Niet onbeperkt bouwen in natuur PZC Je dag is goed als je dat smoeltje ziet Goedkope lessen thaiboksen voor jeugd in Paauwenburg Evenementen dit jaar vrij van precario Aangepast plan provincie biedt ruimte voor groei Middelburg OM eist dat veelpleger wordt opgenomen Rommelmarkt Vrouwenpolder Knuffelmiddag Kinderboerderij Zendingsdienst Tocht per mountainbike Met een koets op tuinbezoek 15 Ecoscope krijgt nieuwe stoelen Snorfietsster gewond na aanrijding Eendjes niet te veel voeren Deelnemer kassenproject haakt af fWNadia Berkelder MIDDELBURG - Dat Middel burg mag bouwen in gebied dat is aangewezen als nationaal landschap, wil niet zeggen dat het ook gebeurt. Volgens wet houder H. Kool-Blokland van ruimtelijke ordening wordt elk bouwplan zorgvuldig beoor deeld. Middelburg willen blijven Woeien en daarvoor is ruimte nodig". Afgelopen najaar leek het erop dat de provincie de am- MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Valente eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg de opname van een 47-jarige veelpleger uit Vlissingen in een Inrichting voor Stelselmatige Daders. De verdachte voelde niets voor de twee jaar durende ISD-Maat- regel. Hij zei al lang niet meer verslaafd te zijn aan verdovende middelen en ontkende elke be trokkenheid bij drie woning inbraken in Vlissingen. Tegen zijn zus, een 43-jarige vrouw uit Vlissingen, werd wegens heling van gestolen spullen een jaar cel straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist. De officier achtte bewezen dat de man half januari een van de drie woninginbraken had ge pleegd. Een schroevendraaier leidde naar het spoor van de ver dachte. Voor de overige twee in braken, op 17 en 31 december, vond Valente. heling' bewezen. Met gestolen pinpassen werd drieduizend euro opgenomen en er werd gepind in winkels. Ge tuigen hadden de broer en de zus herkend. De Vlissinger heeft een omvangrijk strafblad met vermogensdelicten, die volgens de officier te maken hebben met zijn drugsverslaving. Uitspraak op 24 mei. agenda STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Volksuniversiteit, 9.30 I uur: bomenwandeling door de stad; VLISSINGEN - Coosje Busken- straat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; VROUWENPOLDER - Op het schoolplein aan de Nieuwstraat in Vrouwenpolder wordt zater dag een rommelmarkt gehou den. De markt duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Er is ook een kinder- |kledingbeurs, boekenbeurs en er worden landkaarten ver- I kocht. De opbrengst is voor de viering van het honderdjarig be staan van basisschool de Goede Polder. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bities van Middelburg blokkeer de, door te stellen dat er binnen de grenzen van het nationaal landschap alleen vbor de eigen bevolking gebouwd mag wor den. Middelburg zou de helft van de nieuwe woningen binnen de bebouwde kom moeten bou wen. De gemeente vond dat een onmogelijke eis en protesteerde. Eind vorige maand kwam de provincie daarop terug. „Voor Middelburg is dit een be langrijke aanpassing", vindt Kool. „De woningbouwopgave die we van het Rijk hebben ge- door Wendy de Jong VLISSINGEN - De Jongeren Ac tiviteiten Soos in Paauwenburg (JAS) heeft geregeld dat jonge ren vanaf zaterdag lessen in thaiboksen kunnen volgen in de sportzaal van de Theo Thijssen- school in Vlissingen. Thaibokser Günther Aubert (24) is vrijwilliger bij JAS. „Thaibok sen is een dime sport. Ik merkte dat veel jongeren de sport wel wilden beoefenen, maar er sim pelweg geen geld voor hadden. Dat bracht mij op het idee om les te geven voor weinig geld." Thaibokslessen bij de sport school kosten zo'n vijftig euro per maand, maar het meeste geld gaat op aan materialen zo als handschoenen en scheenbe schermers. Die moeten regelma tig worden vervangen. De JAS biedt lessen aan voor kregen, heeft voorrang gekregen boven het nationaal landschap. Dat betekent niet dat we nu het hele gebied vol gaan bouwen. Het betekent alleen dat het slot er nu af is. Per project kunnen we nu een belangenafweging ma ken. We zijn blij dat daar nu dui delijkheid over is." Uitbreiding aan de zuidrand van Sint-Laurens en aan de zuidkant van de Erasmuswijk was moeilijker geweest als de provincie had vastgehouden aan de strakke regels. De gemeente heeft volgens Kool verder nog 7,50 euro per persoon. Materia len hoeven leerlingen niet zelf aan te schaffen. Daarvoor heeft JAS subsidies aangevraagd. De aanvragen zijn nog niet b,ehan- deld, maar Günther verwacht een positieve uitkomst. De thaibokser houdt van de sport. „De techniek is mooi en MIDDELBURG - Kinderboerde rij De Klepperhoeve in Middel burg houdt woensdag 24 mei een knul'felmiddag voor kinde ren tot acht jaar. Kinderen kunnen tussen de stro balen geiten, konijnen en een po ny knuffelen. De knuffelmiddag begint om 14.00 uur en duurt tot 15.30 uur. geen concrete plannen voor nieu we woonwijken buiten de stad. Eerst wordt bijvoorbeeld de nieuwe wijk Mortiere nog afge bouwd. Die is in 2009 klaar. Middelburg houdt nog steeds vast aan groei van de bevolking, ondanks de voorspellingen dat de bevolking in Zeeland binnen kort zal dalen. „De afgelopen ja ren blijkt dat de bevolking in Zeeland afneemt, maar dat Mid delburg nog groeit. Dat heeft ook een positief effect op de rest van Zeeland. Nee, ik vind niet dat Middelburg de rest van Zee- het is goed voor je lichaam, con ditie en geest. Je kunt er. boven dien je agressie in kwijt. Dat is wat veel jongeren nodig heb ben." Overlast De JAS bestaat inmiddels bijna één jaar. De tien vrijwilligers willen de jeugd in Paauwenburg en omgeving wat meer activitei ten bieden. Ze vinden dat er over het algemeen erg weinig te doen is voor jongeren. Daar naast vindt JAS het belangrijk dat jongeren op straat niet voor overlast zorgen. Initiatiefneemster Gwendolyn Roga wil dat jongeren en oude ren goed contact met elkaar heb ben. „Ouderen zijn vaak bang voor jongeren en klagen daarom snel over overlast. Als ze elkaar kennen, gebeurt dat niet zo snel", zegt ze. JAS heeft momenteel ook nog land leegtrekt. We hebben on derzoek gedaan naar de bewo ners van de Veersepoort. Daar uit bleek dat daar, behalve veel Middelburgers, veel mensen van buiten de provincie wonen." Hoogbouw Met de versoepeling van de re gels voor hoogbouw langs de rand van de stad, is Kool ook ge lukkig, Gebouwen aan de rand van de bebouwde kom zouden niet hoger mogen worden dan twaalf meter, ongeveer vier ver diepingen. „Dat betekent dat een ander initiatief lopen waar mee ze net zijn begonnen. Bij het project 'adopteer een ouder' is het de bedoeling dat jongeren een eenzame oudere adopteren waarmee ze dingen kunnen on dernemen. Thaibokser Aubert is de eerste die iemand heeft ge adopteerd. „Cor woont alleen in een flat vol met andere ouderen. Zijn kinderen komen niet meer langs en zijn vrouw is overle den. Een tijdje geleden ben ik met hem wezen koersballen." Tot nu toe hebben ruim dertig kandidaten zich voor de thai bokslessen aangemeld. De sport lijkt vooral in trek bij jongeren boven de veertien jaar, maar er is ook een groep gevormd met kinderen van zes tot veertien jaar. Morgen vindt in de sportzaal van de Theo Thijssenschool in Vlissingen een demonstratietrai ning plaats. we nu de mogelijkheid hebben om hoger te bouwen, maar dat zullen we niet overal willen. Ik vind wel dat die keuze aan de ge meente is." Daarom kan de Middelburgse wethouder prima leven met de toestemming die Vlissingen kreeg om langs de boulevard ho ger te bouwen dan 25 meter. „In het standpunt dat er in verstede lijkte gebieden zoals Vlissingen en Terneuzen hoogbouw nodig is, kan ik me vinden. De Sarcüjn- toren vind ik bijvoorbeeld pri ma passen." RITTHEM - De Pinkstergemeen te Shalom houdt zondag een zen dingsdienst in het kerkgebouw op de hoek Dorpsstraat Wever straat in Ritthem. Zendeling C, Mak en zijn echtge note vertellen over hun jarenlan ge ervaringen in China. De dienst begint om 14.30 uur. SINT-LAURENS - Zaterdag 20 mei wordt een mountainbike- tocht over Walcheren gereden. De helft van de opbrengst gaat naar de kankerbestrijding. De tocht begint in Sint Laurens en gaat via Oostlcapelle langs de kust naar Vlissingen en Ritthem en vervolgens via Middelburg te rug naar Sint-Laurens. De tocht is 85 kilometer lang. Na afloop is er een verkoop van mountainbikes en onderdelen. De tocht begint om 10.00 uur in de Warande in Sint Laurens. In formatie, na 19.00 uur, via 06-20535195. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Steeds meer partijen keren zich tegen het in voeren van extra belasting voor niet-commerciële evenementen in Vlissingen. Het college be looft nu mee te denken, om de lasten van precario te verlich ten. In elk geval hoeven organi saties de begroting voor dit jaar nog niet om te gooien. Tot nu toe moeten alleen com merciële organisaties voor uit stallingen als kraampjes en vuil nisbakken betalen. Het college wil dat rechttrekken en ook niet-commerciële evenementen belasten. Rescue Vlissingen, Small Sail en het Straatfestival schoten direct in de stress. Dui zenden euro's extra konden zij echt niet behappen. De Lokale Partij Vlissingen toonde zich verontwaardigd. M. Weug benadrukte die boosheid gisteravond nog maar eens tij dens de commissievergadering. „Onze partij heeft de afgelopen dagen al veel organisaties over de vloer gehad. Zij hebben hun evenement voor dit jaar al ver voorbereid. Op extra kosten heb ben ze niet gerekend. Bovendien kunnen de meeste dat niet op brengen. Ze moeten kiezen: of het evenement annuleren, of het naar een andere stad verplaat sen." Cultuurwethouder C. Seijbel deed haar best de kou uit de lucht te halen. „Het is beslist niet onze bedoeling om evene menten om zeep te helpen. Maar er ligt wel een opdracht van de raad om alles kostendekkend te houden. En wij willen helder zien wat een evenement kost. Te gelijkertijd realiseren we ons dat de begrotingen voor dit jaar klaar zijn. Dan kunnen wij niet ineens met een extra kostenpost op de proppen komen. Een voor stel is in de maak om 2006 als overgangsjaar te beschouwen en de precario pas volgend jaar in te voeren. Kleedje T. de Roos van de SP zei er niet over uit te kunnen. „En Konin ginnedag dan, moeten al die kin dertjes geld betalen voor hun kleedje? Is het college niet bang dat onze stad straks geen evene menten meer heeft?" Het CDA sloot zich aan in de discussie. Wanneer zou dat besluit dan val len, vroeg R.J. Suurmond zich af. „En geven jullie de gevolgen van de belasting helder weer?" Precario is niet bedoeld om orga nisaties hun laatste centen af handig te maken, zei de cultuur wethouder nog maar eens. „Maar ze maken wel gebruik van de openbare ruimte. Afval opruimen, bijvoorbeeld, kost ons ook een hoop geld. Die pre cario kunnen we op verschillen de manieren invoeren. Een idee is om de subsidie voor een evene ment te verhogen. Of organisa ties houden vooraf rekening met de extra kosten." DREISCHOR - Met vier nieuwe adressen op de lijst van deelne mende tuinen én paard en wa gens om het publiek langs al dat groen te voeren, krijgt de vijfde editie van het Open Tuinenweek- end in Dreischor dit jaar een nieuwe impuls. Bij tien tuinen staan zaterdag 17 en zondag 18 juni de hekken wagenwijd open. Traditiege trouw leiden kinderen van open bare basisschool De Klimop be langstellenden langs de - door henzelf onderhouden - schooltui nen. Eveneens vast onderdeel van het eens in de twee jaar gehou den tuinevenement is de mogelij ke stop bij de herberg van W. Klippel aan de Ring 22, waar zelfgemaakte appeltaart en kof fie geserveerd wordt. Bijzonder is dat bezoekers zich al 'tuinhoppend' door paard en koets kunnen laten vervoeren. Dat is ook voor kinderen leuk, zegt Wesdorp. Om het voor hen nog wat leuker te maken, is er ook een kinderpuzzeltocht uitge zet. In elke tuin die is openge steld zal er iets te puzzelen zijn. De tuinen zijn zaterdag en zon dag open van 11 tot 17 uur. vrijdag 12 mei 2006 Simon en José Kuijpers hebben het parcours, met hond Kees, al zes keer gereden, door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zaterdag wordt voor de twintigste keer de Zeelandia-run ge reden. Berijders van motoren met zij span toeren weer hun jaarlijkse rondje met een verstandelijk gehandicapte pas sagier. Simon en José Kuijpers rijden al twintig jaar vooraan. Op één keer na. Simon dacht toen dat het voor de veran dering wel eens leuk was om achteraan te rijden. Dan kun je zo mooi die hele stoet zijspannen over de dijkjes zien slingeren. Zijn vaste passagier, Piet-Jan Wisse, was het er niet mee eens. José: „Hij zei gewoon dat hij volgend jaar niet meer meeging." En zonder Piet-Jan is de run voor José en Simon niet com pleet, want hij is hun vaste passagier. Simon en José rijden daarom ook dit jaar weer met nummer één. Een run is altijd een'tocht met gehandi capten. Simon: „Het is ongeveer 35 jaar geleden in Engeland ontstaan. Wij zijn met andere runs in Nederland begon- - nen. Waarom niet in Zeeland, dachten we toen. Dan ga je kijken wat er alle maal voor nodig is en dan begin je. Het eerste jaar hadden we 54 deelnemers, maar het groeit van lieverlee. Nu zitten we gemiddeld rond de tachtig." Zaterdag gaat het vanuit Vlissingen, Koudekerke, Middelburg, Veere ('een zwaaimoment'), de Veersegatdam en de Oosterscheldekering naar Westenschou- wen. Vervolgens via de kering weer te rug, langs Vrouwenpolder, Domburg ('nog een zwaaimoment'), Westkapelle, Zoutelande en Koudekerke terug naar Vlissingen, Na een rondje door de stad hopen José en Simon met de hele stoet rond vijf uur terug te zijn op het Vlis- singse Stadhuisplein. De hele tocht wordt begeleid door mo torrijders, om een soepele doorgang te garanderen. Samen met de motorrijders hebben Simon en José de tocht dit jaar al zes keer gereden. Met hond Kees in de bak, in plaats van Piet-Jan. „Kees vindt het hartstikke leuk", zegt José. „Op de weggetjes ligt ze plat, maar als we in een dorpje komen, zit ze rechtop kijk mij eens! Elk jaar weer zijn er meer aanmeldin gen dan zijspannen. José bepaalt wie mee mag. „Alle nieuwelingen gaan al tijd mee. Die krijgen voorrang boven de pupillen die de jaren ervoor hebben meegereden. Er zijn ook runs waarbij twee keer wordt gereden, maar dat vind ik niks. Dan moet je mensen toch weg sturen na de eerste rit. Ik heb een keer gezien dat een jongen tijdens de lunch- pauze weigerde om uit de zijspan te ko men omdat zijn plek anders ingenomen zou wordenD at vind ik sneu IJzer José verbaast zieh er wel eens over dat mensen hun kind meegeven aan wild- vreemde motorrijders. „Er zijn er bij Soms zitten ze van boven tot onder on der de tatoeages." Simon: „Sommigen hebben een hoop ijzer bij zich, maar het hart zit op de goede plaats, anders doe je niet mee. Mensen van bepaalde motor clubs zal je niet zo snel een run zien rij den." Voor José is elke run die ze nog kan rij den extra speciaal. Ze heeft borstkan ker. „Ik moest eigenlijk een kuur, maar die heb ik uitgesteld. Ik wilde per se meedoen. Dit houdt me op de been." De Zeelandia-run is voor iedereen een groot feest, zegt ze. „Je doet het niet al- Foto Lex de Meester leen voor jezelf, maar voor de pupil." Si mon: „Als je naast je kijkt en je ziet dat smoeltje, dan is je dag al goed. Maar ook met collega-zijspanrijders is het ge zellig. Mensen die elkaar bij runs tref fen, houden van gezelligheid." José: „Plet is de bedoeling om iedereen een leuk weekeinde te bezorgen. En wonder boven wonder, het gaat al tijd goed. Bijna dan. „We hebben wel eens koeien gehad die op hol sloegen", vertelt Simon. „En paarden, maar die slaan nogal snel op hol. Die koeien lie pen los over de weg, ze gingen ik weet niet hoever met ons mee. Die boer heeft nog een boete gehad, want die moet er voor zorgen dat ze niet weg kunnen." José: „En natuurlijk twee jaar terug, toen die gozer in de sloot schoot." Si mon: „Die konden we er zo uittrekken. De pupil die in de bak zat, vond het prachtig. Die zat te roepen: 'Nog een keer, nog een keer!' Gelukkig hadden ze niks." Het twintigjarig jubileum wordt wel een beetje gevierd, maar mensen in het zonnetje zetten die al die tijd al meerij den, daar beginnen ze niet aan. „Dat zouden we zelf ook niet leuk vinden", zegt Simon. „Het is ook niet eerlijk te genover de mensen die nog niet zo lang meedoen." RENESSE - Het buitenterrein van Ecoscope in Renesse wordt opgeknapt. De gemeente Schouwen-Duiveland in vesteert ruim 13.000 euro in nieuw tuinmeubilair en een nieuw schelpenpad bij de entree. Na vijf jaar is het meubi lair versleten en is de entree niet geplaveid met schelpen maar met modder. Dat maakt volgens het college van bur gemeester en wethouders een desolate indruk. De entree van het milieu- en educatiecentrum is het visitekaartje en moet er juist fris uitzien, vindt het college. Daarnaast zal het centrum zelf de tuinen aanpassen. De huidige tuinen zijn te bewerkelijk om goed te kunnen onderhouden en maken een onverzorgde indruk, In de tuinen komt veel gras te liggen. Dat is ook leuker om op te zitten of te spe len. De raad moet het krediet nog goedkeuren. ZIERIKZEE - Een 71-jarige vrouw uit Rotterdam is gis termiddag gewond geraakt bij een aanrijding door een personenauto. De vrouw reed op haar snorfiets over de Gouweveerseweg bij Zierikzee. Op de kruising met de Weg naar de Val kreeg ze geen voorrang van een 47-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland. De snorfietsster ging onderuit en werd met een pijnlijk been en hoofd overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. TERNEUZEN - Terneuzenaren voeren eendjes en andere watervogels te veel. Slecht voor de dieren, die meer nodig hebben dan brood, en slecht voor het milieu, stelt het da gelijks gemeentebestuur. Want veel watervogels in kleine plassen en vijvers zorgen voor een verslechterende wa terkwaliteit en veel overtollig voedsel trekt ratten en meeuwen aan, waarschuwt het college in de gemeentelij ke informatierubriek in het Zeeuwsch Vlaams Adverten tieblad. Het college wil geen boetes uitdelen aan mensen die de eendjes voeren. Maar ze vragen de inwoners wel of ze eendjes voeren om de watervogels ter wille te zijn, of om van hun overtollig brood af te komen. Brood en groen- tenafval kan misschien beter naar een asiel, kinderboerde rij of landbouwer in de buurt worden gebracht. TERNEUZEN - Projectontwikkelaar Meersma uit Pijnacker heeft zich teruggetrokken als participant in het project Glastuinbouw Kanaalzone. Het bedrijf concen treert zich voortaan volledig op de Randstad. Ha venschap Zeeland Seaports ontwikkelt de plannen nu ver der in eigen beheer, zonder externe partner. Meersma, ge specialiseerd in glastuinbouwprojecten, werd vorig jaar door het havenschap ingeschakeld. Het was de bedoeling dat de projectontwikkelaar en het schap gezamenlijk een b.v zouden oprichten voor de verwezenlijking van het pro ject. Maar na de overname door Spelt Projecten in Nieuw- veen haakt Meersma af. Woordvoerder P. van Rutten: „We zouden samen investeren en dus ook samen op draaien voor de risico's, hoewel we die niet verwachtten. Er taleek al snel flinke belangstelling voor vestiging in het gebied. Dat bood veel perspectief. Helaas moeten we tus sentijds stoppen." Directeur H. van der Hart van het ha venschap verwacht niet dat het afhaken van Meersma tot verdere vertraging leidt. „We hebben afgesproken dat we eventueel een beroep kunnen doen op hun expertise.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15