Racistische moorden in België «te Minister Verdonk zou Hirsi Ali hebben uitgezet PZC PZC Duinzicht Auto Economische groei hoger dan voorspeld jongeman doodt in Antwerpen Afrikaanse vrouw en tweejarig meisje El Baradei is optimistisch over Iran Oostkapelle wil Duitse fietsers verkeersregels leren Brugman CADEAU Sombogaart maakt film over De Ramp 25 Slachtpartijen Darfoer houden aan Prins bekijkt dijkversterking Ullrich doet van zich spreken 21 AmbachtHI MAANDMENU 23,50 Vrij zonnig en droog. Rustig voor wat betreft de wind en vanmiddag maxima tussen 18 en 24 graden. 248e jaargang no. 112 „ijdag 12 mei 2006 los nummer 1,25 criteria middag innrMax Steenberghe \NTWERPEN - Een 18-ja- jge jongen - volgens getui- een skinhead - heeft gis- teren in het centrum van intwerpen een vrouw en een tweejarig meisje dood geschoten. De politie gaat Jit van een racistisch mo- ief. )e dader zou extreemrechtse vnipathieën hebben. Vlak claar- -oorhad de jongen al een Turk vrouw neergeschoten, die rbij zwaar gewond raakte. )edader werd door een politie- ït in de buik geschoten. Hij zwaar bewaakt in een zie- enhuis. )e jongen had volgens de justi- ie in Antwerpen gisterochtend en geweer gekocht. Daarmee ing hij de stad in en schoot ven na elf uur vlakbij de Grote larkt een Turkse vrouw, die op bankje zat, in haar buik. Ze aakte zwaargewond, maar was vond buiten levensge- aar. De man liep door en choot twee straten verder, in e Zwartzusterstraat, gericht ip een Afrikaanse au-pair en kei 2-jarige meisje op wie ze pas- e. Beiden stierven ter plekke, ien politieagent die in de buurt (as, hoorde van de aanslag en Bg de jongeman lopen. Na hem Iriemaal gewaarschuwd te heb- 0idat hij zijn geweer moest Ia ën vallen, schoot de agent hem zijn buik. Waarschijnlijk cordt de jongen vandaag ver word, als hij daartoe in staat is. SCHIPHOL - Het hoofd van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) Mohamed el Baradei is optimistisch over een oplossing in het geschil van het Westen met Iran over de verrij kingvan uranium. Dat verklaar de hij gisteren op Schiphol. El Baradei is in Nederland, omdat hij morgen in Middelburg een Four Freedoms Award krijgt uit gereikt. El Baradei heeft de laatste da- [en gezien 'dat het de goede rant op gaat', zei hij. Het Wes- en bereidt een pakket maatrege- en voor dat Iran moet bewegen te zien van de verrijking van iranium. Gaat Iran daarop in, dan zijn sancties door de Veilig- leïdsraad van de baan. El Baradei heeft Iran echt op een eigen atoompro- ramma, maar moet het land oldoen aan de internationale re- iels van controle en veiligheid. Wij willen graag zeker weten at het Iraanse atoomprogram ma voor vreedzaam gebruik is edoeld." üleen aan de onderhande kan een echte op- worden bereikt, aldus ilBaradei. Het voorstel aan [an gaat niet alleen over het nu- programma, maar ook ver veiligheid in het Mid- len-Oosten en handel in techno- Pagina 4 Award versterkt positie van het IAEA Meteen na de daden werd ge sproken van een racistische moord door een skinhead. Vol gens het parket had de kaalge schoren jongeman stickers en in signes op zak die 'van extreem rechtse sympathieën getuigen'. Ooggetuigen spraken echter van een 'gothic'. Jongeren van deze stroming zijn in het zwart ge kleed, hebben lang haar, maken zich zwaar op en koketteren met de dood. Maar er is geen gemeenschappelijk gedachte goed, zoals het extreemrechtse van de meeste skinheads. Gister avond is in het huis van de ver dachte racistisch materiaal ge vonden. De schietpartij is hard aangeko men in België. Het land was net bekomen van de 'mp3-moord', een aanvankelijk aan Noord- Afrikanen toegeschreven mis daad, waarbij een jongen in het Brusselse Centraal Station is ge dood om zijn mp3-speler. Later bleken de daders Polen te zijn. Afgelopen weekeinde sloegen in Brugge v-ijf skinheads twee al lochtone jongens in elkaar. Een van hen ligt nog in coma. Drie daders zitten vast. Premier Guy Verhofstadt riep gisteravond de samenleving op 'niet verstrikt te raken in een spiraal van geweld'. Hij ver oordeelde de 'gruwelijke en laf hartige moord' en sprak van 'duidelijk racistische motieven'. Omwonenden bekijken de plek in de Zwartzusterstraat in Antwerpen waar een 18-jarige jongen een vrouw en een kind doodschoot. door Selma Osman OOSTKAPELLE - Ze fietsen op een tweezijdig fietspad rustig links tegen de stroom in en ze rij den op voetpaden waar wande laars lopen. Duitse toeristen be grijpen helemaal niets van de verkeersregels, vindt de dorps raad van Oostkapelle. Daar moet hoognodig wat aan gedaan worden, stelt dorpsraad voorzitter S. Lous, want het ver keersgedrag levert ergernis en (Advertentie) vervelende situaties op. „Duit sers kennen onze verkeersregels niet", zegt hij. Inmiddels is het plan opgevat om in een recrea- tiekrantje een artikel op te ne men met fietstips voor Duitse toeristen. De gemeente Veere werkt het idee verder uit. De ergernissen beperken zich niet alleen tot Oostkapelle. In de Veerse Kwaliteitskring, waar in onder meer de stads- en dorpsraden, de ondernemers, de VW en de gemeente zitting heb ben, is al verscheidene keren aandacht gevraagd voor het fietsgedrag van Duitse vakantie gangers. Ook tussen Oostkapel le en Domburg en Oostkapelle en Serooskerke waar aan weers zijden fietspaden liggen, ziet Lous Duitse toeristen in tegen overgestelde richting rijden. Boswachter Piet de Keuning zei deze week in de PZC dat Duitse fietsers een probleem vormen in De Manteling, tussen Domburg en Oostkapelle. In dit natuurge bied rijden ze op plaatsen waar fietsen verboden is. Lous denkt dat het onaangepas te fietsgedrag grotendeels te wij ten is aan onwetendheid. Daar om moet het plan om de toerist te informeren volgens hem 'posi tief' gezien worden. „We moeten natuurlijk wel oppassen dat we geen recreanten voor het hoofd stoten." C. Schönknecht, directeur van de VW Walcheren en Noord-Be veland, reageert afwachtend. „Als het artikel ook veiligheid voor de toerist inhoudt, vind ik het wel een goed idee." VACATURES Bent u de Planner (m/v) die T.S.A. te Vlissingen zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Advertentie CT7 LUXE3-DAAGSE GRATIS CRUISE CADEAU MONTAGE EN '"raSSSr AANSLUITEN KEUKENS s. BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 "oor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op v WHIRLPOOISYSTEEM t.w.v. €950,- EIJ MMOOP VAN BN CQMftïTE iADKAMES door Frank Hendricks DEN HAAG - Rita Verdonk zou haar VVD-partijgenoot Ayaan Hirsi Ali het land hebben uitge zet als zij destijds minister van Vreemdelingenzaken was ge weest. Het Tweede Kamerlid Ayaan Hirsi Ali loog in 1992 over haar AMSTERDAM - Regisseur Ben Sombogaart gaat een film ma ken over de watersnoodramp van 1953. Dat heeft producent Alain de Levita van NL Film TV gisteren bekendgemaakt. De film heet De Storm. De film gaat over de onmogelij ke liefdesrelatie tussen de jonge Zeeuwse visserszoon Boet en burgemeestersdochter Fay. De complicaties die hun relatie met zich meebrengt, komen tot een climax in de nacht van De Ramp. De bedoeling is dat de film volgend jaar Kerstmis in de bioscopen te zien is. ANP land van herkomst. Ze zei dat ze uit het door burgeroorlog en hongersnood verscheurde Soma lië kwam. In werkelijkheid woonde ze al jaren als vluchte ling in het veilige Kenia. „Als ik toen minister was geweest, had ik je teruggestuurd", zei Ver donk onlangs in een privége- sprek tegen het Kamerlid. Dat verklaarde Hirsi Ali gister avond in het programma Zem- bla. Aanleiding voor de uitlating was de commotie rond de Ko- sovaarse scholiere Taïda Pasic. KATWIJK - Veel mensen met oranjekoorts gisteren in Kat wijk. Liefst 7500 mensen waren afgekomen op het eerste oefen duel van het Nederlands elftal in aanloop naar het WK, dat over vier weken begint. Fans zonder kaartje bekeken het duel mm met Jong Oranje (0-0) vanaf de duinen rond het sportcomplex. Sommige fanatiekelingen pro beerden vanuit bomen iets mee te krijgen. foto Ed Oudenaarden/ANP pagina 21 Van Basten is er uit De Arabisch-Europese Liga (AEL) zal na de 'racistische slachtpartij' haar verantwoor delijkheid opnemen, zegt de als extreem bekendstaande islami tische organisatie in een pers bericht. Het extreemrechtse Vlaams Be lang nam onmiddellijk afstand van de daden. Kanjerloterij bij Audi Het vredesakkoord tussen rebellen en de Soedanese re gering ten spijt wordt er in de regio Darfoer nog steeds gemoord en zijn verkrachtingen aan de orde van de dag. In het gebied wemelt het van politie en veiligheids agenten, maar die bieden geen enkele bescherming aan de vluchtelingen. Dat is het oordeel van Louise Arbour, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties, na een reis in het ge bied. Prins Willem-Alexander heeft zich gisteren op de hoog te gesteld van de aanpak van de zwakke schakels in cle kustverdediging, met name in WesUZeeuws-Vlaanderen en de Zuidwest- Walcheren. De prins bekeek de situatie op het Vlis- singse Nollehoofd en keek vanuit de lucht naar de kust strook tussen Bres- kens en het «f Zwin. I m Wielrenner Jan Ullrich reed zich gisteren weer eens in de kijker. Tijdens de ploegentijdrit in de Ronde van Italië ge selde de Duitser zijn eigen ploegmaten bij T-Mobile door in een moordend tempo op de pedalen te trappen. En door dat te veel van hen de oud-Tourwinnaar niet konden bij benen, ging de dagzege niet naar de Duitse for matie. Het Deense CSC won met één seconde verschil. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 8; Gezondheid: 9; Radio Televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21, 22 en 23; Redactie Reactie: 24; Auto: 25 en 27 foto Marien Ludo/GPD van onze redactie economie DEN HAAG - De Nederlandse economie zit volop in de lift. Iri het eerste kwartaal groeide de economie met 2,9 procent, het hoogste cijfer in ruim vijf jaar en veel meer dan voorspeld. Ook de werkgelegenheid neemt snel ler toe In de eerste drie maan den van dit jaar waren er 85.000 banen meer dan een jaar eerder. Dat bleek gisteren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De export is de be langrijkste motor van de groei. Bovendien geeft de Nederlandse consument flink meer geld uit en wordt er meer geïnvesteerd. In vergelijking met het laatste kwartaal van 2005 komt de groei over de eerste drie maan den uit op 0,2 procent. Mensen gaven in die periqde meer uit aan consumentenelektronica, meubelen, kleding en auto's. Het is voor het eerst in jaren dat de consument weer wat extra spendeert. Het bedrijfsleven in vesteerde meer in woningen, computers, machines, vrachtau to's en bedrijfsgebouwen. De export steeg met 7,1 procent, ruim boven het gemiddelde van 5,9 procent over heel 2005. Het gaat vooral om wederuitvoer, producten die elders worden ge maakt en na bewerking in Ne derland verder worden ver kocht. Ook de export van volle dig in Nederland geproduceerde producten en diensten nam toe. (Advertentie) Uw parketspecialist BUITENRUSTSTRAAT 20 MIDDELBURG Hirsi Ali belde naar Verdonk om zich in te zetten voor het meisje dat met uitzetting werd bedreigd. „Ik heb ook gelogen over mijn verleden", zei ze te gen Verdonk. De minister zei ronduit dat Hirsi Ali dan ook had moeten vertrekken. Gefingeerde identiteit Ayaan Hirsi loog in 1992 tegen de immigratiedienst niet alleen over haar land van herkomst, maar ook over haar leeftijd en haar naam. In werkelijkheid heet ze Ayaan Hirsi Magan en is ze in 1969 geboren en niet in 1967. Door haar leugens be schikt ze nog steeds over een ge fingeerde identiteit. De WD had daar overigens weet van. Hirsi Ali heeft er ook eerder over gesproken in interviews. Het onafhankelijke Tweede Ka merlid Hilbrand Nawijn, des tijds directeur van de Immigra tie- en Naturalisatiedienst IND, heeft gisteren Kamervragen ge steld naar aanleiding van de uit zending van Zembla. Hij wil van de minister weten of het lie gen van Hirsi Ali reden kan zijn om alsnog haar Nederlander schap in te trekken. Volgens Na- wijn vervalt 'de basis van de ver gunningverlening' als een asiel zoeker onjuiste informatie ver strekt. GPD (Advertentie) nummer: postcode: telefoon: Ipost [bankrekeningnummer Handtekening. PZC bv gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens In de cololen leest u er meer over Kijk op www pre nl/abonneren. bel gratis 0S00 - 0231231 ol stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag vag mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.55)*. O per kwartaal met automatische incasso 59.75)'. CD pet iaat met automatische incasso (€229,20)*. mei gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1