Natuurnetwerk duldt geen uitstel PZC Kritiek op werving havenpersoneel Hulstenaren ontmoeten elkaar op straat Terneuzense trots levert winnende foto op Wiettelers wijken uit naar België 17 Provinciale Commissie voor Groene Ruimte wil meer geld van Den Haag Deskundigen voor rechter oneens over pitbullterriër Boete voor onveilig speeltoestel Drie inbrekers aangehouden Post Wemeldinge op derde plek Nieuwe flitspaal bij de Braakman SkodaFabia Spirit v.a. €13.390,- vrijdag 12 mei 2006 Annr Harold de Puysseleijr HULST-Alle Hulstenaren moe ten zondagmiddag 21 mei klok slag twaalf de straat op om ken nis te maken met andere men sen die in de wijk wonen. Daar toe roept Rina de Zwart uit Hulst de inwoners van haar ge meente op. Samen met een groep vrienden die in andere delen van het land wonen, ergert ze zich aan de mo- derne, geïndividualiseerde sa menleving. Mensen zijn er daar in doorgaans sterk op gericht hun eigen boontjes te doppen en lijken weinig oog en oor meer te hebben voor buurtbewoners. „Ik woon nu bijna een jaar in de Felix Timmermansstraat in Hulst en ken bijna niemand in de buurt. Er is zo weinig sociaal contact. Het beperkt zich tot hooguit 'goedemorgen' of 'goe denavond' tegen elkaar zeggen en dat vind ik irritant." Ook vrienden en vriendinnen van Ri na in Breda, Amsterdam, Utrecht, Hilversum, Den Haag en Badhoevedorp lopen daar te genaan. „Samen hebben we er eens over zitten kletsen en be dacht dat het ook anders moet kunnen", legt De Zwart uit. Daarom probeert ze bij wijze van proef de bevolking van Hulst zondag 21 mei te mobilise ren onder het motto 'Ontmoet je buur(t)'. De Zwart wil flyers verspreiden en posters in winkels ophangen om meer ruchtbaarheid te geven aan het initiatief. De eerste reac ties uit haar eigen buurt zijn vol gens de Hulsterse positief. „Ik heb al geluiden gehoord van mensen die zeggen dat ze ook wel eens met die gedachte heb ben gespeeld. Buurtgenoten kun nen zoveel voor elkaar beteke nen. Niet alleen als het er echt op aan komt, maar ook om ge woon lol met elkaar te maken." De Zwart ziet 'Ontmoet je buur(t)' als een 'nieuwe, verfris sende en simpele manier om con tact te leggen met andere men sen in de buurt'. Over een eventueel vervolg van de actie is nog niet nagedacht. „We wachten eerst af hoe het op 21 mei verloopt. Misschien kan het een maandelijks of jaarlijks terugkerend evenement worden. Dat is op dit moment nog niet uitgekristalliseerd. dnorRinus Antonisse werk. Het Rijk (ministerie LNV) denkt dat Zeeland aan 98 hecta re genoeg heeft voor een afron ding; de provincie komt uit op zeker 700 hectare erbij. „We weten niet hoe LNV aan de cijfers komt, we hebben het idee dat er een heleboel dubbeltellin gen inzitten", aldus Mooij. Hij gaf aan dat het netwerk (de zoge heten ecologische hoofdstruc tuur) naast 700 hectare aan te kopen grond, nog uitgebreid moet worden met 1000 hectare particulier natuurbeheer en circa 800 hectare ruilgrond die nu nog in bezit is van het Rijk. Mooij betwijfelde overigens of 1000 hectare particulier na tuurbeheer in Zeeland haalbaar is. „Als dat niet zo is, moet er meer MIDDELBURG - Zeeland moet een krachtig signaal afgeven. De aanleg van een provincie- breed natuurnetwerk mag geen vertraging oplopen. Landinrich tingsprojecten die in uitvoering zijn, moeten afgemaakt worden. Het Rijk dient te zorgen voor voldoende geld. Dë Provinciale Commissie voor sprak dit gisteren uit tijdens een Willem-Alexander bekijkt aanpak kustversterking provinciebestuur en dan 700 hectare aangekocht wor den." L. Kaptein (Zeeuws Parti culier Grondbezit) bood aan te bemiddelen. Directeur M. Hemminga van stichting Het Zeeuwse Land schap was hoogst verbaasd over de opstelling van het Rijk. Hij constateerde dat er een levens groot verschil is tussen wat het Rijk vastlegt als doel en het geld dat beschikbaar komt. „Een sfeer van knijperigheid en bezui nigingen", aldus Hemminga. Hij vroeg zich af of Zeeland bij de nieuwe verdeling van geld voor het landelijk gebied wel eerlijk wordt behandeld. Er komt onge veer dertig procent minder dan voorheen, zei medewerker J. Maljaars. K. de Regt van agrarische standsorganisatie ZLTO wees er op dat als er onvoldoende geld komt voor het natuurnetwerk, ook verbeteringen in de sfeer van landbouw, recreatie en waterbeheer in de knel komen. Hij vond dat Zeeland door de aanwezigheid van de delta wateren aanspraak kan maken op 'bijzondere omstandigheden' en daardoor op meer geld. minister Veerman van Land bouw en Natuur krijgen binnen kort een verklaring van de com missie aangereikt. Voor de herinrichting van het landelijk gebied tot 2014 heeft het Rijk de provincie veel te wei nig geld in het vooruitzicht ge steld. Blijft dat aanbod van kracht, dan komt de afronding van het natuurnetwerk in de provincie (nieuwe natuurgebie den en verbindingswegen voor plant en dier) ernstig in de knel. Ook is er onvoldoende geld om de drie nationale landschappen (platteland van Walcheren, West-Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland) te ver sterken. Verschil van mening Provinciaal medewerker R. Mooij maakte duidelijk dat er niet alleen een financieel gat gaapt tussen wat de provincie wil en wat het Rijk geeft. Er is ook verschil van mening over de oppervlakte van het natuurnet- oorAector Doms MIDDELBURG - Voldeed de hond van een 25-jarige man en een 22-jarige vrouw uit Middel burg aan de kenmerken van een pitbullterriër of was er een tref fende gelijkenis met een Ameri kaanse buldog? Die waag stond gisteren bij de rechtbank in Middelburg ter dis cussie. Twee getuigedeskundi- gen verschilden van mening. Vol gens deskundige J. Fakkel, die de hond had geschouwd, vol deed het dier aan alle kenmer ken van een pitbull. Deskundige R. Oud, een voormalig ambte naar van de Algemene Inspectie Dienst (AID) zag wel karakteris tieke eigenschappen van een pit bull, maar op de foto was daar van niets terug te zien. „De hond op de foto is een Ameri kaanse buldog", beweerde hij stellig. De discussie ging gisteren over de hoofden van de hondenbezit ters heen. Zij moesten zich voor de rechter verantwoorden, om dat ze in strijd met de Regeling agressieve dieren de (verboden) hond hadden. De loslopende hond werd 12 mei vorig jaar in Middelburg in beslag genomen door de politie. Een deskundige hondengeleider van de politie rapporteerde 31 kenmerken van een pitbulltype. Raadsman M. van der Want zei geen verweer te kunnen voeren. «De hond was al afgefnaakt voordat mijn cliënten konden worden gehoord. Er is geen woord gerept over het inslapen van de hond. Vlak voor de zit ting in september kregen we het te horen." Van der Want merkte op dat de rapporten van de ge- tuige-deskundigen te veel afwij ken en had graag een derde des kundige willen horen. Officier van Justitie R. Jeuken eiste tegen de Middelburger 500 euro boete. Tegen de vrouw eis te de officier 250 euro boete voorwaardelijk. Over het afma ken van de hond zei hij: „Als de kosten van bewaring te duur worden dan zegt de wet dat men de hond mag afmaken." De advocaat meende dat het Openbaar Ministerie niet-ont- vankelijk moest worden ver klaard. Verder pleitte hij voor vrijspraak van de hondenbezit ters. Uitspraak over twee weken. Prins Willem-Alexander krijgt uitleg van gedeputeerde Kramer (rechts). door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Het antwoord op zeespie gelrijzing, bodemdaling en zwaardere golfaanvallen is een nieuwe aanpak van de kustverdediging. Niet alleen kijken naar de veiligheid en almaar dijken ver hogen. Nee, ook andere zaken - als na tuur en recreatie - meenemen. Deze boodschap kreeg prins Wil lem-Alexander gisteren mee tijdens een kort werkbezoek aan de provincie. Dat stond in het teken van de kustverdedi ging. De prins stelde zich met name op de hoogte van de aanpak van de zwakke schakels in de zeewering: West- Zeeuws-Vlaanderen en Zuidwest-Wal- cheren. Willem-Alexander kreeg van gedeputeer de M. Kramer (PvdA, natuur en water) in Vlissingen uitleg. Die vertelde onder meer over het plan Waterdunen nabij Breskens: verbetering van de zeewering in combinatie met aanleg van nieuwe na tuur en recreatievoorzieningen. Ook het herinrichten van de polder Perk- polder tot natuurgebied kwam aan de or de. Dat gebeurt tegelijk met versterking van wonen en recreatie (golfbaan, jacht haven) in de kop van Ossenisse. Verbreding In alle gevallen gaat het in feite om een verbreding van de kustverdediging: niet meer vertrouwen op één enkele deltadijk, maar zorgen voor bredere waterkerin gen. Ook ontpolderen, waarbij vóór de nieuwe foto Ruben Oreel zeewering een breed voorland ontstaat, dat de kracht van het water en golven af zwakt, kan tot de vernieuwende aanpak gerekend worden. Volgens Kramer toon de Willem-Alexander zich zeer geïnteres seerd in de Zeeuwse benadering. De prins had een uitgelezen zonnig dagje geprikt om even uit te waaien op het Vlis- singse Nollehoofd en per wentelwiek de kuststrook tussen Breskens en Zwin te be kijken. De prins deed vanuit de lucht ook de zwakke schakels in Zuid- en Noord-Holland aan. door Wout Bareman ANTWERPEN - De vakbonden en het havenpersoneel in Ant werpen protesteren tegen de werving van gekwalificeerde ar beidskrachten in Nederland. In een petitie, aangeboden aan di recteur E. Bruyninckx, wordt er op gewezen dat er in eigen land wel degelijk geschikt personeel te vinden is voor de vervulling van vacatures bij de havenver keersleiding, op de sleepboten en op de sluizen. Het Havenbedrijf Antwerpen kondigde een week geleden aan dat, bij gebrek aan aanbod op dé Belgische arbeidsmarkt, voor taan ook via het Centrum voor Werk en Inkomen in Terneuzen zal worden gezocht naar nau- tisch-technisch personeel. Daarnaast doet de haven een be roep op de internationale data bank van het netwerk European Employment Services (Eures). Dat beheert en verspreidt de va catures van 29 landen en pro beert de grensoverschrijdende mobiliteit van Europese arbeids krachten te stimuleren. Het havenbedrijf is al geruime tijd op zoek naar nieuwe mede werkers om het vertrek van een groot aantal oudere werkne mers de komende jaren op te vangen. Maar de werving stokt. Het havenpersoneel en de vak bonden menen dat het havenbe drijf dat zichzelf moet verwij ten. Er lopen intern voldoende mensen rond, die kunnen bogen op een jarenlange ervaring. Die zouden met enige bijscholing zo kunnen worden aangesteld als bijvoorbeeld sleepbootkapitein. Woordvoerder G. Lauwers na mens de bonden: „Er zijn kapi teins die mensen in de praktijk opleiden. Maar in veel gevallen blijkt het examen dan toch nog een drempel op te werpen. We zouden van die oubollige exa mens af moeten en andere crite ria moeten aanleggen." Daarbij wordt gedacht aan een meer praktijkgerichte aanpak en een belangrijkere rol voor de kapiteins bij de beoordeling van de capaciteiten van kandidaten. Maar de bonden pleiten ook voor de oprichting van een Zee vaartschool, die kan zorgen voor een permanente aanvoer van nieuw nautisch-technisch personeel. Lauwers vindt het te recht dat een werkgroep in op dracht van het havenbedrijf een mogelijke modernisering van de selectieprocedure gaat onderzoe ken. „Want het is toch te gek voor woorden dat bijvoorbeeld de stuurman van een sleepboot - een man met jarenlange erva ring - niet kan opklimmen tot kapitein omdat hij z'n examen niet haalt. Of neem schippers uit de binnenvaart, die jaren hebben gevaren en dus heus wel weten hoe het er op de sluizen en op het water aan toe gaat. Ook die vallen af. Tja, dan is er iets grondig mis." Het havenbe drijf is voorlopig niet van plan de werving over de grens te sta ken. MIDDELBURG - Brigitte Dek ker van het ROC Westerschelde in Terneuzen heeft de winnende foto gemaakt van de wedstrijd die in het kader van de Maand van de Vrijheid is gehouden. De jury had de keus uit twintig fo to's die waren ingestuurd onder het motto Freedom from Fear. Brigitte's toelichting daarbij was: „De stad Terneuzen heeft een duidelijk symbool voor vre de gekozen. Het waterfront laat zien dat de stad geen angst heeft voor aanslagen en heeft een dui delijke link naar de Twin To wers. Het straalt, mede door zijn hoogte, kracht en trots uit waarmee het gebouw een sym boolfunctie heeft voor de stad." Twee jaar geleden baarde de prijsuitreiking van deze wed strijd nog opzien, omdat SGP-gedeputeerde G. van Heu- kelom weigerde een prijs uit te reiken voor een foto van twee kussende mannen. MIDDELBURG - Vanwege het laten staan van een onvei lig speeltoestel op de J.W. van de Doelschool in Zierikzeé heeft de Vereniging tot Bevordering van het Christelijk Onderwijs Zierikzee heeft een boete van duizend euro gé- kregen. Een controleur van de Warenwet stelde vorig jaar 14 februari vast dat er op het schoolplein aan de Kabbe- laarsbank een speeltoestel met gevaar voor verstikking stond. De schoolleiding kreeg tot 14 april de kans om 'het speelhuis met glijbaan'veiliger te maken, maar 29 septem ber bleek dat er nog altijd geen maatregelen waren geno men. Dat leidde gisteren in Middelburg tot een gang naai de rechter. Tijdens de zitting werd gerefereerd aan het tra gische voorval op de Goese peuterspeelzaal De Polderrak kertjes, waarbij een tweejarige kleuter om het leven kwam toen ze met een loopklos om haar hals van een glij baan gleed. „Er is nergens les uitgetrokken", reageerde: politierechter G. van Unnik vol onbegrip. Ook officier van justitie R. Jeuken sprak zijn verbazing uit over het in gebreke blijven bij het veiliger maken van het speeltoe stel, terwijl dit was toegezegd. Sinds het ongeval in Goes zijn de controles van de Voedsel en Waren Autoriteit op speeltoestellen aangescherpt. SEROOSKERKE (S) - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag bij het Schouwse Serooskerké drie mannen aangehouden op verdenking van inbraak. Het gaat om inwoners van Zeist in de leeftijd van 17 tot7 en met 21 jaar. De politie kwam hen op het spoor door een melding eerder die nacht, dat inzittenden van een ah-' to in de buurt van een huis aan de Hogeweg in Haamstede zich verdacht gedroegen. De auto werd kort daarop ge-- zien op de Serooskerksweg en tot stilstand gedwongen. In de wagen vond de politie diverse inbrekerswerktuigen, óp' basis waarvan de clrie inzittenden werden aangehouden:1 WEMELDINGE- De verkeerspost Wemeldinge scoorde erg goed bij de verkiezing tot beste verkeerspost van Bel gië en Nederland. Ze eindigde op de derde plaats, net ach ter de verkeerscentrales Botlek (1) en Hartel (2). De beide centrales vallen onder het Gemeentelijk Havenbedrijf Rot terdam. Het gilde van Nautisch Verkeersdienst medewer kers houdt jaarlijks een verkiezing. Vaarweggebruikers kunnen hun stem uitbrengen per e-mail en op nautische beurzen op basis van klantvriendelijkheid en service. De verkeerspost Wemeldinge viel dit jaar, net als in 2005, ïh de prijzen. Ook verkeerscentrales Terneuzen (7e) en Vlis-v singen (9e) scoorden goed. In totaal deden 27' verkeerscentrales/posten deden mee aan de verkiezing. BIERVLIET - De met kogels doorzeefde flitspaal langs rijksweg N61 wordt binnen enkele weken vervangen. Dat, meldde een woordvoerder van het Bureau Verkeershand having Openbaar Ministerie gisteren. De flitskast met het fototoestel ter hoogte van de Braakman werd bijna een' maand geleden als schietschijf gebruikt, ontdekte ëen pö- litieman. De schutter is niet achterhaald. De flitspaal werkt goed als snelheidsremmer en wetshandhaver en' daarom komt er - na diverse eerdere aanslagen - toch weer een nieuw exemplaar. door Sheila van Doorsselaer KIELDRECHT - De strenge wet geving in Nederland zorgt er voor dat de wiet voor de Neder landse markt steeds vaker net over de Belgische grens wordt geteeld. Woensdag werd in Kieldrecht een grote wietplantage ontman teld. Het is de zesde kwekerij die binnen enkele maanden in het Vlaamse Waasland is opge rold. De afgelopen twee jaar is ook in Sint-Niklaas, Stekene en Sint-Gillis-Waas al een aanmer kelijke toename geconstateerd van kwekerijen waarvan de oogst bestemd was voor Neder land. Behalve de Vlaamse kwe kers, zijn aan de hand van de in vallen ook Nederlanders opge pakt. De Zeeuwse gemeenten, politie, justitie, nutsbedrijf Delta en de woningbouwcorporaties strij den sinds het begin van dit jaar gezamenlijk tegen de illegale wietteelt. Ze wisselen informa tie uit en werken nauw samen. Zo krijgt de aanpak van de plan tages meer structuur en groeit de pakkans. Ook de gevolgen voor betrapte telers zijn groter. Ze moeten de kosten van het verwijderen van de kwekerij (gemiddeld zo'n vijf duizend euro) zelf betalen en krijgen een naheffing van de be lasting ter hoogte van de bere kende waarde van de oogst van de aangetroffen planten. De wo ningcorporatie zet huurders die een plantage hebben zonder par don uit hun huurwoning en seint ook de collega-corporaties' in zodat de kans dat een teler een nieuwe woning kan huren; klein wordt. „Het is voor Nederlandse drugs handelaren en uitbaters van kof fieshops daarom steeds aantrek kelijker de teelt te verplaatsen naar België", zegt T. Byl, woord voerder van het parket in Den- dermonde. „De grens met het- Waasland is wat dat betreft han dig terrein." De oogst van de kwekerij met' 1200 plantjes in Kieldrecht zöu worden opgehaald door Neder-' landse koeriers voor de verkoop in Nederlandse koffieshops. De twee bewoners zijn opgepakt, een van hen zit nu nog vast. Vo'L- gens Byl had het koppel zich- door Nederlanders laten overha-' len in de hoeve een hennepplan tage te beginnen. Vlaamse politiediensten aan de" grens worden steeds waakza mer. Ze letten voornamelijk op leegstaande of afgelegen boerde rijen, diep in de polder. Ook de hennepplantage in Kieldrecht was gevestigd in een afgelegen' hoeve. (Advertentie) SIMPlïClfVER SkodaFabia Spirit halfautomatische airconditioning centrale vergrendeling boordcomputer 15 inch wieldoppen Autohuis Terneuzen Mr. F.J. Haarmanweg 6 - Terneuzen. Tel. 0115-622600

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43