Muskens wil open opvolger Gedichten op een lekkere beat PZC Marco Beasly zingt weemoedig en opbeurend 18 19 Hulpbisschop wellicht al over twee maanden jn Breda Rommelmarkt voor goed doel kunst Nieuwe website voor Schelde Jazz Bouw appartementen blijft uit Elektronisch kinddossier werkt Bedrijfsbusje gekanteld op A58 Bluesbox live in café De Pompe Mini-festival in Hoedekenskerke Bl0f neemt fans mee naar Marokko en indf vrijdag 12 mei 2006 BREDA - Bisschop Muskens van Breda houdt er rekening mee dat de paus al over twee maanden de door Muskens ge vraagde hulpbisschop benoemt. Maar het kan ook september worden, of nog later." Muskens, zelf jarenlang gelou terd in clericaal Rome, heeft de ervaring dat bisschopsbenoemin gen veelal afkomen 'net vóór of net na de vakantie'. „Rome ligt in augustus stil. Juli of septem ber komen daarom zeker in aan merking." De zeventigjarige Bredase bis schop sluit echter ook niet uit dat de benoeming van een hulp bisschop met recht van opvol ging in Breda in één pakket wordt behandeld met de opvol ging van kardinaal Simonis, die in november 75 jaar wordt, de geëigende pensioenleeftijd voor bisschoppen. Een dergelijke combinatie zou vertraging kun nen opleveren. Muskens verklapt dat alle drie door het Bredase kapittel voor gedragen kandidaten voor hem acceptabel zijn, al heeft hij er wel een duidelijke favoriet on der. De Nederlandse bisschoppen, wier mening ook zal worden ge waagd, hebben vorig jaar nog een lijst van een stuk of acht kandidaat-bisschoppen op het Vaticaan achtergelaten. Niet al le Bredase kandidaten staan op die lijst. „Maar ik heb in elk ge val een goed gevoel over de aan staande benoeming. En ik bid daar natuurlijk ook voor." OVEZANDE - De vrouwenbond van Ovezande houdt zaterdag 13 mei een rommelmarkt op het terrein van de Witte Hoeve aan deBloemenstraat. De opbrengst gaat in zijn geheel naar de stichting Hulp op het platteland in South-Nyanza, die zich inzet voor de minder bedeel den in Kenia. De rommelmarkt duurt van 12,00 tot 17.00 uur. door Jan Reijnders Bisschop Tiny Muskens van Breda heeft meer dan goede hoop dat zijn opvolger zijn beleid zal voortzetten. De bisschop staat op goede voet met de hui dige pauselijk gezant in ons land, de Fransman mgr. Francois Bacqué. En die speelt een sleutelrol in Muskens' op volging. Muskens heeft in een brief aan paus Be- nedictus XVI van 2 februari 2006 om een zogenoemde bisschop-coadjutor ge vraagd. Dat is in feite een hulpbis schop, van wie op voorhand vaststaat dat hij te zijner tijd de bisschop zal op volgen. Reeds op 3 maart antwoordde het Vaticaan dat de Heilige Vader, in overleg met de prefect van de Congrega tie voor de Bisschoppen, het Bredase verzoek heeft ingewilligd. Begin april deponeerde het Kathedrale Kapittel van het bisdom via de apostolisch nun tius een voordracht van drie priesters bij de paus. Op de voordracht staan, naar verluidt, zowel kandidaten van binnen als van buiten het bisdom. Kandidaten van bin nen hebben Muskens' voorkeur. „Het is de bedoeling dat ik de coadjutor in werk. Dat gaat vëel sneller als iemand het bisdom al kent. Ik ben zelf een Bra bander, maar toen ik hier in 2004 van uit Rome in Breda werd benoemd, wist ik niet waar Ovezande ligt. Van Ril- land-Bath had ik nog nooit gehoord. Dat scheelt inwerktijd." Natuurlijk zijn er belangrijker benoe mingscriteria dan topografische kennis van de prelaat in spe. „Zeker, het moet eerst en vooral iemand zijn die-hij cfit bisdom past. Wat dat wil zeggen? Dat het iemand is met zorg voor de samenle ving en de diakonale instellingen. En heel belangrijk: dat het een open en communicatief iemand is. Ja, ik zou graag iemand zien die-ahndacht voor za- Bisschop Muskens van Breda is nu zeventig jaar, maar wil eerder dan de 'pensioen gerechtigde' leeftijd van 75 jaar stoppen. foto Johan van Gurp ken durft te vragen, aan de weg durft te timmeren." Gezien zijn goede relaties met de nun tius, de gezant van de paus in ons land, mag Muskens er op vertrouwen dat zijn wensen op dit punt worden ingewilligd. „Vanaf 1962, bij de komst van mgr. De Vet, en in de" lange periode van mgr. Ernst heeft het bisdom Breda een be paalde lijn en stijl ontwikkeld en ge volgd, die ik dolgraag bestendigd zou zien. De nuntius kan zich daar kenne lijk in vinden. Bij elke denkbare gele genheid dringt hij er bij mij op aan dat ik zo lang mogelijk moet blijven. Nei se- culi dei seculi, zegt hij dan in het Itali aans. Tot in de eeuwen der eeuwen, zou den wij zeggen. Voor een bisschop wil dat zeggen: tot zijn 75e. Maar hij weet dat ik graag iets eerder weg zou gaan. Over een jaar of drie of zo." De nuntius is doende de kandidaten te screenen. Mogelijk aan het begin of juist aan het eind van de zomer zal de paus een coad jutor in Breda benoemen. „Niet dat de paus zich er echt mee zal bemoeien. Maar hij laat zich er wel over bijpraten voordat hij zijn handtekening zet." Houwdegens De feitelijke benoeming wordt gedaan door de Fabbrica Dei Vescovi, de 'bis- schoppenfabriek' van kardinaal Re. Muskens heeft goede hoop dat die geen roet in het Bredase eten zal gooien, zo als in de gepolariseeerde jaren zeventig en tachtig nog gebeierde in Roermond, Den Bosch en Haarlem, waar clericale houwdegens als Gijsen en Ter Schure het op drift geraakte kerkvolk in het ga reel poogden té krijgen. „Nee hoor, ik ga ervan uit dat Rome de variëteit en eensgezindheid van het Nederlandse bis schoppencollege koestert. Natuurlijk, de Fabriek kan zeggen: die kandidaten deugen geen van drieën, maar ik ga er van uit dat de nuntius adviseert één van de drie voorgedragen kandidaten te be noemen en dat dit dan ook gebeurt." Volgens Muskens is '45 tot 60 jaar' de ideale leeftijd voor een nieuwe bis schop. „Ik was zelf 58, toen ik benoemd werd." Een taakverdeling met de nieuwe man staat hem nog niet voor ogen. Maar het is geen geheim dat de bisschop zijn be komst heeft van veel en lang vergade ren. „Het hoort erbij. Je kunt niet men sen uit alle windstreken optrommelen en er dan zelf niet bij zijn." De coadju tor kan straks dit soort taken op zich ne men. „En er is nóg een vicaris-generaal: Vincent Schoenmakers." De nu zeventigjarige Muskens zou zich graag over enkele jaren terugtrekken in een klooster, bijvoorbeeld in Zundert, waar hij nu al veelvuldig, en soms lang durig, te gast is en waar hij door de gas- tenpater de 'slimme boer' wordt ge noemd. Vliegende haast is daar niet bij, bezweert de Bredase bisschop. Zijn ge zondheid is, na de herseninfarcten van 1999, meer dan redelijk. Hij loopt niet als een kievit en zijn stemgeluid heeft aan kracht ingeboet, maar dat is het dan ook wel zo'n beetje. „Ik gebruik geen suiker en vet. Bloeddruk en ge wicht zijn goed. Eigenlijk is alles in or de. Ik zwem elke vrijdag en in het week einde wandel ik twee uur." TERNEUZEN - Het festival Schelde Jazz heeft een nieu we website. Op www.scheldejazz.nl zijn naast nieuwtjes over het festival, dat van 9 tot en met 11 juni voor cle 34e keer in de Terneuzense binnenstad wordt gehouden, ook algemene wetenswaardigheden over de jazzscene te vin den. De geschiedenis van het jazzfestijn komt eveneens ruimschoots aan bod. Op de site zijn overigens ook de eer ste namen van de komende editie bekendgemaakt. Zo geeft Tijs van Leer acte de présence met het Mike del Fer- ro Trio. Andere namen zijn New Cool Collective, Connec ted (met John Ruocco) en DJ Maestro. YERSEKE - Het perceel aan cle Marijkelaan in Yerseke, waar vroeger de Meermarkt stond, blijft nog lange tijd braak liggen. Projectontwikkelaar Geldria uit Harder wijk zegt nog steeds van plan te zijn er seniorenapparte menten te bouwen, maar heeft nog geen idee wanneer Het is nog niet eens bekend hoeveel woningen er komen, laat staan hoe ze eruit gaan zien. Over het hoe en waarom van de vertraging - in eerste instantie zou al in 2005 wor den gebouwd - wil een woordvoerster van Geldria geen uitspraken doen. In de gemeenteraad werd onlangs nog geklaagd over het feit dat het perceel, dat op een vrij pro minente plek in het dorp ligt, zo lang braak blijft liggen. Het college zei toen weinig te kunnen doen om het plan te versnellen. De bal ligt bij de ontwikkelaar. MIDDELBURG - Het elektronisch kinddossier voor alle Zeeuwse kinderen begint in voorlopergebied Walcheren zijn vruchten af te werpen. De Walcherse consultatiebu reaus zijn nu zover dat ouders afspraken kunnen regelen voor alle bureaus op één telefoonnummer. Walcheren loopt voorop bij de vorming van de elektronische kinddos siers. Daarmee moet in de toekomst alle informatie over gezond heid en ontwikkeling van alle Zeeuwse kinderen van nul tot negentien jaar raadpleegbaar worden voor de organi saties in jeugdgezondheidszorg en jeugdwelzijn. Het sys teem moet voorkomen dat problemen bij een kind te laat gezien worden doordat informatie van consultatiebu reaus en jeugdarts niet op elkaar aansluit. De Walcherse consultatiesbureaus zijn vanaf 2004 overgegaan van pa pieren dossiei-s naar het computerdossier. De automatise ring is nu zover dat de afspraken voor alle consultatiebu reaus via telefoonnummer 0118- 597300 gemaakt kunnen worden. Het nummer is op kantoortijden te bellen. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Op de noordbaan van rijksweg A58 bij 's-Heer Hendrikskinderen, in de richting van Vlissingen, is gisteren rond het middaguur een be drijfsbusje gekanteld. Het bedrijfsbusje viel op de linker zijde en kwam na enkele meters tot stilstand. De bestuur der, een 45-jarige Goesenaar, liep verwondingen aan hoofd en rug op en is naar het ziekenhuis gebracht. Het verkeer kon nog over één rijstrook de plaats van het onge val passeren, wat ongeveer een uur - tot het busje weg was - geleid heeft tot lichte vertraging. Het busje is waar schijnlijk gekanteld door een onverhoedse stuurbewe- ging. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De samenwer king is begonnen met een mis verstand. Gitarist Bob Rogano- vic sprak in de kroeg Willem Streep aan in de overtuiging dat hij zanger was van een band. „Nee, ik ben dichter, maar ik zou best wel wat met muziek willen doen", antwoordde Streep. Het project Dichter bij de blues was geboren. Morgen presenteren Streep en Roganovic wat zij noemen hun 'crossover' van cd en dichtbun del. Het is een boekje getiteld Dichter bij de blues. Daarin staan achttien gedichten van Streep. Op de bijgeleverde cd is te horen hoe hij ze voordraagt, begeleid door gitarist Rogano vic. Omgekeerd zou je ook kun nen zeggen dat het een cd is met gesproken teksten van Streep en muziek van Roganovic, voorzien van een tekstboekje dat wel een dichtbundel lijkt. „Het is gewoon een project waarin twee kunstvormen wor den gecombineerd", verklaart Roganovic. „Het lijkt misschien alsof we Vinkenoog en Spinvis nadoen en aansluiten op een frend, maar dat is niet zo. Twee jaar geleden hebben we elkaar ontmoet en besloten we dit te gaan doen. Het heeft even wat tijd gekost voor het ervan kwam. Wat telt is dat wij moge lijkheden zagen om samen iets te doen. We doen niet iemand na." De gedichten van Streep zijn toegankelijk en recht voor zijn raap. „Ik vind leesbaarheid be langrijk", zegt hij. „Ik hou niet van gedichten waar je een woor denboek bij moet pakken." De Dichter Willem Streep (links) en gitarist Bob Roganovic verzorgden samen het boekje met bijbehorende cd Dichter bij de blues. foto Ruben Oreel - DOES - De Middelburgse blues- t formatie Bluesbox geeft zondag 14 mei vanaf 16.00 uur een live o? optreden in café De Pompe aan ee de Goese Markt. I iltij Zanger Jeroen Schoote is in De n di Pompe voor het laatst te zien als io£ leadzanger van Bluesbox. De voi nieuwe frontman van de band, de leadgitarist van de band Vin- 'The Prince' Vinkoert, geeft i.t ook een voorproefje. Bluesbox speelt bluesklassiekers uit de ja ren zestig en zeventig. combinatie met Roganovic' gi taarspel verlaagt een eventuele drempel nog verder. „Willems gedichten hebben een lekkere beat", aldus de gitarist. „Daar kan ik bij aansluiten. Af en toe klinkt het echt alsof er een mi trailleur staat te ratelen." Kleur Volgens Streep voegt Roganovic met zijn gitaarspel kleur toe aan de gedichten. „Met hem erbij klinken mijn teksten zoals ze moeten klinken. Het zijn dan echt gedichten die staan." Roganovic heeft zijn hele leven in bandjes gespeeld. Moeiteloos schudt hij de ene na de andere melodie uit zijn mouw. Daarvan heeft hij bij Dichter bij de blues volop gebruik gemaakt, vertelt hij. „Mijn motto is: beter goed gejat dan slecht geschreven. Ik beschouw de popmuziek als een snoeptrommel waaruit je kunt graaien. Ik heb bij de teksten steeds gezocht naar de juiste sfeer. Qua power en inhoud gaat het van Robert Johnson tot Led Zeppelin. Er zitten ontroerende gedichten bij en soms is het mes scherpe satire." In de opbouw van de set, zowel live als op de cd, wordt naar een climax toegewerkt. Het laatste gedicht heet 'De tranen van Al lah'. Het is Streeps visie op de oorlog in Irak: Het huilt de regen brengt een storm van granaten naar be neden morgen komen ze weer als een vage mist als een hagel storm het dagelijks rantsoen dood en verderf/ op iedere straathoek een bloederige man of vrouw kinderen geen uitzon dering volgens het witte boor- dentuig brengen bommen im mers bevrijding. Roganovic gaat hierbij helemaal loos op zijn elektrische gitaar, wat onvermijdelijk herinnerin gen oproept aan Jimi Hendrix' muzikale protest tegen de oor log in Vietnam. Streep en Roganovic zien tal van mogelijkheden om hun werk ten gehore te brengen, niet HOEDEKENSKERKE - Op het terrein van de Stoomtrein Goes- Borsele aan de Waardweg in Hoedekenskerke is morgenavond, za terdag 13 mei, een minimuziekfestival. Vier bands treden op: de rockmetalband Conspiracy, DjaZaRhoo (meerdere muziekstijlen, volgens de organisatie), Tepid Decoys (mu ziek in rock'n rollstijl, jaren zestig- en zeventigmuziek) en Tinus and the Gag reflex (muziek met cabaretinvloeden). Het mini-muziekfestival in het kader van het Weekend Amateur kunst Borsele begint om 20.00 uur en is tot 23.00 uur. alleen in Zeeland. „We moeten dan wel toegelaten worden tot een bepaalde cirkel", stelt Ro ganovic. Nieuwe kleren „De Bart Chabots en Jules Deel- ders van deze wereld vangen duizenden euro's voor een pau ze-act van een halfuurtje. Men sen lachen erom, omdat ze er nu eenmaal voor hebben betaald. In mijn ogen zijn het de nieuwe kleren van de keizer. Wij gelo ven in ons project en we krijgen ook veel enthousiaste reacties. We hebben er schijt aan of het li terair is. We zijn overtuigd van de kwaliteit. We kunnen uitste kend uit de voeten in kleine kroegjes, maar daar beklijft dit project niet. Deze combinatie van tekst en muziek is het waard om een hoop oren te be reiken." Dichter bij de blues wordt mor gen om 22.00 uur gepresenteerd in De Piek in Vlissingen. Voor Napolitaan komt men van heinde en verre door Ernst Jan Rozendaal VEERE - Marco Beasley is een fenomeen. De Italiaanse zanger is de ster van het Festival Oude Muziek. Als hij optreedt, komen mensen van heinde en ver om naar hem te luisteren. Zo ook giste ren in de Grote Kerk in Veere, waar Beasley een programma bracht met originele liederen en gedichten uit zijn geboortestad Napels. Willem van der Kuijlen uit Til burg: „Ik heb wel vijf kwartier heen en vijf kwartier terug over voor deze onvergetelijke ervaring. Ik heb zijn muziek ook op cd, maar live is het al tijd anders en mooier. Zeker hier. Ik zat helemaal vooraan, hij liep bijna over mijn tenen. Dit is een enorme ruimte, maar ik vond het verbluffend zoals Bèasley met alleen zijn stem en pianobegeleiding die hele kerk vulde. De liederen waren weemoedig en toch op beurend. Dat is de kwaliteit van Beasley. Hij ontroert je. Ik ben vaak in Italië geweest. Je kunt daar soms overrompeld worden door de manier waar op de lucht opentrekt en de zon doorkomt. Dan wordt je gemoed geraakt en toch ben je opgewekt vanwege die heldere dag. Dat is precies wat er ge beurt als Beasley gaat zin gen." Josje Noorlander uit Groene- kan (bij Utrecht): „Ik heb Mar co voor het eerst gehoord in een concert met het Neder lands Blazersensemble. Ik zat stokstijf op de bank toen ik zijn stem hoorde. Hij zingt niet alleen, hij kan zingend vertellen. Zijn stem is uit dui zenden herkenbaar. Niemand heeft zo'n timbre en zo'n zeg gingskracht. Wat hij doet, is in tens ontroerend. Het leek me heel speciaal om hem in deze kerk te horen. Ik ken de omge ving, want mijn moeder komt uit Westkapelle. Met dit mooie weer hebben we er een heer lijk middagje Veere van ge maakt. Het concert voldeed he lemaal aan mijn verwachtin gen. Geweldig vond ik het. Ook als je geen programma boekje zou hebben en geen Ita liaans verstaat, komt dit toch bij je binnen. Marco verklankt de betekenis van de woorden." Fred Godthelp uit Middel- bux-g, bestuurslid van de Stich ting Kamermuziek Zeeland: „Marco Beasley is heel bekend bij het Festival Oude Muziek in Utrecht. Ik heb hem daar een paar keer zien optreden. Hij is een blijverdje, een plak- kertje. Heb je hem eenmaal ge hoord, dan wil je hem vaker horen. Dat hij naar Veere komt, is uniek en onvoorstel baar. Natuurlijk ben ik niet jaloers. Het Muziekfeest Middelburg is totaal geen concurrent van de Muzieknegendaagse in Veere. Waar het om gaat, is dat Beasley naar Zeeland is ge komen. Dat is ronduit fantas tisch. Wat hij hier liet zien, was een soort muzikale confe rence. Zo had ik hem nog nooit meegemaakt. Hij zingt liederen van het volk en brengt op een beschaafde ma nier de emoties die daarbij ho ren over op het publiek. Beasley doet precies waar mu ziek voor bedoeld is: hij weet emoties op te roepen en te ge leiden." HILVERSUM - Bief gaat dit najaar naar Marokko om een nieuw nummer op te nemen. De ban neemt op deze reis een aantal fans mee, zodat zij van dichtbij kunnen meemaken hoe een Blof-nummer tot stand komt. De reis is een extra onderdeel van de wereldreis die de arties ten maakten voor hun laatste cd Umoja. Blof bezocht dertien landen en maakte overal een lied samen met een artiest uit dat land. Die cd kwam onlangs uit en daarvan zijn de nummers Hem- mingway en Aanzoek zonder rin gen als single uitgebracht. Ongeveer vijfenzeventig fans krijgen de kans om mee te gaan met de mannen van Blof. Zij zijn aanwezig bij een akoestisch optreden van de band en bij de opnamen van het nummer dat Blof met lokale muzikanten gaat maken. De fans kunnen via de internetsite van de groep de reis boeken of winnen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19