P Goes breidt cameratoezicht uit 4>4>I Kinderen snuffelen aan de vaart Ook misdragingen stappers worden harder aangepakt Grote controle op autoweg A58 bij Rilland Gratis inspiratie voor christelijk Nederland! Stichting voor de vrolijkheid trommelt er op los Verkeersexamen op Goese scholen Eerste paal centrum Vossemeer Ecoscope krijgt nieuwe stoelen Bouwhekken gestolen Opname gevraagd voor Vlissingse veelpleger S/A W www.hetoranjeplein.nl Vertrouwen Redactie: 0113-315649 Mvw.pzc.nl c.mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuWS-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 12 mei 2006 editie Bevelanden-Tholen HnorFrank Balkenende IgOES - Goes breidt het camera toezicht in de binnenstad uit. Er komen beweegbare camera's te hangen op de Vlasmarkt, in de Stalstraat, de Korte Vorststraat het Koepoortgebied. Ook dt harder opgetreden tegen isen die de openbare orde [verstoren. Het college van .burgemeester en wethouders besluit tot clie extra op grond van een uitgebreide veiligheidsenquête, die eind vorig jaar onder 3300 jongeren tussen 16 en 26 jaar op deBevelanden en uit de gemeen te Middelburg is gehouden. (Daaruit kwam naar voren dat [driekwart van de stappers zich [altijd veilig voelt. Een kwart [voélt zich wel eens onveilig in jhetcentrum, vooral als er groep- dronken jongeren in de buurt zijn. Op de route naar buis is twintig procent van de ondervraagden uitermate op rijn hoede. Het overgrote deel van de stappers doet zelf iets om veilig te voelen door in ijes uit te gaan en samen (weer naar huis te keren. Niettemin komt het college na (overleg met de politie en de hore- catot de conclusie dat er moge- Ipedenzijn om (nog) prettiger onveiliger te stappen in Goes, [ömdie reden wordt het camera toezicht uitgebreid, wat de ge meente dik veertig mille kost. Daarmee komt het college in elk geval tegemoet aan de wens van verschillende bewoners van de Vlasmarkt die klagen over over last door drugsgebruikers en •dealers. [Ook de Stalstraat en de Korte krijgen camera's. RILLAND - De politie Zeeland beeft gisteravond laat een grote verkeerscontrole gehouden op de A58 ter hoogte van parkeer plaats 't Scheld. Al het verkeer richting Zeeland werd van de weg geleid en ge controleerd. is de politie zou het gaan om een routinecontrole. Meer bijzonderheden kon men van nacht niet geven. Dat zijn 's avonds donkere ach teraf straatjes waarvan amokma- kers precies weten dat ze er dik wijls ongezien iemand kunnen lastigvallen. De Koepoort is vol gens burgemeester D. van dei- Zaag eraan toegevoegd omdat veel stappers via dat gebied naar huis gaan. Overigens geeft hij aan dat uit breiding van het gebied waar ca mera's staan, niet oneindig is. Het probleem wordt uiteinde lijk steeds verplaatst naar stra ten net buiten het camerage- bied. De gemeente zal uitgaans publiek opnieuw uitgebreid in formeren over het cameratoe zicht. Dat gebeurt met kaartjes die worden uitgedeeld aan stap pers. Wie over de schreef gaat, wordt voortaan harder aangepakt. Overtreders lopen het risico een verblijfsverbod te krijgen. Ze mogen zich dan (maximaal) twaalf weken niet in de binnen stad laten zien. Om deze aanpak mogelijk te maken, zal het colle ge de gemeenteraad vragen de algemene plaatselijke verorde ning aan te passen. Verder gaat de gemeente inci denten registeren op internet. In dat systeem wordt informatie be heerd en uitgewisseld over her rieschoppers, afhandeling' van incidenten, verblijfsverboden en ontzeggingen van toegang tot ca fés en disco's. Goes wil tevens samen met Beve- landse gemeenten bekijken of er iets moet worden gedaan tegen het zogeheten 'indrinken'. Voor al in plattelandsgemeenten als Borsele en Reimerswaal groe pen jongeren samen in keten, ca ravans en schuren om daar al flink alcohol in te nemen voor dat ze gaan stappen. Dat kan lei den tot overmatig drankge bruik, rijden onder invloed en (in de stad) baldadig gedrag. Met de Goese horeca zal worden gesproken over (collectieve) lo kaalverboden voor stappers die zich hebben misdragen. Ook het deurbeleid (maximumaantal be zoekers, minderjarigen) komt aan de orde en de gemeente wil Door basisschoolkinderen een kijkje te laten nemen op een binnenvaartschip hoopt de scheepvaartsector op wat jong bloed. Het is immers niet meer vanzelfspekend dat de kinderen van de schippers de zaak overnemen. foto Willem Mieras Banenmarkt van Randstad Transport 13 mei -10.00-15.00 uur vestiging Goes OPEN (0113)-27 48 50 door Rob Paardekam HANSWEERT - Het binnen vaartschip Prinses Christina vaart deze week door Zeeland m de hoop kinderen warm te ma ken voor een beroep in de vaart. Dat leek gisteren aardig te luk ken. Een leraar: „Vooraf zeiden de meesten: moeten we nou echt naar dat schip? Maar nu zijn al le oren gespitst." Het bezoek aan het schip vormt onderdeel van het project Ont- dekkastelen, dat op veel basis scholen loopt. Het voorziet in het geven van lessen op het ge bied van techniek. In les twee voor groep zeven staat het on derwerp 'binnenvaart' op de CC is een nieuwe tweewekelijkse uitgave voor christelijk Nederland. Kijk voor meer informatie op www.eo.nl/cc. CC VERBINDT. „Dat leun je met plaatjes of een film doen, maar wat is er nou mooier dan een echt schip te gaan bezoeken?", zegt Daan van der Wekken, die namens de branche bij het project betrok ken is. „Daarom varen we door het hele land om kinderen die kans te geven." Eerder deze week legde de Prin ses Christina - een schip van de scheepvaartschool in Rotterdam - al aan in Vlissingen en Terneu- zen. Gisteren Was ze in Hans- weert. Daar kwamen scholieren van diverse scholen uit Kapelle en Heinkenszand een kijkje ne men. Ze werden rondgeleid door leerlingen van de genoemde vmbo-opleiding. Sommige kids moesten even slikken toen ze de relatief primitieve wasgelegen heid en de kleine slaapkamers zagen. „Bij ons thuis is de wc nog groter", grapte één van hen. De recreatieruimte was al 'een stuk groter. „Dat is niet altijd het geval", zei een bemannings lid. „Qmdat dit een lesschip is, hebben we er ruimte voor, maar wie weet wat hier normaal ge sproken zit?" Na één fout gokje (de woonkamer?), kwam een slimme jongen met het goede antwoord: het opslagruim. Al met al keken de meeste scholie ren hun ogen uit. Maar kinderen blijven kinderen, dus waren ze - de rondleiding ten spijt - nog het meest enthousiast toen ze op het eind een vel met stickers kre gen. Van der Wekken zegt groot be lang aan de bezoeken te hech ten, want hij denkt dat de jeugd over het algemeen geen flauw benul heeft van wat de binnen vaart inhoudt. Natuurlijk hoopt hij dat de rondleidingen er aan bijdragen dat meer jongeren voor het vak kiezen. „Niet dat we nu een groot gebrek aan per soneel hebben, maar de bedrijfs tak is nog groeiende. Bovendien is de vanzelfsprekendheid dat kinderen van schippers de boel wel overnemen, verdwenen. Er zijn dus meer mensen van bui tenaf nodig." De 11-jarige Joeri toonde zich gisteren in elk geval niet gewonnen voor het vak. „Ik heb net gehoord dat je soms best- lang van huis bent", verklaarde hij. „Re denk dat ik mijn vrien den en familie dan veel te veel zou missen." door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Ritmisch getrommel op bongo's vermengt zich op deze donderdag met handgeklap in de mgr Heijli- gers-school in Kwadendamme. Tegen half twee zijn ze bij de school aangekomen, elf kinde ren uit het asielzoekerscentrum in Middelburg. Ze dragen alle maal felgekleurde T-shirts met als opschrift nationale stichting ter bevordering van de vrolijk heid. En dat is ook de bedoeling van hun bezoekje aan de school in Kwadendamme: iets vrolijks, iets leuks doen. „Je hoeft niet zenuwachtig te zijn", stelt vrijwilligster Maria Bodewes een van de kinderen vooraf, gerust. „Je speelt hart stikke goed." Het helpt. Alsof ze nooit anders hebben gedaan, zit ten de trommelaars even later voor kinderen uit groep drie en spelen ze erop los. Het werkt aanstekelijk. Katrien Schoon hoeft als leerkracht wei nig te doen om de leerlingen aan het meeklappen en stampvoeten te krijgen op het ritme van de bongo's. Het vermengt zich auto matisch. De Kwadendamse leer lingen en de Middelburgse asiel zoekerskinderen nemen elkaar zonder meer voor lief. Na afloop klinkt er twee keer applaus, aan weerskanten. De stichting voor de vrolijkheid - om het af te korten - houdt vandaag met kinderen en jonge ren in het asielzoekerscentrum een grotere demonstratie. Kwa dendamme had de primeur dankzij 'burenhulp'. Vrijwillig ster Maria Bodewes en schooldi recteur Rob Landa zijn buren in Langeweegje, vlakbij Kwaden damme. Waarom de stichting' met de lan ge naam dit soort dingen doét? Maria Bodewes: „Om wat vro lijkheid onder deze kinderen te brengen. Ze leven onder rare om dat de cafés en discotheken te vens afzien van 'happy hours', uren waarin een biertje tegen een lagere prijs wordt aangebo den. Om jongeren al vroeg te wij zen op de gevaren van alcohol en partydrugs, wordt een folder gemaakt, die jaarlijks via scho len wordt uitgereikt aan nieuwe lichtingen brugklassers en/of de ouders. Zeker voor wie het eerst gaat stappen, moet weten welke risico's aan allerlei verlokkin gen kleven, is het idee achter de folder. GOES - Zo'n vierhonderd leerlingen van vijftien Goese basisscholen rijden deze week cle examenroute door Goes vanwege het praktisch verkeersexamen. Gisteren was de eerste groep aan de beurt en aanstaande woensdag de tweede. Het praktijkgedeelte is een vervolg op het lande lijk schriftelijke vei-keersexamen van 3VO, dat in april plaatsvond. De kinderen komen op de examenroute van zes kilometer spoorwegovergangen, drukke kruispunten, fietsoversteekplaatsen en rotondes tegen. Ze rijden op te voren goedgekeurde fietsen, voorzien van een OK-sticker. OUD-VOSSEMEER - De Thoolse wethouder M. Velthuis boorde gisteren de eerste paal cle grond in van het nieuw te bouwen multifunctionele centrum in Oud-Vossemeer. Het centrum, dat een gezamenlijk project is van MarsaM, Castria Wonen en de gemeente Tholen, gaat onderdak bie den aan het dorpshuis, de peuterspeelzaal en het jeugd honk. Daarnaast komen er vijf koop- en 21 huurapparte- menten. Aan het startsein voor de bouw van het centrum ging veel gesteggel vooraf, omdat de kosten van het cen trum hoger uitvielen dan voorzien. De Thoolse gemeente raad stemde uiteindelijk in met het hogere budget, dat in totaal bijna twee miljoen euro bedraagt. De bouw liep daardoor wel enige vertraging op. Als alles volgens plan verloopt is het centrum in het najaar van 2007 klaar. RENESSE - Het buitenterrein van Ecoscope in Renesse wordt opgeknapt. De gemeente investeert ruim 13.000 eu ro in nieuw tuinmeubilair en een nieuw schelpenpad bij de entree. Na vijf jaar is het meubilair versleten en is de entree niet geplaveid met schelpen maar met modder. Dat maakt volgens het college van burgemeester en wethou ders een desolate indruk en dat kan niet. De entree van het milieu- en educatiecentrum is het visitekaartje en moet er fris uitzien. Daarnaast zal het centrum zelf de tui nen gaan aanpassen. De huidige tuinen zijn te bewerke lijk om goed te kunnen onderhouden en maken een onver zorgde indruk. In de tuinen komt nu veel gras, dat is ge makkelijker te onderhouden en is leuk voor de bezoekers om op te zitten of te spelen. De raad moet het krediet nog goedkeuren. RENESSE - In Renesse is een aantal bouwhekken gesto len. De afrastering stond rond een terrein aan de Kabbe- laarsweg. De diefstal is gepleegd tussen woensdagmiddag half vijf en donderdagochtend half acht. De hekken heb ben een totale waarde van enkele honderden euro's. MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Valente eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg de opname van een 47-jarige veelpleger uit Vlissingen in een Inrichting voor Stelselmatige Daders. De verdachte voelde niets voor de twee jaar durende ISD-Maat- regel. Hij zei al lang niet meer verslaafd te zijn aan verdovende middelen en ontkende elke be trokkenheid bij drie woning inbraken in Vlissingen. Tegen zijn zus, een 43-jarige vrouw uit Vlissingen, werd wegens heling een jaar cel, waarvan vier maan den voorwaardelijk, geëist. Een schroevendraaier leidde naar het spoor van de verdach te. Voor de twee inbraken, op 17 en 31 december, vond Valente heling bewezen. Met gestolen pinpassen werd 3000 euro opge nomen en werd gepind in win kels. Getuigen hadden de broer en de zus herkend. Uitspraak op 24 mei. standigheden, vaak zwervend van het ene asielzoekerscen trum naar het andere. Met deze activiteiten kun je ze zelfbewus ter maken en het brengt hen in contact met andere, gewone kin deren zoals hier op de Heijli- gers-school." Met bongo's probeerden kinderen van de mgr Heijligersschool in Kwadendamme de kinderen van het asielzoekerscentrum in Middelburg wat vrolijkheid mee te geven. foto Willem Mieras zeeuwse almanak Dat het vertrouwen van bur gers in het reilen en zeilen van politici niet al te groot is, mag als bekend worden veron dersteld. De dames en heren bestuurders zijn het gewend. Je kunt het in de politiek nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken. Afgelopen dinsdag kreeg com missaris van de koningin Wim van Gelder te maken met zo'n staaltje wantrou- wen. Het gebrek aan fiducie omvatte echter méér dan 's mans politieke werkzaam heden. Toen de commissaris, in zijn vrije tijd piloot van kleine vliegtuigjes, het luchtruim wilde kiezen, werd zijn mede passagier e staande gehouden door de eigenaar van het res taurant. Daar hadden ze, vóór vertrek, een bakje koffie genuttigd. „Gaat u met hém de lucht in?", vroeg de man, wijzend op Van Gelder. En, na een bevestigend antwoord: „Wilt u dan éérst afrekenen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31