Manege in grote geldproblemen PZC PZC Kantklossen vergt goede ogen en geduld Zagers en biodiesel bieden Zeeuwse landbouw kansen Ziekenhuis Terneuzen draait succesvol proef met pijnpomp VJÜI I 1 ek 13 Vlissingen stelt Belvos in ongelijk over Bunkerterrein Scheldestad binnenkort weer in gesprek met gemeente Vlissingen Rondje Zeeland met de bus voor ouderen Fracties pleiten voor verlenging spoor Goes Winkels bieden postdiensten aan Convenant over visstandbeheer Werkstraffen voor vernielen ruiten Kantongerecht blijft in Terneuzen Open dag ijsboerderij Meliskerke Vervlogen hits in Bommel Dorpsraad agenda dinsdag 16 mei 2006 |W» Miriam van den Broek VLISSINGEN - Er mag toch kantoor gebouwd worden ,p de hoek van de Sloeweg en je Bossenburghweg in Vlissin- een. lie gemeente Vlissingen I,eeil een bouwvergunning ver leend en de bezwaren van de stichting Belvos afgewezen. DGA Financieel Adviseurs gaat een kantoor bouwen naast de ro tonde op de Sloeweg. Het kan toor krijgt vier verdiepingen, er komt een waterpartij en er wor den parkeervoorzieningen aan gelegd. Het pand is straks te be reiken via een nieuwe weg van de Govert Flincklaan naar de Bossenburghweg, langs het kan toor van de Koninklijke Mare chaussee. Mix Het kantoor past binnen de plan nen voor het gebied rond het Bunkerterrein, ook Baskens- burg genoemd. De gemeente wil dat daar een mix van woningen, grootschalige detailhandel en kantoren komt. De stichting Belvos, die in Vlis singen de belangen behartigt waar het gaat om de herontwik keling van stadsgebieden, is te gen de bouw van het kantoor en de komst van grootschalige de tailhandel op het Baskensburg- terrein. De stichting vindt dat de ontwikkeling van het terrein achterhaald is door de tijd om dat er al veel bedrijventerreinen zijn. Bovendien ontstaat er helemaal een overcapaciteit met de komst van de Dokkershaven, de Ken- niswerf en de Mortiere in Mid delburg. De gemeente concludeert dat de ontwikkeling van grootschalige detailhandel, de komst van het kantoor van DGA niet in de weg staat en dat het kantoor dus ge bouwd mag worden. rfnnr Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Een afkalvende subsidie, de verhuizing die maar niet komt, precario in het voor uitzicht en de gemeente die haar honden openvouwt voor veertig duizend euro erfpachtschuld. De Vlissings manege Schelde stad trekt het niet lang meer. Het is niet de eerste keer dat bij de manege een tekort is gesigna leerd. Al begin 2004 spraken de Sportraad van Vlissingen, de ge meente en manege Scheldestad over het tekort van toen: negen duizend euro. Betaal voorlopig maar een deel van de jaarlijkse zestienduizend euro aan erf pacht, zei de gemeente destijds, met het oog op een verhuizing van de manege naar Westduin. Maar die verhuizing raakte steeds verder uit beeld en voor het financiële tekort gold het te- eel: dat zag iedereen op lopen. Naar nu bijna veertigdui zend euro. Zoals de manege dat bijna elke twee weken tijdens een afgespro ken overleg doet, vroeg ze laatst de gemeente nog naar de huidi- >nd van zaken. Ze wilde we ien waar ze aan toe was. Uit een nota, die sportambtenaar A. van den Beid opstelde, bleek dat de gemeente vier dingen kan doen: het erfpachtcanon verlagen, een oplossing koppelen aan een toe komstige verhuizing, geen beslis- nemen of de manege zelf de inkomsten laten verhogen. Van den Beid adviseert het colle ge de laatste optie. „We willen de manege best helpen, maar de erfpacht verlagen schept prece denten voor andere verenigin gen. Dat willen zij ook wel." MIDDELBURG - De afdeling Middelburg van de Anbo houdt op woensdag 7 juni een voor jaarsuitje voor leden en niet-le- den onder het motto 'Rondje Zeeland met de bus'. De tocht begint in Middelburg en voert door de Zak van Zuid-Beveland naar de Sequoia hof in Vlake. Daar volgt een rondleiding en wordt de lunch gebruikt. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan het Waters noodmuseum in Ouwerkerk. In Westkapelle wordt ter afslui tingsamen 'gewokt'. Rond 21.00 uur is cle thuiskomst in Middel burg. Belangstellenden kunnen zich tot 20 mei opgeven bij Lidy Bouwer: telefoon 0118-636690. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk j Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bovendien: het blijft een schuld. „De gemeente zit formeel met een invorderingsverhaal. De ma nege is ons dat bedrag verschul digd. Wanneer het binnen moet zijn, moeten we nog bepalen." Zou dat vandaag zijn, dan bete kent dat het einde van manege Scheldestad, zegt voorzitter E. Verstraate. „Dat geld is er niet. Wat je afdraagt, krijg je als sub sidie terug. Zo werkt dat in de sportwereld. Maar onze subsi die is gehalveerd en de erfpacht is even hoog gebleven. Te hoog, heeft de Sportraad geoordeeld. Met de verlaging, die de gemeen te instelde, redden we het wel. Maar niet als we alles moeten te rugbetalen. We waren al blij dat de precario nog niet dit jaar is ingevoerd. Anders had ons dat het zomerconcours gekost." Verhuizen Verstraate voelt zich belazerd. „De gemeente heeft ons altijd ge zegd dat we zouden kunnen ver huizen. Daarom hebben we geen investeringen meer gedaan, ter wijl de schuren van ellende uit elkaar vallen. Om maar iets te noemen. Bovendien heeft de ge meente nooit iets teruggegeven voor het geld dat wij afdragen. Andere sportverenigingen krij gen nieuwe velden. Wij niks." Zelf de inkomsten verhogen zou inhouden dat de contributie om hoog gaat en dat de manege aan klopt bij sponsors. „Maar zoiets kunnen we niet blijven doen. En onze leden betalen al genoeg. Door onze hoge kosten zijn we niet bepaald de goedkoopste ma nege in de omtrek. Bovendien is een structurele oplossing nodig. Die zit hem niet in die veertig duizend euro. Steeds zou de ge meente erover meedenken. Be gin juni is er weer een gesprek, zoals die er al zoveel zijn ge weest. Elke twee weken is er een overleg en we weten nog niks." Dat stoort ook de Sportraad van Vlissingen. „Maar ze praat wel nog met de manege en dus zit er nog leven in de patiënt." Wel zal de manege moeten ingrijpen, vindt vice-voorzitter T. Jansen. „Door bijvoorbeeld een partner te zoeken, zoals ze aan de over kant ook doen. Die schuld kan de gemeente niet zomaar kwijt schelden. Dat hoeft ook niet. Als ze die uitsmeren, kan de ma nege het wel aflossen. Dat lukt andere verenigingen ook. Alleen betalen die geen erfpacht over de parkeerplaatsen. De manege wel, en dat had ze nooit moeten accepteren. Maar ja, die fout is al lang geleden gemaakt door een vorig bestuur. Dit bestuur hoeft niet te vrezen dat de ge meente haar links laat liggen. Ie dereen weet dat de manege daar veel te belangrijk voor is." Ac commodatiewethouder T. Verfla ge wilde - nog - niet reageren. Anneke Koppelaar, Matty de Kam en Beb Cuiper (vlnr) klossen kant in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. door Wendy de Jong MIDDELBURG - Waaiers, sieraden en avondtasjes vormen het thema tijdens de expositie van kantklossen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. „Iedereen die tot vier kan tellen, kan ook kantklossen", zegt Tonny Jasperse, lid van de vereniging Kantkring. Jasperse en organisator Wil Versluys waren gisterochtend druk bezig met het uitstallen van de spullen voor de ten toonstelling. „Waar moet dit heen? Wat doen we hiermee", klinkt het over en weer. Kloskant wordt gemaakt op een spe ciaal kussen, waar een patroontekening op wordt vastgezet. Vervolgens worden klosjes garen om elkaar heen geslagen. Ervaren klossers doen dit met honder den klosjes tegelijk. Na een paar slagen wordt een speld in het patroon gezet, waardoor het vlechtwerk op zijn plaats blijft. Versluys is evenals Jasperse van me ning dat kantklossen niet erg moeilijk is. „Ik heb ooit met zwakzinnigen ge werkt. Die konden het ook. Belangrijk is dat je geduld en goede ogen hebt", zegt ze. Tijdens de expositie worden verschillen de kantkloswerken tentoongesteld. Er zijn waaiers, sieraden en avondtasjes, maar ook boeken te zien. Daarnaast zijn er patronen verkrijg baar „Die halen we uit boeken, maar we wisselen ze ook onderling uit", zegt Jasperse. E wordt werk van leden van de vereni ging tentoongesteld, maar ook van niet-leden. In één van de vitrines liggen drie waaiers, die zijn gemaakt door een wouw die inmiddels is overleden. Dat vinden de kantklossers toch wel heel bij zonder. Maar iets aanwijzen wat het mooist of het meest bijzonder is, kun nen ze niet. Het lijkt cliché, maar ze vin den eigenlijk alles even mooi. Op de sieraden zitten hele kleine kant kloswerkjes. „Daar gebruiken we fijne klosjes voor", zegt Versluys. Maar moei lijker dan het 'gewone' kantkloswerk is het volgens de twee niet. Voor Jasperse is kantklossen vooral een manier om te ontspannen. „Het is thera pie voor mij, maar het gaat me ook om de dingen die ik maak", zegt ze. De klossers zijn blij dat kant sinds lan- foto Ruben Oreel ge tijd weer in de mode is. Maar Ver sluys zou het wel leuk vinden als kant klossen wat populairder zou worden. De kantsoorten, maar ook kussens en klosjes verschillen per land of streek. Kantklossen wordt in heel Europa ge daan, maar waar het precies vandaan komt weten de twee niet. Wie denkt dat de huiskamer van de da mes vol hangt met eigen werk heeft het mis. „Ik heb pas geleden voor het eerst wat in de vitrine onder mijn salontafel gelegd. Sommigen hangen hun hele muur vol, maar dat hoeft voor mij niet", zegt Jasperse. Ook Versluys vindt het niet nodig om haar eigen werk over al in huis terug te zien. „Ik heb een paar glazen kastjes waar iets in zit, maar lang niet alles". De expositie is nog tot en met zaterdag te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. GOES - GroenLinks en D66 heb ben er gisteravond in de Goese gemeenteraad voor gepleit de te verdiepen spoorlijn in Goes te verlengen. Het verkeer bij het Goese stads kantoor hoeft dan niet via een nieuwe tunnel onder het spoor door, maar kan op dezelfde hoogte als nu over het spoor wor den geleid. Goes wil de spoor lijn al verdiepen, te beginnen ten oosten van het NS-station tot iets voorbij de Buys Ballot straat. Bewoners van de Patijnweg en Willem Zelleweg profiteren daarvan. Zij zullen minder last krijgen van geluid- en trilling- hinder van vooral goederentrei nen. door Ben Jansen KAMPERLAND - Waarom geen visvoer, waarom geen biodiesel? Kansen genoeg voor de Zeeuwse landbouw. Zeeaaskweker B. Me tering zit te springen om twee duizend hectare voor de kweek van zagers om er visvoer van te maken. A. Rosendaal van Rosen- daal Energy wil het hele land bouwareaal in Zeeland wel be nutten voor de teelt van kool zaad, waarvan hij in Sluiskil biodiesel wil maken. Beide ideeën kwamen gister avond in Kamperland aan bod tijdens een symposium van de Rabobank Walcheren/Noord-Be- veland. Meijering mikt met zijn zagers niet alleen meer op de hengelsport. Voor de kweek van vissoorten die door overbevis- sing schaars zijn geworden, is zoveel voer nodig dat vismeel geen uitkomst meer biedt. Meije- rings zagers wel. Die gaan door een soort gehaktmolen, worden gecentrifugeerd en vervolgens verwerkt tot korrels. Bakermat Een logisch proces, maar er zijn wel veel meer zagers voor nodig dan Meijering nu kweekt. Daar om wil hij liefst in Zeeland - niet voor niets de bakermat van de zagerkweek - op tweedui zend hectare boeren voor hem zagers laten kweken. Daar kan nog een mooie meerwaarde aan vast zitten ook. Het algenrijke water dat uit zo'n zagerkweke rij komt is volgens Meijering pri ma geschikt voor de teelt van kokkels. Ook op het land. Er is één knelpunt: gemeenten zijn huiverig toestemming te ge ven voor zo'n zagerkwekerij. Ge deputeerde A. Poppelaars (land bouw en visserij) wist raad. Hij riep belangstellende boeren op zich bij het loket Vitaal Platte land van de provincie te mel den, zodat de plannen vanuit het provinciehuis verder kun nen worden begeleid. Bij Rosen- daals biodieselplan tekende Pop pelaars aan dat de teelt en ver werking van koolzaad op dit mo ment nog moeilijk rendabel krij gen is, zolang op biobrandstof fen dezelfde accijns wordt gehe ven als op benzine en diesel uit aardolie. Bovendien moet koolzaad voor de boer minstens evenveel op brengen als de teelt van tarwe. Poppelaars zag om te beginnen mogelijkheden voor de Zeeuwse landbouw én voor Rosendaal Energy om koolzaad te leveren aan proefprojecten elders in het land, waar wel met accijnsvrij stelling mag worden gewerkt. MIDDELBURG - Bij drie winkels in Middelburg en Vlis singen kunnen klanten voortaan terecht voor het verstu ren en afhalen van postpakketten en het versturen van aangetekende post. Het gaat om Primera Anthony Burger en Primera Van 't Westende in Middelburg en om Netto Drogisterij in win kelcentrum Papagaaienburg in Vlissingen. TPG Post breidt voor 1 juli van dit jaar de dienstverlening in alle servicepunten uit. De servicepunten zijn alleen bedoeld voor postzaken, zegt een woordvoerder van TPG Post. Voor bankzaken moeten mensen nog steeds naar het postkantoor. Een nieuw servi cepunt is dan ook niet hetzelfde als een postagentschap. MELISSANT - Sportvisverenigingen op Goeree-Overflak- kee, beroepsvisser A. van Leest en Waterschap Hollandse Delta sluiten vandaag een convenant om de visstand te verbeteren. Door de waterkwaliteit te verbeteren en afspraken te ma ken over bijvoorbeeld het uitzetten van bepaalde soorten vis moet de kwaliteit van het viswater omhoog. Hoe die af spraken er uit gaan zien, is nog niet bekend. Daarover gaan de drie partijen de komende maanden met elkaar praten. „Dan kan het gaan over het beperken van het uit zetten van bijvoorbeeld brasem", zegt J. Wieme van Wa terschap Hollandse Delta. MIDDELBURG - De Middelburse politierechter B Duin hof heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Clinge voor vernieling van een ruit bij verstek twintig uur werkstraf opgelegd. Hij pleegde zijn daad op 13 augustus vorig jaar in Hulst. Een 22-jarige man uit Sas van Gent kreeg even eens twintig uur werkstraf opgelegd, voor soortgelijke vernielingen. De Sassenaar gooide op 8 augustus vorig jaar, gedreven door relatieproblemen, bij twee huizen in zijn woonplaats de ruiten in. TERNEUZEN - Het kantongerecht blijft voorlopig in Ter- neuzen. Een woordvoerder van justitie in Middelbui'g liet dat gisteren desgevraagd weten. Aanvankelijk was er sprake van dat het kantongerecht uit de Scheldestad zou verdwijnen als gevolg van de reorganisatie bij Justitie. Dat is nu dus niet het geval. „Pas in 2008 of 2009 wordt sluiting van het gerechtsgebouw in Terneuzen in herover weging genomen", aldus de woordvoerder. MELISKERKE - Op ijsboerderij De Koehoorn in Melis kerke kan zaterdag naar de smaak van ijs geraden wor den. Dat gebeurt tijdens de open dag waaraan alle ijsboe- ren van de Vereniging ijs van de boer meedoen. Om 15.00 uur zal wethouder J. Melse van de gemeente Veere de juiste smaak bekend maken en een prijs uitrei ken. De open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Ook is er een vrijmarkt voor kinderen in de speelweide en staan er kraampjes. Iedereen mag blijven eten en er worden aard appels gesneden en frites gebakken. door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Vijfhonderd pa tiënten hebben al zelf hun pijn- stilling mogen regelen in Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen. Het ziekenhuis kocht afgelopen de cember twintig pijnpompen die patiënten zelf kunnen bedienen. Gemiddeld gebruiken 25 patiën ten per week de pompen. Dat maakt het ziekenhuis be kend. „We wilden eerst ervaring opdoen voor we de publiciteit zochten", legt anesthesioloog K. de Keersmaecker uit. De arts is zeer tevreden over de resulta ten. In april begon Ziekenhuis Wal cheren eveneens met een proef waarbij patiënten hun eigen pijnstilling konden regelen. In Vlissingen beperkt de proef zich vooralsnog tot mensen die onder lokale verdoving met een rug- genprik een knie- of heupver vanging ondergaan. Toepassing In Terneuzen wordt de techniek breder toegepast. De acute pijn- service, zoals het systeem heet, wordt toegepast bij mensen die grote bloedvatoperaties onder gaan, buikoperaties, grote rug operaties en gewrichtsvervan gingen. Zowel patiënten die met de rug- genprik verdoofd zijn als patiën ten die via een infuus verdoving kregen, kunnen zichzelf extra pijnstilling geven als de onder- houdsdosering niet voldoet. De MIDDELBURG - Dj Patrick draait vrijdag muziek in café Bommel aan de* Vlasmarkt in Middelburg. That was yesterday staat in het teken van muziek uit de jaren zeventig, tachtig en negentig. KOUDEKERKE - De Dorps raad Koudekerke houdt maan dag een openbare vergadering in de kleine zaal van het sport en gemeenschapscentrum De Couburg in Koudekerke. Aan vang 20.00 uur. pijnbeleving en het pijnbestrij- dingsgebruik worden bijgehou den. De anesthesieverpleegkun- dige komt tweemaal per dag bij de patiënt om na te gaan of er vragen leven. De verbeterde pijnbeheersing moet patiënten helpen om direct na hun operatie weer te gaan be wegen en zodoende sneller te herstellen. Nadeel van de narco se met ruggenprik is dat de pa tiënt een katheter moet dragen, een slang die de urine uit de blaas afvoert, omdat die metho de het functioneren van de blaasspieren verhindert. Dat is minder comfortabel, maar weer houdt de patiënt er volgens De Keersmaecker niet van om te be wegen. Die katheter is niet no dig bij infuus-verdoving, zij het dat die algemene toedieningswij- ze iets minder effectief is dan lo kale verdoving. Minder pijn na een grote opera tie beperkt de aanmaak van stresshormonen, houdt het im muunsysteem werkzaam, voor komt grote belasting van het hart en overgevoeligheid voor pijnprikkels. Omdat mensen niet door pijn worden weerhou den tot bewegen, worden door- ligwonden, verslapte spieren en storingen in de bloedsomloop voorkomen. Mensen kunnen daardoor sneller ontslagen wor den uit het ziekenhuis. I STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13.30 - 16.30: Seniorenclub, met oa bil jarten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf vijftig jaar; VLISSINGEN Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaak sociëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; 20.15 - 21.30 uur: Oerdanslessen. (Advertentie) i 4 Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13