Als je haar maar goed zit lÊtljen Je probeert niet te kijken maar je doet het toch Genieten van een lange, spannende zomer PZC PZC bruncj TOPTIIItllllHl 1: 7 weken Innfj boekenvoordee! 24 ctie y#(§GPg[p< PöWdCP! exclusief voor onze abonnees 27 HS vrijdag 12 mei 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Papier heet geduldig te zijn, het is in ieder geval beperkt voorra dig. Krantenmakers worden met dat feit dagelijks geconfron teerd. Vandaar dat veel berich ten die de persbureaus aanbie den, moeten worden ingekort. Een enkele keer leidt dat tot on volledigheid die niet acceptabel is. Een klacht daarover van Ad Maris uit Grijpskerke was dan ook op zijn plaats. In de politie ke barometer die wij onlangs pu bliceerden, ontbraken de Chris tenunie en de SGP. Maris: „De ChristenUnie en de SGP samen zouden 8 zetels krijgen, net zo veel als GroenLinks.'" Hij heeft gelijk, er was fout ingekort. Sport Van Joke Vonk uit Vlissingen kwam een aanmerking, die even zeer hout sneed. Op de vijfde mei had ze een artikel in de PZC aangetroffen onder de kop 'Veel spanning in 's Heerenhoek'. Het ging om een sportevenement maar uit de kop noch de tekst bleek welke sport hier was be dreven. Joke Vonk had opge merkt dat dat vaker voorkomt. We hebben het nagezocht en ze heeft het goed gezien. Het komt voor dat we de lezers te veel ken nis toedichten. Ook het melden van de naam van de club is niet genoeg. Tenslotte kan Ontspan ning Na Arbeid (ONA) evengoed duiden op tennis als op voetbal. We zijn gewaarschuwd. Wonderlijk, hoe sommige onderwerpen eindeloos gespreksstof op][. veren. Te denken valt aan: de kwaliteiten van huisartsen en tandart. sen, hondenpoep, de rekeningen van de advocaat die de echtschei- dingszaak op zich genomen heeft, het rijgedrag van een topman vat justitie, ontpoldering. En het eigen rijgedrag. Onlangs wees onder- zoek uit dat enkele stukken van de A58 zich blijkbaar lenen voor het betere scheuren. Op Forum, de digitale zeepkist van de PZC, werd het onderwerp aan de orde gesteld en de reacties stroomden binnen met normaal op Le Mans gemeten snelheden. Daarover gaai deze rubriek. Een greep uit de reacties. Nigel Hermsen zorgt ervoor goed voorbereid de weg op te gaan: „Vlak voordat ik de auto instap kijk ik op www.flitsservice.nl Som, gebeurt het dat ik op tijd gewaarschuwd ben." Vaste plekken zijn: - goes ri bergen op zoom thv hmp 120.5 bij parkeerplaats het rak achter verkeersbord - goes ri bergen op zoom thv hmp 125.2 bij afslag rilland onder via- duet enne, ja, natuurlijk bijna dagelijks bij het Shell-tankstation bij Ar- nemuiden en nu ook bij de werkzaamheden vlakbij Lewedorp." Het is net als met spieken. Het vergt wat investering, maar dan heb je ook wat. Hermsen is de tijdwinst die hij maakt door te hard te rijden natuur, j' lijk meer dan kwijt aan de voorbereidingen voor de rit, maar dat 1; een slome redenering. Opgefokt Willem ziet het heel anders: „Te hard rijden is (nog) slecht(er) voor het milieu, het vreet brandstof, je raakt er alleen maar opgefokt van, je fokt er medeweggebruikers mee op, je auto slijt harder, het j kan je honderden euro's en/of je rijbewijs kosten en kan je het jezti' ooit vergeven als je iemand door je snelheid in de vernieling rijdt? Kan iemand mij de voordelen van hard rijden vertellen?" Dat kan Muller: „Mensen moeten een teringeind van huis werken, omdat er in de provincie domweg te weinig werk is; en als je dan nog een beetje tijd met je gezin wilt doorbrengen en niet alles kwijt bent aan reistijd - dan is even doortrappen best rendabel om wat extra familytime daardoor te krijgen. De rest van de wegen is dichtgetimmerd met snelheidsbeperkingen, flitspalen, drempels, rotondes, inhaalverboden etcetera. En als er 100 gereden mag worden is er altijd wel iemand die zo bang is ge maakt door alle maatregelen dat-ie niet harder durft dan 70. Door stroming waar doorstroming nodig is, liefst dubbelbaans in ver- band met de angst aangeprate verkeersdeelnemers." Van Jan kwam een reactie, een filosoof waardig: „Mijn vraag is eer- der wanneer rijd je te hard? Te hard rijden is niet met een kilometer- bord te vangen. Iedere situatie en tijdstip is anders, daarom vind ik I dat je verstandig moet rijden en geen risico's nemen, dan zou er I heel wat opgelost kunnen worden zonder het woud van dure ver- j keersborden waar je bij een lange rit ongemakkelijk van wordt." Oer-Hollands is de opvatting van Harry, die vooral voor flexibili- I teit pleit, zowel bij de weggebruikers als bij de wetshandhavers: „Als een ieder precies volgens de regels leeft, dan wordt het een I doodsaaie boel en onleefbaar. Wij als Nederlanders zijn goedinge- dogen en daar voel ik mij prima bij." Citaat: De poging om de hemel op aarde te verwezenlijken, brengt steeds de hel voort. Karl Popper door A.J. Snel De kleine kenschets die zij gaf van het bezette Sarajevo past binnen een denkpatroon. Toen prinses Mabel van Oranje-Nassau onlangs in Vlissin gen haar Van Randwijklezing hield, ver telde ze hoe de vrouwelijke inwoners van de stad dagelijks, ondanks de gra- naataanvallen en de salvo's van snipers, geheel verzorgd, met make-up en al, de straat opgingen. Zo toonden de vrou wen van Sarajevo, door het beeld van de werkelijkheid te flatteren, hun waar digheid, betoogde prinses Mabel. Zij kreeg bij haar bezoeken aan de bele gerde stad daarom altijd het verzoek on der meer kleurspoeling voor het haar en make-up mee te nemen. Blijkbaar heeft het haar getroffen dat mensen zich in erbarmelijke omstandigheden het hoofd breken over de vraag of ze er wel verzorgd uitzagen. Bloed stroomde over het plaveisel, maar de vrouwen over wie Mabel sprak, dachten aan hun dig niteit. Dat was hun wapen tegen de aan val op hun vrijheid. Kleurspoeling dien de voor het behoud daarvan. Zo zag de prinses het en ze zal zich daar in hebben herkend. Als er iemand is die uit is op een gunstige voorstelling van zaken, is zij het. Dat zij een aanval op dat beeld transponeert tot een aanval op de waardigheid, hoeft geen verwon dering te wekken. Zonder de man bij na me te noemen refereerde Mabel in haar toespraak aan de affaire-Bruinsma. Ze opende de tegenaanval op de pers, die zij verweet haar persoonlijke levens sfeer te hebben aangetast. Daarbij nam ze een U-bocht. Onder verwijzing naar William Faulkner riep ze een getui- ge-deskundige te hulp die zich er ook hevig tegen verzette dat zijn privéleven te grabbel werd gegooid. Dat stond wel sierlijk. Als literatuur-Nobelprijswin naar Faulkner door iets geërgerd kon zijn, dan kan Mabel van Oranje-Nassau zich dat ook veroorloven. Natuurlijk staat het prinses Mabel vrij kritiek te leveren op de media. Het staat buiten kijf dat de pers zich, altijd en dus ook heden, moet bezinnen op zijn rol in de samenleving. Enige wreve lige aanmoediging vanuit de koninklij ke familie kan daarbij nooit kwaad. Echter, prinses Mabel zette een gratuite redenering op. Ze noemde man noch paard en gaf geen voorbeelden. Het was niettemin duidelijk: kruid je-roer-mij-niet nam de gelegenheid te Prinses Mabel tijdens haar Van Randwijklezing. foto Lex de Meester baat om haar rancune rond de affaire- Bruinsma ruim baan te geven. Ze riep de media op tot bezinning en speelde op doorzichtige wijze leentjebuur bij Faul kner, maar uit niets bleek dat ze intus sen 'haar' kwestie goed heeft overdacht. Natuurlijk was het voor prinses Mabel onaangenaam toen ze in 2003, bij gele genheid van haar verloving met prins Johan Friso in opspraak kwam omdat ze bevriend was geweest met wijlen drugsbaron Klaas Bruinsma. Ze gaf aan minister-president Balkenende onvol doende opening van zaken en de rege ring besloot geen toestemmingswet in te dienen bij de Staten-Generaal. Daar mee verviel voor Johan Friso het recht op de troonopvolging. Johan Friso en Mabel maken, sinds ze getrouwd zijn nog wel deel uit van de koninklijke fa milie maar niet het van het koninklijk huis. Destijds liet Mabel, samen en in vereniging met Johan Friso, bij nadere overweging weten dat ze naïef waren geweest en de premier onvolledig had den geïnformeerd. Koopwaar Tijdens haar lezing was de spijt verge ten. Wel haalde Mabel uit naar de pers, die privélevens als koopwaar zou ge bruiken en die zijn functie binnen de de mocratie niet waarmaakt. Ze wil er ken nelijk nog steeds niet aan dat in het Ne derlandse staatsrechtelijke bestel dege ne die via een huwelijk toetreedt tot het koninklijke huis tevens een relatie aan gaat met het hele Nederlandse volk. Wie een nieuwe verbintenis sluit, zal als regel de partner redelijk inzicht geven in het eigen verleden. Niemand had van Mabel en Johan Friso verlangd dat ze de bevolking over strikte privézaken zou inlichten, maar haar verloofde en zij hadden de premier beter moeten in lichten dan ze deden. Toen ze in gebre ke bleven, schaadden haar verloofde en zijzelf het vertrouwen te zeer. Mabel, die ooit Mabel Martine Los heet te en later de naam van haar stiefvader Wisse Smit zou gaan dragen, werd in 2004 Mabel, Prinses van Oranje, Gravin van Oranje-Nassau, Mevrouw van Ams- berg-Wisse Smit. Dat sluit wonderwel aan bij haar neiging de werkelijkheid een glanzend aanzien te geven. Wellicht heeft ze gemeend het beeld van zichzelf verder op te poetsen door in haar Van Randwijklezing eens hoogdravend over vrijheid en democratie, beschaving en verval te spreken en zich laatdunkend uit te laten over politiek en journalis tiek. Prinses Mabel is niet in haar opzet ge slaagd. Ze had kleurspoeling en ma ke-up bij zich. De figuur Van Randwijk behoort echter niet in een decor te wor den geplaatst waar alles in orde is; als je haar maar goed zit. De PZC publiceert, in samenwerking met de andere kranten van het We- gener-concern, zeven topthrillers. Elke week verschijnt een nieuw deel. Tegen een aantrekkelijke prijs zullen de boeken té verkrijgen zijn bij Bruna, Free Record Shop en deelnemende boekhandels. Met de kortingsbon, die drie keer per week op de voorpagina van deze krant verschijnt, betalen abonnees 5,95 en niet-abonnees 8,95. Als eerste boek in de reeks is de thriller 'Tweeduister' van Stephen King verkrijg baar. Zie ook www.topthrillerscollectie.nl COlkUl'C door Jessica Maas Na het eerste boek dat hij begin jaren tachtig van Stephen King las, was Ger hard Hormann verkocht. „Ik had in de bibliotheek al alles gelezen met spookjes op de zij kant. Bij toeval kreeg ik toen Carrie in handen. Ik vond het echt ongelooflijk spannend." Hij heeft inmiddels zelf zes thrillers op zijn naam staan. In 2004 sloeg hij een nieuwe weg in met de reli-thrillers De Duistering en, een jaar later, Gramschap. De verhalen van King inspi reerden Hormann al op jonge leeftijd. „Ik wilde doen wat hij ook deed. Ik begon zijn stijl te imiteren. Ik pakte een alinea en probeerde in zijn stijl ver der te gaan. Volgens mij is dat een goede tip voor elke begin nende schrijver, die eigen stijl ontwikkel je dan vanzelf", stelt hij. Kling schreef meer dan veertig romans en vele tientallen kor te verhalen. Zijn boeken en verhalen werden meer dan vijf tig maal verfilmd voor het gro te doek en de televisie. Wat is de kracht van deze Ame rikaanse veelschrijver? „Hij weet het ongeloofwaardi ge geloofwaardig te maken. En daarbij schrijft hij lekker. Het zijn boeken met levensech te karakters, die je blijft le zen." Compliment Hormann vindt het dan ook een groot compliment dat zijn boeken regelmatig worden ver geleken met het werk van King. „Maar ik ben lang niet zo goed. Kings boeken hebben dat afschuwelijke. Je rijdt voorbij een auto-ongeluk, je Wilt niet kijken maar dat doe foto EPA/ANP Stephen King Stephen Edwin King werd op 21 september 1947 geboren in Portland in de Amerikaanse staat Maine. Al op de middelbare school schrijft hij griezelverhalen. In 1965 werd zijn eerste verhaal I was a Teenage Grave Rob ber gepubliceerd in een stripblad. Zijn echte doorbraak kwam met Carrie, dat in 1973 werd uitgegeven. King woonde toen met zijn vrouw Tabita en hun twee kinde ren in caravan in een trailerpark. Het gezin had het niet breed. Carrie begon pas echt goed te lopen toen Brian de Palma er in 1975 een film van maakte met in de hoofdrol Sissy Spacek. Na Carrie volgden Bezeten Stad en de bestsel ler The Shining, later verfilmd met Jack Nicholson als angstaanjagende Jack Torrance. King schrijft in hoog tem po, ongeveer twee boeken per jaar. Om de dr uk op de lezer te verminderen ging King ook schrijven onder de naam Ri chard Bachman. Deze boeken verkochten een stuk minder goed. Toen in 1985 bekend werd dat King de auteur was, schoot de verkoop alsnog omhoog. In maart verscheen in Ne derland zijn nieuwste boek Mobiel. je toch." Tweeduister, het boek dat opnieuw wordt uitge bracht, is een favoriet van Hor mann. „Ik vind zijn korte ver halen soms sterker dan de dik ke pillen van duizend pagi na's. King wil zich nog wel eens laten gaan in details." Het zijn bij King vaak alle- mensen in alledaagse situaties die in de problemen komen. Langzaam kruipt er iets over de pagina's. Zoals in 'De Engelieren', het eerste ver haal van Tweeduister. Brian Engle wordt wakker. Het vlieg tuig waarin hij zit blijkt zo goed als leeg. Bijna alle passa giers zijn verdwenen, inclusief bemanning. Alleen zij die slie pen zijn er nog. Als ze op een compleet verlaten vliegveld aankomen, realiseren ze zich dat er echt iets mis is. Het blin de meisje Dinah hoort als eni ge een angstaanjagend geluid. En het komt steeds dichterbij. In het tweede verhaal, 'Het Ge heime Raam', gaat het sneller. Zodra de schrijver Morton Rainley de deur open doet voor een vreemdeling is al dui delijk dat het mis is. John Shooter beweert dat Rainey een verhaal van hem heeft ge stolen. Rainey denkt het mis verstand snel uit de wereld te kunnen helpen, maar raakt verstrikt in duistere gebeurte nissen. De favoriet van Ger hard Hormann is Dodenwake, later ook verfilmd als Pet Se- matary. „Dat boek is zo afschu welijk, je wordt er echt hele maal naar van als je het leest. En toch blijven lezen hè." Aanwinst Kings nieuwste aanwinst Mo biel, die in maart verscheen, heeft Hormann al in huis. „Die gaat mee op vakantie. Vroeger keek ik al maanden van tevo ren uit naar een nieuw boek van zijn hand, tegenwoordig hoop je dat het een beetje in de buurt komt van zijn beste werk. Dus dat is wel wat ver anderd. Ik denk soms wel dat hij zijn beste boeken heeft ge had. Maar dat kan ook haast niet andes, met zoveel titels." Zelf werkt Hormann ook aan een nieuwe thriller. Of het op nieuw een reli-thriller wordt weet hij nog niet. „Het is de enige manier om nog wat bo vennatuurlijks in boeken te stoppen. Want daar komen nu alleen King en Dean Koontz nog mee weg. Maar spannend wordt het in ieder geval." De boekenredactie van o.a. de PZC selecteerde voor u 7 internationale thrillers. Literaire cri tici en lezers zijn het over deze boeken eens: "dit zijn meesters van de spanning, dit is genie ten op topniveau". Kortom een Top Thrillers collectie die niet mag ontbreken in uw boe kenkast. Daarom is er exclusief voor abonnees een éénmalige korting van €3,- per titel (nor male prijs €8,95). Knip de voordeelbon uit op de voorpagina van uw krant (3x per week afgedrukt) en lever 'm in bij één van de deelnemende winkels. Vanaf 13 mei iedere zaterdag een nieuwe TopThriller in de verkoop. Wees er snel bij want deze titel is slechts een aantal weken verkrijgbaar. Zolang de voorraad strekt bij: ..en alle deelnemende boekhandels *Gebruik de voordeelbon! 3x per week op de voorpagina van deze krant U kunt de boeken ook bestellen en thuis laten bezorgen. Kijk op: mvwl fof7fhnlIencoIIeciie.fi! het alfabet van Zeeland Stephen King Tweeduister Stephen King begon ooit als white trash, de pakkende omschrijving v de Amerikanen voor de blanken die in I' troosteloze trailerparken wonen.1 Inmiddels is zijn naam op de kaft goed I voor miljoenenoplagen. King is de meest succesvolle schrijver horrorliteratuur. Zijn boeken zijn immens populair bijl filmmakers. Jack Nicolson in The Shining is onderhand een archetype, zoals Dracula en Frankenstein. In Tweeduister zijn twee verhalen bijeengebracht met thema's die vaker terugkeren in het werk van King. De Engelieren beschrijft een vliegtuig dat ongemerkt in een scheur in de tijd terechtkomt. Het handjevol mensen d overleeft wordt teruggeworpen in de tijd. Daar wachten de huiveringwekkende Engelieres Schrijver Mort Rainey is de hoofdpersoon van Het geheime raam. In zijn afgelegen buitenhuis probeert hij het overspel van zijn vrouw te verwerken. Dan staat opeens John Shooter voor de poort die beweert dat Rainey een verhaal van hem heeft gestolen. Rainey denkt het misverstand snel uit de wereld te kunnen helpen, maar raakt steeds meer verstrikt in duistere gebeurtenissen. Winkelprijs 8,95 pst. Top Thrillers Collectie titels: 1 Stephen King Tweeduister 13 mfl j 2 Patricia Cornwell Fataal weekend 20 ma|H 3 John Le Carré Spion aan de muur 4 Daniel Hecht Geestdrift 3 juni 5 Thomas Harris De schreeuw van het lam 10 juni; 6 Robert Ludlum De Scarletti erfenis 17 juni 7 Scott Turow De Aanklager 24 juni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46