, zo als ook witrikken (koeien). En zelf grond kopen, is niet te doen." Sinds januari is het zover dat de melk schapen kunnen worden gemolken. Yvonne en Rens maken vooral kaas en ijs van de melk. Yvonne heeft stages ge lopen om het vak onder de knie te krij gen. „Best een uitdaging." Voor produc ten van schapenmelk is een goede markt, is hun overtuiging. „Koemeikal lergie komt steeds vaker voor." Scha penkaas is met een opmars bezig. IJs van schapenmelk is dé specialiteit van Yvonne en Rens. Rens promoot: „Lek ker romig. Vaak wordt er water bij ge daan. Dat doen wij dus niet." Honderd melkschapen en vijfentwintig 'nieuwe' lammetjes telt hun kudde. Yvonne en Rens zijn van plan het aan tal te verdubbelen. Ze zijn gelukkig met de dieren. „We zijn er hele dagen mee bezig. Ze zijn erg zachtaardig. Vrolijke, maffe schapen zitten ertussen. Eén is er zo brutaal. Die springt tegen je op, als een hondje." Het hele jaar door lammeren de scha pen, om een constante melkproductie te foto Dirk-Jan Gjeltema garanderen. Yvonne en Rens werken aan een eigen kudde. Ze doen dat door op de moeder te selecteren. Het been- werk moet stevig zijn. „Want onze scha pen lopen niet op vlakke weilanden." De speenplaatsing is nog zoiets waarop wordt geselecteerd. Een melkschaap moet gemakkelijk te melken zijn. Een jaarling geeft anderhalf a twee liter per dag; 'ouderen' van drie jaar komen op vijf liter per dag. Tussen de drie en vijf jaar zitten de schapen aan hun top. Twee keer per dag worden ze gemolken. „Topsporters zijn het", vindt Rens. „Voor één liter melk moet er zeshon derd liter bloed door de aderen van de uiers gestroomd zijn. Na het melken zijn ze moe." Zaterdag kan er geproefd worden van schapenkaas en -ijs, border collies ge ven demonstraties schapendrijven, scha pen worden geschoren, er is een scha penbingo, een weging van Jewannes, Zeeuwse klederdracht en er zijn kraam pjes van onder meer 't Kukeluusje (hou ten speelgoed) en 't Vooruus (woondeco ratie) uit de buurt. De open dag is van 10.30 tot 17.00 uur. „We zullen er wel een boterham aan kunnen verdienen", verwachten Yvon ne en Rens van hun bedrijf. „Al zal het geen wilde zijn." door Cornelleke Blok KLOETINGE - Kinderen ken nis laten maken met muziek. Dat wilde ambachtsvrouwe J. van Dijk graag bereiken met het openluchtconcert van brass band Excelsior, gisteravond, in de tuin van haar Jachthuis in Kloetinge. Alle ingrediënten voor een ge slaagde avond waren aanwezig: een schitterende locatie in Kloe tinge, meer dan honderd kinde ren van de Kloetingseschool, spekjes, frisdrank en brassband Excelsior. Rond zeven uur liep Van Dijk te vreden tussen de rondrennende kinderen. „Afgelopen zomer hebben we een project van vier dagen gehad in het Jachthuis, waarbij de kinderen mochten rondkijken. Deze avond is een afsluiting daarvan. Ik vind het erg belangrijk om kinderen bij muziek te betrekken, dus daar om heb ik Excelsior en de leer lingen van de Kloetingse school gevraagd om hier naartoe te ko men." T. Pop, directrice van de Kloetingseschool, wilde maar al te graag meewerken. „Dit is uniek. Het is geweldig dat de brassband hier belangeloos naartoe komt. Dat laat maar weer eens zien hoe hecht dit dorp is." Het enige waar Van Dijk geen rekening mee had ge houden was het weer. Rond half acht pakten donkere wolken zich samen boven de tuin en vie len de eerste druppels uit de lucht. Ze veranderden al snel in een flinke stortbui. „Over een kwartier is het droog. We gaan eerst snoep eten en koffie drin ken", meldde Van Dijk optimis tisch door de microfoon. Na tien minuten schuilen werd duide lijk dat het weer niet zou verbe teren. De hele stoet verplaatste zich daarop naar dorpshuis Ami- citia. Daar kon de avond, hetzij in verkorte vorm en met wat minder kinderen, toch nog door gaan. De bandleden van Excel- Het openluchtconcert van brassband Excelsior werd vanwege de regen noodgedwongen naar binnen .verplaatst. foto Dirk-Jan Gjeltema SEROOSKERKE (W) - De gemeente Veere wil medewer king verlenen aan de bouw van een permanent baggerslib depot aan de Noorderweg in Serooskerke. Het Water schap Zeeuwse Eilanden heeft dat verzoek ingediend. Het gaat om een depot van ruim 20.000 vierkante meter. De dorpsraad Serooskerke en een aantal omwonenden keren zich tegen het plan. De buurt vecht voor behoud van de natuur. Omwonenden vrezen stankoverlast en een toena me van vrachtverkeer. Ook zouden vogels gestoord worden in het broedseizoen. Zij vinden dat de bagger beter naar een geïndustrialiseer de omgeving als bijvoorbeeld Vlissingen-Oost getranspor teerd kan worden. Zij tekenen bezwaar aan tegen de komst van het depot. MIDDELBURG - De Middelburse politierechter B Duin hof heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Clinge voor vernieling van een ruit bij verstek twintig uur werkstraf opgelegd. Hij pleegde zijn daad op 13 augustus vorig jaar in Hulst. Een 22-jarige man uit Sas van Gent kreeg eveneens twin tig uur werkstraf opgelegd, voor soortgelijke vernielin gen. De Sassenaar gooide op 8 augustus vorig jaar, gedre ven door relatieproblemen, bij twee huizen in zijn woon plaats de r-uiten in. TERNEUZEN - Het Kantongerecht blijft voorlopig in Terneuzen. Een woordvoerder van Justitie in Middelburg liet dat gisteren desgevraagd weten. Aanvankelijk was er sprake van dat het Kantongerecht uit de Scheldestad zou verdwijnen als gevolg van de reorganisatie bij Justitie. Dat is nu dus niet het geval. „Pas in 2008 of 2009 wordt sluiting van het gerechtsge bouw in Terneuzen in heroverweging genomen", aldus de woordvoerder. MIDDELBURG - Bij drie winkels in Middelburg en Vlis- singen kunnen klanten voortaan terecht voor het verstu ren en afhalen van postpakketten en het versturen van aangetekende post. Het gaat om Primera Anthony Burger en Primera Van 't Westende in Middelburg en om Netto Drogisterij in win kelcentrum Papagaaienburg in Vlissingen. TPG Post breidt voor 1 juli van dit jaar de dienstverlening in alle. servicepunten uit. De servicepunten zijn alleen bedoeld voor postzaken, zegt een woordvoerder van TPG Post. Voor bankzaken moeten mensen nog steeds naar het postkantoor. Een nieuw servi cepunt is dan ook niet hetzelfde als een postagentschap. SAS VAN GENT - Een vijftigjarige automobilist uit Brug ge is in de nacht van zondag op maandag aangehouden in de Poelstraat in Sas van Gent. De man was doorgereden nadat hij een aanrijding had veroor zaakt in de Vier Ambachtenstraat. Zijn auto werd in beslag geno-. men. Lieven Bakker (86) en Tannetje Bakker-Van Lieren (84) uit Wissen- kerke. foto Dirk-Jan Gjeltema sior lieten de kinderen verschil lende instrumenten horen. Cor netten, trombones, bugels, bas tuba's: ze kwamen allemaal voorbij. Daarna zongen de kin deren hun schoollied. Als afslui ter van de avond gingen de kin deren in polonaise over straat, waar de avondzon weer scheen. door Cornelleke Blok WISSENKERKE - Op de weg tussen Wissenkerke en Kamper land sloeg tijdens het 'kuieren' de vonk over. Zes jaar later, vlak na de oorlog, trouwden ze. Gisteren vierden Lieven Bakker (86) en Tannetje Bakker-Van Lieren (84) uit Wissenkerke hun diamanten huwelijksdag. Op de salontafel in de kamer staat een grote slagroomtaart. „Die hebben we van de gemeen te gekregen. Lekker hoor, maar veel te groot voor met z'n twee ën", lacht mevrouw Bakker. Geen visite Het echtpaar heeft zojuist be zoek gekregen van de Noord-Be- velandse burgemeester C. van Liere. Geen visite van kinderen en kleinkinderen, maar daar is een goede reden voor. „We heb ben één dochter, Hennie, maar die woont al 33 jaar in Duits land. Ze heeft samen met haai man een boerenbedrijf. We heb ben vijf kleinkinderen en twee achterkleinkinderen", zegt me vrouw Bakker, terwijl ze trots enkele foto's laat zien. Vanaf hun huwelijksdag woont het echtpaar in Wissenkerke. „Ik ben hier ook geboren, maar mijn man komt eigenlijk uit Stroodorp. We hebben altijd aan de Dorpsweg gewoond. Zes jaar geleden zijn we verhuisd, maar het huis hebben we niet verkocht. Onze kleinkinderen komen regelmatig naar Neder land om hier te logeren. Dan sla pen ze in ons andere huis. Vroe ger gingen we zelf ook vaak met de auto .naar Duitsland, maar dat gaat niet meer." Op 3 juni viert het jubilerende echtpaar hun zestigjarige huwe lijksjubileum in Onder de Toren in Wissenkerke, mét alle kinde ren en kleinkinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31