pzc Moorden in Darfoer houdt aan Ophef over afluisteren telefoonverkeer in VS Duitse autohistorie in Nederlands jasje Politie België laat boefjes lopen ZWEMBADPLEIN ADVIESDAGEN Vergeten virus houdt La Réunion in greep 7 ngi Angela Merkel wil Europese grondwet redden 13 en 14 mei Commissaris voor Mensenrechten uit felle kritiek op Soedanese overheid Aanstekers krijgen een veiligheidspal Suriname vraagt om helikopters Journalist Rosenthal overleden Dodental strijd Somalië stijgend Buitenlanders ontvoerd in Nigeria Verjagen eilandbewoners onjuist De Kooning topper bij Sotheby's Elf directeuren in Spanje, voor postzegelfraude aangeklaagd i BERLIJN - De Duitse bondskan selier Angela Merkel (CDU) wil de Europese grondwet redden in weerwil van het 'nee' in Neder land en Frankrijk. „We hebben een grondwet nodig voor een handclingsbekwaam Europa", zei Merkel in een Europa-rede voor de Bondsdag. Merkel wil het Duitse voorzitter schap van de Europese Unie, in de eerste helft van 2007, aangrij pen om de Europese Grondwet nieuw leven in te blazen. Het antwoord op de vraag hoe de scepsis van de Europese bur gers tegenover de EU moet wor den overwonnen, bleef Merkel schuldig. Dat de EU dichter bij de burgers moet staan, is ook voor Merkel een voorwaarde. Wel is het volgens de kanselier zaak om 'niet overhaast te werk te gaan'. Zo mag de EU niet te snel worden uitgebreid. De kan selier droeg de Europese Com missie op om de tekortkomingen van Bulgarije en Roemenië, lan den die op de nominatie staan lid te worden, 'niet onder het ta pijt te vegen'. De oppositie was teleurgesteld door Merkels Euro pese regeringsverklaring. Met haar oproep om het Europe se project nieuw leven in te bla zen stuit Merkel in eigen huis op weerstand. Slechts 52 procent van de Duitse kiezers staat posi tief tegenover de EU. GPD (Advertentie) HET BEGIN VAN EEN HEERLIIK ZOMERSEIZOEN Alle noviteiten voor exclusieve thuisrecreatie. 5000 m3 inspiratie en unieke showaanbiedingen! Moeder wordt extra in het zonnetje gezet. Kijk voor informatie op www.starline.nl Zwembad Infocentrum De Vest 50 Valkenswaard 040 - 203 03 55 Toegang gratis 10.00 tot 18.00 uur 4nnr Bob Kroon GENEVE - Er mag dan een vre desakkoord tussen de rebellen en de regering van Soedan zijn getekend, maar in de geteisterde provincie Darfoer is daarvan weinig te merken. Moord, dood slag en vooral verkrachtingen zijn nog steeds een dagelijkse routine. In het rampgebied wemelt het van poÜtie en veiligheidsagen ten, maar die handelen naar ei gen goeddunken. Zij verlenen geen enkele bescherming aan de vluchtelingen, integendeel. De regering in Khartoem wil of kan hier weinig aan doen. Dat is het harde oordeel van de Louise Arbour, de Hoge Com missaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties, na een reis naar de regio. „Het gaat hier niet alleen om de Janja- weed, de Arabische milities, die straffeloos de vluchtelingen ter roriseren. Ook de onderling sterk verdeelde rebellen zijn niet vies van moorden en plunde ringen." Arbour bezocht een aantal kam pen waarin honderdduizenden vluchtelingen een zieltogend be staan leiden. Ze trok zich vooral het lot van de vrouwelijke kamp bevolking aan en luisterde naar 'ontelbare rampverhalen' over verkrachtingen en geweld. „De vrouwen moeten op gezette tij den het kamp uit om brandhout te sprokkelen. Dat is een hache lijke onderneming. Buiten wor den ze opgewacht door de ver krachters van de Janjaweed. Als ze daardoor zwanger raken, wor den ze door hun eigen kampge noten ook nog gediscrimineerd vanwege hun Arabische ba- bies." Kunnen mannen dan die sprok- keltaak niet overnemen „Die durven helemaal niet naar buiten, want dan riskeren ze te worden afgemaakt. Verkrachte vrouwen overleven meestal nog wel." In sommige kampen zijn 'brand hout-brigades' opgericht, die sprokkelende vrouwen bescher ming moeten bieden. In de prak tijk maakt dat volgens Arbour 'bitter weinig' uit. Zij heeft on gezouten kritiek op de Soedane se autoriteiten, die buitenlandse hulporganisaties dwarsbomen met bureaucratische belemme ringen. „De bureaucratie in Khartoem was altijd al verlam mend, maar nu is voor alles en nog wat een speciale vergun ning nodig. De regering beweert dat dit niet anders kan vanwege de strijd tegen het terrorisme. Maar voor de hulpverleners, die in Darfoer toch al hun hachje wagen, geeft dit nog extra ellen de." De Canadese topjuriste, ooit hoofdaanklaagster van het Joegoslavië-tribunaal, neemt nooit een blad voor de mond. Zo vindt ze dat het voor het Interna tionale Strafhof in Den Haag 'hoog tijd' wordt meer aandacht te besteden aan Darfoer. „Er moet een eind komen aan de straffeloosheid van de misdaden die daar systematisch worden begaan." GPD BRUSSEL - Alle aanstekers die in Europa in de handel zijn, moe ten binnenkort voorzien zijn van een soort kinderslot. Verder komt er een verbod op aanste kers in de vorm van speelgoed. De nieuwe regels, die de Europe se Commissie als dagelijks EU-bestuur gisteren heeft vast gesteld, gaan over tien maanden in. Het voorschrift geldt ook voor alle wegwerpaanstekers. Fabri kanten moeten hun product zo in elkaar steken, dat iemand twee handelingen moet verrich ten om een vuurtje te krijgen. Volgens een woordvoerder van de Commissie worden die mo menteel al geproduceerd, al zijn ze in Europa nog nauwelijks te koop. ANP van onze redactie buitenland STUTTGART - Ruim 120 jaar roemrijke autohistorie staat sinds kort in een archi tectonische creatie van Nederlandse ori gine. Het is het nieuwe Mercedes-Benz Museum in Stuttgart. Het bijna 50 me ter hoge gebouw draagt de signatuur van Ben van Berkel uit Amsterdam. De architect is in ons land bekend van de Erasmusbrug alias 'De Zwaan' in Rotterdam. Van Berkel kreeg de op dracht voor het Mercedes-Benz Mu seum door het winnen van een in 2001 door de autofabrikant uitgeschreven ontwerpwedstrijd. De bouw startte in het najaar van 2003. Alle leidingen voor de elektronica, de klimaatbeheersing en de sprinklerinstal latie zijn in het beton gegoten. Nergens zijn dan ook verlaagde plafonds of dub bele wanden te zien. Rest de aanblik van kaal beton, bewust gekozen als een contrasterend decor voor de glimmende lak van de auto's. Van Berkel: „Het gebouw is gevormd als twee in elkaar krullende spiralen, waarbij we ons hebben laten inspireren door het klaverblad van de naast het museum gelegen kruising van de auto bahnen B10 en B14. De spiralen zijn te gelijk de routes die de bezoekers (naar verwachting 750.000 per jaar) lopen." Het bouwwerk valt op door de futuris tische gevel. Achter deze organische schepping van aluminiumkleurige pane len en glas huizen 160 markante voertui gen. Stuk voor stuk zijn het iconen, va riërend van de eerste auto uit de ge schiedenis - de uit 1886 stammende tri cycle van Karl Benz en Gottlieb Daim ler - tot de jongste Formule 1-bolides. Van vliegtuigmotoren tot vrachtauto's en van de statige limousines van onder anderen bondskanselier Konrad Ade nauer tot de zwarte Mercedes 190 van Beatles-drummer Ringo Starr. Voor de bouw van het museum is 110.000 ton beton gebruikt. In de gevel zitten 6500 driehoekige ramen, waar van er geen twee identiek zijn. Het museum wordt op 19 mei officieel geopend. Daarbij zal onder meer Duits- lands bondskanselier Angela Merkel aanwezig zijn. ANP Een Mercedes-Simplex 40PS uit 1920 in het nieuwe Mercedes-Benzmuseum in Stuttgart. foto Michaela Rehle/RTR door Susan de Ligt PARAMARIBO - Het Surinaam se rampenteam heeft gisteren om helikopters gevraagd om vanuit buurland Frans-Guyana een luchtbrug te kunnen ope nen. Als het verzoek wordt inge willigd, is het de bedoeling om vooral noodhulp te vervoeren naar de door wateroverlast ge troffen gebieden van Suriname. In de hoofdplaats van het Suri naamse district Brokopondo kunnen een paar honderd eva cués worden opgevangen, meld de districtscommandant H. Pi nas van Brokopondo. Een op vangkamp is er niet. In het rampgebied langs de bo venloop van de Suriname-rivier bestaat vooral behoefte aan brandstof. Met die brandstof kunnen de boten met voedsel en hulpgoederen naar de getroffen gemeenschappen varen. In het achterland van Suriname zou het water tussen de 20.000 en 25.000 mensen uit hun huis hebben verdreven. Door de ex treme regenval hebben 120 dor pen te maken met rivieren die buiten hun oevers treden. Onge veer zeventig dorpen staan voor het grootste deel onderwater. Koningin Beatrix en minis ter-president Balkenende toon den gisteren hun betrokkenheid bij de gebeurtenissen in Surina me. De vorstin liet de Surinaam se regering via een telegram we ten dat ze erg meeleeft. Premier Balkenende sprak tele fonisch met de Surinaamse pre sident Venetiaan en zei dat de berichten van de eerste doden en de beelden uit het rampge bied een schok teweeg hebben gebracht.Hij benadrukte dat het leed in Suriname de Nederlan ders persoonlijk raakt. ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - Politici in de VS hebben gisteren onthutst ge reageerd op de onthulling van het dagblad USA Today dat de Amerikaanse afluisterdienst NSA al jarenlang het telefoon verkeer van tientallen miljoe nen Amerikanen registreert. Pre sident George Bush zei in een reactie dat 'we niet graven in de persoonlijke levens van miljoe nen onschuldige Amerikanen'. Alles waarvoor hij toestemming heeft gegeven, is wettig en ge richt op activiteiten van Al Qae- da en ander terreurbewegingen, zei Bush, die het bericht beves tigde noch ontkende. Volgens de krant heeft de NSA informatie over telefoontjes op gevraagd en gekregen van drie grote Amerikaanse telefoon maatschappijen. Die gegevens - over het contact tussen tele foonnummers - zouden zijn be doeld om verdachte patronen te kunnen traceren in het tele foonverkeer. De inhoud van de telefoontjes werd niet afgeluis terd of opgenomen, aldus USA Today. Het afluisteren van binnenland se telefoontjes is bij wet verbo den in de VS, tenzij daarvoor eerst toestemming is gegeven door een speciale rechtbank. Eind vorig jaar lekte uit dat de NSA met instemming van presi dent Bush meeluisterde met som mige binnenkomende telefoon tjes uit het buitenland, zonder tussenkomst van de rechter. Dat veroorzaakte politieke ophef, maar de president is er tot dus verre niet voor op zijn vingers getikt door het Congres. Bush zei na de vorige onthulling dat wat de NSA doet volstrekt le gaal is. Hij heeft bezworen dat de dienst zich alleen richtte op internationaal telefoon- en e-mailverkeer dat van verdach te Al Qaedabronnen afkomstig is. Onderzoek De voorzitter van de Senaats commissie voor justitie, de Re publikein Arlen Specter, is nog bezig met een onderzoek naar de praktijken bij de NSA en kondigde gisteren aan dat hij nu ook van plan is de tele foonmaatschappijen aan de tand te voelen. Bush haastte zich gisteren te zeggen dat 'de overheid niet luistert naar binnenlandse telefoontjes zon der toestemming van de recht bank'. CIA-benoeming Volgens USA Today geven de telefoonmaatschappijen hun gegevens over het telefoon verkeer door zonder namen en adressen, maar is die infor matie makkelijk te achterha len. De NSA begon kort na de aanslagen op 11 september 2001 met de aanleg van de da tabase. De onthulling compliceert de benoeming van generaal Mi chael Hayden, het voormalige hoofd van de NSA, die deze week is voorgedragen als CIA-directeur, aldus de Demo cratische senator Dianne Fein- stein. GPD door Olivier van Beemen PARIJS - Het onbehandelbare virus chikungunya heeft al het leven geëist van 213 mensen op het Franse eiland La Réunion in de Indische Oceaan. Op een be volking van ruim 700.000 raak ten sinds eind vorig jaar 255.000 inwoners besmet. Op het Franse eiland Mayotte werden ruim 40.000 mensen getroffen en op het onafhankelijke Mauritius meer dan 10.000. Een daling van het aantal nieu we besmettingen in maart en nieuwsevenementen in Frank rijk als studentenprotesten, vo gelgriep en politieke schandalen leidden tot een geringere aan dacht voor het virus, dat door muggen wordt verspreid. Een antivirus of behandeling te gen chikungunya is nog niet ge vonden. In de meeste gevallen zijn de symptomen, hevige spier- en gewrichtspijn, griep en huiduitslag na een paar weken of maanden voorbij. Voor zwak ke ouderen en jonge kinderen, die lijden aan andere kwalen, kan het echter dodelijk zijn. In april en mei bleef het aantal nieuwe besmettingen constant met circa drieduizend nieuwe ge vallen per week. Volgende maand begint de tropische win ter op La Réunion, waardoor de muggen naar verwachting moei lijker kunnen overleven. Het aantal vliegtuigpassagiers naar La Réunion, dat goeddeels afhankelijk is van toerisme, nam de afgelopen maanden af met dertig procent. GPD (Advertentie) SPECIAAL VOOR 14 KARAAT GOUDEN ENTOURAGE RING MET 25 BRILJANTEN van 890,- voor 660,- vrijdag 12 mei 2006 5 NEW YORK - De invloedrijke Amerikaanse journalist en ex-hoofdredacteur van The New York Times Abe Rosent hal is deze week op 84-jarige leeftijd overleden, zo be richtte het dagblad. De in Canada geboren Rosenthal begon in 1944 voor The New York Times te werken. Eind jaren zestig bereikte hij er topfuncties. Rosenthal speelde zo een belangrijke rol in de berichtgeving in de VS over de Vietnam-oorlog en het Watergate-schandaal. ANP/AFP MOGADISHU - Het dodental door de aanhoudende ge vechten tussen rivaliserende milities in de Somalische hoofdstad Mogadishu blijft stijgen. In de nacht van woensdag op donderdag vonden zeker twintig mensen de dood, onder wie een zwangere vrouw en haar drie kinderen, maakte een militieleider bekend. De gevechten in het land, dat al sinds 1991 geen centraal gezag meer kent, laaiden begin deze week in alle hevig heid op. Sindsdien hebben zeker 120 mensen de dood ge vonden. ANP/RTR/DPA LAGOS - In het zuiden van Nigeria hebben rebellen giste ren een groep buitenlanders ontvoerd. De slachtoffers re den in een auto onder begeleiding van de politie in de stad Port Harcourt, de 'oliehoofdstad' van Nigeria. Een woordvoerder van de politie liet gistermiddag weten dat een van de daders waarschijnlijk kort na het incident is aangehouden. In Port Harcourt staan kantoren van in ternationale oliebedrijven als Shell en Agip. Militanten maken zich in het zuiden van Nigeria geregeld schuldig aan ontvoering van medewerkers van oliemaat schappijen om te protesteren tegen de aanwezigheid van de bedrijven in het gebied. ANP/RTR LONDEN - De vooi*malige bewoners van de kleine Cha- gos-archipel in de Indische Oceaan die bijna veertig jaar geleden door Groot-Brittannië zijn 'overgeplaatst' naar Mauritius om plaats te maken voor een Amerikaanse mili taire basis, mogen terug. Dat heeft de Britse Hoge Raad gisteren bepaald. De uitspraak is een belangrijke overwinning in de slepen de rechtszaak die de voormalige eilandbewoners in 2000 hadden aangespannen. Het is echter nog steeds onzeker of de bewoners ook echt naar hun voormalige woongebie den kunnen terugkeren. Omdat op het grootste eiland Die- go Garcia nog steeds een Amerikaanse basis is gevestigd, zouden zij hoogstens op de twee kleinere eilanden van de archipel terecht kunnen. ANP NEW YORK - Bij Sotheby's in New York is in de nacht van woensdag op donderdag Willem de Koonings Untit led XVI, een abstract doek uit 1975, verkocht voor bijna 16 miljoen dollar (13 miljoen euro). Sotheby's had de opbrengst geischat op 8,5 miljoen dollar (7 miljoen euro). Roy Lichtensteins Sun verwisselde even eens voor bijna 16 miljoen dollar van eigenaar. ANP/AFP door Max Steenberqhe BRUSSEL - De Belgische poli tie pakt minderjarigen die ver dacht worden van zware misdrij ven pas op als een jeugdinstel- ling plaats heeft. Ook voor 'ge wone' criminelen is steeds min der plaats: de Belgische gevange nissen zitten propvol. Voor werkstraffen bestaat een wacht lijst van soms drie jaar. MADRID - Elf directieleden van de Spaanse bedrijven Afin- sa Bienes Tanglibes en Fórum Filatélico zijn aangeklaagd in een fraudezaak met postzegels waarvan ruim 350.000 spaar ders de dupe zijn geworden. Volgens de aanklager in corrup tiezaken hebben de twee bedrij ven zich onder meer schuldig ge maakt aan zwendel, valsheid in geschrifte en het witwassen van geld. Afinsa en Fórum Filatélico koch ten postzegels in. Zij verkochten die weer aan investeerders voor bedragen die tot 1150 procent boven de marktwaarde lagen. De ondernemingen stopten de postzegels in kluizen en spiegel den de spaarders voor dat hun bezittingen steeds meer waard zouden worden. Het geld van nieuwe inves teerders gebruikten de bedrij ven om de oude spaarders jaarlijks een bedrag uit te ke ren. Afinsa en Fórum Filatélico stelden dat ze dat geld kon den uitkeren, omdat de postze gels in waarde zouden zijn geste gen. ANP Het Antwerpse jeugdparket be vestigt dat zwaar-criminele jon geren vrij rond blijven lopen tot zeker is dat ze worden opgevan gen. „De kans is anders groot dat ze wegens plaatsgebrek tij delijk weer naar huis moeten en dan spoorloos verdwijnen", al dus een woordvoerder. Vorige week loste de politie van Dendermonde een brute in braak met geweld op en had de twee verdachten snel kurtnen op pakken. Dat gebeurde pas dins dag: toen was er plaats in een jeugdinstelling. Ook bij volwassen gevangenen is het aanschuiven. Minister On- kelinx van justitie moest in het parlement bekennen dat momen teel 9695 gedetineerden vastzit ten in de gevangenissen, terwijl deze officieel maar 8311 plaat sen hebben. Kamerlid Van Pa- rys (CD&V), die de minister hier op aansprak, wil buitenlandse gevangenen naar hun thuisland sturen en meer alternatieve werkstraffen zien. Dat laatste heeft echter geen zin. reageert mr. Palms, voorzit ter van de Hasseltse rechtbank, want er is geen werk. Justitie- huizen die de werkgestraften moeten plaatsen, kampen met lange wachtlijsten. Volgens Palms wordt op dit moment de lichting van 2003 pas geplaatst. De wet zegt dat een werkstraf binnen een jaar moet worden geëffectueerd. Die termijn mag tweemaal verlengd worden. Daarna vervalt de straf. (Advertentie) versluis willeboer 0118-629056 MIDDELBURG (Advertentie) OOK ZO'N ZIN IN EEN ZOMER VOL ZWEMPLEZIER? zaterdag 13 en zondag 14 mei a.s. Spaarpot-oost 1, Geldrop kijk op: www.zwembadplein.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5