Informatie Ends tra vormt bewijs Rotterdams college richt zich op een socialer beleid PZC Athenef Wellink valt Bos bij over de AOW Boek verhoren mag in de verkoop blijven Platenmaatschappij keurt kleding van Treble af Plan voor uitbreiding kust Zuid-Holland lijkt van de baan OM laat verslagen toe in rechtzaak tegen Holleeder en companen Veel boetes identificatie onbillijk imr Ambtenaren betogen in tijd baas Naaldwijk mogelijk Romeinse basis Bakker wint Gouden Ezelsoor Verkeerscontrole leidt naar hennep Gedenkteken in Bergen-Belsen vrijdag 12 mei 2006 fWTr Fric Wendel yiSTEKDAM - Het boek De ftistra-tapes mag in de boek cel blijven liggen. Dat heeft Le rechtbank in Amsterdam gis- >ren besloten. publicatie van Parool-jour- lalisten Bart Middelburg en Paul Vugts, die sinds vorige seek dinsdag in de boekwinkels s tigt, bevat de geheime gesprek- ken die de vermoorde vastgoed- Q ^gnaat Willem Endstra voerde met rechercheurs van de Crimi nele Inlichtingen Eenheid (CIE) van de Amsterdamse politie. De ze Endstra-tapes vormen belang rijk bewijsmateriaal in de zaak tegen Willem Holleeder. De zonen van Endstra poogden via een rechtszaak tegen de jour nalisten en uitgeverij Nieuw Am sterdam het boek uit de handel te halen. De familie zei bang te zijn voor represailles omdat de publicatie gedetailleerde gege vens bevat over getuigen. Die zouden weieens verhaal kunnen gaan halen bij de familie. Volgens de rechtbank is de kans op represailles niet groter gewor den door het boek. „De zonen worden niet in het boek ver meld." Ook speelde mee dat de len van de Endstra-tapes al eer der zijn gepubliceerd. De belan gen van de uitgever en de journa listen dienen zwaarder te wegen dan die van de familie, meent de rechter. „De gesprekken die Endstra heeft gevoerd en de samenhang daarmee met de strafzaak tegen Willem Holleeder staat in het centrum van de maatschappelij ke belangstelling. Voorts geven de gesprekken inzicht in de wij ze waarop de CIE met Endstra is omgegaan." Winstbejag De advocaat van de zonen van Endstra had betoogd dat de jour nalisten en de uitgeverij 'enkel alleen uit commercieel belang en sensatiezucht' de gesprekken openbaarden. Dat maakt het eer dere oordeel over het maatschap pelijk belang niet anders, aldus de rechtbank. „Uitgeverijen en journalisten dienen, om hun werk te kunnen doen, nu een maal inkomsten te verwerven." In 2003 voerde Endstra in het diepste geheim vijftien lange ge sprekken met rechercheurs, waarin hij sprak over afpersing en doodsbedreigingen door Hol leeder. De op band opgenomen gesprekken werden om veilig heidsredenen gevoerd in een rondrijdende auto. ANP Sander Kuypers en Merel van Leeuwen SCHIPHOL - De gesprekken die de vermoorde vastgoedhan delaar Willem Endstra voerde met leden van de Criminele In lichtingen Eenheid (CIE), kun nen worden gebruikt als bewijs legen de groepering rond Wil lem Holleeder. Dat was de kern ran het betoog van het OM giste ren waar de zaak voor het eerst openbaar bij de rechtbank werd behandeld. [olleeder en de medeverdachten zouden mensen uit de vastgoed sector hebben afgeperst en be dreigd. De vele miljoenen euro's die daarmee werden verkregen, iden zijn witgewassen. Het )M denkt bovendien dat Hol leeder en zijn kompanen verant woordelijk zijn voor een reeks li quidaties of pogingen daartoe. Onder extreem strenge veilig heidsmaatregelen vond .in de rechtbank op Schiphol-Oost de zrste pro forma-zitting plaats de 47-jarige Holleeder en Jlajzes medeverdachten. Van hen haren er vijf aanwezig, naast lolleeder zelf. Istra sprak in 2003 niet al- met de CIE, maar ook met de Rijksrecherche en een officier V2n justitie. Dat laatste maakt de verslagen van de gesprekken met de CIE volgens officier van justitie Koos Plooy sterker. Bo vendien is het verhaal van End stra 'consistent en tot in veel de tails verifieerbaar'. Daarnaast wordt het verhaal van Endstra lersteund door verschillende verklaringen, met name van fa milieleden van de doodgescho ten vastgoedmagnaat, aldus het OM. Endstra vertelde in die CIE-gesprekken dat niet alleen hij werd afgeperst, maar ook de zakenlieden Wijsmuller, Fried- lander en anderen. De vermoor de vastgoedhandelaar Cees Hout man zou eveneens slachtoffer zijn geweest van de afpersings praktijken. Geen van de slachtof fers heeft tot nu toe een verkla ring afgelegd. Opmerkelijk is overigens dat het OM in zijn betoog aangaf dat de moord op Endstra in mei 2004 'het startsein was voor een om vangrijk onderzoek naar vermoe delijke afpersingen van vermo gende zakenmensen volgens de zelfde methode'. Bram Moskzo- wicz, de raadsman van Willem Holleeder, zei daarover dat er wel veel gesprekken werden ge voerd met Endstra, maar dat er nauwelijks iets mee werd ge daan. Moszkowicz is permanent tegen het gebruik van de CIE-gesprek ken als bewijs. Hij vond daarbij steun in een brief van het colle ge van procureurs-generaal in 2004 aan minister Piet Hein Donner van Justitie, waarin het schrijft dat CIE-informatie niet als zelfstandig bewijs kan die nen, maar alleen als 'sturingsin formatie'. Moszkowicz kreeg toestemming om de drie CIE-rechercheurs in alle openheid te horen. Verder wil hij alle opgenomen gesprek ken op band integraal beluiste ren. Leidinggevend Twee medeverdachten worden naast Holleeder ook als leiding gevend binnen de organisatie ge zien. Zij waren, net als drie me de-verdachten, bij de zitting aan wezig. De meeste advocaten vroegen de rechtbank het voorar rest van hun cliënten op te hef fen. De kern van hun betoog luid de dat het OM geen bewijs heeft in hun zaak. De officieren van justitie zeiden te hopen dat ze het onderzoek dit jaar kunnen afronden. Nog onduidelijk is bijvoorbeeld wat er met de afgeperste miljoenen is gebeurd. Verder wil het OM nog tientallen getuigen horen. Omdat de zitting tot in de avond duurde, doet de rechtbank van daag uitspraak over alle gedane verzoeken. De zaak wordt op 18 juli voortgezet. ANP J AMSTERDAM - De afgelopen vijftien maanden heeft de poli tie duizenden onterechte bekeu ringen uitgeschreven op grond ran de nieuwe wet op de identifi- 10 li calieplicht (ID). Dat blijkt uit een onderzoek van de Volks trant dat gisteren is gepubli ceerd. Officier van justitie Fred Teeven met de Holleeder-dossiers. Sinds 80.00 inds begin 2005 zijn ruim ",000 bekeuringen uitgeschre- en op grond van de nieuwe wet lijp de identificatieplicht. Uit de 151! studie blijkt dat het Openbaar [6J Imisterie vindt dat de politie eel te makkelijk bekeuringen litschrijft aan burgers die geen m identiteitsbewijs bij zich heb- Hjpen. maar waarvan de identiteit nl bekend was. Het zou dan w an om 'bekenden' van de 11 politie, zoals zwervers of bede- w ook wel om mensen die zich later op het politiebureau hebben gelegitimeerd. De wet schrijft voor dat bekeuren dan Ét hoeft. ANP door Paul van der Steen HILVERSUM - Te lange slier ten om te kunnen dansen en te weinig blingbling. Het oordeel van CNR, de platenmaatschap pij van Treble, over de kleding van het Limburgse meidentrio is onverbiddelijk. Saskia van Dijk, de moeder van de gisteren naar Athene vertrok ken zangeressen Niha en Djem, en een bevriende mode-ontwerp ster, moeten minder dan een week voor de halve finale van het Eurovisie Songfestival nog flink aan het werk. Het duo heeft al vier weken werk in de kleding zitten. Van Dijk: „We hebben prachtige stoffen ge bruikt en voor een vermogen aan kralen. Het is niet de eerste keer dat stylisten proberen om Treble een andere kant op te du wen, terwijl ze het liefst zichzelf willen blijven. Het zijn geen ty pes om met Swarovski-kristal- len rond te gaan lopen. Maar we komen er wel uit." Gisteren zijn nieuwe materialen gekocht. Het duo vertrekt nu - mét naaimachine - naar Athene om de kleding ter plekke aan te passen. GPD Meidengroep Treble op luchtha ven Schiphol voor hun vertrek naar Athene voor het Eurovisie Songfestival. Hun nieuwe kle ding volgt later. foto Juan Vrijdag "LAKKER blOEST-JE-sSCPAT. KK E#- NOG E.EA1 Op j ZOO |K ZB Gd fc M door Peter Punt ROTTERDAM - Rotterdammers moeten fatsoenlijk en met res pect met elkaar omgaan. Ieder een in de stad krijgt het aanbod mee te doen en een bijdrage te le veren aan een economisch ster ke, sociale en veilige stad. Wie dat niet doet, wordt daarop ste vig aangesproken. Dat staat in het collegeakkoord 'Perspectief voor iedere Rotterdammer' dat PvdA, CDA, WD en Groen- Links gisteren presenteerden. Volgens fractievoorzitter van de PvdA Peter van Heemst is het akkoord er een van continue ring en vernieuwing. „We rich ten ons op een sterker sociaal be leid", zei hij bij de presentatie. Het beleid van de afgelopen vier jaar wordt voortgezet, maar op een aantal punten wordt de koers verlegd, aldus Van Heemst. Het motto is: streng maar met zorg. Het nieuwe Rot terdamse stadsbestuur stelt in het akkoord participatie, eman cipatie en burgerschap centraal. Het nieuwe college steunt een aantal belangrijke onderwerpen die het vorige college van Leef baar Rotterdam, WD en CDA in gang heeft gezet. Dat blijkt vooral uit het hoofdstuk integra tie. Rotterdammers moeten mee doen, de Nederlandse taal mach tig zijn en zich conformeren aan de gemeenschappelijke waarden en normen. Discriminatie en uit sluiting op basis van sekse, sek suele geaardheid, uiterlijk, ge loof en afkomst en andere vor men van onverdraagzaamheid, zijn onaanvaardbaar, aldus de vier coalitiepartijen. Een ander onderwerp waarmee het nieuwe stadsbestuur door gaat is de Rotterdam Wet. Deze stelt inkomenseisen aan mensen die in bepaalde wijken willen gaan wonen. Op het terrein van woningbouw ligt de nadruk op verbetering van de bebouwde omgeving. Speerpunt Belangrijk speerpunt is de uit voering van het project Pact op Zuid dat beoogt heel Rotterdam Zuid 'nieuw elan' te geven op het terrein wonen en economie. Zeventig miljoen euro gaat naar natuur en buitenruimte. Het col lege streeft ernaar om van Rot terdam de beste onderwijsstad van Nederland te maken. Ver- GRONINGEN - De ambtenaren van de provincie Gronin gen hoeven geen snipperdag op te nemen als ze op 23 mei naar Den Haag gaan om te betogen tegen het kabinetsbe sluit om de Zuiderzeelijn af te schieten. Dit maakte een woordvoerder van de provincie gisteren bekend. Het provinciebestuur hoopt met de gratis vrije dag zoveel mogelijk mensen op de been te krijgen voor de actie. ANP AMSTERDAM - Naaldwijk is mogelijk een Romeinse vlootbasis geweest. Dat concludeert archeoloog Ton Der- ks van de Vrije Universiteit in Amsterdam na bestudering van een fragment van een bronzen plaat die twee jaar ge leden in Naaldwijk is gevonden. Op het fragment staat een deel van een Latijnse tekst waaruit valt op te maken dat deze afkomstig is van de Rijnvloot van het Romeinse leger. Uit de tekst blijkt ver der dat de vloot in het jaar 47 of 48 na Christus een monu ment, wellicht een standbeeld, heeft opgericht voor kei zer Claudius. De Romeinen waren gewoon beelden van re gerend keizers op te richten in hun legerplaatsen. ANP DEN HAAG - Voor zijn romandebuut Boven is het stil heeft Gerbrand Bakker (1962) dondei'dag het Gouden Ezelsoor gekregen, de prijs van de Grafische Cultuurstich ting voor het best verkochte literaire debuut. Het boek verscheen in maart dit jaar en na drie weken - het moment waarop de jury moest beslissen - waren er al 3148 exemplaren verkocht. Eén dezer dagen komt de der de druk uit. Aan de prijs zijn een oorkonde en 5000 euro verbonden. Boven is het stil gaat over Helmer van Wonderen, een Noord-Hollandse boerenzoon die, min of meer gedwon gen, de hoeve van zijn vader overneemt. Volgens de juiy is het een imponerend en meeslepend verhaal. GPD TILBURG - Een automobilist onder invloed heeft de poli tie geleid naar een nog in te richten hennepkwekeidj. De politie hield de man aan bij een standaardcontrole op de A58 ter hoogte van Tilburg. Hij had te veel gedronken en weigerde zich te identificeren, liet een woordvoerder van het Korps landelijke politiediensten gisteren weten. In de auto van de 43-jarige man vond de politie een bestel formulier voor grond' uoffen voor xtc en een vals Belgisch rijbewijs. In de woning van de man in Best vond de poli tie voor ruim 100.000 euro aan euro's en Britse ponden. In een door de man gehuurde schuur lagen alle benodigdhe den voor de in editing van een hennepkwekerij. ANP AMSTERDAM - In voormalig concenti'atiekamp Ber gen-Belsen wordt dit najaar een gedenkteken onthuld voor de Nederlandse slachtoffers die op deze plek zijn ge vallen. Omdat er geen Nederlands monument in Bergen-Belsen is, hebben organisaties en het ministerie van VWS de han den ineengeslagen, aldus het Nederlands Auschwitz Comi té. ANP foto Juan Vrijdag/ANP door Fons Kockelmans en Paul van der Zanden AMSTERDAM - President Nout Wellink van De Nederlandsche Bank schuwt fiscalisering van de ouderdomswet AOW niet. Volgens de toezichthouder is een geleidelijke fiscalisering het overwegen waard. Samen met een verhoging van de pensioen leeftijd kan dat helpen om de ge volgen van de vergrijzing op te vangen. Dat heeft Wellink gisteren ge zegd bij de presentatie van het jaarverslag van DNB. Hij waar schuwt dat er voldoende man kracht op de arbeidsmarkt be schikbaar moet zijn om de gevol gen van schaarste te voorko men. Wellink blijkt er een andere me ning op na te houden dan het CDA, de partij waarvan hij een prominent lid is. Het CDA is te gen fiscalisering van de AOW. Fiscalisering houdt in dat de oudedagsvoorziening niet lan ger uit premies wordt betaald, maar uit belastingopbrengsten. Dat betekent dat rijkere 65-plus- sers oók moeten meebetalen aan de AOW. Nu hoeven zij dat niet. Tweede Kamerlid Bibi de Vries van de WD reageert met verba zing en afkeuring op de uitspra ken van Wellink. „Het is opval lend om te zien hoe hij steeds weer met nivellerende voorstel len komt. Eerste wilde hij de af trek van de hypotheekrente be perken en nu wil hij fiscalise ring van de AOW. Hij hobbelt achter Wouter Bos aan." Voorstellen De Vries vindt het 'niet de taak van de baas van DNB' om poli tieke uitspraken te doen. En vol gens haar komt Wellink dan ook nog met de verkeerde voorstel len. „Over het verminderen van de staatsschuld of het verlagen van de collectieve uitgaven hoor ik hem niet." De WD is van me ning dat een verlaging van de staatsschuld, in combinatie met een grotere arbeidsdeelname, voldoende soelaas biedt om dé AOW op termijn betaalbaar te houden. Dat is ook het stand punt van de CD A-fractie. ANP der willen de partijen dat Rotter dam in 2009 'Jongerenhoofd- stad' van Europa wordt. Het nieuwe stadsbestuur zal het vijfjarenprogramma veiligheid voortzetten, dat door het vorige college is ingezet. De partijen ge ven de voorkeur aan preventie ve maatregelen in plaats van re pressieve maatregelen. De aan pak is gebiedsgericht en per soonsgericht. Oud-wethouder Marco Pastors van Leefbaar Rotterdam zei in een reactie het akkoord 'wat on duidelijk' te vinden. „Er spre ken twee dingen uit: continue ring en verandering, maar het lijkt allemaal heel erg op wat wij de afgelopen tijd hebben ge daan. Ze hanteren nu al een sof te toon en dat gaat niet wer ken", aldus Pastors. ANP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De plannen om tussen Scheveningen en Hoek van Holland op zee land te win nen voor woningbouw lijken voorlopig van de baan. Staatsse cretaris Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) en mi nister Dekker (Vrom) zien de ko mende 20 a 25 jaar te weinig per spectieven voor zo'n kustuitbrei- ding. Dat schrijven de bewindslieden aan de Tweede Kamer. Volgens Schultz en Dekker blijkt uit ver kenningen die de afgelopen twee jaar zijn uitgevoerd, dat er geen steun is voor grootschalige woningbouw. In het meest verre gaande scenario was het de be doeling om 3000 hectare land te winnen op de zee, voor kassen, 30.000 woningen en natuur. Maar voorlopig is er in het kust gebied niet zo'n grote behoefte aan woningen, menen de be windslieden, dat daarvoor het kustgebied over twintig kilome ter moet worden verbreed. Dat zou dan moeten gebeuren door het opspuiten van zand over een lange strook. Daardoor zou het strand een stuit verder de zee in komen te liggen. Volgens de bewindslieden is ook zeker dat zo'n uitbreiding niet nodig is voor de veiligheid. Bij zeer slecht weer kan op een aan tal plekken langs de Zuid-Hol landse kust het water het land in stromen. De belangrijkste van deze zwakke schakels in de zeewering worden al bij voor rang aangepakt, aldus de be windslieden. De Stichting Duinbehoud, die al 25 jaar actie voert tegen de plan nen, reageerde tevreden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3