Prijs versterkt de positie van het IAEA Geluksbeleid PZC Beveiligingsreus opent aanval op 'politiemarkt' P PZC c Nep-eten staat vaak op het Turks menu El Baradei vereerd met Four Freedoms Award .M mt mw tijk 12 mei 1956 vrijdag 12 mei 2006 door Ernst Jan Rozendaal Mohamed el Baradei be schouwt de Four Freedoms Award die hij morgen in Middel burg krijgt als meer dan alleen een erkenning van het werk van het door hem geleide Internatio naal Atoomenergie Agentschap (IAEA). Het is een hulpmiddel in het streven van de organisa tie wereldwijd nucleaire drei ging te voorkomen. „Een belang rijke prijs als de Four Freedoms Award versterkt simpelweg de IAEA." De in Wenen woonachtige Egyp tenaar is gisteren in Nederland aangekomen. Vandaag geeft hij een lezing voor het Nederlandse instituut voor internationale be trekkingen Clingendael in Den Haag. Morgen neemt hij in Mid delburg de belangrijkste van de vijf Four Freedoms Awards in ontvangst. Tijdens een perscon ferentie op Schiphol keek hij daarnaar vooruit. El Baradei zei het een eer te vin den de Four Freedoms Award te krijgen. Hij was duidelijk goed op de hoogte van ideeën van de voormalige Amerikaanse presi dent Franklin Delano Roose velt, waarop de onderscheidin gen zijn gebaseerd. „De prijs is een erkenning voor het feit dat ik en de vier zeer pro minente mensen die ook een Four Freedoms Award krijgen, proberen het bestaan van men sen humaan en waardig te laten verlopen. Met de formulering van de vier vrijheden heeft Roosevelt de koers uitgezet voor het leven van elk individu in de internationale gemeenschap. Niet voor niets zijn het de hoek stenen van de Verenigde Na ties." Volgens El Baradei is het niet mogelijk de vier vrijheden los van elkaar te zien. „Ze zijn on losmakelijk verbonden. Als je niet vrij bent om te spreken of om de godsdienst van je keuze te volgen, ben je meestal ook niet vrij van angst en armoede. Andersom is het zeer onwaar schijnlijk dat mensen die in ar moede en angst leven vrij zijn om te spreken of een religie aan te hangen. Zo moeten we ook be seffen dat wij alleen kunnen ge nieten van de vier vrijheden, als mensen in elk deel van de we reld daarvan kunnen genieten." Roosevelt mag zijn vier vrijhe den hebben geformuleerd in 1941, toen Amerika op het punt stond ten strijde te trekken te gen Duitsland, ze zijn vandaag de dag nog onverminderd actu eel, aldus El Baradei. Natuurlijk ging hij in op vragen over het nucleaire programma van Iran en de mogelijkheid dat de Verenigde Naties sancties uit vaardigen als het land niet stopt met het verrijken van uranium. De directeur-generaal van het IAEA zag het zo ver niet komen. Hij zei optimistisch te zijn dat met Iran aan de onderhande lingstafel tot een vergelijk kan worden gekomen. Optimistisch Westerse landen werken op het ogenblik aan een compromis dat sancties tegen Iran moet voorko men. El Baradei: „Het is goed dat de Veiligheidsraad niet te hard van stapel loopt. Niemand ontzegt Iran het recht op een nu cleair programma, maar het land moet wel voldoen aan de in ternationale regels van controle en veiligheid. Ik ben optimis tisch, omdat ik de afgelopen da gen heb gezien dat het de goede kant op gaat. Ik hoop dat alle partijen hun woordenstrijd mati gen en gaan kijken wat ze el kaar te bieden hebben." „Wij willen graag zeker weten dat het Iraanse atoomprogram ma voor vreedzaam gebruik is bedoeld. Maar het probleem kan alleen opgelost worden als we naar het brede verband kijken. Dat betekent niet alleen het nu cleaire programma van Iran, maar ook de veiligheid in het Midden-Oosten en de handel in technologie." Hij hield zich op de vlakte over de agressieve toon die de Vere nigde Staten aanslaan tegen Iran. „Het is niet aan mij daar over te oordelen. Wat ik zie is dat we met zijn allen al onze middelen inzetten om tot een op lossing te komen. De een denkt dat het kan met een wortel en de ander zou liever een stok han teren. Ik dit stadium gebruik ik liever wortels dan stokken." Het belang van de toekenning van de Four Freedoms Award moet hierbij niet worden onder schat, betoogde El Baradei. „Een organisatie als de onze Mohamed el Baradei en Wim van Gelder, gisteren op Schiphol. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP heeft geen macht. Onze kracht ligt in onze overtuiging en in de argumenten die wij aandragen. Een gerenommeerde onderschei ding als de Four Freedoms Award vergroot onze geloof waardigheid, maakt ons zicht baar en geeft ons een sterkere stem. Dat betekent dat een be langrijke prijs als de Four Freedoms Award simpelweg de IAEA versterkt." door Ferdi Schrooten Nederlands grootste beveili gingsbedrijf opent de aan val op de 'politiemarkt'. Trigion wil nog meer taken van de poli tie overnemen. Het bedrijf gaat op straat boetes uitdelen en wil zelfs de beveiliging van pro bleemwijken overnemen. Direc teur Van de Laar: „Dat doen wij zeker zo goed én voor minder geld." Zo'n 6500 mensen werken er bij Trigion, een fusie van Falck en Prened. In sterkte laat de bevei ligingsgigant daarmee de groot ste politiekorpsen achter zich. Politieregio's als Friesland, Am- sterdam-Amstelland en Rotter dam-Rijnmond komen niet ver der dan 6000 man. Directeur Geert van de Laar, hoog gezeteld in het nieuwe, zwaar beveiligde hoofdkwartier in Schiedam, voelt zich niet een nieuw soort hoofdcommissaris. Al staat zijn bedrijf, dat al een kwart van de particuliere bevei ligingsbranche in handen heeft, te springen om op grote schaal politiewerk over te nemen. Bijna 700 mensen van Trigion surveilleren dagelijks door dor pen en steden. Vanuit de alarmcentrale wor den duizenden woningen, be- drijfs- en overheidsgebouwen bewaakt. Ook heeft Trigion een eigen recherchepoot en levert het bedrijf security-personeel voor Schiphol. Trigion ver wacht door de invoering van de Wet Bestuurlijke Boete de om zet met miljoenen te vergroten. Gemeenten kunnen straks parti culiere beveiligers bekeuringen laten uitdelen wegens zwerf vuil, wildplassen, geluidsover last en verkeershinder. Vóór in voering van de wet pleit Van de Laar al voor meer. „Als we boe tes mogen uitdelen voor foutpar- keren, waarom dan niet voor hardrijders in dertig-kilometer zones? Dan kunnen we nog com pletere en dus goedkopere pak ketten aanbieden. Dat maakt het ook voor kleine gemeenten interessant om veiligheid bij ons in te kopen." Van de Laar: „Voor de kosten van één allroundagent heb je twee particuliere beveiligers. Al leen toezicht houden of boetes uitdelen, vergt nou eenmaal min der opleiding. Een hoofdcommis saris moet niet meer zeggen 'ik moet er 500 man extra hebben', maar 'geef me er 30 miljoen bij'. Dan kan hij zelf bepalen waar hij het geld aan uitgeeft: eigen mensen, technische oplossingen of beveiligingsbedrijven. Van de Laar verwacht veel van de inzet van hightech. 'Intelligente' ca mera's slaan alarm als iemand verdacht rond een auto loopt. „De beelden kunnen we meteen doorseinen naar onze mobiele surveillanten." Trigion draagt met haar high tech ook bij aan de strijd tegen terrorisme. „We beveiligen nu al de NS-stations. Rondslingeren de bagage pikken we er zo uit." Nu zijn er nog 55.000 politie mensen tegenover 30.000 parti culiere beveiligers. Dat gaat enorm veranderen, voorspelt Van de Laar. „Kijk naar Frank rijk en Engeland, daar is de ver houding fifty-fifty. In Neder land blijft de politie groeien. Maar dan nog zal de verhouding ook hier over tien jaar fifty-fifty zijn. Onze branche is 's nachts nu al met meer auto's op de weg dan de politie." Klassenmaatschappij Een klassenmaatschappij dreigt, erkent Van de Laar. „Vei ligheid is te koop. En wie meer geld heeft, kan meer van onze diensten afnemen. Maar dat is van alle tijden." Van de Laar bedankt voor parti culiere beveiligers met pepper-, spray, wapenstok of dienstpis- Directeur Geert van de Laar van beveiligingsgigant Trigion. tooi. „Dat moeten wij niet wil len, al is het niet ondenkbaar. We zijn meer van de dienstverle ning. De tijd van snorren, ster ren, strepen op onze uniformen ligt ver achter ons., Een Tri- gion-arrestatieteam? Zie ik niet gebeuren. De politie zal altijd de regie hebben als wij optreden op straat." Maar de burger Een jaar of wat geleden schreef ik in mijn boek De Kwestie van Geluk dat geluk een doel op zich is. Iets dat we rechtstreeks moeten nastreven. Nog al wat lezers en ook collega's reageer den daar kritisch op. Sommigen zagen er zelfs een oproep tot puur egoisme in. Zo van, zorg dat je zelf gelukkig bent en hoe het anderen vergaat, dat is jouw zorg niet. Het merkwaardige van die reactie was dat ik in mijn boek nou juist betoogde, dat een belangrijke ma nier om voor je eigen geluk te zorgen is zorg aan anderen te besteden. Geluk is een medaille waar op de ene kant ge schreven staat 'zorg op een goede ma nier voor jezelf' en op de andere kant 'zorg op een goede manier voor ande ren'. Wie alleen het een of het ander doet, ondermijnt zijn geluk. Mensen die slechts oog hebben voor hun eigen wensen, verlangens, zorgen of noden en alleen in anderen geinteres- seerd zijn voor zover ze hen daarvoor kunnen gebruiken, hebben als gevolg daarvan slechte, ongelukkige relaties met anderen. Omdat alle mensen, en dus ook zij, sociale dieren zijn, voelen ze zich minder gelukkig dan ze zouden kunnen. Ze moeten het voor hun geluk dan vooral hebben van geld en spullen. Maar dat helpt niet echt. Want geld maakt niet gelukkig. Althans niet bo ven een bepaald inkomen. Zo toont de vooraanstaande Britse econoom Ri chard Layard in zijn boek Happiness: lessons from a new science (Geluk: Les sen uit een nieuwe wetenschap) aan dat terwijl het gemiddelde inkomen in lan den als de Verenigde Staten, Groot- Brittanië en Nederland in de afgelopen decennia fors is gestegen, er geen toena me is te bespeuren in hoe gelukkig men sen zich voelen. De verklaring voor dat feit is dat boven een bepaald gemiddeld inkomen (circa 20.000 euro bruto op jaarbasis) alleen nog het relatieve inkomen, dus hoeveel je verdient in vergelijking met anderen, een rol speelt. Maar als iedereen er op vooruitgaat, dan verandert het relatieve inkomens plaatje niet en neemt het gevoel van ge luk niet toe. Dat mensen die teveel voor anderen zorgen ten koste van zichzelf ook ongelukkiger zijn dan ze zouden kunnen, is gevolg van het feit dat nie mand zo goed weet wat we nodig heb ben om ons gelukkig te voelen als wij zelf. Wie onvoldoende voor zichzelf op komt, komt als gevolg daarvan vaak te kort en dat veroorzaakt ongelukkig zijn. De crux van de levenshouding die ge lukkig maakt is die waarbij we ons voortdurend laten leiden door de waag 'wat maakt zowel mij als zoveel moge lijk anderen zo gelukkig mogelijk?'. Het wordt onmiddellijk duidelijk waar om dat zo is als we bedenken hoe de we reld, hoe onze omgang met elkaar, eruit ziet als iedereen zich door die levens houding laat leiden. Wat dat betreft is het veelbetekenend, dat, zoals Layard in zijn boek aan toont, een van de beste voorspellers van het gemiddelde geluk van mensen in een land het percentage mensen is door Fidan Ekiz De Turkse keuken mag dan populair zijn bij veel buitenlandse toeristen, voor de Turken die een kijkje in de eigen keuken kunnen nemen, ligt dat anders. Zij moeten permanent op hun hoede zijn om geen voedsel- of drank ver giftiging op te lopen. Dat risi co is groot in Turkije, waar supermarkten, winkeliers en drankstokers zo goedkoop mogelijk willen produceren. Opnieuw vielen deze week vier slachtoffers nadat zij gif tig voedsel aten op een begra fenis. Zo'n 125 bezoekers wer den met verschijnselen van voedselvergiftiging doodziek opgenomen in het ziekenhuis. Vijf van hen liggen nog op in tensive care. Volgens de auto riteiten bevatte het eten twee soorten insecticiden. De vrouw des huizes had het be strijdingsmiddel in haar volkstuintje en de keuken ge bruikt. Nadat een door Duits land geïmporteerde lading Turkse paprika's werd terug gestuurd, omdat het resten landbouwgif bevatte, barstte in het land een discussie los. Turkije importeert slechts drie procent van zijn groente en fruit uit het buitenland, de rest wordt zelf geproduceerd en nauwelijks getest op gif. Marktverkopers, supermark ten en groenteboeren verko pen regelmatig groente en fruit met resten landbouwgif. „De buitenlanders bescher men zich tegen onze produc ten, maar wij laten wel onze eigen mensen ervan eten", zei Ercan Boztepe, voorzitter van de consumentenbond in Anta lya. Boztepe pleitte voor bete re voedselinspecties, zoals in Europa, 'want het geweten van de boeren kunnen we nooit testen'. Naast groenten blijkt ook de Turkse honing niet te deugen. In het Turkse onderzoekspro gramma Arena werd met ge heime camera's aangetoond dat slechts 1 op de 6 geteste honingsoorten echt is, de resi bestond uit glucose 5en andere vage middelen. Het razend populaire pn>. gramma heeft ervoor gezorgd dat mensen nauwelijks nog iets zorgeloos durven eten. De doortastende onderzoeksjour nalist en presentator van Are na, Ugur Dündar, heeft de Turken de afgelopen jaren la ten zien dat bijna de helft van wat zij eten, onhygiënisch of namaak is. Hij wees de bur gers als eerste op het bestaan van vervalste raki (alcoholi sche anijsdrank). Vorig jaar stierven tientallen mensen na het drinken van de dodelijke namaakdrank, waarin me thylalcohol werd aangetrof fen, normaliter alleen ge bruikt in eau-de-cologne, Ook gehaktballen (cigköfte) gemaakt van varkensvlees in- plaats van rauw kaffsvleesge- hakt, kunnen gevaarlijk zijn. In de stad Izmir werden tien tallen Turken ziek, nadat ze rauw varkensvlees, besmet met de trisinela siralis para siet aten. „Wat is erger, dat die mensen een volgens de is lam onrein dier hebben gege ten of dat ze ziek zijn gewor den", vroeg presentator Dün dar zich af. Verf Verder duiken in Turkije re gelmatig berichten op over ohjven, die met zwarte verfin een week tijd klaar worden gemaakt voor de verkoop, ter wijl het normaliter een jaar duurt eer de olijven zijn ge rijpt, en over kaas die allang over de houdbaarheidsdatum heen is en in grote bakken in 'nieuwe kaas' worden veran derd. En wat te denken van worst die wordt gemaakt van bedorven vlees en het afval van de ingewanden van slachtdieren. Dündar: „Vroe ger kwamen die dingen spora disch aan het licht, nu lijkt il legale voedselhandel de nor maalste zaak van de wereld. Alles wat we eten lijkt gevaar lijk. Turkse producenten do den hun eigen mensen." GPD CEP desa en d gete pro\ weii zijn rout geer vluc rege hier Dat Lou mis: WRAAK - De ondergrondse verzetsorganisatie Eoka op Cy prus heeft meegedeeld dat ze twee Britse militairen heeft te rechtgesteld als vergelding voor het ophangen van twee Grieks-Cypriotische ver zetsmensen door de Britten. Detwee soldaten zouden al sinds maanden in handen van Eoka zijn en nu zijn opgehan gen. Dat heeft Eoka in pamflet ten bekendgemaakt; de Britse veiligheidsdiensten geloven de mededelingen niet. SPORTCOMPLEX - De ge meenteraad van Biervliet heeft besloten een sportcomplex aan te leggen in de Kompolder. worden twee tennisbanen een voetbalveld aangelegd, plus een veld dat geschikt is voor korfbal, volleybal en atle tiek. Ook komen er twee kleed kamers. NAVO - Winston ChrurcM heeft tijdens een toespraak m Aken verklaard dat als de ver oordeling van Stalin echt ge meend is, er geen reden is waarom het 'nieuwe Rusland' geen lid zou kunnen words van de Navo. Daarmee zou vol gens de Britse ex-premier ea 'werkelijk verenigd Europa'' kunnen ontstaan. foto Guido Benschop/GPD krijgt wel meer keuze. „Als men sen ontevreden zijn, kunnen ze overstappen naar een ander be drijf. Die keuze heb je bij de po litie niet." GPD dat zegt dat je andere mensen kunt ver trouwen. Vertrouwen in die zin dat ze ook jouw belangen in het oog" houden bij wat ze doen. Hij trekt daaruit de conclusie dat beleid dat vertrouwen tus sen mensen stimuleert daarom cruciaal is. Hebben we in ons land een overheid die zo'n beleid voert. Dat is de vraag. Want zo'n overheid zou in ieder geval drie dingen nastreven. Namelijk het verminderen van inkomensverschillen, het stimuleren van het verenigingsle ven en het bevorderen van vrijwilligers werk (met faciliteiten en subsidies). Op dit moment doet 1 op de 3 Nederlan ders aan vrijwilligerswerk. Dat moet naar tenminste 2 op 3. Want hoe meer mensen iets voor elkaar betekenen, hoe meer mensen vertrouwen in elkaar heb ben en zich gelukkig voelen. Rene F.W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 aulom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 per kwartaal: 59,75 „ar ;^r' F OOQ Ofl 62,00 233,30 per jaar: £229.20 23 Voor toezending per post geldt toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uilsluitend schriftelijk, 1 maand voorh einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax. (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doorn aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementenladministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectesr de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ie i. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot 'Sr WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4