PZC Convenant deugt nog steeds niet Roosevelt Academy moet bestaan nog steeds bevechten Berni Ottjes uit Hulst opnieuw kapper van het jaar Veel belangstelling voor nieuw fietsroutenetwerk 15 Werkstraf voor valse melding ontvoering Overeenkomst over sluiting Borssele volgens advocaat nu nog risicovol voor Staat Miljoenen extra voor veiligheid Concert Stoomtreinen kijken in Goes Vlamingen kweken tong Schap waarschuwt voor oplichter Werkstraf voor poging tot fraude Eerste paal grotere Zeelandhallen Eerste Zeeuwse salsaconventie in boksschool De Stadsring dinsdag 16 mei 2006 jgnfAector Dooms jüDDELBURG - Een 23-jarige vrouw uit Temeuzen die op 13 april vorig jaar het Zeeuwse po litieapparaat en Justitie aan het nerk zette met een valse aangif te van ontvoering, werd gisteren „econfronteerd met de gevolgen van haar daad. Officier van jus titie J. Zondervan probeerde haar in Middelburg duidelijk te maken wat ze teweeg had ge bracht. „Er is een specialistenteam van de politie opgetrommeld. Zij stonden 'op scherp' en kwamen met een vuurwapen in actie, want hun enige doel was om de vrouw te ontzetten. Er hadden slachtoffers kunnen vallen." De officier vond een werkstraf van 62 uur een passende sanctie voor de ondoordachte actie. De vrouw had het alarmnum mer 112 gebeld met de melding dat ze door haai' man was meege nomen naar Eindhoven. „Bent u ontvoerd?", had de 112-telefo- nist gevraagd. „Ja", had ze ge antwoord. Gisteren vertelde ze dat ze haar moeder had willen bellen, maar dat haar beltegoed op was. „Ik heb toen 112 gebeld, want ik hoopte dat ik doorverbonden zou worden met mijn moeder, zodat ik haar kon inlichten." Volgens raadsman J. Schutt- kowski heeft haar moeder een vete met haar echtgenoot. „Mijn cliënt balanceert daartus sen. Het is niet haar bedoeling geweest om het hele politieappa raat op zijn kop te zetten." De advocaat pleitte voor een boete of een voorwaardelijke straf. Politierechter B. Duinhof bena drukte dat de politie elke mel ding serieus moet nemen. Hij er- oordeelde de verdachte tot zes tig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. HnnrErnst Jan Rozendaal DEN HAAG - De meerdere ke ren aangepaste overeenkomst over sluiting van de kerncentra le Borssele m 2033 deugt nog steeds niet. Door een te elfder ure aangebracht artikel lijkt de Slaat onnodig risico te lopen op het betalen van een fikse schade vergoeding. Dat constateert de parleraentsadvocaat. Drie weken geleden wachtte de de Kamer nog even met het besluit de kerncentrale tot 2033 open te houden, zodat juri disch advies kon worden inge wonnen over een artikel dat staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) net voor het debat had u voegd aan het convenant fathij wil afsluiten met exploi tant EPZ en de aandeelhouders 'Delta en Essent. nieuwe artikel gaat in op de situatie die ontstaat als opwer king van de in Borssele gebruik te splijtstof niet meer mogelijk is. Nu gebeurt dat in Frankrijk, (naar het contract daarvoor loopt in 2015 af. EPZ moet dan een nieuwe vergunning aanvra- Die kan door de politiek worden tegengehouden, bijvoor beeld vanwege het gevaar dat plutonium in verkeerde handen kan vallen, vanwege milieuover wegingen of op grond van inter nationale regelgeving. toegevoegde artikel stelt niet alleen dat in dat geval alle partijen hun best moeten doen een praktisch en economisch al ternatief te realiseren - dat bete kent vrijwel zeker regelrechte g van bestraalde splijtstof elementen in Nederland - maar ook dat het Rijk daarvan moge- SEROOSKERKE (W) - De Zeeuwse gemeenten kunnen de komende jaren miljoen euro's extra tegemoet zien voor veilig heid. Drie jaar lang krijgen ze jaarlijks een bedrag dat waar schijnlijk ligt tussen de vijf en zeven miljoen extra, zo heeft mi nister J. Remkes (Binnenlandse Zaken) gisteren toegezegd aan hurgemeester J. Lonink (Temeu zen). Lonink, tevens voorzitter van het Zeeuwse Veiligheidscollege, verraste gisteravond een aantal raadsleden met die toezegging tijdens een informatiebijeen komst in Serooskerke over de vorming van de Veiligheidsregio Zeeland. Volgens Lonink heeft de minis ter tijdens het overleg toegezegd dat de Nederlandse gemeenten de komende jaren drie maal 220 (triljoen extra krijgen omdat het Rijk de laatste jaren te weinig geld voor veiligheid heeft doorgesluisd naar de gemeen ten. Het geld zal via de algeme ne uitkeringen, het zogenoemde gemeentefonds, worden uitge keerd. Lonink benadrukte dat de ge meenten het extx-a geld niet naar eigen inzicht mogen gebrui ken. Het moet aan veiligheid wordt besteed, stelde hij nadruk kelijk. Ambtenaren van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken zullen nagaan op welke wij ze het wordt gebuikt. Afhankelijk daarvan wordt die extra uitkering na drie jaar voortgezet of beëindigd. Directeur F. Captijn van de Vei- toonde zich zeer in zn nopjes met het extra geld. hij liet weten dat hij het wil ge bruiken voor met name de be drijfsvoering en beslist niet voor net opstellen van plannen. „Die hebben we genoeg." ZAAMSLAG - In de gerefor meerde kerk in Zaamslag wordt vrijdag 26 mei een orgel-, harp- PI1 panfluitconcert gehouden. Martin Mans tekent voor de or- gelpartijen, Liselotte Rokyta speelt panfluit en Anke Ander en is harpiste. De opbrengst van het concert gaat naar de ®ristelijke stichting Woord en die zich inzet op het ge- van ontwikkelingswerk. lijk de meerkosten aan EPZ moet betalen. Volgens het advies van het advo catenkantoor De Brauw Blackstone Westbroek aan de Kamer 'laat het artikel zich le zen alsof een aanspraak op na deelcompensatie wordt ge creëerd', bovenop de mogelijkhe den die de wet daarvoor al geeft. „Wij zien daarvoor geen rechtvaardiging", schrijven de advocaten. De kern van het nieuwe artikel moet volgens de parlementsad- vocaat juist zijn dat een alterna tief voor opwerking niet tot kos ten voor de Rijksoverheid mag leiden. Dat zou sporen met de nieuwe Kernenergiewet, waarin de verplichting wordt opgeno men dat vergunninghouders van kerncentrales tijdig een voorzie ning treffen voor het radio-actie ve afval dat door het gebruik van de centrale ontstaat. Opslag van niet opgewerkte, ge bruikte splijtstof in Nedei'land kan EPZ 'honderdexx miljoenen euro's' kosten, schat PvdA-Ka- meiiid Samsom. „Als ze gaan x-e- kenen, komen ze misschien tot de conclusie dat ze dan liever in 2015 dichtgaan. In ieder geval wil ik voorkomen dat de kern- centx-ale tot 2033 open mag blij ven en de Staat desondanks moet opdx'aaien voor een schade- vergoeding van een paar hon derd miljoen." Om misvex'stan- den te voorkomen, kan het arti kel beter andex's worden gefor muleerd, aldus de parlementsad- vocaat. Dat heeft ook de voorkeur van CDA-Kamex'lid Spies. „Het mooiste zou zijn als er een on dubbelzinnige tekst in het conve nant staat." Ze benadrukt échter dat deze laatste onduidelijkheid in het convenant voor het CDA geen re den is de langere openstelling van de kex'ncentrale te blokke- x'en. Daarmee blijft de Kamex-- meerderheid voor het openhou den van de kerncentrale tot 2033 vidjwel zeker in stand. VVD-Kamex'lid De Krom kon gisteren nog niet op het juri disch advies reageren, evenmin als EPZ. Het afrondende debat wordt naar verwachting eind de ze week of in de loop van volgen de week gevoerd. Kapper Berni Ottjes uit Hulst mag mag zich opnieuw Hairdresser of the Year noemen. van onze redactie HILVERSUM - Berni Ottjes is zondaga vond in Hilversum Hairdresser of the Year 2006 geworden. De 36-jarige kap per uit Hulst kreeg de jaarlijkse Coiffu re Award vanwege zijn sterke collectie met internationale allure. Ottjes ont ving deze prijs eerder in 2004. De kapper, die zaken heeft in Hulst en Tilburg, mag een fotoshoot maken voor het tijdschrift Coiffure en krijgt een reis voor twee personen naar Brazilië. Zijn inzendingen waren een blonde cou pe met losse krullen, een kopex'kleurige boplijn en een koi'tgeknipt afrokapsel. „Het ontwikkelen van vooi'uitstx'evende trends bepaalt mijn visie op de intex'na- tionale haarmode. Vandaar dat ik heb gekozen voor een multiculturele collec tie met vrouwen van de wereld", aldus Ottjes. Hij kreeg ook nog de Team Award over handigd uit handen van presentatrice Katja Schuurman. Hoewel Ottjes al eerder een keer tot 's lands beste kapper werd gekroond, was hij ook ditmaal weer onder de in druk van zijn uitverkiezing. „Het blijft toch altijd iets speciaals", al dus Ottjes, die zegt het ook wel leuk te vinden om nu internationaal door te gaan breken. De Coiffure Awards, die voor de vijftiende keer werden uitge reikt, hebben voor menig kapper een im puls voor hun loopbaan betekend. Onthullingen Tijdens het galadiner, waarin de prij zen op dezelfde wijze als de Amerikaan se Oscax's werden ontvouwd, onthulde Idols-jurylid Henkjan Smits dat hij zijn zonnebril niet op zijn hoofd hoefde te zetten omdat zijn vaste kapper hem goed had gestyled en modeontwerpster Judith Osborn verklapte dat ze nooit de kans krijgt voor een bad hairday omdat foto Camile Schelstraete ze twee keer per week bij de kapper haar haar laat doen. Het niveau van de kappers in Neder land heeft een onstuimige ontwikkeling dooi'gemaakt, vond topkapper en jury lid Tyler Johnston xxit Engeland. Jan-Peter Pranger, importeur van mo derne kappersproducten, meent dat de kapper louter als ambachtsman niet meer bestaat. „De kapper om de hoek wordt steeds meer ingeruild voor het ondernemer schap. Nederland is definitief aan een inhaalslag bezig", waarmee hij refereer- de aan de kappei'smarkt in Engeland. ANP Het concert begint om 20.00 door René Schrier MIDDELBURG - Hoewel de naamsbekeixdheid van de Roose velt Academy in Middelburg groeit, moet de jonge school zijn bestaansrecht xxog op verschil lende froxxten bevechten. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Roosevelt Academy (RA) over 2005. Zo moesten ten aan zien van de afspraken met de Universiteit van Utrecht de puntjes nog eens op de i worden gezet. Ook in de verhoucüng met de gemeente Middelbux-g loopt nog niet alles op rolletjes. Opmerkelijk is dat er zowel met de Utrechtse universiteit als met de gemeente duidelijkheid en overeenstemming is op hoog niveau (respectievelijk college van bestuur en college van bur- gemeester en wethouders), maar dat er op werkvloerniveau of bij de gemeente nog niet zo veel van die positieve houding te be- speiu-en is. Bij de Universiteit van Utrecht bestaat de neiging om de Roose velt Academy als een vreemde eend in de bijt te beschouwen en het Middelburgse instituut van tal van academisch-univei'sitai- re aangelegenheden uit te slui ten. Anderzijds kreeg de Roose velt Academy het verwijt dat ze zich als onafhankelijke factor in de universitaire wereld opstelt en werden pogingen van het ma nagement in Utx-echt om de RA tot wasdom te brengen met ar gusogen gevolgd. In het jaarverslag schrijft dean H. Adriaansens van de RA dat de relatie met de gemeente Mid- delbux-g toppen en dalen ver toont, waarbij overigens de top pen ruimer in aantal en beteke nis zijn. B en W van Middelburg verlenen alle medewei'king, maar die positieve houding dringt maar in bepex'kte mate door tot de niveaus waarop in de px'aktijk de ondex'handelin- gen plaatsvinden, meldt hij. In het jaai'verslag staat verder dat de docenten van de RA nog niet zo aan onderzoeken zijn toe gekomen. Dat heeft alles te ma ken met de opbouwfase waarin de school verkeert. Prioriteit heeft het ontwikkelen en verster ken van het cursusmateriaal. Uitwisseling De school moet er verder voor waken dat een goede balans blijft bestaan tussen uitgaande en inkomende studenten, als het gaat om uitwisselingen met an dere instituten. Zo zijn er uitwis selingscontacten met de Univer sity of California, het Geldon College in Toronto, het Versa- lius College in Brussel, de Sul tan Qaboos University in het Omaanse Muscat en de Scuola Normale Superiore in Pisa. Vol gens Adriaansens in het jaöx*ver- slag is wel duidelijk gewox'den dat gx-ote uitwisselingscontrac ten een kleine instelling als de Roosevelt Academy niet passen. Vandaar dat de RA heeft inge zet op een aantal kleine maar in teressante contracten die het aantal van vijf studenten per jaar niet te boven gaan. In een toelichting op het jaarver slag geeft Adriaansens aan dat nu het effect van de mond-tot-mondreclame voor de school begint te komen. Hij ziet dat broertjes en zusjes van leer lingen uit lopende schooljaren zich aanmelden. Ook is de erva ring dat de Roosevelt Academy bekend begint te worden als een school met een aantrekkelijke binnenstadscampus. Voor het komend schooljaar wordt ge mikt op 175 studenten. Dat brengt het totaal op 425 en dat moet binnen enkele jaren groeien naar 600. Het aantal na tionaliteiten dat les volgt aan de RA is boven de 50 gegx'oeid. Van de studenten heeft tweederde de Nederlandse nationaliteit, waar van ongeveer 25 Zeeuwen. Vol gens Adx-iaansens beginnen de studenten en Middelburg steeds meer aan elkaar te wennen. Dat is bijvoorbeeld te merken aan het aantal studentenbaantjes, maar ook aan het feit dat ze steeds vaker tijdens vakanties in Middelburg blijven. GOES - De stoomtrein Goes - Borsele houdt in het hemel- vaartsweekend van 25 tot en met 28 mei het jaarlijkse evene ment 'Sporen naar het verle den'. Er is van alles te doen in het openlucht spoox-wegmuseum in Goes. Rondom de werkplaats zijn vele vxijwilligex's in kleder dracht in touw om oude ambach ten te laten zien. Daarnaast kunnen geïnteresseer den een kijkje nemen in de cabi ne van een oude elektrische loco motief of meerijden op de stoom locomotief over het terx-ein. Oldtimers en historische koet sen staan opgesteld over het he le tex'rein. Op de werkplaats laten vx'ijwilli- gex's zien hoe oud materieel ge- restaui'eerd wordt. Bezoekers kunnen uiteraard ook een ritje maken met de stoomtrein richting Kwaden- damme en Hoedekenskerke. 'Sporen naar het verleden' be gint op alle dagen om 10.00 uur en duurt tot 18.00 uur. Meer informatie via www.de- stoomtx'ein.rxl of via telefoon nummer 0113-270705. OOSTENDE - In de leegstaande gebouwen van een scheepswerf in de haven van Oostende wordt dit najaar begonnen met de kweek van Nooi'dzeetong. Dat gebeurt op initiatief van het Vlaams Instituut voor Landbouw- en Visserijonderzoek in samenwex'king met een particuliere investeerder. Volgend jaar wordt de eex'ste kweekvis op de markt gebracht. Het instituut streeft naar een productie van 600 ton vis per jaar. De speux'tocht naar een geschikte locatie nam maanden in beslag. Er werd gezocht naar een plek waar probleemloos zeewater kon wox'den ingenomen. Het is de bedoeling dat een deel van de gekweekte jonge tong in zee wordt uitgezet om er de teruglopende visstand mee op te vijzelen. Maar het grootste deel is bestemd voor de verdere kweek. Het instituut verricht ook onderzoek naar andere teelten, zoals die van de blauwe kreeft en de garnaal. MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden waar schuwt voor een oplichter. Zaterdag werd een vrouw op Tholen gebeld door een man die zei dat ze een betalingsachterstand van 351 euro had. De man hing op toen de vi'ouw bleef volhouden dat ze alle x-ekeningen betaald had. Het waterschap wijst ex'op dat zijn medewerkers nooit 's avonds of in het weekeinde bellen. Mensen met een beta lingsachterstand krijgen een brief thuis. Het schap roept andere mensen die benadex'd zijn door de beller op om zich te melden. MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Goes is giste ren in Middelburg voor het plegen van valsheid in ge schrifte veroordeeld tot vijftig uur werkstraf. De man had in 2004 bij de ABN Amro met een valse sala risspecificatie, voor het tonen van zijn kredietwaardig heid, geprobeerd een lening aan te gaan. Dat lukte niet, want de frauduleuze handeling van de ver dachte werd meteen doorzien. Officier van justitie J. Zondervan eiste 36 uur leerstraf budgettex'ingscursus en 14 uur wex'kstraf. Een leerstraf was eerder mislukt bij de Goesenaar. Volgens strafpleitster C. Kouijzer kon haar cliënt de span ningen niet aan. Zij pleitte voor een werkstraf, gecombi neerd met een voorwaax'delijke gevangenisstraf. Politierechter B. Duinhof liet de leerstraf vallen, maar vond een werkstx-af van vijftig uur op zijn plaats. GOES - De uitbx-eiding van de Zeelandhallen in Goes is gisterochtend in het veld begonnen. De eerste heipaal voor een dex'de hal en een nieuwe entree is geslagen. De werkzaamheden konden beginnen, nadat de gemeente Goes half april een akkoord had bereikt met de enige be zwaarmaker, de technische handelsonderneming Gévier. Bij de Zeelandhallen komt ook een nieuw vrijetijdscen- txnm, met onder meer een bioscoop, een woki'estaxxrant en een biljart-, snooker- en bowlingcentrum. Dit complex moet over een klein jaar, in april 2007, ge reed zijn. door Harmen van der Werf VROUWENPOLDER - Voor het gistermiddag in Vrouwenpolder officieel in gebruik genomen nieuwe fietsroutenetwerk in Zeeland bestaat veel belangstel ling. „Alleen op de woonbeurs in Goes, waar we met een stand stonden, hadden we al zeker tweehonderd routekaarten kun nen verkopen", vertelde project leider Marije Joixgepier van het Zeeuws Routebureau. De grote vraag naar de route kaarten, ook de laatste weken bij VW-kantoren, lijkt opmer kelijk, maar is het niet. Het fiets routenetwerk dat wordt aange geven met witte, groen omrande nummerbox'djes, is iets nieuws voor Zeeland. In Brabant, Lim- bux-g en gx-ote delen van België wordt er al langer mee gewerkt. Max'ije Jongepier: „Mensen ken nen het daarvan. Dat is ook het mooie van dit systeem, dat het herkenbaar is én dat de netwer ken over provincie- en lands grenzen op elkaar aansluiten." Een minpuntje is wellicht dat vijf kaarten nodig zijn om van heel Zeeland de fietsknooppun- ten in beeld te krijgen, voor vijf euro per kaart. Het Routebureau heeft ter pro motie een aanbieding: alle vijf Zeeuwse kaarten voor 20,95 eu ro. Om extra klantvriendelijk te zijn, komt het fietsnetwex'k ook op internet. Mensen kunnen dan thuis de nummers van de knoop punten opschrijven en vervol gens de x'oute van hun keuze én lengte fietsen. Op de internetsite komt een be veiliging. De kaarten kunnen niet worden gepxïnt. Wie zou an ders nog een kaart kopen? Aan het fietsnetwerk wox'den 'top punten' gekoppeld, toeristische tx-ekpleisters. Voorlopig zijn die alleen nog rond het Veerse Meer te vinden. De officiële ingebruik name was bij één van de toppun ten, hofstede Twistvliet aan de Koningin Emmaweg, waar on der meer fietsen kunnen wox'den gehuui'd en cursussen 'paarden mennen' worden gegeven. Enthousiasme Het enthousiasme onder de geno digden over het nieuwe fietsrou tesysteem was groot. Hex-man Bouma uit 's-Heer Ax-endskerke, bestuurslid van stichting Fiets een Rondje met een Pontje en goed voor wekelijks tweehon derd fietskilometer, zei er zelf in Zeeland waarschijnlijk geen gebruik van te zullen maken. „Maar als ik in een onbekende streek ben, doe ik dat zeker wel." Wim Gosselaar, dijkgx-aaf van watei'schap Zeeuwse Eilan den en fervent recreatief fietser, vindt de fietsknooppunten met nummer-bordjes voox'al erg ge bruiksvriendelijk. „Je kunt je ei gen route uitstippelen." Op den duur -zullen de bewegwijzerde routes, zoals de Mantelingen- en Zeevruchteni'oute, verdwijnen. De landelijke fietsroutes, de LF1 Noordzeeroute en de LF 13 van Middelburg naar Venlo, blij ven. De provincie had vooraf een prijsvraag uitgeschreven voor een aansprekende naam voor het netwerk. F.I.K.S., een afkor ting van fietsknooppuntensys- teem, rolde als beste uit de bus, ingestuurd door Marijke Heite. „Bekt lekker, F. I. K.S.", zei de Middelburgse. Ze kreeg een fiets cadeau. MIDDELBURG - In boksschool De Stadsring in Middelburg wordt op Hemelvaartsdag (25 mei) de eerste Zeeuwse Salsa conventie gehouden. Overdag zijn er vanaf 12.00 uur workshops en demonstx-aties van salsascholen uit Middel burg, Vlissingen, Goes en Ter- neuzen. Bovendien zijn er work shops zouk, capoeira, reggaeton en conga's. Vanaf 21.00 uur is er een salsa wedstrijd. De avond wox'dt afge sloten door dx'ie Zeeuwse sal- sa-dj's: Any, Dino en Old Skool Freddy. De opbrengst van de dag gaat naar de stichting Stadsring. Die probeex't jongex'en via vechtspor ten op het rechte pad te krijgen of te houden. De Stadsring is te vinden aan de Kruitmoleixlaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15