PZC Hotel op voormalige vuilnisbelt Restanten houden geschiedenis levend Beperkt vissen op mosselzaad in Waddenzee Zagers en biodiesel bieden Zeeuwse landbouw kansen n| Sen WKapelle verlenen medewerking aan recreatie De Bult Wemeldinge Kantoor bij bunkerterrein Vlissingen mag Gemeente Goes tevreden over uitstallingen stad KNALPRIJSI Convenant over visstandbeheer Boete voor botsing onder invloed Brandje in kampeercentrum Rally Hulst niet in broedseizoen zeeuwse almanak Honds gedrag Thuis in... Hypotheken Verzekeringen Pensioenen postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7ppuws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. dinsdag 16 mei 2006 Redactie: 0113-315649 editie Bevelanden-Tholen dnnrWillem van Dam KAPELLE - Op de voormalige vuilstortplaats in Wemeldinge komen mogelijk een hotel en aantal (recreatie)woningen. [let dagelijks gemeentebestuur Kapelle is bereid daaraan planologische medewerking te verlenen. TLISSINGEN - Er mag toch kantoor gebouwd worden op de hoek Sloeweg-Bossenburg- hweg in Vlissingen. De gemeente Vlissingen heeft sn bouwvergunning verleend en de bezwaren van de stichting Belvos afgewezen. DGA Finan cieel Adviseurs gaat een kan toor bouwen naast de rotonde opdeSloeweg. Het kantoor krijgt vier verdie pingen, er komt een waterpartij in er worden parkeervoorzienin- aangelegd. Het pand is straks te bereiken via een nieu we weg van de Govert Flinck- 'aan naar de Bossenburghweg, het kantoor van de Ko ninklijke Marechaussee. Het kantoor past binnen de plan nen voor het gebied rond het Bunkerterrein, ook Baskens- burg genoemd. gemeente wil dat daar een mix van woningen, grootschali- |e detailhandel en kantoren komt en concludeert dat de ont wikkeling daarvan de komst het kantoor van DGA niet inde weg staat GOES - Het strenge uitstallings- beleid voor winkeliers in de bin nenstad werpt volgens de ge meente Goes zijn vruchten af. In vrijwel alle straten is het aantal rekken en reclameborden flink afgenomen. Joch zijn ze nog niet allemaal verdwenen", zegt een woord voerster van de gemeente. Daarom zullen onze toezicht houders de komende tijd regel matig controleren. Met winke liers die nog niet aan de regels voldoen, wordt dan gepraat om lot een oplossing te komen." Aan die tijd van waarschuwen komt overigens een keer een eind. Dan worden te grote uit stallingen door de gemeente meegenomen en kunnen de win keliers ze tegen betaling weer op komen halen. Het is nog niet bekend vanaf wanneer dat gaat gebeuren. Strenger beleid Het strengere beleid voor uitstal lingen is per 1 januari voor heel de binnenstad ingegaan. De ge meente vind dat de vele borden en rekken met artikelen de opge raapte straten er niet mooier op maken. De Ondernemers Organi satie Goes (OOG) steunt het beleid en riep de gemeente al eerder op om streng te controle- ten. De controles worden uitge voerd door de zogeheten toe zichthouders. Dat zijn de voor malige stadswachten, die er nu dus een taak bij hebben gekre gen. (Advertentie) van de reepe Dat blijkt uit een voorstel dat het college van burgemeester en wethouders aan de gemeente raad heeft gestuurd. In de gemeente Kapelle wordt al enige tijd gesproken over een re creatieve invulling van de voor malige vuilnisbelt (in de volks mond: De Bult) aan de oostkant van het villapark De Oesterbaai in Wemeldinge. Eind vorig jaar kwam een projectontwikkelaar in opdracht van de Exploitatie Coöperatie van eigenaren in Vil lapark De Oesterbaai u.a. (eige naresse van De Bult) met een plan voor het terrein. Mede naar aanleiding daarvan liet het ge meentebestuur een stedenbouw kundige verkenning van de mo gelijkheden van het terrein ma ken. Die verkenning mondde uit in een aantal mogelijkheden. De eerste voorziet in de bouw van een vijf bouwlagen tellend complex met enkele voorzienin gen. Burgemeester en Wethou ders voelen daar niet veel voor. Het college vreest dat een derge lijk groot complex niet past bij het kleinschalige karakter van Wemeldinge. Een tweede va riant behelst de bouw van een paviljoen waarin diverse recrea tieve voorzieningen kunnen wor den ondergebracht, zoals een be zoekerscentrum voor de Ooster- schelde. Het dagelijks gemeente bestuur voorziet echter dat deze variant alleen al uit financieel oogpunt niet haalbaar is. Het college van B en W voelt het meest voor een derde optie: een hotel, gecombineerd met een aantal appartementen (zowel voor recreatieve als permanente bewoning) die uitzicht hebben op de Oosterschelde. Het college beschouwt de ver sterking van de recreatie in We meldinge in het algemeen en de ontwikkeling van De Bult in het bijzonder als een van de speer punten van het beleid. „De bouw van een hoogwaardige ho telaccommodatie kan de gewens te impuls geven", aldus het colle ge van B en W. „Wanneer er geen toeristische trekpleister wordt gerealiseerd, is het in ie der geval wenselijk dat er klein schaliger voorzieningen komen. Daarbij valt te denken aan een snackbar en een restaurant." Uitgangspunten Het college erkent volmondig dat de bouw van een aantal hui zen die bestemd zijn voor perma nente bewoning niet strookt met de uitgangspunten die destijds door de gemeenteraad voor De Bult zijn vastgesteld. Maar, schrijven B en W, een combina tie van recreatiewoningen met enkele woningen voor perma nent gebruik heeft 'een toege voegde waarde'. „Waar in Zeeland kun je men sen nog uitzicht over de Ooster schelde bieden? Het zou de fi nanciële haalbaarheid van het plan in ieder geval ten goede ko men." De stedenbouwkundige verken ning is inmiddels aan de gemeen telijke welstandscommissie voor gelegd. Die deelt de opvatting van het college dat een combina tie van wonen met een (toeris tische) trekker een aantrekke lijk uitgangspunt is. De wel- Pim Peene (rechts) en Harm Dingemanse bij het anker van de City of Benares. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - „Is het de Be nares of de City of Benares?", vragen twee vrouwen zich af. Zij laten him hond uit op de dijk van Westkapelle waar ge werkt wordt aan de kustverster- king voor het project Zeewe ring. Dijkwerkers hebben wrak stukken boven water gehaald van een vergane boot. Het zijn delen van een boeg, de spriet en een anker van de City of Bena res. Twee jongens, Pim Peene en Harm Dingemanse, uit Westka pelle geven opheldering over de roestige vangst. „Het is zeker de City", zeggen ze. Dat andere schip, de gewone Benares, is in 1966 vastgelopen voor de kust van Westkapelle en een tijd daarna afgevoerd. Pim en Harm wijzen op de verroeste boeg spriet, die op de kant ligt. Jaren lang stak de spriet bij laag wa ter boven het water uit, vlakbij dijkpaviljoen de Westkaap. „Nu je het van dichtbij ziet, krijg je een indruk hoe het schip eruit moet hebben gezien. Ik denk dat het op de Schorpioen leek. Dat was ook zo'n stalen schip met een forse spriet van voren", zegt Harm. De scholieren van de Zeevaart school in Vlissingen volgen de werkzaamheden aan de kust op de voet. Twee, drie keer per dag komen ze even langs. „Het zou het mooiste zijn geweest als het schip daar had kunnen blijven liggen. Maar als er voor de dijk versterking stenen bovenop wa ren gegooid, dan was het toch verdwenen. Dus is dit wel een goede oplossing." De brokstuk ken worden binnenkort naar het Polderhuis in Westkapelle, het dijk- en oorlogsmuseum ge bracht. Daar kan de geschiede nis van de scheepsstranding ver teld worden. „Hier liggen heel wat wrakken in het water", weten ze. „Want het kan hier tekeergaan." Ze praten over de Pax, die vergaan is voor de kust van Westkapelle. En de Benares. Dat was een Zweeds vrachtschip, dat 27 maart 1966 ter hoogte van het Kasteel van Batavia op de kust liep. „Dat was tijdens een vreselijke storm", herinnert Huib Wester- beke van het Polderhuis zich. „Ik woonde toen vlak achter de dijk en deed 's ochtends de gor dijnen open en zag de masten van het schip boven de dijk uit steken. We wisten niet wat we zagen. We hadden niets van de stranding gehoord." Lading De lading van de Benares kon nog gedeeltelijk gered worden. „Daar zat wol in, veel wol en messen", zegt een wandelaar. „Mijn man en zijn vader hadden een vrachtwagenbedrijfje en die reden af en aan met vrachtjes naar Vlissingen, waar de spul len van het schip in een loods werden opgeslagen. Het was Pa sen toen het schip strandde." Zij herinnert zich dat Westkap- pelaars, die een vrachtwagen hadden, met vrachtjes heen en weer reden. door Ben Jansen KAMPERLAND - Waarom geen visvoer, waarom geen biodiesel? Kansen genoeg voor de Zeeuwse landbouw. Zeeaaskweker B. Me tering zit te springen om twee duizend hectare voor de kweek van zagers om er visvoer van te maken. A. Rosendaal van Rosen- daal Energy wil het hele land bouwareaal in Zeeland wel be nutten voor de teelt van kool zaad, waarvan hij in Sluiskil biodiesel wil maken. Beide ideeën kwamen gister avond in Kamperland aan bod tijdens een symposium van de Rabobank Walcheren/Noord-Be veland. Meijering mikt met zijn zagers niet alleen meer op de hengelsport. Voor de kweek van vissoorten die door overbevis- sing schaars zijn geworden, is zoveel voer nodig dat vismeel geen uitkomst meer biedt. Meije- rings zagers wel. Die gaan door een soort gehaktmolen, worden gecentrifugeerd en vervolgens verwerkt tot korrels. Bakermat Een logisch proces, maar er zijn wel veel meer zagers voor nodig dan Meijering nu kweekt. Daar om wil hij liefst in Zeeland - niet voor niets de bakermat van de zagerkweek - op tweedui zend hectare boeren voor hem zagers laten kweken. Daar kan nog een mooie meerwaarde aan vast zitten ook. Het algennjke water dat uit zo'n zagerkweke rij komt is volgens Meijering pri ma geschikt voor de teelt van kokkels. Ook op het land. Er is één knelpunt; gemeenten zijn huiverig toestemming te ge ven voor zo'n zagerkwekerij. Ge deputeerde A. Poppelaars (land bouw en visserij) wist raad. Hij riep belangstellende boeren op zich bij het loket Vitaal Platte land van de provincie te mel den, zodat de plannen vanuit het provinciehuis verder kun nen worden begeleid. Bij Rosendaals biodieselplan te kende Poppelaars aan dat de teelt en verwerking van kool zaad op dit moment nog moei lijk rendabel krijgen is, zolang op biobrandstoffen dezelfde ac cijns wordt geheven als op benzi ne en diesel uit aardolie. Bovendien moet koolzaad voor de boer minstens evenveel op brengen als de teelt van tarwe. Poppelaars zag om te beginnen mogelijkheden voor de Zeeuwse landbouw én voor Rosendaal Energy om koolzaad te leveren aan proefprojecten elders in het land, waar wel met accijnsvrij stelling mag worden gewerkt. KIEIHTJES knaller Kijk op de Kleintjesmarkt pagina's in deze krant of op voor de VAKANTIE van de week! www.kleintjesknajleunf standscommissie maakt daarbij wel een kanttekening; de bebou wing op De Bult mag maximaal vier lagen tellen. Invulling De raad van Kapelle zal de in vulling van De Bult op dinsdag 23 mei bespreken. Indien de raad instemt met de visie van het college, kunnen de plannen nader worden uitgewerkt. Er schuilt nog één adder onder het gras. Voordat de Vereniging van Eigenaren in Villapark de Oesterbaai een begin maakt met de uitvoei'ing van de plannen, zal de grond van De Bult eerst moeten worden gesaneerd. Dat is een harde eis van het college. In hoeverre de grond is ver vuild, is niet duidelijk. Dat moet nog worden onderzocht. MELISSANT - Sportvisverenigingen op Goeree-Overflak- kee, beroepsvisser A. van Leest en Waterschap Hollandse Delta sluiten vandaag een convenant om de visstand te verbeteren. Door de waterkwaliteit te verbeteren en af spraken te maken over bijvoorbeeld het uitzetten van be paalde soorten vis moet de kwaliteit van het viswater om hoog. Hoe die afspraken er uit gaan zien, is nog niet be kend. Daarover gaan de drie partijen de komende maan den met elkaar praten. „Dan kan het gaan over het beper ken van het uitzetten van bijvoorbeeld brasem'', zegt J. Wieme van Waterschap Hollandse Delta. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg voor dronken rijden op een bromfiets veroordeeld tot 530 euro boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. Politierechter B. Duinhof nam in de strafmaat ook mee dat de Souburger vorig jaar op 15 mei op de Oude Vlis- singseweg een aanrijding had veroorzaakt met een tege moetkomende fietser. Uit de blaastest volgde een score van 810 microgram: bijna vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. Een vriend van de verdachte had nog voorge steld om een taxi te nemen, maar daar was hij niet op in gegaan. „Ik ben fout geweest", gaf de man toe. VLISSINGEN - Bij Kampeercentrum Mechielsen aan de Gildeweg in Vlissingen heeft gisterochtend rond tien urn- een kleine brand gewoed. In een opslagruimte vatten een paar kussens vlam. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een defecte lamp. De eigenaar van het bedrijf heeft rook ingeademd en is zelf naar het ziekenhuis gegaan. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Er zijn volgens de brandweer in ieder geval geen caravans beschadigd. HULST - De organisatie van de autorally in Hulst wil dat evenement volgend jaar weer net voor het broedseizoen houden, zoals vele jaren het geval is geweest. Dat zegt Ni co Biesheuvel van de stichting Autosportpromotie Neder land, die verantwoordelijk is voor de organisatie. Volgens Biesheuvel vond de rally dit jaar in het eerste weekeinde van mei plaats in verband met Koninginnedag. De afde ling Hulst van de Socialistische Partij (SP) was daar niet gelukkig mee, omdat het broedseizoen voor vogels dan aan de gang is. Rond het reservaat De Vogel is het volgens SP-gemeenteraadslid G. van Unen in de dagen na cle rally 'angstwekkend stil gebleven'. „Waar het normaal overdag wemelt van de vogels is het nu uitgestorven." foto Ruben Oreel „Iedereen wilde wel wat extra verdienen. Dus mensen met bij voorbeeld een zandwagen ver voerden ook spullen uit de boot." Toen alles veilig opgebor gen was in de Vlissingse loods ging het gebouw in vlammen op. „Dat was een ongelukje, zeiden ze toen. Tsja, de hele lading, of dat wat er nog van over was, was verbrand." Over de geschie denis van dat schip én de drie master, de City of Benares, is heel wat opgeschreven. West- kappelaars gingen in 1911 het water op tijdens de storm en red den opvarenden van de City of Benares. Westerbeke verwacht dat het verhaal van het oude schip levendiger wordt, zodra de restanten in de tuin liggen. „De City is een belangrijk schip geweest voor Westkapelle. Het hoort bij Westkapelle en mis schien wel bij de identiteit van het dorp." Advertentie DE VAKANTIEVEILING door Jan van Ommen DEN HAAG - Zeeuwse mossel vissers mogen van de Raad van State de komende twee weken niet meer dan 100.000 ton mos selzaad uit de Waddenzee vissen en op mosselbanken uitzaaien. De mossel vissers willen voor 28 juni in totaal 150.000 ton opvis sen. Zij kregen daarvoor een ver gunning van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit(LNV). Vijf na tuur- en milieuorganisaties, waaronder de Waddenvereni ging en Vogelbescherming, stap ten naar de Raad van State om te voorkomen dat de vissers woensdag uitvaren. Bezwaren Het bestuursrechtscollege be handelde gisteren de bezwaren van de natuurorganisaties. De natuurbeschermers zijn fel ge kant tegen het vissen op mossel zaad. Volgens hen gaat dat ten koste van het voedsel voor vo gels en andere zeedieren. Staats raad J. Bartel zette vraagtekens bij de vergunning en de door LNV gevolgde procedure. De staatsraad zei dat het ministerie onvoldoende is ingegaan op alle bezwaren van de milieuorganisa ties. Evenwel heeft staatsraad het ministerie twee weken de tijd gegeven om alsnog op alle bezwaren in te gaan en daar over een besluit te nemen. In de tussentijd mogen de vissers niet meer dan 100.000 ton opvissen. LNV moet de komende weken met betere argumenten komen waarom het opvissen en uitzet ten van 150.000 ton mosselzaad niet schadelijk is voor de vogel stand in de Waddenzee. Opnieuw Op 30 mei behandelt de Raad van State de kwestie opnieuw en zal de staatsraad bekijken of LNV voldoende argumenten heeft voor een vergunning van 150.000 ton. Zo niet, dan mogen de vissers niet meer vangen dan de nu toegestane 100.000 ton. De raadsman van de mosselpro ducenten noemde de tussenuit spraak opmerkelijk. Overigens benadrukte staatsraad Bartel dat de vissers en LNV niet tel kens tot het laatste moment moe ten wachten met de vergunning verlening en het indienen van belangrijke onderzoeksrappor ten. Daardoor komt het er in de praktijk op neer dat de Raad van State en niet de minister be slist of er al dan niet gevist mag worden. Geen probleem LNV en de vissers zien geen pro bleem in het mosselzaadvisquo tum aangezien er dit jaar meer mosselzaad in de Waddenzee voorkomt dan waar men in afge lopen herfst nog van uitging. Het duurt even voordat Maz zel alle rare zaken in de grote mensenwereld enigszins plaat sen kan. De jonge hond van dat Vlissingse gezin bedient zich uit voorzorg van een dap pere blaf om alle vreemde za ken die hij tegenkomt op af stand te houden tot hij ze wat beter kan inschatten. Een puike strategie, vindt de pup. Z'n bazin is er minder blij mee. Soms zelfs wordt ze ronduit ongelukkig. Zoals die dag dat ze gingen uitwaaien op het Vlissingse strand. Er woei ook een me vrouw voorbij, gehuld in een grijze, onflatteus wapperende regenjas. Mazzel besloot maar flink van leer te trek ken. ,,'t Stelt niks voor, hoor,pro beerde Mazzels bazin haastig het wangedrag te vergoeilij- ken. „Hij blaft altijd tegen vuilnis zakken. RISICOBEHEER Slalionsslroot 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29