PZC De bondscoach is er uit Ullrich pijnigt eigen ploeg Koeman: PSV leukste van de drie topclubs Advocaat gelooft dat Zuid-Korea weer gaat stunten op WK 21 Van Basten weet welke 23 voetballers meegaan naar WK Bruins Slot verhuist mee NAC kan nog Europa in Stewart technisch manager NAC Tweede gokschandaal in België De Jong lang aan de kant Bestuursleden Juve stappen op Gelijkspel bij Vitesse-Twente geste kansen voor Jong Oranje fjVflVIJK - Hoewel zijn selec- lie nog lang niet compleet is, kon Foppe de Haan gisteravond i0cb met een tevreden gevoel te- raekijken op het oefenpotje te- jen het Nederlands elftal (0-0). Zijn spelers van Jong Oranje speelden fris en brutaal en kre gen zelfs de beste kansen. Het gelijkspel was een opsteker -3 enkele tegenvallers. Nadat dinsdag Danny Mathijssen al ge blesseerd moest afhaken, verliet gisteren ook Jeroen Drost het uainingskamp in Doorwerth. De verdediger van Heerenveen kampt met een liesblessure en kSnhet EK onder 21 jaar in Por tugal uit zijn hoofd zetten. De kans is aanwezig dat ook I- brahim Afellay zich binnenkort I dat rijtje schaart. De mid denvelder heeft last van zijn knie. Van de 27 spelers die Foppe de Haan selecteerde zijn er daar door nu nog 24 over. Omdat acht jongens vanwege clubver plichtingen pas maandag be schikbaar zijn, hoefde de bonds- gisteravond weinig keu zes te maken. Zestien spelers wa- fit en ze kwamen ook alle- il aan bod. Meest opvallende man voor rust is Rachid Bouaouzan. De lin- rspits van Sparta, die zijn de buut maakte in Jong Oranje, d een aantal flitsende acties huis, maar miste de precisie om het af te maken. Bouaouzan bleef in de rust met een lichte bmstringblessure achter in de lieedkamer, maar zijn vervan ger Hans Medunjanin nam de mi van smaakmaker probleem- Jxs over. Samen met aanvoer de: Stijn Schaars en Ismail Ais- ad behoorde hij tot de betere spelers van Jong Oranje. 2j zijn zeker van een plaats in deselectie voor het EK onder 21 par. Foppe de Haan maakt zijn definitieve groep maandag be rend. Wie er bijkomen en afval len blijft onduidelijk. Spelers ■Is Urby Emanuelson (Ajax), Collins John (Fulham), Daniel de Ridder (Celta de Vigo), Ra- :on Zomer (FC Twente) en Paul Verhaegh (Vitesse) komen kt team versterken. Maar De zou in Portugal ook zo naar over Klaas-Jan Huntelaar, i Castelen en Ryan Babel kunnen beschikken. vrijdag 12 mei 2006 van onze sportredactie KATWIJK - Na afloop van het doelpuntloze oefenduel tussen een uitgedund Nederlands elftal en Jong Oranje maakte Marco van Basten gisteravond een zelf verzekerde indruk. „Ik ben er uit", stelde de bondscoach. „Ik weet welke 23 spelers mee naar het WK in Duitsland gaan." Van Basten weigerde de namen van de gelukkigen echter te noe men. „We hebben nu eenmaal af gesproken dat we dat maandag doen. Laten we dat maar zo hou den. Deze oefenwedstrijd heeft mij niet op andere gedachten ge bracht. Ik zag eerder dingen be vestigd die ik allang vermoed de." Van Basten gebruikte het oefen duel vooral om de 'twijfelgeval len' aan het werk te zien. Zijn voorhoede bestond uit Romeo Castelen, Klaas-Jan Huntelaar en Ryan Babel. Ze kwamen niet echt uit de verf, al had dat gro tendeels te maken met de ge brekkige aanvoer. Huntelaar: „Ik kon het niet la ten zien vanavond. Dat is teleur stellend. Maar ik heb deze week wel goed getraind. En mijn uit verkiezing voor deze stage heb ik te danken aan een goed sei zoen. Ik hoop nog steeds dat ik mee mag naar het WK." Teleurstelling Het aanvalstrio dat gisteren op het veld stond, is overigens ook nog gerechtigd om deze zomer met Jong Oranje mee te doen aan het jeugd-EK in Portugal. Huntelaar: „Maar dat zou een teleurstelling voor me zijn. Ik vecht hier voor mijn WK-kans. Aan de andere kant: Jong Oranje heeft een sterk team, dat heb je vanavond kunnen zien. Een team dat op het EK mis schien wel voor de prijzen kan spelen." De bondscoach liet de afgelopen tijd doorschemeren dat hij slechts drie centrumspitsen mee neemt naar Duitsland. Met Ruud van Nistelrooij, Dirk Kuijt en Jan Vennegoor of Hes- selink (als breekijzer) in de selec- door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - PSV werd in de laatste zeven jaar vijf keer kam pioen van Nederland. Die ande re twee titels waren voor Ro nald Koeman, met Ajax. Koe man hoopte stiekem al weken dat PSV in de zoektocht naar nieuwe trainer bij hem zou uitkomen. „Het voelt als thuis komen." i De overeenkomsten met 'toen' ïjn groter dan de verschillen. Ronald Koeman kent nog zoveel n uit de periode dat hij oetballer was bij PSV. „Geluk- ig maar. Zij vormen toch het -art van de club. Dit is een sfeer tje dat mij wel aantrekt. Het res ect, het plezier en de gemoede- jkheid zijn hier nog altijd aan- jerig." a de zeventien jaar tussen ver kek en comeback lieten die club a de stad Eindhoven hem nooit «lemaal los. „De leukste van EINDHOVEN - PSV had zich foor het Koeman strikte al min of meer verplicht aan Jan Wou- krs als assistent-trainer, maar Koeman had zich bij Benfica ge- tómmiteerd aan zijn eigen ploeg- ,K Tonnie Bruins Slot, Abe Knoop en Jan Kluitenbelg. Koe man neemt nu Bruins Slot mee naar Eindhoven. Voor Knoop en fluitenberg wordt een oplos sing gezocht, wellicht bij Benfi- a. wellicht elders. an Wouters is de komende We seizoenen de eerste assis- van Koeman. Bruins Slot al als tweede assistent de nieu- e trainer op het veld bijstaan, aar ook tegenstanders analyse- on Joop Hiele (keeperstrainer) Luc van Agt (hersteltrainer) wpleteren de technische staf. an technisch directeur - Hid- ink combineerde het ambt van ainer met dat van technisch di- ïteur - komt er voorlopig niet. M nodig, vindt Westerhof. Het werk werd toch al voor het rootste dèel door Stan Valckx daan." Valckx zal als mana- 1 voetbalzaken samen met Wman en Westerhof de techni- fte zaken voor zijn rekening omen. GPD Oranje-spits Klaas-Jan Huntelaar (rechts) deinst terug voor een actie van Ron Vlaar, die voor Jong Oranje uitkomt. foto Ed Oudenaarden/ANP tie zou dat de kansen voor Hun telaar er een stuk kleiner op ma ken. Van Basten: „Maar het kan zijn dat ik een uitzondering maak. En als ik een vierde spits meeneem, gaan we niet met acht maar met zeven verdedigers naar het WK." De vraag is of John Heitinga daarb ij-is. Hij stond gisteravond centraal in de verdediging. De Ajacied stelde nadrukkelijk zijn kandidatuur: sterk in de duels en zijn medespelers duidelijk coachend. Dat is goed om te we ten .voor Van Basten, vooral om dat Heitinga (net als André Ooijer overigens) ook als rechts back uit de voeten kan. En als hij slechts zeven verdedigers meeneemt, is multifunctionali teit gewenst. Ernstig Kew Jaliens speelde rechts ach terin, maar hij moest een kwar tier voor tijd het veld verlaten met een diepe vleeswond in zijn linkerbovenbeen. Van Basten: „Het zag er ernstig uit. Hoe ern stig horen we later, Kew is nu naar het ziekenhuis." Vandaag sluit Oranje de trai ningsstage af in Noordwijk. Ver schillende potentiele basisspe lers ontbraken deze week in de badplaats: Edwin van der Sar, Mark van Bommel, Rafael van der Vaart, Robin van Persie en Khalid Boulahrouz. Andere steunpilaren van Oranje kwa men gisteravond in de oefenwed strijd niet (Van Nistelrooij, Ar jen Robben, Ooijer) of slechts een gedeelte van de wedstrijd (Phillip Cocu, Joris Mathijsen) in actie. Het leverde een slaap verwekkend spel op, met maar weing doelkansen. Na rust, toen Kuijt als middenvelder was inge vallen voor Cocu, kwam Oranje wat dichter in de buurt van het vijandelijke doel. Maar Babel ontnam Huntelaar een vrije kop- kans, Kuijt schoot zelf gehaast over en een vrije trap van Wes ley Sneijder scheerde over de lat. In de chaotische slotfase (met stormram Vennegoor of Hes- selink in de gelederen) verdien de Jong Oranje eigenlijk een doelpunt. Een treffer van Mar vin Emnes (Sparta) werd af gekeurd wegens buitenspel. Tien minuten voor tijd schoot Demy de Zeeuw (AZ) op de paal. GPD de drie topclubs in Nederland? Dat is altijd de club waar je de meeste successen hebt behaald. PSV dus." Zijn naam viel op De Herdgang al direct. Toch gingen er weken voorbij voordat Koeman een te lefoontje kreeg van PSV. Dat er vijf, zes andere trainers gepolst en besproken zijn, deert hem niet. „Als ik voorzitter was, zou ik ook met meerdere kandidaten praten. Je kunt niet alle pijlen op één man richten." Koeman bleef wat vaag over de mogelijkheden die PSV hem biedt. Over geld voor versterkin gen is concreet nog niet gespro ken. „Toezeggingen hebben is een ander verhaal, maar het is duidelijk dat we met PSV gaan proberen wéér een stap verder te komen en het elftal te verbete ren. Heel belangrijk daarbij is, dat Phillip Cocu voor het elftal behouden blijft. Ik ga morgen (vandaag) direct met hem in ge sprek. Hij is voor elke trainer het verlengstuk in het veld." Verder wil Koeman telefonisch contact leggen met Alex en Farfan, die nu reeds in Zuid- Amerika verblijven. „Als we al die spelers kunnen behouden, zou dat prachtig zijn. Met de jon ge talenten die PSV óók heeft en de routine in de as van het veld moeten we onze doelstellingen hoog leggen. Dus: tweede ronde Champions League, de titel en de beker. Dat streven moet le ven bij spelers en trainers. Er zit nog rek in dit team." Vijf minuten nadat hij maandag een akkoord had bereikt met PSV, belde hij met zijn voorgan ger Hiddink. „Als het aan mij ligt, is er geen probleem als Guus adviseur van de club wordt. We hebben een hele lan ge, vriendschappelijke relatie en delen onze visie op voetbal. Mijn visie op hoe PSV moet spe len, zal hoogstens op details an ders zijn. Ik kan natuurlijk al leen maar een groot chapeau aan Guus geven voor zijn werk bij PSV." Van een zware erfenis wil hij niet weten. „Bij Benfica ben ik ook begonnen op een moment dat de club voor het eerst sinds elf jaar weer eens kampioen was geworden. Ik besef terdege dat het niet gemakkelijk zal zijn, maar ik wil alles doen om het succes van Guus te continueren. Bij een club als PSV is alles wat minder is dan een titel een te leurstelling." GPD De Italiaan Ivan Basso, topfavoriet voor de eindzege in de Ronde van Italië, staat na de ploegentijdrit op een riante positie: de CSC-renner is vijfde op elf seconden. foto Maurizio Brambatti/EPA Basso blijft met CSC T-Mobile één seconde voor in ploegentijdrit door Ad Pertijs CREMONA - Jan Ullrich deed gisteren weer eens van zich spre ken. „Iedere keer als hij op kop kwam, werd zelfs ik bang dat ik niet zou kunnen volgen", zei zijn T-Mobile-ploeggenoot Ser gei Gontsjar nadat 'Der Jan' hem in de ploegentijdrit van Pia- cenza naar Cremona naar de ro ze leiderstrui van de Giro had geleid. Hoe ouder Ullrich wordt, hoe meewariger de buitenwereld spreekt over zijn onvermogen om goed door het voorjaar te ko men. „Bij het begin van het sei zoen was hij mijn grootste favo riet voor de Tourzege, nu niet meer. Omdat ik denk ik dat hij te laat begonnen is", liet Lance Armstrong enkele dagen gele den nog fijntjes weten. Op de tijdritfiets en op de lange rechte, warme weg van Piacen- za naar Cremona liet Ullrich met de wind in de rug zien dat hij nog altijd als geen anders zijn geliefde 'grosse Gange' kan trappen. Zo hard dat het de ploeg uiteindelijk de dagzege kostte. In de finale van de 35 ki lometer lange tijdrit werd het Matthias Kessler zwart voor de ogen. De Duitser moest aan klampen omdat de ploeg uit nog slechts vijf renners bestond. Op het einde moest hij toch lossen. De seconde die T-Mobile uitein delijk te kort kwam ten opzich te van winnaar CSC, lag over duidelijk bij Kessler. Bij T-Mo- bile werd er niet lang over ge treurd. „We hebben de roze trui en Jan Ullrich heeft een sterke indruk achtergelaten", zei ploeg leider Mario Kummer. Vooraf was gedacht dat de strijd om de zege een exclusief tweegevecht zou worden tussen CSC en Discovery Channel. Jan Ullrich en zijn ploeg fietsten daar dus vrolijk tussendoor. Discovery Channel legde 38 tel len toe op de Duitse ploeg. Van de klassementsrenners was Ivan Basso uiteraard de grote winnaar. Zijn ploeg won en hij pakte behoorlijk wat seconden ten opzichten van zijn concur renten Savoldelli (39 tellen), Di Luca (42), Cunego (1.04) en Si- moni (1.26). Voor teambaas Riis is de ploegentijdrit een erezaak. „Het is jammer dat deze discipli ne uit de Tour van dit jaar is ge schrapt", zei de Deense oud- Tourwinnaar. Zo had hij Fabian Cancellara ook aangetrokken om in de Tour-tijdrit kopman Basso aan belangrijke seconden tijdwinst te helpen. Riis is daar naast een van de ploegleiders die desondanks blijft geloven in de zin van de ProTour-ploeg- tijdrit in Eindhoven op 18 juni. „Het is de ideale wedstrijd om een man als Ivan Basso in top vorm te brengen. Het is een on derdeel waarin je heel diep moet gaan. Op een training lukt dat niet." De ploegentijdrit in Eindhoven werd vorig jaar gewonnen door Gerolsteiner. De ploeg dus van Stefan Schumacher, de man die in de roze leiderstrui op pad ging. „Denk niet dat mijn ploeg daarom wel eventjes de roze trui kan behouden", sprak de Duitser voor de start. „In Eind hoven reed destijds een heel an der team. Eentje met louter spe cialisten." Schumacher was dan ook niet teleurgesteld dat hij zijn trui moest afstaan aan de oude rot Gontsjar. Voor Remmert Wielinga zit de Giro er al op. De sterk begonnen Brabander kreeg op de rustdag koorts. Hij probeerde nog wel in te rijden, maar sterk verzwakt (hij had flink overgegeven) moest de Quick-Step-renner zich uiteindelijk gewonnen ge ven. GPD ZEIST - NAC Breda heeft na een slecht seizoen toch nog een kleine kans op een ticket voor Europees voetbal. Ne derland dingt op 4 juni mee naai- een extra plaats in het Uefa Cuptoernooi op basis van het Uefa Fair Play-klasse- ment. NAC Breda heeft dan als eerste eredivisieclub uit het Nederlandse sportiviteitsklassement, dat is gewonnen door Feyenoord, recht op het extra startbewijs. De Fair Play-ranglijst van de Uefa wordt samengesteld aan de hand van alle internationale wedstrijden die onder auspiciën van de bond in het afgelopen seizoen zijn gespeeld. Landen die gemiddeld een acht of hoger scoren, maken kans op een van de twee extra tickets voor de voorronde van de Uefa Cup. Nederland is één van die lan den. De loting vindt plaats in de rust van de finale van het Eu ropees kampioenschap onder 21 jaar op 4 juni in Portu gal. Hoeveel landen in aanmerking komen voor een extra Uefa-ticket is nog niet bekend, maar dat aantal is waar schijnlijk niet hoger dan tien. ANP BREDA - NAC benoemt zo goed als zeker vanmiddag Ear nest Stewart (37) als technisch manager. Beide partijen waren het gisteren in hoofdlijnen met elkaar eens. Voor zitter Willem van der Hoeven bevestigde de besprekingen met oud-NAC'er Stewart. „We praten voor de post van technisch manager maar met één man, en dat is Earnie Stewart. De verwachting is dat we er volledig uitkomen en dat we hem snel kunnen presenteren." GPD BRUSSEL - In de marge van het onderzoek naar fraude in het Belgische voetbal is een tweede zaak aan het licht gekomen. Opnieuw gaat het om gokkende Aziaten. Zij zouden Chinese studenten in België ronselen om tussen standen door te geven. Anders dan in Europa mag op de enorme Aziatische gok- markt nog tijdens een wedstrijd worden ingezet. De gok maffia blijkt nu regelmatig geronselde Chinese studenten naar Belgische wedstrijden te sturen met de opdracht om bi.j doelpunten onmiddellijk een sms-je te sturen, evenals de ruststanden. Als dat erg snel gebeurt, kan een kwaad willende flink scoren. De zaak kwam aan het licht in de nasleep rond de Chine se zakenman Ye, die spelers en trainers omkocht om uit slagen te beïnvloeden Toen die zaak ging rollen, begon nen clubs in de gaten te houden of er Chinezen bij hen op de tribunes kwamen. Dat bleek het geval. Nadat de poli tie drie zich verdacht gedragende mannen had opgepakt, kwam de zaak aan het licht. Vooralsnog is er geen ver band met de zaak rond Ye. GPD EINDHOVEN - Voetballer John de Jong van PSV is de ko mende drie maanden uitgeschakeld. De 29-jarige midden velder is woensdag geopereerd aan zijn knie en moet lang revalideren. Hij mist daardoor de voorbereiding op het nieuwe seizoen. De Jong kampt al een tijdje met blessures. Hij speelde op 20 maart zijn laatste wedstrijd voor PSV tegen Ajax. De operatie was noodzakelijk om weer een gezonde knie te krijgen. De knieband is een stukje ingekort. ANP van onze sportredactie WK-selectie tien spelers mee, die vier jaar eerder met Guus DEN HAAG - Zuid-Korea, dat Hiddink eveneens van de partij in 2002 als vierde eindigde, kan waren. Onder hen de voormalig aankomend WK opnieuw voor een stunt zorgen. Dat zei bonds coach Dick Advocaat gisteren tijdens een persconferentie in Seoel, waar hij zijn selectie be kend maakte. „De tweede ronde is absoluut haalbaar en daarna kan er van alles gebeuren", sprak de Neder lander hoopvol. „De selectie is goed in balans, dus ik denk dat we een hoop mensen in de we reld kunnen verrassen." Dick Advocaat neemt in zijn WK 2006 TURIJN - Het complete bestuur van Juventus is gisteren opge stapt na de al dagen aanhouden de onthullingen in de Italiaanse pers over de onoorbare praktij ken van het management van de club. Het presidium maakte al leen zijn aftreden bekend, niet de reden. Die laat zich echter raden. Door afgeluisterde telefoongesprek ken werd onlangs duidelijk dat directeur Luciano Moggi in over leg met het hoofd scheidsrech- terszaken de aanstelling van de arbiters voor de wedstrijden van Juve probeerde te regelen. Dat nieuws had een sneeuwba leffect. De Italiaanse voetbal bond voelde zich uiteraard aan gesproken door de inhoud van de telefoontaps. Preses Franco Carraro legde zijn functie neer, vice-voorzitter Innocenzo Mazzi- ni volgde zijn voorbeeld. Openbaar aanklagers in Turijn, Rome en Napels hebben inmid dels onderzoek gelast naar moge lijk gesjoemel op grote schaal bij verscheidene clubs uit de Se rie A, niet alleen met betrekking tot scheidsrechtersinzet maar ook tot spelers en hun transfers. De aandacht richt zich onder meer op de handel en wandel van het Italiaanse management bureau GEA, dat de belangen behartigt van bijna 200 voetbal lers en coaches. Aan het hoofd staat Alessandro Moggi, de zoon van. ANP/RTR PSV-spelers Lee Young-Pyo (Tottenham Hotspur) en Park Ji-Sung (Manchester United) en oud-Feyenoorder Song Chong- Gug (Suwon Samsung). Zuid-Korea is op het WK met Frankrijk, Zwitserland en Togo ingedeeld in groep G. Paraguay heeft kennelijk nog geen last van WK-koorts. De se lectie voor het wereldkampioen schap begon woensdag het eer ste voorbereidende trainings kamp met slechts twee spelers. Present in Ypane, net even bui ten de hoofdstad Asuncion, wa ren NEC-middenvelder Edgar Barreto en oudgediende Jose Cardozo. Bondscoach Anibal Ruiz was al lerminst in paniek. Conditietrai ner Tabarelli deed luchtig over de magere opkomst: „We begin nen vandaag en stoppen pas op 10 juli", sprak hij voortvarend. De finale van het WK in Duits land is op 9 juli. Paraguay is ingedeeld in groep B met Trinidad en Tobago, Enge land en Zweden. GPD/ANP ARNHEM - De beslissing om een plaats in het Intertoto-toer- nooi valt pas zondag in Ensche de. Vitesse en FC Twente hielden el kaar gisteravond in het Gelre- dome in hun eerste duel in de fi naleronde van de play-offs op 1-1. N'Kufo zette FC Twente voor rust op voorsprong. In de twee de helft maakte Junker gelijk voor thuisploeg Vitesse. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21