Port Zélande wil helikopterhaven Hoe drukker, hoe leuker PZC Redders oefenen met waterscooter Met paard en wagen hoppen van tuin tot tuin in Dreisehor Beurs in tweedehands kleding voor Dorcas Bedrijven zien brood in landingsplek voor snel zakelijk verkeer en traumahelikopters bij nader inzien Nelly Nelisse exposeert in polikliniek .15 Achtervolging door Middelburg Eendjes krijgen te veel brood Verkeersexamen op Goese scholen Aanrijding in Nieuwerkerk Meimarkt De Jongeschool met oude leesboekjes agenda Hnor Esme Soesman OUDDORP - Marina Port Zélan de wil in dc nabijheid van de jachthaven aan dc Kabbelaars- bank een helikopterplatform aanleggen. Deze landingsplek moet snel zakelijk verkeer moge lijk maken. Bovendien kan het platform een belangrijke rol ver vullen als er een trauma- of red dingshelikopter moet worden in gezet. schetst directeur J. Schot de opzet. Nu moeten de - internationaal werkende - bedrijven die op de Kabbelaarsbank zijn gevestigd het nog doen met presentaties in een gehuurde ruimte op luchtha ven Schiphol. Of hun zakenrela ties verleiden tot een lange, door files onderbroken rit van de Randstad naar de Brouwers- dam. Of wat te denken van een vader die over heel de wereld reist en die in het weekend bij zijn gezin wil zijn dat vakantie viert op het familiejacht? „De tijd is rijp", meent Schot. Er is vraag naar een helikopterplat form en daar moet je iets mee doen. Pluspunt Extra pluspunt is dat daarmee ook meteen een voorziening voor hulpverleningshelikopters wordt gerealiseerd. Is er een ca lamiteit, dan kan trauma- of red dingshelikopter probleemloos landen. Daar houdt het wat functies betreft voor Schot wel op. Het organiseren van rond vluchten is niet wat de directeur van Marina Port Zélande, die In het artikel over een onderzoek naar gemeentelijke grafkosten door Monuta Uitvaartzorg zijn gisteren foute gege vens over de gemeente Schouwen-Dui- veland vermeld. Een enkel graf kost daar 1170 euro en niet, zoals Monuta stelt," 1796 euro. Inclusief onderhouds kosten kost een graf 2656 euro en niet 3638 euro. Tenslotte stond in het rap portdat alleen in Bruinisse en Zierikzee een grafrecht van dertig jaar geldt, ter wijl dat op alle begraafplaatsen in de ge meente Schouwen-Duiveland zo is. ZIERIKZEE - Nelly Nelisse-Ju- melet uit Schuddebeurs expo seert tot eind juni ongeveer vijf tig schilderijen en aquarellen in de gangen van de polikliniek van het Oosterscheldezieken- huis in Zierikzee. Het werk van Nelissen-Jumelet is zeer divers. Een klein aantal schilderijen heeft een rea listische uitvoering, maar het overgrote deel van haar werk getuigt van haar voorkeur voor geabstraheerd werk. De kleuren- composities wisselen van uitbun dig tot ingetogen. De tentoonstelling is te be zoeken van maandag tot en met vrijdag tussen 8.30 en 16.30 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het platform op eigen grond wil bouwen, voor ogen heeft. „Men sen zitten niet op zo'n brom vlieg boven zich te wachten", verwijst hij naar de bungalow- en jachtbewoners in de buurt. Wel is Schot van plan met Prin ce Helikopters uit Zonnemaire rond de tafel te kruipen om te zien of er mogelijkheden zijn om samen te werken op afroep basis. Op jaarbasis verwacht ZIERIKZEE - De Johan Louis de Jongeschool aan 't Vrije in Zierikzee houdt morgen de twee jaarlijkse meimarkt. Een deel van de opbrengst gaat naar de werkgroep Roemenië en een project in Zuid-Afrika voor opvang van met HIV besmette kinderen. Het overige deel wordt binnen de school zelf be steed. De markt wordt gehou den van 9.00 tot 15.00 uur en be staat naast een grote rommel markt uit de verkoop van twee dehands boeken. Daaronder be vinden zich ook oude leesboek jes van veertig jaar geleden, zo als Jaap Gerdientje. Verder zijn er spelletjes voor de kinde ren en draait het rad van avon tuur de hele dag. Bezoekers kun nen zich laten schminken, kaar ten maken, of een tochtje maken met paard en wagen. Vanaf 14.30 uur wordt een grote uitver koop gehouden. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Golfterrein, Grevelingen- hout, 13.00 uur, golftoernooi voor ge handicapten. Schot dat er een keer of 75 van het platform gebruik zal wor den gemaakt De wens om een landingsplek voor heli's te maken bestaat al langer, geeft Schot aan. Vier jaar geleden heeft Marina Port Zélande al eens een balletje op gegooid, maar een destijds bij de gemeente Goedereede inge diend verzoek liep op niets uit. Niet alleen de jachthaven, ook DOMBURG - Na theorielessen over hulpverlening op het droge in de winterperiode, brak giste ren voor de strandwachten het moment aan om het water op te gaan. De Stichting Strandexploitatie Walcheren (SSW) opende het nieuwe strandseizoen met een boten- en waterscootertraining en reddingsacties van drenkelin gen bij het strand van Dom burg. Bij de redddingsposten op de stranden van Oostkapelle en Vrouwenpolder worden de twee waterscooters ingezet. Daar zijn veel zandbanken. „De water scooters hebben maar een paar centimeter water nodig om vaart te maken. Die kunnen daar ideaal ingezet worden voor reddingsacties", zegt G. Bal, bui tendienstcoördinator van de SSW. Redlijn Zelfs de zogenoemde redlijn bij Vrouwenpolder vormt geen ob stakel voor de waterscooter, om dat de scooter geen diepliggen de motor heeft. „Aan de redlijn hebben de zwemmers nog een laatste hou vast. Komen ze daar voorbij, dan wordt het echt gevaarlijk omdat de stroming, zo vlakbij de andere in de buurt gevestig de bedrijven hebben echter in toenemende mate te maken met cliënten die zich per helikopter willen verplaatsen. Toen in het reguliere overleg met Sea Spirit Port Zélande, Brielle Yachting en Zeelenberg Architectuur het onderwerp opnieuw ter sprake kwam, heeft Schot wederom een poging gewaagd. „De wereld gaat voort. Doen wij het niet, de stormvloedkering, verrader lijk is." K. Boonstra, strandwacht van Oostkapelle, denkt aan een red dingsactie van vorig jaar: een Duitser wilde per catamaran een wereldreis maken, maar dan is het de concurrentie die het oppakt." Marina Port Zélande heeft bur gemeester en wethouders van de gemeente Goedereede achter zich staan. Zij verklaren zich be reid mee te werken aan de plano logische procedure en geven aan het ook vanuit economisch op zicht een goede ontwikkeling te vinden als het platform er komt. Ook de mogelijke inzet van de strandde in Oostkapelle. Boon stra haalde hem veilig van de boot. „Het was vroeg in het sei zoen. De waterscooter was toen nog niet aanwezig op de post." Hij peddelde toen maar naar de Duitser op een soort rescue- voorziening in het kader van de openbare orde en verkeersveilig heid speelt een rol in de afwe ging. De kosten voor de aanleg en eventuele planschadevergoe dingen moeten wel door de ini tiatiefnemer te worden betaald, vindt het college. Het plan wordt dinsdag bespro ken in de commissie grondge biedzaken van de gemeente Goedereede. boai'd en bracht hem naar het strand. „De boot brak als een tandenstoker in tweeën", zegt hij. „Als je geen training krijgt in hulpverlening en reddingsac ties, weet je op zo'n moment echt niet wat je moet doen." door Esme Soesman DREISCHOR - Met vier nieuwe adressen op de lijst van deelne mende tuinen én paard en wa gens om het publiek langs al dat groen te voeren, krijgt de vijfde editie van het Open Tuinenweek- end in Dreisehor dit jaar een nieuwe impuls. Bij tien tuinen staan zaterdag 17 en zondag 18 juni de hekken wagenwijd open. Traditiege trouw leiden kinderen van open bare basisschool De Klimop be langstellenden langs de - door henzelf onderhouden - schooltui nen. Eveneens vast onderdeel van het eens in de twee jaar gehou den tuinevenement is de stop die er te maken valt bij de her berg van W. Klippel aan de Ring 22, waar zelfgemaakte appel taart en koffie geserveerd wordt. Achter de nostalgisch in gerichte gelagkamer van de her berg ligt een sfeervolle intieme tuin verborgen. Onder de nieuwkomers is R. van Dam aan de Weststraat 20. Via de tuin van haar oude boerderij tje kan een doorsteek worden ge maakt richting de Mr. P. Mogge- straat. „Een plek waar de na tuur zijn gang mag gaan", om schrijft organisator M. Wesdorp SEROOSKERKE (S) - De werk groep Dorcas Schouwen-Duive land houdt zaterdag 13 mei een- beurs in tweedehands kleding op boerderij De Schelphoek in Serooskerke. Met deze beurs hopen de werk groepleden iets te kunnen com penseren van het stevige prijs kaartje dat hangt aan het vervoer van ingezamelde kle ding naar Oost-Europa en Afrika. Het idee is nu kleding te verkopen en de opbrengst naar een project van Dorcas te stu ren. Alleen kleding van mensen die hun goedkeuring aan deze opzet hebben gegeven, wordt te koop de jongste aanwinst. Ook nieuw is de tuin van de familie Harms aan de Ooststraat 3. „Een onder- houdsvriendelijke tuin, waar mensen die veel weg zijn of wei nig tijd hebben inspiratie kun nen opdoen." Lavendel en hor tensia zijn bij de eigenaren favo riet. De familie Braam (Bogerdweg 24, alleen zaterdag) heeft een tuin in aanleg, maar daarbij zijn de hoekjes waar oude bomen staan wel bewaard gebleven. Het Rana Natuurpark staat dit jaar eveneens als te bezoeken tuin op de lijst. In dit circa een hectare grote park wordt onder meer aandacht besteed aan ge neeskrachtige kruiden. De overige deelnemers zijn de fa milies Van Oeveren, Wesdorp, Folmer en Dekker (respectieve lijk aan de Bogerdweg 46, 41, 37 en 6) en De Reus (Moggestraat 31). Bijzonder is dat bezoekers zich al 'tuinhóppend' door paard en koets kunnen laten vervoeren. Dat is ook voor kinderen leuk. zegt Wesdorp. Om het voor hen nog wat leuker te maken, is er ook een kinderpuzzeltocht uitge zet. In elke tuin die is openge steld zal er iets te puzzelen zijn. Het Open Tuinenweekend op zater dag en zondag duurt beide dagen van 11.00 tot 17.00 uur. aangeboden. Kleding die over is van de beurs en kleding van mensen die niet verkocht mag worden, wordt alsnog naar Oost-Europa of Afrika ver voerd. Noodhulp Het geld van.de beurs in mei is volledig bestemd voor noodhulp in Afrika in verband met hon gersnood. Boerderij De Schelphoek is te vinden aan de Serooskerkseweg 15 in Serooskerke, vlak voor het tankstation. Op dit adres wordt ook elke tweede zaterdag van de maand kleding ingezameld. De beurs wordt gehouden van 9.00 tot 15.00 uur. vrijdag 12 mei 2006 Piet de Haan bij zijn voor de gelegenheid versierde karretje: „Je hebt altijd een paar zeurders, maar ik heb veel vrienden en kennissen aan dit werk overgehouden." foto Marijke.Folkertsma door Inge Heuff ZIERIKZEE - Vandaag rijdt hij voor het laatst met 'zijn' Apollo de stad in om, zoals hij dat al negentien jaar lang doet, de boel aan kant te krijgen. Een vrijwel onmogelijke opgave, maar dat ligt niet aan straatveger Piet de Haan. „Je hebt er bij die gewoon achter je rug om de boel zo op straat mikken. En dat zijn echt niet altijd de toeristen." Als zestienjarige werd De Haan bij de plantsoenendienst van de toenmalige gemeente Zierikzee aangenomen. Als hij op 13 juni 65 jaar wordt, heeft hij de vijftig jaar net niet vol gemaakt, maar voor veel inwoners van Zierikzee is het of Piet de Haan er altijd is geweest. Vrij wel dagelijks rijdt de straatveger zijn rondje dóór de stad. Plij heeft Zierikzee en daarmee zijn werkgebied zien groeien. „Het werk werd alleen maar leuker, want drukker", vertelt De Haan. „Zeker 's zomers, als de mensen veel op straat zijn en de toeristen door de stad lopen. Je hebt altijd een paar zeurders, maar ik heb veel vrienden en kennissen aan dit werk overgehouden." Dat blijkt ook tijdens het gesprek op een bankje op het Kraanplein. Mensen spreken hem aan en vrijwel iedereen weet dat het zijn laatste werkdagen zijn. Zijn opvolger Jaap Oostvogels heeft zijn karretje met vlaggetjes versierd. Ne gentien jaar geleden stapte De Haan voor het eerst in het elektrowagentje. „Dat was nog zo'n driewieler, een Spij kerstaai, later kreeg ik de vierwielige Apollo." Met het karretje tuft De Haan van prullenbak naar prullenbak om ze te legen en de straten waar nodig te ve gen. 's Winters schept hij sneeuw en pe kelt hij de smalste straatjes. De Beuze is altijd als eerste aan de beurt. Daarna volgen de binnenstad, de Grote Kerk en de Balie. Aan $e honden poep bij de kerk maakt De Haan niet veel woorden vuil. „Het gras en terrein rond de kerk zien er schandalig uit. Er zijn altijd mensen die vinden dat het be talen van hondenbelasting betekent dat de poep voor hen wordt opgeruimd. Ter wijl de gemeente die zakjes gratis aan biedt. Maar ik denk dat negentig pro cent van de hondeneigenaren de zakjes wel gebruikt." Folders Er zijn zaken die blijkbaar niet te veran deren zijn, zoals het vandalisme. „Twaalf maanden van het jaar worden er prullenbakken in de fik gestoken. Maar dat gebeurt niet alleen hier. En folders; van de week nog twee vuilnis zakken vol. Ik meld het altijd aan de winkeliers, maar het is blijkbaar niet op te lossen." Meer zorgen maakt hij zich over het grofvuil dat nu alleen nog tegen betaling door de Reiniging wordt opgehaald. „Daar komt zwerfvuil van. Nu al staan er bankstellen en kastjes zo maar op straat. Uiteindelijk draait de gemeenschap voor die kosten op." De huisvuilzakken die in de prullenbakken belanden, levert De Haan af bij de mi- lieupolitie. „Die pluist zo'n zak na en vindt meestal wel de boosdoener die dan een boete krijgt." De markt is de gezelligste dag van de week, al zijn de toeristendagen, kermis en havendagen ook leuk. Met twee colle ga's van de Reiniging zorgt De Haan er aan het einde van de dag voor dat de boel weer netjes aan kant komt, zo no dig verleent hij hier en daar wat extra service. Gisteren werd hij door de marktkooplui voor zijn inzet bedankt met een boeket bloemen en een kratje bier. Vanaf maandag gaat De Haan zich, met zijn vrouw Ans, helemaal op zijn volks tuintje storten. „Nee, bij de Beuze zal je me niet zien rondhangen, daar heb ik geen tijd voor." En als hij bloemkolen te veel heeft, kan hij ze altijd naar de markt brengen. MIDDELBURG - Twee Middelburgse jonge mannen zijn woensdagavond rond half tien na een wilde achtervolging aangehouden. De twee, 19 en 24 jaar oud, reden eerder die avond in een personenauto met hoge snelheid over de zuidbaan van de A58 tussen Middelburg en Arnemuiden. De politie zag dat en zette de achtervolging in. De jon gens keerden bij het tankstation en reden terug langs de parallelweg, de politie volgde. Via Nieuw- en Sint Joos- land ging het naar Middelburg, waarbij snelheden tot 170 kilometer per uur werden gehaald. In de Kruitmolenlaan in Middelburg reed de auto tegen een verkeeersbord aan. De bestuurder stopte, waarna de inzittenden wegrenden. De negentienjarige passagier kon al in de Kruitmolenlaan worden aangehouden. Voor de bestuurder moest de poli tie iets verder hollen; die werd aan de Rozenburglaan ge pakt. Het kenteken bleek geschorst te zijn. de auto onver zekerd en niet APK-gekeurd. Het rijbewijs van de be stuurder is ingenomen. Tegen de jongens is proces-ver- baal opgemaakt. TERNEUZEN - Terneuzenaren voeren eendjes en andere watervogels te veel. Slecht voor de dieren, die meer nodig hebben dan brood, en slecht voor het milieu, stelt het da gelijks gemeentebestuur. Want veel watervogels in kleine plassen en vijvers zorgen voor een verslechterende wa terkwaliteit en veel overtollig voedsel trekt ratten en meeuwen aan, waarschuwt het college in de gemeentelij ke informatierubriek in het Zeeuwsch Vlaams Adverten tieblad. Het college wil geen boetes uitdelen aan mensen die de eendjes voeren. Maar ze vragen de inwoners wel of ze eendjes voeren om de watervogels ter wille te zijn, of om van hun overtollig brood af te komen. Brood en groen- tenafval kan misschien beter naai' een asiel, kinderboerde rij of landbouwer in de buurt worden gebracht. GOES - Zo'n vierhonderd leerlingen van vijftien Goese basisscholen rijden deze week de examenroute door Goes voor het praktisch verkeersexamen. Gisteren was de eer ste groep aan de beurt en aanstaande woensdag de twee de. Het praktische gedeelte is een vervolg op het landelijk schriftelijke verkeersexamen van 3VO, dat in april plaats vond. De kinderen komen op de examenroute van zes kilometer spoorwegovergangen, drukke kruispunten, fietsoversteekplaatsen en rotondes tegen. Ze rijden op van tevoren goedgekeurde fietsen, voorzien van een OK-sticker. NIEUWERKERK - Een zeventienjarige bromfietsster uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gistermiddag rond kwart over vijf aangereden door een personenauto. Het ongeval ontstond doordat de bromfietsster geen voorrang verleende. Ze reed over de noordelijk gelegen parallelweg van de N59. Op de kruising met de Stolpweg verleende zij geen voorrang aan een van rechts komende personenauto, be stuurd door een 37-jarige man uit dezelfde gemeente. De bromfietsster kwam ten val en liep hierbij een pijnlijke knie op en wat schaafwonden. Beide voertuigen hadden lichte schade. door Edith Ramakers Met een waterscooter kunnen drenkelingen snel uit ondiep water worden gevist. De redders oefenen er mee bij het strand van Domburg. foto Ruben O reel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37