Controles bij grote bouwprojecten PZC PZC Een tuin hoeft niet per se mooi te zijn Gifgrond Philippine wordt niet gesaneerd Akkoord over sociaal plan Neckermann ■15 Terneuzen wil eendjes voeren streng beperken Gemeenten zien er gezamenlijk op toe dat afval beter gescheiden wordt Stadsmolen Hulst open Quiltclub exposeert eigen werk Archivaris Hulst heeft hulp nodig Caravankeuring in gemeente Sluis Schotelantenne op hoogste punt Groot Hontenisse verlangt herstel historische straat vrijdag 12 mei 2006 j.nrRené Hoonhorst TERNEUZEN - Terneuzenaren voeren eendjes en andere water vogels te veel. Slecht voor de die ren, die meer nodig hebben dan brood, en slecht voor het milieu, stelt het dagelijks gemeentebe stuur. Want veel watervogels in kleine plassen en vijvers zorgen voor een verslechterende waterkwali teit en veel overtollig voedsel trekt ratten en meeuwen aan, waarschuwt het college in de ge meentelijke informatierubriek in het Zeeuwsch Vlaams Adver- tentieblad. Burgemeester en wethouders willen geen boetes uitdelen aan mensen die de eendjes voeren. Maar ze vragen de inwoners wel of ze eendjes voeren om de wa tervogels ter wille te zijn, of om van hun overtollig brood af te komen. Het college begrijpt dat het alou de eendjes voeren kleine kinde ren dichter bij de natuur kan brengen, maar wijst op de geva ren. Wilde eenden hebben weinig aan brood, omdat het hun gestel verzwakt. De voedselresten en ontlasting van vele vogels zor gen voor afnemende waterkwali teit, wat ten koste van vissen en waterplanten gaat. Het idee dat milieu en natuur geholpen zijn met het voeren van het brood in plaats van het weg te gooien, is misplaatst. Brood en groentenafval kan mis schien beter naar een asiel, kin derboerderij of landbouwer in de buurt worden gebracht. Wethouder J. van Sch'aik meldt dat het niet de bedoeling is om eendjesvoerende mensen op de bon te slingeren. Lachend: „Hoe wel het misschien niet zo'n gek idee is om hen het meegebrachte brood ter plekke op te laten eten. Maar zonder gekheid, het is beter voor het biologisch even wicht om geen brood te voeren aan vogels die voldoende voed sel kunnen vinden. Daar wijzen we de mensen nog eens op." rinor Harold de Puysseleijr HULST - Afvalscheiding is op de grotere bouw- en sloopprojec- len in Zeeuws-Vlaanderen nog wel eens een probleem. Reden voor de drie gemeenten om daar de komende tijd extra aandacht aan te schenken, in de vorm van controles. Doel van de bezoekjes die mi lieuambtenaren van de gemeen ten brengen aan bouwplaatsen is allereerst om na te gaan of bouw- en sloopbedrijven hun af val scheiden. Doorgaans gaat al het afval volgens de gemeenten inéén container, waarna het on gesorteerd naar de afvalverwer king wordt afgevoerd. „Het mo tief om minder te scheiden is vaak financieel, maar soms zijn ook praktische problemen hier de oorzaak van", heeft het Re gionaal Milieu Overleg in Zeeuws-Vlaanderen vastge steld. Op bouwprojecten waar ge- bmik gemaakt wordt van een scheidingsinstallatie, blijft de scheiding vaak beperkt tot de grote fracties. Het overige afval agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl verdwijnt als restfractie vaak naar het buitenland, hoewel het volgens de milieudeskundigen vaak gemakkelijk nog verder kan worden gescheiden. In het overlegorgaan op milieu gebied werken de Zeeuws- Vlaamse gemeenten samen met andere overheidsinstanties die op de een of andere manier be trokken zijn bij de handhaving van de milieuwetgeving. De con troleurs die de plaatsen waar ge bouwd of gesloopt wordt bezoe ken, kijken bij hun bezoek ver der of de afzetting van het ter rein deugdelijk is, en hoe de ver dere inrichting van de bouw plaats eruit ziet. Bij grove over tredingen wordt per geval beke ken welke sanctie moet volgen. Het project Bouw- en Sloopaf val is eind vorig jaar gestart en loopt tot eind dit jaar. Woord voerster S. de Vries van de ge meente Sluis kon gisteren nog geen resultaten geven van con troles die op het grondgebied van die gemeente al zijn uitge voerd, omdat de betreffende ambtenaren niet bereikbaar wa ren. D. Timmers laat namens de ge meente Terneuzen weten, dat het zwaartepunt van de contro les ligt in de periode april tot en met augustus van dit jaar. In de nieuwbouwwijk in de Othene- polder in Terneuzen is 25 april een controle uitgevoerd. In de gemeente Hulst op 2 mei. De controles worden vooraf aange kondigd. „De controleurs grij pen meestal niet meteen in, hoe wel dat bij de controle in Hulst wel het geval was. Daar was een dakdekker namelijk nogal slor dig omgegaan met teer en bi tumen", aldus Timmers. Hij verklaart dat de nadruk van het project niet ligt op handha ving, maar dat het vooral de be doeling is bouw- en sloopbedrij ven bewuster te maken van het nut van afvalscheiding. HULST - De stadsmolen van Hulst is weer geopend. De nieu we molenaar Verschueren is ie dere zondagmiddag aanwezig van 13.00 tot 18.00 uur. De mo len is ook morgen open in ver band met de Nationale Molen dag. De molen kan dan bezocht worden van 13.00 tot 17.00 uur. AXEL - De Halle, 16.00 uur: Zitgymnas- liek; GROEDE - Hervormde kerk, 13.30 - 16.00 uur: Etsen Marcus van Loopik; HOEK - Protestantse kerk, 20.00 uur: op treden Cantate Deo en Vocaal Kwartet Terneuzen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Fysio gym; 10.00 uur: Fysio gym; De Blaauwe Hoe ve, 10.00 uur: Handwerkclub de Vlijtige Liesjes; 14.00 uur: Bruin café; KLOOSTERZANDE - Café In den D'waes, 21.00 uur: Party 'zullen we het nog een keertje overdoen' van wagen bouwers vereniging de Prutsers; KOEWACHT - De Vlaschaard, 19.30 uur: Musical 'Repelsteeltje' door kinder koor de Vlasvlegeltjes; OOSTBURG - Hervormd kerkcentrum, 20.00 uur: Guirlande meditatie 'Contact mei de Bron'; SINT - JANSTEEN - De Warande, 15.30 uur: Kreatieve Vorming: 19.00 uur: Jeugdsoos; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje; 'I Schelpenhoekje, 19.00 uur: Disco voor jeugd van 8 tot en met 12 jaar; WESTDORPE - Schuttersterrein St. Se- bastiaan, 14.00 uur: Opening vernieuw de schutterslocatie; Groei en Bloei-voorzitter Dirk Stam hoopt morgen op de Terneuzense kinderboerderij het clubgevoel van zijn vereniging te vergroten. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - Als de planten en bloe men in de tuin van Dirk Stam net zo veel water krijgen als hij woorden over zijn lippen laat rollen, dan zit het met het groen voor en achter zijn huis wel snor. Stam is een ware spraakwaterval als het over tuinen en aanverwante za ken gaat. De voorzitter van de Groei Bloei-afde- ling Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Bel- gië kan morgen zijn hart ophalen tij dens een lentemarkt, die zijn club ter ere van haar veertigjarig bestaan op de Terneuzense kinderboerderij houdt. Midden tussen de dieren dus. Maar zijn echte tuinliefhebbers dan geen dieren haters? De kat van de buren doet zijn behoefte immers toch altijd bij jou in de tuin? „Ja, bij mij wel. En ik geef toe dat ik ook best wel eens een kluitje naar een kat gooi. Maar dat wil niet zeggen dat ik een kattenhater ben - of elke an dere willekeurige tuinliefhebber -. Een kat vangt muizen. En met een beetje ge luk ook mollen. Dat komt de tuin juist weer ten goede", vertelt de in Spui woonachtige Stam. De Zeeuws-Vlaamse en Noord-Bel gische afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde telt 950 leden. „Athy Kaijser was de gro te voortrekker van de Zeeuws-Vlaamse afdeling. Zij is vijftien jaar voorzitter geweest. Ze is nu 85 jaar, maar nog goed in staat om morgen de festiviteiten te openen. Daarna kwamen Theo Tin gen en Ton Bil, die helaas eind vorig jaar is overleden. Ik heb het roer daar- na overgenomen", zegt Stam. Hij had twee jaar daarvoor nog af scheid genomen als secretaris van de vereniging, maar zijn groene vingers be gonnen toch weer te jeuken. Stam: „Tui nieren geeft mij rust. Ik denk dan over van alles na, behalve mijn dagelijkse be slommeringen. Een tuin hoeft voor mij ook niet per se mooi te zijn. Het gaat er om dat jij geniet, dat jij jouw tuin op een goede manier beleeft. Je moet je er thuisvoelen. We hebben leden die bij el kaar op bezoek gaan om eikaars tuin te bewonderen en te bekritiseren. Op die manier steek je heel veel van elkaar op. Net als bij lezingen, reisjes naar het bui tenland en cursussen." Stam erkent dat dit soort activiteiten voor veel leden niet de hoofdreden is om zich bij Groei en Bloei aan te slui ten. Het is hen voornamelijk te doen om het gelijknamige maandblad, dat onder de leden wordt verspreid. „Ik hoop dat die volgorde van lieverlee omdraait. Dat de vereniging op zich de hoofdre den is voor een lidmaatschap. Dat blad is dan een mooie bijkomstigheid. Het is dan ook mijn ambitie om het vereni- gingsgevoel te vergroten", aldus Stam. En de Groei en Bloeiclub is er voor ie dereen, benadrukt Stam. „Vroeger werd de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde als een elite club gezien. De KMTP was voor profes sionals. Later kwamen daar wel wat liefhebbers bij, maar dat waren meestal bezitters van grote tuinen. Mensen die een kasteel of buitenhuis hadden. Lo gisch. Had je een tuin, dan was je rijk." Die stelregel is al even verleden tijd, hoewel er natuurlijk nog altijd grote verschillen zijn. Waar de een met een tuin een groot stuk grond bedoelt, heeft een ander vrede met een een lieflijk perkje. Maakt volgens Stam ook hele maal niet uit, het gaat immers om de be leving. Daarom een drietal algemene tips: „Wanhoop nooit, op een gegeven mo ment komt het groen echt boven de grond. En schaf de winterbeurt af. Veel mensen vinden dat hun tuin voor de wintermaanden proper moet zijn. Fout! Laat alles ongemoeid, zodat de vogels zich kunnen uitleven. Ruim rotzooi daarom pas in het voorjaar op. En ten slotte: ga niet bij het minste geringste met gif in de weer. Een luisje of beestje op een blad? Laten zitten. Normaal ge sproken herstelt de natuur dit helemaal zelf." door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - De bodemvervui ling in de Kasteelstraat in Phi lippine levert geen direct gevaar op voor de volksgezondheid. De gemeente Terneuzen vindt maat regelen op het vervuilde perceel of in de omgeving dan ook niet noodzakelijk. Ook een vervolgonderzoek is vol gens de gemeente niet nodig en wordt daarom niet uitgevoerd. Burgemeester en wethouders schrijven dat in een brief aan de omwonenden in de Kasteel straat. De verontreiniging op het per ceel Kasteelstraat 20 kwam be gin vorig jaar aan het licht. Op die plaats stond vroeger een ga rage en een benzinepomp. De vervuiling zit minstens een hal ve meter diep. Het vermoeden bestaat dat de verontreiniging zich beperkt tot de halverwege de vorige eeuw gedempte oude vestinggracht achter de Kasteel straat. Die gracht loopt gedeel telijk onder negen percelen. Die zijn dus mogelijk ook in meerde re of mindere mate vervuild. Op elf andere percelen waaronder de gracht niet loopt, is volgens de gemeente geen vervuiling te verwachten. De provincie heeft bepaald dat de verontreiniging voor het ge bruik van 'wonen met tuin' niet urgent is. Dat betekent dat wet telijk pas uiterlijk voor 2030 ge saneerd moet worden. Dat hoeft niet meteen afgraven te beteke nen, maar er kan ook schone grond worden opgevoerd of een verharding overheen worden ge legd. door Edy de Witte TERNEUZEN - In het kader van het vijfjarig be staan houdt de Quiltclub De Diamond Patchers een quilttentoonstelling met werk van eigen le den. De expositie is van morgen tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur te zien in het Dow personeels verenigingsgebouw in sportpark de Vliegende Vaart. De groep, die uit ongeveer 50 leden be staat, is een onderafdeling van de Dow personeels vereniging en komt tweemaal per maand bij el kaar. Er zijn zowel beginners als gevoi-derden lid van de club. Op de jubileumtentoonstelling zijn meer dan tweehonderd quilts tentoongesteld. Quilts met traditionele patronen, maar ook heden daags werk is ruimschoots vertegenwoordigd. Bo vendien staan er stands waar benodigde materia len verkocht worden. Ook is er een winkeltje waar kleine, zelfgemaakte artikelen te koop zijn. De opbrengst hiervan is be stemd is voor De Kinderboerderij in Terneuzen. Voor alle zekerheid adviseert de provincie toch maar om geen diepe putten te graven en geen grondwater te gebruiken of groe nen en fruit uit de tuin te eten. De gemeente neemt dat advies over. Het college wijst erop dat de Kasteelstraat één van de on geveer 3700 locaties in de ge meente is waar een vorm van vei'vuiling in de bodem zit. Ge zien het beschikbare budget pakt de gemeente de meest ur gente bodemproblemen het eerst aan. De Kasteelstraat zit daar niet bij. B en W wijzen er verder op dat de gemeente geen partij is als be woners zelf een bodemonder zoek laten uitvoeren. Zo'n onder zoek maakt tegenwoordig vrij wel standaard deel uit van een verkoop- en aankooptransactie. HULST - Het werk van gemeenteax-chivaris is in Hulst niet langer als deeltijdbaan door één persoon uit te voe- i-en. Gemeentearchivaris A. Prinsen vraagt daar aandacht voor in het laatstverschenen jaai-verslag van de Hulster ar chiefdienst. Hij wil tenminste voor een deel van zijn werkzaamheden permanente ondersteuning. Prinsen schetst in zijn jaax-verslag ook de huisvesting van de ar chieven als knelpunt. „Het verspreid beheren van de ar chieven is uit oogpunt van beheer een groot gebrek." Met name de afstand tussen de werkkamer in het 's Landshuis en de archiefbewaarplaatsen in het stadskantoor en Kloostei"zande 'is een belasting. De archivaris pleit daar om voor de bouw van een archiefbewaai'plaats bij het 's Landshuis. Dat verzoek heeft het college van burgemees ter en wethoudei's momenteel in beraad. Het definitieve besluit hierover hangt af van een aanvullend ambtelijk ad vies dat over de bouw van een nieuwe archiefplaats nog moet worden uitgebracht. Het plan is om dat archief on der te brengen op de begane grond van het voormalige koetshuis achter het 's Landshuis. Prinsen constateert dat het niet mogelijk is de gemeentelijke archiefstukken dié nu woi'den bewaard in het Zeeuws Archief in Middel burg, terug naar Hulst te brengen, zolang er geen vei'bete- ring is gekomen in de huisvesting van de archieven. IJZENDIJKE - Caravan- en vouwwagenbezitters kunnen zaterdag 13 mei hun caravan of aanhangwagen laten keu ren bij autoschadebedrijf Meijers in IJzendijke. De actie is een initiatief in het kader van het proefproject Duur zaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen. De aan hangers worden door een politieagent van het Forensisch Technisch Onderzoeksteam en car-avankeurmeester Mart Meijers geconti-oleerd op verlichting, reflectpren, kente kenplaat, banden, remmen, mistachterlicht en benodigde papieren. De brandweer keurt gasleidingen. Tijdens de test kunnen caravanbezitters hun licht opsteken in een in- formatiebus van vei'keei'sveiligheidsoi'ganisatie 3VO. Daar kunnen zij onder ander een ogentest en alcoholken- nistest doen. BRESKENS - Breskens heeft er straks een nieuw evene mentencomplex bij. Dat zei P. Rademacher gisteren tij dens een bijeenkomst in de centrale ontvangstruimte van Hooge Platen. Rademacher was als voorzitter van de raad van bestuur van de Stichting Woonzorg West- Zeeuws- Vlaanderen door aannemersbedrijf Gebi-oeders van der Poel uitgenodigd voor een ludieke handeling bij het berei ken van het hoogste punt van het gebouw. Rademacher viel de eer te beurt om met hulp van een kraan een satel lietschotel op het dak te plaatsen: „Meestal moet ik heien of boren, dit is de eerste keer dat ik iets mag tillen." Bij zonder is niet alleen het uiterlijk van Hooge Platen, met aparte kleuren, een gelijmd metselwerk en transpax-ante onderbouw. Vooral de installateurs van verwarming en elektra hebben nieuwe technieken toegepast. Alle hum-ap partementen zijn voorzien van 'domotica'. Het zorgcen- trum biedt straks plaats aan twintig verpleeghuiskamers, 32 intramurale appartementen naast 69 huur- en negen koopwoningen. In de zorgboulevard is plaats voor huisart sen, therapeuten, een apotheek, een bank en een horecage deelte. Woonzorgcentrum Hooge Platen wordt in oktober 2006 opgelevei'd. door Sheila van Doorsselaer HULST - De fractie Groot Hon tenisse wil dat de historische be strating, die bij het verwijderen van asfalt op de Hulsterweg in Kloosterzande aan de oppervlak te is gekomen, gebruikt wordt bij de reconstructie van de weg. De Hulsterweg in Kloosterzan de wordt helemaal opgeknapt. Bij de voorbereidende werk zaamheden is een gedeelte van een oude weg aan de oppei*vlak- te gekomen. Het is een weg van oude stenen die in een waaier- vorm zijn gelegd. Groot Hontenisse vraagt zich af of er subsidiemogelijkheden zijn voor het herstel van histori sche wegen, zodat de resten van de oude straat in Kloosterzande gered kunnen worden. Op het Hof te Zandeplein aan de Hulsterweg wordt de laatste hand gelegd aan een nieuw appartementencomplex dat gebouwd is in een nostalgische stijl. „Een wegdek in een histo rische vorm past daar volledig bij", stelt L. Mangnus van Groot Hontenisse. Mangnus vroeg gisteravond tijdens het vragenhalfuurtje van de gemeen- teraadsvei-gadering om ophelde- ï-ing bij wethouder C. de Kra ker. Of het de gemeente bekend was in hoeverre de oude bestra ting nog aanwezig is en hoe oud de klinkers zijn. Volgens De Kraker is niet be kend hoe oud de klinkers zijn, maar zijn er behoorlijk wat ste nen teruggevonden. „Er is he laas geen subsidie aan te vragen voor het hei-stel van historische wegen. De stenen hergebruiken in Kloosterzande kan niet, om dat de reconstructie van de Huls terweg dan te veel vertraging op loopt." De aannemer heeft met de vondst van de stenen wel een on verwachte schat opgegraven, de stenen zijn behooiiijk wat waard. De gemeente kan vijfhon derd vierkante meter van de ste nen overkopen om die elders nog een keer te gebruiken. Man gnus: „Als dat dan maar niet in bijvoorbeeld Clinge is, want daar horen ze niet! Ze horen in Kloosterzande." door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - Necker mann en de vakbond FNV heb ben een akkoord bereikt over het sociaal plan. De leden heb ben ook him fiat gegeven. Onder deel van de overeenkomst is de datum waarop het dienstver band van 75 medewerkers wordt beëindigd; de eerste ont slagen vallen per 1 juli. In eerste instantie zou N. Suij- ker namens de FNV de leden een bod vooi-leggen dat de Neckei-manndirectie vorige week had uitgebracht. Suijker liet toen doorschemeren dat hij eigenlijk niet tevi-eden was met het voorstel, maar legde het de leden toch voor. Uiteindelijk hebben de leden zich uitgesproken over een heel ander voorstel. De Neckermann- directie en Suijker zijn vlak voor het overleg met de leden nog bij elkaar geweest en daar is een compi-omis bereikt waar beide partijen zeer tevreden over zijn. Volgens Suijker was hij na het eerste bod van Neckermann nog niet tevreden over de datum waarop het gedwongen ontslag van 75 werknemers zou ingaan en was ook de ontslagvergoe ding nog niet naar zijn zin. „Neckexmxann wilde eerder aan vangen met de ontslagen dan wij. Wij rekenen; elke maand langer in dienst, is ook een hoge re ontslagvei-goeding. Uiteinde lijk zijn we het eens geworden over de datum van 1 juli en is nu ook de ontslagvergoeding naar ons genoegen geregeld." De ondernemingsi-aad (oi-) van Neckermann moet zich nu gaan buigen over het sociaal plan en er haar goedkeuring aan geven. Door een grootscheepse reorga nisatie verdwijnen bij Necker mann honderd van de ruim acht honderd banen. Daarvan zijn 75 gedwongen ontslagen. De reor ganisatie is nodig omdat Necker- mann zich voornamelijk gaat richten op de vei'koop via inter net. Het postoi'derbedrijf zoekt middelen om weer flox-erend te woi-den. De laatste jaren gaat het slecht, het bedrijf belandde vorig jaar in de rode cijfers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41