PZC Serooskerke tegen plan slibdepot Autorally in Hulst volgend jaar niet in het broedseizoen Hotel De Valk krijgt glans van Toorop terug Dorpsbewoners vrezen stankoverlast en toename vrachtverkeer Woninginbraak in IJzendijke Beperkt vissen op mosselzaad in Waddenzee Boete voor botsing onder invloed Brandje in kampeercentrum Goes tevreden over uitstallingen Geen nieuwe fietsroute naar woonboulevard Doorrijder moet auto inleveren ftllNTJlS zeeuwse almanak Honds gedrag tie: 0113-315649 www,pzc-nl Postbus 314460 AA Goes advertentie-exploitatie: wnnrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Sws-Vlaanderen: 0114-372770; Sonaal: 020-4562500. dinsdag 16 mei 2006 editie Walcheren dnnrEdith Ramakers SEROOSKERKE - De gemeente Veere wil medewerking verle- aan de bouw van een perma nent baggerslibdepot aan de >'oordenveg in Serooskerke. Het Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft dat verzoek inge diend. Het gaat om een depot n ruim 20.000 vierkante me ier. De dorpsraad Serooskerke en een aantal omwonenden ke ten zich tegen het plan. We vragen ons af waarom mooie natuur opgeofferd wordt een slibdepot", zegt M. Mol namens de omwonenden. De buurt vecht voor behoud van de natuur. Omwonenden vrezen stankoverlast en een toename van vrachtverkeer. Ook zouden vogels gestoord worden in het broedseizoen. Zij vinden dat de r beter naar een geïndus trialiseerde omgeving als bij voorbeeld Vlissingen-Oost ge transporteerd kan worden. Zij tekenen bezwaar aan tegen de komst van het depot. dorpsraad herinnert de ge meente Veere aan een afspraak uit de zogenoemde Belvédère die gemaakt is om de ef fecten op het landschap te on derzoeken na de verlegging en verbreding van de N57. ,,De uit komst van die studie is dat het huidige ruime zicht vanaf de N57 gehandhaafd moet blijven. Volgens ons is de aanleg van een slibdepot strijdig met het onder zoeksresultaat", zegt A. Abra- hamse van de dorpsraad. De dorpsraad zal spoedig de ge meente van zijn standpunt op de hoogte brengen. Het waterschap verklaart dat er overal in de provincie slibde- pots worden aangelegd waarin gemeenten de bagger uit hun ei gen sloten kunnen storten. De bouw van een centrale baggerop- slag in Zeeland, in de Koegors- polder, is afgeketst. Gemeenten moeten voor hun eigen bagger een oplossing vinden. „We krij gen de komende jaren te maken met grote hoeveelheden bagger uit de sloten. Wij kunnen die niet in onze eigen baggerdepots opslaan", zegt een woordvoerd- ster van het waterschap. „In de Mortiere in Middelburg en bij de Poel in Goes zijn al vergelijk bare depots aangelegd." Ervaring Volgens het waterschap hoeft de omgeving niet te vrezen voor stankoverlast. „Die ervaring hebben we inmiddels opgedaan met de andere depots. De grond is niet verontreinigd. Na ver loop van tijd droogt de vruchtba re bagger in, waarna die wordt uitgereden." Het waterschap zegt dat er niet tijdens het broed seizoen van de vogels wordt ge reden met bagger. In het najaar, bij het leegscheppen van de slo ten, zal er een aantal weken met vrachtwagens worden gereden. De gemeente Veere reageert dat er niet getornd wordt aan het huidige 'coulissenlandschap'. Het depot wordt niet hoger dan twee meter. Rondom het depot IJZENDIJKE - In een woon - winkelpand in IJzendijke is tus sen zaterdagmiddag vier uur en zondagavond negen uur ingebro ken. Er werden enkele duizenden eu ro's weggenomen. door Jan van Ommen DEN HAAG - Zeeuwse mossel- vissers mogen van de Raad van State de komende twee weken niet meer dan 100.000 ton mos selzaad uit de Waddenzee vissen en op mosselbanken uitzaaien. De mossel vissers willen voor 28 juni in totaal 150.000 ton opvis sen. Zij kregen daarvoor een ver gunning van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit(LNV). Vijf natuur- en milieuorganisa ties, waaronder de Waddenvere niging en Vogelbescherming, stapten naar de Raad van State om te voorkomen dat de vissers morgen uitvaren. Het bestuurs rechtscollege behandelde giste ren de bezwaren van de natuur organisaties. De natuurbescher mers zijn fel gekant tegen het vissen op mosselzaad. Volgens hen' gaat dat ten koste van het voedsel voor vogels en andere zeedieren. Staatsraad J. :1 zette vraagtekens bij de vergunning en de door LNV ge- le procedure. De staatsraad zei dat het minis terie onvoldoende is ingegaan alle bezwaren van de mi lieuorganisaties. Evenwel heeft staatsraad het ministerie twee weken de tijd gegeven om als- 'P alle bezwaren in te gaan en daarover een besluit te ne men. In de tussentijd mogen de vissers niet meer dan 100.000 ton opvissen. LNV moet de komende weken met betere argumenten komen waarom het opvissen en uitzet ten van 150.000 ton mosselzaad niet schadelijk is voor de vogel stand in de Waddenzee. Dp 30 mei behandelt cle Raad van State de kwestie opnieuw en zal de staatsraad bekijken of DNV voldoende argumenten neeft voor een vergunning van 150.000 ton. Zo niet, dan mogen de vissers niet meer vangen dan de nu toegestane 100.000 ton. De raadsman van de mosselpro ducenten noemde cle tussenuit spraak opmerkelijk. Dvengens benadrukte staats- Bartel dat de vissers en DNV niet telkens tot het laatste Moment moeten wachten met de vergunningverlening en het in dienen van belangrijke onder zoeksrapporten. Daardoor komt «et er in de praktijk op neer dat ftaad van State en niet de mi ester beslist of er al dan niet ge rist mag worden. door Selma Osman WESTKAPELLE - Hotel-res taurant De Valk is na jaren weer in Westkappelse handen. Zonder horecaervaring maar met een groot hart voor de ge schiedenis beginnen Jolanda en Adriaan Verhulst aan een bijzondere missie. Ze willen het verbleekte verhaal van Charley Toorop die in De Valk 'het volk van basalt' schilder de, weer inkleuren. Foto's uit die tijd moeten de wanden gaan vullen en als het kan een reproductie van Aan de Toog (1933). Dat schilderij maakte Charley Toorop-tijdens een van de sterkste periodes in haar werk. Ze portretteerde be vriende Westkappelaars rond de tap van Miene van Mill-Ver- hulst, eigenaresse van De Valk. Dat etablissement was destijds het enige dat in Westkapelle lo gies aanbood. Charley Toorop was een onaf hankelijke vrouw (gescheiden, drie kinderen) met linkse syrn-, pathieën. Sinds 1924 verkoos ze in de zomer het ruige West kapelle, boven het mondaine Domburg waar haar vader Jan verbleef. Ze gebruikte het volk met de karakteristieke, door leefde koppen als model. In het dijkwerkersdorp kreeg ze een enorme persoonlijke vrijheid. De Westkappelaars bemoeiden zich niet met haar schilderen en al evenmin met de minnaars die ze meebracht. Charley Toor op, met in haar kielzog mensen als de dichter Marsman, filmer Joris Ivens en fotografe Eva Be- snyö en ook nog eens drie kin deren, bracht leven in de brou werij. Aparte gewoonten, daar deden ze in De Valk niet moei lijk over. Als Charley 'geraspte peeën met room erover' wens te, dan kreeg ze die. Ook al had den ze in Westkapelle nog nooit van wortelsalade ge hoord. En als ze geen geld had, betaalde Charley haar verblijf in schilderijen. En dat terwijl Miene van Mill-Verhulst als boerendochter geen flauw be nul van kunst had. Het rijke schilderijenbezit is tij dens het bombardement op 3 oktober 1944 samen met De Valk verloren gegaan. Aan de Toog hoorde daar overigens niet bij. Dat doek werd in 1979 aangekocht door het Zeeuws Museum uit een buitenlandse collectie. Bevriend In de nieuwe Valk, als een van de eerste panden weer opge bouwd en gerund door de nicht jes Tine en Mine, kwam Char ley Toorop minder vaak. Ze had haar blikveld verlegd naar Veere. Wel bleef de kunstena res tot aan haar dood in 1955 bevriend met de Westkappelse weduwe, die - net als zij - in Foto boven: vlnr Daniël Verhulst (13), Ans Dingemanse (kleindochter van Miene van Mill-Verhulst), Jolanda en Adriaan Verhulst (nieuwe eigenaren, achter) en hotelkok Joost (rechtsvoor). foto Lex de Meester Foto onder: uit de collectie van het Zeeuws Museum het schilderij Aan deToog van Charley Toorop uit 1933. haar eentje drie kinderen moest grootbrengen. Van de wonderlijke vriend schap tussen de twee sterke, maar heel verschillende wou wen, profiteerden ze allebei", denkt Ineke Mol, kleindochter van Van Mill. „Voor 'opoe' werd hierdoor éen link gelegd met een wereld die ze anders nooit gekend zou hebben en Charley genoot bij haar van een vrijheid die ze nergens an ders vond. Ze kon er zichzelf zijn." Peuter Kleindochter Ans Dingemanse werd als peuter in Westkapelle door Toorop geportretteerd. Ze weet nog dat ze heel stil moest zitten. Ze herinnert zich de gast van haar oma als een wouw met felrode lippen en ro de nagellak. „Ze dronk een bor- reltj e mee met de bezoekers van De Valk. En ze had broe ken aan. Dat was in die tijd heel bijzonder." Ans Dingemanse is zich op late re leeftijd gaan verdiepen in de geschiedenis van De Valk. „Wim Kan en Come Vonk kwa men er ook. Als ze vertrokken zei hij: „Miene, je moet van avond naar de radio luisteren. En dan kwam er een sketchje 'In de keuken bij Miene' als symbolische groet." Hoe meer verhalen, hoe enthou siaster het echtpaar Verhulst wordt om De Valk weer glans te geven. „Door die geschiedenis, krijgt het hotel een ziel", vindt Adriaan Verhulst, overigens geen familie van de voormalige waardin. In de laatste vijftig jaar veranderde het hotel-res taurant zes keer van eigenaar. De vele verbouwingen lieten steeds minder over van de oude Valk. Zelfs de originele eerste steen, gelegd op 12 december 1946 door de driejarige klein zoon Keesje Mol, verdween uit de gevel. Die is later terugge vonden in de kelder. Vrijdagavond wordt hij tijdens de feestelijke opening her plaatst door Kees Mol, nu 62 jaar oud. Advertentie van de reepe Papegaaistraat S Goes door Harold de Puysseleijr HULST - De organisatie van de autorally in Hulst wil dat evene ment volgend jaar weer net voor het broedseizoen houden, zoals vele jaren het geval is geweest. Dat zegt N. Biesheuvel van de stichting Autosportpromotie Ne derland, die verantwoordelijk is voor de organisatie. Volgens Biesheuvel vond de ral ly dit jaar in het eerste weekein de van mei plaats in verband met Koninginnedag. De afde ling Hulst van de Socialistische Partij (SP) was daar niet geluk kig mee, omdat het broedsei zoen voor vogels dan aan de gang is. Rond het reservaat De Vogel is het volgens SP-gemeen- teraadslid G. van Unen in de da gen na de rally 'angstwekkend stil gebleven'. „Waar het nor maal overdag wemelt van de vo gels is het nu uitgestorven." De SP zegt de vele liefhebbers van de jaarlijkse autorally hun plezier niet te misgunnen, 'maar een autorally in een natuurge bied midden in het broedseizoen getuigt niet van liefde voor de natuur'. „Wij zouden liever zien dat de rally vroeger of later plaats vindt, in ieder geval buiten het broedseizoen. Op grond van de Flora- en Faunawet mag dat trouwens niet eens, want in de periode van het broedseizoen mag je de vogels niet versto ren", aldus Van Unen. Ze heeft het verzoek in de rond vraag van de laatstgehouden ge- Thuis in.. Hypotheken Verzekeringen Pensioenen RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 komt een groene afscheiding. Die begroeiing moet aansluiten bij het huidige landschap. De ge meente verwacht dat de komen de jaren veel bagger uit met na me de Veerse Kreek wordt ge haald, waardoor de bagger het beste in die hoek van Veere, bij Serooskerke, opgevangen zou kunnen worden. De algemene opvatting is dat een gemeente een buurgemeente niet met haar bagger kan opzadelen. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg voor dronken rijden op een bromfiets veroordeeld tot 530 euro boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. Politierechter B. Duinhof nam in de strafmaat ook mee dat de Souburger vorig jaar 15 mei op de Oude Vlissingse- weg een aanrijding had veroorzaakt met een tegemoetko mende fietser. Uit de blaastest volgde een score van 810 microgram: bijna vier keer zoveel alcohol als is toege staan. Een vriend van de verdachte had nog voorgesteld om een taxi te nemen, maar daar was hij niet op ingegaan. „Ik ben fout geweest", gaf de man aan zich neer te leggen bij de straf. VLISSINGEN - Bij Kampeercentrum Mechielsen aan de Gildeweg in Vlissingen heeft gisterochtend rond tien uur een kleine brand gewoed. In een opslagruimte vatten een paar kussens vlam. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een defecte lamp. De eigenaar van het bedrijf heeft rook ingeademd en is zelf naar het ziekenhuis gegaan. Hoe groot de schade is, is niet bekend. Er zijn volgens de brandweer in ieder geval geen cara vans beschadigd. GOES - Het strenge uitstallingsbeleid voor winkeliers in de binnenstad werpt volgens de gemeente Goes zijn vruch ten af. In vrijwel alle straten is het aantal rekken en recla meborden flink afgenomen. „Toch zijn ze nog niet allemaal verdwenen", zegt een woordvoerster van de gemeente. „Daarom zullen onze toe zichthouders de komende tijd regelmatig controleren. Met winkeliers die nog niet aan de regels voldoen, wordt dan gepraat om tot een oplossing te komen." Aan die tijd van waarschuwen komt overigens een keer een eind. Dan worden te grote uitstallingen door de ge meente meegenomen en kunnen de winkeliers ze tegen be taling weer op komen halen. Het is nog niet bekend vanaf wanneer dat gaat gebeuren. Het strengere beleid voor uitstallingen is per 1 januari voor heel de binnenstad ingegaan. De gemeente vindt dat de vele borden en rekken met artikelen de opgeknapte straten er niet mooier op maken. De Ondernemers Organisatie Goes (OOG) steunt het be leid en riep de gemeente al eerder op om streng te contro leren. De controles worden uitgevoerd door de zogeheten toe zichthouders. Dat zijn de voormalige stadswachten, die er nu dus een taak bij hebben gekregen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het blijft be helpen als je vanuit de binnen stad op de fiets naar de woon boulevard Mortiere in Middel burg wil. Er komen binnenkort wel bordjes die de weg moeten wijzen, maar een fietspad zit er niet in. Dat antwoordde wethouder F. Streng (WD) gisteravond in de commissie ruimte op vragen van de'PvdA. Het nieuwe winkelge bied is met de auto goed te berei ken, zei M. Baltus (PvdA), maar wie op de fiets gaat, moet hon derden meters omrijden. Als fiet sers de weg al kunnen vinden, want de woonboulevard staat niet aangegeven. Volgens wijkbewoners, verenigd in een verkeerswerkgroep, is een fietspad direct langs de Schroeweg de meest ideale op lossing voor het probleem. Zo'n fietspad kost echter 400.000 eu ro, liet de wethouder weten. En SAS VAN GENT - Een vijftigja rige automobilist uit Brugge is in de nacht van zondag op maan dag aangehouden in de Poel straat in Sas van Gent. De man was doorgereden nadat hij een aanrijding had veroor zaakt in de Vier Ambachten straat. Zijn auto werd in beslag genomen. dat geld is er niet. Hij ziet de op lossing in betere bewegwijze ring. Streng beloofde dat de bordjes er 'binnenkort' staan. Fietsers moeten nu via het Mei veldpark richting Mortiere. Vooral 's avonds, als het rustig is in het park, is die route niet echt prettig, vond Baltus. Vol gens Streng kunnen fietsers als het donker is de beter verlichte route langs het nieuwe winkel centrum nemen. Hij is niet van plan om de route door het park aan te passen. Baltus hield een pleidooi om bij nieuwe bouwplannen beter te letten op de bereikbaarheid voor fietsers. „Ik constateer dat bij dit soort ontwikkelingen de afwikkeling voor het autover keer goed geregeld is en voor fietsers niet." (Advertentie) PI VAKANTÜVÈiÜNCi knauir KNALPRIJS! Kijk op de Kleintjesmarkt pagina's in deze krant of op kleintjesknalier.nlvoor de VAKANTIE van de week! meenteraadsvergadering neerge legd bij burgemeester J.F. Mul der. Die zegde toe bij de evalua tie van de rallywedstrijd in te willen brengen of het mogelijk is de rally buiten het broedsei zoen te laten houden. Biesheu vel doet die toezegging al, hoe wel nog altijd niet zeker is of de rally in verband met organisato rische problemen volgend jaar nog wel wordt gehouden in Hulst. Het is voor de organisatie namelijk lastig om voldoende vrijwilligers te vinden. Het duurt even voordat Maz zel alle rare zaken in de grote mensenwereld enigszins plaat sen kan. De jonge hond van dat Vlissingse gezin bedient zich uit voorzorg van een dap pere blaf om alle vreemde za ken die hij tegenkomt, op af stand te houden tot hij ze wat beter kan inschatten. Een puike strategie, vindt de pup. Z'n bazin is er minder blij mee. Soms zelfs wordt ze ronduit ongelukkig. Zoals die dag dat ze gingen uitwaaien op het Vlissingse strand. Er ivoei ook een me vrouw voorbij, gehuld in een grijze, onflatteus wapperende regenjas. Mazzel besloot maar flink van leer te trek ken. ,,'t Stelt niks voor, hoor,pro beerde Mazzels bazin haastig het wangedrag te vergoeïlij- ken. „Hij blaft altijd tegen vuilnis zakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11